Αποστολέας Θέμα: ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ 19 ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΜΕΛΟΠΟΙΟΥΝ ΠΑΛΑΜΑ  (Αναγνώστηκε 6068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
"ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ" 19 ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΜΕΛΟΠΟΙΟΥΝ ΠΑΛΑΜΑ
Ενα υπέροχο cd με -επιτέλους- περιεκτικό ένθετο, στο οποίο παίρνουν μέρος οι φερέλπιδες της ελληνικής μουσικής σκηνής . Κραουνάκης,Ορφέας Περίδης, Γιώργος Ανδρέου,Φοίβος Δεληβοριάς κ.α γνωστοί καλλιτέχνες, διαλέγουν ποίημα, μελοποιούν ενίοτε και ερμηνεύουν οι ίδιοι Παλαμά με έμπνευση, πάθος και χωρίς άγχος πωλήσεων.
Το άκουσε κανείς?
Θα θελα να μάθω ποιά τραγούδια ξεχωρίσατε
Προσωπικά  "Βαθύ Πηγάδι" του Τάσσου Ρωσσόπουλου.Περιμένω σχόλια!
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος δίψα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • είναι η κρυφή σου η ατέλειωτη δίψα
    • Προφίλ
Δε το πήρα ακόμη...αλλά έχω ακουσει κάποια (2-3) κομμάτια και είναι μέσα στις επόμενες αγορές.Είναι υπέροχο αυτό με το Χαρουλη( οκ δε ξέρω αν ερμηνεύει παραπάνω από ένα ποιήμα στο δίσκο...).Δυστυχώς δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα ακόμη :( αλλά από ότι λες κι εσύ αξίζει,ε ;)
"απ' τη ζωή μου όταν περνάς, μια καλημέρα μη την ξεχνάς"

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
Λέμε το ίδιο? Ο Χαρούλης δεν συμμετέχει σε κανένα κομμάτι..
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
άσχετο.. αλλά γιατί το όνομα του ηχεί πολύ πρόστυχο στα αυτιά μου?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Kική

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βαλε φωτιά !
    • Προφίλ
Εγώ αυτό πώς και δεν το ανακάλυψα? μόλις πληρωθώ πάω να το πάρω. Να σαι καλά που το ανέφερες. Πολύ ενδιαφέρον!

Αποσυνδεδεμένος δίψα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • είναι η κρυφή σου η ατέλειωτη δίψα
    • Προφίλ
το ιδιο ,το ιδιο λεμε..απλα εγω εκανα λαθος. Δεν ειναι ο χαρουλης οντως, αλλα καποιος αλλος κρητικος που θυμιζει τον χαρουλη και λεγεται κατι σε ακης. εμ δεν εχω αξιωθει να το παρω ακομη και οτι εχω ακουσει απο το ραδιοφωνο.
(ελπιζω να βοηθησα καπως να καταλαβεις ποιο εννοω τωρα ε;)
"απ' τη ζωή μου όταν περνάς, μια καλημέρα μη την ξεχνάς"

Αποσυνδεδεμένος stavrod7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
?????????Πότε βγήκε αυτό το cd? Πάντα οδηγούμαστε στα ίδια- την απάντηση την έδωσε ο Θ.Μικρούτσικος(μιλώ για το λόγο που ακούγονται περισσότερο κάποια είδη μουσικής ενώ κάποια άλλα όχι) "Πώς να ακουστούν και να ΑΡΕΣΟΥΝ(άσχετο με τις πωλήσεις-θέλω να πιστεύω ότι αν είχαν τις ίδιες ευκαιρίες όλα τα είδη τραγουδιών τότε θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα) όταν ο κόσμος δεν γνωρίζει καν για την ύπαρξή τους?"Συνεχίζω τον προβληματισμό αυτό-ποιός ευθύνεται γι'αυτό? Τα ΜΜΕ? Οι ίδιες οι εταιρείες που επαναπάυτηκαν με τις πωλήσεις και την προώθηση κάποιων συγκεκριμμένων καλλιτεχνών και κορεσμένες όπως είναι δεν παρουσιάζουν "αξιοκρατικά" κάποιους άλλους? Ή κάτι άλλο?
Συγνώμη που ξεφεύγω από το θέμα και σας κουράζω αλλά με έχει κουράσει το θέμα. Σοβαρά.
Να'σαι καλά  llorona...

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Μιλώντας για τους Πειραιώτες/Αθηναίους, νομίζω πως θα μπορούσαν πολύ εύκολα να αντιληφθούν την ύπαρξη του cd αν έμπαιναν στον κόπο να επισκεφθούν ένα εκ των μεγάλων δισκοπωλείων (Metropolis, PMW κοκ) κι έριχναν μια ματιά στα ράφια με τις καινούριες κυκλοφορίες. Όταν η πληροφορία δε φτάνει σε σένα, καλό (δικό σου) είναι να φτάνεις εσύ στην πληροφορία. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/05, 01:20 από kiseichukan »
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
?????????Πότε βγήκε αυτό το cd? Πάντα οδηγούμαστε στα ίδια- την απάντηση την έδωσε ο Θ.Μικρούτσικος(μιλώ για το λόγο που ακούγονται περισσότερο κάποια είδη μουσικής ενώ κάποια άλλα όχι) "Πώς να ακουστούν και να ΑΡΕΣΟΥΝ(άσχετο με τις πωλήσεις-θέλω να πιστεύω ότι αν είχαν τις ίδιες ευκαιρίες όλα τα είδη τραγουδιών τότε θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα) όταν ο κόσμος δεν γνωρίζει καν για την ύπαρξή τους?"Συνεχίζω τον προβληματισμό αυτό-ποιός ευθύνεται γι'αυτό? Τα ΜΜΕ? Οι ίδιες οι εταιρείες που επαναπάυτηκαν με τις πωλήσεις και την προώθηση κάποιων συγκεκριμμένων καλλιτεχνών και κορεσμένες όπως είναι δεν παρουσιάζουν "αξιοκρατικά" κάποιους άλλους? Ή κάτι άλλο?
Συγνώμη που ξεφεύγω από το θέμα και σας κουράζω αλλά με έχει κουράσει το θέμα. Σοβαρά.
Να'σαι καλά  llorona...
[/quote

Συγνώμη που θα διαφωνήσω μαζί σου φίλε μου, αλλά πήρε αρκετή δημοσιότητα η συγκεκριμένη κυκλοφορία. Βγήκε μέσα στον Ιανουάριο και η κυκλοφορία του, εκτός ότι διαφημίστηκε πάρα πολύ στις εφημερίδες (ολοσέλιδο στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία) και το ραδιόφωνο, παρουσιάστηκε ζωντανά με τους συμμετέχοντες, στηναίθουσα εκδηλώσεων του Πανεπιστημίου Αθηνών. Ακόμη και τώρα, στο τελευταίο τεύχος του Διφώνου, υπάρχει ολοσέλιδο αφιέρωμα. Το Δεύτερο πρόγραμμα το στήριξε επίσης πολύ.
Πρέπει να προσθέσω ότι είναι παραγωγή του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και τα έσοδα από τις πωλήσεις, διατίθενται για το Ταμείο Απόρων Φοιτητών.
Έτυχε ίσως να μην το μάθεις αλλά δεν ήταν λόγω σκοπιμότητας. Όσο για άλλες δουλειές που κυκλοφορούν, ναι...τα δίκια σου έχεις...
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος stavrod7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Όταν η πληροφορία δε φτάνει σε σένα, καλό (δικό σου) είναι να φτάνεις εσύ στην πληροφορία. 
Συμφωνούμε. Ωστόσο οι «πληροφορίες» είναι πολλές και οι ώρες για «ψάξιμο» λίγες…

Παράθεση
Έτυχε ίσως να μην το μάθεις αλλά δεν ήταν λόγω σκοπιμότητας.
Απ' ότι φαίνεται η συγκεκριμένη δουλειά δεν συμπεριλαμβάνεται στα περί «σκοπιμότητας». Έτυχε να μην το ακούσω… Το θέμα όμως παραμένει…
Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Ωστόσο οι «πληροφορίες» είναι πολλές και οι ώρες για «ψάξιμο» λίγες…

Το κατανοώ, αλλά στην περίπτωση αυτή νομίζω πως αδίκως "βγήκες από τα ρούχα" σου, διότι το συγκεκριμένο cd θα μπορούσες ιδιαίτερα εύκολα και γρήγορα να το βρεις στα ράφια με τις νέες κυκλοφορίες. Αν το είχαν καταχωνιάσει σε κάποιο απροσπέλαστο ράφι πίσω πίσω, θα σου έριχνα χίλια δίκια.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος stavrod7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Το κατανοώ, αλλά στην περίπτωση αυτή νομίζω πως αδίκως "βγήκες από τα ρούχα" σου, διότι το συγκεκριμένο cd θα μπορούσες ιδιαίτερα εύκολα και γρήγορα να το βρεις στα ράφια με τις νέες κυκλοφορίες. Αν το είχαν καταχωνιάσει σε κάποιο απροσπέλαστο ράφι πίσω πίσω, θα σου έριχνα χίλια δίκια.
Φίλε μου, δεν «βγήκα από τα ρούχα μου και παραδέχτηκα ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση κάνω λάθος. Απλά με αφορμή αυτής μου της «άγνοιας» έθιξα ένα πρόβλημα που πιστεύω ότι οι περισσότεροι συμφωνούμε. Όσο για το θέμα χρόνου αυτό έγκειται στον καθένα. Εγώ προσωπικά δεν έχω καθόλου-δεν μπορώ σε τακτά χρονικά διαστήματα να πηγαίνω να ψάχνω, καλό θα ήταν να έρχονταν οι πληροφορίες(άλλος ένας σπουδαίος ρόλους του φόρουμ).Ίσως και γι’αυτό να «χάνω» κάποια νέα. Όπως και να’χει, ελπίζω στην πορεία να διορθωθούν τα πράγματα και ας κάνω λάθος!!!!

Αποσυνδεδεμένος stavrod7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τελικά αγόρασα σήμερα το cd!!! Μπράβο στο πανεπιστήμιο Αθηνών , χρειάζονται τέτοιες πρωτοβουλίες. Το cd συνοδεύεται από ένα πολύ καλό ένθετο-βιβλίο με πληροφορίες, εκτός των ποιημάτων και για τη ζωή του Παλαμά. Ακόμη δεν το έχω ακούσει προσεχτικά αλλά μάλλον μιλάμε για μια καλή δουλειά. Μπράβο και πάλι και περιμένουμε κι άλλες παρόμοιες πρωτοβουλίες.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Οφείλουμε να ευχαριστήσουμε και το βρυκόλακα των πνευματικών δικαιωμάτων (ΑΕΠΙ) που υπήρξε χορηγός της όλης προσπάθειας. :P
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
το ιδιο ,το ιδιο λεμε..απλα εγω εκανα λαθος. Δεν ειναι ο χαρουλης οντως, αλλα καποιος αλλος κρητικος που θυμιζει τον χαρουλη και λεγεται κατι σε ακης. εμ δεν εχω αξιωθει να το παρω ακομη και οτι εχω ακουσει απο το ραδιοφωνο.
(ελπιζω να βοηθησα καπως να καταλαβεις ποιο εννοω τωρα ε;)
Μα ναί!! Αναφέρεσαι στο "Το γυμνό τραγούδι" σε μουσική Ζούδιαρη, που τραγουδά ο Σταύρος Ψαρουδάκης ο οππίος παίζει και λύρα.Εξαιρετική στιγμή του δίσκου!
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
Φέτος, στα Υακίνθεια, που γίνονται κάθε φορά στο εκκλησάκι του Υάκινθου στα Ανώγεια, στις 29 Ιουλίου, θα παρουσιατούν ζωντανά τα τραγούδια του δίσκου.
Όσοι πιστοί-κρητικοί - σπεύσατε!
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
9871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/06, 15:52
από verdict94
5 Απαντήσεις
3443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 20:02
από profsokin
0 Απαντήσεις
2113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/09, 18:30
από γατόφιλος
0 Απαντήσεις
30338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/14, 14:45
από peven87
46 Απαντήσεις
13923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/15, 16:02
από Kosthrash
7 Απαντήσεις
9413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/16, 17:30
από adr1anos
0 Απαντήσεις
3788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/16, 16:41
από krios80
25 Απαντήσεις
10718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/17, 13:52
από vag!
5 Απαντήσεις
7105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/17, 09:34
από Καθόδιος (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/18, 10:02
από mister spok