Ψηφοφορία

εμπιστευεστε το thomann ναι η οχι?και γιατι? καμια εμπειρια?

ΟΧΙ
ΝΑΙ

Αποστολέας Θέμα: thomann  (Αναγνώστηκε 35920 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thomann
« Απάντηση #25 στις: 11/02/08, 18:48 »
παραγγελία 500 ευρω.
Μια απο τις αγορές, μία θηκη για πεταλια μεταλλικη, ήρθε χτυπημενη.
Στειλαμε email....αρκετά email.

Σημερα εχοντας ήδη κλείσει 20 ημερο ηρθανε να παρουν την βαλιτζα πίσω,
Απαραδεκτο το χρονικο διάστημα καθώς οταν παραγγέλνεις και δινεις λεφτά η ανταποκρισή τους είναι άμεση.
Τωρα που είναι για επιστροφή με την ησυχία τους,,,
μετραμε 20 μερες λοιπον για να να πάρουν πισω τη βαλίτζα και αντε να δουμε μεχρι να ξανα στειλουν πόσο θα πάρει
Τεσπα


Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: thomann
« Απάντηση #26 στις: 11/02/08, 19:31 »
Παίδες, σκεφτείτε το ενδεχόμενο να μην υπήρχε δυνατότητα αγοράς μέσω thomann ποιά θα ήταν η κατάσταση.

Τουλάχιστον τώρα, άνοιξε λίγο ο ορίζοντας μας, μπορούμε να δούμε όλη τη γκάμα των οργάνων, που σε ελληνικά μαγαζιά αμφιβάλλω αν θα βλέπαμε.

Είναι λάθος κ ρίσκο, να αγοράζεις όργανο χωρίς να δοκιμάσεις. Καλώς ή κακώς, κάποιοι (κ εγώ) προτιμώ να παίρνω αυτό το ρίσκο.
Λεφτά δεν πρόκειται να χάσω, κ το προιόν μπορεί να επιστραφεί εντός 60 ημερών!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: thomann
« Απάντηση #27 στις: 11/02/08, 21:53 »
K εγώ επαρχία μένω κ τις δύο τελευταίες παραγγελίες σπίτι μου τις έφεραν.

Τι να πω, οι πρωτες παραγκελιες που ειχα κανει πριν 1-2 χρονια ειχαν ερ8ει σπιτι, απο εκει και περα ολα στο ταχυδρομιο. Και σε μια  συζητηση που ειχα τηλεφωνικη μαζι τους και ρωτησα και για αυτο το θεμα δεν τους φανηκε περιεργο, γνωριζουν οτι καποια καταληγουν εχει (?!)
Να προσ8εσω οτι το μηχανημα που ελεγα παραπανω ειχε 200 ευρω και στο μιουζικ-στορ μου ζητουσαν 50 ευρω μεταφορικα να το στειλω πισω να το επισκευασουν. Και επισης τη βλαβη δεν τη καλυπτε η εγγυηση επρεπε να πληρωσω και την επισκευη... ηταν στην κριση τους δηλαδη! Ειπαν θα μου στειλουν την φορμα, αλλα μετα  απο μηνες αναμονης και πολλα μειλ και τηλ στο ενδιαμεσο η φορμα δεν ειχε ερθει ακομα... τελικα ο ντραμερ μας (γι'αυτον το ειχα παρει το μηχανημα, ενισχυτης μπερινγκερ για πληκτρα για να ακουει τα τριγκερ, 2 φορες τον ειχαμε χρησιμοποιησει), πηρε το μηχανημα και το πηγε στην Πατρα που σπουδαζει στον ελληνικο αντιπροσωπο (Στολλας νομιζω), και του το διορθωσαν δωρεαν, παρ'οτι τους ειπε οτι το ειχε παρει απο την γερμανια!!!

Σε αυτη την περιπτωση μπραβο στους ελληνες και κατω στους γερμανους. Γενικα μου εχουν τυχει και πολλα αλλα στραβα και απο μιουζικ-στορ και απο τομαν (καθυστερησεις μηνων, προιοντα που δειχνουν σε στοκ και οταν μετα απο βδομαδα+ περνεις τηλ κοιτανε και σου λενε δεν υπαρχει πλεων/αλλαξε τιμη, παραπανω χρεωσεις κτλ κτλ κτλ), αλλα καποια πραγματα συνεχιζω να τα περνω απο εκει λογο διευκολυσνης (επαρχια γαρ) και λογο καλυτερων τιμων.

Και απο ΗΠΑ ειχα παρει μια κιθαρα η οποια ειχα προβλημα, και μου εστειλαν νεα και πηραν εκεινη πισω! Οποτε ειναι οπως σου τυχει...
Παντως μιουζικ στορ εχει πιο μικρη ποικιλια και καποιες καθυστερησεις, αλλα η ποιοτητα των φθηνων προιοντων, οπως και το πακεταρισμα, ειναι πολυ καλυτερα απο τομαν.
αυτα απο τις εμπειριες μου...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thomann
« Απάντηση #28 στις: 09/04/08, 11:18 »
παιδες εγω ειμαι της αποψης πως το ΚΑΘΕ οργανο ειναι μοναδικο..εχω παιξει με 2 ΙΔΙΑ οργανα κ εχει τυχει,οχι παντα βεβαια,να εχουν μικρες αλλα κατ εμε σημαντικες αλλαγες στον ηχο τους...για αυτο δεν ειμαι υπερ την νετ αγορας ακομα κ αν εχω παιξει το οργανο...τωρα απο την στιγμη που μπορεις να το στειλεις πισω....τι να πω...δεν το ηξερα αυτο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thomann
« Απάντηση #29 στις: 09/04/08, 18:47 »
Καταρχας, πρεπει να δεχομαστε και την αντιθετη αποψη.
Ναι, μπορει να υπαρχουν μερικοι που εχουν ενα "κολημμα" με τον thomann και οποιοδηποτε διαδικτυακο καταστημα για καποιους λογους. Βεβαια filipaster το "ακουω" απο το "εχω υποστει" εχει μεγαλη διαφορα και ως προς τη βαρυτητα του ( γιατι ως γνωστον οι Ελληνες ειμαστε και παραπονιαρηδες ), αλλα και ως προς την επιχειρηματολογηση του.
Προσωπικα εχω ψωνισει και για μενα, αλλα και για την εταιρια, ουκ ολιγες φορες και ποτε μα ποτε δεν υπηρξε προβλημα. Εκτος απο μια φορα, που μας εστειλαν προβληματικο monitor, κατι για το οποιο δεχτηκαμε 8000 γονοκλυσιες και 400 συγνωμες ( μην πω για το "επιστρεψτε το με δικα μας εξοδα και εμεις θα αναλαβουμε τα παντα" ). Κατι τετοιο δεν εχω ζησει απο Ελληνα εμπορα, ο οποιος ξεχναει την εγγυηση και την ισχυ της απο τη στιγμη που θα βγεις απο την πορτα του μαγαζιου.
Περα απο αυτο, υπαρχει ηδη μια συζητηση για τον thomann και δεν νομιζω πως υπαρχει λογος να ανοιγουμε 800 θεματα. Προειδοποιω απο τωρα πως οταν το θεμα αυτο φτασει στον κορεσμο ( τον βλεπω πολυ συντομα ), θα κλειδωθει και ισως "εξαφανιστει".
φιλε freemind γενικα δεν κανω αγορες μεσω του net γιαυτο και ειπα οτι δεν ξερω απο τετοια και οτι εχω ακουσει πολλα καλα και πολλα κακα οσον αφορα τον thoman....δεν επρεπε να το πω;;;;αφου ο αλλος ζηταει την γνωμη μας να μην την πουμε;;προσωπικα δεν εχω κανει ακομα αγορα απο thoman για να ξερω αν αυτα που ακουω ειναι αληθεια η οχι........αν και θα το ηθελα πολυ γιατι τα πραγματα τα αγοραζω με 2πλασια τιμη εδω στην ελλαδα ομως απο το να ρισκαρω να δωσω αριθμους πιστωτικης καρτας,την ασφαλεια του προιοντος,και την εγγυηση του οργανου [γιατι αν παθει τιποτα που θα τον βρω εγω τον thoman να το φτιαξει;;;]καλυτερα να τα πληρωνω κατι παραπανω........δεν νομιζετε;;;;
εμπιστευεστε το thomann ναι η οχι?και γιατι? καμια εμπειρια?
Ο φιλος μου ο Θοδωρής παρέλαβε προχθές αριστερό Jazz Bass.
Η limited edition θήκη μέσα από την χαρτινή συσκευασία ήταν σπασμένη πιθανότατα από παραπανω βάρος στο ντάνιασμα.
Το μπράτσο ήταν σαν τόξο. Ο ένας μαγνήτης στραβοβαλμένος
Εντάξει για το μπράτσο και το μαγνήτη μπορεί να μη φταιει ο thomann.
Η θήκη όμως; κρίμα...
Λάθος να ψωνίζεις όργανα χωρίς να τα παίξεις πρώτα.
ακριβως αυτο θελω να πω και εγω......ειναι και αυτο ενα μειονεκτημα.......
Ας το γυρίσει πίσω, είναι απλό..!
απλο μπορει να φαινετε για σενα......θα στειλει το οργανο πισω και θα το στειλουν παλι μετα απο 2 εβδομαδες[υποθετω]και ποιος ξερει αν θα εχει επισκευαστει σωστα το οργανο και αν θα θελουν επιπλεον χρηματα........οποιος του αρεσει η ταλαιπωρια μπορει να το δοκιμασει εγω παντος οχι..............
Φίλε filipaster...
1ον...νομίζω πως υπάρχουν κάρτες με καθορισμένο πιστωτικό όριο..ας πούμε 500Ε
οπότε αν κάτσεις και το σκεφτείς...τα διπλάσια λεφτά που δίνεις για αγόρές σε ελληνικά μαγαζιά..
και να γίνει ποτέ κλοπή των στοιχείων της κάρτας( πράγμα πολύ σπάνιο αν προσέχεις και δύσκολο αν χρησιμοποιείς paypal) θα χάσεις "μόνο" τα 500Ε τα οποία θα έχεις ήδη δώσει στην διαφορά τιμής..
σκέψου όμως πόσα χρήματα θα έχεις γλιτώσει μέχρι να γίνει συμβεί αυτή η ατυχία....
όσον αφορά την καθυστέρηση στο σερβις....
και σε ελληνικό μαγαζί μου έχει τύχει να περιμένω μια εβδομάδα τη διάγνωση η οποία τελικά ήταν ότι δεν έιχε κανένα πρόβλημα το όργανο...
απ ότι διαβάζω στο forum τα ξένα site πρέπει να είναι πιο υπεύθυνα σε αυτό το τομέα..
ελπίζω να το δεις και να απαντήσεις παρ'όλη την καθυστέρηση της απάντησης...;)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: thomann
« Απάντηση #30 στις: 10/04/08, 01:56 »
Νεο προβλημα με Τομαν... ειχα πει πιο πανω οτι μου φτανουν κατι τεραστιες κουτες στο ταχυδρομιο, και πρεπει να βρισκω αυτοκινητο και να φευγω απο δουλεια για να παραλαμβανω... ε λοιπον χειροτερεψς το κακο... αν η παραγγελια ειναι σε 5 κουτες, θα ερθουν 2 τη δευτερα, μια την τριτη, και αλλες δυο την παρασκευη ή καπως ετσι #$@%$%^
Εχω πραγματικα αρχισει να κουραζομαι με αυτη τη κατασταση, τοσο που λεω να μην ξαναπαρω απο εκει... το χειροτερο ειναι οτι κυριως παραγκελνω για φιλους που δεν εχουν καρτα, και τον κοπο δεν τον κανω καν για δικα μου πραγματα...

Επισης, σε καποιες παραγκελιες λειπει 1-2 αντεικειμενα (δεν εχουν σε στοκ), μου λενε να στειλουν τα υπολοιπα και το αλλο μολις ερθει, λεω ΟΚ. Ε, εδω και μηνες αυτο που δεν ηταν σε στοκ εχει ερθει σε στοκ, εχει τελειωσει, παλια σε στοκ, ξανατελειωνει, στο τελος το βγαζουν και απο τον καταλογο και εγω δεν εχω παρει τιποτα!!! Τι να πω, σε εμενα συμβαινουν ολα τα στραβα?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: thomann
« Απάντηση #31 στις: 10/04/08, 10:26 »
Καλά, το θέμα με τα e-stores έχει ψιλοπαλιώσει πιστεύω... Πλέον η κατάσταση δεν είναι τόσο τραγική και στην ελλάδα, μια κι έχουν πάρει αρκετοί πρέφα τι παίζει, και όντως συμφέρει να πάρεις από δώ. Προσωπικά έχω βρεί συγκεκριμένο μαγαζί, που και καλές τιμές μου κάνει, και έχω και αρκετά έξτρα για τα (ελάχιστα) παραπάνω χρήματα που δίνω, οπότε αξίζει. Απλά έχω παρατήσει τις αγορές από thomann και τέτοια, πλέον το κοιτάω μόνο για να ξέρω τις τιμές και τίποτα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: thomann
« Απάντηση #32 στις: 11/04/08, 16:20 »
 κι εγω... ;)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: thomann
« Απάντηση #33 στις: 11/04/08, 21:11 »
σημερα πηγα και παρελαβα στο ταχυδρομιο το τριτο κουτι της παραγκελιας (τα αλλα ειχαν ερθει πριν 3 μερες, τριτη φορα που συμβαινει αυτο!).
Λοιπον το κουτι ηταν βρεγμενο και σκισμενο στην ακρη, και το ειχαν τυλιξει με διαφανο φιλμ (αυτο που ειναι για τα φαγητα), στα ελληνικα ΕΛΤΑ προφανως.
Το Τομαν λεει καθαρα, ερχετε σπιτι η παραγκελια (ολη μαζι και οχι ενα-ενα να μην ξερεις τι εχει ερθει και τι οχι), αν εχεις αμφιβολια οτι λειπει κατι ανοιγεις το κουτι μπροστα στον μεταφορεα, και αν λειπει κατι το στελνεις πισω.
Λοιπον, στα ΕΛΤΑ δεν με αφηναν να το ανοιξω και να ελεγξω μολις τους εδειξα τη ζημια στο κουτι. Μου λενε ειτε το περνεις ειτε το στελνεις πισω. ΜΟΝΟ ΠΟΥ Η ΦΟΡΜΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΤΟΥ ΤΟΜΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ. Τελικα τα περνω λεω και ο θεος βοηθος...
Λειπουν κατι πραγματα, μικροσκοπικα και ακριβα, τα οποια ελπιζω να ερθουν σε αλλο κουτακι την αλλη εβδομαδα, αλλιως εχουμε προβλημα. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα που λενε...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: thomann
« Απάντηση #34 στις: 12/04/08, 10:58 »
Φιλε jesus, και οσοι γενικα εχετε προβλημα με τα μεταφορικα, πρεπει να ξερετε πως στην Αθηνα και σε κεντρικες πολεις, τα πραγματα ειναι ανεκτα ( εως και παρα πολυ καλα ). Δυστυχως, τα ΕΛΤΑ χαρακτηριζονται απο αυτη την "δημοσιουπαλληλικη" κατασταση που τρωει τον Ελληνα και συμπεριφερονται αναλογως.
Περα απο υπομονη, σου ευχομαι η επομενη σου επισκψη στα ΕΛΤΑ να ειναι με καποιο αιχμηρο αντικειμενο :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: thomann
« Απάντηση #35 στις: 12/04/08, 11:09 »
"δημοσιουπαλληλικη" ειναι η κατασταση στα εμπορικα καταστηματα,που για να δοκιμασεις ενα π.χ. παντελονι σχεδον παρακαλας να σου κατεβασουν το αλλο νουμερο,καθως και στα καφε που για να παρεις ενα καφε στην ωρα σου,να πινεται και να εισαι και καθιστος αισθανεσαι οτι πετυχες  jocker!ετσι??λιγα για τα ΕΛΤΑ γιατι εμενα τα τελευταια χρονια που συναλλασσομαι ΚΑΙ μου εχουν φερθει τζαμι οι υπαλληλοι,ΚΑΙ με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο και ποτε δεν ειχα απωλειες η παραπονα..



σου ευχομαι η επομενη σου επισκψη στα ΕΛΤΑ να ειναι με καποιο αιχμηρο αντικειμενο :D


και μη βλεπεις πολλες ταινιες τρομου.. :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 12/04/08, 11:12 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: thomann
« Απάντηση #36 στις: 12/04/08, 11:11 »
Δεν διαφωνω με ολα αυτα, ομως εαν μενεις σε πολη, σιγουρα θα δεχεσαι ολη τη "φροντιδα" των ΕΛΤΑ. Για ρωτα λιγο πως περνανε οι κατοικοι της επαρχιας; ;)
Η Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αθηνα και η Θεσσαλονικη ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: thomann
« Απάντηση #37 στις: 12/04/08, 11:13 »
hello......εδω Γιαννενα! ::)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: thomann
« Απάντηση #38 στις: 12/04/08, 11:17 »
Πολη θεωρειται ομως taxfreesax. Και μαλιστα μια πολη με Πανεπιστημιο και φοιτητες, που σημαινει πως η διακινηση των ΕΛΤΑ θα ειναι πολυ καλυτερη απ'ο,τι σε ενα χωριο στην περιφερεια των Ιωαννινων.

Η αληθεια ειναι πως εγω βρηκα την υγεια μου με τον Thomann.
Ουτε μπλεκω με ανικανους υπαλληλους, ουτε παρακαλαω για μια μικρη εκπτωση, ουτε βασανιζομαι με προβληματικα προϊοντα και "κολπακια" στις τιμες και στις παραδοσεις. Μεχρι στιγμης δεν εχω και κανενα παραπονο απο τα ΕΛΤΑ, με εξαιρεση μια φορα στη δουλεια που το παληκαρι που εφερε το πακετο, το εσερνε μεχρι την εισοδο ( και περιειχε μεσα εναν τελικο ενισχυτη :D ), αλλα δεν μπορω να καταδικασω ολοκληρο συστημα για εναν υπαλληλο.

Και τελικα, οσο και να επιμενουν τα "παπαγαλακια" που κυκλοφορουν κατα καιρους σε sites και προωθουν τα "ελληνικα μουσικοκαταστηματα", οι τιμες ειναι κατα πολυ κατωτερες στα περισσοτερα προϊοντα του Thomann.

Μεχρι ο Ελληνας καταστηματαρχης να μαθει τι ειναι εξυπηρετηση πελατων, σωστη διατιμηση και ευγενεια, θα προτιμω τη Γερμανια.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/04/08, 11:21 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: thomann
« Απάντηση #39 στις: 12/04/08, 17:42 »
Και τελικα, οσο και να επιμενουν τα "παπαγαλακια" που κυκλοφορουν κατα καιρους σε sites και προωθουν τα "ελληνικα μουσικοκαταστηματα", οι τιμες ειναι κατα πολυ κατωτερες στα περισσοτερα προϊοντα του Thomann.

Μεχρι ο Ελληνας καταστηματαρχης να μαθει τι ειναι εξυπηρετηση πελατων, σωστη διατιμηση και ευγενεια, θα προτιμω τη Γερμανια.

Πρώτον, ελπίζω να μην αναφερόσουν σε μένα. Δεύτερον, μερικά ελληνικά μουσικοκαταστήματα (δεν πολυκατάλαβα το λόγο χρήσης των εισαγωγικών) στις τιμές τους είναι αρκετά ανταγωνιστικοί με το thomann, μη σου πώ συμφέρουν και παραπάνω. Και δεν κανένα συμφέρον έχω εγώ να τους διαφημίζω. Τώρα εκεί κάτω δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα, αλλά εδώ πάνω έχει δύο (ναί, συγκεκριμένα μόνο δύο, αλλά υπάρχουν κι αυτά), που χτυπάνε ακριβώς και πιο κάτω τις τιμές του μπαρμπα θωμά, και δεν έχεις ούτε μεταφορικά, ούτε ανησυχείς για το αν σου χαλάσει κάτι πως θα το στείλεις πίσω, κι έχεις και μια πολύ καλή κάλυψη (setup κλπ.). Χώρια το θέμα των "διασυνδέσεων" με τέτοιους μαγαζάτορες, που ποτέ δεν ξέρεις που θα σου φανεί χρήσιμο.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ... thomann και musicstore, ναί μεν έχουν καλές τιμές, και συμφωνώ πως σε μερικά προιόντα είναι καλύτερες από ελλάδα (αν και αν τα πάρεις μεμονωμένα πάλι τα ίδια βγαίνουν ουσιαστικά), αλλά αν θες να πούμε για καλές τιμές, ρίξε καλύτερα μια ματιά στο playback, όπου αν σου εξηγήσω ακριβώς τι είναι το playback και γιατί είναι τόσο χαμηλά οι τιμές θα καταλάβεις καλύτερα τη φάση thomann, ελληνικά μουσικοκαταστήματα κλπ.

Και τέλος, όσον αφορά στον τομέα εξυπηρέτησης πελατών. Ναί, είμαι σίγουρος πως παντού υπάρχουν "δημόσιοι υπάλληλοι", με το ανάλογο φυσικά  savoir faire, ΑΛΛΑ, από την άλλη υπάρχουν και ορισμένοι άνθρωποι οι οποίοι είναι πραγματικά πολύ εξυπηρετικοί, όσο και να τους πρήζεις, ότι κι αν θες ν'αγοράσεις.

Για να τα συμμαζέψω λιγάκι, αυτό που σου λέω είναι ότι υπάρχουν δύο όψεις σε κάθε νόμισμα, και τα "κολλήματα" σε συγκεκριμένα μαγαζιά δεν είναι πάντα καλά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι άλλη ευκαιρία υπάρχει αν δεν την ψάξεις λίγο τη δουλειά. Και πιο ξερά... Υπάρχει κι ο κλασσικός, ο μ@λ@κ@ς έλληνας πωλητής, και υπάρχει κι ο άλλος έλληνας πωλητής που έχει το μεράκι και θα σου φερθεί πολύ καλά, και θα σ'εξυπηρετήσει και θα σε βοηθήσει όσο μπορεί. Όπως και με τους Γερμανούς βέβαια, όπου αν συγκρίνεις thomann με musicstore στην εξυπηρέτηση θα δείς κι εκεί πολύ ξεκάθαρα τις δύο όψεις του νομίσματος.

Αυτά από μένα λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: thomann
« Απάντηση #40 στις: 12/04/08, 17:57 »
σημερα πηγα και παρελαβα στο ταχυδρομιο το τριτο κουτι της παραγκελιας (τα αλλα ειχαν ερθει πριν 3 μερες, τριτη φορα που συμβαινει αυτο!).
Λοιπον το κουτι ηταν βρεγμενο και σκισμενο στην ακρη, και το ειχαν τυλιξει με διαφανο φιλμ (αυτο που ειναι για τα φαγητα), στα ελληνικα ΕΛΤΑ προφανως.
Το Τομαν λεει καθαρα, ερχετε σπιτι η παραγκελια (ολη μαζι και οχι ενα-ενα να μην ξερεις τι εχει ερθει και τι οχι), αν εχεις αμφιβολια οτι λειπει κατι ανοιγεις το κουτι μπροστα στον μεταφορεα, και αν λειπει κατι το στελνεις πισω.
Λοιπον, στα ΕΛΤΑ δεν με αφηναν να το ανοιξω και να ελεγξω μολις τους εδειξα τη ζημια στο κουτι. Μου λενε ειτε το περνεις ειτε το στελνεις πισω. ΜΟΝΟ ΠΟΥ Η ΦΟΡΜΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΤΟΥ ΤΟΜΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ. Τελικα τα περνω λεω και ο θεος βοηθος...
Λειπουν κατι πραγματα, μικροσκοπικα και ακριβα, τα οποια ελπιζω να ερθουν σε αλλο κουτακι την αλλη εβδομαδα, αλλιως εχουμε προβλημα. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα που λενε...
Jezus, αυτό το πράγμα με τις διαφορετικές κούτες σε διαφορετικές μέρες, έχει αρχίσει να γίνεται από το 2008 και μετά.. Δεν ξέρω τι άλλαξε.. Πριν τα έφερναν όλα μαζί.. Τώρα τελευταία και σε εμένα και σε φίλους μου τα φέρνουν χωριστά με αποτέλεσμα να αναρωτιέσαι αν θα τα λάβεις.. Την πρώτη φορά δεν το πίστευα ότι έστειλαν μόνο τα μισά από αυτά που είχα παραγγείλει.. Την άλλη μέρα όμως ήρθαν και τα υπόλοιπα.. Έκτοτε το περιμένω ότι θα τα πάρω σε διαφορετικές μέρες και δεν μου κάνει εντύπωση..
Καλά το πιο τραγικό συνέβη σε ένα φίλο μου.. Παρήγγειλε ένα μπάσο, μια σκληρή θήκη (γιατί δεν δινόταν μαζί με το μπάσο) και ένα ενισχυτή.. Την Παρασκευή του έρχεται ένα μεγάλο κουτί.. Τελικά ήταν μόνο η θήκη.. Τη Τρίτη του ήρθε και το μπάσο και την άλλη Δευτέρα του ήρθε και ο ενισχυτής για να μπορέσει επιτέλους να παίξει μετά από σχεδόν 3 εβδομάδες μία νότα :D ;D!!!

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thomann
« Απάντηση #41 στις: 12/04/08, 17:59 »

Πρώτον, ελπίζω να μην αναφερόσουν σε μένα. Δεύτερον, μερικά ελληνικά μουσικοκαταστήματα (δεν πολυκατάλαβα το λόγο χρήσης των εισαγωγικών) στις τιμές τους είναι αρκετά ανταγωνιστικοί με το thomann, μη σου πώ συμφέρουν και παραπάνω. Και δεν κανένα συμφέρον έχω εγώ να τους διαφημίζω. Τώρα εκεί κάτω δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα, αλλά εδώ πάνω έχει δύο (ναί, συγκεκριμένα μόνο δύο, αλλά υπάρχουν κι αυτά), που χτυπάνε ακριβώς και πιο κάτω τις τιμές του μπαρμπα θωμά, και δεν έχεις ούτε μεταφορικά, ούτε ανησυχείς για το αν σου χαλάσει κάτι πως θα το στείλεις πίσω, κι έχεις και μια πολύ καλή κάλυψη (setup κλπ.). Χώρια το θέμα των "διασυνδέσεων" με τέτοιους μαγαζάτορες, που ποτέ δεν ξέρεις που θα σου φανεί χρήσιμο.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ... thomann και musicstore, ναί μεν έχουν καλές τιμές, και συμφωνώ πως σε μερικά προιόντα είναι καλύτερες από ελλάδα (αν και αν τα πάρεις μεμονωμένα πάλι τα ίδια βγαίνουν ουσιαστικά), αλλά αν θες να πούμε για καλές τιμές, ρίξε καλύτερα μια ματιά στο playback, όπου αν σου εξηγήσω ακριβώς τι είναι το playback και γιατί είναι τόσο χαμηλά οι τιμές θα καταλάβεις καλύτερα τη φάση thomann, ελληνικά μουσικοκαταστήματα κλπ.

Και τέλος, όσον αφορά στον τομέα εξυπηρέτησης πελατών. Ναί, είμαι σίγουρος πως παντού υπάρχουν "δημόσιοι υπάλληλοι", με το ανάλογο φυσικά  savoir faire, ΑΛΛΑ, από την άλλη υπάρχουν και ορισμένοι άνθρωποι οι οποίοι είναι πραγματικά πολύ εξυπηρετικοί, όσο και να τους πρήζεις, ότι κι αν θες ν'αγοράσεις.

Για να τα συμμαζέψω λιγάκι, αυτό που σου λέω είναι ότι υπάρχουν δύο όψεις σε κάθε νόμισμα, και τα "κολλήματα" σε συγκεκριμένα μαγαζιά δεν είναι πάντα καλά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι άλλη ευκαιρία υπάρχει αν δεν την ψάξεις λίγο τη δουλειά. Και πιο ξερά... Υπάρχει κι ο κλασσικός, ο μ@λ@κ@ς έλληνας πωλητής, και υπάρχει κι ο άλλος έλληνας πωλητής που έχει το μεράκι και θα σου φερθεί πολύ καλά, και θα σ'εξυπηρετήσει και θα σε βοηθήσει όσο μπορεί. Όπως και με τους Γερμανούς βέβαια, όπου αν συγκρίνεις thomann με musicstore στην εξυπηρέτηση θα δείς κι εκεί πολύ ξεκάθαρα τις δύο όψεις του νομίσματος.

Αυτά από μένα λοιπόν.

Συμφωνω απολυτα!

Μονο για το playback εχω καποια ενσταση αφου οι τιμες του σε καποια αντικειμενα δεν ειναι καλες σε αλλα υπερβολικα καλες!
Δε καταλαβα τι ακριβως υπαρχει να εξηγησεις για το playback?

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: thomann
« Απάντηση #42 στις: 12/04/08, 18:09 »
Θα σου πώ την "χοντρική" έκδοση, μια και δεν μπορώ να μπώ σε περαιτέρω λεπτομέρειες περί συγκρίσεων ελληνικών μαγαζιών και thomann κλπ. με το playback για ευνόητους λόγους...

Το playback λοιπόν, είναι ουσιαστικά ένας τεράστιος συνεταιρισμός στη Γαλλία, ο οποίος συνεταιρισμός απαρτίζεται απ'όλους τους εμπόρους εκεί πέρα, οι οποίοι αποφασίσαν να "ενώσουν τις δυνάμεις τους" μόνο και μόνο για να είναι ανταγωνιστικοί έναντι των άλλων γνωστών καταστημάτων. Το κέρδος που βγάζουν είναι σαφώς λιγότερο, αλλά το θέμα τους είναι πως ξέρουν πως σε πάρα πολλά προιόντα όποιος τους ξέρει θα τους προτιμήσει απ'το thomann, λόγω τιμής κυρίως - αν και όσον αφορά στην εξυπηρέτηση, πάλι είναι άψογοι οι άνθρωποι. Επίσης, πολύ βασικό είναι πως έτσι έχουν απαλείψει ουσιαστικά τον "εσωτερικό" ανταγωνισμό στη χώρα τους, αφού όπως σου είπα, το playback είναι ουσιαστικά όλα τα μαγαζάκια (με και χωρίς εισαγωγικά) της Γαλλίας ενωμένα σ'ένα μεγάλο πολυκατάστημα. Εξ'ού και το γεγονός πως τα κομμάτια τους είναι περιορισμένα - δεν παίρνουν δηλαδή μαζικά τα όργανά τους, όπως π.χ. ο thomann με την τεράστια αποθήκη του.

Και φυσικά για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη, και το playback χωλαίνει σε μερικούς τομείς, όπως π.χ. μερικούς ενισχυτές όπου είναι ακριβότερα από thomann κλπ., αλλά κυρίως στα όργανα πιστεύω έχουν τις χαμηλότερες τιμές σε Ευρώπη. Και πάλι τονίζω πως δεν ισχύει αυτό σε όλα τα προιόντα τους.

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thomann
« Απάντηση #43 στις: 12/04/08, 18:17 »
Δε το ηξερα, ωραια η ιδεα τους!
Οντως η "ποιτητα" των τιμων ποικιλει πολυ!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: thomann
« Απάντηση #44 στις: 12/04/08, 18:24 »
Ποικίλει για τον ίδιο λόγο που ποικίλει και στην ελλάδα. Δηλαδή, κάθε εταιρία (π.χ. fender, orange, schecter, boss κλπ.) κάνει κάποια συμβόλαια με τους εμπόρους στην εκάστοτε χώρα για τις αντιπροσωπείες, στα οποία συμβόλαια φυσικά μπαίνουν οι τζίφρες μόνο αν συμφωνήσουν και οι δύο πλευρές με τις τιμές. Οπότε φαντάσου πως σε κάθε χώρα η τιμή μιας ίδιας κιθάρας μπορεί να διαφέρει αρκετά, κατά κύριο λόγω χώρας και μόνο. Και μιλάω για τις τιμές που τα αγοράζουν οι μαγαζάτορες φυσικά. Μετά παίζει και το πόσο κέρδος θέλει να βγάλει ο καθένας, όπου κι εκεί πέφτει μια ανατίμηση σε σχέση με την original τιμή του οργάνου, και φυσικά ακολουθεί και το όλο μπάχαλο που μας έφερε σ'αυτή τη συζήτηση...  ;)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: thomann
« Απάντηση #45 στις: 15/04/08, 00:29 »
Λοιπον, αναμενετε ματς με ΕΛΤΑ & Τομαν για το παραπανω θεμα... (εχει ξαναγινει και εκανα το κοροιδο, αλλα δεν παει αλλο)
Στα ΕΛΤΑ ναι , ειναι πολυ εξυπηρετικοι και φιλικοι, και μου φερονται αψογα, αλλα τι να το κανω αν εχω τα παραπανω προβληματα?
Μαλλον εχει χαθει κουτα ή πολλα πραγματα απο κουστα στη διαδρομη. Οταν ερχονται ενα-ενα και απο Τομαν (αντι8ετα με μιουζικ-στορ) δεν σου λενε ποσα κουτια ειναι, δεν ξερεις τι εχει ερθει και αν θα περιμενεις αλλα. Επισης δεν με αφηναν να κανω ελεγχο, οπως λενε το Τομαν να κανω, αλλα και να εκανα... επισης η φορμα επιστροφης ειναι μεσα στο κουτι που δεν με αφηναν να ανηξω γιατι μετα δεν θα μπορουσα να το στειλω πισω?!?!?

Επισης, ειχα παραγκειλει απο τομαν πριν ΜΗΝΕΣ μια βαλιτσα/θηκη για κιθαρα. Εφυγε απο στοκ δεν την εστειλαν. Μου λενε δεν θα την ξαναφερουμε, θα σου στειλουμε μια αλλη, αλλα επειδη ειναι πιο ακριβη, θα στη στειλουμε στην τιμη αυτης που ηθελες. Λεω ΟΚ. Λενε ξερεις, τελικα ουτε αυτη την εχουμε, θα περιμενεις... βλεπω ερχετε σε στοκ, λεω θα την στειλουν... ξανατελειωνει! Περνω τηλ, λεει σε 2 μηνες παλι, καλα λεω θα περιμενω... ερχετε μυνημα στο κινητο σημερα οτι μου εστειλαν την παραγκελια. Μπαινω και βλεπω οτι μου εχουν στειλει την θηκη που ηθελα αρχικα ΚΑΙ την δευτερη θηκη που μου προτειναν για αντικατασταση, στην κανονικη της τιμη μαλλιστα οχι σε μειωμενη, συνολο 144 ευρω!!!
Τι να πω, ειμαι γκαντεμης εγω και μου συμβαινουν ολα, οι κατι δεν παει καλα με αυτους?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος konnos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: thomann
« Απάντηση #46 στις: 15/04/08, 21:26 »
Καλησπερα παιδια, επιδη το θεμα ενδιαφερει πολλους, σκεφτηκα να μεταφερω κι εδω την απαντηση του θωμα σχετικα με το τι γινεται σε περιπτωση προβληματος και ειναι εντος εγγυησης.
Η απαντηση:
Hi there,
 
Konstantinos, if the item arrives damaged or faulty we would naturally pay the cost to pick them up. Howeevr if the item developed a fault in the 3 year warrenty period you woudl be liable for shipping back to us, howeevr we would then repair/replace and send back for free.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: thomann
« Απάντηση #47 στις: 21/04/08, 04:54 »
Λοιπόοον... Επαναφέρω το θέμα, γιατί έχω να κάνω μια παραγγελία κάποια πεταλάκια και μια θήκη (για σκληρή πάω), και φυσικά ως πρώτη μου επιλογή ήταν το playback, αλλά εφόσον είδα ότι εκεί δεν έχει θήκες, είπα να τα πάρω όλα μαζί από thomann (θέλω να τα πάρω όλα μαζί για να συμπληρώσω τα μεταφορικά). Φυσικά αυτή τη φορά δεν με συμφέρει να πάρω από ελλάδα, μια και τα πεταλάκια στην ελλάδα θεωρούνται ακόμα είδος πολυτελείας και τα βαράνε κανονικότα. Οπότε, έρχομαι στην ερώτησή μου.

Μετά από τα τελευταία συμβάντα περί thomann (για musicstore δεν το σκέφτομαι καν), θα ήταν "σωστή" κίνηση να τα πάρω όλα από thomann ή θα μου έρθουν διάσπαρτα ανά τις επόμενες βδομάδες, και θα πρέπει να τα παραλάβω ο ίδιος απ'το ταχυδρομείο, και όοολα τα άλλα καλούδια που έχουν ειπωθεί περί thomann? Αν ήταν ένα-δυό πράγματα δεν θα το σκεφτόμουν, αλλά επειδή είναι διάφορα, δεν ψήνομαι να μου έρχεται ένα πεταλάκι κάθε δυό βδομάδες...

Οπότε ακούω γνώμες!

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: thomann
« Απάντηση #48 στις: 21/04/08, 09:28 »
Φίλε Αντώνη, σε κάθε περίπτωση, θα συνιστούσα να αποφύγεις την περίοδο αυτή των γιορτών, καθώς όπως γνωρίζεις, η τεμπελιά πάει σύννεφο αυτές τις μέρες στις δημόσιες υπηρεσίες.
Περίμενε 1 βδομάδα-10 μέρες κ ύστερα.

Όσο για τον Thomann, δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα κ αυτό λόγω Θεσσαλονίκης κ μόνο.
Λογικά όλα τα πράγματα θα έρθουν στα κεντρικά ΕΛΤΑ κ όταν μαζέψεις όλα τα ειδοποιητήρια, πήγαινε να τα "συλλέξεις" όλα μαζί!

Καλές αγορές...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: thomann
« Απάντηση #49 στις: 21/04/08, 16:44 »
Ούτως ή άλλως δεν θα τα παρέγγελνα μέσα στις γιορτές, ξέρω τι παίζει. Αλλά όλα στα ΕΛΤΑ έρχονται? Δεν υποτίθεται ότι έρχονται σπίτι σου?  :-\

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
11871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/08, 09:50
από chamav
179 Απαντήσεις
95501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 09:03
από freemind
Thomann Vs Music-Store

Ξεκίνησε από Poseras « 1 2 3 4 5 » Τα καλύτερα...

122 Απαντήσεις
71311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 13:51
από grmako
23 Απαντήσεις
10271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/08, 11:15
από BluesMe
1 Απαντήσεις
2641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/08, 21:10
από let me know 796
1 Απαντήσεις
2356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 00:12
από Stinky
thomann

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

1 Απαντήσεις
2640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 16:06
από freemind
7 Απαντήσεις
5900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/08, 08:32
από armagedon
7 Απαντήσεις
3866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/08, 14:11
από christos1995
22 Απαντήσεις
11223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/10, 03:20
από Μητσάκος