Αποστολέας Θέμα: Mesa boogie TriAxis help  (Αναγνώστηκε 6185 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nickcaptain21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Mesa boogie TriAxis help
« στις: 22/10/17, 19:17 »
καλησπερα στο forum, εχω ενα triaxis v2 phat mode, Και αρκετες φορες παρατηρω οτι στο καθαρο καναλι εχει καμποσο crunch και το Distortion ειναι παραξενο.. οι λαμπες ειναι καινουριες, εχω μια mesa boogie sto v1, mia tad rt003 cz στo v2  k v3, Μια tad ecc803s στο v4 και μια jj ecc82s στο v5.. καινουριες... ειναι ευρωπαικο ρευμα, το πηρα απο εναν που απαντησε σε αγγελια ζητησης μου στο Noiz και το συνδεω σε return απο Blackstar combo.. το ανοιγοκλεινω, καποιες φορες επανερχεται, καποιες φορες οχι και το ανοιγοκλεινω καμποσες φορες και συνερχεται μετα απο ωρα.. δε ξερω τι το κανει να επανερχεται.. τι μπορει να φταιει;; εχω και Furman m-10 lx- E στο ρακ.. εχει παρατηρησει κανεις αλλος κατι παρομοιο;; να βγαζει κραντσαρισμα στο καθαρο;; ειδικα με τον bridge μαγνητη;; η κιθαρα ειναι snakebyte hetfield signature αλλα δε φταει αυτη γιατι εχω και μια epiphone με gibson μαγνητες και κανει το ιδιο... κανει ενα πραγμα δλδ σαν να αυξανεται το gain η το Output level και ξαφνικα δε καταλαβαινω αν το κανει καποια απο τις επανεκκινησεις μου αυτο η απλα συμβαινει τυχαια, αλλα μετα ειναι σα να πεφτει το gain η το Output level εκει π πρεπει και ακουγεται κανονικα.. επαιξα με τα preset, me to output knob, δοκιμασα A kai B output και το crunch εκει.. και απλα σε ενα power off/ power on, επανηλθε.. το κανει αρκετες φορες

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Mesa boogie TriAxis help
« Απάντηση #1 στις: 23/10/17, 15:34 »
Δεν ακούγεται για λάμπα, μάλλον παίζει το Β+ από την τροφοδοσία και κάνει αυτές τις αλλαγές. Ψυχρή κόλληση? Μετασχηματιστής Τροφοδοσίας? Πυκνωτής? διάφορα παίζουν. Ο τεχνικός νομίζω πρέπει να είναι η επόμενη στάση σου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Mesa boogie TriAxis help
« Απάντηση #2 στις: 23/10/17, 17:09 »
Στη θέση σου θα το έβγαζα από το rack και θα το πήγαινε σε τεχνικό να το δει. Το κακό με αυτά τα μηχανήματα, δεν ξέρω πόσο παλιό είναι το δικό σου, είναι ότι συνήθως έχουν παίξει τόσο πολύ που ένα maintenance check το θέλουν, και κατά 99% κανένας δεν το κάνει. Πήγαινε το σε ένα τεχνικό να το δει και θα αποφύγεις και μελλοντικά προβλήματα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Nickcaptain21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Mesa boogie TriAxis help
« Απάντηση #3 στις: 23/10/17, 22:21 »
χμμμ το σκεφτηκα εννοειται και αυτο αλλα... mesa boogie triaxis.. που το πας για τσεκ;; ειμαι και απο λαρισα...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Mesa boogie TriAxis help
« Απάντηση #4 στις: 07/11/17, 13:17 »
Ειχα triaxis δανεικο για καμποσο καιρο, θα σου πω μονο οτι χαλασε 2 φορες, αλλα η μια φορα ηταν o midi ελεγχος. Αν αυτο χαλαει μπορει να συνδεει/αποσυνδεει gain παρα το οτι γραφει καθαρο καναλι μπροστα στα led κτλ. Την αλλη φορα ειχαν χαλασει τα led. Το οποιο σημαινει οτι μπορει να κολλαει το τι δειχνει γενικα.

Θα σου προτεινα δυο πραγματα, το ενα ειναι να το δει τεχνικος και το δευτερο αν ειναι οκ, πουλα το μετα χα χα.

Το ξυλο που τρωει ηχητικα απο το studio preamp της ιδιας εταιρειας δεν περιγραφεται, αλλα εκεινο δεν εχει presets, ειναι πρακτικα ενας ηχος και τερμα. Ακομη και το καθαρο καναλι δεν ειναι πολυ καθαρο οταν ρυθμιζεις για παραμορφωση.

Και οταν ξεπερασεις το "θελω τον ηχο των παλιων metallica ΤΩΡΑ" (φαση που την περναω που και που...και δεν ηταν μονο οι mesa σε καμια περιπτωση ουτε καν οι emg για το master of puppets...) θα δεις ποσοι ενισχυτες ποιανουν τετοιους ηχους χωρις καν πολλα ζορια η λεφτα.

Αν παλι παιζεις κυριως σπιτι...με ενα σωστο πακετακι IR και το amplitube mesa boogie pack νομιζω οτι ποιανεις πρακτικα τον ηχο του album...καλυτερα απο οποιοδηποτε triaxis. Sad but true...

Και ο καλυτερος ηχος για master τον εκανε ενα παλλικαρι στο guitarampmodelling com με το free (!) lepou legion και μια δικια του IR...επαθα πλακα.

Μετα απο τοσα χρονια και τοσα λεφτα βλεπεις να ποιανουν τρελλο ηχο με free πραγματα.


Παρεμπιπτοντως, αν θελεις πιο παλιο ηχο hetfield στα ρυθμικα...seymour duncan invader. Δεν δουλευει σε ολες τις κιθαρες και σε ολους τους ενισχυτες, αλλα ο master ηχος οφειλεται και σε αυτον...οχι EMG.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
16724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
3 Απαντήσεις
2730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/08, 09:10
από Johnie Darko
39 Απαντήσεις
13218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 18:06
από Jezus
19 Απαντήσεις
8098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 16:17
από RoyBatty
Mesa Boogie Transatlantic

Ξεκίνησε από Possessed « 1 2 3 » Ενισχυτές

63 Απαντήσεις
18594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 13:54
από tech21man
8 Απαντήσεις
4163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 16:27
από faser
16 Απαντήσεις
5607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/11, 02:23
από Jezus
17 Απαντήσεις
6063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze
21 Απαντήσεις
10945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 23:07
από theonirvana
17 Απαντήσεις
8650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/17, 14:55
από kkmspm (φλουτσ)