Αποστολέας Θέμα: Αγορές κιθάρας από Αμερική - Εκτελωνισμός  (Αναγνώστηκε 26793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Καλημέρα και χρόνια πολλά,


Επειδή τα σχετικά νήματα έχουν πλέον αρκετά παλιά, είπα να ρωτήσω τι παίζει σχετικά με αγορά κιθάρας από Αμερική. Συγκεκριμένα θα με ενδιέφερε να αγοράσω μια Sterling by Music Man (κάποιο JP μοντέλο) μέσω Amazon. Η αξία του οργάνου δεν θα ξεπεράσει τα $800 χωρίς τα μεταφορικά. Τι ποσοστό της αξίας αυτής θα πληρώσω παραπάνω ώστε να περάσει τελωνείο η κιθάρα?


Γενικότερα ψάχνομαι για αγορά από ΗΠΑ γιατί ως γνωστόν οι Sterling είναι αηδιαστικά πιο ακριβές σε οποιοδήποτε Ευρωπαϊκό κατάστημα και θέλω να δω αν συμφέρει. Για την ιστορία μιλάμε για περίπου διπλάσια τιμή στην Ευρώπη σε σχέση με την αμερικανική αγορά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Εαν δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα σε σχέση με τα προηγούμενα 3-4 χρόνια, παρακαλώ να κλειδωθεί το παρόν νήμα και να δωθεί link για το κατάλληλο.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
πας ebay.com και ψάχνεις να βρεις κάποιον που χρεώνει και αναλαμβάνει και εκτελωνισμό. Κάνεις την διαίρεση και καθάρισες.
π.χ.
http://www.ebay.com/itm/NEW-Sterling-by-Musicman-JP-70-John-Petrucci-Series-Red-Pearl-Burst-JP70-/172019276690?hash=item280d25db92:g:51YAAOSwf-VWYdyw

τιμή : US $649.99
μεταφ. : $69.20
εκτελων :   $190.34

δηλ : φόρος = 26.4%

θα πρότεινα να πας σε τέτοια λύση για να αποφύγεις την μαφία του EL VENIZEL.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Οκ, από ό,τι βλέπω ο φόρος είναι στα ίδια επίπεδα με παλαιότερα, δηλαδή περίπου 27%. Το προτείνεις αυτό για ποιό λόγο ακριβώς? Είναι πιο σύντομη η αποστολη? Είναι πιο σίγουρο το τι θα πληρώσεις? Γενικά παίζει να πάρεις κάτι και να μην χρεωθεί με αυτό το έξτρα 27%?

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!


EDIT: Ακόμα και έτσι, η διαφορά με τους Ευρωπαϊκούς πωλητές είναι μικρή. Από ό,τι φαίνεται οι SBMM είναι απλώς πολύ ακριβές εδώ στην Ευρώπη.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/16, 10:57 από animapura »
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αν παρεις απο ημπεη και σου δεινει εγκυηση τελωνιου,τοτε πληρωνεις τελονειο του στελνεις ημειλ με την αποδηξη και σου επιστρεφει τα λεφτα.απλα θα σε χρεωσει κανα 50€ το οποιο αν δεν περασει τελωνειο παλι θα στο χρεωσει αν ζητησεις εγκυηση.δηλαδη κλαιν μαιν.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Εγώ η μόνη υπηρεσία που γνωρίζω του ebay είναι ο υπολογισμός των τελών τελωνείου, όπου στην ουσία προπληρώνεις δασμούς, έξοδα εκτελώνισης κτλ, και σου έρχεται στην πόρτα κατευθείαν. Εννοείται ότι αν μπεις στη διαδικασία να αγοράσεις εκτός EU θα κληθείς να πληρώσεις τους νόμιμους δασμούς. Αυτό ισχύει για αγορά από κατάστημα ή επαγγελματία πωλητή. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που δέματα σταλθήκαν χωρίς τιμολόγια, είτε ως δώρα είτε ως απλά πακέτα χωρίς ίχνος αγοραπωλησίας, και ότι αυτά τα πακέτα δεν περάσαν τελωνεία, αλλά ξέρω περιπτώσεις που πέρασαν και περιπτώσεις που δεν πέρασαν και μάλιστα τα τιμολόγια που βγήκαν ήταν ιδιαίτερα φουσκωμένα. Εν πάση περιπτώσει, αν θεωρήσουμε το τελωνείο δεδομένο, καλύτερα είναι να το προπληρώσεις, διότι είναι εντελώς ξεκάθαρα τα πράγματα όσον αφορά τα ποσά. Στην Ελλάδα μπορεί να σου ζητήσουν ότι νά'ναι.
White noise

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Ok, αυτό ξεκαθαρίζει πολλά, τα είχαμε πει μαζί κιόλας. Ευχαριστώ πολύ, ίσως να αξίζει μια JP157 από Ευρώπη όταν κυκλοφορήσει σε μερικούς μήνες. Θα δώσω πάνω από χιλιάρικο, αλλά η πολύ μικρή διαφορά με την 6χορδη δεν δικαιολογεί άλλη κίνηση.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Πριν 2 εβδομαδες η αρραβωνιαστικια μου εκανε αγορα απο κινα και εκανε αυτο με την εγκυηση τελωνειου.Την πηραν τηλ απο τελωνειο και ζητησαν το λινκ για να δουν ποσο κοστιζει αυτο που αγορασε,το εκτελωνισαν,πληρωσε τους δασμους και εστειλε την αποδηξη στον κινεζο.Δεν ξερω τι εγινε μετα γιατι δεν το συζητησαμε ξανα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Ok, αυτό ξεκαθαρίζει πολλά, τα είχαμε πει μαζί κιόλας. Ευχαριστώ πολύ, ίσως να αξίζει μια JP157 από Ευρώπη όταν κυκλοφορήσει σε μερικούς μήνες. Θα δώσω πάνω από χιλιάρικο, αλλά η πολύ μικρή διαφορά με την 6χορδη δεν δικαιολογεί άλλη κίνηση.

έχε υπόψην σου και το θέμα εγγύησης. Αν δεν σου κάτσει το συγκεκριμένο όργανο θα υποστείς μεγάλη ταλαιπωρία πήγαινε έλα με αμερική, όχι εδώ την άγγιξες, όχι ήταν γρατσουνισμένη, κτλ κτλ κτλ.
Στην Ελλάδα την φέρνει κανένας αυτή?

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Ναι, το έχω σκεφτεί και αυτό που λες και όσο το σκέφτομαι, τόσο απομακρύνομαι από την ιδέα. Δυστυχώς δεν νομίζω ότι εισάγει κανένας αυτή την στιγμή, γενικότερα κοιτάω και άλλες κιθάρες που μπορούν να βρεθούν στην Ελλάδα, οπότε επιλογές υπάρχουν.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Ναι, το έχω σκεφτεί και αυτό που λες και όσο το σκέφτομαι, τόσο απομακρύνομαι από την ιδέα. Δυστυχώς δεν νομίζω ότι εισάγει κανένας αυτή την στιγμή, γενικότερα κοιτάω και άλλες κιθάρες που μπορούν να βρεθούν στην Ελλάδα, οπότε επιλογές υπάρχουν.

ειμαι Μιλάνο τώρα φίλε, οικογενειακώς για διακοπές με την γυναίκα και τα παιδιά, λοιπόν, πήγα σε αυτό : https://www.luckymusic.com/en/ ουάου!! απλά να χάνεσαι... και είναι τόσο καλοβαλμένο, που αισθάνεσαι τύψεις αν φύγεις και δεν πάρεις τίποτε... τόσα χρόνια σπίτι δουλιά, κανα Νάκα στα κλεφτά πήγα εκεί και ήμουν σαν αλβανό τουρίστα μέσα στο πολιτισμό.... άλλη φάση.... άλλη χαλαρότητα, άλλη πνευματικότητα.
Μευθαύριο θα πάω να δοκιμάσω καμια 8-χορδη, αν δώ και για την JP157 αν την έχουν φέρει ή κάτι άλλο σε 7-χορδη?
Αμα μου κάτσει καμια 8-χορδη, σου πουλάω την 7-χορδη μου, Ibanez uv70p που παίζει τα πάντα και ακούγεται και πάρα πολύ καλά (αλλά δεν είναι φθηνή).

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορές κιθάρας από Αμερική - Εκτελωνισμός
« Απάντηση #10 στις: 03/05/16, 22:54 »
Λοιπον.Να ξεκαθαρισουμε κατι.Την εγγυηση δεν την δεινει το καταστιμα αλλα η εταιρια.Δηλαδη αν μενεις σπαρτη και παρεις ενα πλυντιριο μαι μετακομισεις αλεξανδρουπολη και παρεις τηλ. στο σερβις θα σου πουν να εκει εχουμε τον ταδε εξουσιοδοτιμενο.Η αν παρεις αμαξι απο γερμανια γιατι ζουσες εκει και ερθεις εδω,παλι δεν θα σου πουν μανε πισω.Απλα αυτο δεν το λενε για να υπαρχει φοβος και να αγοραζουμε απο τοπικα καταστηματα.
Δηλαδη αν κλεισει ενα μαγαζι που θα παει κανεις την 3500 ευρω φεντερ?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορές κιθάρας από Αμερική - Εκτελωνισμός
« Απάντηση #11 στις: 03/05/16, 23:13 »
Λοιπον.Να ξεκαθαρισουμε κατι.Την εγγυηση δεν την δεινει το καταστιμα αλλα η εταιρια.Δηλαδη αν μενεις σπαρτη και παρεις ενα πλυντιριο μαι μετακομισεις αλεξανδρουπολη και παρεις τηλ. στο σερβις θα σου πουν να εκει εχουμε τον ταδε εξουσιοδοτιμενο.Η αν παρεις αμαξι απο γερμανια γιατι ζουσες εκει και ερθεις εδω,παλι δεν θα σου πουν μανε πισω.Απλα αυτο δεν το λενε για να υπαρχει φοβος και να αγοραζουμε απο τοπικα καταστηματα.
Δηλαδη αν κλεισει ενα μαγαζι που θα παει κανεις την 3500 ευρω φεντερ?

αυτά στα χαρτιά, στην πράξη ακόμα και οι γερμανοί κάνουν τρελά νερά. Θεωρητικά απευθύνεσαι σε δικηγόρο ο οποίος μέσω συνήγορου του καταναλωτή και ευρωπαϊκής νομοθεσίας, κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ,θα κινήσει καταγγελία, κτλ κτλ κτλ και άλλα τέτοια τα οποία απασχολούν μιλούνια χαρτογιακάδες, γιατί π.χ. ταστάρει π.χ. στο 12ατο τάστο... Προφανώς η λύση μπορεί να είναι 20 ευρώ στον μάστορα της γειτονιάς και άντε για...
Τα έχουμε ξαναπεί, άλλο η επιστροφή (π.χ. θεωρείς οτι έχει πρόβλημα και ζητάς αντικατάσταση ή αγορά άλλου), άλλο η υπαναχώρηση (μετάνοιωσα τα λεφτά μου πίσω), άλλο η εγγύηση (οκ το γρατσούνισα αλλά ξέρεις φίλε το truss rod δεν ισιώνει το μπράτσο και γυρνάει επάπειρον ΟΥΠΣ!!).
Δεν είμαι σίγουρος οτι θυμάμαι ακριβώς την διαφορά 30ήμερης επιστροφής και 14ήμερης υπαναχώρησης, αλλά γενικά πολύ γραφιοκρατία και ελάχιστη ουσία σε ένα εν γένει τεχνικό θέμα. Το πρόβλημα είναι οτι όταν η κιθάρα έχει όντως θέμα που δεν λύνεται, (π.χ. ανακάλυψες οτι έχει σκευρώσει γωνιακά - twist στο 7μηνο) θα βρούν τα 1000 μυρια να αρνηθούν το πρόβλημα πόσω μάλλον να στο λύσουν.
Για μένα, η λύση είναι 99.99% ο τοπικός μάστορας. Αν είναι βατό το πρόβλημα θα στο λύσει φθηνά, αν είναι δύσκολο, η επίσημη εταιρία δεν θα κάνει τπτ ούτως ή άλλως.

ΥΓ
όταν λέω τοπικό μάστορα συμπεριλαμβάνω και τον πολύ τοπικό μάστορα ... του σπιτιού... :)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/16, 23:17 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορές κιθάρας από Αμερική - Εκτελωνισμός
« Απάντηση #12 στις: 03/10/18, 20:46 »
Επαναφερω το θεμα μιας και πανε χρονια και εχουν αλλαξει αρκετα πραγματα,θελω να παρω πλυροφοριες πριν να ειναι αργα.
Λοιπον.Θα αγορασω προενισχυση χειροποιητη απο τον κατασκευαστη και οχι απο καταστημα.
Μιας και ειναι φιλαρακι σκεφτομαι να του πω να πλυρωσω πχ 50 ευρω + μεταφορικα για να βγει χαμηλο το τελονειο και μετα του στελνω τα υπολιπα.
Υπαρχει περιπτοση να γλυτωσω ετσι τιποτα?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορές κιθάρας από Αμερική - Εκτελωνισμός
« Απάντηση #13 στις: 03/10/18, 21:12 »
Τώρα, με τα μηχανογραφημένα τελωνεία, δε γλιτώνει τίποτα. Αν είναι κάτι που υπάρχει στην αντίστοιχη ελληνική αγορά θα στο κοστολογήσουν και θα στο φορολογήσουν αντίστοιχα. Αν δεν υπάρχει, θα στο αντιστοιχίσουν κατά το δοκούν και ότι κάτσει. Είναι ρίσκο.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αγορές κιθάρας από Αμερική - Εκτελωνισμός
« Απάντηση #14 στις: 04/10/18, 00:34 »
https://www.elta.gr/tabid/915/language/el-GR/Default.aspx

Κώδικας: [Επιλογή]
Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:

    αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.
    αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.
    αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορές κιθάρας από Αμερική - Εκτελωνισμός
« Απάντηση #15 στις: 04/10/18, 09:44 »
Έτσι είναι, αλλά πλέον όλα ελέγχονται και σε περίπτωση που κριθεί παρατυπία κοστολογούνται ανάλογα με το πως θα κρίνουν οι τελωνειακοί.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αγορές κιθάρας από Αμερική - Εκτελωνισμός
« Απάντηση #16 στις: 04/10/18, 12:32 »
Γιεπ, αγόρασα κι εγώ πρόσφατα από Κίνα. Πλήρωσα 15€ εκτελωνισμό και το 24% της τιμής του προϊόντος. Μου ζήτησαν και τιμολόγιο απο το τελωνείο.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορές κιθάρας από Αμερική - Εκτελωνισμός
« Απάντηση #17 στις: 04/10/18, 15:12 »
Γιεπ, αγόρασα κι εγώ πρόσφατα από Κίνα. Πλήρωσα 15€ εκτελωνισμό και το 24% της τιμής του προϊόντος. Μου ζήτησαν και τιμολόγιο απο το τελωνείο.

ΕΛΤΑ + EMS ?

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αγορές κιθάρας από Αμερική - Εκτελωνισμός
« Απάντηση #18 στις: 04/10/18, 15:27 »
EΛΤΑ
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
20194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/03, 21:48
από kabamaru-x-
13 Απαντήσεις
7356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/06, 13:30
από The common cunning linguist
23 Απαντήσεις
16938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/07, 15:26
από Chris2004
2 Απαντήσεις
4875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 20:30
από Holyshock
2 Απαντήσεις
4827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/09, 15:57
από Johnie Darko
16 Απαντήσεις
6928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/11, 16:39
από HARIS KAR
14 Απαντήσεις
13858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 17:17
από metalmike
3 Απαντήσεις
4406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/10, 20:03
από panicX
12 Απαντήσεις
6428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/12, 15:06
από Kosthrash
4 Απαντήσεις
11470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/18, 18:02
από Απόλλων