Αποστολέας Θέμα: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα  (Αναγνώστηκε 12809 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ReMiOs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Εδώ και καιρο σκέφτομαι να πάρω καινούρια κιθάρα. Παίζω   περίπου 2 χρονια και κατι, αλλα πιστεύω τωρα αρχίζω να μαθαίνω   ουσιαστικα. Έχω μια κιθάρα ηλεκτρική Aria (ούτε το μοντελο δεν ξέρω) την   οποια και είχα παρει σετακι με ενισχυτη γυρω στα 150 ευρω μαζι με   καποια βιβλια.
Ενδιαφερομαι τωρα να αγορασω μια ηλεκτρικη στυλ LP, και είμαι διατεθιμενος να δώσω ενα 800αρι....
Είμαι ανάμεσα σε μερικά μοντέλα που μ έχουν προτείνει και μάλλον σε λίγο θα κάνω την κίνηση να αγοράσω μάλλον κάποια PRS.
Πιο συγκεκριμένα σκεφτομαι τα εξής μοντέλ:
PRS SE 245 http://www.prsguitars.com/se245
με   χαλάει λιγακι το χρώμα σε αυτη, και θα ήθελα πολύ να την δω σε μαυρο (   αν και στην ιστοσελίδα λεει πως βγαίνει και σε μαυρω, δεν μπορεσα να βρω   foto της σε μαυρο, οποτε αν καποιος μπορει να βρει ας την ποσταρει)
Epiphone LP Costum http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_black.htm
η καποια Epiphone LP Black Beauty
PRS SE Tremonti http://www.thomann.de/gr/prs_tremonti_se_black_egitarre.htm
(η   tremonti με χαλαει πως ειναι signature, ισως παραξενο αλλα με χαλαει   γιατι σκεφτομαι πως οπως και να εχει αν θελησω να αλλαξω πανω της κατι,   μαγνητεσ κτλ, παλι παραμενει μια tremonti, ξερω ισως ακουγεται χαζο   αλλα....)

αν εχει καποιος να προτείνε κατι διαφορετικό feel free,   άλλωστε για αυτο απευθύνομαι και εδω. Θα ήθελα να μου πείτε επίσης την   γνώμη σας για τις κιθάρες που ανέφερα, και ποια θα προτιμούσατε.

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: 01/04/11, 17:30 »
 ψαξε για την esp ltd ec401...

Αποσυνδεδεμένος ReMiOs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 01/04/11, 17:50 »
δεν ειναι για πολυ heavy καταστασεις η κιθαρα αυτη;
σε clean ηχο είναι εξίσου καλή;

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 01/04/11, 18:02 »
o klασικος bright ηχος των emg μια χαρα ειναι ειδικα για μοντερνες καταστασεις, δε ξερω και τι παιζεις...

Αποσυνδεδεμένος ReMiOs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 01/04/11, 18:53 »
επειδή ακόμα μαθαίνω (σχετικα αρχάριος) δεν θα πω τι στυλ παίζω, αλλα καλύτερα να πω τι μουσική μου αρέσει....
γενικά ακούω απο ροκάκια μεχρι μεταλ. (System of a dawn, Bullet for my valentine, Metallica, James, evanescence, muse, nirvana, placebo, ReD, stone sour, three day grace, stereophonics είναι μερικές απο τις αγαπημένες μου μπάντες).

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 01/04/11, 20:20 »
ναι ειναι κιθαρα για τετοιο στυλ . κατι ακυρο τι ενισχυτη και κιθαρα εχεις τωρα?

Αποσυνδεδεμένος ReMiOs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: 01/04/11, 20:49 »
είχα παρει οταν άρχισα μια Aria ( se styl fender) πακέτο με εναν 10αρι ενισχυτή και παλι Aria. Να πω την αλήθεια δεν ξέρω καν ποιο μοντέλο είναi. Δεν μου είπες όμως την γνώμη σου για τις κιθάρες που προανέφερα....
« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/11, 20:55 από ReMiOs »

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: 01/04/11, 22:25 »
κοιτα καλες ειναι αλλα θα σου πω κατι ,θα ηταν προτειμοτερο κατ εμε να κρατησεις την κιθαρα που εχεις (αν σε βολεβει στοπαιξιμο) και με αυτα τα λεφτα να αγορασεις ενισχυτη κ πεταλιερα


 
     
     


Αποσυνδεδεμένος ReMiOs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: 01/04/11, 22:46 »
κοιτα και εγώ το σκέφτομαι αυτό, αλλά προτιμώ να πάρω κιθάρα για καποιους λόγους όπως οτι θέλω λίγη ώθηση να παίζω παραπάνω, οπότε χρειάζομαι κατι π να μου αρέσει πραγματικα στα χέρια μου. Επίσης ο ενισχυτής μιας και δεν μένω μόνος μου (ακόμα 2α λυκείου είμαι), δεν μπένει πολύ στην μπρίζα για να μην ζαλίζω τα κεφάλια των υπολοίπων. Προτιμώ λοιπόν να πάρω κιθάρα τώρα και του χρόνου μετα τις πανελλαδικές να επενδύσω σε έναν ενισχυτή.
Άκυρο αλλα ελπίζω του χρονου να μου κατσει βολικά το πρόγραμμα και να συνεχίσω τα μαθήματα στο οδείο. Και λέω ελπίζω γιατι λόγο 3ης Λυκείου + πολλα φροντηστήρια+ οτι μένω σε χωριό οπότε θα έχω και μετακινήσεις, ο χρόνος ίσως είναι ελάχιστος. :/

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #9 στις: 01/04/11, 23:19 »
κοιτα και εγώ το σκέφτομαι αυτό, αλλά προτιμώ να πάρω κιθάρα για καποιους λόγους όπως οτι θέλω λίγη ώθηση να παίζω παραπάνω, οπότε χρειάζομαι κατι π να μου αρέσει πραγματικα στα χέρια μου. Επίσης ο ενισχυτής μιας και δεν μένω μόνος μου (ακόμα 2α λυκείου είμαι), δεν μπένει πολύ στην μπρίζα για να μην ζαλίζω τα κεφάλια των υπολοίπων. Προτιμώ λοιπόν να πάρω κιθάρα τώρα και του χρόνου μετα τις πανελλαδικές να επενδύσω σε έναν ενισχυτή.
Άκυρο αλλα ελπίζω του χρονου να μου κατσει βολικά το πρόγραμμα και να συνεχίσω τα μαθήματα στο οδείο. Και λέω ελπίζω γιατι λόγο 3ης Λυκείου + πολλα φροντηστήρια+ οτι μένω σε χωριό οπότε θα έχω και μετακινήσεις, ο χρόνος ίσως είναι ελάχιστος. :/


ok οπως επιθυμεις μη στο χαλασω και γω 2 λυκειου παω αλλα δεν εχω σκοπο να παρατησω την κιθαρα για κανενα μαθημα οχι οτι δεν θα διαβαζω αλλα δεν θελω  να γινω σαν αυτους που παρατανε καθε ασχολια και λιωνουν ολη μερα στο διαβασμα...

Αποσυνδεδεμένος ReMiOs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #10 στις: 01/04/11, 23:39 »
δεν είναι για τον λόγο που λες, απλά είναι το θέμα των μετακινήσεων μιας και δεν έχω ούτε ωδείο ούτε τα φροντηστήρια εδώ στο χωριό μου. ( μόνο μαθηματικά εχω εδώ)

Τέσπα, κάποιος άλλος εχει κατι να προτείνει;

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #11 στις: 02/04/11, 00:53 »
εχεις παιξει ποτε με λεσ πολ?στο λεω γιατι καθεται καπως ιδιαιτερα στα χερια,ειδικα εαν εχεις συνηθισει να παιζεις με τυπου στρατ.

επισης,αυτο που σου ειπαν για τον ενισχυτη ειναι το πιο σημαντικο.ο ενισχυτης  θα καθορισει πολυ περισσοτερο απο την κιθαρα τον ηχο σου.

τελος,με 800 ευρω μπατζετ μπορεις να αγορασεις και κιθαρα και ενισχυτη αλλα και ακουστικα γιατι δεν νοειται να παιζεις ηλεκτρικη κιθαρα χωρις ηχο!!!

Αποσυνδεδεμένος ReMiOs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #12 στις: 02/04/11, 18:21 »
αν θές γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος, έχεις κάποια συγκεκριμένη πρόταση;

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #13 στις: 02/04/11, 19:54 »
Θα μπορουσες να μοιρασεις τα χρηματα καπως ετσι


Kιθαρα τυπου Les Paul, με πολυ δυνατα χαρακτηριστικα
http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec400vf_tsb.htm 640 ευρω


Μοdelling ενισχυτης 20 watt οτι πρεπει για εξασκηση στο σπιτι
http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i.htm 110 ευρω


Closed Back ακουστικα για να μην γινεσαι πρηχτης οταν ειναι το σοι στο σπιτι
http://www.thomann.de/gr/behringer_hpm1000_stereokopfhoerer.htm 10 ευρω


Και σου μενουν και 40 ευρω να βγαλεις την παρεα για μπυρονια να το γιορτασετε ;)












Αποσυνδεδεμένος ReMiOs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #14 στις: 02/04/11, 21:13 »
μάλιστα, σε ευχαριστώ, θα το σκεφτώ πολύ.... ποια η διαφορα Senior Ducan kai emg μαγνητες;

κάποιος που ξέρει πότε θα κυκλοφορήσει η PRS SE 245 (σε μαυρο δεν εχω δει πουθενα, αν και λεει στο site πως βγαίνει και σε μαύρο χρώμα)..... βλέπω πως στο thomman.de υπάρχει, οπότε δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα ελλάδα... σωστά;

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #15 στις: 02/04/11, 22:06 »
Oι Duncans ειναι passive ενω οι EMG active.

Αποσυνδεδεμένος ReMiOs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #16 στις: 05/04/11, 20:49 »
άκυρο αλλα γιατί κάποιες κιθάρες έχουν 22 και όχι 24 ταστα;

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #17 στις: 05/04/11, 21:02 »
άκυρο αλλα γιατί κάποιες κιθάρες έχουν 22 και όχι 24 ταστα;


Για να τη σπάνε σ'αυτές που έχουν 21  8)  .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος MARIOS F

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #18 στις: 06/04/11, 15:21 »
βασικα πηγαινε πρωτα μια βολτα σε κανα μαγαζι και παιξε καμμια 15αρια κιθαρες για να δεις τι σου "καθεται"καλυτερα στα χερια αλλα και στ'αυτια σου..ετσι χυμα μην παρεις απο thommann γιατι μπορει να μην σου αρεσει..πηγαινε παιξε,κανε ερευνα αγορας και μετα παρτη..

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #19 στις: 06/04/11, 15:27 »
βασικα πηγαινε πρωτα μια βολτα σε κανα μαγαζι και παιξε καμμια 15αρια κιθαρες για να δεις τι σου "καθεται"καλυτερα στα χερια αλλα και στ'αυτια σου..ετσι χυμα μην παρεις απο thommann γιατι μπορει να μην σου αρεσει..πηγαινε παιξε,κανε ερευνα αγορας και μετα παρτη..

Σωστο, αλλα μην ξεχναμε οτι απο Thomann εχεις 30 μερες περιθωριο να επιστρεψεις το προϊον και να σου επιστραφουν τα χρηματα. Βεβαια, αυτο δε σημαινει οτι θα στυσουμε σκηνη εξω απο τα ΕΛΤΑ και θα φερουμε 30 κιθαρες απο Γερμανια...απλα, αν κατι δεν μας κατσει, υπαρχει λυση.

Αποσυνδεδεμένος MARIOS F

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #20 στις: 08/04/11, 02:56 »
βασικα πηγαινε πρωτα μια βολτα σε κανα μαγαζι και παιξε καμμια 15αρια κιθαρες για να δεις τι σου "καθεται"καλυτερα στα χερια αλλα και στ'αυτια σου..ετσι χυμα μην παρεις απο thommann γιατι μπορει να μην σου αρεσει..πηγαινε παιξε,κανε ερευνα αγορας και μετα παρτη..

Σωστο, αλλα μην ξεχναμε οτι απο Thomann εχεις 30 μερες περιθωριο να επιστρεψεις το προϊον και να σου επιστραφουν τα χρηματα. Βεβαια, αυτο δε σημαινει οτι θα στυσουμε σκηνη εξω απο τα ΕΛΤΑ και θα φερουμε 30 κιθαρες απο Γερμανια...απλα, αν κατι δεν μας κατσει, υπαρχει λυση.


το ξερω..αλλα δεν ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ξενερα να σου βγει μαπα το οργανο και να περιμενεις τουλαχιστον 20 μερες? (να παει και να ερθει το επομενο)....
εγω τις τελευταιες 2 μου κιθαρες (martin και strat)τις πηρα απο τομαν..αλλα τις επαιξα πρωτα εδω για να δω αν μου καθονται καλα..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #21 στις: 08/04/11, 14:41 »
το ξερω..αλλα δεν ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ξενερα να σου βγει μαπα το οργανο και να περιμενεις τουλαχιστον 20 μερες? (να παει και να ερθει το επομενο)....

εεμ.....συμπεριλαμβάνεται στα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα της αγοράς από thomann....  :-X


εγω τις τελευταιες 2 μου κιθαρες (martin και strat)τις πηρα απο τομαν..αλλα τις επαιξα πρωτα εδω για να δω αν μου καθονται καλα..

πολύ καλά έκανες....και έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι, πιστεύω, για όργανα και ειδικά για ακουστικά!


μάλιστα, σε ευχαριστώ, θα το σκεφτώ πολύ.... ποια η διαφορα Senior Ducan kai emg μαγνητες;
Oι Duncans ειναι passive ενω οι EMG active.
άκυρο αλλα γιατί κάποιες κιθάρες έχουν 22 και όχι 24 ταστα;


Για να τη σπάνε σ'αυτές που έχουν 21  8)  .


κατατοπιστικότατοι και οι δύο.... :P




Αποσυνδεδεμένος ReMiOs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #22 στις: 10/04/11, 17:34 »
μπορεί κανείς να βρεί μια φωτογραφία απο PRS SE 245 σε μαύρο χρώμα;

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #23 στις: 10/04/11, 17:59 »
Εψαξα αρκετα αλλα δε μπορεσα να βρω, φαντασου την καπως ετσι ομως --> http://liveassets.rationalpathinc.netdna-cdn.com/usercontent/gear/2650579/p2_uucllbowu_so.jpg και http://liveassets.rationalpathinc.netdna-cdn.com/usercontent/gear/2650579/p3_us52pmi0w_so.jpg

H δικη μου προταση οπως παντα σε αυτα τα λεφτα για les paul ειναι αυτη --> http://www.richtonemusic.co.uk/products/esp_edwards_e-lp-92cd_electric_guitar_black_finish.asp
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/11, 18:05 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για καινούρια κιθάρα
« Απάντηση #24 στις: 10/04/11, 18:27 »
Αν σκεφτεσαι σοβαρα για Prs singlecut δοκιμασετες πρωτα οποσδηποτε. Μπορει το wide fat μπρατσο που εχουν να μην σε βολεψει! Εμενα μου φανηκε εντελος αβολο!!!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
12803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/13, 17:24
από panixgr
20 Απαντήσεις
8985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 10:56
από Alexz11
19 Απαντήσεις
8293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 17:48
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
3683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/10, 02:23
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
21 Απαντήσεις
6933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 00:06
από kopaniamento
37 Απαντήσεις
69811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/19, 14:27
από saved
9 Απαντήσεις
6009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/13, 15:41
από panicX
10 Απαντήσεις
12317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/17, 16:42
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/20, 19:10
από Malamakis
13 Απαντήσεις
5019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/21, 18:45
από panixgr