Σελίδες:
  • #26 από master of puppets στις 19 Jun 2006
  • Εξαρτάται...αν παίζω κλασσική η ακουστική...χωρις ζώνη....όταν παίζω ηλεκτρική με ζώνη πάντα...και όταν είμαι καθιστός και όρθιος....ο καθένας όπως βολεύεται μωρέ.... ;D
  • #27 από Son of the sun στις 24 Jun 2006
  • Παντα με ζωνη...Μπασο και καθιστος δεν γινεται...
  • #28 από bassman(4 String Suicide!) στις 25 Jun 2006
  • Εγω απο παλια δλδ την εποχη που επαιζα μονο κιθαρα εμαθα απο τον δασκαλο μου με ζωνη ειτε ειμαι καθιστος ειτε ειμαι ορθιος.Η ιδια συνηθεια μου εχει μεινει και τωρα.Τωρα βεβαια παιζω μια χαρα και χωρις ζωνη αλλα προτιμω με ζωνη.
  • #29 από tasos__ στις 08 Jul 2006
  • Οπως είπαν και άλλα άτομα ,έτσι και εγώ φοράω πάτα τη ζώνη (γιατι σώζει...τη κιθάρα όταν περνάει κάποιος ατσούμπαλος βραδείας καυσεως από δίπλα σε σκουντάει και πέφτει κάτω το μωρό ) .


    Επειδή όπου και να παίζω ,πάντα κάποιος αφηριμενος θα υπάρχει (στο σπίτι ο αδερφός μου και στο προβάδικο οι υπόλοιποι του συγκροτήματος και διάφοροι "μπανιστηρτζήδες"... ) οπότε για να μη γίνει καμια μαλ***α και καταλήξει ο άλλος στο χώμα και εγώ  στη φυλακή λαμβ΄νω τα μέτρα μου....
  • #30 από oneofthem στις 08 Jul 2006
  • σωστός.....εγώ πάλι την αποφεύγω τη ζώνη γιατί σε πρόβα ξεβίδωσε η βίδα, και έπιασα το μωρό στον αέρα στο σημείο μηδέν...κλάμα
  • #31 από roxy στις 08 Jul 2006
  • γενικα οι ζωνες ανοιγουν ευκολα.......και εγω επαιζα και δεν ξερω πως αλλα ανοιξε και επεσε κατω.... οταν την συνδεσα με τον ενισχυτη δεν ακουγοταν!!δραμα!!
  • #32 από tasos__ στις 10 Jul 2006
  • διάβασμα τα posts σας και με έκοψε κρύος υδρώτας... :'(

    πόπο δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τη κιθαρίτσα αγγαλιά με το πάτομα.....
  • #33 από master of puppets στις 12 Jul 2006
  • νταξ....είναι και μερικά ακραια παραδειγματα....δεν φεύγουν τόσο εύκολα οι ζώνες......απλά χρειάζεται και λίγη προσοχη.....
  • #34 από tasos__ στις 12 Jul 2006
  • ε βέβαια .Πάντος και η υπερβολική προστασία είναι λάθος...Αν σφύγγεις τη ζώνη συνέχεια πάααρα πολύ και χτυπήσεις τις βολτες θα έχεις περισότερες πιθανότητες να σου πέσει  ::) Ποπο τι λέω πρωι πρωι..... :P
  • #35 από oneofthem στις 12 Jul 2006
  • σημείωση, παιδιά εμένα δε μου φυγε η ζώνη, έχω βάλει τα πλαστικά lock τα οποία κάνουν 1 euro και δε βγαίνει και να θες δλδ
    αυτό που έπαθα είναι ότι έφυγε η βίδα, και φυσικά σχηματίστηκαν κάποιες χαραχτηριστικές εκφράσεις στο πρόσωπό μου...
    αν από την κατασκευή δεν έχει μπει σωστά η βίδα για να κρατάει, τουλάχιστον στις βαριές κιθάρες, πιστεύω υπάρχει κίνδυνος
    δε ξέρω σε ποια αναφέρθηκες αλλά δεν είναι ακραίο, τώρα η κιθάρα μου φοράει διαφορετικά strap buttons για να καταλάβεις
  • #36 από Kerwyn στις 12 Jul 2006
  • Τα τελευταια χρονια μονο καθιστος παιζω...Ελλειψει μπαντας...Αλλα οταν εκανα προβες παλιοτερα παντα ορθιος...Δυσκολευει στην αρχη αλλα μετα συνηθιζεις...Δεν ειναι τιποτα τραγικο...Απλα πρεπει να ειναι καπως ψηλα η κιθαρα...
  • #37 από Dark_kronos στις 13 Jul 2006
  • Τα τελευταια χρονια μονο καθιστος παιζω...Ελλειψει μπαντας...Αλλα οταν εκανα προβες παλιοτερα παντα ορθιος...Δυσκολευει στην αρχη αλλα μετα συνηθιζεις...Δεν ειναι τιποτα τραγικο...Απλα πρεπει να ειναι καπως ψηλα η κιθαρα...
    Αναλογα φιλε. Εγω αρχικα δεν μπορουσα με τπτ ορθιος σιγα-σιγα με την κιθαρα μπροστα απο την κοιλια επεζα μια χαρα, σιγα σιγα η κιθαρακατευενει και τωρα παιζω με τους μαγνιτες να ειναι λιγο πιο χηλα παο τα γενιτικα οργανα
  • #38 από tasos__ στις 13 Jul 2006
  • οπου βολεύεται ο καθένας....

    Ναι οι βαριες κιθάρες ειναι ψιλοπροβληματικές (πχ lespaul σχήμα όπως η lespaul,eclipse,fernandes κτλ.....) Αλλα αν η κιθάρα έχει καλό ξύλο ,λογικά η βιδα θα σφινώνει.Βλέπω στην ec2005 κου που είναι full μαόνι και όπου έχει βίδα μου βγαίνει η πίστη να την ξεβιδώσω ! (πχ εκεί που πιάνουν οι βάσεις για τους μαγνήτες,οι βίδες που ανοίγουν το σκέπασμα για τα ηλεκτρικά ή οι βίδα που είναι το σκέπασμα της βέργας).Ενώ στη yamaha που είναι ψευτο-maple αν θυμάμαι σε πολλές βίδες έχω χτυπήσει τις βόλτες.Είναι πάνω απόλα θέμα ποιότητας.Βέβαια αν κάνεις σκληρή χρήση.....Ξύλα είναι και τα 2,έχουν φθορές...
  • #39 από mogli στις 05 Oct 2006
  • δεν ξερω για εσας αλλα εγω που παιζω μπουζουκι πιστεψτε με οτι ορθιος ειναι πιο δυσκολα.αλλα οπως μαθει ο καθενας.παντως καθιστος ειναι πιο ξεκουραστα
  • #40 από Manolis Token στις 30 Jan 2007
  • Ego pantos pou exo kithara edo k peripou enan mina  diskolevomai sto na pezo orthios giati  tis perissoteres fores berdevo tis xordes kai dn boro na valo kala ta daxtila mou stin tastiera. Giafto protimo na pezo kathistos gia na min exo tetia provlimata.Se live den exo pexei akoma giati dn eimai se kapio sigrotima opote dn xero pos einai.
  • #41 από Baroness στις 30 Jan 2007
  • Εγω φοραω παντα ζωνη, ειτε παιζω ορθιος ειτε οχι. Και επειδη δεν ηξερα τι ειναι τα straplocks, την εχω ραψει γυρω απο τις βιδες, οποτε θελω δεν θελω το λουρι δεν βγαινει. 4 κιλα πραμα και μπορει να το συγκρατισει ενα κομματι σπαγγος και ενας κομπος  ;D
  • #42 από paran0id στις 30 Jan 2007
  • εγω παλι παντα φοραω ζωνη, γιατι αλλιως μου πεφτει το παντελονι
     :o :o :o :o :o :o :o :o
  • #43 από Mistral στις 31 Jan 2007
  • axxa paranoid κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουνα...χαχα καλό!

    Στο θέμα μας όμως...
    Καθιστός χωρίς ζώνη...ή αν φοράω τη ζώνη είναι λάσκα στο μήκος όπως δηλαδή θα την είχα και όρθιος αν έπαιζα...δεν προσφέρει κάτι δηλαδή...αν με σπρώξει κάποιος θα πέσει εκτός κι αν κρατηθεί από τα πόδια μου...

    Όρθιος χωρίς ζώνη...όπως τα μπουζούκια στις παλιές ελληνικές ταινίες...:)
    αστειεύομαι φυσικά...
    όσο για το ότι η ζώνη βγαίνει δεν θα συμφωνίσω...
    Η ζώνη βγαίνει όντως...αλλά αν βάλεις lock συστηματάκι τότε η βίδα δεν βγαίνει με τίποτα...
    Ίσως λασκάρει το σύστημα από την ίδια τη ζώνη αλλά γι'αυτό πριν την "κρεμάσουμε"¨την κιθάρα κάνουμε έναν έλεγχο να δούμε αν όντως είναι σφιχτά...
    Μου χε βγει αρκετεές φορές πριν ακόμα βάλω lock συστηματάκι κι αυτό επειδή είχε χαλαρώσει η τρύπα στη ζώνη...
    Γενικότερα όπως βολεύεται ο καθένας...
  • #44 από Salinas στις 02 Feb 2007
  • Παραδόξως, με την ακουστική ή (σπανίως) την ηλεκτρική, καθιστός σε ψηλό σκαμπώ τύπου μπαρ και χωρίς ζώνη, ακόμα και στα (σπάνια) live!
     Με την κλασσική, κορδόνι που πιάνει από το ηχείο, περνάει κάτω απ'το σώμα και περνιέται στο λαιμό, και φυσικά, όρθιος, εκτός κι αν το κομμάτι περιέχει απαιτητικά σολάκια...
     Γενικά είμαι πάντα ο σπασίκλας του συγκροτήματος: οι άλλοι γύρω τα σπάνε κι εγώ ακίνητος, ανέκφραστος, στην κοσμάρα μου, ασχολούμαι μόνο με το τι παίζω εγώ...
  • #45 από Crazy Heart στις 07 Mar 2008
  • ego pezo acoustiki, pistevo pos pezo pio efkola otan kathome, einai pio efkolo na piaso barre ke den ine kourastiko katholou
    Μια από τα ίδια. Παλιά που είχα δοκιμάσει μερικές φορές όρθια δεν με βόλευε καθόλου!
  • #46 από GreekDudeCovers στις 07 Mar 2008
  • Εγώ πάντα με ζώνη παίζω, γιατί και καθιστός κάνω διάφορα οπότε με βολεύει πολύ. Και δεν διατρέχω τον κίνδυνο να φύγει το μπάσσο ή η κιθάρα!  ;)
  • #47 από Neikos στις 07 Mar 2008
  • τι να πω ρε παιδια....εγω πιανο παιζω...τι ζωνη να βαλω??
    καλα καλα μη φωναζετε!!καθιστος χωρις, ορθιος με.....
  • #48 από gers στις 07 Mar 2008
  • Με ζώνη.
    Σώζει ζωές.
    χαχαχαχαχαχαχα, πολύ καλό!! ;D
  • #49 από zeromancer στις 09 Apr 2008
  • εξαρταται την στιγμη συνηθως χωρις αλλα κατ εμε ειμαι καλο να μαθει κανεις να παιζει με ζωνη..αν μαθεις να πιανεις τα ακορντα κ οχι μονο ορθιος μετα καθιστος θα σου ειναι πολυ πολυ πιο ανετο το παιξιμο
Σελίδες: