Σελίδες:
  • #301 από hot_sauce (φλουτσ) στις 19 May 2018
  • Η συζήτηση για τα ξύλα διαχωρίστηκε εδώ.
  • #302 από saved στις 24 May 2018
  • Ξεκηνησα να κολαω την ταστιερα (τις ταστιερες βασικα)Το πρωτο φυλο βεγκε κοληθηκε.Απο πανο εβαλα ενα κοματι καοτσουκ που προεξεχει απο ολες τις μεριες και ειναι ελαστικο ωστε να ακολουθησει την στρεψη του μπρατσου,αλλα ειναι καισκληρο ωστε να εξσφαλισε το σταθερο-καλο-γερο πατημα ωστε να κολησει παντου και σφικτα
  • #303 από saved στις 25 May 2018
  • Εβγαλα το καοτσουκ.Φαινετε μπομπα δουλεια.Εκοψα και την ταστιερα ομως παλι αφισα προεξοχη γυρο γυρο και θα το φερω με γιαλοχαρτο να γινει σπετσιαλε
  • #304 από saved στις 27 May 2018
  • Κολησα το φυλο της ταστιερας απο maple @panixgr  πορωσου  :P :P :P

    Εχω και βοηθο..
  • #305 από Uriah στις 28 May 2018
  • Το αρνι για πειραματοζωο το εχεις;  ;D
  • #306 από saved στις 28 May 2018
  • Γιδι ειναι βρε..εχει λαμπρο μελον..

  • #307 από saved στις 29 May 2018
  • Η ταστιερα εχει κοληθει πλεων
    πριν το γιαλοχαρτο

    μετα το γιαλοχαρτο

  • #308 από modfori στις 29 May 2018
  • ωραίος. έχεις φορτσάρει τελευταία

    ο ταινιολειαντήρας κάνει δουλειά;
  • #309 από saved στις 29 May 2018
  • Ειναι πολυ καλος.Θελει προσωχη μην το παρακανεις και σκαψεις πολυ
  • #310 από johnjohn στις 31 May 2018
  • μπράβο, προσοχή με το πλάι της ταστιέρας (χρησιμοποίησε οδηγό με αρκετό μήκος πίσω από το γυαλόχαρτο) κ στην στρογγυλοποίηση του λαιμού,να μην είσαι αφηρημένος να έχεις το νου σου στην ταστιέρα.
  • #311 από saved στις 31 May 2018
  • Ο τακος που εχω πισο απο το γιαλοχαρτο ειναι κανα 30cm περιπου,οποτε πιστευω ειναι κομπλε.Ο λαιμος απο πισο δεν θα ειναι στρογκιλος
    Χθες διαμορφωνα το μπρατσο απο την πισο μερια και μου πεταχρικε ενα κοματι βεγκε στο ματι.Μεχρι να παω στον ντοκτορ να το βγαλει (κανα 5 ωρες εκανα) κοντεψα να βγαλω το ματι μου με το χερι μου να μου περασει ο πονος.Τωρα μονο με γυαλια βαζω ρουτερ.Εσκαψα και για τους μαγνητρες αλλα λογο της μη ισιας επιφανιας εγινε λιγο χαλια και θα το διορθωσω οσο μπορω.Τωρα συνολο ζυγιζει 4.580 και εχει παλι αρκετο ξυλο να φυγει,εκανα και τα contour

  • #312 από Uriah στις 31 May 2018
  • 4600 μαζι με το μπρατσο ε; Κοιτα να φυλαγεσαι εκει περα, πας για καλο μην μεινεις και σακατης.
  • #313 από saved στις 31 May 2018
  • Ναι γιωργη.4600 ολα μαζι.
    Με τα υπολιπα κοματια που θα αφερεσω υα πεσει αρκετα ακωμα γιατι θα ειναι αρκετα μεγαλα,και αν με αυτα πατσισω ταστα/μαγνητες/γεφυρα/headpiece και βερνικια και τελικο μου βγει 4500-4600 θα ειμαι αρχηγος 8) 8)
  • #314 από Uriah στις 31 May 2018
  • 5 και κατι σε νεκ θρου και long scale εισαι καλα.
  • #315 από johnjohn στις 01 Jun 2018
  • router χωρίς προστασία;
    βρε saved

  • #316 από saved στις 01 Jun 2018
  • Αυτο λεγετε επιπολεωτιτα.Και ειναι η αιτια του 80% των ατυχηματων.Το αλλο 10% ειναι η απροσεξια,και το υπολιπο 10% μοιραζετε σε γκαντεμια και βλακεια
  • #317 από modfori στις 01 Jun 2018
  • πρόσεχε ρε συ Μήτσο, κρίμα είναι . Το κακό μία φορά γίνεται και αρκείπεριστροφικό εργαλείο και γυαλιά πάνε μαζί
  • #318 από panixgr στις 01 Jun 2018
  • Αυτο λεγετε επιπολεωτιτα.Και ειναι η αιτια του 80% των ατυχηματων.Το αλλο 10% ειναι η απροσεξια,και το υπολιπο 10% μοιραζετε σε γκαντεμια και βλακεια
    η υπερβολική αυτοπεποίθηση, ξέρω απο τα βαπόρια μαν... ΠΑΜΠΟΛΛΑ περιστατικά...
  • #319 από saved στις 06 Jul 2018
  • Πηρα μια "μπαρα ουδετερου"
    απο καταστημα με ηλεκτρολογικο υλικο για να δω αν βολευει να χρισημοποιηθει οπως αυτο
    Αυτα ειναι για καθε χορδη χορια και τοποθετουντε με βιδα κατω απο την βιδαΕγω δεν εχω κατασταλαξει ακωμα στον τροπο στερεωσης
  • #320 από panixgr στις 06 Jul 2018
  • απο δυνάμεις κτλ αντέχει?
    την 7-χορδη την υπολογίζω στα 50 κιλά (οσον αφορά την τάσση των χορδών). Στο μπασο πόσο να είναι?
    Πάρε υλικά που να αντέχουν... ΠΡΟΣΟΧΗ!
  • #321 από saved στις 06 Jul 2018
  • Μπρουτζος ειναι.δεν ξερω αν αντεχει η οχι
  • #322 από johnjohn στις 08 Jul 2018
  • δεν θα ήταν καλύτερα να σχηματίσεις μόνος σου το υλικό;
    ίσως να χρειαστεί παραπάνω δουλεία με το εξάρτημα που πήρες.
    είχα πάρει κάτι σπειροτόμους από το λιντλ νομίζω 5 ευρώ.
  • #323 από saved στις 09 Jul 2018
  • Εχει 2 εβδομαδες που εχω δωσει κιμματι 550γραμ μπρουτζο σε φιλο με μηχανουργειο να το φρεζαρει,αλλα τρεχει και δεν φτανει το παλικαρι και η υπομονη μου εξαντηλτε και κατελιξα σε αυτα τα ηλεκτρολογικα.
    Το πιο πιθανο ειναι να ορισω καποιες παραμετρους σχετικα με τον σχεδιασμο του,να παρω μπαρα μπρουτζινη να την βαλω σε κολινατο και να την φερω ακριβως εκει που πρεπει και μετα να παω να μου κολισουν με οξυγωνα τις κοντρες.
    Κολαουζα και τα λοιπα φυσικα και εχω.
    Απλα θελω να το κανω και λιγο εμφανισημο.
    Αν ηταν τελειως φρανκενσταιν,το εφτιαχνα σε 20 λεπτα μονος μου με πολλες ανορθωδοξες μεθωδους
  • #324 από saved στις 27 Jul 2018
  • Εκανα το headpiece με μαλακο σιδιρο.Οι τρθπες για τις χορδες ειναι 4.2mm  απο λαθος υπολογισμο.Θα τις εκανα 3mm.Τα πασα για τις αλενοβιδες ειναι Μ5 και το συνολικο βαρος χωρις τις αλενοβιδες ειναι 100gr που το θεωρω πολυ καλο.Εαν δεν ηταν headless,το ξυλο μονο του headstock θα ζυγιζε παραπανο
    εδω ειναι που φρεζαρα τις τρυπες για να μην κανουν γωνια και γδερνουν τις χορδες
    εδω πως θα καθετε στο μπρατσο.Σημερα πηρα και αλλες βιδες,ολοπασες

    απο πανω μερια

    εδω οταν εφτιαχνα τα πασα ΠΑΝΤΑ με λαδακι

    Οι τρυπες για τις βιδες πανε ζιγκ ζαγκ ωστε αν πω να τις μεγαλωσω,να εχουν μεριθοριο,χορια που ετσι και δεν θα ακουμπανε τα κεφαλια απο τις αλενοβιδες αναμεταξι τους

    Εδω φαινετε μονο η 1 απο τις 2 τελιες που εκανα για συμαδι που θα ειναι οι βιδες που θα βιδωσει το headpiece στο μπρατσο

    εδω πως θα ειναι απο μπροστα.Την τρυπα για να ρυθμιζω το ροντ την εκανα μεγαλη γιατι δεν ηξερα εαν θα πεσω ακριβως στο ροντ.Μια χαρα βγηκε τελικα (οκ,θα μπορουσε και καλυτερα..)

  • #325 από vegos στις 27 Jul 2018
  • Αυτό θα είναι το "headstock";
Σελίδες: