Αποστολέας Θέμα: Λιγη βοηθεια σε Εναν αρχαριο.Τι μπασσο να παρω?  (Αναγνώστηκε 27197 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος takikaratzas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Καλυσπερα, οπως καταλαβατε και απο τον τιτλο, ειμαι κανουργιος και στο φορουμ, αλλα και στον χωρο της μουσικης γενικοτερα. Φετος το καλοκαιρι Ξεθαψα μια κλασσικη κιθαρα απτην ντουλαπα μου και αρχισα να μαθαινω μονος μου.Αλλα απο την στιγμη που ακουσα το bllod sugar sex magik με επηρεασε τοσο πολυ το μπασο του flea που εχω βαλει στοχο να μαθω να παιζω μπασο.
Lογω Ελλειψης χρηματων, στρεφομαι αναγκαστιοκα σε μεταχειρισμενα για το πρωτο μου μπασο και ενισχυτη.


Μετα απο ερευνα στο διαδυκτιο ειμαι αναμεσα σε 3 μπασα


1.Samick fairlane(desingned by Greg bennett) σε tobacco sunburst
2.Ibanez GIO gsr200 jewel blue
3.[size=78%]Ibanez GIO  gsr200fm amber burst[/size]

[size=78%]Ola κανουν γυρω στα 90 με 120Ε και μαλλον θα παιζονται μεσα απο kustim 20ρη ενισχυτη(αξιζει 50Ε?) [/size]
ΠΟιο μου προτεινετε?

Θα εκτιμισω πολυ την γνωμη σας

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
  θα επερνα το ibanez GSR 200 , εχει καλο και ευκολο μπρατσο , και για 1το μπασσο ειναι μια χαρα!


Αποσυνδεδεμένος takikaratzas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
μηπως θα μπορουσε να μου πει καποιος τι πρεπει να κοιταω σε ενα μεταχειρισμενο οργανο??

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
απλα και ευκολα πραγματα

1 να παιζουν ολοι οι μαγνητες (εαν εχει περισσοτερους απο εναν)
2 να δουλεβουν ολα τα ποντεσιομετρα σωστα, εαν καποιο κανει λιγο "χρατς-χρουτς" οταν γυρανει δεν πειραζει , με λιγο wd40 ξαθαριζει
3 παιζεις σε ολα τα ταστα του οργανου και στις 4 χορδεσ ετσι ωστε να δεις εαν τριζει καποιο μεμονομενα
 , εαν το οργανο τριζει γενικα τοτε θα θελει ρυθμισμα,

 λογο ομως οτι εισαι αρχαριος, ισως σου τριζει και χωρις να υπαρχει θεμα, γιατι θα "χτυπας" τις χορδες περισσοτερο απο οσο πρεπει
ολοι το καναμε αυτο οταν ξεκινησαμε να παιζουμε οποτε dont worry

4 γενικα το κοιταμε πανω-κατω-μπρος-πισω για  χτυπηματα ασχημα ή ρογμες , ειδικα το μπρατσο δεν πρεπει να εχει τιποτα
ρωγμες και χτυπηματα ασχημα, στο σωμα δεν πειραζει και τοσο να εχει κανενα χτυπημα, εαν δεν επιρεαζει την λειτουργεια του οργανου

σε γενικες γραμμες αυτα

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Tάκη μισό...
 
Πρωτού κάνεις οτιδήποτε δές/ψάξε και άλλα θέματα για αγορά πρώτου μπάσου/ενισχητή εδώ, θα πάρεις πάρα πολλές ιδέες...
 
Επίσης θές μπάσο+ενισχυτή+καλώδια+σταντ+θήκη με 120€?  Δεν θέλω να σου χαλάσω την καρδιά έχω παίξει με Ibanez των 120€ και ήταν κουπί... Απαίσιο όργανο με 0 ευκολία στη χρήση και 0 προσωπικότητα στον ήχο.  Απλά σκέψου πως σε μια τεβέρνα θα δώσεις 20€.  Κάνε τα μαθηματικά... Τώρα μήπως πρέπει να σκεφτείς την σχέση κόστους/οφελειμότητας; 
 
Αν είσαι νέος και έχεις κάποιον φίλο που ασχολείται πάρτον και πάτε μαζί... Τα χτυπηματάκια και καποιο ποτενσιόμετρο που κάνει χράτς είναι το λιγότερο.  Σε μη διάφανα χρώματα... κόκκινα, μαύρα, άσπρα (δλδ χρώματα που δεν σε αφήνουν να δείς τα νερά του ξύλου) μπορεί το όργανο να κρύβει σοβαρό χτύπημα που απλά έχει στοκαριστει και βαφτεί.  Επίσης μεγαλο θέμα είναι η ράβδος του μπράτσου... Μπορεί να έχει κολλήσει, να έχει τερματίσει ή να εχει σπάσει.  Θα μου πείς πώς θα τα δεί ο φίλος όλα αυτά?  Με χρόνο έρχεται η εμπειρία άρα μπορει να μην δεί το πρόβλημα, σίγουρα όμως θα παρατηρήσει οτι "κάτι" δεν πάει καλά...  Γενικά όμως απέφυγε μεταχειρισμένο πρώτο όργανο...
 
Αν τώρα όμως θές... α) ψάξε για Peavey T-40.  Eίναι ηχητικά ΣΑΝ τα Ric σε ένα ΚΛΑΣΜΑ της τιμής των Ric, Αμερικάνικα (φτιαγμένα σαν τανκ) κοντά στα 500-600$ στο e-bay...
Στην Αθήνα μεταχειρισμένα θα βρείς σε ενα μαγαζί στα Εξαρχεια επι της Τοσίτσα.  Καθως την ανεβαίνεις (Πολυτεχνείο πίσω σου) στα δεξια σου τρίτο (μαλλον) οικοδομικό τετράγωνο (μια τρύπα) δίπλα (μαλλον) σε ενα μαγαζί με Κρητικά προϊόντα...
 
Τέλος προτείνω :
 
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_3csb.htm (279€)
http://www.thomann.de/gr/peavey_max_110.htm (137€)
 
Ναι το σύνολο ειναι στα 416€ (μεταφορικά δώρο, 0€ δασμοί).  Ναι είναι 4 φορές πάνω το κόστος απο το αρχικό σου budget αλλά πίστεψε με, ένα κακό αρχικό όργανο θα σε αποθαρύνει απο την όποια συνέχεια !!!
 
Καλή τύχη !
« Τελευταία τροποποίηση: 29/08/12, 10:26 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στην Αθήνα μεταχειρισμένα θα βρείς σε ενα μαγαζί στα Εξαρχεια επι της Τοσίτσα.  Καθως την ανεβαίνεις (Πολυτεχνείο πίσω σου) στα δεξια σου τρίτο (μαλλον) οικοδομικό τετράγωνο (μια τρύπα) δίπλα (μαλλον) σε ενα μαγαζί με Κρητικά προϊόντα...
 


http://www.vibrato.gr/#1_0,0,

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος takikaratzas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις.Να ξεκαθαρισω ομως λιγο μερικα πραγματα


1ον.120 Ευρω ειναι μεταχειρισμενο το οργανο το οποιο καινουργιο παει 350 συμφωνα με την ιβανεζ, Ενισχυτη για αρχη μαλλον θα δανειστω απτον δασκαλο μου και βλεπουμε
2ον.Λογικα στην αγορα θα ερθει ,αζι ο καθηγητης ετσι να το ελενξει εκεινος
3ονΘα μπορουσε να μου πει κανεις τι διαφορες υπαρχουν αναμεσα στα καλοδια


Και παλι ευχαριστω για το ενδιαφερον που δειξατε ολοι


Υ.Γ ΠΩς μπορω να μαθω τιμες απτο vibrato?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Υ.Γ ΠΩς μπορω να μαθω τιμες απτο vibrato?

ή με τηλέφωνο ή πας από εκει (με μία προτροπή προς τη 2η λύση)

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Δεν είναι πάντος και το πιο φτηνό μαγαζί...
 
Επίσης ο Flea αν και έχει παίξει με πολλά μπάσα... με Ibanez μάλλον ποτέ : http://www.uberproaudio.com/who-plays-what/104-red-hot-chili-peppers-fleas-bass-gear-rig-and-equipment  // http://rhcprock.free.fr/equipment.html
 
Αν ο ενισχυτής είναι δανικός... τα χρήματα να πάνε στο μπάσο... Δίαβασε τι εχει γραφτεί για τα Squire VM και CV κανα δυο threads πιο κάτω...
 
Επίσης δες και εδώ : http://www.musiciansfriend.com/bass/squier-classic-vibe-jazz-bass-60s-bass-guitar
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος takikaratzas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Το ξερω, και σε μενα αρεσει παααααααααρα πολυ h cv kai h vm. Απλα καινουριγια σε τετοια τιμη ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. ΤΕΛΟΣ. Και επειδη δεν θελω να παρω granite κοιταω μεταχειρισμενα.
Εαν καποιος απο το φορουμ πουλαει καποια τετοια σε καλη τιμη, ευχαριστως να μου το πει, αλλα και που εχω ψαξει, δεν ειδα

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
....οπως και να εχει ο φιλος απο οτι βλεπω ΔΕΝ μπορει να διαθεσει περισσοτερα απο 120 ευρω για μπασσο
,το ibanez φιλε θα σε βολεψει, κανε μια βολτα απο τον τριμη ως αγοραστης και δοκιμασε...να δεις και μονος σου

τωρα χωρις παρεξηγηση στον φιλο ποιο πανω, και παντα σε φιλικο υφος αλλα ρε παιδες τι σχεση εχει με το τι οργανα εχει παιξει ο FLEA ή ο steve harris ή ο wooten ή ο μπασσιστας της Βισση (με warwick παιζει αυτος λολ )  και δεν ξερω και εγω ποιος αλλος... με το ποσα λεφτα μπορει να διαθεσει ο φιλος , και τι μπορει να παρει με αυτα , καλο να βλεπουμε με τι παιζει ο καθενας δεν λεω, αλλα απο την αλλη ειναι αναλογο και το τι μπορουμε να διαθεσουμε σε χρημα, ή τι μας καθετε καλυτερα στο χερι σαν  ηχος  κτλ κτλ κτλ


 

Αποσυνδεδεμένος takikaratzas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
βρηκα Σημερα εναwarwick rockbass streamer 4χορδο σε τιμη ευκαιριας(180)Γιατι ενα μπασο που καινουργιο κοστιζε 500 να κανει τοσο λιγα. ΛΕτε να εχει καποιο ποροβλημα Επισης, οι μαγνητες soapbar θα με βολεψουν για τετοιο ειδος μουσικης (φανκ σλαπ κτλ κτλ)?

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
βρηκα Σημερα εναwarwick rockbass streamer 4χορδο σε τιμη ευκαιριας(180)Γιατι ενα μπασο που καινουργιο κοστιζε 500 να κανει τοσο λιγα. ΛΕτε να εχει καποιο ποροβλημα Επισης, οι μαγνητες soapbar θα με βολεψουν για τετοιο ειδος μουσικης (φανκ σλαπ κτλ κτλ)?
Είναι αρκετά χαμηλή τιμή, θα μπορούσε να έχει κάποια χτυπήματα, προβλήματα, ή mod-ιφιές. Καλό είναι να το ελέγξεις από κοντά με κάποιον έμπειρο. Δεν είναι απαραίτητα ύποτη τιμή όμως.. μπορεί να την έριξε τόσο γιατί δεν βρίσκει να την δώσει. Γενικά αυτή η περιοδος είναι πολύ κακή για τους πωλητές μεταχειρισμένων, και πολύ καλή για τους αγοραστές. Μερικά όργανα πραγματικά σκοτώνονται

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
βρηκα Σημερα εναwarwick rockbass streamer 4χορδο σε τιμη ευκαιριας(180)Γιατι ενα μπασο που καινουργιο κοστιζε 500 να κανει τοσο λιγα. ΛΕτε να εχει καποιο ποροβλημα Επισης, οι μαγνητες soapbar θα με βολεψουν για τετοιο ειδος μουσικης (φανκ σλαπ κτλ κτλ)?
Αγορασα και εγω 1 μεταχειρισμενο warwick rockbass μια χαρα μπασο ειναι.Το πηρα 120 εγω. :D
Να ξερεις ειναι λιγο βαρυ αλλα εξαιρετικο οργανο για τα λεφτα του!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
τωρα χωρις παρεξηγηση στον φιλο ποιο πανω, και παντα σε φιλικο υφος αλλα ρε παιδες τι σχεση εχει με το τι οργανα εχει παιξει ο FLEA ή ο steve harris ή ο wooten ή ο μπασσιστας της Βισση (με warwick παιζει αυτος λολ )  και δεν ξερω και εγω ποιος αλλος... με το ποσα λεφτα μπορει να διαθεσει ο φιλος , και τι μπορει να παρει με αυτα , καλο να βλεπουμε με τι παιζει ο καθενας δεν λεω, αλλα απο την αλλη ειναι αναλογο και το τι μπορουμε να διαθεσουμε σε χρημα, ή τι μας καθετε καλυτερα στο χερι σαν  ηχος  κτλ κτλ κτλ

σε εξίσου φιλικό ύφος...
(δλδ ρε συνάδελφε θα μπορούσε να είναι και αλλιώς το ύφος?) ... δεν σε καταλαβαίνω...   να ούμε,
 
Συνεχίζοντας στο ίδιο φιλικό ύφος τί εννοείς; κάπου σε έχασα λόγω σύνταξης... Αν η ερώτηση σου είναι τί σχέση έχουν τα όργανα/εξοπλισμός που αγοράζουμε με τους μουσικούς που θαυμάζουμε θα έλεγα μεγάλη ...ιδίως στην αρχή.  Αν ο προβληματισμός σου έγκειται στο συσχετισμό οργάνων γνωστών μουσικών και προσωπικού βαλαντίου τότε θα έλεγα απολύτως καμία.
 
Αν σου αρέσει ο Flea και το παίξιμο του στους Peppers (ή σε όποια άλλη μπάντα παίζει) τότε προσπαθείς να προσεγγίσεις αυτόν τον ήχο με όποια τρόπο μπορείς, είτε αυτό σημαίνει τεχνική, είτε μπάσο, είτε πετάλια, είτε ενισχυτές, είτε ό,τι...  Το αν κάποιος μπορεί να διαθέσει 2500$ με 3000$ για ένα modulus είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα... εδώ είμαστε να κάνουμε τις προτάσεις μας, να ανταλλάξουμε απόψεις και ίσως να επισημάνουμε κάτι που μπορεί να έχει διαφύγει από τον op.
 
Η σχέση τώρα ανάμεσα στο τί παίζει ο τάδε ή ο δείνα μουσικός και στα λεφτά που θα διαθέσει ο OP υπάρχει μόνο στη δική σου σκέψη ως πρόβλημα ή ως κάτι άξιο επισήμανσης ή εν πάση περιπτώσει ως κάτι το οποίο χρίζει σχολιασμού.  Ναι ο Flea παίζει και με Jazz και με Precision basses, ναι μάλλον στο Blood sugar παίζει με Wal ($$$ ή μάλλον σωστότερα £££), ναι ο φίλος θέλει να διαθέσει 120€ και ναι η κοντινότερη – οικονομικότερη λύση στο είδος που θέλει να παίξει (funk, soul, rock, punk) είναι τα (καλά το μάντεψες) Squire VM & CV.  Κάποιες φορές λίγα χρήματα παραπάνω (240€-και αυτό έρχεται από ένα άτομο που έκανε οικονομία ένα χρόνο για να πάρει ένα Ric οπότε ξέρω τί σημαίνει να μετράς τις μπύρες που πίνεις όταν βγαίνεις έξω) μπορούν να σε πάνε πολύ μπροστά σε όρους ευκολία παιξίματος και αγάπης για την μουσική.  Υπάρχει σχέση ανάμεσα στην τιμή και την ποιότητα (όχι απαραίτητα ανάλογη) και ναι πιστεύω πως ένα όργανο αξίας 120€ καινούργιο, εκτός και αν είναι ευκαιρία/προσφορά δεν κάνει. 
 
Δε ρέστ ιζ χίστορι.
 
YΓ:  :up για το ww... καλύτερο απο το Samick ή το Ibanez.  (Είναι όντος βαριά, και είναι λίγο χοντρά τα μπράτσα τους).
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
εγραψα σε "φιλικο υφος" γιατι δεν γνωριζομαστε βρε αδελφε! λεω ...λες να ειναι κανενα "στραβαδι" και να μπλεξουμε? χαχαχαχαχαχα
γραφω απο κινητο! θα δω το ποστ απο το σπιτι  να τα πουμε!
cheeeeers!

Αποσυνδεδεμένος takikaratzas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους οσους προσεφεραν τις γνωμες και τις αποψεις τους,το εκτμω βαθυτατα.Τελικα πηρα εναν τελειως διαφορετικο δρομο, ενα σταρτερ πακ της αστον, συγκεκριμενα ο α2, με μαγνητες π για απλα .......... πως να το πω..........μουκατσε!το επιασα στα χερια μου και επα κατευθειαν ''εδω ειμαστε''
Και παλι ευχαριστω
Τακης

Αποσυνδεδεμένος BASSKILLER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
καλοριζικο βρες τωρα καποιον να σου δειξει και καλα παιξιματα :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος takikaratzas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Red Hot Chili Peppers - Get Up and Jump (Live 1985)
   ασχετο τελειως αλλα ο φλεα παιζει pbass εδω η μου φαινεται??

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/07, 19:47
από Steel Dragon
6 Απαντήσεις
4297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 15:36
από paloukwths
10 Απαντήσεις
5373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 23:35
από phoenix19
10 Απαντήσεις
5644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
Λιγη βοηθεια

Ξεκίνησε από poliasxetos Εφέ

5 Απαντήσεις
3186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 12:30
από Dr Bluz (G.K.)
9 Απαντήσεις
3663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/09, 19:03
από Απόλλων
8 Απαντήσεις
3308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 15:34
από kaloferis
4 Απαντήσεις
2321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/10, 19:58
από ynot13
λιγη βοηθεια

Ξεκίνησε από Nirvana16 « 1 2 » Εφέ

32 Απαντήσεις
7153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/10, 14:20
από Nirvana16
7 Απαντήσεις
2930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 22:10
από irene82