Σελίδες:
  • #1 από Lightstringer στις 06 Sep 2013
  • Καλημερα...εχω την εν λόγω καρτα και λειτουργικο win 7 64 ultimate. Το DAW που χειριζομαι ειναι το cubase 6 και εχω το εξης προβλημα. Το buffer size / length μενει στασιμο στα 10 ms. Δεν μπορω να το κατεβασω ( ενω παλιοτερα μπορουσα ). Eχω δοκιμασει να το αλλαξω και μεσα απο το cubase αλλα και απο το ASIO panel της focusrite..χωρις αποτελεσμα  ...Μπορειτε να βοηθησετε?  Ευχαριστω
  • #2 από freemind στις 06 Sep 2013
  • Δηλαδη, μπαινεις στο control panel της καρτας ( μεσα απο το Cubase πχ ) και δεν σου επιτρεπει να κανεις καποια αλλαγη στο buffer? ( υποψιν, το buffer size δεν ειναι μετρησιμο σε ms, αλλα σε samples, τα οποια εαν τα μειωσεις, μειωνεις και το latency )

    Aυτο συμβαινει ακομα κι οταν κανεις τις αλλαγες εκτος CUbase ( με κλειστο το προγραμμα ), μεσω του Control Panel της καρτας που υπαρχει στους drivers?

    Για αρχη θα προτεινα να κανεις ενα update τους drivers.
  • #3 από Lightstringer στις 06 Sep 2013
  • Εχω κανει update... και δυστηχως εχω δοκιμασει να το αλλαξω απο παντου...χωρις αποτελεσμα  ???
  • #4 από freemind στις 06 Sep 2013
  • Χωρις να εμαι 100% σιγουρος, δοκιμασες να ελεγξεις το Cubase ως administrator? Μπορει να εχει σχεση και με τα δικαιωματα που εχεις ως χρηστης πανω στο προγραμμα και στο πως μπορεις να επηρρεαζεις το hardware εξοπλισμο του PC.

    Συγχώνευση μηνυμάτων: 06/09/13, 12:28
    Επισης, με μια γρηγορη αναζητηση στο g-e-a-r-s-l-u-t-z, βλεπω πως κι αλλοι εχουν αντιστοιχο προβλημα!
  • #5 από Lightstringer στις 06 Sep 2013
  • ...ευχαριστω...το Link δεν ανοιγει..
  • #6 από Απόλλων στις 06 Sep 2013
  • H λογοκρισία του forum έκανε πάλι τα κόλπα της και άλλαξε το link. Το σωστό link είναι το παρακάτω (χωρίς το X)...

    http://www.gearslXutz.com/board/music-computers/804070-focusrite-scarlett-2i2-latency-issues.html
  • #7 από Lightstringer στις 06 Sep 2013
  • Εχω τον YAMAHA MG-8/2 CΧ και την focusrite 2i2... πως τα συνδεω ?

    Οτι και αν δοκιμασα δεν εχω ηχο..

    Μπορειτε να με βοηθησετε ??


    Ευχαριστω
  • #8 από freemind στις 06 Sep 2013
  • Γιατι να συνδεσεις την καρτα ηχου στην κονσολα, οταν μπορεις να συνδεσεις τα ηχεια κατευθειαν πανω στην καρτα ηχου; Οσα περισσοτερα μηχανηματα βαζεις στην αλυσιδα του ηχου σου, τοσο περισσοτερο πολυπλοκο και ( ενδεχομενος ) υποβαθμισμενο ποιοτικα τον κανεις!
  • #9 από Lightstringer στις 07 Sep 2013

  • Καλημερα,


    αυτο που θελω να κανω ειναι να μπορω να συνδεω οργανα και μικροφωνα επανω στην κονσολα - να εχω ηχο απο τα μονιτορ οταν παιζω με αυτα και οταν γινεται αναπαραγωγη απο το daw μου - και να μποω να κανω και recording απο τα οργανα που ειναι συνδεδεμενα στον μεικτη.


    ο λογος που εν τελη τον απεκτησα ειναι επειδη ηθελα να εχω πιο πολλες διαθεσιμες εισοδους ταυτοχρονα για να μην βαζω βγαζω συνεχεια καλωδια κ.λ.π


    Μπορω να τον συνδεσω καπως και να γινονται ολα αυτα ?

  • #10 από freemind στις 07 Sep 2013
  • Εχε υποψιν πως οταν η καρτα σου συνδεθει πανω στη κονσολα σαν εξοδος του DAW, οτιδηποτε θα γραφεις στο input της καρτας θα βγαινει ξανα απο την κονσολα και θα δημιουργειται feedback.

    Γιατι δεν κανεις κατι πιο απλο;

    Συνδεεις τα παντα στη κονσολα, την εξοδο της κονσολας στην καρτα ηχου και την εξοδο της καρτας ηχου στα monitors?
  • #11 από Lightstringer στις 07 Sep 2013
  • οκ! το εφτιαξα... συνδεσα τις εισοδους της καρτας στο stereo out της κονσολας...δοκιμασα και να γραψω και ολα οκ...Μια απορια μονο...δεν μπορω να ακουσω απο τα ακουστικα ( οταν τα εχω συνδεδεμενα στη κονσολα ) οτι αναπαραγει το daw Μου παρα μονο οτι παιζω εγω εκεινη την ωρα..Μπορω να κανω κατι για να ακουω απο τα ακουστικα οταν τα εχω συνδεσει στη κονσολα μηπως ??
  • #12 από freemind στις 07 Sep 2013
  • Μα, γιατι συνδεεις τα ακουστικα στη κονσολα, αφου η τελευταια "γραμμη" εισοδου/εξοδου ειναι η καρτα ηχου;

    Στην καρτα θα συνδεσεις τα παντα, ακομα και τα ακουστικα!
  • #13 από Lightstringer στις 22 Sep 2013
  • Μια ερωτηση ακομα... Υπαρχει δυνατοτητα να ηχογραφησω 2 διαφορετικα καναλια ταυτοχρονα με τον μεικτη ? (καθως οπως και αν το δοκιμασα ανοιγοντας 2 καναλια στο cubase δεν μπορω πχ να γραψω στο ενα φωνη και στο αλλο κιθαρα γραφονται κιθαρα και φωνη μαζι :/ )
  • #14 από Korgy στις 22 Sep 2013
  • η μπακαλικη μεθοδος ειναι να εχεις στο pan  τερμα αριστερα πχ την φωνή και τη κιθάρα τέρμα δεξιά. οριζεις καθε καναλι χωριστα στο πρόγραμμα και εισαι οκ
Σελίδες: