Αποστολέας Θέμα: κιθάρα για μπαμπά και γιο...  (Αναγνώστηκε 3583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος music-fun

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους σας
Βρήκα το forum ψάχνοντας πληροφορίες στο internet για αγορά κιθάρας αλλά μάλλον μπερδεύτηκα περισσότερο οπότε χρειάζομαι τα φώτα σας.... Ενδιαφέρομαι να πάρω δώρο μια κιθάρα στον άντρα μου πακέτο μ'έναν δάσκαλο γιατί πάντα ήθελε να μάθει αλλά ποτέ δεν τα κατάφερε για διάφορους άσχετους λόγους. Τα Χριστούγεννα πήραμε στον γιό μας (5 χρονων) μια κλασσική επειδή απο μικρός εμφάνισε το μικρόβιο της μουσικής αλλά περισσότερο παίζει ο μπαμπάς παρά ο γιος. Τώρα θέλουμε να πάρουμε και στον μπαμπά μια κιθάρα ωστε να ξεκινήσουν μαθήματα μαζί με τον μικρό... Δεν θέλει να παίξει σε μπάντα.... την τρέλλα του θέλει να κάνει και να βοηθάει τον μικρό στην μελέτη του όταν χρειάζεται... Τα κομμάτια που θα θέλει να παίζει είναι έντεχνα τύπου Μάλαμα, Παπακωνσταντίνου (Θανάση) κτλ.... Το θέμα μου είναι το εξής: να του πάρω κλάσσική ή ακουστική?? Επίσης είδα κάτι τιμές ολίγον υψηλές και σκέφτηκα οτι μάλλον θα απευθύνονται σε άτομα τα οποία ήδη παίζουν πολύ καλή κιθάρα... Έχετε να μου προτείνετε κάτι οικονομικό για αρχή και μετά αφού μάθουν και οι δύο πάμε και στα ακριβότερα... Διαφωτίστε με ρε παιδια μην πάω και φεσωθώ καμια πανάκριβη τζάμπα και βερεσε... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: κιθάρα για μπαμπά και γιο...
« Απάντηση #1 στις: 16/05/11, 09:14 »
Καλώς ήρθες :)
Θα παίζει με δάκτυλα ή με πένα; Βασικά, για έντεχνα θα χρειαστεί κυρίως πένα, αλλά και δάχτυλα για αρπίσματα, ...αν και γίνονται αρπίσματα και με πένα. Η κλασική προσανατολίζεται σε παίξιμο με δάκτυλα, και η ακουστική με πένα, χωρίς όμως να είναι δεσμευτικό. Επειδή λοιπόν τα πράγματα δεν ορίζονται σαφώς, βασικό κριτήριο για την επιλογή θεωρώ ότι θα είναι το πως αισθάνεται ο παίκτης το όργανο. Θα πρέπει να το πιάσει στα χέρια του και να το δοκιμάσει. Άλλοι βολεύονται με το φαρδύ μπράτσο και νάυλον χορδές της κλασικής, άλλοι με το στενό μπράτσο και μεταλλικές χορδές της ακουστικής. Επίσης, να του αρέσει ο ήχος, είτε των νάυλον είτε των μεταλλικών χορδών.
Οπότε, προσωπικά θα δίσταζα να διαλέξω κιθάρα για κάποιον "στα τυφλά", αλλά για το είδος μουσικής που αναφέρεις θα προσανατολιζόμουν σε ακουστική.

Επίσης, να διαλέξεις έναν κατάλληλο δάσκαλο, που βασικά να του μαθαίνει τραγούδια και όχι κλασικά κομμάτια και τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθάρα για μπαμπά και γιο...
« Απάντηση #2 στις: 16/05/11, 09:43 »
καλημέρα και καλώς ήρθες....
πολύ ωραία η ιδέα σου...εγώ θα ενθουσιαζόμουν :P

σίγουρα πάρ'του ακουστική....για τέτοια φάση είναι η πιο απλή κιθάρα κατά τη γνώμη μου....
όταν πας σε μαγαζί ζήτησε να σου δώσουν μια κιθάρα για εντελώς αρχάριο (μαλακή δλδ χωρίς πολλά παρελκόμενα) και φυσικά στα λεφτά που θες να δώσεις
απλά καλύτερα να δώσεις από 100Ε και πάνω...να είναι φτηνή αλλά όχι και υπό διάλυση... :P

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: κιθάρα για μπαμπά και γιο...
« Απάντηση #3 στις: 16/05/11, 11:19 »
απλά καλύτερα να δώσεις από 100Ε και πάνω...να είναι φτηνή αλλά όχι και υπό διάλυση... :P

Σε αυτό που λέει ο hot_sauce έχει δίκιο. Με τα πολύ φτηνά όργανα, εκτός του ότι είναι πιθανόν να διαλυθούν τα δάχτυλα αυτουνού που θα παίξει το πιθανότερο είναι ότι θα κλαις ακόμη και τα λίγα λεφτά που έδωσες.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: κιθάρα για μπαμπά και γιο...
« Απάντηση #4 στις: 16/05/11, 11:28 »
Καλημερα καλως μας βρηκες και σε βρηκαμε !!!   :D :D
 
Μια ακουστικη κιθαρα θα ταιριαζει καλυτερα σε αυτο που θελετε να κανετε, υπαρχουν πολλες εναλλακτικες, αλλά εφοσον μιλαμε για χαμηλο μπατζετ σου προτεινω καποιες μαρκες για να δεις...Απο κει και περα καλο θα ειναι να κανεις μια εποσκεψη σε ενα μουσικο καταστημα (μπορω να σου προτεινω καποια που και εγω ψωνιζω) και να παρεις μια τελικη γνωμη και αποψη.
 
Κιθαρες ακουστικες ΜΕΧΡΙ 150 ευρω.
 
http://www.guitarstore.gr/productsdesc.php?id=1780
 
http://www.guitarstore.gr/productsdesc.php?id=1683
 
http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=5972&Category=1762
 
http://www.arco.gr/  (καταστημα πολυ ενημερωμενο και με μεγαλη γκαμα σε ακουστικες με καλες τιμες)
 
http://www.kagmakis.com/details1.php?thepid=1199&thecid=1&thec2id=9&open=1
 
http://www.kagmakis.com/details1.php?thepid=768&thecid=1&thec2id=9&open=1
 
http://www.kagmakis.com/details1.php?thepid=1218&thecid=1&thec2id=9&open=1
 
Αυτα ετσι για να δεις τι υπαρχει ....ΔΕΝ θα σε συμβουλευα να πας σε κιθαρες κατω των 100 ευρω γιατι το θεμα δεν ειναι μονο η τιμη αλλα και το τι ακους απο μια κιθαρα.  Με μια πολυ φτηνη κιθαρα με κακο ηχο θα βαρεθει γρηγορα και ισως απογοητευτει.  Αυτες που σου προτεινω ειναι μια καλη λυση για αρχαριο. 
Εγω προσωπικα ξεχωριζω απ ολες την LAG που εχω αναφερει, ειναι οτι πιο τιμιο και καλο στα χρηματα αυτα, τηνε χω αγορασει και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και ας μην ειμαι αρχαριος  ;) .
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: κιθάρα για μπαμπά και γιο...
« Απάντηση #5 στις: 16/05/11, 13:41 »
εγω δεν εχω να σου προτεινω καποια κιθαρα,εχω ομως να σου δωσω μια πολυτιμη συμβουλη...
δεν πρεπει σε καμια περιπτωση ο συζυγος να μαθει την υπαρξη του συγκεκριμενου φορουμ!!
καπως ετσι ξεκινησα και γω και κατεληξα να αλλαζω εξοπλισμο πιο συχνα και απο πουκαμισα ;D

Αποσυνδεδεμένος music-fun

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: κιθάρα για μπαμπά και γιο...
« Απάντηση #6 στις: 16/05/11, 14:04 »
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους... Τελικά κατέληξα σε ακουστική αφού όλοι συμφωνείτε σ'αυτό... Η αλήθεια είναι οτι κι εγώ σκόπευα να δώσω γύρω στα 150 ευρώ απλά ήθελα να αποφύγω τα 400αρια και τα 500αρια που έβλεπα στα sites. Ούτως ή άλλως κάπου τόσο θα μου κοστίσει όλη η ιστορία μαζί με τα μαθήματα για το πρώτο τρίμηνο...
Vagtanplan μου έλυσες τα χέρια με το online stores που μου πρότεινες γιατί ο χρόνος μου είναι περιορισμένος για να τρέχω απο το ένα κατάστημα στο άλλο. Να σου πω την αλήθεια οι δύο που μου άρεσαν περισσότερο είναι οι Fender αλλά το κριτήριό μου είναι καθαρά αισθητικό... Δηλαδή θα μου άρεσε να βλέπω τον άντρα μου να κρατάει εκείνη την μαύρη λακαριστή κιθάρα αλλά αφού λες οτι οι Lag είναι καλύτερες θα προσανατολιστώ προς τα κει μάλλον. Βρήκα και δάσκαλο για ιδιαίτερα και νομίζω και μ'ένα καλό βιβλίο θα τα πάει πολύ καλά...
Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας...

Αποσυνδεδεμένος music-fun

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: κιθάρα για μπαμπά και γιο...
« Απάντηση #7 στις: 16/05/11, 14:06 »
εγω δεν εχω να σου προτεινω καποια κιθαρα,εχω ομως να σου δωσω μια πολυτιμη συμβουλη...
δεν πρεπει σε καμια περιπτωση ο συζυγος να μαθει την υπαρξη του συγκεκριμενου φορουμ!!
καπως ετσι ξεκινησα και γω και κατεληξα να αλλαζω εξοπλισμο πιο συχνα και απο πουκαμισα ;D


Ωχ.... καλά που μου το είπες αν και νομίζω οτι θα το ανακαλύψει μόνος του πολύ σύντομα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
2923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/07, 01:48
από Cuenca_60R
29 Απαντήσεις
8755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 13:36
από Arg0
7 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
5 Απαντήσεις
3066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 02:54
από YmiRLinG
14 Απαντήσεις
6757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness
7 Απαντήσεις
4698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 16:08
από mace
0 Απαντήσεις
2754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 22:52
από apressas
8 Απαντήσεις
4009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 03:30
από geo134
7 Απαντήσεις
4084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 00:50
από T-REX
3 Απαντήσεις
3351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/19, 11:33
από panixgr