Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα για αρχάριο  (Αναγνώστηκε 9931 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VasilisG

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Κιθάρα για αρχάριο
« στις: 01/08/18, 19:04 »
Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να πάρω μια ακουστική κιθάρα για να αρχίσω να μαθαίνω κιθάρα. Μπορειτε να μου προτείνετε κάποια από Ελλάδα στα 100-150€? Διαβάζω για συμπαγή καπάκια και βλέπω και άλλα θέματα αλλά πολλές δεν υπάρχουν καν και φαντάζομαι έχουν βγει καινούριες.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #1 στις: 01/08/18, 19:22 »
Καλησπέρα! Πολύ γενικά...θα σου να κοιτάξεις προς LAG μεριά (έχει σίγουρα το Arco στη Γλυφάδα). Αυτό σαν VFM ratio...

Για ποιο συγκεκριμένα περίμενε να δει ο @Απόλλων το θέμα σου... ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #2 στις: 01/08/18, 22:28 »
Σε αυτά τα χρήματα οπωσδήποτε είναι απαραίτητοι κάποιοι συμβιβασμοί. Δεν θα βρεις μια πολύ καλή κιθάρα και ίσως θα ήταν καλύτερο αν μπορούσες να αυξήσεις λίγο τον προϋπολογισμό σου, έστω και μέχρι τα 200 Ευρώ, οπότε και θα μπορέσεις να αποκτήσεις κάτι πιο ποιοτικό. Πάντως και με αυτά τα λεφτά μπορείς όπως να πάρεις ένα οργανο αξιοπρεπές, που θα σε βοηθήσει να κάνεις τα πρώτα σου βήματα. Εγώ θα σού πρότεινα τις εξής:

Epiphone AJ220S

Washburn WD7SBM

Cort AD810

Tanglewood Crossroads TWCRD

Fender FA-125

Ibanez PF15

Ashton D24

Πρώτη μου επιλογή θα ήταν η Epiphone, γιατί έχει καπάκι από συμπαγές ξύλο και είναι πραγματικά από τα καλύτερα όργανα που έχω δει σε αυτή την κατηγορία. Καπάκι από συμπαγές ξύλο έχει και η Washburn (αν δεν κάνω λάθος). Cort και Tanglewood είναι επίσης από τις μάρκες που προτείνω πάντα σε κάποιον που ψάχνει για φτηνή ακουστική κιθάρα, και πιστεύω πως δεν θα σε απογοητεύσουν.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σού δώσω πληροφορίες σχετικά με Ελληνικά καταστήματα. Το καλύτερο θα ήταν να κάνεις μια βόλτα σε τοπικά μαγαζιά, κατά προτίμηση με κάποιον που έχει λίγο παραπάνω εμπειρία, και να δεις αν μπορείς να βρεις τις παραπάνω ή και άλλες σε αυτά τα λεφτά.

Καλή συνέχεια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος VasilisG

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #3 στις: 03/08/18, 02:32 »
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές παιδιά! Φίλος μου πρότεινε και την epiphone dr-100, εσείς τη γνώμη έχετε για αυτή?
Επίσης το συμπαγές καπάκι έχει αισθητή διαφορά? Στο αυτί δηλαδή πως μεταφράζεται αυτό?
Ευχαριστώ πολύ πάντως, θα πάω και σε καταστήματα από εβδομάδα να ακούσω κάποιες από αυτές

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #4 στις: 03/08/18, 15:08 »
Η DR-100 δεν είναι άσχημη, αλλά αν μπορείς να βρεις την AJ220S σε προσιτή τιμή, θα σού έλεγα να την προτιμήσεις. Το συμπαγές καπάκι σίγουρα έχει διαφορά στον ήχο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος VasilisG

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #5 στις: 04/08/18, 17:57 »
Το μασιφ είναι το ίδιο με το συμπαγές? Δηλαδή η ej200 έχει και αυτή συμπαγές καπάκι? https://www.nakas.gr/prd/epiphone-ej-200-artist-akoistiki-kithara-vintage-sunburst

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #6 στις: 04/08/18, 18:15 »
διαφορετικές λέξεις , ίδια σημασία
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος VasilisG

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #7 στις: 05/08/18, 23:37 »
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι κοντά στην αγορά, από βδομάδα λέω να παραγγείλω. Θα πάω και σε καταστήματα αυτές τις μέρες αλλά δυστυχώς είμαι Πάτρα και δεν έχω πολλές επιλογές.
Ή αγορά θα γίνει από Ελλάδα ή από thomman, θέλει να πάρει και ένας φίλος μου πράγματα οπότε από thomman θα μας βγει 10€ μεταφορικά στον καθένα.
Λέω να αυξήσω το μπατζετ μέχρι τα 170 περίπου για να πάρω μια με συμπαγές καπάκι. Δυστυχώς τη washburn δε την φέρνει το thomman, φέρνει όμως την aj220
https://www.thomann.de/gr/epiphone_aj220s_vs.htm#bewertung Μαζί με τα μεταφορικά στα 176€
Ο φίλος μου μου προτείνει την https://www.thomann.de/gr/fender_cd_60s_all_mah.htm επειδή έρχεται στα 165€ και επειδή έχει και αυτή συμπαγές καπάκι αλλά είναι dreadnought. Διαβάζω βέβαια στις κριτικές ότι έχει λεπτό καπάκι.
Εσείς ποια από τις 2 λέτε? Το jumbo σχήμα θα με περιορίσει πολύ στα είδη που θα μπορώ να παίζω?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #8 στις: 06/08/18, 08:57 »
Ο φίλος μου μου προτείνει την https://www.thomann.de/gr/fender_cd_60s_all_mah.htm επειδή έρχεται στα 165€ και επειδή έχει και αυτή συμπαγές καπάκι αλλά είναι dreadnought.

Η Fender που παραθέτεις κοστίζει 165€ και η Epiphone 166€, οπότε μεταξύ αυτών των δύο η τιμή δεν αποτελεί κριτήριο. Πληροφοριακά, η συγκεκριμένη Fender είναι κατασκευασμένη εξ ολοκλήρου από μαόνι, απότε λογικά ο ήχος της θα είναι αρκετά μπάσος. Ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις το ίδιο μοντέλο με καπάκι από έλατο που μάλλον θα έχει πιο ισορροπημένο ήχο και είναι και λίγο πιο φτηνό. Εγώ πάντως θα προτιμούσα ούτως ή άλλως την Epiphone.

Παράθεση
Το jumbo σχήμα θα με περιορίσει πολύ στα είδη που θα μπορώ να παίζω?

Όσον αφορά στο σχήμα, το advanced jumbo της Epiphone δεν έχει τεράστιες διαφορές από το dreadnought, τουλάχιστον όχι όσο μια συνηθισμένη jumbo κιθάρα. Είσαι αρχάριος, οπότε στην παρούσα φάση αυτό που θα σε "περιορίσει" είναι τα δάχτυλά σου και όχι η κιθάρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος VasilisG

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #9 στις: 06/08/18, 16:24 »
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Ξέρω ότι φαίνεται αστειο να το ψάχνω τόσο πολύ ενώ δεν έχω αρχίσει ακόμα μαθήματα καν αλλά θέλω να πάρω κάτι που θα το έχω και για το μέλλον. Απόλλων σε ευχαριστώ πάρα πολύ, κατέληξα στην epiphone aj220s που πρότεινες! Τις άκουσε και ο φίλος μου και μου λέει ότι είναι πολύ καλύτερη από την Φέντερ. Για την Φέντερ διάβασα και σε κάτι κριτικες ότι έχει λεπτό καπάκι και γενικά φτηνιαρικη κατασκευή (φαίνονται κόλλες ή κάτι τέτοιο). Από εβδομάδα λοιπόν θα παραγγείλω από τομαν.

Αποσυνδεδεμένος Mpitkos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #10 στις: 10/08/18, 00:40 »
Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν ειμαι σε αναζήτηση για αγορα ακουστικής κιθάρας.εχω καταλήξει κάπου αλλά θέλω την γνώμη σας...
Εχω καταληξει εδω ---> Fender CD-60S Nat ,επίπεδο αρχάριος.Η βοηθεια σας θα ηταν πολύτιμη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #11 στις: 10/08/18, 12:57 »
Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν ειμαι σε αναζήτηση για αγορα ακουστικής κιθάρας.εχω καταλήξει κάπου αλλά θέλω την γνώμη σας...
Εχω καταληξει εδω ---> Fender CD-60S Nat ,επίπεδο αρχάριος.Η βοηθεια σας θα ηταν πολύτιμη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων


είναι μια λύση και αυτή η Fender

στα χρήματα που διαθέτεις λίγο-πολύ όλες οι κιθάρες ίδιες είναι



I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Mpitkos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #12 στις: 10/08/18, 19:41 »
Ευχαριστώ φίλε!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #13 στις: 10/08/18, 22:36 »
Aν κοιτάξεις τα προηγούμενα μηνύματα αυτής της συζήτησης, θα δεις ότι έχουν γίνει αρκετές προτάσεις για κιθάρα σε αυτά τα λεφτά. Δεν ξέρω τι παραπάνω θα μπορούσαμε να πούμε...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mister spok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για αρχάριο
« Απάντηση #14 στις: 12/08/18, 21:32 »
Αν ψάχνεις για κιθάρα σε αυτή την κλαση μάλλον δεν θα χρειαστεί να ψάξεις πολύ. Πάρε μία και ξεκίνα το ταξίδι. Όταν μια μέρα έχεις αποφασίσει πως θα μείνεις στην κιθάρα και βάλεις στην άκρη ένα καλό ποσό για μια καλή κιθάρα, τότε ψάξε το πολύ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
9783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 14:55
από sotto
12 Απαντήσεις
4550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 11:57
από taz007r
11 Απαντήσεις
4101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 14:18
από dadufi
7 Απαντήσεις
5030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/11, 20:16
από Fotis83
19 Απαντήσεις
5212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 23:12
από geo_lateralus
5 Απαντήσεις
3049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 00:30
από tsirigotis
59 Απαντήσεις
16855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/13, 19:11
από MetalHead98
12 Απαντήσεις
4864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/13, 14:18
από geopaok
36 Απαντήσεις
10969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/14, 22:10
από adr1anos
80 Απαντήσεις
22384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/18, 13:24
από Andrew Wires