Αποστολέας Θέμα: i epistrofi!...  (Αναγνώστηκε 2387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος raspid

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Άντρας
  • o xamenos ta pernei ola..
    • Προφίλ
i epistrofi!...
« στις: 14/11/07, 18:56 »
 meta apo sxedon dio xronia apofasisa na ksana ektethw....

http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=360858&content=music
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/07, 20:31 από raspid »
oti axizei ponaei kieinai diskolo...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: i epistrofi!...
« Απάντηση #1 στις: 15/11/07, 14:23 »
Πω πω..ζεις ακομα εσυ?  ;D
Και σε ειχαμε χασει.Λοιπον...τα ακουσα ολα τα κομματια.Τα κομματια τα ορχηστρικα δεν μου αρεσαν..βαρεθηκα να ειμαι ειλικρινης :P.Τα υπολοιπα μου αρεσαν..τα βρηκα σχετικα εναλλακτικα 8).
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: i epistrofi!...
« Απάντηση #2 στις: 15/11/07, 14:43 »
Καλη προσπαθεια. Τα 2 πρωτα (in love, melancholy) δε μ αρεσαν κ πολυ. Τα 2 επομενα ηταν σχετικα καλα κομματια. Ολα τα λεφτα ειναι το τελευταιο, στο οποιο ομως θελει λιγο διορθωση η παραγωγη. Κατα τη γνωμη μου, πρεπει να χαμηλωσεις τα φωνητικα και να ανεβουν τα υπολοιπα οργανα. Σε ορισμενα σημεια, αν δε κανω λαθος πιανει "κοκκινο" η φωνη (σε db), οποτε προσεξε το κι αυτο.. Keep walking and writing  ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: i epistrofi!...
« Απάντηση #3 στις: 15/11/07, 14:49 »
In love:
Πιανιστικο κομματι. Το αριστερο χερι τελειως απροσωπο, θελει αρκετη δουλεια στο να μεταδωσει την αισθηση πως συνοδευει συναισθηματικα. Το δεξι χερι εχει 2 μοτιβα που εναλασσονται και ενα ιντερλουδιο. Θα ηθελα να αλλαζε το αριστερο χερι λιγο στο ιντερλουδιο.
Αισθανομαι πως κατι αλλο θα ηθελες να αποδωσεις, ομως δεν το καταφερες.

Melancholy:
Εισαγωγη αρμονικοτατη με "εικονες" απο αλλα κομματια. Δεν ειναι καθολου κακο αυτο. Μ'αρεσει..ομως μετα συνεχιζει στο ιδιο μοτιβο. Μια αλλαγη παλι στην αρμονια στο ενδιαμεσο. Χρειαζεσαι λιγη δουλιτσα στην αισθηση του πληκτρου την ωρα που παιζεις. Ειναι αποτομες ειναι εναλλαγες της δυναμικης σου.
Μ'αρεσει που ειναι ταγκο και εχει την αισθηση της κινησης στη συνθεση. Παλι πιστευω πως ηθελες να δωσεις κατι αλλο και αλλο βγηκε στην εκτελεση...

Το δικο σου το τρενο:
Ωραια παραγωγη στη φωνη. Καποιες ενστασεις στη μιξη και στη χρηση καποιων effects. Μ'αρεσει η χρηση του glitch effect στο ρυθμικο μερος. Μην περιμενεις απο μενα να κρινω τους στιχους, γιατι ειμαι ασχετος. Καπου ακουω και ενα Groove Agent ( μαλλον παντου ακουω ενα groove agent :D )
Το κομματι εχει μια δομη ελληνικου ροκ.

Hey:
Ηλεκτρονικο ξενο pop style. Η παραγωγη διαφερει παρα πολυ απο τα υπολοιπα. Σαν να το δουλεψε αλλο ατομο. Μ'αρεσει..ειναι πιασαρικο. Με μια πιο καθαρη και δυνατη παραγωγη, θα ηταν classic pop.

Daddy's Girl:
Η φωνη θελει δουλιτσα στο κομματι ( αναφερομαι στην τονικη τοποθετηση ). Τωρα η παραγωγη μου θυμιζει το πρωτο ατομο που δουλεψε και το "Δικο σου τρενο"...Εχω την υποψια πως ή το hey το δουλεψε αλλος ή εχει γινει πιο προσφατα απο τα αλλα.


Παρατηρηση. Πρεπει να δουλεψεις τις δικες σου παραγωγες, με τις σταθμες των καναλιων ιδιαιτερα. Η φωνη ειναι εντονα μπροστα και πολλες φορες ακουγεται "ξεκουρδιστη" γι'αυτο το λογο.

Καλως μας ηρθες
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος raspid

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Άντρας
  • o xamenos ta pernei ola..
    • Προφίλ
Απ: i epistrofi!...
« Απάντηση #4 στις: 15/11/07, 17:54 »
katarxin kalos sas vrika! kai katadefteron efxaristw pou afierosate xrono gia mena. kata triton kapios na skwtwsei to flashaki gia greekenglish!

free exeis pesei mesa se ola sxedon ektos apo to oti to hey einai to protelefteo..:P ola ta egrapsa monos mou sto cubase. apofasisa na to mathw giati varethika tin mourmoura sou gia tis ftoxes ekteleseis kai gia na petixw ligo kalitero apotelesma..:)
twra mporeis na mou peis kai pou tha vrw simfonika organa vst giati spasmeno den kikloforei tpt ektos apto ewq...
a kian thes kapia stigmi kai den variese steile kati pio analitiko gia ta pianistika.. pantos idi kathome kianaliw to aristero sto melancholy giati meknevrizei kai nai exeis dikio den einai afto pou thelw! ;)
oti axizei ponaei kieinai diskolo...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: i epistrofi!...
« Απάντηση #5 στις: 20/11/07, 12:37 »
Προφανως, δεν μπορω να σου πω που θα βρεις σπασμενα συμφωνικα οργανα, ομως μπορεις να ψαξεις για το edirol orchestra ή για το Plilarmonik. Το τελευταιο απαιτει καποιες γνωσεις ενορχηστρωσης, ομως βολευει γιατι τα οργανα κατανεμονται απο μονα τους οσον αφορα τον ηχο τους.

Για τα πιανιστικα, ηδη μονος σου το ανακαλυψες. Το αριστερο χερι θελει λιγο κινηση, ωστε να δειξει μια ροη μεταξυ της μελωδιας και του συνοδευτικου μερους.
Περα απο αυτο, οι δυναμικες θελουν λιγο περισσοτερο ελεγχο. Εκει που θελεις να κανεις piano, να το κανεις πιο φανερα και να μην σου ξεφευγουν μερικες νοτες λιγο πιο δυνατα απο τις αλλες. Ειναι θεμα εξασκησης ομως αυτο, οποτε μην ανησυχεις.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: i epistrofi!...
« Απάντηση #6 στις: 24/11/07, 18:12 »
Λοιπόν έχουμε και λέμε....
Το cryin μ άρεσε πάρα πολύ σαν ιδέα,σαν σύνθεση λίγο στην άρθρωση με δυσκόλεψε.
Και το hey μ αρεσε περισσότερο σαν σύνθεση...
Το τρένο πολύ καλό σαν σύνολο μ έβαλε στο ρυθμό του και τη φιλοσοφία του.
Το Melancholy θέλει βροχή παράθυρο και αγκαλιά για ν ακουστεί που σημαίνει πως μ άρεσε πολύ.
Το in love μου φερε στο μυαλό σκηνή από ταινία που ο ένας απ τους δυο ανεξαρτήτως γένους μετά το χωρισμό το παίρνει απόφαση και αρχίζει μαζεύει και γενικώς κινητοποιείται αλλά έχει και στιγμές που μελαγχολεί αφόρητα.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
2785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/09, 09:53
από armagedon