Αποστολέας Θέμα: Αγορά νέου μπάσσου - Cort Artisan B4  (Αναγνώστηκε 6700 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Εδώ έχω μερικές επιλογές που μου φάνηκαν αρκετά καλές (μια και το budget είναι περιορισμένο, μέχρι 450€ max.). Ξέρετε κάποιο απ'αυτά? Έχετε καμία άλλη πρόταση? Όλα ευπρόσδεκτα!  :)

Peavey Grind Bass NTB4

Cort Artisan B4

Yamaha RBX374

Washburn T24

« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/07, 02:21 από Tony G. »

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Αγορά νέου μπάσσου - προτάσεις?
« Απάντηση #1 στις: 30/11/07, 11:47 »
Και η ibanez εχει μια χαρα μπασακια.Συνιστω να ριξεις μια ματια κ εκει...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου μπάσσου - προτάσεις?
« Απάντηση #2 στις: 30/11/07, 11:49 »
Και η ibanez εχει μια χαρα μπασακια.Συνιστω να ριξεις μια ματια κ εκει...

Κι εγώ του τα 'πα, αλλά δε μ'ακούει...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος bassline

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου μπάσσου - προτάσεις?
« Απάντηση #3 στις: 30/11/07, 11:53 »
Φιλε να σου πω την αληθεια
απο τα μπασα ανεβασες δεν ειμαι ευχαριστημενος ισως το cort να λεει κατι.αλλα δεν τα εχω πολυ δει οποτε μην με ακους :P
Εγω σε αυτα τα λεφτα που ανεφερες θα σου προτεινα κανα ibanez
αλλα το καλυτερο ειναι να βγεις στα μαγαζια και να δεις εσυ απο μονος σου τι σου κανει,εμεις θα σου πουμε τα δικα μας...
α...πρεπει να διευκρινισεις το τι μουσικη παιζεις γιατι τοτε αλλαζουν τα πραγματα.
Καλη αρχη!

Αποσυνδεδεμένος bassline

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου μπάσσου - προτάσεις?
« Απάντηση #4 στις: 30/11/07, 12:23 »
Επισης μπορεις να κοιταξεις και τα Warwick΄ το streamer που ειναι στα 350 και το corvete 4 basic που ειναι στα 485...
Τα φερνει ο λογοθετης και ειναι πολυ καλα...
Αν παλι θες ενα αναμεσα απο τα 4 που ποσταρες τοτε το cort...(τo peavey δεν το εχω ακουσει :(  )
Καλη συνεχεια :P

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αγορά νέου μπάσσου - προτάσεις?
« Απάντηση #5 στις: 30/11/07, 13:16 »
Παιδιά να πω κάτι αιρετικό :P;

Συμβουλεύουμε συνέχεια σε αυτό το forum όσους θέλουν να αγοράσουν κάποιο όργανο να πάνε στα καταστήματα να τα ακούσουν, κ.λπ., πράγμα το οποίο δεν είναι λάθος αλλά όχι και απόλυτα σωστό, ΙΜΟ..

Εξηγούμαι.. Από άποψη άνεσης, παιξίματος, κ.λπ., είναι απόλυτα σωστό να πηγαίνουμε στα καταστήματα να δοκιμάζουμε κιθάρες.. Λίγο πολύ όμως, περίπου ξέρουμε ότι η Ibanez έχει άνετα και μικρά μπράτσα, η ESP το συγκεκριμένο fretboard (κατά την γνώμη μου άβολο και ελαφρώς σκληρό), οι Kramer είναι βαριές, κ.λπ.
Από άποψη ήχου όμως;

Αν κάνετε μια βιντεοβόλτα στο youtube, σίγουρα θα δείτε στα covers που ανεβάζουν διάφοροι χρήστες, ότι ο ήχος των κιθάρων που έχουνε είναι σχεδόν απόλυτα ίδιος.. Για παράδειγμα, το for the love of God του Steve Vai, το έχω ακούσει να το κάνουν cover παιδιά με κιθάρες από Jem, μέχρι Gibson (!!) και ο ήχος ακούγεται απόλυτα ίδιος και πάρα πολύ κοντά στο πρωτότυπο.. Από την άλλη, μια κιθάρα ακούγεται διαφορετικά σε διαφορετικούς ενισχυτές, οπότε είμαστε σίγουροι ότι αν "φορτώσουμε" την καινούργια μας Schecter στον λαμπάτο Harley Benton ενισχυτή μας θα έχουμε τον ίδιο ήχο με τον Peavey που είχε το κατάστημα που την αγοράσαμε;

Δεν λέω να αγοράζουμε "γουρούνι στο σακί", αλλά κάποιοι δεν έχουν χρόνο να διαθέσουν έτσι ώστε να κάνουν βόλτες στα μαγαζιά ή πολλά παιδιά μένουν στην επαρχία και οι επιλογές των καταστημάτων μετρούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.. Γνώμη μου θα ήταν ο επίδοξος αγοραστής να κατέληγε σε 2-3 λύσεις (κατόπιν συμβουλών από άτομα όμως που έχουν τις κιθάρες που προτείνουν και όχι απαντήσεις του στυλ "έχω ακούσει ότι οι RGs χαλάνε εύκολα") και με τα χρήματα στο χέρι να πήγαινε να τις δοκίμαζε αν του κάνουν στο χέρι και να αγόραζε την πιο βολική σε αυτόν..

Με λίγα λόγια, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι σε θέμα κιθάρας, μπάσου και μόνο (ο ενισχυτής είναι άλλο θέμα) μπορούμε να βοηθήσουμε λίγο περισσότερο με τα review μας και όχι απλά να λέμε πήγαινε στα καταστήματα και διάλεξε μεταξύ 15000 κιθάρων αυτή που σου κάνει.. Γνωρίζω είμαι αιρετικός απλά ήθελα να τα πω, όχι γιατί τέτοιου τύπου απαντήσεις δώθηκαν στο παρών thread, απλά γιατί το έχω δει σε άλλα threads να είναι κλασική ατάκα πολλών..

Happy shopping!!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αγορά νέου μπάσσου - προτάσεις?
« Απάντηση #6 στις: 30/11/07, 14:08 »
faser,
Η πρόταση για δημιουργία χώρου για κριτικές έχει τεθεί ήδη εδώ: Δημιουργία Βάσης Δεδομένων με review για μουσικά προιόντα... και μελετάται από τους διαχειριστές και συντονιστές.

Τώρα, για το τι ήχο έχει η κάθε κιθάρα και το κατά πόσο μοιάζουν μεταξύ τους, είναι μεγάλη συζήτηση και καλύτερα να μην την πιάσουμε εδώ. Υπάρχουν ήδη σχετικές συζητήσεις. Μη ξεχνάς επίσης ότι η ποιότητα ήχου στο youtube είναι πολύ κακή για να μπορούν να γίνουν συγκρίσεις.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορά νέου μπάσσου - προτάσεις?
« Απάντηση #7 στις: 01/12/07, 20:15 »
Λοιπον, το κορτ το εχει ενας γνωστος με 5 χορδες, πολυ ωραιος ηχος, αλλα δεν το εχω παιξει να πω περισοτερα. Το Πιβι το ειχα δοκιμασει στην αγγλια πριν πολλααααα χρονια και ηταν φοβερο, αλλα απο τοτε εχουν μεταφερει την παραγωγη σε αλλα εργοστασια κτλ, οποτε δεν μπορω να πω... Γιαμαχα εχω, αλλα αλλο μοντελο, το δοκιμαζα διπλα-διπλα με ενα αλλο Ιμπανεζ που με ενδιεφερε στο machinehead, και παρ'οτι το ιμπανεζ καθοταν καλυτερα στο χερι, πηρα γιαμαχα λογο πολυ καλυτερου ηχου και καλυτερης κατασκευης στα ιδια λευτα... το μοντελο που λες δεν το εχω δοκιμασει, αλλα καποια πιο παλια της σειρας που ειχα παιξει ηταν ιδιο στυλ με το δικο μου (φοβερο ηχο, λιγο περιεργα σε αισθηση)...
Το γουοσμπερν δεν το ξερω, φοβερη εμφανιση παντως  ;D
Το πρωτο μου μπασο ηταν γουοσμπερν, πριν πολλαααα χρονια, αλλα οσα εχω δοκιμασει δεν εχουν καμια σχεση με αυτο που θελεις, οποτε δεν μπορω να εμφρασω γνωμη... πανε και χρονια!  :D
Οσον αφορα την διαφορα ηχου στα μπασα, εχω τρια διαφορετικα (Yamaha BBG5S 5-string, Custom neck-through 6-string, frettless J&D 5-string) και εχουν τελειως διαφορετικο ηχο μεταξυ τους!
Το Γιαμαχα εχει πολυ περιεργο ηχο που μου αρεσει, τελειως δικο του χαρακτηρα, το καστομ πολυ οργανικο ηχο, και το αταστο κλασικο MM-style ηχο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Αγορά νέου μπάσσου - προτάσεις?
« Απάντηση #8 στις: 02/12/07, 00:54 »
To πρωτο μου μπασο ηταν Yamaha.Οσο καιρο επαιζα με αυτο μου φαινοταν πολυ καλο..και για τα λεφτα του οντως βγηκε πολυ καλο.Οταν ομως αγορασα Fender Jazzbass..δεν ξαναπιασα το Yamaha.Kαι το Fender το βρηκα μεταχειρισμενο 400Ε σε πολυ καλη κατασταση.Μηπως να το εψαχνες και για κανα Fender?Ειναι εργαλεια.. ;)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου μπάσσου - προτάσεις?
« Απάντηση #9 στις: 04/12/07, 04:03 »
Προσωπικά δεν έχω παίξει ποτέ με φτηνό Yamaha όργανο που να μου φανεί έστω υποφερτό.

Από οικονομικά μπάσσα έχω δοκιμάσει ένα washburn, (πολύ καλό feeling και ποιότητα κατασκευής, πολύ κακός ήχος, αλλά μπορείς πάντα να βάλεις ένα σετάκι emg μόλις μπορέσεις οπότε και θα νομίζεις οτι το μπάσσο σου κάνει πάνω απο 1500 ευρώ)

Ibanez (αδιάφορα)

Warwick (πολύ καλά για τα λεφτά τους)

αν μπεις στη διαδικασία να κοιτάξεις fender mexico, πήγαινε καλύτερα σε squier, μπορείς να βρεις άνετα ένα πολύ καλό κομμάτι (precision κατ εμε). Οι κύριες διαφορές τους είναι μόνο στο nut (τα squier έχουν πλαστικό ενώ τα fender mex κοκκάλινο) στο Headstock (τα μεν γράφουν squier, τα δε fender, καλο εεεεε??? :P) και στην τιμή.

Με λιγότερο από 300 ευρουλάκια και άλλα 150 για ένα ζεύγος SD έχεις τρελλό μπασάκι.

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου μπάσσου - προτάσεις?
« Απάντηση #10 στις: 06/12/07, 04:50 »
εγω παντως ενα κορτ θα ελεγα... για τα λεφτα τους αποδιδουν αψογα....

yamaha δε θα συνιστουσα με τπτ.....
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Αγορά νέου μπάσσου - Cort Artisan B4
« Απάντηση #11 στις: 25/03/08, 21:14 »
αν και ειδα οτι το πουλας πλεον το cort σου, οφειλω κι εγω να πω μια γνωμη γι'αυτο!! Ειναι ενα πολυ πολυ καλο μπασο και αντεχει ανετα διπλα σε μπασα με τα διπλα (ισως και τριπλα) λεφτα του!! Το εχω 4 χρονια τωρα, και δεν με εχει πεισει κατι να παω να παρω ενα διαφορετικο.. Ισως το φινιρισμα του και τετοιες λεπτομεριες να το βαραινουν, αλλα οσον αφορα το παιξιμο και τον ηχο του, δεν νομιζω!!!

αυτα!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
6282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/08, 23:57
από hot_sauce (φλουτσ)
12 Απαντήσεις
6086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/08, 16:36
από gers
ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ

Ξεκίνησε από SIFIS14 Μπάσο

14 Απαντήσεις
6587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 03:09
από NickNT
4 Απαντήσεις
2894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 16:45
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
14 Απαντήσεις
6084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 18:28
από Player
33 Απαντήσεις
13006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/09, 13:23
από filthy_dwarf
13 Απαντήσεις
5030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/10, 13:02
από j.k.
9 Απαντήσεις
11944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/12, 19:04
από bassman(4 String Suicide!)
4 Απαντήσεις
21324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/13, 03:48
από foulis
19 Απαντήσεις
6689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/15, 16:40
από JoePerry