Αποστολέας Θέμα: Upgrades σε Les Paul με active EMG  (Αναγνώστηκε 16000 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Shadow_Explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • shadowworks
Upgrades σε Les Paul με active EMG
« στις: 28/02/17, 11:24 »
Καλημέρα παιδιά!
Θέλω να αναβαθμίσω την κιθάρα μου ώστε να βελτιστοποιήσω την απόδοσή της.
Και επειδή δεν έτυχε ποτέ να θέλω να κάνω κάτι ανάλογο εκτός από upgrade σε μαγνήτες και κλειδιά, θα ήθελα τι γνώμη σας.
Χρήσιμες πληροφορίες που ίσως χρειαστούν, κυρίως παίζω melodic death metal, και θέλω να την τουρμπίσω επειδή μου αρέσει πολύ.


  • Της πήρα είναι locking κλειδιά Sperzel trimlock. Τα οποία περιμένω να έρθουν.
  • Το 2ο που θα ακολουθήσει καινούριο nut λογικά Graph tech(έχει πλαστικό πανω)
  • Το 3o Schaller straplocks
Ερωτήσεις για τα υπόλοιπα.
  • Αξίζει να γίνει upgrade του tune-o-matic και tailpiece, με Tone Pros?
  • Τέλος, παραθέτω φώτο με το wiring loom, τί κερδίζω με την αναβάθμιση όλου του wiring loom (potentiometers, capacitors,etc)
    εκτός από αξιοπιστία?  Και ποια  πιστεύετε οτι είναι τα καλύτερα δυνατά parts που θα μπορούσα να της βάλω?

    http://www.emgpickups.com/1-2-pickup-wiring-kit.html Αυτό ας πούμε με καλύπτει, πρέπει να πάρω και capacitors?
    αν ναι, ποιους ?
[size=78%]Ευχαριστώ πολύ![/size]
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/17, 11:34 από Shadow_Explorer »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #1 στις: 28/02/17, 12:02 »
τι να τουρμπίσεις? άσε την κιθαρούλα στην ησυχία της.

nut δεν θα σου δώσει ΤΙΠΟΤΕ στον ήχο, κλειδιά επίσης. Να μην μιλήσω για straplocks.

Ηλεκτρικά μην πειράξεις τίποτε. Το κιτ έχει στα active pots ενσωματωμένους πυκνωτές, αλλά ο κόσμος έχει μάλλον άσχημη εμπειρία απο τα active pots της EMG.

Γιατί θες να μπλέξεις?

Οι strats, ανακλύφθηκαν για αυτές τις δουλιές. Στις les pauls λίγα πράγματα έχουν νόημα να αλλαχτούν.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/17, 12:04 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #2 στις: 28/02/17, 12:14 »
Το nut καλά κάνεις και το αλλάζεις, αλλά να ξέρεις ότι ενδέχεται το καινούργιο που θα βάλεις (αν και preslotted) να θέλει λιμάρισμα για να κάτσουν σωστά οι χορδές. Αν δεν το έχεις δλδ θα χρειαστεί κάποιον που να ξέρει. Το hardware γενικά αν δεν έχει προβλήματα (intonation πχ) δεν θα το άλλαζα, εκτός και αν το έκανα για ψυχολογικούς σκοπούς (που αν τα είχα θα το έκανα να σου πω την αλήθεια). Τα ηλεκτρικά σου αν παίζουν και δεν έχεις πρόβλημα άστα όπως είναι.
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #3 στις: 28/02/17, 12:29 »
Κοιτα.Εγω καποτε ηθελα να στρωσω ετσι το μπασο,μαγνητες,ηλεκτρικα,μπρουτζινο νατ κτλ..
Τελικα πηρα προενισχυτη και εστρωσαν ολα ετσι ξαφνικα..τυχαιο;
Δοκημασε το.. ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Shadow_Explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • shadowworks
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #4 στις: 28/02/17, 12:39 »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε panixgr.
Κλειδάκια και locks, ποιο πολύ για μένα, παρά για κείνη, αν και κλειδάκια η συγκεκριμένη χρειάζεται.

Για τα υπόλοιπα γι αυτό και ρώτησα, ειδικά για τα ηλεκτρικά, επειδή δε ξέρω αν μπορούν να τη βελτιώσουν.
Είναι dream guitar για μένα έτσι κ αλλιώς!!!   ;D

sfanfan, οσα απο αυτά γίνουν, δε θα τα τοποθετήσω εγώ αυτή τη φορά, αλλά θέλω να μάθω κιόλας.
Έχω βάλει στόχο, αργότερα να φτιάξω (με cad) μια με τα ξύλα τις αρεσκείας μου, καθαρά και μόνο για τα looks.
Σαν σύνολο με ικανοποιεί απόλυτα.


Φίλε Saved δεν εχει κατι που θελω να στρώσω, βασικά το μόνο που δεν έχει είναι swamp ash καπάκι. ;D

Οπότε ξεχνω τα ηλεκτρικά, και το σκεφτομαι μόνο για nut.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/17, 12:41 από Shadow_Explorer »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #5 στις: 28/02/17, 13:00 »
Το nut καλά κάνεις και το αλλάζεις, αλλά να ξέρεις ότι ενδέχεται το καινούργιο που θα βάλεις (αν και preslotted) να θέλει λιμάρισμα για να κάτσουν σωστά οι χορδές

γιατί να μπει στην φασαρία αν το nut του δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα? Αν έχει τότε είναι άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #6 στις: 28/02/17, 13:02 »
Κλειδάκια και locks, ποιο πολύ για μένα, παρά για κείνη, αν και κλειδάκια η συγκεκριμένη χρειάζεται.

τώρα που το ξανασκέφτομαι και εγω κλειδιά στην single-cut μου θα άλλαζα. Αλλά τίποτε άλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/17, 13:44 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #7 στις: 28/02/17, 13:10 »
Το nut καλά κάνεις και το αλλάζεις, αλλά να ξέρεις ότι ενδέχεται το καινούργιο που θα βάλεις (αν και preslotted) να θέλει λιμάρισμα για να κάτσουν σωστά οι χορδές

γιατί να μπει στην φασαρία αν το nut του δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα? Αν έχει τότε είναι άλλο θέμα.


Tο nut έχει διαφορά στον ήχο, σε όσες κιθάρες άλλαξα το παρατήρησα. Δεν λέω ότι ο ήχος έγινε καλύτερος (υποκειμενικό άλλωστε, + ότι ότι διαφορά αντιληφθεί το αφτί μας χωρίς άμεση σύγκριση με το πριν, το αισθάνεται ως καλύτερο), αλλά ότι υπάρχει διαφορά υπάρχει.
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #8 στις: 28/02/17, 13:18 »
Tο nut έχει διαφορά στον ήχο, σε όσες κιθάρες άλλαξα το παρατήρησα. Δεν λέω ότι ο ήχος έγινε καλύτερος (υποκειμενικό άλλωστε, + ότι ότι διαφορά αντιληφθεί το αφτί μας χωρίς άμεση σύγκριση με το πριν, το αισθάνεται ως καλύτερο), αλλά ότι υπάρχει διαφορά υπάρχει.

μιλάμε για ανοικτές χορδες. Αν το nut είναι πολύ ψηλό, είναι κακο-κομένο, είναι πολύ χαμηλό, δηλ αν υπάρχει είτε γεωμετρικό πρόβλημα είτε ακουστικό πρόβλημα (οι ανοικτές ακούγονται μουντές), τότε να το αλλάξει. Αν όμως οι ανοικτές ακούγονται σαν τις πατημένες, τότε προς τι το upgrade?

εχω δοκιμάσει απο πλαστικό, locking nut (Floyd, Schaller, Gotoh), Graphtech tusq, brass..... και κατέληξα στο οτι το nut είτε βγάζει καθαρό ήχο στις ανοικτές είτε όχι, δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος Shadow_Explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • shadowworks
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #9 στις: 28/02/17, 13:40 »
Η αλήθεια είναι πως εκτός απ τα κλειδιά δεν έχει κάτι άλλο που θέλει ντε και καλά αλλαγή.
Το σκεπτικό είναι να κάνω αλλαγές μόνο αν έχουν νόημα και την βελτιώσουν με οποιοδήποτε τρόπο.

Θέμα ψυχολογίας για τα parts δεν υπάρχει, αν είχα θα αγόραζα το "7χορδο tradition™" απο Gibson  ;D
Οπότε πάμε κλειδιά, straplocks και το nutnu παίζεται, graphtec black tusq θα της βάλω αν το βάλω.

και αφου οπως φαίνεται δε χρειάζονται πολλά πολλά,
καααααααποια στιγμή gold hardware στην άλλη για να μην είναι ολόιδιες.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέσατε!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/17, 14:00 από Shadow_Explorer »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #10 στις: 28/02/17, 14:36 »
Ελατε να δειτε νατ που εχω κοψει εγω..ουτρ αλεπουδες να το σκαβαν δεν θα γινωταν ετσι.
Ομως οταν βλεπω βατ με ροδακια εκει που παταν οι χορδες και ειναι ολα ιδια,η μερικα σε πανακριβα οργανα που ειναι μπρουτζινα και οι χορδες παταν πανω σε βιδακια (ετσι ρυθμιζεις το υψος της καθε μιας χοριστα) και ολα τα βιδακια ειναι ιδια,ε οχι ρε παιδια..αν κανει καλη γωνια η χορδη,τι κακοκομενα και παραξενιες..

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Shadow_Explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • shadowworks
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #11 στις: 28/02/17, 14:55 »
Δεν έχω συναντήσει κανένα τέτοιο σύστημα nut ως τωρα.
Έχω συναντήσει όμως nut σε καινούρια κιθάρα που η low-Ε να πετάγεται απέξω. ::) ::) ::)
Και να χρειάζεται σκάψιμο... αυτα είναι για αλλο thread ομως... αποκλειστικά για κιθαροκαφροιστορίες.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #12 στις: 28/02/17, 16:14 »
Ελατε να δειτε νατ που εχω κοψει εγω..ουτρ αλεπουδες να το σκαβαν δεν θα γινωταν ετσι.
Ομως οταν βλεπω βατ με ροδακια εκει που παταν οι χορδες και ειναι ολα ιδια,η μερικα σε πανακριβα οργανα που ειναι μπρουτζινα και οι χορδες παταν πανω σε βιδακια (ετσι ρυθμιζεις το υψος της καθε μιας χοριστα) και ολα τα βιδακια ειναι ιδια,ε οχι ρε παιδια..αν κανει καλη γωνια η χορδη,τι κακοκομενα και παραξενιες..

έχω πετάξει Schaller nut (30 EUR) γιατι η κιθάρα ακουγόταν σαν σιτάρ, και το sustain ανύπαρκτο, και μάλιστα στην Σολ, και ναι, οι χορδές εννοείται είχαν και την γωνία τους, αφού είχε floyd rose nut retention bar που τις κρατάει κάτω. Λιιιγο πιο χονδρό να είναι το slot ή πιο στενό... την κάτσαμε την βάρκα.... Και αυτό είναι το πρόβλημα με τα μεταλικά nut, είναι απο το εργοστάσιο για 9-10άρες. Βάλε 8άρες ή 11άρες και θα ακούς προβληματικές ανοικτές νότες.

Με τα ροδάκια αλλάζει το θέμα, αλλά πόσα τέτοια κυκλοφορούν? τα LSR ήταν αρκετά γνωστά, αλλά τώρα τελευταία δεν βλέπω πολλά.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/17, 16:16 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #13 στις: 28/02/17, 17:28 »
Ένα καλοκομένο nut βοηθάει α) στο να έχουμε σταθερό κούρδισμα και β) να μπορούμε να πετύχουμε καλό setup. Από ήχο, μια μικρή αλλαγή (στις ανοιχτές) μπορεί να την έχεις. Φυσικά, αν δεν έχεις πρόβλημα με τα παραπάνω το αφήνεις στην ησυχία του.
Για τα κλειδιά πάλι αν σου δουλεύουν καλά δε βλέπω το λόγο να τα αλλάξεις. Αν έχεις πρόβλημα στη σταθερότητα του κουρδίσματος ο πρώτος ύποπτος είναι το nut.
Τα strap locks καλά είναι άμα παίζεις live και είσαι και ζωηρός στη σκηνή ;D


Πιο σημαντικό για μένα είναι ένα καλό setup (που να περιλαμβάνει leveling και γυάλισμα στα τάστα αν το χρειάζονται, λιμάρισμα στο nut αν το χρειάζεται και ανάλογο με τις χορδές που θες να έχεις απάνω).


Τα ηλεκτρικά άμα κάνουν τη δουλειά τους μην τα ενοχλείς εκτός αν θεωρείς ότι θα σε αφήσουν εκτεθειμένο στη μέση ενός live.


Τα παραπάνω στα λέω εγώ που δεν έχω αφήσει καμιά από τις κιθάρες μου ήσυχη.

Αποσυνδεδεμένος Shadow_Explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • shadowworks
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #14 στις: 28/02/17, 19:16 »
Φιλε zeoy, εχω παααρα πολυ δρόμο ακόμα για ναι παίξω live.
Αν και θα τό θελα δε με κόβω...
Παίζω όρθιος στο σπίτι όμως και better be safe than sorry.

Γενικά τις νταντεβω...

Ta locking θα βοηθήσουν και στο πέρασμα των χορδών
Με το κούρδισμα χάνει λίγο μετα απο κάποια ώρα παιξίματος.
Τίποτα ανησυχητικό, την επόμενη φορά που θα λιώσω
θα έχω υπόψη μου να ελέγξω πόσο συχνά την κουρδίζω


Leveling δε φαίνεται να χρειάζεται, γυάλισμα ναι.
Xορδές με 10αρες ήρθε, με 10αρες παίζω.

Εργασίες κτλ θα γίνουν όλα μαζί, αφου συγκεντρωθούν τα parts.
Ηλεκτρικά δε θα αλλάξω, αφού δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος αυτή τη στιγμή.
Σ΄ευχαριστώ για το ποστ.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #15 στις: 28/02/17, 19:57 »
Εχω κανει drop 5 ημιτονια.Δηλαδη καθε χορδη μπηκε σε 1 "νουμερο" πιο μικρο slot και στην Β η αλλη δεν εμπενε καν (ηταν για .130 και εβαλα .175) και επαιζε.μετα κανα 2 μηνο εβαλα το παλιο σετ με κανονικο κουρδισμα,και δεν υπιρξε προβλημα με sustain,tuning κτλ.
Παντος ειχε πλακα οταν ο δασκαλος μου ελεγε πχ παιξε ντο και επαιζα,και αυτο που ακουγε δεν κολουσε με αυτο που εβλεπε και κοιτουσε με ενομενα τα φριδια  ;D
Απο την αλλη βεβαια,εσεις ειστε κιθαριστες.Σας αρεσει να παιδευεστε (ε αφου ειστε παιδια,παιδευτιτε) :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #16 στις: 28/02/17, 19:59 »
Τα strap locks καλά είναι άμα παίζεις live και είσαι και ζωηρός στη σκηνή ;D

διαφωνώ εν μέρει.
τα strap locks είναι απαραίτητα αν παίζει κάποιος όρθιος και η ζώνη που χρησιμοποιεί δεν είναι καινούρια ή τη χρησιμοποιεί και σε άλλες κιθάρες οπότε και έχει ξεχειλώσει η τρύπα .
σε μένα έχει τύχει πολλές φορές να τσακώσω την κιθάρα στον αέρα λόγω πολυχρησιμοποιημένης ζώνης.
κρίμα είναι για 3-4 ευρώ (απο ebay) να κλάψει κάποιος το προσεγμένο του οργανάκι  ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #17 στις: 28/02/17, 20:42 »
Εγω παντος παιζω στο σπιτι,ταυτοχρονα με χορευτικες κηνισεις james brown.Και να τραβοπατισω/γλυστρισω/πεσω/στραμπολιξω κανα αυτι,δεν θα γινω ρεζιλι..για καντε τα αυτα στην σκηνη πανω..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #18 στις: 28/02/17, 20:45 »
Τα strap locks καλά είναι άμα παίζεις live και είσαι και ζωηρός στη σκηνή ;D


διαφωνώ εν μέρει.
τα strap locks είναι απαραίτητα αν παίζει κάποιος όρθιος και η ζώνη που χρησιμοποιεί δεν είναι καινούρια ή τη χρησιμοποιεί και σε άλλες κιθάρες οπότε και έχει ξεχειλώσει η τρύπα .
σε μένα έχει τύχει πολλές φορές να τσακώσω την κιθάρα στον αέρα λόγω πολυχρησιμοποιημένης ζώνης.
κρίμα είναι για 3-4 ευρώ (απο ebay) να κλάψει κάποιος το προσεγμένο του οργανάκι  ;)


πολύ σωστό. Η λύση που βρήκα όμως είναι non-intrusive, δεν προϋποθέτει αλλαγή ή μετατροπή στην κιθάρα : http://www.bison.net/en/products/645-household-and-hobby-glues/product/2823-liquid-rubber/  και με 10 ευρώ φτιάχνεις όλες τις ζώνες όλων των κιθαρών σου (εκτός και αν είσαι ο Bonamasa, τότε θες 2 σωληνάκια)

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #19 στις: 02/03/17, 00:09 »
Nut και κλειδια καλα κανεις και αλλαζεις.
Με το tusq nut  εγω παρατηρησα διαφορα στην les paul μου.
Τα strap locks ειναι ευκολια. Απο ebay παρτα ολα που ειναι πολυ φθηνα.
Νομιζω ειχα παρει 35 ευρω 19:1 locking κλειδια που ειναι εξαιρετικα και strap locks 3 ευρω.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #20 στις: 02/03/17, 08:33 »
Η ίδια η EMG σε manual της (παρακατω) "ενθαρρυνει" να πειραματιστουμε με το 18volt mod, το οποιο δινει περισσότερο headroom και πιο"γεματο" ηχο, ειτε σε καθαρα ή στα "γκαζια".Δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα, ομως αν ειχα κιθαρα με EMGs θα το δοκιμαζα σίγουρα - αν χωραει 2η μπαταρια φυσικα...  ;D


https://www.emgpickups.com/media/productfile/p/o/powertips_tricks_0230-0190c.pdf
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #21 στις: 02/03/17, 09:19 »
Καποια στοιχια βγαινουν απο μετρισεις με υπολογιστη και ενω εκει βλεπεις διαφορα,στο αυτι δεν την καταλαβαινεις γιατι ειναι πολυ μικρη.
Anyway και εγω θα δοκιμαζα 18v,και αν ειχα 2 κιθαρες με emg θα επαιρνα το πεταλι-τροφοδοτικο που εχει και παιρνουν ρευμα phantom.ουτε ο χαμηλ μπαταρ να σε ενοχλει ουτε κανεις
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #22 στις: 02/03/17, 09:48 »
Η ίδια η EMG σε manual της (παρακατω) "ενθαρρυνει" να πειραματιστουμε με το 18volt mod, το οποιο δινει περισσότερο headroom και πιο"γεματο" ηχο, ειτε σε καθαρα ή στα "γκαζια".Δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα, ομως αν ειχα κιθαρα με EMGs θα το δοκιμαζα σίγουρα - αν χωραει 2η μπαταρια φυσικα...  ;D


https://www.emgpickups.com/media/productfile/p/o/powertips_tricks_0230-0190c.pdf

η μαμίσια Kramer 210 μου είχε 18V SD livewires. Οταν έκανα την μετατροπή απο livewires σε EMG 85b/81n (το ανάποδο απο το "συνήθες" 81b/85n - αλλά μια πολύ φυσική επιλογή καθότι αυτή ήταν και η αρχική τους θέση εκ σχεδιασμού) λογικό ήταν να κρατήσω την καλωδίωση των 18V. Ε, πίστεψέ με, έχανε τόσο από γκάζι, sustain και αρμονικές που έκανα μετατροπή με ένα κλιπ που λειτουργεί ως γεφυρούλα, από 18V -> 9V. Το ξαναδοκίμασα μερικές φορές με 18V και 9V και πάλι 18V, και κράτησα τα 9V με κλειστά μάτια. Ούτε στα καθαρά δεν είδα βελτίωση με 18V, ενώ με παραμόρφωση η χειροτέρεψη ήταν εμφανής.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #23 στις: 02/03/17, 10:00 »
Η ίδια η EMG σε manual της (παρακατω) "ενθαρρυνει" να πειραματιστουμε με το 18volt mod, το οποιο δινει περισσότερο headroom και πιο"γεματο" ηχο, ειτε σε καθαρα ή στα "γκαζια".Δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα, ομως αν ειχα κιθαρα με EMGs θα το δοκιμαζα σίγουρα - αν χωραει 2η μπαταρια φυσικα...  ;D


https://www.emgpickups.com/media/productfile/p/o/powertips_tricks_0230-0190c.pdf

η μαμίσια Kramer 210 μου είχε 18V SD livewires. Οταν έκανα την μετατροπή απο livewires σε EMG 85b/81n (το ανάποδο απο το "συνήθες" 81b/85n - αλλά μια πολύ φυσική επιλογή καθότι αυτή ήταν και η αρχική τους θέση εκ σχεδιασμού) λογικό ήταν να κρατήσω την καλωδίωση των 18V. Ε, πίστεψέ με, έχανε τόσο από γκάζι, sustain και αρμονικές που έκανα μετατροπή με ένα κλιπ που λειτουργεί ως γεφυρούλα, από 18V -> 9V. Το ξαναδοκίμασα μερικές φορές με 18V και 9V και πάλι 18V, και κράτησα τα 9V με κλειστά μάτια. Ούτε στα καθαρά δεν είδα βελτίωση με 18V, ενώ με παραμόρφωση η χειροτέρεψη ήταν εμφανής.


Όπως ανεφερα παραπανω, δεν το εχω δοκιμασει και απλα μετεφερα γνωμες φιλων κιθαριστων αλλα και ξενων fora που μιλανε για "βελτιωση" και "ξε-κομπρεσσαρισμα" - ακομα και η EMG το εξηγει απο ηλεκτρονικης αποψης οτι: "Headroom is defined as the ability of the pickup to deliver a clean, undistorted waveform. But...while current is being drained from the battery, the battery voltage is decreasing, and so is the headroom."
Τωρα αν αυτο ειναι "καλύτερο" ή "χειρότερο" στο tone μας ειναι καθαρα υποκειμενικο πιστευω... απλα μου κανει εντυπωση οτι μιλας για χειροτερεψη στα 18v... μηπως η μια απο τις 2 9βολτες δεν ηταν καινουρια?  :eee 
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Shadow_Explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • shadowworks
Απ: Upgrades σε Les Paul με active EMG
« Απάντηση #24 στις: 02/03/17, 10:24 »
Το 18v θα το δοκιμάσω, είμαι πολύ περίεργος να ακούσω τη διαφορά.
Μου αρέσει πάρα πολύ ο ήχος των EMG και δε το περίμενα να μου αρέσουν τόσο!


Αυτό εδώ έχω βρει, σαν γρήγορη λύση που δεν αλλάζει και το wiring της κιθάρας.
http://i479.photobucket.com/albums/rr151/zakkwyldefan79/EMG%2018v%20Mod/EMG18VoltMod3.jpg





@ vaig3
τα κλειδιά έρχονται,
Τα υπόλοιπα μόλις πληρωθώ.

Για Nut, οι επιλογέςπου έχω βρει έιναι οι εξής:
http://www.graphtech.com/products/brands/black-tusq-xl/product-detail/pt-6748-00-black-tusq-xl-schecter-7-str-nut-48-x-6?id=b8361c2e-304a-4667-bca3-09b7cdb2093f

http://www.graphtech.com/products/brands/black-tusq-xl/product-detail/pt-6700-00-black-tusq-xl-slotted-carvin-7-string?id=d001966c-6507-443c-9a1f-d058fd46cdc6
διαφορετικά blanc.

Για τα locks, μάλλον schaller.


@saved
περι αυτού ο λόγος?
http://www.emgpickups.com/pedals/power-supplies/power-supplies/es-918.html
θα μπει στη λίστα του άγιου Βασίλη :)

Το μόνο που με έβαζε σε σκέψεις για τους EMG, είναι η μπαταρία.
Θα επαναφέρω και την ερώτηση για το loom, για το μελλοντικό project.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.





 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 00:16
από taxfreesax
9 Απαντήσεις
6991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/04, 21:07
από Johnie Darko
6 Απαντήσεις
9669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/05, 14:13
από Μοντίφας
1 Απαντήσεις
3266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/06, 03:11
από Τσάκι
3 Απαντήσεις
3221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 13:19
από adr1anos
34 Απαντήσεις
8702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/11, 15:50
από Υπνοβάτης...
13 Απαντήσεις
5763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3
12 Απαντήσεις
5070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 16:26
από ritchieblackmore
5 Απαντήσεις
2775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/14, 11:36
από saved
14 Απαντήσεις
7382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/15, 01:50
από harrisxr650