Αποστολέας Θέμα: Από την κλασσική στην ακουστική;  (Αναγνώστηκε 3171 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GEOARIS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Καλημέρα σας.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι που με απασχολεί. Ο 10χρονος γιός μου έχει κάνει 3 χρόνια κλασσική κιθάρα σε ωδείο και πέρασε τις εξετάσεις για κατωτέρα.
Ξεκίνησε με ενθουσιασμό αλλά τον τελευταίο χρόνο έδειξε να βαριέται και τώρα μου ζητάει επιτακτικά να κάνει ακουστική ή ηλεκτρική κιθάρα. Επειδή η γνώση μου είναι ανύπαρκτη θα ήθελα να μάθω αν η ηλικία του είναι κατάλληλη γι' αυτό το είδος, αν υπάρχουν ωδεία που διδάσκουν ακουστική ή ηλεκτρική (μένουμε Ηράκλειο Κρήτης) καθώς νομίζω ότι είναι σκόπιμο να παρακολουθεί και τα θεωρητικά μαθήματα και να συμμετέχει σε γκρουπάκια. 'Η μήπως είναι καλύτερα με ιδιαίτερο μάθημα;

Σας ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Από την κλασσική στην ακουστική;
« Απάντηση #1 στις: 17/08/09, 09:41 »
Καλημέρα GEOARIS.

    Διδάσκω χρόνια κλασική κιθάρα και είναι γεγονός πως πολλά παιδιά σταματούν για να ξεκινήσουν ακουστική ή ηλεκτρική. Η διδασκαλία της κλασικής χαρακτηρίζεται από αρκετή μονοτονία, αναπόφευκτα λοιπόν ένα παιδί κάποια στιγμή θα βαρεθεί και θα θελήσει να μάθει κάτι το οποίο θα εφαρμόζεται ευκολότερα στα ακούσματα και στην τάση της εποχής.
    Αν κατάλαβα καλά ξεκίνησε στα 7 του. Για να κατάφερε να συνεχίσει 3 χρόνια σημαίνει πως δεν θα έχει πρόβλημα με ακουστική ή ηλεκτρική.
Αν και δεν είμαι από την Κρήτη, φαντάζομαι πως σε ολόκληρο Ηράκλειο θα υπάρχουν ωδεία που διδάσκουν τα πάντα! Γνώμη μου είναι πως πρέπει να ξεκινήσει θεωρητικά. Θα τον βοηθήσουν γενικώς και δεν θα τον δυσκολέψουν αρχικά. Σχετικά με το ωδείο ή τα ιδιαίτερα, είναι απλά θέμα δασκάλου. Ο δάσκαλος αν είναι καλός, είτε σε ωδείο είτε σε ιδιαίτερο, καλά θα την κάνει τη δουλειά του. Ωστόσο θα πρέπει να σκεφτείς και να αποφασίσεις, στο ιδιαίτερο η ώρα που θα κάνει ο μικρός μάθημα θα είναι «καθαρή». Δεν θα χτυπήσει η πόρτα, το τηλέφωνο, δεν θα μιλήσει ο δάσκαλος με τον χ συνάδελφο κλπ. Από την άλλη, τα καλά ωδεία προσφέρουν στο μαθητή επιπλέον δραστηριότητες. Συναυλίες, συμμετοχή σε ορχήστρες ( ή σε γκρουπ όπως λες) κ.α.

Δεν ξέρω αν βοήθησα. Ελπίζω να βρεθεί η καλύτερη λύση για τον γιο σου.

Αποσυνδεδεμένος apostolisL

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Από την κλασσική στην ακουστική;
« Απάντηση #2 στις: 28/08/09, 23:50 »
Γεια και από μένα

Θα μπορούσε κάλλιστα όμως να συνεχίσει τα μαθήματα κλασσικής κιθάρας και ασχοληθεί μόνος του με τα άλλα είδη (ειδικά στην ακουστική δεν φαντάζομαι πως θα έχει πρόβλημα). Προσωπικά εγώ αλλά και άλλα παιδιά που ξέρω το έχουν κάνει αυτό. Πάντως ότι και αν κάνει πρέπει να έχει κέφι και πιστεύω (αν και δεν είμαι ειδικός)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
116 Απαντήσεις
98660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 02:00
από Dimitris1982
111 Απαντήσεις
67324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 01:12
από Baroness
8 Απαντήσεις
6643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 23:33
από Gabriel6th
4 Απαντήσεις
3718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:48
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
3117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 00:30
από CK
12 Απαντήσεις
8992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 13:31
από el3os
0 Απαντήσεις
2017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/10, 02:22
από freemind
2 Απαντήσεις
2545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 14:58
από Γιωργος_777
6 Απαντήσεις
10037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/12, 18:38
από cbk
7 Απαντήσεις
7082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/13, 14:54
από kyriakos_t