Αποστολέας Θέμα: Η ιστορια του αερα και των δεντρων  (Αναγνώστηκε 2620 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
οκ , ξερω οτι δεν ειναι πρεπον να στελνω δευτερο μεσα σε λιγες ωρες αλλα δε βαριεστε...
 αυτα ειναι τα στιχακια απο ενα ταγουδακι που ειχα γραψει παλια...

 
 
                                                                            (ο αερας φερνει βολτες
                                                                           την βροχη που τραγουδα
                                                                              τριζουνε του χρονου οι πορτες
                                                                            και τα πευκα εκει δα

                                                                             ξαναφερνουνε μπροστα μου
                                                                             ξωτικα που τραγουδουν
                                                                             γλυκο μοιρολοι καρδια μου
                                                                             αστα ματια σου να δουν)


Αυτη την ιστορια
την ακουσα καποτε
να λενε τα δεντρα
σε δαση καμενα

για μια κυρια
που αρχοντισα αλλοτε
γαφει στην πετρα
με νυχια σπασμενα

                                                                           (Δες γυριζει στο σκοταδι
                                                                           της αραχνης την ποδια
                                                                           μια φιγουρα στο λιβαδι
                                                                           γυρω γυρω απ την ροδια

                                                                           μια νεραιδα φορτωμενη
                                                                           με τους γριφους μιας ζωης
                                                                           αχ αγαπη μου καημενη
                                                                           δεν σε πιστεψε κανεις)


φτερα πεταλουδας
και κυκλους μισανοιχτους
τα λογια στο νου της
βαθια χαραγμενα

Μεσσιας η Ιουδας
που αφησε αθιχτους
χρισμους στο κορμι της
τα μαγια δεμενα

                                                                           (Συμβολα της απουσιας
                                                                           και του χρονου τις ραφες
                                                                           της βασιλισσας ουσιας
                                                                           τις αλλοκοτες γραφες

                                                                           σ ενα φυλλο ξορκι κανει
                                                                           δρομος ταχα επιστροφης
                                                                           μονοπατι να σου υφανει
                                                                           για να μην καταστραφεις)


γυρναει στο κεφαλι μου
σαν σκια που ξεχαστηκε
το σωμα ν αφησει
να παρει ενα ψεμα

κι οριζει στην ζαλη μου
ευχη που κουραστηκε
σαν δακρυ να ζησει,
να σβησει σα βλεμμα

                                                                                       (σε αγγιζει , σου μιλαει
                                                                                         λογια λεει σιγανα
                                                                                         παραμυθι π' αρχιναει
                                                                                        την ψυχη σου ροκανά

                                                                                          φοβος ειναι που σε δενει
                                                                                          στου στοιχιού τη συμφορα
                                                                                          στον γκρεμο μπροστα σε φερνει
                                                                                          και σε σπρωχνει φουκαρα)


Αυτη η ιστορια
που καποτε μου πανε
τα φυλλα πριν πεσουν
για παντα στην σκονη

μεγαλη ιστορια
σου λεω πως ητανε
αιτια να σε δεσουν
καημος που σκοτωνει

                                                                                   ( ο αερας που φυσαει
                                                                                    λογια τετοια ταγουδα
                                                                                    στο κεφαλι μου γυρναει
                                                                                    και την σκεψη μου μαδα

                                                                                     ξωτικα στηνει μπροστα μου
                                                                                     κι ιστοριες αρχινα
                                                                                     μου μαυριζει την καρδια μου
                                                                                     κι ολο χανεται ξανα....)




Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Η ιστορια του αερα και των δεντρων
« Απάντηση #1 στις: 17/09/08, 00:57 »
δεν το διάβασα πολύ προσεκτικά λόγω του περασμένου της ώρας. Πάντως σε μια πρώτη ανάγνωση, μ' άρεσε πολύ, με την έννοια ότι μου φάνηκε να έχει άποψη, που για μένα είναι το πιο βασικό. Πολύ πιο βασικό από τα εκφραστικα μέσα, τα μήνύματα που περνάει, κλπ

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Η ιστορια του αερα και των δεντρων
« Απάντηση #2 στις: 17/09/08, 01:05 »
κατι καινουριο!με αυτο αποδικνιεις ακομα μια φορα ποσο αξιζεις :P :) ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Η ιστορια του αερα και των δεντρων
« Απάντηση #3 στις: 17/09/08, 18:25 »
την βλεπω την δουλεια ,σε λιγο θα μας παρουν με τις ντοματες....

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Η ιστορια του αερα και των δεντρων
« Απάντηση #4 στις: 17/09/08, 18:31 »
τι θελει να πει ο ποιητης; ??? :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Η ιστορια του αερα και των δεντρων
« Απάντηση #5 στις: 18/09/08, 11:06 »
πες μου οτι ολα αυτα τα εχεις συγκεντρωσει σε ενα βιβλιο.....
και μετα πες μου πως μπορω να το βρω.-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
7559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/06, 07:13
από teri
44 Απαντήσεις
13847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/06, 11:11
από Ikaros
0 Απαντήσεις
1457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 23:49
από ε?
0 Απαντήσεις
2598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/08, 19:38
από Μαργαρίτα Π.
0 Απαντήσεις
2446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 23:27
από krios80
3 Απαντήσεις
3173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/11, 18:12
από ε?
6 Απαντήσεις
3451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 16:53
από mati
7 Απαντήσεις
5017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/17, 13:22
από Aganippi
4 Απαντήσεις
22711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/16, 14:51
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
1668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/18, 11:57
από ivikos