Αποστολέας Θέμα: Διαλύθηκε σήμερα το συγκρότημα"Διάφανα κρίνα"  (Αναγνώστηκε 26620 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ντάξει....ποτέ δεν τους παρακολούθησα στενά....αλλά αυτό που κάνουν τώρα...δεν τουςτιμά κ ιδιαίτερα......

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Το είχα ξαναγράψει πριν καιρό...έπεσα πάνω στα Κρίνα εντελώς τυχαία, τοποθετώντας το cd τους σε ένα μηχάνημα ακρόασης στο Virgin της Σταδίου πριν 13 χρόνια κι ένα λεπτό μετά βρισκόμουν ήδη στο ταμείο δίχως δεύτερη σκέψη. Μου είχε κάνει εντύπωση η τραγική στιχουργική πραγματικότητα και ο μουσικός τους πεσσιμισμός που φιλτραρισμένος από το προσωπικό μου πρίσμα περισσότερο ανύψωση και ανάταση ψυχική δημιουργούσε παρά παραίτηση. Ουδέποτε με ενόχλησε η θεατρινίστικη εκφορά του Θάνου ή η επιτήδευση συχνά του στίχου, ίσως γιατί είχα μεγαλώσει και με σχετικές γοτθικές και νεοκυματικές μπάντες του εξωτερικού...όπως τη βρίσκει κανείς.

Ήρθαν την κατάλληλη στιγμή για να συναποτελέσουν τον τρίτο μουσικό πόλο μεταξύ της παρέας του Αγγελάκα κι εκείνης του Παυλίδη, ειδικά από τη στιγμή που οι εταιρείες αναζητούσαν εναγωνίως τα κακέκτυπα των τελευταίων, με τα οποία και κατόρθωσαν εν τέλει να κορέσουν και να κουράσουν το χώρο, διώχνοντας αρκετούς ανήσυχους ακροατές από την ελληνόφωνη rock σκηνή. Το τίμημα το πληρώνουμε κι εμείς και η σκηνή ακόμα...

Θύμαμαι πριν αρκετά χρόνια, όταν είχα δώσει μερικά κομμάτια τους σε έναν Δανό κι έναν Καναδό...αμφότεροι με παρακάλεσαν να αγοράσουν τους δίσκους και να τους τους στείλω, μολονότι δεν καταλάβαιναν γρι από τα Ελληνικά. Τις ίδιες θετικές, αν όχι ενθουσιώδεις, αντιδράσεις είχαν και ξένοι reviewers διαφόρων e-zine που έπεσαν τα cd στα χέρια τους...αυτά τα λίγα για τα της μουσικής τους πενίας, τα οποία ομολογώ πως δυσκολεύομαι να ασπαστώ. Άλλωστε πόσοι ροκάδες μέχρι τότε πλούτιζαν τις ενορχηστρώσεις τους με τρομπέτες και πιάνο, διέθεταν μπάντες που τα μέλη τους τα έσκαγαν μετά τις πρόβες σε ωδεία για δεύτερα όργανα κι επεδείκνυαν σε πλείστες όσες περιπτώσεις ευρύτητα ακουσμάτων και μουσική παιδεία; Ένα rock κομμάτι δεν είναι αξιωματικά φτωχό γιατί αποτελείται από 4 ακόρντα και στερείται solo, αλλά γιατί είναι ανίκανο να συγκινήσει και να προκαλέσει οποιοδήποτε ψυχικό μούδιασμα. Για rock μιλάμε άλλωστε κι όχι για κοντσέρτο του Ραχμάνινοφ ή του Ξενάκη ώστε να δίνεται τόση έμφαση στην τεχνική.

Ανήκε στα συγκροτήματα με τα πλέον χορταστικά, ακόμα και σε επίπεδο διάρκειας, live. Η δε φωνή του Ανεστόπουλου φάνταζε ιδανική ως μέσο εκφοράς των στίχων του συγκροτήματος και θα το θεωρούσα ξενερωτικό για την αισθητική τους παρελθοντική κατάθεση οποιαδήποτε αντικατάσταση. Θα στοιχημάτιζα πάντως πως μια τέτοια προοπτική δεν μοιάζει ούτε καν αληθοφανής.

Προσωπικά παίρνω ό,τι μου δίνουν, γι' αυτό και σπανίως με στενοχωρεί μια τέτοια εξέλιξη, ακόμα και σε συγκροτήματα που αγάπησα. Για να καταλήγουν εκεί τα πράγματα, σημαίνει πως δημιουργικά μάλλον δεν ήταν σε θέση να προσφέρουν κάτι περισσότερο και θα ήταν κρίμα να περιφέρουν το καλλιτεχνικό τους κουφάρι μονάχα για το καπρίτσιο του κοινού. Η τέχνη, η πραγματική τέχνη, οφείλει, σεβόμενη την ουσία της, να παραμένει ζωντανή. Από απολιθώματα που αναπαράγουν τις αναμνήσεις τους έχουμε ήδη πάθει overdose.

RIP κι ας ελπίσουμε το μέλλον να μας προσφέρει ανάλογες συγκινήσεις ακόμα κι ως solo δημιουργίες.

Αποσυνδεδεμένος polpolpol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Κρίμα,

Ας ελπίσουμε πως οι πορείες που θα ακολουθήσουν τα μέλη του συγκροτήματος θα δώσουν αντάξια ή και καλύτερα αποτελέσματα.

Καλή συνέχεια
www.GreekMusicDB.com - Η μεγαλύτερη πηγή πληροφοριών για την Ελληνική Μουσική

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Σήμερα στις 12-2 μμ ο Θάνος Ανεστόπουλος θα συνεντευξιαστεί(!) στον ραδιοφωνικό σταθμό του Πειραιά Κανάλι 1, 90.4 MHz.
Θα μιλήσει για τα Διάφανα Κρίνα και την σόλο καριέρα του τώρα πια.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Σήμερα στις 12-2 μμ ο Θάνος Ανεστόπουλος θα συνεντευξιαστεί(!) στον ραδιοφωνικό σταθμό του Πειραιά Κανάλι 1, 90.4 MHz.
Θα μιλήσει για τα Διάφανα Κρίνα και την σόλο καριέρα του τώρα πια.
Αν μπορει κανενας να την γραψει θα ηταν καλο γιατι παλευω παλευω αλλα δεν τον πιανω το σταθμο >:(
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μπορείτε να ακούσετε τον σταθμό στο διαδίκτυο, στη διεύθυνση www.kanaliena.gr

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Μπορείτε να ακούσετε τον σταθμό στο διαδίκτυο, στη διεύθυνση www.kanaliena.gr

Με πρόλαβες... :P
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
πωωω δεν παιζει! Ειναι 13.55 και μολις διαβασα για την συνεντευξη! Δεν προλαβα τιποτααααα.. για λιγα λεπτα δλδ. Γκαντεμιαααα! >:(
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος grhgorhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κρίμα για εμάς που αγαπούσαμε τα ΔΚ. Το ποιος φταίει και δεν φταίει λίγο ως καθόλου  με νοιάζει ,έτσι και αλλιώς για να υπάρξει καβγάς χρειάζονται δυο. Προσωπικά πάντως δεν νομίζω οτι μπορώ να ακούσω ΔΚ χωρίς την φωνή του ανεστοπουλου.

you now everything if you now nothing.................

Αποσυνδεδεμένος pantelisman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • όλα εδω....
    • Προφίλ
Μία παρέα που έφτασε από τ'άπειρο ως εμάς.....
Μία παρέα που η απώλειά της δε μπορεί να γίνει συνήθεια μας....
Μία παρέα που βρούνε κάτι θα το χαρίσουν και πάλι σε όλους μας....
Μία παρέα που έκανε πάντα τη θλίψη μας γιορτή......
Μία παρέα που έβαζε πάντα να πιούμε.....
Αυτή η παρέα δεν μπορεί να σταματήσει να παίζει μουσική και να δημιουρεί.....!
Καλή αντάμωση παιδιά.....!
Είμαι εδώ για μένα...

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
    • DERANGED
Ακουγα Κρινα απο παλια... απο ενα σημειο και μετα, μεγαλωσα λιγακι, διαπιστωσα καποια πραγματα απο μονος μου, αρχισαν να με εκφραζουν αλλα πραγματα μουσικα. Ο γυρος της μερας με εξεπληξε ευχαριστα, το ακουσα ολοκληρο και προσπαθουσα να καταλαβω αν οντως ακουγα κρινα.Τελεια δουλεια. Στο τελευταιο λαιβ που ειδα απο Κρινα το 2007 (Μαγικος Αυλος-Βολος, δεν εμφανιστηκε στο soundcheck ο Θανος)ειδα εναν Ανεστοπουλο να παραπαταει επι σκηνης, λιωμα και τα ειρωνικα βλεμματα που του εριχνε ο Ροδοστογλου (οχι λιγοτερο λιωμα απο τον Θανο). Δεν ηθελα να τους ξαναδω, αηδιασα γιατι κατι χασανε στο δρομο και φαινοτανε. Κριμα εχω να πω για ολους τους και για ολους εμας που τους ακουσαμε σε καποια στιγμη της ζωης μας.
History teaches us that men behave wisely once they've exhausted any other alternative.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν τα γεράματα φέρνουν σταδιακά και την απώλεια του ρομαντισμού, σίγουρα όμως σε καθιστούν και λιγότερο αφελή. Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι το αγαπημένο τους group το θέλουν αψεγάδιαστο, υπόδειγμα και ισοδύναμο της Σταχτομπούτας που τη βρίσκει ο πρίγκηπας και την παίρνει στα στιβαρά του μπράτσα πίσω στο κάστρο...έλα όμως που ποτέ δεν μαθαίνουμε πως αργότερα μπορεί και να την κεράτωσε με την ξαδέλφη της και να την ξαπόστειλε για να ζήσει αυτός καλά κι αυτή καλύτερα. Εν ολίγοις, ωραίο το σενάριο της ιδανικής παρέας που κοινωνεί την αλήθεια της σύμπνοιάς της μέσα από την τέχνη ως γροθιά, αλλά η πραγματικότητα εμπεριέχει μυριάδες αποκλίσεις και "paranormal" πάθη. Είτε ο Θάνος έγινε κουρέλι από τα απανωτά χτυπήματα της ζωής, είτε ο Παντελής άφιλο κουμάσι, οι οπαδοί εκεί έξω θέλουν το αντικείμενο του δικού τους πάθους μέσα σε γυάλα, αποστειρωμένο από χαμηλού επιπέδου επιδείξεις. Πως να το χωρέσει ο νους τους πως κάποιοι που εκφράζονται μέσα από τον ρομαντισμό της ποίησης, αναλώνονται σε κατινίστικες συμπεριφορές. Πως μια ολόκληρη Τόλμη & Γοητεία εξυφαινόταν στο παρασκήνιο την ώρα που σκάρωναν τα στιχάκια τους κι έβαζαν να πιούμε από το δάκρυ των καταραμένων της τέχνης. Αυτό όμως δεν είναι κι ο άνθρωπος; Ένα χαρμάνι αντιθέσεων κι αντιφάσεων. Μια ασυνέπεια, μια αστάθεια κι ένας σκύλος απ' την κόλαση. Προς τι λοιπόν η έκπληξη; Επειδή αποδείχθηκαν κι αυτοί άνθρωποι;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 11:55
από Σκίρων
17 Απαντήσεις
11679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
205 Απαντήσεις
66786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/06, 23:20
από FAIRY-The return!
34 Απαντήσεις
11280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/05, 11:49
από echo
47 Απαντήσεις
28590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 12:55
από corpse_bride
20 Απαντήσεις
8108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/07, 23:29
από ship_me_out!!!
7 Απαντήσεις
5785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 22:05
από Τζογαδόρος
16 Απαντήσεις
6004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/09, 06:07
από radiator 66
4 Απαντήσεις
3913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/09, 15:53
από s.s.
4 Απαντήσεις
3566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/11, 12:19
από Vaiking