Αποστολέας Θέμα: Cabinet simulator  (Αναγνώστηκε 3877 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rpt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Cabinet simulator
« στις: 01/06/08, 15:48 »
Λοιπων εχω ενα ενυσχητη (κεφαλή) όμως δεν εχω καμπίνα για να τον συνδέσω γιατι αυτη τη στιγμή δεν σκεφτομαι να αγοράσω καμπίνα, για να μην πάει χαμένος ο ενυσχητης  σκεφτηκα να χρησιμοποιήσω cabinet simulator ωστε να μπορέσω να συνδέσω τoν ενυσχητή μου σε ηχεία που δεν εχουν σχεδιαστεία για αυτη τη δουλεία (οπως είναι γνωστο το ευρως συχνωτήτων των ηχειων ενυσχητών κιθάρας ειναι 75Hz- 5khz ενω στα απλά ηχεία ειναι 20hz-20Khz).Θελω να μου πήτε τη γνωμη σας για αυτες τισ συσκευές .Επισεις ενα cabinet simulator το συνδέουμε πρίν το ηχείο αμεσως μετα τον ενυσχητη ή κάπως αλιώς?

Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/08, 18:26 από rpt »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Cabinet simulator
« Απάντηση #1 στις: 02/06/08, 01:00 »
Αμα ειναι λαμπατος ο ενισχυτης, παρε το παλμερ το μοντελο που εχει και λοαντ μεσα και το βαζεις στην εξοδο για ηχειο. Τα υπολοιπα μοντελα τα βαζεις στην εξοδο της λουπας (λουπ σεντ), και αν ειναι λαμπατος ο ενισχυτης τον εχεις στο σταντ-μπαι αν δεν εχεις καμπινα συνδεμενη (δεν τον αναβεις ποτε χωρις καμπινα γιατι εκτος ελαχιστων περιπτωσεων θα τον καψεις). Αρκει βεβαια να μην εχεις καποιον περιεργο ενισχυτη που στο σταντ-μπαι κοβει πριν την λουπα΄...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος rpt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Cabinet simulator
« Απάντηση #2 στις: 04/06/08, 11:40 »
ο ενισχητης μου δυστιχος δεν έχει fx loop υπάρχει κάποιος αλλος τροπος σύνδεσης?
Γενικά τα speaker simulators χρησιμοποιούντε μόνο για ηχογράφιση ή μπορουν να συνδεθούν και σε αλλα ηχεία (πχ.PA) και να προσομοιώσουν τον ήχο μιας καμπίνας(αυτο που θέλω εγω να κάνω)?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Cabinet simulator
« Απάντηση #3 στις: 05/06/08, 19:13 »
Palmer PDI-03, ειναι load box (αφου δεν εχεις loop ή line out) + προσομοιωση καμπινας. Με αυτο ηχογραφεις. Για να το περασεις απο PA πρεπει να το περασεις απο τον ενισχυτη/κονσολα του ΡΑ πρωτα. Ειναι και ακριβουτσικο. Τι ενισχυτη εχεις, μηπως μπορεσουμε να βοηθησουμε περαιτερω?
« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/08, 19:15 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cabinet simulator
« Απάντηση #4 στις: 05/06/08, 19:27 »
ο ενισχητης μου δυστιχος δεν έχει fx loop υπάρχει κάποιος αλλος τροπος σύνδεσης?
Γενικά τα speaker simulators χρησιμοποιούντε μόνο για ηχογράφιση ή μπορουν να συνδεθούν και σε αλλα ηχεία (πχ.PA) και να προσομοιώσουν τον ήχο μιας καμπίνας(αυτο που θέλω εγω να κάνω)?


Ναι, μπορούν. Θα στείλεις την έξοδο (line ή instrument) από το cab sim σε μια φέτα της κονσόλας και μπορείς να βγεις από εκεί. Το σήμα σου θα χρειαστεί προενίσχυση (αλλά γι'αυτό είναι η κονσόλα) και την τελική ενίσχυση θα την αναλάβουν οι ενισχυτές του PA (κάθε PA, εξ'ορισμού έχει ενισχυτικές βαθμίδες).

Επίσης, αν το κάνεις, συννενοήσου με τον τεχνικό να σου στέλνει απευθείας σήμα σε κάποιο aux της κονσόλας και από εκεί στο μόνιτορ που ακους, είναι πολύ ευκολότερο απ'το να δουλεύεις με μικρόφωνα καθώς η ποιότητα του αρχικού σήματος είναι καλύτερη.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος rpt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Cabinet simulator
« Απάντηση #5 στις: 06/06/08, 12:31 »
ο ενυσχητης είναι valve junior κεφαλή.Το cab simulator το θέλω περισότερο για να παίζω και να ακούγετε σωστα ήχος απο το ηχειο του hi-fi (και λιγοτερο για ηχογράφιση)μου γιατι αμα συνδέσω την κεφαλή σε απλο ηχείο ο ήχος δεν θα είναι καλος γιατι τα απλα ηχεία καλύπτουν όλλο το ακουστικο φάσμα 20Ηζ-20ΚΗζ.Αν ήταν να παρω πάλμερ θα μου έβγενε ποιο φτηνα να πάρω μια καμπίνα .Αν κάνω το εξης θα έχω αποτέλεσμα ;:

προενυσχητης-Cab sim-ενυσχητής -ηχείο .

Για cab sim σκεπτομαι να βάλω ενα που είναι αντιγραφή ενος σχεδίου ένα marshall (αποτι έχω δει σε καποια σχέδια το σημα δεν μετατρέπετε σε ψηφιακό ποτε απλα υπάρχουν κάποια φιλτρα που κόβουν καποιες συχνοτητες και επίσεις ένα κύκλωμμα που δημιουργεί ενα μικρό overdrive στις μεγάλες εντάσεις για να προσομιώσει τον ήχο ενός ηχείου καμπίνας ενυσχητη κιθάρας) εντάξει δεν νομίζω να σιγκρίνονται με τον ήχο μιας καλης καμπίνας όμως η λυση αυτη θα είναι προσωρινη μέχρι να πάρω καμια καμπίνα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Cabinet simulator
« Απάντηση #6 στις: 07/06/08, 22:33 »
Θα το κατασκευασεις μονος σου αυτο ενοεις?
Επισης, θα επεμβεις στο εσωτερικο του ενισχυτη? Γιατι απο τη στιγμη που δεν εχει λουπα πως θα το παρεμβαλεις μεταξυ προενισχυσης και τελικης?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cabinet simulator
« Απάντηση #7 στις: 07/06/08, 22:47 »
ο ενυσχητης είναι valve junior κεφαλή.Το cab simulator το θέλω περισότερο για να παίζω και να ακούγετε σωστα ήχος απο το ηχειο του hi-fi (και λιγοτερο για ηχογράφιση)μου γιατι αμα συνδέσω την κεφαλή σε απλο ηχείο ο ήχος δεν θα είναι καλος γιατι τα απλα ηχεία καλύπτουν όλλο το ακουστικο φάσμα 20Ηζ-20ΚΗζ.Αν ήταν να παρω πάλμερ θα μου έβγενε ποιο φτηνα να πάρω μια καμπίνα .Αν κάνω το εξης θα έχω αποτέλεσμα ;:

προενυσχητης-Cab sim-ενυσχητής -ηχείο .

Για cab sim σκεπτομαι να βάλω ενα που είναι αντιγραφή ενος σχεδίου ένα marshall (αποτι έχω δει σε καποια σχέδια το σημα δεν μετατρέπετε σε ψηφιακό ποτε απλα υπάρχουν κάποια φιλτρα που κόβουν καποιες συχνοτητες και επίσεις ένα κύκλωμμα που δημιουργεί ενα μικρό overdrive στις μεγάλες εντάσεις για να προσομιώσει τον ήχο ενός ηχείου καμπίνας ενυσχητη κιθάρας) εντάξει δεν νομίζω να σιγκρίνονται με τον ήχο μιας καλης καμπίνας όμως η λυση αυτη θα είναι προσωρινη μέχρι να πάρω καμια καμπίνα.

Φίλε μου θα σε στεναχωρήσω. Δεν θα παίξει, ξέχνα το. Το κύκλωμα που λες το γνωρίζω και το χρησιμοποιώ (με πολλές βελτιώσεις). Θέλει είτε instrument είτε line είσοδο. Επίσης δεν έχει κανένoς είδους load, οπότε θα κάψεις μετασχηματιστή. Άσε που και στην είσοδο του ενισχυτή σου θα θέλει προενίσχυση που αποκλείεται να έχει το hifi σου (γιατί δεν είναι η δουλειά του να έχει).

Και εν τέλει, χωρίς να απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά, δεν μπορώ να καταλάβω ρε μάγκες γιατί ψάχνετε τις δύσκολες λύσεις...  ::)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος rpt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Cabinet simulator
« Απάντηση #8 στις: 08/06/08, 01:16 »
Το κύκλωμα που λες το γνωρίζω και το χρησιμοποιώ (με πολλές βελτιώσεις).
εβγαζε καλο ηχο τουλάχιστον?
τελος παντων ,εγω απλα σκεφτόμουν να κάνω κατι για να μην πάει χαμένος ο ενυσχητητης και μιάς και το κυκλωμμα φτιάχνετε σχεδον τζάμπα μου κέντρισε το ενδιαφέρον (εχω κάνει κανα δυο πεταλάκια και εβγαζαν καλό ήχο).Τωρα μάλλον  θα πάρω καμπινα η κανένα combo.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Acoustic Simulator

Ξεκίνησε από Panos the Greek Εφέ

1 Απαντήσεις
2295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/08, 22:11
από Ibanezακιας
36 Απαντήσεις
10923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/09, 19:29
από Vicarious
3 Απαντήσεις
3267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 13:19
από adr1anos
1 Απαντήσεις
2328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/09, 20:13
από Σταυροφόρος
7 Απαντήσεις
3214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/10, 18:24
από moutoulos
38 Απαντήσεις
8040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/11, 14:21
από ibanezbass