Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ενισχυτή - κάποιες απορίες πριν την τελική επιλογή  (Αναγνώστηκε 24230 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Μην αγορασεις ενισχυτη με βαση ποσες λαμπες εχει μεσα, ή γιατι μπορει να εχει 30 αυρω λιγοτερα π.χ., γιατι ειναι πολυ πιθανο να μην σου αρεσει, ή μετα απο λιγο καιρο που θα τον ψαξεις να μην σε ικανοποιει, οποτε πεταμενα θα πανε τα χρηματα. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να καθορισεις ακριβως το μεγιστο ποσο που μπορεις να διαθεσεις, και μετα να διαλεξεις απο οποιοδηποτε ενισχυτη ειναι στα χρηματα σου με βαση τον ηχο, και τις λειτουργιες (π.χ. 2 καναλια + fx-loop αν σου ειναι απαραιτητα), και οχι τα τεχνικα χαρακτηριστικα ή καποια χρηματα που μπορει να γλυτωσεις απο μια παραπλησια αγορα.
Τωρα τους νεους VHT απο τοτε που αγορασαν το ονομα οι κινεζοι δεν τους εχω ακουσει, μονο 2-3 κλιπακια απο ενα μοντελο 5 βατ εχω ακουσει, που ηταν τελειως μακρυα απο τα γουστα μου, ή για να το πω πιο απλα δεν μου αρεσαν καθολου.
Ο Blackstar επισης δεν μου αρεσει, θα προτιμουσα τον Μπαντιτ ή καποιο αλλο μοντελο, ειδικα για τον ηχο που λες, αλλα οπως και να εχει εσυ ξερεις τα γουστα σου, οποτε ακουσε οσο πιο πολλα μπορεις!  :)
Στα υπολοιπα σε καλυψε 100% ο adr1anos!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
To budget έχει κλείσει στα +-550 (τα +- είναι της τάξης των 5 ευρώ :Ρ).

Έχω 99% καταλήξει στον Blackstar. Μου μπήκαν διάολοι και για τον 6505+ 112 (In Flames γαρ), όμως έχω την αίσθηση ότι θα γκρεμιστεί το σπίτι άμα πάω να τον ανοίξω και πρωτίστως με ενδιαφέρει να έχω καλό ήχο μέσα στο σπίτι.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Εγω θα επερνα τον 6505, εξαλου εχει μαστερ βολιουμ, πολυ βρωμα στην προενισχυση, μια χαρα θα παιζει και χαμηλα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Τέλεια, τώρα με έβαλες σε σκέψεις και για Bugera 6262 και 333  :P .

Αύριο θα υπάρξει έκτακτο meeting με το δάσκαλό μου και θα παρθεί η τελική απόφαση. Σκέφτομαι να καλέσω και τους γείτονες  ;D ...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Χτύπα τον 40άρη τον Blackstar τώρα που μπορείς.
http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_club_40_venue_combo_b_stock.htm?sid=1e505654087a0460361aab308ea5b7b4

Δεν έχει τόσο gain όσο ο  6505 αλλά έχει σίγουρα καλύτερο καθαρό κανάλι και ειδικά ο 40αρης με τα έξτρα modes μου φαίνεται πολύ πιο versatile.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Δε γινόταν να τον χτυπήσω, πρέπει πρώτα να βάλω χρήματα στην προπληρωμένη κάρτα για να κάνω παραγγελία και το Σ/Κ δε γίνεται. Κι όπως θα δείς, πουλήθηκε ήδη  ;D ...

Τελικά με βλέπω στον 6505+ για να μου φύγει και η κ...λα, γιατί η διαφορά τιμής με τον ΗΤ-20 είναι πολύ μικρή. Το βραδάκι παραγγέλνω, παρατράβηξε πια η ιστορία. Ωστόσο, το Master Volume υπάρχει όντως? Δεν παίρνει το μάτι μου τέτοιο knob και δε θέλω να την πάθω, γιατί δε θα μπορώ να τον βρωμίσω με τίποτα  :-\ . Μήπως δε χρειάζεται το εν λόγω knob, επειδή έχει διαχωρισμένο gain και volume ανά κανάλι?

Μια τελευταία ερώτηση κάπως θεωρητική:

Θα μπορούσα να αλλάξω κάποια στιγμή τις λάμπες ενίσχυσης με κάποιες που να δίνουν χαμηλότερο wattage, διατηρώντας το gain που δίνει οι preamp λάμπες ανεπηρρέαστο? Κάπου το πήρε το μάτι μου και θα ήθελα να μου το επαληθεύσει όποιος γνωρίζει.

Ότι μαθαίνει κανείς, καλό είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/10, 16:14 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Τον 6505 τον έχεις δοκιμάσει και σου άρεσε? Αν ναι τοτε χτύπα τον αλλιώς περίμενε να τον δοκιμάσεις πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Θα μπορούσα να αλλάξω κάποια στιγμή τις λάμπες ενίσχυσης με κάποιες που να δίνουν χαμηλότερο wattage, διατηρώντας το gain που δίνει οι preamp λάμπες ανεπηρρέαστο? Κάπου το πήρε το μάτι μου και θα ήθελα να μου το επαληθεύσει όποιος γνωρίζει.
Δεν ξέρω αν ισχύει απόλυτα αυτό αλλά το έχω ακούσει και εγώ.. Κάποιος ισχυριζόταν ότι έπαιζε με ένα JSX με 2 από τις 4 EL34, αλλά προσωπικά δεν το δοκίμασα ποτέ.. Κάτι μου έλεγε μέσα μου ότι δεν μπορεί να είναι τόσο απλό.. Οι Boogie που έχουν τέτοιο σύστημα έχουν ολόκληρη πατέντα οπότε δεν το διακινδύνευσα να το επιχειρήσω απλά με μια αφαίρεση 2 λυχνιών.. Πάντως αν σου αρέσει ο ήχος του ενισχυτή σου αλλά τον θεωρείς πολύ φασαριόζικο για bedroom levels υπάρχει πάντοτε και η λύση του attenuator..

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Τον 6505 τον έχεις δοκιμάσει και σου άρεσε? Αν ναι τοτε χτύπα τον αλλιώς περίμενε να τον δοκιμάσεις πρώτα.

Δεν τον έχω δοκιμάσει, για το playability του σε ανεκτά volumes βάσιζομαι στην πληροφορία που συλλέγω από το Internet, η οποία είναι ενθαρρυντική πάντως. Στην τελική, ένα attenuator ίσως αποτελέσει την έσχατη λύση σε μερικούς μήνες, αν κι εφόσον όντως χρειάζεται, πράγμα που δεν το νομίζω πάντως.

Με το δάσκαλό μου (έχει παίξει 6505+), τα μιλήσαμε για ώρα, ομολογουμένως ο ΗΤ-20 έχει καλύτερο lead solo ήχο, μα ο Peavey βγάζει πιο "αλήτικο" gain. Μου είπε πάντως πως καλύτερα είναι να πάρω αυτόν που πραγματικά θέλω, γιατί είναι κρίμα να δώσω τα χρήματα και να σκέφτομαι το "αν είχα πάρει τον άλλο..." κι εγώ συμφωνώ με αυτό. Και τι να κάνω, με 6505+ έχουν ηχογραφηθεί τόσα albums που λατρεύω, που δυστυχώς έχει αποκτήσει κι έναν φετίχ χαρακτήρα για μένα :/.

Η παραγγελία έγινε και περιμένω την απάντηση του Thomann μέχρι να ξεκαθαριστεί ο χρόνος της διαθεσιμότητάς του, διάστημα κατά το οποίο έχω τη δυνατότητα να τροποποιήσω την επιλογή μου, πράγμα όμως που λογικά δε θα συμβεί :Ρ ...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Που να'ρθει η ωρα να διαλεξεις αυτοκινητο  :D :D :D :D :D

(Ξεκινα απο τωρα καλου-κακου ;D ;D ;D )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
είναι κρίμα να δώσω τα χρήματα και να σκέφτομαι το "αν είχα πάρει τον άλλο..."

mits@ko όποιον και να πάρεις θα σκέφτεσαι "αν είχα πάρει τον άλλο..." και επιπλέον πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος/ακριβότερος που θα ζαχαρώνεις!!
Οπότε χαλάρωσε, πάρε τώρα ότι σου ταιριάζει καλύτερα, αλλά θα δείς ότι η απόφαση δεν είναι η σούπερκρίσιμη, κράτα στο μυαλό σου ότι ποτέ δεν θα "ησυχάσεις" αλλά θα περάσεις από πολλούς ενισχυτές στην μουσική ζωή σου και αυτό είναι και το όμορφο ταξίδι προς τον δικό μας προσωπικό ιδανικό "ήχο".
Διασκέδασέ το!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Που να'ρθει η ωρα να διαλεξεις αυτοκινητο  :D :D :D :D :D

(Ξεκινα απο τωρα καλου-κακου ;D ;D ;D )

 ;D ;D !! Eκεί ελπίζω τα πράγματα είναι απλούστερα, ή υβριδικό Civic ή κάποια Alfa Romeo :Ρ.

mits@ko όποιον και να πάρεις θα σκέφτεσαι "αν είχα πάρει τον άλλο..." και επιπλέον πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος/ακριβότερος που θα ζαχαρώνεις!!
Οπότε χαλάρωσε, πάρε τώρα ότι σου ταιριάζει καλύτερα, αλλά θα δείς ότι η απόφαση δεν είναι η σούπερκρίσιμη, κράτα στο μυαλό σου ότι ποτέ δεν θα "ησυχάσεις" αλλά θα περάσεις από πολλούς ενισχυτές στην μουσική ζωή σου και αυτό είναι και το όμορφο ταξίδι προς τον δικό μας προσωπικό ιδανικό "ήχο".
Διασκέδασέ το!

Δυστυχώς αυτό είναι απόλυτη αλήθεια, ο καταναλωτισμός μας κάνει ότι θέλει  :P .

Ευχαριστώ όλους όσους μου μετέδωσαν λίγη από τη γνώση τους σε αυτό το σπασαρ..ίδικο thread, ευχαριστώ και για την υπομονή σας απέναντι στις άπειρες ερωτήσεις μου. Θα ποστάρω και εντυπώσεις όταν τον έχω, αλλά λογικά θα τραβήξει κάμποσο να φτάσει στα χέρια μου.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Oooo, Καλοπαιχτος!  ;)
Πολυ καλη επιλογη, ειδικα αφου εισαι και φαν των ιν-φλειμς!  :D
Το βολιουμ στο ειναι το μαστερ βολιουμ στο βρωμικο καναλι ναι, και με το γκειν ελεγχεις την βρωμα στην προενισχυση.
Τωρα οσο αφορα το να ριξεις τα βατ, πολυ ενισχυτες εχουν διακοπτη που απο τα 100 βατ κατεβαινεις στα 50. Εχω/ειχα τετοιους ενισχυτες, και μπορω να πω οτι η διαφορα απο τα 50 στα 100 ειναι πολυ μικρη, και προσωπικα προτιμω τον ηχο που βγαζουν στα 100.
Οσο αφορα το να βγαλεις δυο λαμπες απο τον τελικο, στους push-pull ενισχυτες οπως ειναι ο δικος σου, η push-pull τοπολογια αποτελειται απο δυο λαμπες, οποτε στν προκειμενη περιπτωση απο δυο ζευγαρια λαμπες. Αν βγαλεις το ενα ζευγαρι (προσοχη! μην βγαλεις μια απο καθε ζευγαρι, αλλα το ενα ζευγαρι) απο τη στιγμη που ο ενισχυτης δεν εχει διακοπτη για 50 βατ, τοτε λειτουργει μονο το αλλο ζευγαρι, και εχεις 50 βατ.
Οντως ειναι τοσο ευκολο, το εχω δοκιμασει και μια φορα, αλλα δεν βρηκα μεγαλη διαφορα.

Τωρα αλλος τροπος για να ριξεις τα βατ, εκτος απο attenuator, ειναι yellow jackets και αλλες παρομοιες συσκευες. Βγαζεις δηλαδη τις λαμπες του τελικου, βαζεις αυτο και βαζεις πανω π.χ. EL84 λαμπες, που βγαζουν λιγοτερα βατ (αυτες εχουν ενα πιν παραπανω απο τις λαμπες που εχει ο ενισχυτης σου, και αλλη συνδεσμολογια, γι'αυτο χρειαζονται αυτες οι συσκευες). Πιθανως να χρειαζεται και καποια ρυθμιση ο ενισχυτης για να λειτουργησει ετσι. Το θεμα ειναι οτι αυτα κοστιζουν, και με αλλο τυπο λαμπες αλλαζει και το ηχοχρωμα του ενισχυτη σου, μπορει να μην σου αρεσει.

Οπως και να εχει παρτον πρωτα στα χερια σου, δεν νομιζω να εχεις προβλημα, αλλα αν δεις οτι χρειαζεσαι κατι για να παιζει καλα πιο χαμηλα, εδω ειμαστε  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Ευχαριστώ Jezus!! Αν δω πως παραείναι δυνατός για σπίτι, μέχρι να μπούν στην άκρη χρήματα για attenuator, θα κοιτάξω αν όντως δω διαφορά αφαιρώντας 2 ενισχύτριες. Ίδωμεν.

Στο confirmation e-mail ο χρόνος παράδοσης ορίζεται ως "ASAP"...  :-\

Δεν παλεύεται η αναμονή.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Παντως οταν μπορεσεις να τον ανοιξεις λιγακι, δοκιμασε τερμα gain τερμα μεσαια στο καθαρο καναλι με το birght ενεργοποιημενο και το bright επισης. Και προσεχε καλα με το pressence και το ressonance. Κοβουν πριμα μπασα αντιστοιχα πριν τον τελικο και δε σημαινει επ'ουδενι οτι οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα. Οσοι αγαπουν τους 6505 αλλοι τοσοι τους μισουν και πολλες φορες απλα δεν ξερουν να βγαζουν ηχο απο τετοια μηχανακια. Κατηγοριες για fizz κτλ μπορει να προερχονται απο εκει και το pressence αρκετοι το παιζουν στο μηδεν! Παρεμπιπτοντως επειδη αρκετοι αγαπουν τον ηχογραφημενο ηχο του 6505 σκεψου το ενδεχομενο isolation cabinet αντι για attenuator (καμπινα με ηχομονωση στην οποια σκας τον ενισχυτη και εχει μικροφωνο μεσα. Μετα σου δινει το σημα εξω και το ακους απο ηχεια. Αλλα ολη η διαδικασια θυμιζει...pod).

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Ε-Ε-ΕΡΧΕΤΑΙ!!!  ;D ;D

Μου έστειλαν το mail από το Thomann, ότι το δέμα έχει φύγει!!! Παιδικό post, το ξέρω, αλλά ήθελα να μοιραστώ την πόρωση με κάποιον που να με καταλαβαίνει  :P ...

Edit: Ναι αδερφέ, τον 6505+ 112 πήρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/10, 20:22 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Ε-Ε-ΕΡΧΕΤΑΙ!!!  ;D ;D

Μου έστειλαν το mail από το Thomann, ότι το δέμα έχει φύγει!!! Παιδικό post, το ξέρω, αλλά ήθελα να μοιραστώ την πόρωση με κάποιον που να με καταλαβαίνει  :P ...

Τι πηρες, τον 6505+???

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Mits@ko, εντυπωσεις? (γραψε μας οταν καταφερεις να ξεκολλησεις απο τον ενισχυτη  ;D ;) )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
 ;D ;D ;D

To να ξεκολλήσω είναι δύσκολο. Την Τετάρτη δίνω 2 μαθήματα και πάνε για τρελό κάψιμο... Με ταλαιπώρησε και για να έρθει (τα τσακάλια του Thomann το έστειλαν Σουηδία αρχικά, το είδα στο tracking και τους έστειλα mail, ειδάλλως ένας Martin Lundstrom θα ξυπνούσε ένα πρωί με έναν 6505+ στην πόρτα του...) ο άτιμος!

Δεν μπορώ να πω αρκετά καλά λόγια για αυτόν τον ενισχυτή!!!

Αρχικά, να πω πως με το post gain στο 2/10, η βρώμα που βγαίνει από το pre gain στο 7.5-8/10 είναι πάρα πολύ όμορφη και σε ένταση κυριλέ. Η έξωση θα επέλθει άμα βάλω το post σε τιμές 2.5+  :P ...

Το άλλο που με έχει πραγματικά τρελάνει είναι η καθαρότητα του ήχου. Ο ήχος βγαίνει heavy, βγαίνει metal, αλλά επ' ουδενί τζίτζικας και τριζόνια. Τους έχω δίπλα-δίπλα με τον (πολύ ωραίο επίσης) Valvestate 102R και το transistor gain με το λαμπάτο δε συγκρίνονται σε "γλύκα". Λυπάμαι αν οι περιγραφές μου δεν είναι ότι πιο ξεκάθαρο, αλλά δεν μπορώ να εκφράσω αλλιώς αυτό που ακούω :) .

Πραγματικά, βάζω το καρφί στην κιθάρα και νομίζω ότι παίζω άλλο όργανο. Δεν περίμενα τόση διαφορά. Κι αν μου φαίνεται τόσο έντονη η διαφορά με το Valvestate, τρέμω στο τι θα ακούσω αν ανοίξω τον Spider III...

Από βδομάδα θα έρθει κι ένας φίλος με μια Jackson RR24 για να ακούσω τη διαφορά ποιότητας και EMG vs Power Rails.

Θέλει πολύ ψαχούλεμα με τις ρυθμίσεις ακόμη, προκειμένου να βρω τον ήχο που θα με κάνει να μη θέλω να ξαναπειράξω τα knobs του.

Συνοψίζοντας, τον έχω λατρέψει!!!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Μπραβο, πολυ ωραιος, καλοπαιχτος!  :D
Να τα λες και σε αλλα αυτους να περνουν κανονικα μηχανηματα να κανουν την δουλεια τους, και οχι να χανουν λ7 σε λαθος λυσεις!  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Το άλλο που με έχει πραγματικά τρελάνει είναι η καθαρότητα του ήχου. Ο ήχος βγαίνει heavy, βγαίνει metal, αλλά επ' ουδενί τζίτζικας και τριζόνια. Τους έχω δίπλα-δίπλα με τον (πολύ ωραίο επίσης) Valvestate 102R και το transistor gain με το λαμπάτο δε συγκρίνονται σε "γλύκα". Λυπάμαι αν οι περιγραφές μου δεν είναι ότι πιο ξεκάθαρο, αλλά δεν μπορώ να εκφράσω αλλιώς αυτό που ακούω :) .

Μπράβο φίλε, και καλώς ήρθες στον κόσμο των αληθινών λαμπάτων!!!
Έτσι είναι τα πράγματα, όπως τα περιγράφεις.. δηλαδή δεν περιγράφονται!!
Καλόπαιχτος και enjoy!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Ξέθαμα.

Αυτά που έλεγα για το post gain στο 2 και τους γείτονες χαρούμενους, τελικά διαψεύστηκαν μετά από μερικές -εχμ- "παρατηρήσεις" ( ;D ) τις τελευταίες ημέρες. Οπότε αναγκάζομαι να παίζω στο 1+ (ούτε καν 1,5) για να μην είμαι ο σπαστικός τύπος της πολυκατοικίας (ο από κάτω δε με χαιρετάει πλέον, χωρίς πλάκα...).

Ως αποτέλεσμα, χάνω πολύ από το "ούμφ" και την καφρίλα που είχα πριν, με αποτέλεσμα έντονο ξενέρωμα  :-\ ...

Τι λύση προτείνετε? Attenuator ή κάποιο overdrive/booster? Το δεύτερο είναι πιο οικονομική επιλογή, αλλά δεν ξέρω σε τι βαθμό θα με δικαιώσει το αποτέλεσμα.

Δεδομένου ότι το combo μου έχει εξωτερικό jack στο οποίο καταλήγει το καλώδιο του μεγαφώνου, μαζί με επιλογέα αντίστασης σε 4-8-16Ω (το Sheffield μεγάφωνο έχει 16Ω, οπότε ο επιλογέας είναι στο 16, συνεπώς τέτοιο attenuator θα χρειαζόμουν), υποθέτω ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω κανονικά attenuator, σωστά?

Παρακαλώ τα φώτα σας για άλλη μια φορά... :)

Edit: Στο 3 δε γίνεται να τον βάλεις μέσα σε διαμέρισμα, σε ακούει όλο   το τετράγωνο χωρίς υπερβολή.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 12/07/10, 19:45 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Το "ούμφ" και την καφρίλα τα επερνες λογο εντασης, επειδη αρχιζε να σπρωχνει αερα το μεγαφωνο. Δηλαδη στο 2 και στο 3 που επαιζες πριν δεν εδειναν πολυ παραπανω οι λαμπες απο οτι δινουν στο 1,5. Πιθανως δηλαδη και με τα παραπανω να μην κανεις δουλεια, οποτε πριν αγορασεις οτιδηποτε καλο ειναι να βρεις απο καποιο φιλο καποιο μπουστερ και καποιο ατενιουειτορ να δοκιμασεις αν οντως κανεις δουλεια ετσι.
Ατενιουειτορ ναι μπορεις να χρησιμοποιησεις κανονικα και στον κομπο, και πολυ ευκολα μαλιστα απο τη στιγμη που εχει τζακ για το μεγαφωνο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Συμφωνω με τον Jezuz. Ενας καλος φιλος, λεει οτι μεγαλο μερος απο αυτο που λαμβανεις απο την αισθηση του ενισχυτη δεν ειναι τοσο το power amp distortion οσο η αλληλεπιδραση τελικου, δλδ ισχυος και μεγαφωνου, δλδ κατα ποσο δινεις εντολη με τις δυναμικες σου και με το ρευμα του ενισχυτη φουσκωνεις ξεφουσκωνεις το μεγαφωνο. Αυτο με το attenuator δεν υποκαθισταται σε χαμηλη ενταση.

Λυσεις υπαρχουν πολλες αλλα συνηθως ειναι ημιμετρα.

Εγω ειμαι χαρουμενος γιατι το ακουω στα modeller που εχω τοσο στο pc οσο και στο tech21 μου. Φυσικο δεν ειναι, τεχνητο ειναι αλλα ειναι 1000000 φορες καλυτερο απο ενα λαμπατο που υπολειτουργει.

Στη δικια σου θεση αν δε θες να ασχοληθεις με pc 5150 λυσεις που στο κατω κατω ειναι αρκετες τζαμπα, θα σου ελεγα αν μπορεις ψαξε ανεξοδα τα παραπανω και στο τελος μην απορριψεις τη λυση πεταλιου. Πραγματικα τα πεταλια που καμια φορα αδυνατουν (για μενα παντα και δε μαρεσει η πεταλισια παραμορφωση στις υψηλες εντασεις) να βγαλουν μεγαλο ανοιχτο ηχο με ουμφ οπως λες και εσυ, ειναι καποιες φορες...

α) μικρογραφια κονσερβα γνωστων ηχων και στην πολυκατοικια κατι τετοιο ειναι πολυ χρησιμο...
β) αρρηκτα συνδεδεμενα με τον ενισχυτη που τα βαζεις.

Αλλιως ακουγεται το marshall guv'nor σε εναν fender (μια χαρα αλλα οχι ιδιαιτερα marshall) και αλλιως σε ενα marshall plexi (τοσο κοντα που λες βρε μπας και ειναι ενα καλο υποκαταστατο του ενισχυτη). Ο,τι και να βαλεις επανω σε ενα marshall plexi να τον υπεροδηγει λιγακι, σα marshall plexi θα ακουγεται!

Εχω ενα ταπεινο πεταλακι danelectro και ενα marshall drivemaster. Ενω σε αλλους ενισχυτες ακουγονται πολυ low gain στα ορια του overdrive μολις τα ριξω στο καθαρο του mesa μου που ειναι ετοιμος να βρωμισει και να σκασει απο μονος του στο live και οταν μπαινουν και οι τελικες στο παιχνιδι, κανω μια καλη μιμηση του lead του ενισχυτη μου στο καθαρο...high gain.

Εχεις ενα 5150. Ειναι το καταλληλοτερο υποβαθρο για να κανεις μια καλη 5150 low level απομιμηση. Οταν μπορεις σε προβα κτλ, σκαστον κανονικα να γουσταρεις. Για σενα τα αυτια σου και τους γειτονες, παρε το P1 της ρωσικης ΑΜΤ electronics, που ειναι 5150 σε ενα πεταλι ριξτο πανω στον 5150 σου ειτε στο καθαρο ειτε στο crunch ειτε στη loop (δουλευει και εκει) και κανε το, 5150. Ολα αυτα αν δε δουλευουν αττενιουειτορ η και εγω δεν ξερω τι. Καλη τυχη.

Μη νομιζεις οτι ενας μικρος λαμπατος λυνει το προβλημα σου επισης.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Xμμμ, το πετάλι που λες το βρήκα στο ebay σε καλούτσικη τιμή...

Αν κατάλαβα καλά, θεωρητικά στο καθαρό θα μου δίνει τον ήχο του lead καναλιού σε χαμηλότερες εντάσεις? Το έχεις δοκιμάσει μήπως?

Attenuator δεν έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω, θα είναι γουρούνι στο σακί η αγορά, με κάτι κλεφτές ματιές στο youtube (ότι μπορείς να καταλάβεις κι από εκεί :/). Κανένα Tubescreamer ενδεχομένως να μπορώ να τεστάρω.

Αυτός ο τύπος πάντως χρησιμοποιεί Hotplate στο κεφάλι που είναι 100W. Ρίξτε μια "αυτιά":




Στο πρώτο βίντεο υπάρχει μια αισθητή διαφορά στις -16 και -12db ρυθμίσεις. Στα comments του δεύτερου βίντεο έχουμε και μια σχετική συζήτηση.

Με PC εξομοίωση δεν παίζει να ασχοληθώ, ξέχωρα από το κόμπλεξ, γιατί δεν έχω καμιά τρελή κάρτα ήχου, δεν έχω audio interface και δεν έχω monitors, παρά μόνο ένα ποταπό 2.1 σετάκι Logitech.

Btw, όντως το μεγάφωνο δε θα σπρώχνει περισσότερο αέρα? Αφού θεωρητικά με το attenuator αυτό κάνεις, σπρώχνεις αέρα στο μεγάφωνο και μετατρέπεις το πλεονάζον volume σε θερμότητα. Κάνω κάπου λάθος?
 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/10, 02:12 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/03, 16:42
από emilio
14 Απαντήσεις
6292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/05, 16:23
από JANICK GERS
25 Απαντήσεις
22419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
10 Απαντήσεις
4658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 17:05
από Ibanezακιας
4 Απαντήσεις
3106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 01:39
από themos
14 Απαντήσεις
5381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 21:32
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:19
από Jezus
9 Απαντήσεις
4898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
8 Απαντήσεις
4206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/12, 13:55
από T@sos
6 Απαντήσεις
33415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/14, 15:56
από benton_lin