Σελίδες:
  • #51 από kronus στις 14 Oct 2007
  • E, A, D, G όπου G=καντίνι

    καντίνι είναι η πιο "πρίμα" χορδή των οργάνων,
    άρα το μαντολίνο κουρδίζεται
    E A D G όπου E=καντίνι  ;D
    Σωστός μπερδεύτηκα πριν
  • #52 από ESPlayer στις 16 Oct 2007
  • Παιδια καλησπερα...

    Σημετα αγορασα μαντολινο και θεωρησα οτι θα ηταν ευκολο αφου παιζω κλασικη και ηλεκτρικη κιθαρα..
    Παρολα αυτα η δυναμη που πρεπει να βαλω ειναι τουλαχιστον 3πλασια απότι στην κιθάρα(!) με αποτελεσμα να γινονται τα δαχτυλα μου μη πω πως!
    Ετσι ειναι σε ολα η το οργανο μου εχει μαπα neck?
  • #53 από Jezus στις 18 Oct 2007
  • ετσι ειναι, αλλα οχι τοοοοσο τραγικα... σιγουρα εισαι κουρδισμενος καλα?  ???
  • #54 από twist 1N my Sobriety στις 18 Oct 2007
  • Παρολα αυτα η δυναμη που πρεπει να βαλω ειναι τουλαχιστον 3πλασια απότι στην κιθάρα(!) με αποτελεσμα να γινονται τα δαχτυλα μου μη πω πως!
    Ετσι ειναι σε ολα η το οργανο μου εχει μαπα neck?

    δοκιμασε να το κουρδισεις χαμηλοτερα! μπορει να σου αρεσει και ο ηχος πιο πολυ αν ερχεσαι απο κιθαρα... αλλιως τσεκαρε αν υπαρχει καμια τρελλη αποσταση μεταξυ χορδης και μπρατσου.
  • #55 από ESPlayer στις 19 Oct 2007
  • Ηταν τελικα αυτο που είπε ο φιλος twist 1N my Sobriety, εφαγα τον καβαλαρη και κατεβασα χορδες και τωρα ειναι ανθρωπινο...
    Σιγουρα ομως αυτοι που παιζουν παραδοσιακα οργανα ειναι "κτηνη"!! γιατι ακομα μου φαινεται δυσκολο να παιζουν με τετοια διαυγια και καθαρο ηχο παπατζιλικια σε τοσο μικρα ταστα...

    Σε καθε περιπτωση ειναι φαντασικο οργανο!...
    ...τωρα πρεπει να ψαξω βιβλια με δακτυλοθεσιες για τις συγχορδιες
  • #56 από μαντολιναδα στις 06 Apr 2008
  • Αν βρεις πεστο και σεμένα........

    Θυμαμαι οταν μαθαινα μαντολίνο.........η επιδερμιδα των δακτύλων μου είχε σκληρηνει....
    το σχήμα των χορδων στα δακτυλά μ...
    Αλλα άξιζε!
    Δεν θεωρώ οτι ειναι κτηνος αυτος που παιζει παραδοσιακά οργανα......αφου κα αυτος ασχολέιται με την μουσική παιζει μουσική ...και ψυχαγωγει....

    Οτι θελει περισσοτερη δυναμη θέλει....αλλα και υπομονη...οπως και καθε εκμαθηση οργανου......

    οσο για το μαντολινο.......μου συνήθως έπαιρνε μερος σε κανταδες.....δν νομιζω να ηταν αγριανθρωποι....

    Εστω και μεταφορικα να το πες δν μαρεσε ;)
  • #57 από bassman(4 String Suicide!) στις 06 Apr 2008
  • Noμιζω οτι το σχολιο περι κτηνους ειναι καλοπροαιρετο.Εννοει οτι ειναι ζορικο να παιζεις σε τοσο μικρα ταστα και οτι θελει δυναμη συνεπως οποιος τα καταφερνει ειναι με την καλη εννοια "κτηνος".

    Υ.Γ.:Yπαρχει μια στοιχειωδης εννοια που αποκαλειται αισθηση του χιουμορ.Σου την συνιστω ανεπιφυλακτα.. ;D

  • #58 από μαντολιναδα στις 06 Aug 2008
  • οκ!
    ειμαι ενα καλο κτηνος...........
    με καταπληκτικο τρεμολο!!!!! λολ

    Εγω αντιμετωπιζω  το αντιθετο προβλημα με σενα.....

    πρεπει αν ανοιγω κατα πολυ τα δακτυλα μ.....(για να παιξω κιθαρα ή τζουρα ή μπουζουκι) και δυσκολευομαι αφανταστα....



  • #59 από ΜΙΧΑΛΗΣ KRHTH στις 26 Jan 2010
  • γεια σας παιδια ψαχνω νοτες απο κρητικα τραγουδια για μαντολινο αν εχει καποιος οτι εχει παρακαλω να μ το στειλει 1000 ευχαριστω.....
Σελίδες: