Ψηφοφορία

Ποιά Διανομή χρησιμοποιείτε;

Ubuntu
11 (78.6%)
Fedora
0 (0%)
Mint
0 (0%)
Arch
0 (0%)
Suse
0 (0%)
Gentoo
0 (0%)
Άλλη
1 (7.1%)
Δοκίμασα μια, δε θυμάμαι ποιά, αλλά την ξεφορτώθηκα πάραυτα. Πολύς μπελάς για το τίποτα.
0 (0%)
Τί Linux και κουραφέξαλα; Windows και πάλι Windows! Αυτό ξέρουμε αυτό εμπιστευόμαστε!
2 (14.3%)
Ανοησίες! Once you go Mac(intosh) you never go back!
0 (0%)
Διανομή; τί είν' τούτο; όπως λέμε διανομή φυλλαδίων; delivery κι έτσι;
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 14

Αποστολέας Θέμα: Διανομές Linux  (Αναγνώστηκε 7183 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Διανομές Linux
« στις: 04/04/12, 12:46 »
Ψηφίστε τη Διανομή της αρεσκείας σας, βάσει των προσωπικών σας εμπειριών.
Αν θέλετε σχολιάστε και γενικότερα επί του θέματος, όπως για παράδειγμα:

- τί σας άρεσε και τί οχι στη Διανομή που έχετε / δοκιμάσατε
- αν το σκέφτεστε να το γυρίσετε σε Linux και για ποιούς λόγους
- αν έχετε ή αν το σκέφτεστε για Dual Boot κ.λπ.
- ποιού είδους προβλήματα φοβάστε οτι θα αντιμετωπίσετε με το Linux
- τί σας κρατάει στα Windows
- ποιά η άποψη/γνώμη σας σχετικά με την open - source / development φιλοσοφία
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/12, 14:09 από Anemos »
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #1 στις: 04/04/12, 14:32 »
χε...έχω ψαχτεί με πολλά....αν έχω καταλάβει σωστά, το open source, είναι εκδόσεις στις οποίες μπορεί ο κάθε χρήστης να παρέμβει στο λογισμικό τους και να τις αλλάξει κατά το δοκούν, σωστά?
απλά δεν έχω το χρόνο και την όρεξη να μάθω κάτι τόσο νέο και μένω στα windows γιατί πλέον τα παίζω στα δάχτυλα και τα έχω φέρει στα μέτρα μου ή μάλλον έχω έρθει εγώ στα δικά τους..... :D

θες να μας πεις κάποια πλεονεκτήματα που θεωρείς πως έχουν τα Linux μπας και μάθω κάτι?

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #2 στις: 04/04/12, 14:44 »
εγω εχω dual boot συστημα χρησιμοποιω win7 κυριως για games και μουσικες εφαρμογες  και λινουξ για ολα τα υπολοιπα  ενας ειναι ο λογος κατ εμε για να χρησημοποιησεις linux  το terminal μεσω του οποιου μπορεις να κανεις πολλες δουλειες απιστευτα ποιο γρηγορα απο τι με καποιο gui
α η διανομη  μου ειναι ubuntu  καθως ειναι αρκετα απλο και εχει ισχυρο community σε περιπτωση που χρειαστεις κατι  :)

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #3 στις: 04/04/12, 14:56 »
Έπειτα απο εκτενή δοκιμή διαφορετικών Διανομών (Ubuntu, Fedora, Arch, Suse, Puppy και Easypeasy) κατέληξα στην Easypeasy 1.6 για το netbook μου.

Οι λόγοι για τους οποίους επέλεξα τελικά το Linux ήταν οι εξής:

- ασφάλεια (Internet, ιοί κ.λπ.)

 -σημαντικότατη διαφορά στην απόδοση και επίδοση του μηχανήματος σε σχέση με το προεγκατεστημένο λειτουργικό (τσάμπα πήγε η licence)

- σταθερότητα (π.χ. δεν υπάρχουν θέματα με registry, defragment, κ.λπ.)

- μεγάλος αριθμός ΔΩΡΕΑΝ (open-source) προγραμμάτων, τα οποία κάνουν πολύ καλύτερα τη δουλειά τους απο τα αντίστοιχα άλλων επί πληρωμή λειτουργικών

- ευκολία στην εγκατάσταση (π.χ. αυτόματη εγκατάσταση drivers)

- η όλη ιστορία με το command-line (γραμμή εντολών) και το customization (προσαρμογή) με οδηγεί σε αναζητήσεις, νέες γνώσεις και με κρατά σε εγρήγορση ως advanced user


Ζητήματα σχετικά με το Linux

- ενδέχεται να υπάρξει θέμα με εξειδικευμένους drivers για κάρτες γραφικών και ήχου εφόσον οι εταιρείες δεν καλύπτουν το Linux

- χρειάζεται κάποια γνώση σχετικά με τη διαδικασίες formating, partitioning και διαχείρισης συστημάτων αρχείου

- χρειάζονται δοκιμές διαφορετικών Διανομών μέχρι να βρεί κάποιος αυτή που ταιριάζει στις ανάγκες του

- συνήθως χρειάζονται κάποιες, βασικές έστω, γνώσεις command-line

- θα χρειαστεί ψάξιμο στο internet

- αν είστε μανιακός και αφοσιωμένος Gamer, ξεχάστε το

- αν φοβάστε, ξεχάστε το

- αν έχετε άλλο λειτουργικό όπου κάνετε την απαραίτητη εργασία σας και είσαστε ικανοποιημένοι, ξεχάστε το


Σε καμία περίπτωση δεν ανήκω στους πολέμιους (φανατικούς ή μη) της Μικρομαλακής και των Παραθύρων της. Είναι καθαρά θέμα του τί θέλεις να κάνεις και πώς. Ομολογώ οτι το Linux μπορεί να είναι λίγο μπελάς ειδικά στην αρχή, ωστόσο έχει και πολλά θετικά.

Πέραν των παιχνιδιών και ορισμένων επαγγελματικών προγραμμάτων τα οποία τρέχουν αποκλειστικά σε Παράθυρα (προς το παρόν τουλάχιστον), για πολλά άλλα το Linux αποτελεί μια σημειωτέα εναλλακτική πρόταση.

...το open source, είναι εκδόσεις στις οποίες μπορεί ο κάθε χρήστης να παρέμβει στο λογισμικό τους και να τις αλλάξει κατά το δοκούν, σωστά?

Σωστά
Παράθεση
...μένω στα windows γιατί πλέον τα παίζω στα δάχτυλα και τα έχω φέρει στα μέτρα μου ή μάλλον έχω έρθει εγώ στα δικά τους..... :D

Ισχύει για τους περισσότερους αυτό λίγο ως πολύ. Κι εγώ ασχολούμαι με τα Παράθυρα γύρω στα δεκαπέντε χρόνια.
Παράθεση
...θες να μας πεις κάποια πλεονεκτήματα που θεωρείς πως έχουν τα Linux μπας και μάθω κάτι?

Δες παραπάνω :)

...εγω εχω dual boot συστημα χρησιμοποιω win7 κυριως για games και μουσικες εφαρμογες  και λινουξ για ολα τα υπολοιπα...
 

Σωστός
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/12, 10:36 από Anemos »
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #4 στις: 04/04/12, 18:00 »
Ubuntu στο netbook, έχω δοκιμάσει και Fedora και Open Suse, αλλά μου φάνηκαν πιο βαριές διανομές, ειδικά η Fedora.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #5 στις: 04/04/12, 19:28 »
Στον [παλιό] σταθερό, έχω XP σταθερά εδώ και 10 χρόνια και δε τα αλλάζω. Πιο παλιά (μικρότερος κλπ) αντιμετώπιζα διάφορα προβλήματα αλλά πλέον το σύστημα είναι πολυ σταθερό, δεν κολλάει ποτέ (κατι κολλήματα που τρώω είναι hardwarικής φύσεως) και ό,τι θέλω το κάνω. Καλά για ιούς δεν το συζητάμε, έχω μεν ένα firewall, αλλά πιστεύω πως το καλύτερο antivirus είναι η προσεκτική χρήση του υπολογιστή. Ιό/-ware έχω να κολλήσω τουλάχιστον 6-7 χρόνια, και χρησιμοποιώ καθημερινά και πολύ το internet και το pc.
 ΔΕΝ υπάρχει λόγος να αλλάξω σε linux.**

Στο [παλιό κι αυτό] netbook έβαλα Ubuntu. Πρώτον για δοκιμή, δεύτερον γιατί τρέχει πιο ομαλά, τρίτον γιατί ασχολούμαι/θέλω να ασχοληθώ με προγραμματισμό/λειτουργικά και τα windows δεν σε σπρώχνουν προς τα εκεί. Με linux θες δε θες θα γράψεις μια δυο εντολές στο τερματικό, δεν αποφεύγεται. Μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, + ότι όποια εφαρμογή θέλω υπάρχει και είναι πιο οργανωμένη από πολλά επι πληρωμή προγράμματα των windows.
Η αλήθεια είναι ότι πλέον οι διανομές έχουν αυτοματοποιηθεί αρκετά. Όταν πάλευα το 2005-2006 δεν είχαν καν υποστήριξη για mp3 ή avi. Είχα φάει μια ολόκληρη μέρα για να έχει το λειτουργικό όλα τα βασικά. Αν θυμάμαι καλά δεν είχε ούτε υποστήριξη plug n play.

**Στο συγκεκριμένο θέμα η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Για ένα μέσο χρήστη, το linux δεν είναι το καλύτερο λειτουργικό. Μέχρι πέρσυ πρόπερσυ ήταν τα XP, πλέον είναι τα 7, μιας και έχουν φτιάξει πολύ σε θέματα υποστήριξης/συμβατότητας. Όπως προαναφέρθηκε ο καθένας βάζει ότι τον βολεύει. Όπως και να το κάνουμε, το Linux είναι για αυτούς που θέλουν να κάνουν το κάτι παραπάνω. Το να έχει κάποιος linux απλά και μόνο για να πει ότι έχει, είναι χαζό κατά τη γνώμη μου.



Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #6 στις: 04/04/12, 19:49 »
Ενα απο τα μεγαλυτερα μειονεκτηματα που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στο linux περιβαλλον ειναι η απουσια λειτουργικων και σταθερων drivers για αρκετες επαγγελματικες συσκευες/περιφερειακα. Απο τη στιγμη που δε μου εγγυαται κανεις πως ο "fan" driver θα τρεξει με σιγουρια ( αρα δε θα "κρασαρει" το συστημα μπροστα στον πελατη, την ωρα που ηχογραφεις ή κανεις καποια αντιστοιχη δουλεια ), για ποιο λογο να αλλαξω λειτουργικο;

Ιδιαιτερα απο τη στιγμη που τα XP με ενα καλο και σωστο προγραμματισμο ( οχι με τιποτα τρομερες αλλαγες ) μπορουν να ειναι σταθερα και σιγουρα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #7 στις: 04/04/12, 20:45 »
Είναι τουλάχιστον τραγικό να χρησιμοποιεί κάποιος home user ΧΡ το 2012, πρωτοκυκλοφόρησαν το 2001, το SP3 βγήκε το 2008, ενώ υπάρχουν αρκετά θέματα με drivers x64 στην αντίστοιχη έκδοση. Δεν ενδείκνυνται για κανένα νέο PC (γιατί ποιος θα πάρει το 2012 PC με λιγότερα από 4GB RAM), ενώ μπορούν να σου κάνουν δύσκολη τη ζωή δίχως λόγο με αρκετές συσκευές (πχ Bluetooth adapters, smartphones κλπ).

Ο μέσος home user μπορεί να κάνει τα πάντα με Ubuntu Unity δωρεάν, χωρίς ιούς, χωρίς σπασμένα προγράμματα κι ένα σκασμό σχετικές σαβούρες και χωρίς κανένα θέμα με drivers για τις συσκευές του. Χίλιες φορές το νέο Ubuntu παρά τα παλαιολιθικά ΧΡ, είτε μιλάμε για περιβάλλον εργασίας κι εργονομικές ευκολίες, είτε για ενσωμάτωση νέων τεχνολογιών. Ο μόνος λόγος να κρατήσει κανείς ΧΡ σε ένα home PC είναι για retro gaming.

Τα παραπάνω επαναλαμβάνω είναι η γνώμη μου σχετικά με το ΜΕΣΟ οικιακό χρήστη κι όχι αυτόν που έχει κάποια εξειδικευμένη ανάγκη και αδυνατεί να την καλύψει με ελεύθερο λογισμικό.

Τα Windows 7 είναι τελείως άλλο θέμα, αν κανείς μπορεί να τα αγοράσει ή να τα βρει γνήσια από υπηρεσίες τύπου MSDN, τότε δε βλέπω το λόγο να εγκαταστήσει Linux αντί αυτών, αν και υπόκειται εντελώς στις συνήθειες του καθενός.

If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #8 στις: 04/04/12, 22:23 »
Ενα απο τα μεγαλυτερα μειονεκτηματα που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στο linux περιβαλλον ειναι η απουσια λειτουργικων και σταθερων drivers για αρκετες επαγγελματικες συσκευες/περιφερειακα. Απο τη στιγμη που δε μου εγγυαται κανεις πως ο "fan" driver θα τρεξει με σιγουρια ( αρα δε θα "κρασαρει" το συστημα μπροστα στον πελατη, την ωρα που ηχογραφεις ή κανεις καποια αντιστοιχη δουλεια ), για ποιο λογο να αλλαξω λειτουργικο;

Ιδιαιτερα απο τη στιγμη που τα XP με ενα καλο και σωστο προγραμματισμο ( οχι με τιποτα τρομερες αλλαγες ) μπορουν να ειναι σταθερα και σιγουρα!
ναι δεν ειναι το linux για μουσικες εφαρμογες  απο την αλλη καποιος που κανει την βασικη χρηση σε ένα pc δεν εχει λόγο να πληρώσει win επίσης ειναι το ιδανικο λειτουργικό για developers(το linux )
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/12, 22:25 από tsirigotis »

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #9 στις: 04/04/12, 22:33 »
όλοι έχετε δίκαιο και άδικο ο καθένας βάζει αυτό που τον βολεύει για κάποιο λογο, ολα καλά είναι (μην αρχίσουμε τώρα ποιο είναι το καλύτερο) οπότε εγώ δεν θα πω "γιατί έβαλες xp το 2012" αλλά θα πω τι έχω εγώ και γιατί

στο παλιο PC ειχα (όλα 32βιτ)

1)XP (με μουσικά προγράμματα)
2)XP (κύριο λειτουργικό-παιχνίδια-αλλα επαγγελματικά προγράμματα)
3)ubuntu studio
4)7 (για να τα μάθω τα είχα βάλει και να δω τις συμβατότητες)
5)kubuntu (κυρίως για internet, ταινίες, torrent, αλλά και πολλά πειράματα


στο νεο PC δεν εχω αποφασίσει ακόμα τι θα βάλω, έχω προσωρινά τα 7 64bit που το συνοδεύουν και δοκιμάζω με το virtual box παρα πολλα λειτουργικά καθώς αναμένω μεσα στον Απρίλιο και τα καινούργια ubuntu  (ubuntu-kubuntu-studio-mint ktl). Εχω δοκιμάσει παρά πολλά το τελευταίο 2μηνο (στο virtual box έχω το google chromium τώρα, στο usb monomaxo 6 και στον εξωτερικό δίσκο mint12, είναι το χόμπι μου ας πούμε να δοκιμάζω linux και να καταστρέφω το MBR)

το μόνο σίγουρο ειναι ότι θα παω τουλάχιστον για triple-boot   windows-linux-mac (hackintosh)

υγ: να πω μόνο οτι ένα (καλό) linux τα τελευταία χρόνια για έναν απλό χρήστη (οχι studio πχ) και για έναν normal υπολογιστή desktop (οχι netbook) δεν χρειάζεται κανέναν driver, κανένα πρόγραμμα, κανέναν κωδικοποιητή, καμιά παραμετροποίηση, καμια ασυμβατότητα (πχ με .doc .pdf ή στα FAT,NTFS) για να δουλέψει ειναι 100% έτοιμο προς χρήση internet-multimedia. Αυτά τα λέω για να μην φοβάται ο κόσμος να δοκιμάσει με αυτά που λέτε για drivers ktl  και μην ξεχνάμε  τα live-cd και τα virtual machine οπότε δοκιμάστε άφοβα (καντε κλικ εδω)
καιρός να απογαλακτιστείτε όλοι οι ερασιτέχνες απο τα σπασμένα ή πανάκριβα: windows-photoshop-nero-msoffice-powerDVD κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ δεν τα χρειάζεστε υπάρχει και το "τζάμπα" και μερικές φορές είναι καλύτερο.......
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/12, 23:03 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #10 στις: 04/04/12, 22:36 »
όλοι έχετε δίκαιο και άδικο ο καθένας βάζει αυτό που τον βολεύει για κάποιο λογο, ολα καλά είναι (μην αρχίσουμε τώρα ποιο είναι το καλύτερο)
ναι προφανώς αλλά ότι το λινουξ είναι δωρεάν δεν ειναι ενα τεράστιο πλεονέκτημα ειδικά αν έχεις αρκετά pcs (οποτε πρεπει να αγορασεις αρκετες αδειες  ) ενω με λινουξ εισαι χαλαρός άνετος και .. νόμιμος ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/12, 00:09 από tsirigotis »

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #11 στις: 04/04/12, 22:55 »
σωστός, εβαλα και ΥΓ  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #12 στις: 04/04/12, 23:07 »
Στο σπίτι και στη δουλειά έχω Ubuntu, και Win XP αναγκαστικά λόγω κάποιων εφαρμογών.

Ξεκίνησα την linux ιστορία μου παλιάαααα με Slackware, μετά Red Hat, μετά SuSE, και τώρα έχω καταλήξει σε Ubuntu με Gnome (οχι Unity, το βρίσκω απαίσιο)

Επίσης, υπάρχει μεγάλη συζήτηση για το αν θα πρέπει να επιλέγουμε 32 ή 64 bit. Στο σπίτι που θέλω την μεγαλύτερη δυνατή συμβατότητα με το hardware & software που έχω ή που ίσως θα έχω, επέλεξα 32bit. Σε σερβερ στη δουλειά επέλεξα 64bit.

Το Linux δεν είναι για όλους, και δεν είναι χωρίς προβλήματα. Αλλά για μένα που ξέρω τι θέλω και πως να το πάρω, μου αρέσει η ελευθερία κινήσεων που μου δίνει το Linux, και βέβαια και η ταχύτητα, και το ότι αναπτύσσεται από εθελοντές με μεράκι. Είναι ένα τίμιο λειτουργικό σύστημα.

(Υπάρχει και σχετικό θέμα: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=43308)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #13 στις: 05/04/12, 00:10 »

καιρός να απογαλακτιστείτε όλοι οι ερασιτέχνες απο τα σπασμένα ή πανάκριβα: windows-photoshop-nero-msoffice-powerDVD κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ δεν τα χρειάζεστε υπάρχει και το "τζάμπα" και μερικές φορές είναι καλύτερο.......

Και να προσθεσω πως στο εξωτερικο υπαρχουν παρα πολλοι επαγγελματιες ( και επαγγελματιες με πολλα "κιλα" εμπειριας και γνωσης στο τομεα τους ) που χρησιμοποιουν freeware εφαρμογες! Οχι μονο για το κοστος, αλλα γιατι λογω του open source χαρακτηρα τους, μπορουν να επικοινωνησουν αμεσα με τους δημιουργους/προγραμματιστες και να συμβαλλουν στη καλυτερευση του προϊοντος ( βλεπε Reaper, που εχει μια απιστευτα open forum community απο χρηστες και προγραμματιστες )!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #14 στις: 05/04/12, 00:15 »
ναι σωστο αλλα ειπα (μονο για) ερασιτεχνες για να μην πεταχτει κανεις να πει το photoshop ειναι καλυτερο απο το gimp κτλ  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #15 στις: 05/04/12, 00:19 »
ναι σωστο αλλα ειπα (μονο για) ερασιτεχνες για να μην πεταχτει κανεις να πει το photoshop ειναι καλυτερο απο το gimp κτλ  ;)

Δε ξερω περι gimp και photoshop, ομως σιγουρα το reaper αυτη τη στιγμη εξισωνεται ανετα με πολλα DAW's που ακριβοπληρωνουμε εκει εξω ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #16 στις: 05/04/12, 01:03 »
Εντάξει και στα Windows πλέον υπάρχουν δωρεάν πάρα πολύ καλά προγράμματα. Έχει φτιάξει τρομερά η κατάσταση.

Ενδεικτικά:

Nero klp -> Cd Burner Xp
WinRAR -> 7zip (και είναι και καλύτερο)
Nero Wave Editor klp -> Audacity
Photoshop klp -> Gimp
Office -> Libre

Στο linux υπάρχουν όλα τα προαναφερθέντα (εκτός από από το CDBurner φυσικά) και μέσω του software center βρίσκει κανείς τα πάντα.

Παρδείγματα ακριβών προγραμμάτων:

Matlab -> Octave (και με τα κατάλληλα packages υπάρχει υποστήριξη των ίδιων συναρτήσεων)
Spice και λοιπά κυκλωματικά: Qucs (το οποίο κάνει τα πάντα, ψηφιακά αναλογικά αναλύσεις ιστορίες κλπ)
Guitar Pro -> TuxGuitar (το οποίο κάνει im/export gp3,gp4,gp5 αρχεία (!), και είναι πλήρως customisable στα shortcuts)

και πάει λέγοντας.

Η πληγή προφανώς είναι τα παιχνίδια (και μην πει κανείς για wine γιατί δεν είναι λύση αλλά workaround το οποίο δε δουλεύει και πάντα :P )



Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #17 στις: 05/04/12, 01:52 »
Εντάξει και στα Windows πλέον υπάρχουν δωρεάν πάρα πολύ καλά προγράμματα. Έχει φτιάξει τρομερά η κατάσταση.

Ενδεικτικά:

Nero klp -> Cd Burner Xp
WinRAR -> 7zip (και είναι και καλύτερο)
Nero Wave Editor klp -> Audacity
Photoshop klp -> Gimp
Office -> Libre


Δεν είναι απλώς θέμα του αν υπάρχουν τα ίδια ή αντίστοιχα προγράμματα με αυτά του Linux αλλά και πώς τρέχουν αυτά.

Παράθεση
Η πληγή προφανώς είναι τα παιχνίδια (και μην πει κανείς για wine γιατί δεν είναι λύση αλλά workaround το οποίο δε δουλεύει και πάντα :P )


Όντως, το ζήτημα με τα παιχνίδια παραμένει ανοικτό ακόμα και χωρίς λύση.

Είναι ένα τίμιο λειτουργικό σύστημα.


Ένας απο τους βασικούς λόγους που με τράβηξε κι εμένα.

Οχι μονο για το κοστος, αλλα γιατι λογω του open source χαρακτηρα τους, μπορουν να επικοινωνησουν αμεσα με τους δημιουργους/προγραμματιστες και να συμβαλλουν στη καλυτερευση του προϊοντος...


Πολύ σημαντικό και αυτό.

υγ: να πω μόνο οτι ένα (καλό) linux τα τελευταία χρόνια για έναν απλό χρήστη (οχι studio πχ) και για έναν normal υπολογιστή desktop (οχι netbook) δεν χρειάζεται κανέναν driver, κανένα πρόγραμμα, κανέναν κωδικοποιητή, καμιά παραμετροποίηση, καμια ασυμβατότητα (πχ με .doc .pdf ή στα FAT,NTFS) για να δουλέψει ειναι 100% έτοιμο προς χρήση internet-multimedia. Αυτά τα λέω για να μην φοβάται ο κόσμος να δοκιμάσει με αυτά που λέτε για drivers ktl  και μην ξεχνάμε  τα live-cd και τα virtual machine οπότε δοκιμάστε άφοβα (καντε κλικ εδω)

Συγγνώμη, ίσως είναι κάτι που δεν γνωρίζω αλλά δεν υπάρχει ζήτημα με τους dedicated drivers (π.χ. για crossfire)? δεν έτυχε να χρειαστώ κάτι τέτοιο ως τώρα. Σε μένα όλα έτρεξαν με τη μια.

Παράθεση
υπάρχει και το "τζάμπα" και μερικές φορές είναι καλύτερο.......


Έτσι είναι. Δεν είναι "ό,τι πληρώνεις παίρνεις".
Παράθεση
Το να έχει κάποιος linux απλά και μόνο για να πει ότι έχει, είναι χαζό κατά τη γνώμη μου.


Προφανώς και δεν μιλάμε για κάτι τέτοιο. Είναι τουλάχιστον παιδιάστικο.
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #18 στις: 05/04/12, 02:33 »
Tο Ubuntu ήταν η μόνη διανομή που δούλεψα αρκετά. Σε μισή μέρα είχα βάλει όλα τα προγράμματα και εφαρμογές που χρειαζόμουν, παρόλο που ήταν το 1ο μου linux installation. Κάποια στιγμή έκανα όλες μου τις δουλειές απο κει (μουσική, προγραμματισμό, internet, ταινίες, γράψιμο πτυχιακής), και ενώ είχα dual boot με windows, το είχα ξεχάσει για πολυ΄καιρό και γύρισα μόνο για να παίξω παιχνίδια.

Πολύ εύκολο, παραμετροποιήσιμο, σταθερό, φιλικό και εύκολο.
Και κυρίως : αξιόπιστο. Δεν θα σου κρεμάσει όλο το σύστημα επιδή το cd drive δεν μπορεί να διαβάσει το γρατσουνισμένο CD. θα πατήσεις eject στο usb drive και θα βγει με την 1η προσπάθεια. το μόνο update που μου ζήτησε να κάνω restart ήταν για drivers της gpu.

Kάποια στιγμή που ήμουν φανταρος, "δάνεισα" το pc στον πατέρα μου για να serf-άρει. Δεν τον απασχόλησε ποτέ οτι ήταν linux και οχι windows.

Παρόλα αυτά, έχει και τα μειονεκτήματά του, ενώ τα πλεονεκτήματα του δεν είναι τόσο σημαντικα για το περισσότερο κόσμο. Οι χρήστες που αξίζει για μενα να το βάλουν/δοκιμάσουν είναι:
- Όσοι ασχολούνται με δίκτυα
- Όι φοιτητές της πληροφορικής, έστω για δοκιμή/εμπειρία
- Κάποιος που χρειάζεται έναν budget και εντελώς νόμιμο Η/Υ για επαγγελματική χρήση σε βασικά πράγματα (office, internet)
- Ο μέσος χρήστης netbook
- Κάποιος που δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει, ξέρει ήδη κιθάρα, και το μόνο που του μένει είναι να δοκιμάσει ένα νέο λειτουργικό   ;D

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #19 στις: 05/04/12, 11:12 »
Για να ψάξετε για εναλλακτικό λογισμικό (αν π.χ. θέλετε κάτι που έχετε σε windows να βρείτε παρόμοιο σε linux ή/και χωρίς να το πληρώσετε), τότε ψάξτε εδώ: http://alternativeto.net

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Διανομές Linux
« Απάντηση #20 στις: 05/04/12, 21:30 »
Παράθεση
Εντάξει και στα Windows πλέον υπάρχουν δωρεάν πάρα πολύ καλά προγράμματα. Έχει φτιάξει τρομερά η κατάσταση.

ναι (όλα τζάμπα τα έχω και στα 7) αλλά ας μην ξεχνάμε οτι το 90% απο τα τζάμπα ξεκίνησαν απο linux και  δοκιμάστηκαν και εξελίχτηκαν εκεί τόσα χρόνια πριν καταλάβουν βασικές θέσης μέσα στα windows μας (πχ libre-open office, VLC, mplayer, firefox-chrome, gimp, tux guitar, DeVeDe,Audacity ktl)
Βεβαια υπάρχουν και "τζάμπα" που ξεκίνησαν με window όπως το skype (αλλά και πάλι "ενάντια" στο msn της μικρομαλακης ξεκίνησε) και φυσικά αυτά που έγιναν "σχεδόν τζάμπα" κάτω απο πίεση του ανταγωνισμού όπως το nero lite κλτ  και ας μην ξεχνάμε προγράμματα που ήρθαν να συμπληρώσουν κενά απο λειτουργίες που το linux είχε ήδη ενσωματωμένες όπως το team viewer

με λίγα λόγια όλη αυτή η προσπάθεια "ενάντια στην μικρομαλακη" (εντός εισαγωγικών) μας ωφέλησε όλους είτε το γνωρίζουμε είτε οχι, και πλέων δεν χρειάζεται μια περιουσία για software ούτε να ανησυχούμε μην παμε φυλακή επειδή είχαμε 10 dvd γεμάτα "σπασμένα" προγράμματα (νανε καλα το linux)

Παράθεση
Συγγνώμη, ίσως είναι κάτι που δεν γνωρίζω αλλά δεν υπάρχει ζήτημα με τους dedicated drivers (π.χ. για crossfire)? δεν έτυχε να χρειαστώ κάτι τέτοιο ως τώρα. Σε μένα όλα έτρεξαν με τη μια.

τοοοοοοοσα χρόνια δεν έτυχε ποτέ να χρειαστώ κανέναν driver (δεν ειχα ποτε crossfire κλτ αλλα ολα δουλεύανε, καρτα TV, web camera, τα παντα, να είμαι τοσο κολ.....δος? )

ναι είπαμε για απλο χρήστη μιλάμε, για επαγγελματίες και gamers ειδικά πονάει λίγο το πράγμα

και οχι δεν θα μιλήσω για wine, είναι μια βλακια, εγω θα ήθελα να παιζω BF καθαρά απο linux....

Παράθεση
Κάποιος που δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει, ξέρει ήδη κιθάρα, και το μόνο που του μένει είναι να δοκιμάσει ένα νέο λειτουργικό

χαχαχα εγω ειμαι αυτος?  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/12, 21:38 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/06, 14:01
από freemind
25 Απαντήσεις
9439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/07, 20:51
από Jose
1 Απαντήσεις
2318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 23:48
από Crossroad
8 Απαντήσεις
3830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 02:06
από zeoy
1 Απαντήσεις
9009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/10, 02:50
από jim.ni
33 Απαντήσεις
10663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/10, 13:24
από denisgiann
22 Απαντήσεις
18896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/16, 15:13
από panixgr
7 Απαντήσεις
4724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/17, 21:37
από saved