Αποστολέας Θέμα: ακουστικά ή ηλεκτρονικά ντραμς???ΣΟΣ  (Αναγνώστηκε 19236 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος whitehorse

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
παιδια...εχω ξεκινησει ντραμς εδω και 3 μηνες...θελω να αγορασω ενα σετ αλλα κλασικα μενω κ εγω σε πολυκατοικια με πολυ παραξενους γειτονες... :( :(τα ακουστικα η αληθεια ειναι απ'οτι διαβαζω οτι προσφερουν αλλη αισθηση αλλα η μονη μου λυση ειναι να τα βαλω στο υπογειο οπου υπαρχει υγραρια και κρυο....πολυ φοβαμαι οτι δε θα θελω να πηγαινω να παιζω...
με ενδιαφερει ομως να μαθω σωστα ντραμς.....τι προτεινετε???ακουστικα???η ηλεκτρονικα???

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ακουστικά ή ηλεκτρονικά ντραμς???ΣΟΣ
« Απάντηση #1 στις: 22/02/10, 08:23 »
Μια σόμπα ;)

Αποσυνδεδεμένος bobkatsionis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • To avoid criticism: Do nothing and be nothing.
    • Προφίλ
    • Find me at Myspace!
Απ: ακουστικά ή ηλεκτρονικά ντραμς???ΣΟΣ
« Απάντηση #2 στις: 22/02/10, 16:31 »
Μια σόμπα ;)

χαχαχαχα!!!!
Ιδανικη λυση και μαλιστα μια παλιά ξυλοσομπα ωστε αμα απογοητευτεις αρχιζεις και τα ριχνεις ενα-ενα μεσα αρχιζοντας απο το floor tom μεχρι να φτιαξεις την επι8υμητη θερμοκρασια!

Σοβαρα τωρα,ενα καλο ηλεκτρονικο κιτ ισως ειναι μια πολυ καλη λυση.Εχουν πολυ καλο response στο παιξιμο και θα σε βοη8ησουν στη μελετη.
Οκ,οταν θα πηγαινεις στο προβαδικο με τους κουβαδες θα σου φαινεται πολυυυυυ διαφορετικο,ομως καλυτερα ειναι να πηγαινεις αφου εχεις μελετησει λιγο στα ηλεκτρονικα σπιτι σου.
Τι να τα κανεις τα κανονικα αμα δεν μπορεις να τα παιξεις δυνατα να γουσταρεις?
Αλλα ακομα και τα ηλεκτρονικα να ξερεις οτι ενοχλουν,οποτε τσεκαρε τι παιζει στη γειτονια πριν τα παρεις(και πριν τα παρουν αυτοι στο κρανιο)
Keyboard and Guitar player of FIREWIND & OUTLOUD.

Recording Engineer,Director,Photographer for PROGRESSIVE VISION GROUP.

www.myspace.com/katsionis
www.myspace.com/soundsymmetrystudio
www.facebook.com/bobkatsionis

E-mail : bob_katsionis@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: ακουστικά ή ηλεκτρονικά ντραμς???ΣΟΣ
« Απάντηση #3 στις: 24/02/10, 00:35 »
Προλογος:
Απόλυτη λύση, δεν νομίζω πως υπάρχει. Μιλάμε πάντα για συμβιβασμό. Ακόμα και στη δική μου παρακάτω πρόταση, όπως και στα ηλεκτρονικά τύμπανα, η κάσα σχετικά με ενοχλητικούς ήχους για τους «από κάτω» θέλει προσοχή… οπωσδήποτε χαλί ή ακόμα καλύτερα λάστιχο από κάτω της και καλή ρύθμιση του πεντάλ για να ελαχιστοποιήσεις τις μεταφερόμενες δονήσεις. Σε ξύλινο πάτωμα δεν σε σώζει ούτε ο Χριστός, ενώ για τους «μυγιάγγιχτους γείτονες.....ππφφφφ!! Αυτοί, ακόμα και να σκεφτείς ότι θα κάτσεις να παίξεις μπορούν να σου κάνουν παρατήρηση. Η μόνη λύση γι αυτούς είναι, να σκοτώσεις επιδεικτικά τον πρώτο και να χρησιμοποιήσεις το δέρμα του στα τυμπανα παραδειγματικά για τους υπόλοιπους... Με αυτόν τον τρόπο σίγουρα θα σε ρωτάνε και πως πάει η μελέτη...


Τα αξιοπρεπή ηλεκτρονικά τύμπανα είναι η ακριβή λύση αν το θέμα είναι μόνο ο θόρυβος και δεν είναι ωραίο να δώσεις ένα κάρο χρήματα και πάλι να μην έχεις δικό σου μάχιμο εξοπλισμό, κατά τη γνώμη μου, αν μιλάμε για rock καταστασεις…

Η λύση που έχω να προτείνω εγώ, είναι αυτή με την οποία παίζω στο σπίτι μου τα τελευταία 2 χρόνια χωρίς να με έχει ενοχλήσει ούτε η κυρία Σκουφοπούλου από πάνω, ούτε η κυρία Χασάνμπεη από κάτω.

Για να καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ ρίξε μια ματιά εδώ.
http://www.pearldrum.com/Products/Drumsets/Rhythm-Traveler.aspx

Το συγκεκριμένο σετ το έχω στημένο διπλα στο κρεβάτι μου, αλλά δεν θα σου πρότεινα να πάρεις ακριβώς αυτό εσύ, γιατί δεν έχεις άλλο σετ κανονικών διαστάσεων.

Εσυ, αγοράζεις ένα κανονικότατο ακουστικό σετ της αρεσκείας και τσέπης σου, και το χρησιμοποιείς με mesh muffle heads και πλαστικά πιατίνια. στο σπίτι, ενώ το μεταμορφώνεις σε real thing όποτε χρειάζεται (συναυλία, δημιουργία προβάδικου κλπ). Τα mesh muffle heads κοστίζουν γύρω στα 10 ευρώ το καθένα και υπάρχουν σε όλες τις διαστάσεις…

Επίσης, αν δεν αφαιρέσεις τα κάτω original δέρματα, τα τύμπανα έχουν τον πραγματικό τους τόνο, αλλά ακούγονται λίγο πιο δυνατά (σαν να χτυπάς pad), ενώ αν τα βγάλεις, ο τόνος εξασθενεί αλλά η ένταση του ήχου είναι χαμηλή, περίπου σαν να χτυπάς τη μπαγκέτα σε μαξιλάρι (προσοχή στις στεφανιές..  ;D ).
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/10, 00:43 από Stergios Kourou »

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουστικά ή ηλεκτρονικά ντραμς???ΣΟΣ
« Απάντηση #4 στις: 24/02/10, 23:47 »
Για να καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ ρίξε μια ματιά εδώ.
http://www.pearldrum.com/Products/Drumsets/Rhythm-Traveler.aspx


Δεν ειμαι ντραμμερ αλλα τυγχανει ο πατερας φιλου μου που ειναι επαγγελματιας να εχει τετοιο σετ στο σπιτι του, και εχω σαχλαμαρισει λιγο πανω τους.
Πραγματικα απο αποψη θορυβου ειναι μια χαρα, δεν θα εχεις προβλημα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
68 Απαντήσεις
55845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 14:34
από chris87
90 Απαντήσεις
60902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/09, 19:49
από andy the crow
21 Απαντήσεις
7771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 22:08
από Raz
12 Απαντήσεις
8481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/08, 13:02
από Spell@lchemist!
3 Απαντήσεις
2735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 17:59
από Fteo
7 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/09, 17:36
από Wildrek
0 Απαντήσεις
14937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 21:19
από Vicarious
7 Απαντήσεις
3477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/10, 18:42
από m@ster k@frer
1 Απαντήσεις
36604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/11, 08:57
από fedstog
2 Απαντήσεις
26677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/15, 16:36
από thanasisdaras