Αποστολέας Θέμα: Προγραμματα Παρτιτουρας ( εγγραφης/midi-> παρτιτουρας )  (Αναγνώστηκε 47300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ
... Δυστυχώς όμως οι κλίμακες που χρησιμοποιώ δεν είναι αυτές που χρησιμοποιούνται στην ευρωπαϊκή μουσική αλλά στην ανατολική όπου έχω οπλισμούς ταυτόχρονα με υφέσεις και διέσεις. Στο φινάλε δεν μπορώ να το κάνω αυτό και αναγκαστικά καταφεύγω σε κομπογιαννίτικους τρόπους π.χ. Αν έχετε υπόψην κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να λύσω το παραπάνω πείτε μου ή αν υπάρχει αυτή η  δυνατότητα από το finale κι εγώ δεν το ξέρω πείτε μου σας παρακαλώ. Θα μου λύσετε τα χέρια...

Για υφέσεις και διέσεις στο Finale:

Εγώ έχω το Finale 2004 αλλά πρέπει να γίνεται και στο 2003:
* Κάνε διπλό κλικ στο κουμπάκι με τις δυο υφέσεις (για το κλειδί)
* Κάνε διπλό κλικ στο πρώτο μέτρο της παρτιτούρας σου
* Στο παράθυρο που ανοίγει πήγαινε στο μενού-δάκι που ανοίγει προς τα κάτω και έχει συνήθως προεπιλεγμένο το "Major Key" (δίπλα από το πενταγραμμάκι του παραθύρου. Επέλεξε (τέρμα κάτω) το "nonstandard"
* Στο νέο παράθυρο τσεκάρισε το "Nonlinear key Signature"
* Κάτω ακριβώς απο αυτό επέλεξε το κουμπάκι που έχει και υφέσεις και διέσεις (μάλλον αυτό θα σου κάνει καλύτερα αλλά μπορείς να δοκιμάσεις και τα άλλα).
* Στο νέο παραθυράκι (αχ ρε φινάλε με τα παραθύρια σου!) το step level πρέπει να δείχνει μάλλον τη νότα (γραμμή ή διάστημα) ενώ το Ammount δείχνει αν είναι ύφεση ή δίεση. Βάζοντας 1 είναι δίεση βάζοντας -1 είναι ύφεση.
Δεν είχα το χρόνο να το ψάξω, απλώς διαβάζοντας το ποστ κοίταξα να δω αν υπάρχει η δυνατότητα στο Finale.
Θέλει λίγο ψάξιμο αλλά από ότι φαίνεται, γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/06, 04:42 από Λευτέρης Ζ »

Αποσυνδεδεμένος bofmar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Υπαρχει καποιο προγραμμα στο οποιο να μπορεισ να φτιαξεις-εισαγεις παρτιτουρα και να στην κανει αναπαραγωγη με καποιο οργανο?

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το εξαιρετικό Sibelius:

http://www.sibelius.com/
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος bofmar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
θελει windows XP και εγω εχω ME....καμια αλλη προταση?

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχεις Windows ME;;; :o
Και δεν παίζεις ξύλο με τον υπολογιστή σου καθημερινά; :P

Το Sibelius 5 είναι η τελευταία έκδοση.
Δεν το γνωρίζω, αλλά ίσως παλαιότερες εκδόσεις να είναι συμβατές με τα σατανικά ΜΕ.

Για δες και το Finale:

http://www.finalemusic.com/
« Τελευταία τροποποίηση: 11/07/07, 21:52 από KJP »
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το Φιναλε ειναι πολυ καλο, ισως το καλυτερο για εκδοση και επαγγελματικη εκτυπωση μουσικων εργων. το Σιμπελιους ειναι πιο απλο στην πρωτη επαφη,εχει πιο ευχρηστο μιξερ, ειδικα το πιο καινουργιο σε αντιθεση με το Φιναλε που ειναι λιγο δυστροπο στα μιντι >:(, αλλα και το Κιουμπεις εχει πολυ καλη παρτιτουρα, αμα εχεις λεφτα βρισκεις οτι θες, 8) αμα δεν εχεις κλαις. :'(
Γειά χαρά κι από μένα
Έ΄χω κι εγώ μια απορία σχετικά με το προγράμματα καταγραφής παρτιτούρας. Ασχολούμαι με ηλεκτρονικές καταγραφές μουσικών χειρογράφων κειμένων και χρησιμοποιώ το Finale 2003. Δυστυχώς όμως οι κλίμακες που χρησιμοποιώ δεν είναι αυτές που χρησιμοποιούνται στην ευρωπαϊκή μουσική αλλά στην ανατολική όπου έχω οπλισμούς ταυτόχρονα με υφέσεις και διέσεις. Στο φινάλε δεν μπορώ να το κάνω αυτό και αναγκαστικά καταφεύγω σε κομπογιαννίτικους τρόπους π.χ. Αν έχω οπλισμό Μι ύφεση και φα δίεση βάζω οπλισμό φα δίεση και όπου υπάρχει μι ύφεση το γράφω μέσα στο κείμενο. Για μαλακές αλλοιώσεις ούτε λόγος βέβαια.
Αν έχετε υπόψην κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να λύσω το παραπάνω πείτε μου ή αν υπάρχει αυτή η  δυνατότητα από το finale κι εγώ δεν το ξέρω πείτε μου σας παρακαλώ. Θα μου λύσετε τα χέρια...
ψαξε καποια βιεστι στο ιντερνετ που δινουν τον μη συγκερασμενο κωδικα, υπαρχουν λυσεις,αλλα το φιναλε θα σε δυσκολευει αρκετα, θα κοιταξω πως εκανα καποιες εργασιες παρομοιες με αυτη που ζητας, θα ανοιξω το αλλο πισι και θα σου απαντησω σιγουρα, ψυχραιμια, θα το βρουμε.
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Πρέπει να είχες πολύ όρεξη να σκάψεις τόσο βαθειά και να ξεθάψεις αυτό το θέμα ;D

Η Nota (που της απαντάς) έχει να μπει στο forum 3,5 χρόνια!!!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Μια λύση, αν και κάπως κοπιαστική, είναι να βάζεις τις εκτός συγκερασμού νότες με συγκεκριμένα bends στο Guitar Pro.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το προγραμμα σκαλα μπορει να σου δωσει sysex για οποιο προγραμμα θελεις, εχει και ενα vst για βοηθεια, ( θελει κι αυτο λιιιιιγο ψαξιμο ), τωρα αναλογα το λογισμικο που εχεις, δηλ. το φιναλε κανει τα παντα, αλλα πως; δεν θυμαμαι να το εχω κανει αυτο στο φιναλε, ??? ( μη με περασετε για ξερολα, φτου, φτου ), παντως στο Σιμπελιους που δουλευω συνεχεια το εχω πετυχει ανετα πριν δυο νομιζω χρονια, εχει λιγο μανουρα το ολο θεμα, οταν τελειωσω μια δουλεια μεχρι το βραδυ, θα το κοιταξω επισταμένως, γιατι υπαρχουν πολλοι που εχουν την ιδα απορια ), α ξεχασα εχω ενα πολυ καλο φιλο κιθαριστη συναδελφο που κανει πολλα χρονια αυτη τη δουλεια, ( δηλ. φτιαχνει εργα διαφορων συνθετων για εκδοση στο Φιναλε, το ξερει απ εξω, θα ρωτησω και αυτον ), δεν πρεπει να φευγει κανεις χωρις να απαντηθει η ερωτηση του απο το φορουμ, σωστα; ;)
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος alexandros1959

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Καλησπέρα. Διάβασα όλα όσα γράφετε σ΄αυτό το θέμα, αλλά χρειάζομαι την βοήθεια σας γιατί αυτό που ψάχνω είναι κάπως εξειδικευμένο.
Με ενδιαφέρει ένα (δωρεάν κατά προτίμηση) πρόγραμμα για να φτιάχνω παρτιτούρες (είτε παίζοντας τις νότες σε κλαβιέ, είτε εισάγοντας ένα μονοφωνικό αρχείο wav) και να μπορώ να τις εκτυπώσω. Τίποτε άλλο.
Στην α περίπτωση... Θα ακούω έναν μετρονόμο - θα παίζω και θα γράφονται οι νότες?
Στην β περίπτωση: Δεν δουλεύω MIDI αλλά αν πρέπει τα wav να γίνουν Midi, πείτε μου παρακαλώ έναν απλό τρόπο μην μπλέξω με το Melodyne.
Τέλος, το αποτέλεσμα σώζεται σε PDF?
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Αλεξ



Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Γεια χαρά!
Η τελευταία δημοσίευση στο θέμα που έγραψες είναι από το 2010. Μακάρι να σου γράψουν τα παιδιά που άρχισαν το θέμα, αλλά...

Σχετικά μ' αυτό που ρωτάς, ελάχιστα έχω ασχοληθεί με το σπορ, αλλά κάθε παρτιτούρα που έγραψα/επεξεργάστηκα
ήταν μέσω MIDI. Βλέπω ότι το Sibelius υποστηρίζει μονοφωνική μετατροπή audio μέσω μικροφώνου. Επίσης το AnthemScore έχει μετατροπή mp3 σε παρτιτούρα.
Υποθέτω ότι θα υπάρχουν κι άλλα στο ίδιο πνεύμα. Ωστόσο δεν έχω δουλέψει κανένα από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος alexandros1959

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μακάρι να βρεθεί κάποιος με την ίδια απορία να με κατατοπίσει. Να'σαι καλά.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
9975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/02, 22:10
από Κώστας
9 Απαντήσεις
5866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/03, 01:18
από H4RRY
8 Απαντήσεις
13322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/09, 10:26
από St3ven
31 Απαντήσεις
14833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/05, 12:22
από Gibslime
2 Απαντήσεις
2673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/09, 10:03
από Bekos®
3 Απαντήσεις
4743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/10, 15:54
από elrich
0 Απαντήσεις
1998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/11, 01:52
από johnpontios
2 Απαντήσεις
3274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 18:51
από johnpontios
1 Απαντήσεις
7596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/18, 18:22
από STEFANOS604
3 Απαντήσεις
6488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/18, 07:15
από Guitar Fan