Αποστολέας Θέμα: EMG VS SEYMOUR DUNCAN  (Αναγνώστηκε 33956 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #25 στις: 07/02/08, 14:07 »
φίλε hoba στο 2ρο βιντεάκι κρατάει ibanez xiphos. Αυτές φοράνε dimarzio d activator . καλοί μαγνήτες αλλα διαφορετική ιστορία απο EMG. Ωραιος ο ήχος του τυπά στο 1ο με τους blackouts , αλλά είδες τι ρακ και τι ενισχυτή χρησιμοποιεί... προσωπικά πάντα οι blackouts δε μου αρέσουν. Είναι σα να προσπαθούν με τον ήχο τους να πάρουν απο πάνω τους την ταμπέλα του active (λιγο αποτυχημένα) αλλα γιατι να γίνεται κάτι τέτοιο όταν τους active τους θές για συγκεκριμένο λόγο ?! οχι απο μαζοχισμό για την μπαταρία και για να κάνεις ποζεριά με το κεραμικό κάλυμα θέλω να πιστεύω(χαχαχα). Ναι μεν πιάνουν τις γνωστές αρμονικές... αλλα τι θαμπάδα είναι αυτή στα ρυθμικά σημεία  :-\

Γνώμη μου. Active της φάσης humbucker (81/85/livewires/d activator) δε θα έβαζα ΠΟΤΕ αν είχα μόνο μια κιθάρα. Να έχεις μια κιθάρα που θα ξέρεις οτι με αυτή θα παίξεις ΜΟΝΟ συγκεκριμένα είδη σκληρής μουσικής τοτε οκ. Έχω πλεον 5 κιθάρες , στις 2 έχω active και τις χαίρομαι (Warrior, Zakk Wylde). Αν ήταν μια και ήταν έτσι, δε θα χαιρόμουν και τόσο  ;D


Kατ αρχην να διευκρινισουμε οτι ο ντινο στο xiphos του εχει blackouts κατι που παρουσιαζει στο τριτο βιντεο που παραθετω.Αν και οντως εχει ενισχυταρες, μπορειτε να δειτε(να ακουσετε μαλλον :D) το τονε που εχει... Απο την αλλη ρε γ**ωτο, ειναι και αυτη η βλακεια που με εκανε να εχω αμφιβολιες για τους μπλακαουτς:


Αγαπητε Veldrin και εγω μαζί σου ειμαι, μην ταραζεσαι.. :D

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #26 στις: 07/02/08, 14:20 »
Δεν καταλαβαινω τι σε χαλασε στο videaki που παραθετεις φιλε hoba...εγω ακουω δυο μαγνητες ιδιους με τους EMG 81, απλα με πιο κοντρολαρισμενα και "τραγουδιστα" πριμα...δεν ξερω βεβαια το σετακι που χρησιμοποιει ο τυπος (εννοω ενισχυτη, εφε κλπ) αλλα μου φαινεται οτι αποτελουν μια καλη προταση!

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #27 στις: 07/02/08, 14:36 »
Δεν καταλαβαινω τι σε χαλασε στο videaki που παραθετεις φιλε hoba...εγω ακουω δυο μαγνητες ιδιους με τους EMG 81, απλα με πιο κοντρολαρισμενα και "τραγουδιστα" πριμα...δεν ξερω βεβαια το σετακι που χρησιμοποιει ο τυπος (εννοω ενισχυτη, εφε κλπ) αλλα μου φαινεται οτι αποτελουν μια καλη προταση!

Θα μου επιτρψεις να διαφωνησω! Δεν ειναι ωραιος ο ηχος του, ΓΙΑ ΜΕΝΑ, πολυ λασπουρα.. Οι εμγ ειναι ειναι πιο καλοι απο αυτο, τουλαχιστον οπως τους εχω ακουσει εγω απο κοντα.. Δεν ειναι ωραιος ο ηχος του, ΓΙΑ ΜΕΝΑ, πολυ λασπουρα..
Ενω αμα τσεκαρεις τα αλλα vids, καμια σχεση.. Προφανως οι διαφορες ειναι στις κιθαρες και στα σεταπ(ενισχυτες κλπ), αλλιως τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #28 στις: 07/02/08, 14:47 »
Εννοειτε, τις γνωμες μας λεμε ;)...Δεν εχω την Seymour Duncan, οποτε δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα ;D ;D ;D Προσωπικα, οπως προανεφερα, προτιμω τους Duncan για την ποικιλια του ηχου τους. Ωστοσο, αν πηγαινα σε active λυση κατα 90% θα απευθυνομουν στην EMG. Παντως οι Blackouts δε μου ακουστηκαν ασχημοι...σιγουρα υστερουν σε αρμονικες, αλλα τα καθαρα ηταν καλυτερα για μενα!

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #29 στις: 07/02/08, 14:56 »
Βασικά εγώ παρόλο που έχω μία κιθάρα δεν με εδνιαφέρει αμα βγάζει καθαρά.Όσο πιο πολλά γκάζια τόσο καλύτερα..Όσο για τα ξύλα basswood έχω στην κιθάρα.Οπότε λογικά ο 81 θα ήταν καλή λύση.Για ποιο λόγο να βάλει κανείς 2 μπαταρίες?
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #30 στις: 07/02/08, 15:08 »
Το τελευταιο ξυλο που θα εβαζα EMG ειναι το basswood ::) Οχι οτι δεν τραβαει, αλλα to basswood ειναι ισως το πιο ουδετερο, ηχητικα ,ξυλο (ισα μπασα, ισα μεσαια, ισα πριμα, ισα βαρκα, ισα πανια - πλακα τα τελευταια). Oι EMG σα μαγνητες υστερουν στα μπασα, οποτε θα εχεις μειωμενα μπασα. Αλλα ειπαμε: παιζουν κι αλλα ρολο οπως ο ενισχυτης κλπ. Η κιθαρα πρεπει να ακουγεται σαν πριονοκορδελα, ε??? ;D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #31 στις: 07/02/08, 15:19 »
Σιγα ρε παιδια χαλαρωστε με τις πριονοκορδελες...
Εγω σε μια Lag με μαονι σωμα και καπακι flame maple και μπρατσο maple με εββενο ταστιερα οι emg παιζουν υπερβολικα καλα. Συγκεκριμενα εχει σετακι 81/SA/89 και ειναι πολυ normal... Απλα οταν παιζω καθαρα και με τον 81 κοβω απο το volume λιγο... Στην πραγματικοτητα δεν ειναι πολυ πριμοι οι 81... Πολλα μεσαια εχουν και υψηλομεσαια... Παντως εμενα ουτε λασπωνουν ουτε τπτ... Εχει σημασια τι ρυθμισεις εχεις και στον ενισχυτη βεβαια... Παλια χρησιμοποιουσα τονους παραμορφωση και ναι λασπωνε ο ηχος... Πλεον χρησιμοποιω πολυ λογοτερη παραμορφωση και σας πληροφορω οτι με αυτη την κιθαρα παιζω ανετα στυλ van halen μεχρι καφριλα... Και στα ημικαθαρα παιζω χαλαρα pink floyd και srv... Οσο για τα τελειως καθαρα (που σπανια παιζω) εχει τον sa και τον 89 που γινεται sa οταν παιζει σαν μονος και ειναι super καθαρα και πολυ ησυχα...
Δεν νομιζω οτι ειστε πολυ αντικειμενικοι με τους emg γενικα... Θα ελεγα οτι εκει που χανουν σε σχεση με πολυ καλους passive μαγνητες ειναι στις δυναμικες, κι αυτο επειδη ειναι και ο 89 και ειδικα ο 81 high output μαγνητες... και φυσικα επειδη λογω της ολης αρχιτεκτονικης με προενισχυση χανεται η δυναμικοτητα εως ενα βαθμο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #32 στις: 07/02/08, 15:22 »
Δε διαβαζεις καλα τα post...Το μαονι ειναι πολυ μπασο ξυλο φιλε μου...καμια σχεση με το basswood!!! Και δε το ειπα για να θιξω την κιθαρα Η΄τους EMG κανενος...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #33 στις: 07/02/08, 15:39 »
Δεν ειπα οτι ειπες οτι ειπες για να θιξεις καποιον, χαλαρωσε... Απλα ανεφερα το σχολιο σου γιατι εσυ μπορει να ξερεις καποια πραγματα και να αστειευεσαι, αλλοι ομως που ειναι πιο ασχετοι και ερχονται στο forum για να ακουσουν μια γνωμη (πχ τι μαγνητη να βαλω στην κιθαρα μου) και βλεπουν ενα Α σχολιο, ξερεις τι κανουν (οχι ολοι αλλα αρκετοι);
Επειδη το βλεπουν το σχολιο απο καποιον που "ξερει" σε σχεση με αυτους, χωρις οι ιδιοι να εχουν δοκιμασει, το δεχονται οτι ετσι ειναι και οτι ισχυει... Το τελικο αποτελεσμα ειναι να βλεπουμε το κλασσικο φαινομενο να δημιουργουνται μυθοι για συγκεκριμενα πραγματα... Πχ ειναι πολυ καλοι οι emg μονο για metal, ή δεν μπορεις να βαλεις emg σε Les Paul ειναι εγκλημα...
Ελπιζω να καταλαβαινεις τι λεω...
Και τα post τα διαβαζω πολυ καλα πριν απαντησω... Ξερω πολυ καλα τι ηχο εχει το μαονι για αυτο και επελεξα την κιθαρα αυτη. Αυτο ομως που δεν ξερεις ειναι οτι πριν απο αυτη ειχα μια fender HM με ιδιο configuration μαγνητων και αυτη μαντεψε τι ξυλα ειχε... Σωστα μαντεψες, basswood σωμα, maple λαιμο και rosewood ταστιερα... Και σε πληροφορω οτι η κιθαρα επαιζε παρα πολυ καλα... Σε σημειο που ακομα και σημερα μου λειπει που την πουλησα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Veldrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Tech Freak
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #34 στις: 07/02/08, 17:34 »
Kostas_Laiho δεν έχεις basswood στην κιθάρα. Alder είναι  ;)

και εννοείται ρε παιδιά δεν έχουμε να χωρίσουμε τπτ, αλλα στο βιντεακι απο divine heresy την πάτησα χοντρά. θα ορκιζόμουν σε δικαστήριο οτι αυτοι αν δεν ειναι d-activator (που δε μου φάνηκαν απλα ακολούθησα τα σπεκς) είναι 707. Δεν ήξερα οτι έχουν βγεί 7χορδοι blackouts.

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #35 στις: 07/02/08, 17:42 »
Kostas_Laiho δεν έχεις basswood στην κιθάρα. Alder είναι  ;)


Η αλήθεια είναι οτι σε άλλα site έβλεπα alder σε άλλα basswood..
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Veldrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Tech Freak
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #36 στις: 08/02/08, 00:10 »
μη σε νοιάζει για τα site, απο τα specs της Jackson για wrxt είναι alder  ;)

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #37 στις: 08/02/08, 00:14 »
Τo basswood είναι ουδέτερο τονικά ξύλο, όχι νεκρό. Εχει τονικά χαρακτηριστικά ανάμεσα στό alder και το μαονί, τα EMG όπου και να τα βάλεις παίζουνα όμορφα (για μέταλ κυρίως), απλά σε μαονί πχ, το αποτέλεσμα είναι πιό γεμάτο, αλλά πρεπει να περάσουνε όλα αυτά και απο πετάλια, ενισχυτές... και μη ξεχνάμε.. υπάρχουνε μαόνια και μαόνια, alders και alders, basswoods και basswoods και όλοι γνωρίζουμε κιθάρες από όλα αυτά, πού η καθε μία σπέρνει...

Οι BlackOuts τού DC ετοιμάζονται να λανσαριστούν πολύ σύντομα για 7χορδες, και βασικά έχουνε καθυστερήσει και αρκετά. Μάλιστα θα είναι σε δύο εκδόσεις, μία σε μέγεθος "Dimarzio", πού δέν απαιτεί σκάψιμο στήν κιθάρα για τήν τοποθέτηση (μεγάλο +), και μία σε μέγεθος "707" σαν direct replacement τών EMG 707/81-7

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #38 στις: 08/02/08, 00:14 »
Συνηθως η jackson χρησιμοποιει alder,δεν εχω πετυχει jackson με basswood...

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #39 στις: 08/02/08, 13:09 »
Kostas_Laiho δεν έχεις basswood στην κιθάρα. Alder είναι  ;)

και εννοείται ρε παιδιά δεν έχουμε να χωρίσουμε τπτ, αλλα στο βιντεακι απο divine heresy την πάτησα χοντρά. θα ορκιζόμουν σε δικαστήριο οτι αυτοι αν δεν ειναι d-activator (που δε μου φάνηκαν απλα ακολούθησα τα σπεκς) είναι 707. Δεν ήξερα οτι έχουν βγεί 7χορδοι blackouts.

Ειδες αγαπητε φιλε? BLACKOUTS ηταν και σπερνουν! Δυναμιτης σκετος ειναι! Ουτε λασπουρα, και πολυ καλο definition και εννοειται πως τον συγκεκριμενο κιθαριστα δεν τον ενδιαφερουν πολυ οι δυναμικες, οποτε.... Αλλα απο την αλλη ειναι και το αλλο βιντ, του guitarl world η καποιου περιοδικου τελοσπαντων που με ξενερωσε ασχημα.Αλλα ας μην επαναλαμβανομαι..

Ρε παιδια το basswood ειναι απλα αλλη φαση απο το μαονι. Και δεν μπορουμε σε καμια περιπτωση να θετουμε περιορισμους, οπως πχ οχι εμγ σε basswood..Το θεμα ειναι αρεσει στον εκαστοτε κιθαριστα ο ηχος και τα χαρακτηριστικα των μαγνητων, οποτε ο καθενας κανει οτι θελει.Τωρα, οπως ειναι φυσικο αλλο ηχο θα βγαλουν στο μαονι οι εμγ και αλλο στο basswood.Αυτο ΔΕΝ σημαινει σε καμια περιπτωση πως ο ενας ειναι χειροτερος απο τον αλλο, γιατι και οι δυο θα εχουν τα δικα τους ιδιαιτερα χαρακτηριστικα..


Οι BlackOuts τού DC ετοιμάζονται να λανσαριστούν πολύ σύντομα για 7χορδες, και βασικά έχουνε καθυστερήσει και αρκετά. Μάλιστα θα είναι σε δύο εκδόσεις, μία σε μέγεθος "Dimarzio", πού δέν απαιτεί σκάψιμο στήν κιθάρα για τήν τοποθέτηση (μεγάλο +), και μία σε μέγεθος "707" σαν direct replacement τών EMG 707/81-7

Αυτο με τα δυο μεγεθη θα λυσει το προβλημα πολλων κιθαριστων που θελουν ακτιβ σε 7χορδες που εχουν αυτο το ντι μαρζιο οπως λες σχημα. Μηπως ξερεις αν θα βγαλουν και τους 6χορδους σε αυτο το μεγεθος?

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #40 στις: 08/02/08, 14:01 »
μη σε νοιάζει για τα site, απο τα specs της Jackson για wrxt είναι alder  ;)

Μόνο στη σελίδα της jackson το έχω δει αυτο το basswood.. :P
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #41 στις: 08/02/08, 14:20 »
Να κάνω μια υποθετική ερώτηση προς όλα τα παιδιά;

Ας υποθέσουμε ότι δίνουμε στην jackson 1200 ευρώ να μας φτιάξει 2 κιθάρες, από 600 ευρώ η μία.
Ίδια specs, emg active μαγνήτες, ίδιο λαιμό, hardware, ηλεκτρικά τα πάντα, με ΜΟΝΗ διαφορά ότι η μία θα έχει alder στο σώμα και η άλλη basswood. Εννοείται ότι η jackson βάζει το καλύτερο alder και το καλύτερο basswood που μπορεί να βρει στα δεδομένα χρήματα.
Τις κιθάρες τις βάφει ακριβώς ίδιο χρώμα, ίδιο τρόπο, ίδια τα πάντα, τα πάντα.
Μόνη διαφορά, το είδος του ξύλου λοιπόν (alder και basswood).

Ας υποθέσουμε, επίσης, ότι σε βάρος έτυχε και βγήκαν ακριβώς ίδιες.

Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που ισχυρίζεται ότι θα μπορέσει να διακρίνει ποιά είναι ποιά;
Αν ναι, πως το συμπεραίνει; Εννοώ, πως το τεκμηριώνει, βάσει της εμπειρίας του;

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απαντήσεις.

Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #42 στις: 08/02/08, 14:24 »
Μαλλον κανεις δεν θα καταλαβει την διαφορα αν και γενικα το basswood ειναι πιο ελαφρυ απο το alder σε βαρος... Ισως μια μικρη διαφορα στα πριμα υπερ του alder να φαινεται... Απο κει και περα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Veldrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Tech Freak
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #43 στις: 08/02/08, 18:31 »
μη σε νοιάζει για τα site, απο τα specs της Jackson για wrxt είναι alder  ;)

Μόνο στη σελίδα της jackson το έχω δει αυτο το basswood.. :P

ωπ σωστός, τώρα το είδα. Αυτό πρέπει να άλλαξε φέτος φίλε μου. τυχεροί είμαστε !! οταν είχα πάρει τη δικιά μου (2005) σίγουρα έλεγε alder αφού ήταν ενας απο τους λόγους που διάλεξα να πάρω τη μικρή. Γι αυτό έχει πέσει μπέρδεμα στα site γιατι δεν έχουν ανανεώσει τα σπεκς.

Edit: χμμ για τη δικιά σου παίζει, κατάλογος 2006 που βρήκα στο site λέει basswood...

Heatseeker , είναι ψυχολογικός ο παράγοντας πολλες φορές. Αν παίξουμε με δύο κιθάρες και μας ακούγονται ακριβώς το ίδιο και μετα μάθουμε οτι η μία είναι μαόνι και η άλλη agathis τη 2ρη θα αρχίσουμε να την κοιτάζουμε με μισό μάτι. Άσε τη μεταπωλητική αξία παρα τον ήχο. Αν δεν είναι θέμα αυτιού είναι σίγουρα θέμα βίτσιου !
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/08, 19:12 από Veldrin »

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #44 στις: 08/02/08, 23:01 »
μη σε νοιάζει για τα site, απο τα specs της Jackson για wrxt είναι alder  ;)

Μόνο στη σελίδα της jackson το έχω δει αυτο το basswood.. :P

ωπ σωστός, τώρα το είδα. Αυτό πρέπει να άλλαξε φέτος φίλε μου. τυχεροί είμαστε !! οταν είχα πάρει τη δικιά μου (2005) σίγουρα έλεγε alder αφού ήταν ενας απο τους λόγους που διάλεξα να πάρω τη μικρή. Γι αυτό έχει πέσει μπέρδεμα στα site γιατι δεν έχουν ανανεώσει τα σπεκς.

Edit: χμμ για τη δικιά σου παίζει, κατάλογος 2006 που βρήκα στο site λέει basswood...


Ακόμα και έτσι..δεν μπορώ να ξέρω γιατι δεν ξέρω πότε την έφεραν στο μαγαζί που την πήρα.Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να μάθω?Πάντως αν ισχύει αυτο που είπε πριν ο johnie για το βάρος μάλλον για alder το κόβο..
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #45 στις: 09/02/08, 10:30 »
seymour duncan invader....ειναι καλυτεροι απο τους  EMG........ειχα παει και ειχα δοκιμασει μια κιθαρα και ειχε πανω αυτους τους μαγνητες......ο ηχος ηταν πολυ καλος...για τους EMG δεν εχω ακουσει καλα λογια :-\.....

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #46 στις: 09/02/08, 12:21 »
για τους EMG δεν εχω ακουσει καλα λογια :-\.....

Απο ποιον καλε?

Αποσυνδεδεμένος Veldrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Tech Freak
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #47 στις: 09/02/08, 12:31 »
φίλε filipaster. Έχεις τον θεο τον Zakk για φωτογραφία και δεν έχεις ακούσει καλα λόγια για τους EMG ?  ??? Και τους πιστεύεις ?  ;D

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #48 στις: 09/02/08, 12:36 »
φίλε filipaster. Έχεις τον θεο τον Zakk για φωτογραφία και δεν έχεις ακούσει καλα λόγια για τους EMG ?  ??? Και τους πιστεύεις ?  ;D

Ναι ρε παιδια, λολ δηλαδη...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: EMG VS SEYMOUR DUNCAN
« Απάντηση #49 στις: 09/02/08, 17:24 »
seymour duncan invader....ειναι καλυτεροι απο τους  EMG........ειχα παει και ειχα δοκιμασει μια κιθαρα και ειχε πανω αυτους τους μαγνητες......ο ηχος ηταν πολυ καλος...για τους EMG δεν εχω ακουσει καλα λογια :-\.....

Επειδη εχω μια κιθαρα με ινβειντερ και 3 με ΕΜΓ, μπορω να πω οτι προτιμω τους ΕΜΓ.
Οι ινβειντερ ειναι φοβεροι στα βαρια ρυθμικα, αλλα χανουν πολυ σε ολα τα υπολοιπα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/03, 15:23
από marcius
33 Απαντήσεις
24668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/08, 02:26
από Quark
0 Απαντήσεις
2199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 19:56
από The common cunning linguist
9 Απαντήσεις
4578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 02:14
από JP.M
2 Απαντήσεις
3415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 12:59
από vgls_7
4 Απαντήσεις
3069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 12:18
από Jizzzm
11 Απαντήσεις
11021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/15, 12:40
από Α. Κ. Ρ.
38 Απαντήσεις
23726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/18, 07:58
από panixgr
4 Απαντήσεις
4208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/19, 09:46
από panixgr
0 Απαντήσεις
1052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/20, 16:11
από Yiannis Papadopoulos