Αποστολέας Θέμα: Γνωμες για ενισχυτη μπασου!!!  (Αναγνώστηκε 13617 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris Zet

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Γεια σας μαγκες! Χρειαζομαι εναν ενισχυτη που να μπορει να σταθει ανετα στις αναγκες μια προβας. Δεν με πολυενδιαφερει να τον  κουβαλαω για συναυλιες κλπ. κυριο μελημα  μου ειναι να τα βγαζει περα με τον ντραμερ (σχετικα δυνατο παιξιμο) χωρις να χρειαζεται να χαλαω την τεχνικη μου και το tone για να ακουγομαι ισαξια. Απ'οτι εχω δει μεχρι τωρα δεν υπαρχουν και παρα πολλες επιλογες... Εψαξα για το Fender Rumble 100 καποιο ειναι ευχαριστημενοι ενω αλλοι λενε οτι ειναι καλος αλλα  αδυναμος για να συνοδεψει δυνατα ντραμς. Επισης
βρηκα τον  Bugera BXD15 ο οποιος ισχυριζεται οτι ειναι 1000 watts (!) φυσικα δεν πιστευω οτι αγγιζει τετοια δυναμη αλλα και 300-400 watts  να ειναι μου υπεραρκει πιστευω για την τιμη του. Οι πιο ειδικοι παρακαλω πειτε μου :

Α) Ξερετε καποιον ενισχυτη ο οποιος μπορει να καλυψει τις αναγκες μου? το μπατζετ μου ειναι 300 βαρια 400 ευρα

Β) Εσεις ποσα watts πιστευετε χρειαζεται ενας ενισχυτης για τις αναγκες μου?

Ευχαριστω εκ των προτερων
Να πω επισης οτι εψαξα στο φορουμ παρομοια θεματα πρωτου γραψω αλλα δεν με καλυψε καποιο.

Αποσυνδεδεμένος Aris Zet

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για ενισχυτη μπασου!!!
« Απάντηση #1 στις: 16/07/18, 21:43 »
Γεια σας μαγκες! Χρειαζομαι εναν ενισχυτη που να μπορει να σταθει ανετα στις αναγκες μια προβας. Δεν με πολυενδιαφερει να τον  κουβαλαω για συναυλιες κλπ. κυριο μελημα  μου ειναι να τα βγαζει περα με τον ντραμερ (σχετικα δυνατο παιξιμο) χωρις να χρειαζεται να χαλαω την τεχνικη μου και το tone για να ακουγομαι ισαξια. Απ'οτι εχω δει μεχρι τωρα δεν υπαρχουν και παρα πολλες επιλογες... Εψαξα για το Fender Rumble 100 καποιο ειναι ευχαριστημενοι ενω αλλοι λενε οτι ειναι καλος αλλα  αδυναμος για να συνοδεψει δυνατα ντραμς. Επισης
βρηκα τον  Bugera BXD15 ο οποιος ισχυριζεται οτι ειναι 1000 watts (!) φυσικα δεν πιστευω οτι αγγιζει τετοια δυναμη αλλα και 300-400 watts  να ειναι μου υπεραρκει πιστευω για την τιμη του. Οι πιο ειδικοι παρακαλω πειτε μου :

Α) Ξερετε καποιον ενισχυτη ο οποιος μπορει να καλυψει τις αναγκες μου? το μπατζετ μου ειναι 300 βαρια 400 ευρα

Β) Εσεις ποσα watts πιστευετε χρειαζεται ενας ενισχυτης για τις αναγκες μου?

Γ) Εχω ενας ενισχυτη για πρακτις vox pathfinder 10 watts... Μπορω αντι για ενισχυτη να αγορασω καποιο ηχειο ή καμπινα μπασου και να το συνδεσω στον vox για να κανω την δουλεια μου?

Ευχαριστω εκ των προτερων
Να πω επισης οτι εψαξα στο φορουμ παρομοια θεματα πρωτου γραψω αλλα δεν με καλυψε καποιο.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για ενισχυτη μπασου!!!
« Απάντηση #2 στις: 16/07/18, 22:58 »
Εγω θα σου ελεγα μια φθηνη κεφαλη peavy για παραδειγμα επειδη ειναι φθηνες και σκυλια μαυρα, και μια καμπινα 4Χ10 και ισχυ στα 200w, αν θες να ακους τι παιζεις. Δε θα σου προτεινα κομπο.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για ενισχυτη μπασου!!!
« Απάντηση #3 στις: 17/07/18, 06:22 »
Υπαρχουν αρκετα "φακιρικα" που θα μπορουσες να κανεις με 400€ αλλα ασε καλυτερα.
Παρε αυτον
https://www.thomannmusic.com/ampeg_ba_115_v2.htm
Κεφαλη-καμπινα,δυσκολα σε αυτο το μπατζετ,εκτως αν παρεις καμια markbass με καμπινα οτι να ναι και αλλαξεις καμπινα αργωτερα.
Δεν υπαρχει λογος για 4χ10.
Αυτα ηταν καποτε.Οταν οι ενισχυτες βγαζαν το πολυ 300 βατ και τα μεγαφωνα ηταν οτι να ναι.
Τωρα η τεχνολογια προχωρισε.
Ειμαι υπερ των 15"
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για ενισχυτη μπασου!!!
« Απάντηση #4 στις: 17/07/18, 07:42 »
Εγω ειμαι της παλιας σχολης. Με ενα ηχειο θα λασπωνει και ασε που δεν θα ακούει τι παιζει ο ιδιος.  Μια καλη, φθηνη, μεταχειρισμένη κεφαλη και μια καμπινουλα να παιζει αξιοπρεπώς και εκτος προβάδικου.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για ενισχυτη μπασου!!!
« Απάντηση #5 στις: 17/07/18, 07:48 »
Με ενα ΜΑΠΑ ηχει θα λασπωνει θες να πεις.
Εξαλλου η 2*10,4*10,2*12 κτλ εχουν θεμα διασπορας του ηχου.
Αναλογα που καθεσε,ακουγετε και διαφορετικα.
Συν οτι ολοι ψαχνουν μια 15αρα να ταιριαζει με την 4*10 τους για να παρουν καποια μπασα παραπανο.
Αν βαλουμε και τα μαπα τουιτερ που συνιθος εχουν..
Ργω ψυθιζω 15αρα ακραδαντα.
Μπασο ειναι ρε φιλε.Θελουμε διαδρομη στο ηχιο.Θελουμε χαμηλες και χαμηλομεσαιες.Ολα τα αλλα ειναι για τους αυτους τους ακατονομαδτους (τους κιθαριστες)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για ενισχυτη μπασου!!!
« Απάντηση #6 στις: 17/07/18, 13:18 »
Το παιδι ψάχνει ενισχυτή για προβες. Θα εχει αρκετα μπάσα στο προβαδικο. Καλυτερα 2×12. Σε ενισχυτες μπορει παντως να δει τους Rumble, αλλα 100W τουλαχιστον αφου ο ντραμερ χτυπαει και δυνατα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για ενισχυτη μπασου!!!
« Απάντηση #7 στις: 17/07/18, 14:33 »
Γιαυτο ειπα τον αμπεγκ.κομπο 150 βατ και τελειωσε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Aris Zet

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για ενισχυτη μπασου!!!
« Απάντηση #8 στις: 18/07/18, 16:14 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια! Απ οσο εψαξα και καταλαβα νομιζω οτι το καλυτερο θα ειναι να κανω την εξης πατεντα  : https://www.youtube.com/watch?v=YESZwKg7-Vg   



Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για ενισχυτη μπασου!!!
« Απάντηση #9 στις: 18/07/18, 16:35 »
Δεν βρησκω κανενα λογο για κατι τετοιο.
Ασε που αν υπολογισεις το εξτρα κοστος,παθρνεις απο την αρχη καμπινα-κεφαλη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Aris Zet

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για ενισχυτη μπασου!!!
« Απάντηση #10 στις: 18/07/18, 17:37 »
Ισα ισα θα μου βγει αρκετα κατοσταρικα λιγοτερα πιστευω. Εφοσον ηδη εχω ενισχυτη που με ενα απλο βισμα γινεται ιματασιον κεφαλη , αν παρω μια απλη καμπινα  π.χ https://www.skroutz.gr/s/13223016/Harley-Benton-BB115T.html   ή https://www.skroutz.gr/s/426320/Behringer-BB115.html   δεν θα μπορω να κανω την δουλεια μου?  ???
Δεν ξερω παντως λογικο μου φαινεται και δεν θελει και καμια περιεργη συνδεσμολογια.
 
 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Γνωμες για ενισχυτη μπασου!!!
« Απάντηση #11 στις: 18/07/18, 17:43 »
Ισα ισα θα μου βγει αρκετα κατοσταρικα λιγοτερα πιστευω. Εφοσον ηδη εχω ενισχυτη που με ενα απλο βισμα γινεται ιματασιον κεφαλη , αν παρω μια απλη καμπινα  π.χ https://www.skroutz.gr/s/13223016/Harley-Benton-BB115T.html   ή https://www.skroutz.gr/s/426320/Behringer-BB115.html   δεν θα μπορω να κανω την δουλεια μου?  ???
Δεν ξερω παντως λογικο μου φαινεται και δεν θελει και καμια περιεργη συνδεσμολογια.
Προφανώς όμως ο ενισχυτής σου δεν σε καλύπτει. Το μεγάφωνο του ενισχυτή σηκώνει τα παραπάνω watts που θες να ρίξεις; Ή θα αλλάξεις και μεγάφωνο;
Γενικά είναι εύχρηστο να χρησιμοποιείς έναν combo ως καμπίνα άλλου ενισχυτή, κι εγώ το κάνω, αλλά όλοι οι υπόλοιποι ενισχυτές είναι μικρότεροι από αυτόν του combo...

Αποσυνδεδεμένος Aris Zet

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για ενισχυτη μπασου!!!
« Απάντηση #12 στις: 18/07/18, 17:49 »
Απ οσο εψαξα το μονο που πρεπει να προσεξω ειναι να συμβαδιζουν τα ohm του ενισχυτη και της καμπινας. Και μεγαφωνο εννοεις το ηχειο του ενισχυτη? αν ναι, δεν παιζει καποιο ρολο αφου δεν το χρησιμοποιεις καθολου αν το χεις για κεαφλη
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/18, 17:50 από Aris Zet »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για ενισχυτη μπασου!!!
« Απάντηση #13 στις: 18/07/18, 23:03 »
Κοιτα τι γινετε.Εχεις εναν ενισχυτη 10 βατ.και 800 καμπινες να βαλεις,ολες μαζι συνολο θα βγαζουν 10 βατ.Γιατι τοση δυναμη στελνει ο ενισχυτης.Οποτε θες ενισχυτη με πιο πολλα βατ.Κανονικα,πρεπει η καμπινα να ειναι πιο πολλα βατ απο τον ενισχυτη,ωστε αν τον γκαζωσεις,να μην την καψει.Ομως.Στον πραγματικο κοσμο του μπασου,ποτε δεν γκαζωνεις τερμα γιατι παραμορφωνει και χαλαει ο ηχος σου.Οποτε μπορεις να εχεις πχ 500 βατ καμπινα και 700 βατ ενισχυτη,με το σκεπτικο οτι ποτε δεν θα τον πιεσεις να βγαλει 700 βατ.Απλα ισως χρειαστει να τα βγαλει στιγμιεα για καπια χιλιοστα δευτερολεπτου,και η καμπινα μπορει να τα αντεξει.Σκεψου οτι εγω εχω ενισχυτη που βγαζει 2χ310 βατ στα 8Ω η 1χ1000βατ στα 8Ω και η καμπινα μου ειναι 800 βατ.Και στις 2 περιπτωσεις παιρνω τον ιδιο ηχο,απλα αν θελω περισοτερη ενταση θα επιλεξω την ρυθμιση 1000 βατ ενω σε γενικες γραμμες τον εχω στα 310 βατ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Aris Zet

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για ενισχυτη μπασου!!!
« Απάντηση #14 στις: 19/07/18, 00:56 »
ααα μαλιστα..ετσι αλλαζει τοτε το πραγμα! ευχαριστω

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 18:18
από loo
19 Απαντήσεις
7638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 13:10
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
16 Απαντήσεις
6028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/09, 00:23
από tatanka
3 Απαντήσεις
2670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/10, 01:32
από Anaximandros
6 Απαντήσεις
3984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 21:59
από Jezus
6 Απαντήσεις
3228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/12, 13:02
από foulis
11 Απαντήσεις
4320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/12, 12:48
από feirano
5 Απαντήσεις
4005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/14, 14:33
από adr1anos
4 Απαντήσεις
27095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/14, 15:06
από Archangel
9 Απαντήσεις
8268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/19, 14:25
από saved