Αποστολέας Θέμα: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...  (Αναγνώστηκε 13376 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lady_Flame

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τίποτα δεν χάθηκε ποτέ από κανέναν...
    • Προφίλ
Δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να κατατάξω αυτό το θέμα, δεν ξέρω αν είναι σωστό που το τοποθέτησα εδώ, αλλά ήθελα οπωσδήποτε να ρωτήσω τη γνώμη σας για το παρακάτα ζήτημα:

Αφορά αγαπημένους καλλιτέχνες (που για τον καθένα μας είναι διαφορετικοί). Άραγε είναι καλύτερα να ακούς τα τραγούδια τους και να ταξιδεύεις; Να σχηματίζεις μια δική σου εικόνα γι' αυτούς όπως και διαβάζοντας ένα βιβλίο; Γιατί μπορεί πολλές φορές να απογοητευτείς από το άτομο αυτό γνωρίζοντας το από κοντά και η ιδανικη εικόνα που έχεις σχηματίσει στο μυαλό σου γι αυτόν να μην ισχύει. Και να τον απομυθοποιήσεις αμέσως. Άρα είναι καλύτερο απλώς να τον ξέρεις μέσα από τα τραγούδια του; Και που ξέρεις, ίσως κάποτε να τον γνωρίσεις στο άσχετο...
I'm gonna light you up, so keep your fire burning
I'm gonna launch in you, attack without a warning
You say I'd better stop, but I am only human
You are my reason why god dare made woman...

Αποσυνδεδεμένος Mixalis axeman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #1 στις: 20/08/07, 22:57 »
Αποψη μου ειναι να μενεις στη μουσικη του εκαστοτε καλλιτεχνη κ να μην "μπλεκεσαι" τοσο με τα πιστευω του γιατι μπορει να ξενερωσεις (μεχρι κ να μην τον ξανακουσεις ακομα κ αν ησουν φανατικος!) απιστευτα.Ειναι σιγουρα μεγαλο κριμα παντως να μην ξανακουσεις καποιον λογω ιδεολογικων διαφορων,ισως να χρειαζεται να γινεται ενας διαχωρισμος μεταξυ μουσικης κ μουσικου.

Προσωπικη αρνητικη εμπειρια:Michael Weikath πριν λιγα χρονια σε ενα γνωστο club στα εξαρχεια,μεγαλος καραγκιοζης,υπεροπτης κ μηδεν σεβασμος προς τους fans,ασε που σηκωθηκε κ εφυγε στο 10λεπτο(μονο σ'ενα φιλο μου στο ξεμπαρκο εντελως υπεγραψε ενα εξωφυλλο)  !!

Στον αντιποδα,απιστευτη εντυπωση μου εκαναν οι Jag Panzer για τους οποιους δεν εχω λογια πραγματικα.Καταπληκτικοι τυποι ,ευχαριστοι με απεριοριστο σεβασμο κ υπομονη προς τους fans,στην κυριολεξια TRUE !
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/07, 23:11 από Mixalis axeman »

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #2 στις: 20/08/07, 23:20 »
Εγώ τις προάλλες πήγα σε συναυλία του Αλκίνοου Ιωαννίδη και του Σωκράτη Μάλαμα. Στη αρχή είχα ψιλοαπογοητευτεί, αλλά μετά σκέφτηκα οτι έχουν δίκιο. Μετά τη συναυλία πήγαμε με την παρέα μου να ζητήσουμε αυτόγραφα και να βγάλουμε μαζί τους φωτογραφίες. Δεν μπορέσαμε να τους μιλήσαμε και πολύ γιατί: 1ον ήταν κουρασμένοι και θα φεύγαν με το ξημέρωμα, 2ον γιατί είχαν ξενερώσει με κάτι γελοίους που είχαν πιει και τους πουλούσαν τρέλα και 3ον γιατί δεν τους αρέσει ούτε να υπογράφουν αυτόγραφα ούτε να βγάζουν φωτός με θαυμαστές. Δεν θεωρούν σπουδαίους τους εαυτούς τους (αν και είναι, τουλάχιστον για εμένα) και σίγουρα δεν είναι ψώνια. Εγώ τουλάχιστον αυτά τα συμπεράσματα έβγαλα, μετά από αυτή τη συνάντηση. Επίσης ο Αλκίνοος μας ζήτησε συγνώμη για την ταλαιπωρία και για τους βλάκες που κάναν φασσαρίες. Πάντως μου έμεινε η εμπειρία της συναυλίας, τα τραγούδια τους που λατρεύω και μια πένα που μου πέταξε ο Αλκίνοος, αφού του φώναζα σε όλη τη συναυλία, σαν παρλιακό "Μια πένα! Μια πένα!".  :D :D ;D ;D 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/07, 23:22 από Αγγέλα »

Αποσυνδεδεμένος Mary_Ann

  • Η πριγκηπέσα του μεταλά
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am in love with... MUSIC!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #3 στις: 21/08/07, 02:25 »
Εγώ φώναζα!  :P
Long roads... Long days... From sunrise to sunset... Sunrise to sunset....

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #4 στις: 21/08/07, 02:41 »
Η γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες γίνεται μέσα απ' αυτό που μας προσφέρει το έργο τους, αρκεί βέβαια κι εμείς να μπορούμε να το ερμηνεύσουμε. Οπότε, δε χρειάζεται να τον γνωρίζεις προσωπικά.
Ας πάμε πάλι στον Μπετόβεν. Όι περισσίτεροι γνωρίζουμε ότι έδωσε πολλά στο χώρο της μουσικής και παρόλο που έχει πεθάνει, η ψυχή του ζει μέσα στη Σονάτα Υπό Το Σεληνόφως που παίζουν οι μαθητές του πιάνου και με τη μελέτη της, γνωρίζουν τον Μπετόβεν πολύ καλύτερα από ότι αν γυρίζαν το χρόνο πίσω και πηγαίναν να του μιλήσουν για πέντε λεπτά.
Όσο για το κόλλημα με τα αυτόγραφα: Αυτόγραφα δίνουν οι σταρς, τα ονόματα και όχι οι καλλιτέχνες. Άλλο ''Όνομα'' και άλλο ''Καλλιτέχνης''.

Αποσυνδεδεμένος Mary_Ann

  • Η πριγκηπέσα του μεταλά
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am in love with... MUSIC!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #5 στις: 21/08/07, 02:46 »
Η γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες γίνεται μέσα απ' αυτό που μας προσφέρει το έργο τους, αρκεί βέβαια κι εμείς να μπορούμε να το ερμηνεύσουμε. Οπότε, δε χρειάζεται να τον γνωρίζεις προσωπικά.
Ας πάμε πάλι στον Μπετόβεν. Όι περισσίτεροι γνωρίζουμε ότι έδωσε πολλά στο χώρο της μουσικής και παρόλο που έχει πεθάνει, η ψυχή του ζει μέσα στη Σονάτα Υπό Το Σεληνόφως που παίζουν οι μαθητές του πιάνου και με τη μελέτη της, γνωρίζουν τον Μπετόβεν πολύ καλύτερα από ότι αν γυρίζαν το χρόνο πίσω και πηγαίναν να του μιλήσουν για πέντε λεπτά.
Όσο για το κόλλημα με τα αυτόγραφα: Αυτόγραφα δίνουν οι σταρς, τα ονόματα και όχι οι καλλιτέχνες. Άλλο ''Όνομα'' και άλλο ''Καλλιτέχνης''.

Να πω κάτι άσχετο με το θέμα, αλλά σχετικό με τον Μπετόβεν... Η σονάτα υπό το σεληνόφως μοιάζει να έχει γραφτεί από έναν άνθρωπο που ήθελε να ξεσπάσει το ψυχικό του πάθος σε αυτήν και να γίνει στον εαυτό του μια ψυχική κάθαρση... Έλα ντε που ο Μπετόβεν την έγραψε για να ρίξει τη γκόμενα... (Ας μου επιτραπεί η έκφραση αυτή για τον μεγάλο Μπετόβεν...) Μέσα από τα τραγούδια ενός καλλιτέχνη, μπορεί κάποιος να ξεγελαστεί άνετα...
Long roads... Long days... From sunrise to sunset... Sunrise to sunset....

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #6 στις: 21/08/07, 16:59 »
Εγώ φώναζα!  :P

Κι εγώ έπιασα τις πένες! Συνεργαστήκαμε!  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #7 στις: 21/08/07, 20:33 »
Όσο για το κόλλημα με τα αυτόγραφα: Αυτόγραφα δίνουν οι σταρς, τα ονόματα και όχι οι καλλιτέχνες. Άλλο ''Όνομα'' και άλλο ''Καλλιτέχνης''.

1.Πολλοί καλλιτέχνες δείνουν μια χαρά αυτόγραφα.
2.Ένας καλλιτέχνης μπορεί να είναι ΚΑΙ όνομα.
3.Ένα όνομα μπορεί να είναι ΚΑΙ καλλιτέχνης.

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #8 στις: 21/08/07, 20:42 »
Όσο για το κόλλημα με τα αυτόγραφα: Αυτόγραφα δίνουν οι σταρς, τα ονόματα και όχι οι καλλιτέχνες. Άλλο ''Όνομα'' και άλλο ''Καλλιτέχνης''.

1.Πολλοί καλλιτέχνες δείνουν μια χαρά αυτόγραφα.
2.Ένας καλλιτέχνης μπορεί να είναι ΚΑΙ όνομα.
3.Ένα όνομα μπορεί να είναι ΚΑΙ καλλιτέχνης.

+ ;)

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #9 στις: 21/08/07, 20:55 »
3ον γιατί δεν τους αρέσει ούτε να υπογράφουν αυτόγραφα ούτε να βγάζουν φωτός με θαυμαστές.

Χίλια συγγνώμη, αλλά εδώ γελάμε....
Αυτό είναι μέρος του image που πλασάρει ο κάθε μουσικός. Πρέπει να έχει κάποιος περίεργες αντιλήψεις για να θεωρεί ότι το να υπογράψει ένα cd μετά τη συναυλία αποτελεί ταφόπλακα στα ιδεολογικά του "πιστεύω"...

Αποσυνδεδεμένος Mary_Ann

  • Η πριγκηπέσα του μεταλά
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am in love with... MUSIC!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #10 στις: 21/08/07, 21:22 »
3ον γιατί δεν τους αρέσει ούτε να υπογράφουν αυτόγραφα ούτε να βγάζουν φωτός με θαυμαστές.

Χίλια συγγνώμη, αλλά εδώ γελάμε....
Αυτό είναι μέρος του image που πλασάρει ο κάθε μουσικός. Πρέπει να έχει κάποιος περίεργες αντιλήψεις για να θεωρεί ότι το να υπογράψει ένα cd μετά τη συναυλία αποτελεί ταφόπλακα στα ιδεολογικά του "πιστεύω"...

Συμφωνώ απόλυτα!
Long roads... Long days... From sunrise to sunset... Sunrise to sunset....

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #11 στις: 21/08/07, 21:43 »
3ον γιατί δεν τους αρέσει ούτε να υπογράφουν αυτόγραφα ούτε να βγάζουν φωτός με θαυμαστές.

Χίλια συγγνώμη, αλλά εδώ γελάμε....
Αυτό είναι μέρος του image που πλασάρει ο κάθε μουσικός. Πρέπει να έχει κάποιος περίεργες αντιλήψεις για να θεωρεί ότι το να υπογράψει ένα cd μετά τη συναυλία αποτελεί ταφόπλακα στα ιδεολογικά του "πιστεύω"...

Κοίτα, δεν πιστεύω οτι το θεωρεί και τόσο τραγικό πια, απλά έτσι είναι ο χαρακτήρας του. Το βρίσκεις κακό εσύ; Είναι δικαίωμα του κάθε καλλιτέχνη αυτό. Σαφώς και όλοι οι καλλιτέχνες μπορούν να δίνουν αυτόγραφα, σαφώς ένας καλλιτέχνης μπορεί να είναι όνομα και σαφώς ένα όνομα μπορεί να είναι καλλιτέχνης. Το αν θα δώσει αυτόγραφο ή όχι, είναι θέμα προσωπικότητας...

Αποσυνδεδεμένος Mary_Ann

  • Η πριγκηπέσα του μεταλά
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am in love with... MUSIC!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #12 στις: 21/08/07, 21:47 »
Γιατί εσύ νομίζεις ότι δεν έχει δώσει αυτόγραφα; Ή νομίζεις ότι δεν φωτογραφίζεται με θαυμαστές;
Long roads... Long days... From sunrise to sunset... Sunrise to sunset....

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #13 στις: 21/08/07, 21:48 »
Κοίτα, δεν πιστεύω οτι το θεωρεί και τόσο τραγικό πια, απλά έτσι είναι ο χαρακτήρας του. Το βρίσκεις κακό εσύ; Είναι δικαίωμα του κάθε καλλιτέχνη αυτό. Σαφώς και όλοι οι καλλιτέχνες μπορούν να δίνουν αυτόγραφα, σαφώς ένας καλλιτέχνης μπορεί να είναι όνομα και σαφώς ένα όνομα μπορεί να είναι καλλιτέχνης. Το αν θα δώσει αυτόγραφο ή όχι, είναι θέμα προσωπικότητας...

Αν είναι θέμα προσωπικότητας τότε μάλλον έχει attitude problem ή είναι ντροπαλός σε παθολογικό βαθμό.....

Αποσυνδεδεμένος Mary_Ann

  • Η πριγκηπέσα του μεταλά
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am in love with... MUSIC!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #14 στις: 21/08/07, 21:51 »
Κοίτα, δεν πιστεύω οτι το θεωρεί και τόσο τραγικό πια, απλά έτσι είναι ο χαρακτήρας του. Το βρίσκεις κακό εσύ; Είναι δικαίωμα του κάθε καλλιτέχνη αυτό. Σαφώς και όλοι οι καλλιτέχνες μπορούν να δίνουν αυτόγραφα, σαφώς ένας καλλιτέχνης μπορεί να είναι όνομα και σαφώς ένα όνομα μπορεί να είναι καλλιτέχνης. Το αν θα δώσει αυτόγραφο ή όχι, είναι θέμα προσωπικότητας...

Αν είναι θέμα προσωπικότητας τότε μάλλον έχει attitude problem ή είναι ντροπαλός σε παθολογικό βαθμό.....

Τίποτα δεν έχει... Και το κάνει...
Long roads... Long days... From sunrise to sunset... Sunrise to sunset....

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #15 στις: 21/08/07, 21:51 »
Κοίτα, δεν πιστεύω οτι το θεωρεί και τόσο τραγικό πια, απλά έτσι είναι ο χαρακτήρας του. Το βρίσκεις κακό εσύ; Είναι δικαίωμα του κάθε καλλιτέχνη αυτό. Σαφώς και όλοι οι καλλιτέχνες μπορούν να δίνουν αυτόγραφα, σαφώς ένας καλλιτέχνης μπορεί να είναι όνομα και σαφώς ένα όνομα μπορεί να είναι καλλιτέχνης. Το αν θα δώσει αυτόγραφο ή όχι, είναι θέμα προσωπικότητας...

Αν είναι θέμα προσωπικότητας τότε μάλλον έχει attitude problem ή είναι ντροπαλός σε παθολογικό βαθμό.....

Δεν ξέρω... Μπορεί...

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #16 στις: 21/08/07, 21:56 »
Εγώ πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν είναι θέμα προσωπικότητας.

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #17 στις: 21/08/07, 21:57 »
Εγώ πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν είναι θέμα προσωπικότητας.

Δικαίωμά σου...

Αποσυνδεδεμένος Mary_Ann

  • Η πριγκηπέσα του μεταλά
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am in love with... MUSIC!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #18 στις: 21/08/07, 21:58 »
Εγώ πιστεύω πως έχει να κάνει με το πως θες να φαίνεσαι στον κόσμο...
Long roads... Long days... From sunrise to sunset... Sunrise to sunset....

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #19 στις: 21/08/07, 22:00 »
Εγώ πιστεύω πως έχει να κάνει με το πως θες να φαίνεσαι στον κόσμο...

+φωνώ! Όμως το πως θες να φαίνεσαι στον κόσμο, κατ' εμέ, εξαρτάται από την προσωπικότητά σου. (Επιτέλους συμφωνούμε και σε κάτι  ;D)

Αποσυνδεδεμένος Mary_Ann

  • Η πριγκηπέσα του μεταλά
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I am in love with... MUSIC!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #20 στις: 21/08/07, 22:03 »
Εγώ πιστεύω πως αν είχε να κάνει με την προσωπικότητά σου δεν θα ήθελες να φαίνεσαι κάπως στον κόσμο, θα ήσουν ο εαυτός σου...
Long roads... Long days... From sunrise to sunset... Sunrise to sunset....

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #21 στις: 21/08/07, 22:08 »
Εγώ πιστεύω πως αν είχε να κάνει με την προσωπικότητά σου δεν θα ήθελες να φαίνεσαι κάπως στον κόσμο, θα ήσουν ο εαυτός σου...

Ο κάθε καλλιτέχνεις ορίζει πως θα φαίνεται στον κόσμο ανάλογα με την προσωπικότητά του και τα πιστεύω του. Δεν αποφασίζει άλλος πώς θα φαίνεται ο αλκίνοος και ο κάθε αλκίνοος, από τον ίδιο με βάση τα πιστεύω του, αυτό εννοώ...

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #22 στις: 21/08/07, 22:20 »
...Γιατί μπορεί πολλές φορές να απογοητευτείς από το άτομο αυτό γνωρίζοντας το από κοντά και η ιδανικη εικόνα που έχεις σχηματίσει στο μυαλό σου γι αυτόν να μην ισχύει. Και να τον απομυθοποιήσεις αμέσως. Άρα είναι καλύτερο απλώς να τον ξέρεις μέσα από τα τραγούδια του; Και που ξέρεις, ίσως κάποτε να τον γνωρίσεις στο άσχετο...


...φυσικά και μπορεί να απογοητευτείς! Το ότι σου αρέσει το αποτέλεσμα της δουλειάς ενός καλλιτέχνη δεν σημαίνει πως θα σου αρέσει και ο χαρακτήρας του! Και δεν είναι και καθόλου απαραίτητο! Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Πες πως έχεις μια δουλειά στην οποία έχεις προσλάβει έναν εργαζόμενο, ο οποίος έχει άριστα αποτελέσματα στο πόστο του. Αυτό σημαίνει πως θα μπορούσατε να ταιριάξετε και να γίνεται και φίλοι κολλητοί? Όχι! Καλό θα ήταν να ξεχωρίζουμε κάποια πράγματα. Ο καλλιτέχνης, αυτό που οφείλει είναι να κάνει καλά, σοβαρά και αξιοπρεπώς τη δουλειά του. Στόχος του είναι να δημιουργήσει τέχνη η οποία θα περάσει στον κόσμο και θα δημιουργήσει συναισθήματα. Τον αν σαν χαρακτήρας είναι αρεστός, μάλλον θα έπρεπε να αφορά περισσότερο τον στενό του κύκλο. Όσο για την απομυθοποίηση, να σου πω πως το κακό ξεκινάει από την μυθοποίηση. Κακώς γίνεται και εύλογα, εάν «πλησιάσεις» το πέπλο θα νιώσεις πως θα πέσει…μιας και δεν υπήρξε ποτέ (ακόμα κι αν κάποιοι καλλιτέχνες το επιδιώκουν).
Σχετικά με τα αυτόγραφα και τις φωτογραφίες τώρα. Ο καλλιτέχνης, πάνω απ’ όλα είναι άνθρωπος. Έχει αισθήματα, αδυναμίες, προβλήματα. Όλα αυτά οφείλει να μην τα εκθέσει την ώρα που κάνει τη δουλειά του. Ο ακροατής δεν υποχρεούται να βλέπει ξινισμένα μούτρα ή κακοκεφιές, δυσανασχέτιση και βαρεμάρα. Αυτά τα θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ εφόσον ένας καλλιτέχνης επι σκηνής έχει στόχο την επικοινωνία με τον ακροατή. Όταν όμως η «παράσταση» τελειώσει, έχει κάθε δικαίωμα να θέλει να κάνει ή να μην θέλει να κάτι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Γιατί εκείνη τη στιγμή, δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένας απλός άνθρωπος όπως όλοι, ο οποίος έχει κάθε δικαίωμα να είναι κακόκεφος, να τον έχει πιάσει ανασφάλεια, αγοραφοβία, πονόδοντος ή στεναχώρια για κάποιο προσωπικό του θέμα, πράγματα τα οποία είναι εντελώς ανεξάρτητα από κάθε επιτυχία. Πιστεύω πως αρκετοί από αυτούς που διαβάζουν αυτό το θέμα, καταλαβαίνουν πάρα πολύ καλά όλα αυτά που λέω…!!!

Κάτι τελευταίο.
Εχω γνωρίσει καλλιτέχνες από κοντά. Άλλοι επιβεβαίωσαν τις προσδοκίες μου…άλλοι όχι. Και βέβαια για τους δεύτερους, η ευθύνη ήταν μάλλον δική μου λόγω των χ προσδοκιών μου!! Επίσης, έχει τύχει να μιλήσω με καλλιτέχνες μια-δυο-τρεις φορές και κάθε φορά να είναι διαφορετικοί. Όχι ως άνθρωποι φυσικά (αυτό θέλει πολλή συναναστροφή για να το καταλάβεις) αλλά πάντα σχετικά με τη διάθεση και τη συμπεριφορά τους. Άλλοτε χαμογελαστοί και ομιλητικότατοι και άλλοτε χωρίς όρεξη για πολλά πολλά. Που το περίεργο?? Σε όλους δεν συμβαίνει??
Ας κρίνουμε λοιπόν τους καλλιτέχνες για τις μορφές τέχνης που μας προσφέρουν και όχι με κριτήρια άλλα, τα οποία καλό θα ήταν να ψάξουμε να τα βρούμε σε άτομα του πιο στενού-φιλικού κλπ κύκλου μας  :)




Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #23 στις: 21/08/07, 22:52 »
Δεν θέλεις τραγουδιστή να δώσεις αυτόγραφο γιατί είσαι πτώμα απο την κούραση, πρέπει να φύγεις για το επόμενο live, έβγαλες τη συναυλία με πυρετό κτλ...;;;; Καλά κάνεις. Μην παρουσιάζεις την άρνησή σου όμως σαν ιδεολογική τοποθέτηση η οποία είναι αποτέλεσμα μακρύχρονου και βαθύτατου κοινωνικοπροσωπικού προβληματισμού.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Γνωριμία με αγαπημένους καλλιτέχνες...
« Απάντηση #24 στις: 21/08/07, 23:06 »
Δεν θέλεις τραγουδιστή να δώσεις αυτόγραφο γιατί είσαι πτώμα απο την κούραση, πρέπει να φύγεις για το επόμενο live, έβγαλες τη συναυλία με πυρετό κτλ...;;;; Καλά κάνεις. Μην παρουσιάζεις την άρνησή σου όμως σαν ιδεολογική τοποθέτηση η οποία είναι αποτέλεσμα μακρύχρονου και βαθύτατου κοινωνικοπροσωπικού προβληματισμού.

Προφανώς μιλάς για κάποιον ή κάποιους συγκεκριμένους!
Όχι για το σύνολο…γιατί δεν θα συμφωνήσω. Γιατί δεν τους ονοματίζεις λοιπόν να καταλάβουμε κι εμείς?
Μην το κάνουμε να μοιάζει με κανόνα ενώ δεν είναι  ::)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
51 Απαντήσεις
31791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/10, 16:47
από blackmorefan
5 Απαντήσεις
8728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 12:27
από MACMISIAS
16 Απαντήσεις
6793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/08, 17:15
από teo_gp
11 Απαντήσεις
5353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 10:22
από adr1anos
3 Απαντήσεις
37764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 10:38
από arvanitidisx
0 Απαντήσεις
36971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/12, 13:27
από freemind
4 Απαντήσεις
5663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/14, 15:08
από Vaggelis_Revolted
2 Απαντήσεις
21613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/15, 14:57
από guitarfreak4
0 Απαντήσεις
4830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/16, 12:33
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/20, 18:48
από ΠΟΙΟΣ