Αποστολέας Θέμα: πεταλακι overdrive για bluesly-rock ηχο  (Αναγνώστηκε 14592 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ntinosblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
γεια χαρα και παλι,σημερα απο την δουλεια μου(στο χωρο της υγειας)εμαθα πως παιρνω μεταθεση για επαρχια(πατρα),μιλησα με τους φιλους μου και στηθηκε μπαντουλα θα παιζουμε ροκ-μπλουζ ακουσματα,ειμαι αρκετα χρονια κιθαριστας(25)και πρωτη φορα θα τολμησω να παιξω τετοια πραγματα,με αλλη μπαντα παιζαμε heavy-death metal,ηδη παραγγειλα μια fender classic player 50's μετα απο ομολουμενως πολυυυυυ ψαξιμο,και ειμαι σε αναζητηση για overdrive πεταλακι(ειδα-ακουσα-διαβασα πολλα αλλα δεν εβγαλα ακρη),ο ενισχυτης ειναι ενος φιλου ενας laney cub 12R με effect loop,η τιμη που θα θελα για αρχη οχι πολυ ακριβο,δλδ μεχρι 150 το πολυ,προτεινετε και πιο πανω αν μπορειτε ισως βρεθει σε μεταχειρισμενο,ο ηχος που ψαχνω ειναι απο καθαρο μεχρι low-med? dist λογικα,θελω να με καλυψει(οσο αυτο ειναι δυνατο)απο buddy guy,SRV,Jonny Winter και eric clapton μεχρι Rory Galagher,δεν ξερω αν ζηταω πολλα δεν εχω καμια ιδεα αλλα μου αρεσει να ανοιγω οριζοντες μουσικα.
Υ.Γ. το ονομα προφανως δεν ειναι δικο μου,ειναι ενος φιλου και μεσω αυτου εγραψα τα 2 θεματα,θα φτιαξω δικο μου οσονουπω.Γιωργος λεγομαι,ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/17, 19:58 από ntinosblues »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: πεταλακι overdrive για bluesly-rock ηχο
« Απάντηση #1 στις: 04/10/17, 19:39 »
γεια χαρα και παλι,σημερα απο την δουλεια μου(στο χωρο της υγειας)εμαθα πως παιρνω μεταθεση για επαρχια(πατρα),μιλησα με τους φιλους μου και στηθηκε μπαντουλα θα παιζουμε ροκ-μπλουζ ακουσματα,ειμαι αρκετα χρονια κιθαριστας(25)και πρωτη φορα θα τολμησω να παιξω τετοια πραγματα,με αλλη μπαντα παιζαμε heavy-death metal,ηδη παραγγειλα μια fender classic player 50's μετα απο ομολουμενως πολυυυυυ ψαξιμο,και ειμαι σε αναζητηση για overdrive πεταλακι(ειδα-ακουσα-διαβασα πολλα αλλα δεν εβγαλα ακρη),ο ενισχυτης ειναι ενος φιλου ενας laney cub 12R με effect loop,η τιμη που θα θελα για αρχη οχι πολυ ακριβο,δλδ μεχρι 150 το πολυ,προτεινετε και πιο πανω αν μπορειτε ισως βρεθει σε μεταχειρισμενο,ο ηχος που ψαχνω ειναι απο καθαρο μεχρι light-med? dist λογικα,θελω να με καλυψει(οσο αυτο ειναι δυνατο)απο buddy guy,SRV,Jonny Winter και eric clapton μεχρι Rory Galagher,δεν ξερω αν ζηταω πολλα δεν εχω καμια ιδεα αλλα μου αρεσει να ανοιγω οριζοντες μουσικα.
Υ.Γ. το ονομα προφανως δεν ειναι δικο μου,ειναι ενος φιλου και μεσω αυτου εγραψα τα 2 θεματα,θα φτιαξω δικο μου οσονουπω.Γιωργος λεγομαι,ευχαριστω.

να τολμήσεις??? μα εμείς οι παλιοί thrashers τα hard rock τα είχαμε για πλάκα, απο κει ξεκινήσαμε.... στο πανέπι το 1989 έπαιζα όλα τα τραγούδια των ροκάδων, αλλά αυτοί ούτε μπορούσαν να παίξουν τα πρώτα 3 secs απο το "strike of the beast". για εξήγα.

Απο ήχο απλά βάζεις το overdrive απο το 10 που είχες σαν death-ας στο 3 και (ξανα)έγινες ροκάς σε μια μια νύχτα :)

Αποσυνδεδεμένος ntinosblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: πεταλακι overdrive για bluesly-rock ηχο
« Απάντηση #2 στις: 04/10/17, 19:57 »
ναι φιλε απλα πιο πολυ αναφερομαι σε blues ηχους και οχι τοσο σε hard-rock.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: πεταλακι overdrive για bluesly-rock ηχο
« Απάντηση #3 στις: 04/10/17, 20:23 »
τσέκαρε το okko diablo. τσιμπημένο στην τιμή αλλά "πολυτάλαντο" . αν το βρεις σε μεταχειρισμένο είναι εντός budget
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος ntinosblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: πεταλακι overdrive για bluesly-rock ηχο
« Απάντηση #4 στις: 04/10/17, 20:50 »
ευχαριστω πολυ για την προταση,το ακουσα στο youtube οτι καλυτερο εχω ακουσει ποτε μου,δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστα αυτα τα βιντεακια,μονο μεταχειρισμενο γιατι απ οτι ειδα κανει περιπου 220 ευρω προφανως αν βρεθει το πηρα με τη μια,περιμενω και καποια μεσα στο μπατζετ μου για καινουργια,ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: πεταλακι overdrive για bluesly-rock ηχο
« Απάντηση #5 στις: 05/10/17, 07:40 »
Θα έχεις κι άλλα πετάλια εκτός του overdrive; Αν όχι σε καλύπτει και ο ενισχυτής και καθαρίζεις με το νμvolume της κιθάρας.

Στο μπάτζετ που ανέφερες βρίσκεις μεταχειρισμένο ένα λαχταριστό Zendrive!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: πεταλακι overdrive για bluesly-rock ηχο
« Απάντηση #6 στις: 05/10/17, 08:04 »
ή και παίζεις σκέτα καθαρά χωρίς καθόλου πετάλι. Αλα Knofler.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: πεταλακι overdrive για bluesly-rock ηχο
« Απάντηση #7 στις: 05/10/17, 11:31 »
Χωρίς να το έχω δοκιμάσει, απλά το έχω χαζέψει online, θα προτείνω και εγώ κάτι εκτός budget.

Boss JB-2
https://www.youtube.com/watch?v=KwuCI2rReAs
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος ntinosblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: πεταλακι overdrive για bluesly-rock ηχο
« Απάντηση #8 στις: 05/10/17, 12:49 »
Θα έχεις κι άλλα πετάλια εκτός του overdrive; Αν όχι σε καλύπτει και ο ενισχυτής και καθαρίζεις με το νμvolume της κιθάρας.

Στο μπάτζετ που ανέφερες βρίσκεις μεταχειρισμένο ένα λαχταριστό Zendrive!
ναι εχω 4-5πεταλακια αλλα για μπλουζ λογικα δεν χρειαζομαι κατι περα απο wah wah και το εν λογω overdrive,οντος το zendrive ειναι φοβερο,οχι δεν με νοιαζει-αρεσει τοσο το σπασιμο της λαμπας αυτου του ενισχυτη,για αυτο το λογω θελω ενα πεταλακι που θα το μεταφερω και σε στουντιο.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/17, 13:03 από ntinosblues »

Αποσυνδεδεμένος ntinosblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: πεταλακι overdrive για bluesly-rock ηχο
« Απάντηση #9 στις: 05/10/17, 12:52 »
Χωρίς να το έχω δοκιμάσει, απλά το έχω χαζέψει online, θα προτείνω και εγώ κάτι εκτός budget.

Boss JB-2
http://youtube.com/watch?v=KwuCI2rReAs
ωραιους ηχους ακουω απο αυτο στο net,αλλα μου ακουγεται αρκετα "βρωμικο"(χαλασα μου φαινεται,παιζω 20 χρονια μεταλ και μου ακουγεται βρωμικο,προφανως μεγαλωσα ξαφνικα)παρ ολα αυτα μπαινει στη λιστα μου,α απο την αλλη αν φτασω εκει θα δωσω κατι παραπανω για το okko.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/17, 13:08 από ntinosblues »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: πεταλακι overdrive για bluesly-rock ηχο
« Απάντηση #10 στις: 05/10/17, 15:08 »
Καλημερα-σπερα-νυχτα αναλογα ποτε θα το διαβασετε !

Η προταση μου για πεταλακι μεχρι τα 150 ευρω ειναι....(νταξ θα σε παω λιιιιιιγο πιο πανω χαχαχαχα)
Πρωτα απ ολα συμφωνω με τον Καθοδιο για ZEN Drive μεταχειρισμενο πολυ δυσκολο βεβαια να βρεθει στην Ελλαδα, αλλα......σπερνει.
Σε συνεχεια το κλασικο αγαπημενο ειναι το Direct Drive της Barber. 
! No longer available

Για να ερθουμε ομως στους ΥΠΕΡαξιολογους δικους μας ,,,Οπωσδηποτε να τσεκαρεις
Crazy tube Circuits τα Stardust https://www.youtube.com/watch?v=qvX-HolfMRg
και Ziggy. https://www.youtube.com/watch?v=QIQhynlX0NA
Επισης παρα μα παρα πολυ καλη εντυπωση μου εκανε προσφατα ο VS audio !!! με δυο σουπερ πεταλια αυτο που προτεινω για την περιπτωση http://www.vsaudio.com/index.php/product/operation-trinity/

το ακους εδω https://www.facebook.com/vagelis.papazoglou/videos/10214250138708533/  στο 3:50''


Αντε και καλες αγορες !!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/17, 15:16 από vagtanplan »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος ntinosblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: πεταλακι overdrive για bluesly-rock ηχο
« Απάντηση #11 στις: 06/10/17, 19:27 »
ευχαριστω πολυ φιλε vagtanplan ολες οι προτασεις σου με καλυπτουν ηχητικα ειδικα τα 2 CTC και το VS εχουν τους ηχους που θελω,παντως ψαχνοντας επεσα πανω σε αυτο:
https://www.thomann.de/gb/voodoo_lab_sparkle_drive_mod.htm τι γνωμη εχετε για αυτο;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Σο.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Ροκ'ε'ντρολ
    • Προφίλ
Απ: πεταλακι overdrive για bluesly-rock ηχο
« Απάντηση #12 στις: 11/02/18, 16:23 »
Γεια σου φίλε κι από μένα!

Για δες κι αυτό,κορυφαίο!

https://www.youtube.com/watch?v=kY71ftpZwk0

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: πεταλακι overdrive για bluesly-rock ηχο
« Απάντηση #13 στις: 11/02/18, 22:10 »
ευχαριστω πολυ φιλε vagtanplan ολες οι προτασεις σου με καλυπτουν ηχητικα ειδικα τα 2 CTC και το VS εχουν τους ηχους που θελω,παντως ψαχνοντας επεσα πανω σε αυτο:
https://www.thomann.de/gb/voodoo_lab_sparkle_drive_mod.htm τι γνωμη εχετε για αυτο;

Προσωπικά μού αρέσουν τα πετάλια που έχουν τη δυνατότητα να συνδυάσεις το καθαρό σήμα με την παραμόρφωση, όπως το Sparkle Drive της Voodoo Labs. (Αλλα πετάλια με αυτή τη δυνατότητα είναι το Τ-Rex Moller, το Way Huge Pork Loin, και αν θέλεις κάτι πολύ πιο οικονομικό, το Palmer PEOD Overdrive.) Bρίσκω ότι αυτό κάνει τα πετάλια πιο ευέλικτα και προσαρμόσιμα στο είδος που θέλεις να παίξεις ή στις συνθήκες που τα χρησιμοποιείς. Kαι φυσικά το συγκεκριμένο, αν και είναι κατά βασιν ένα tubescreamer, είναι ακόμα πιο ευέλικτο λόγω του διακόπτη ΜΟD που σού δίνει διαφορετικές παραλλαγές του ήχου του. Mε όλες αυτές τις ρυθμίσεις μπορείς να πετύχεις οτιδήποτε από ένα πολύ βασικό boost ή transparent overdrive, μέχρι ήχους με πολύ περισσότερο gain. 

Ένα άλλο πετάλι που είναι βασισμένο στο κύκλωμα του tubescreamer αλλά με πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες συχνοτικών ρυθμίσεων, είναι το MXR Custom Badass Modified OD, το οποίο θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
πεταλακι wah

Ξεκίνησε από sanders « 1 2 » Εφέ

25 Απαντήσεις
10320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/07, 01:56
από FatBatz
19 Απαντήσεις
6810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/09, 19:11
από CrippleHorse
12 Απαντήσεις
5928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/09, 00:40
από Ibanezακιας
1 Απαντήσεις
2237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/09, 14:33
από metalmike
13 Απαντήσεις
4534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/10, 19:00
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
3 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/11, 12:57
από Rosstrobon
1 Απαντήσεις
1867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/12, 13:27
από fuZZed
overdrive

Ξεκίνησε από gvogi Εφέ

8 Απαντήσεις
4424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/12, 14:56
από φεντεράκιας
58 Απαντήσεις
13667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/15, 16:15
από Guitar Fan
Overdrive

Ξεκίνησε από saved Εφέ

12 Απαντήσεις
5818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/16, 21:27
από saved