Σελίδες:
  • #1 από rouxlass στις 14 Mar 2011
  • Λοιπον παιδία πρόσφατα αγόρασα μια ηλεκτρακουστική κιθάρα και επείδη έχω έναν home cinema yamaha rxv863 σκέφτηκα να μην αγοράσω ενισχυτή κιθάρας αλλά να την συνδέσω πάνω!
    Μετά από ψάξιμο στον internet δίαβασα ότι δεν γίνεται μάλλον δεν προτείνεται!
    γιατί λέει κυνδυνεύεις να "ανατινάξεις" τα ηχεία (τώρα πώς ακριβώς γίνεται αυτό δεν κατάλαβα,αν ξέρει κάποιος ας μου το εξηγήσει)
    Επίσης δεν ξέρω πως συνδέεται η κιθάρα στον ενισχυτή (για απ'ευθείας σύνδεση)
    δλδ η κιθάρα έχει jack 3,5' (το μεγάλο) και τέτοια υποδοχή υπάρχει μόνο για τα ακουστικά (βασικά δεν υπάρχει υποδοχή για input στον ενισχυτή για μικρόφωνο 3,5μμ)
    Σκέφτηκα επομένως εαν γίνεται το εξής να συνδέσω την κιθάρα μου σε μια κάρτα ήχου ή να αγοράσω αυτό
    http://europe.yamaha.com/en/products/music-production/interfaces/audiogram_series/?mode=series
    και να συνδέσω την κιθάρα σε αυτό μετά στο λαπτοπ και μετά να συνδέσω το λαπτοπ μέσω HDMI στον ενισχυτή για να βγάλω τον ήχο!
    Γίνεται αυτο που σκέφτηκα ή έχετε να προτείνεται καποιον άλλον τρόπο?
    Θεωρώ παράλογο να έχω φτιάξει ενα καλο home cinema 3000 ευρω και να μην μπορω να συνδέσω(έμμεσα ή άμμεσα) την κιθαρα μου σε αυτο και να αναγκαστώ να πάω να αγοράσω extra ενισχυτή μόνο για την κιθάρα!
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
  • #2 από groovymood στις 14 Mar 2011
  • Θεωρώ παράλογο να έχω φτιάξει ενα καλο home cinema 3000 ευρω και να μην μπορω να συνδέσω(έμμεσα ή άμμεσα) την κιθαρα μου σε αυτο και να αναγκαστώ να πάω να αγοράσω extra ενισχυτή μόνο για την κιθάρα!


    Θεωρώ παράλογο το να το θεωρείς παράλογο... :)


    Συνήθως ενισχύουμε τον ήχο μιας ακουστικής γιατί δεν μπορεί να ακουστεί σε μεγαλύτερους χώρους και μεγαλύτερα ακροατήρια.
    Η ενίσχυση αυτή απο μόνη της είναι ένα είδος compromise, γιατί αλλοιώνει αρκετά τον φυσικό ακουστικό ήχο της κιθάρας, αλλά προτιμάται πολλές φορές στα live έναντι του μικροφώνου (το οποίο μεταφέρει πολύ πιο πιστά τον ήχο) λόγω ευκολίας και πρακτικότητας στο set up.
    Στα studio πχ όπου δεν συντρέχουν λόγοι ευκολίας προτιμάται σαφώς ένα καλό (ή και περισσότερα) μικρόφωνα.


    Δεν βρίσκω τον λόγο δλδ ένας που έχει μια ακουστική και παίζει στο σπίτι του να θέλει να την βάλει στο ρεύμα...
    Χειρότερα θα ακουστεί.
    Εκτός κι αν θέλει να κάνει πρόβες εκεί με άλλους μουσικούς οι οποίοι θα παίζουν ακουστικά φασαριόζικα όργανα (κρουστά πχ) με αποτέλεσμα να μην ακούγεται...
  • #3 από Johnie Darko στις 14 Mar 2011
  • Ok, καταρχην, οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, δεν χρειαζεσαι να συνδεσεις μια ηλεκτρακουστικη αν δεν παιζει προβα με αλλους που παιζουν πολυ δυνατα και δεν ακουγεσαι. Ο μονος αλλος λογος που θα θελες να συνδεσεις μια ηλεκτρακουστικη σε ενισχυτη (και δεν εννοω home cinema αλλα γενικα), ειναι γιατι θες να τροποποιησεις τον ηχο (προσθετοντας εφφε πχ). Ακομα και σε αυτην την περιπτωση ομως, διαλεξες λαθος οργανο... Αν θες να πειραζεις τον ηχο τοσο ωστε να του αλλαζεις χροια, να του βαζεις εφφεδακια κτλ, τοτε θα ηταν καλυτερα να πας για μια ηλεκτρικη εξαρχης και οχι για ακουστικη/ηλεκτρακουστικη.
    Οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, οι ακουστικες/ηλεκτρακουστικες, χρησιμοποιουνται με ενισχυτη μονο για συναυλιες ή δυνατες προβες, αλλα ακομα κι εκει, συνηθως η κιθαρα παει στην κονσολα και απο κει ρυθμιζονται τα παντα.
    Βεβαια επειδη περι ορεξεως κολοκυθοπιττα, αν θες οπωσδηποτε να κανεις αυτο που λες, πρεπει να εχεις καποια πραγματα υποψην σου.
    Η κιθαρα βγαζει σημα σταθμης instrument. Οι ενισχυτες που εχουν φτιαχτει για κιθαρα, εχουν εισοδο που δεχεται τετοιας σταθμης σημα.
    Οι ενισχυτες ηχοσυστηματων home χρησης, δεν εχουν τετοια εισοδο. Εχουν εισοδους ομως για line σημα.
    Ολες οι συσκευες που συνδεονται πανω σε ενα home ηχοσυστημα, βγαζουν εξοδο line (εκτος απο τα πικαπ, αλλα αυτο αστο για τωρα).
    Αρα, για να μπορεσεις να συνδεσεις την κιθαρα σου (ειτε ηλεκτρικη ειτε ηλεκτρακουστικη) στον ενισχυτη σου, θα πρεπει πρωτα να μετατρεψεις το σημα της κιθαρας σου σε line. Για να το κανεις αυτο θα χρειαστει να αγορασεις ενα DI box που θα δεχεται σημα instrument  ή/και mic και θα το μετατρεπει σε σημα line. Μετα, το μονο που θα χρειαστει να κανεις, ειναι να συνδεσεις την εξοδο της κιθαρας στο di box και απο την εξοδο του μετα, να στειλεις σημα σε καποια ελευθερη εισοδο του ενισχυτη σου (πχ aux in).
    Eπισης το σημα απο την κιθαρα σου θα ειναι μονοφωνικο. Αν θελεις να εχεις στερεο ηχο, θα πρεπει μετα το di box, να παρεμβαλλεις καποιο stereo effect (πχ stereo chorus), ωστε να μετατραπει το σημα σου σε stereo πριν την εισοδο του ενισχυτη, για να μπορεσεις να στειλεις σημα stereo τελικα σε αυτον και αυτος με την σειρα του να το αποδωσει stereo.
    Ετσι θα παρεις ηχο, αλλα κατ'εμε ειναι ανουσιο. Την ηλεκτρακουστικη/ακουστικη θα την επαιζα unplugged προσωπικα, εκτος αν ηθελα να βγω σε συναυλια κτλ...
  • #4 από Johnie Darko στις 14 Mar 2011
  • Επισης, μπορεις να συνδεσεις την κιθαρα σου πρωτα σε ενα di box, μετα σε ενα pc, (για εφφε κτλ) και μετα απο κει στον ενισχυτη.
    Αλλα για να παιζεις χωρις καθυστερηση (lag) στον ηχο, θα πρεπει να ειναι αρκετα καλο το pc, με καρτα ηχου που να υποστηριζει zero latency ASIO drivers. Οι ενσωματωμενες καρτες ηχου που εχουν τα pc γενικοτερα, κανουν μονο για κανα παιχνιδακι΄και καμια ταινια, οχι για την χρηση που θες. Οποτε αν θες να κανεις αυτο, θα πρεπει να παρεις και μια σχετικα καλη καρτα ηχου (και αφου μιλαμε για laptop, προφανως θες εξωτερικη με συνδεση USB 2.0 ή firewire).
  • #5 από hot_sauce (φλουτσ) στις 14 Mar 2011
  • ή απλά δώσε καμιά κατοστή ευρώ και πάρε έναν ακουστικό ενισχυτή....
  • #6 από rouxlass στις 14 Mar 2011
  • Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις ομολογώ ότι έμαθα αρκετά πράγματα που δεν γνώριζα (καθότι νέος!)
  • #7 από rouxlass στις 14 Mar 2011
  • Johnie Darko δλδ η σύνδεση θα ειναι καπως έτσι guitar-di box -καρτα ηχου (εξωτερικη οπως το yamaha που παραθετω παραπανω)-laptop-home cimena (μεσω hdmi?)     2. Αν υποθέσω οτι θέλω να χρησιμοοιησω συνδεση με μικροφωνο? (χωρις να το περασω απο laptop)
  • #8 από jim.ni στις 15 Mar 2011
  • Παράθεση
    Αλλα για να παιζεις χωρις καθυστερηση (lag) στον ηχο, θα πρεπει να ειναι   αρκετα καλο το pc, με καρτα ηχου που να υποστηριζει zero latency ASIO   drivers. Οι ενσωματωμενες καρτες ηχου που εχουν τα pc γενικοτερα, κανουν   μονο για κανα παιχνιδακι΄και καμια ταινια, οχι για την χρηση που θες.   Οποτε αν θες να κανεις αυτο, θα πρεπει να παρεις και μια σχετικα καλη   καρτα ηχου (και αφου μιλαμε για laptop, προφανως θες εξωτερικη με   συνδεση USB 2.0 ή firewire).


    αυτό ισχύει μόνο στην περίπτωση που δουλεύουμε κάποιο software εφε μέσα απο το PC, αλλιώς μπορεί να μπαίνει και να βγαίνει ο ήχος απο το PC χωρίς asio. Και φυσικά το "zero latency" είναι μύθος και δεν γίνεται, ακόμα και ενα μετρό καλώδιο να έχουμε ανάμεσα στην κιθάρα και στον ενισχυτή έχουμε και latency τόσο μικρο που δεν το αντιλαμβανόμαστε αλλά οχι zero. Κάτω απο 10ms νομίζω είναι εντάξει και δεν το αντιλαμβάνεται το αυτί και ο εγκέφαλος.
     Κατα τα άλλα συμφωνώ με τον Johnie Darko και δίνω σαν παράδειγμα και σαν ποιο φθηνή λύσει αυτό που έχω κάνει εγώ (για ηλεκτρική όμως)

    κιθάρα--------Vamp2=====line in creative.....line out creative=====stereo Amp yamaha=====2X8" καμπίνα

    όπως βλέπετε μετά το Vamp2 το σήμα είναι stereo και μπορούμε να έχουμε πάρα πολλούς συνδυασμούς όπως να ηχογραφήσουμε, να βάλουμε bypass το vamp και να πάρουμε μόνο εφε ή μόνο ενισχυτή ή ενισχυτή χωρίς προσομοίωση καμπίνας και να βάλουμε απο το PC impulses ή να παίξουμε με το guitar rig, μπορούμε στα αριστερά να έχουμε παραμόρφωση και στο δεξί κανάλι καθαρό για ηχογράφηση και χίλια δυο άλλα αρκεί να υπάρχει φαντασία!!

    για να μην παρεξηγηθούμε βάλτε:
    όπου Vamp2 οποιαδήποτε πεταλιερα-πολυεφε
    όπου creative οποιαδήποτε κάρτα ήχου (εδω χωράει λίγο συζήτηση για το αν κάνουν οι onboard)
    όπου guitar rig οποιοδήποτε τέτοιο software ή κάποια VST
    και τα λοιπά......................



    Παράθεση
    Johnie Darko   δλδ η σύνδεση θα ειναι καπως έτσι guitar-di box -καρτα ηχου (εξωτερικη   οπως το yamaha που παραθετω παραπανω)-laptop-home cimena (μεσω hdmi?)       2. Αν υποθέσω οτι θέλω να χρησιμοοιησω συνδεση με μικροφωνο? (χωρις να   το περασω απο laptop)


    1)οχι μέσω HDMI, έξοδο 8α έχεις απο την εξωτερική yamaha
    2)κατα την γνώμη μου δεν χρειάζεται το DI για να μην πω οτι δεν χρειάζεται ούτε η κάρτα ήχου και στην περίπτωση σου ίσος δεν χρειάζεται και το PC πάρε ενα τέτοιο και είσαι έτοιμος
     

     
Σελίδες: