Αποστολέας Θέμα: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω  (Αναγνώστηκε 20588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #25 στις: 03/01/09, 19:23 »
Χμμ κλεινω προς αυτη...

http://www.dv247.com/invt/61219/

Τι λετε...? :)


Γιατί όχι αυτήν που έχει ένα διπλό και δύο μονούς μαγνήτες;


Ποια ειναι η διαφορα ακριβως δηλαδη...?

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #26 στις: 04/01/09, 13:51 »
Παιδια να ρωτησω και κατι αλλο.Επειδη βλεπω οτι μαλλον κιθαρα+ενισχυτη απο αγγλια θα τα παραγγειλω και ειμαι και ανηλικος...πως θα γινει ακριβως η παραγγελια?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #27 στις: 04/01/09, 15:01 »
Γιατί όχι αυτήν που έχει ένα διπλό και δύο μονούς μαγνήτες;


Ποια ειναι η διαφορα ακριβως δηλαδη...?


Eεε... πολύ απλά η διαφορά είναι ότι με τη μία κιθάρα έχεις δύο διπλούς μαγνήτες ενώ με την άλλη ένα διπλό και δύο μονούς. Όπως έχει αναφέρει κάποιος ήδη, στην πράξη αυτό σημαίνει μεγαλύτερη ηχητική ευελιξία, καθώς έχεις 5 επιλογές θέσεων που περιλαμβάνουν διπλό, μονό, διπλό με μονό, δύο μονούς μαζί κλπ, αντί για τρεις που έχει η πρώτη (ουσιαστικά όλες με ήχο διπλού). Από τη στιγμή που μιλάμε ουσιαστικά για την ίδια κιθάρα σε δυο εκδόσεις με διαφορετικό συνδυασμό μαγνητών, θα πρέπει να αποφασίσεις ποιός συνδυασμός είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλεις εσύ. Προσωπικά πιστεύω ότι αφού θα είναι η πρώτη σου κιθάρα, ένας συνδυασμός ΗSS θα ήταν προτιμότερος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #28 στις: 05/01/09, 21:49 »
Εγώ θα σου πρότεινα cort...


Και γω αυτό προτείνω. Και γω με Cort άρχισα και μετά πήρα και τη 2η κιθάρα Cort. Anyway εγώ προτείνω αυτή http://guitare.playback-europe.com/cort-x2_bm-34121.html  Δες και τις άλλες που αρχίζουν απο 100 ευρώ. Παίζει ρόλο να σου αρέσει και εμφανισιακά. Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #29 στις: 06/01/09, 17:33 »
Εψαξα λιγο παραπανω στο dv247.com και ειναι αρκετα ωραιες με τα λεφτα που διαθετω οι εξης κιθαρες:

http://www.dv247.com/invt/57322/
http://www.dv247.com/invt/61219/
http://www.dv247.com/invt/13521/
http://www.dv247.com/invt/12795/
http://www.dv247.com/invt/10548/
http://www.dv247.com/invt/38129/


Περιμενω αποψεις... :)

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #30 στις: 07/01/09, 09:33 »
Από τις παραπάνω θα διάλεγα τη Yamaha. Έχει διπλό και μονούς μαγνήτες οπότε παίζεις σχεδόν τα πάντα και την προτιμώ από τις Squier. Η Tele δεν προσφέρεται για metal...

Γιατί όμως όχι κάποια Cort; Δεν σου αρέσουν;
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #31 στις: 07/01/09, 15:12 »
Από τις παραπάνω θα διάλεγα τη Yamaha. Έχει διπλό και μονούς μαγνήτες οπότε παίζεις σχεδόν τα πάντα και την προτιμώ από τις Squier. Η Tele δεν προσφέρεται για metal...

Γιατί όμως όχι κάποια Cort; Δεν σου αρέσουν;

Δεν εχω ακουσει τοσο καλα λογια για τις yamaha...
Εχεις καποια συγκεκριμενη cort στο μυαλο σου? :)

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #32 στις: 08/01/09, 03:29 »
http://www.logothetismusic.gr/pages/product.asp?prID=1533
http://www.logothetismusic.gr/pages/product.asp?prID=1537  (με αυτή έχω παίξει και είναι πάρα πολύ καλή για τα λεφτά της)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/09, 03:31 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #33 στις: 08/01/09, 11:08 »
Στα χρήματα που δίνεις θα πας αναγκαστικά στα φθηνότερα μοντέλα Cort. Δες ποια σου αρέσει από αυτές και προτίμησε κάποια με διπλό και 2 μονούς μαγνήτες.

Όσον αφορά τις (φθηνές έτσι κι αλλιώς) Yamaha και Squier: σε παλιότερο thread κάποιος συνφορουμίτης-δάσκαλος είχε πει ότι μαθητές του είχαν και τις δύο. Η Squier ξεκουρδιζόταν αμέσως.
Δεν είχα ποτέ καμία από τις δύο για να έχω προσωπική άποψη.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #34 στις: 08/01/09, 22:22 »
http://www.logothetismusic.gr/pages/product.asp?prID=1533
http://www.logothetismusic.gr/pages/product.asp?prID=1537  (με αυτή έχω παίξει και είναι πάρα πολύ καλή για τα λεφτά της)

Επαναλαμβανω,διαθετω 200 ευρω για κιθαρα+ενισχυτη... ;)


indie-anos,η kramer pacer που ποσταρα πως σου φαινεται??Εχω ακουσει καλα λογια για αυτη... :)

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #35 στις: 09/01/09, 12:01 »
indie-anos,η kramer pacer που ποσταρα πως σου φαινεται??Εχω ακουσει καλα λογια για αυτη... :)

Φίλε μου δεν ξέρω τη συγκεκριμένη κιθάρα για να σου πω προσωπική άποψη. Βλέπω πάντως ότι έχει δύο διπλούς μαγνήτες, οπότε δεν πρέπει να περιμένεις πολύ καθαρούς ήχους.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #36 στις: 09/01/09, 12:54 »
Φίλε kara1991, εφόσον ο προϋπολογισμός σου δεν μπορεί να υπερβεί τα 200 Ευρώ, εγώ θα σού πρότεινα κάποια κιθάρα σε στυλ stratocaster με HSS συνδυασμό μαγνητών, όπως την Kramer Pacer που παρέθεσα σε προηγούμενο μήνυμά μου ή την Squire Showmaster που έχεις συμπεριλάβει στη λίστα σου. Αν ξοδέψεις 100-110 Ευρώ για κιθάρα θα σού μείνουν αρκετά χρήματα για έναν στοιχειωδώς αξιοπρεπή ενισχυτή, π.χ. Roland Cube 15X, Roland Cube 20X, Peavey Vypyr 15 ή Line 6 Spider III 15.

Έχε επίσης υπόψη σου ότι εκτός από κιθάρα και ενισχυτή θα χρειαστείς και διάφορα άλλα μικροπράγματα όπως καλώδιο, πένες, ζώνη, κλπ, τα οποία είναι μεν μικρής αξίας αλλά μπορούν εύκολα να ανεβάσουν το συνολικό κόστος της αγοράς πάνω από το όριο που έχεις θέσει. Για το λόγο αυτό θα σού πρότεινα να κοιτάξεις και τα guitar sets που προσφέρουν διάφορα μαγαζιά, τα οποία περιλαμβάνουν όλα τα παρελκόμενα που θα χρειαστείς για να αρχίσεις να παίζεις. Για παράδειγμα, αυτό είναι ένα σετ από τον Thomann που πιστεύω ότι θα ήταν καλό για σένα:

ΥΓ: Mε μια γρήγορη ματιά στα link που έχουν παρατεθεί σε αυτή τη συζήτηση, φαίνεται ότι το DV247 είναι το καινούργιο Thomann... ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος PanosSchecter

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Premium Quality
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #37 στις: 09/01/09, 17:35 »
Γεια σας παιδια!!Ειμαι καινουριος στο forum σας και απο οτι βλεπω ειναι πολυ χρησιμο!!
Ακουω ξενο metal και heavy metal αλλα και ελληνικο ροκ(ξυλινα σπαθια,παπακωνσταντινου,κιτρινα ποδηλατα κτλ) και ετσι θελω σαν τρελος να ξεκινησω κιθαρα!!
Πολλοι μου λενε να ξεκινησω με κλασσικη κιθαρα,και μετα να παρω μια ηλεκτρικη.Συμφωνω με αυτο μονο και μονο γιατι μου λενε πως η ηλεκτρικη εχει πιο πολυ εξοπλισμο(ενισχυτες κτλ),δηλαδη και πολλα παραπανω λεφτα,κατι που δεν διαθετω σε μεγαλο βαθμο.
Δεν εχω ιδεα απο κιθαρες,δεν ξερω καν να παιζω...Διαθετω γυρω στα 170 με 200 ευρω.Καθε προταση ευπροσδεκτη. :)
Αγαπητέ φίλε,
Το πιο σημαντικό πράγμα που δεν πρόσεξαν τα άλλα φιλαράκια της παρέας είναι οτι δεν ξέρεις κιθάρα.
Τα πράγματα έχουν με σειρά προτεραιότητας:
1- Ωδείο,
2- Επιλογή δασκάλου ο οποίος αφού δει τα χεράκια σου θα σου προτείνει διάφορες "κλασσικές" κιθάρες ανάλογα με το βαλάντιό σου,
3- Θεωρία της μουσικής,
4- Αν, ύστερα απ' όλα αυτά, μάθουν τα χέρια σου να κινούνται στην κλασσική και σε ενδιαφέρουν ακόμα οι κιθάρες, μπορούμε να μιλάμε για ηλεκτρικές.
Αν δεν μπουν οι σωστές βάσεις (όπως άλλωστε γίνεται πάντα στην Ελλάδα) δυστυχώς σε κάθε άλλη περίπτωση πετάς τα χρήματά σου (δεν έχει σημασία πολλά ή λίγα).
Μπορεί να σου ακούγονται περιττά γιατί είσαι κ**λωμένος για να αγοράσεις κιθάρα, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή είναι η σειρά !!!
;)
Πιάστε την κιθάρα κι αφήστε την αμπελοφιλοσοφία ... Αυτή είναι για τους πολιτικούς (?)  και όχι για τους κιθαρίστες !!!

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #38 στις: 09/01/09, 20:16 »
^επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Διότι αν ο φίλος μας δεν θέλει να ασχοληθεί επαγγελματικά ως μουσικός, αλλά το κάνει για δική του ευχαρίστηση, γιατί να χάσει χρόνο με Ωδείο/θεωρία/κλασσική κιθάρα από τη στιγμή που μέσα σε 1-2 μήνες με μαθήματα από δάσκαλο, θα μπορεί να παίζει με ηλεκτρική?
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/09, 11:46 από Crazy Heart »
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #39 στις: 09/01/09, 21:25 »
Φίλε kara1991, εφόσον ο προϋπολογισμός σου δεν μπορεί να υπερβεί τα 200 Ευρώ, εγώ θα σού πρότεινα κάποια κιθάρα σε στυλ stratocaster με HSS συνδυασμό μαγνητών, όπως την Kramer Pacer που παρέθεσα σε προηγούμενο μήνυμά μου ή την Squire Showmaster που έχεις συμπεριλάβει στη λίστα σου. Αν ξοδέψεις 100-110 Ευρώ για κιθάρα θα σού μείνουν αρκετά χρήματα για έναν στοιχειωδώς αξιοπρεπή ενισχυτή, π.χ. Roland Cube 15X, Roland Cube 20X, Peavey Vypyr 15 ή Line 6 Spider III 15.

Έχε επίσης υπόψη σου ότι εκτός από κιθάρα και ενισχυτή θα χρειαστείς και διάφορα άλλα μικροπράγματα όπως καλώδιο, πένες, ζώνη, κλπ, τα οποία είναι μεν μικρής αξίας αλλά μπορούν εύκολα να ανεβάσουν το συνολικό κόστος της αγοράς πάνω από το όριο που έχεις θέσει. Για το λόγο αυτό θα σού πρότεινα να κοιτάξεις και τα guitar sets που προσφέρουν διάφορα μαγαζιά, τα οποία περιλαμβάνουν όλα τα παρελκόμενα που θα χρειαστείς για να αρχίσεις να παίζεις. Για παράδειγμα, αυτό είναι ένα σετ από τον Thomann που πιστεύω ότι θα ήταν καλό για σένα:

ΥΓ: Mε μια γρήγορη ματιά στα link που έχουν παρατεθεί σε αυτή τη συζήτηση, φαίνεται ότι το DV247 είναι το καινούργιο Thomann... ;D


Το προβλημα ειναι οτι η kramer pacer που ποσταρεις δεν εχει φωτο και δεν θελω να το ρισκαρω...
Δηλαδη απο αυτες που ποσταρα,τους σωστους μαγνητες εχει μονο η squire showmaster? :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #40 στις: 09/01/09, 22:28 »
Το προβλημα ειναι οτι η kramer pacer που ποσταρεις δεν εχει φωτο και δεν θελω να το ρισκαρω...
Δηλαδη απο αυτες που ποσταρα,τους σωστους μαγνητες εχει μονο η squire showmaster? :)


Κατ' αρχήν δεν υπάρχουν "σωστοί" και "λάθος" μαγνήτες. Υπάρχουν μαγνήτες που κάνουν για αυτό που θέλεις να παίξεις και άλλοι που ίσως να μην είναι οι καταλληλότεροι. Όπως έχει αναφερθεί και σε προηγούμενα μηνύματα, αν θέλεις η κιθάρα σου να έχει ηχητική ευελιξία, ΙΣΩΣ (και αυτό είναι απλά μια γνώμη) είναι καλύτερο να διαθέτει ένα συνδυασμό μαγνητών όπως HSS ή HSH δηλαδή συνδυασμό μονών και διπλών, αντί π.χ. για τρεις μονούς ή δύο διπλούς. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν τόσοι πολλοί επιπλέον παράγοντες που επηρρεάζουν όχι μόνο τον ήχο αλλά και αυτό που λέμε playability, δηλαδή πόσο βολική είναι μια κιθάρα στο παίξιμο, που δεν είναι δυνατόν να αναφερθούν εδώ έστω και εν συντομία.

Όσο για τις φωτογραφίες, ακόμα και με αυτές το όποιο "ρίσκο" μιας διαδικτυακή αγοράς συνεχίζει να υπάρχει. Πάρε μερικά link όμως να δεις πώς είναι αυτή η κιθάρα...

http://www.guitarampkeyboard.com/photo.php?id=78881

http://www.absolutemusic.co.uk/shop/view_product.php?product=krapacft211s

http://www.gear4music.com/Guitar-and-Bass/Kramer-Pacer-FT211S-Black-Metallic/9NV
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #41 στις: 10/01/09, 01:15 »
4- Αν, ύστερα απ' όλα αυτά, μάθουν τα χέρια σου να κινούνται στην κλασσική και σε ενδιαφέρουν ακόμα οι κιθάρες, μπορούμε να μιλάμε για ηλεκτρικές.
Αν δεν μπουν οι σωστές βάσεις (όπως άλλωστε γίνεται πάντα στην Ελλάδα) δυστυχώς σε κάθε άλλη περίπτωση πετάς τα χρήματά σου (δεν έχει σημασία πολλά ή λίγα).
Μπορεί να σου ακούγονται περιττά γιατί είσαι κ**λωμένος για να αγοράσεις κιθάρα, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή είναι η σειρά !!! [/color] ;)

Τεράστιο λάθος. Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις ηλεκτρική κιθάρα με το ανάλογο ρεπερτόριο θα κάνεις μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας. Φυσικά συμπεριλαμβανομένου της θεωρίας κτλ. Αν σε ενδιαφέρει κλασικό ρεπερτόριο θα μάθεις κλασική κιθάρα.
Έτσι όπως ακριβώς δεν μαθαίνεις κλασική κιθάρα για να παίξεις μπουζούκι. Έτσι όπως δεν μαθαίνεις Κόντρα-Μπάσο για να μάθεις Ηλεκτρικό Μπάσο.

Τα χαμένα λεφτά θα είναι να μάθεις κλασική κιθάρα και ρεπερτόριο εφ'όσον εξ'αρχής δεν σε ενδιαφέρει, με το σκεπτικό να βάλεις σωστές βάσεις.

Μπορεί να έχουν και οι δύο 6 χορδές, αλλά είναι 2 ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά όργανα.

Αφού ο άνθρωπος ακούει Rock-Metal και του αρέσει ΑΥΤΗ η μουσική, αυτή θα ξεκινήσει να μάθει.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #42 στις: 10/01/09, 08:52 »
4- Αν, ύστερα απ' όλα αυτά, μάθουν τα χέρια σου να κινούνται στην κλασσική και σε ενδιαφέρουν ακόμα οι κιθάρες, μπορούμε να μιλάμε για ηλεκτρικές.

Υπάρχουν πολλές συζητήσεις στο φόρουμ πάνω σ' αυτό.
Πιστεύω ότι η ακολουθία "πρώτα κλασσική μετά ηλεκτρική" ΔΕΝ είναι απαραίτητη. Εγώ ξεκίνησα με κλασσική και όταν έπιασα την ηλεκτρική στα χέρια μου απλά δυσκολεύτηκα πολύ να συνηθίσω αρκετά πράγματα. Δεν θεωρώ ότι κέρδισα κάτι από την κλασσική εκτός ίσως από το να παίζω και χωρίς πένα :)
Αν ο προσανατολισμός του φίλου είναι για rock & metal δεν του χρειάζεται η κλασσική.

Τώρα όσον αφορά τη θεωρία μουσικής, κλπ.: εδώ και αν διίστανται οι απόψεις! Εγώ θα σου πρότεινα αυτό. Αν έχεις χρόνο, να μάθεις. Καλά είναι να ξέρεις. Αν όμως δεν τα καταφέρεις, δεν είναι και το τέλος του κόσμου.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #43 στις: 10/01/09, 20:05 »
Παιδες στο dv247.com εχω βρει αυτη που ειναι καλη: http://www.dv247.com/invt/58975 ,αλλα δεν βρισκω τις cort...δεν ξερω γιατι...ας παρω κιθαρα με 1 διπλο και 2 μονους μαγνητες...αφου το λενε οι περισσοτεροι απο εδω,κατι θα ξερουν. ;)
Καμια προταση για cort μεχρι 120-130 ευρω? :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #44 στις: 10/01/09, 20:22 »
Καμια προταση για cort μεχρι 120-130 ευρω? :)

Cort με 120 Ευρώ δεν πρόκειται να βρεις, εκτός αν ψάξεις για μεταχειρισμένη και πάλι δύσκολο το βλέπω. Όσο για το DV247, δεν έχει Cort γι αυτό και δεν τις βρίσκεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #45 στις: 10/01/09, 20:38 »
Καμια προταση για cort μεχρι 120-130 ευρω? :)


Cort με 120 Ευρώ δεν πρόκειται να βρεις, εκτός αν ψάξεις για μεταχειρισμένη και πάλι δύσκολο το βλέπω. Όσο για το DV247, δεν έχει Cort γι αυτό και δεν τις βρίσκεις...

Οκ τοτε...αρα http://www.dv247.com/invt/58975 ? :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #46 στις: 10/01/09, 20:42 »
Φίλε, εσύ πληρώνεις, εσύ αποφασίζεις. Εμείς απλώς προτάσεις κάνουμε...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #47 στις: 10/01/09, 20:49 »
Φίλε, εσύ πληρώνεις, εσύ αποφασίζεις. Εμείς απλώς προτάσεις κάνουμε...
Δεν ειπα κατι αλλο φιλε. ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #48 στις: 10/01/09, 22:03 »
ΟΚ, απλά το λέω γιατί παρά το χαμηλό προϋπολογισμό, οι επιλογές σου είναι αρκετές. Ακόμα κι αν καταλήξεις σε μια κιθάρα HSS, δεν υπάρχει μόνο η συγκεκριμένη Kramer, παρ' ότι φαίνεται καλή περίπτωση. Εκτός από τις 5-6 κιθάρες που παρέθεσες σε μια λίστα πιο πάνω και άλλες που προτάθηκαν από τρίτους, υπάρχει π.χ. και η Squier HSS Strat, που είναι μια αξιοπρεπέστατη κιθάρα για τα λεφτά της, ή ακόμα και η Yamaha Pacifica 012 (νομίζω κάποιος την έχει αναφέρει ήδη), μια αρκετά δημοφιλής επιλογή. Πιθανόν αν το ψάξεις περισσότερο, να ανακαλύψεις και άλλες κιθάρες που πληρούν τα κριτήρια που έθεσες. Από εκεί και πέρα, η επιλογή είναι δική σου.

ΥΓ: Άκυρο το προηγούμενο σχόλιο για τις Cort. Mόλις βρήκα στο Playback μια Cort G110 (δεν ήξερα καν αυτό το μοντέλο) για 94 Ευρώ! Είδες τι βρίσκει κανείς με λίγο ψάξιμο;

Τελικά είναι πολύ τυχεροί όσοι ξεκινούν τώρα το ταξίδι στον κόσμο της κιθάρας... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα κιθαρας έως 170-200 ευρω
« Απάντηση #49 στις: 11/01/09, 13:36 »
ΟΚ, απλά το λέω γιατί παρά το χαμηλό προϋπολογισμό, οι επιλογές σου είναι αρκετές. Ακόμα κι αν καταλήξεις σε μια κιθάρα HSS, δεν υπάρχει μόνο η συγκεκριμένη Kramer, παρ' ότι φαίνεται καλή περίπτωση. Εκτός από τις 5-6 κιθάρες που παρέθεσες σε μια λίστα πιο πάνω και άλλες που προτάθηκαν από τρίτους, υπάρχει π.χ. και η Squier HSS Strat, που είναι μια αξιοπρεπέστατη κιθάρα για τα λεφτά της, ή ακόμα και η Yamaha Pacifica 012 (νομίζω κάποιος την έχει αναφέρει ήδη), μια αρκετά δημοφιλής επιλογή. Πιθανόν αν το ψάξεις περισσότερο, να ανακαλύψεις και άλλες κιθάρες που πληρούν τα κριτήρια που έθεσες. Από εκεί και πέρα, η επιλογή είναι δική σου.

ΥΓ: Άκυρο το προηγούμενο σχόλιο για τις Cort. Mόλις βρήκα στο Playback μια Cort G110 (δεν ήξερα καν αυτό το μοντέλο) για 94 Ευρώ! Είδες τι βρίσκει κανείς με λίγο ψάξιμο;

Τελικά είναι πολύ τυχεροί όσοι ξεκινούν τώρα το ταξίδι στον κόσμο της κιθάρας... ;)


Και η yamaha pacifica φαινεται καλη,αλλα ο μονος λογος ο οποιος προτιμω την kramer που λεμε ειναι οτι απλα δεν εχω ακουσει και τα πολυ καλα λογια γενικοτερα για τις yamaha...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
10191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 14:01
από rolandboy
1 Απαντήσεις
2602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 20:20
από Διάφανοςςς highway 2.000.000
19 Απαντήσεις
6580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 10:27
από Alex_Under
6 Απαντήσεις
4773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 02:38
από PericlesB
75 Απαντήσεις
20372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 02:30
από JACKSONMAN
2 Απαντήσεις
3353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 21:05
από master of puppets
8 Απαντήσεις
3900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 15:10
από Makis Van Halen
6 Απαντήσεις
4492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/11, 15:12
από IDEAL
7 Απαντήσεις
4568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/11, 20:29
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
3513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/12, 17:33
από kkmspm (φλουτσ)