Αποστολέας Θέμα: κιθαρα για ολα τα γουστα  (Αναγνώστηκε 3998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalupyourass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
κιθαρα για ολα τα γουστα
« στις: 19/03/12, 18:48 »
καλησπερα!παιζω κιθαρα 4 χρονια και εχω μια κιθαρα που ειχα παρει απο πακετο....παιζω σε ενα πανκ-ροκ συγκρότημα αλλα σπιτι μου παιζω πιο πολυ μεταλ..ψαχνω μια κιθαρα που να καλύπτει αυτα τα ειδη και να εχει μεχρι 400..τι εχετε να προτείνετε??:)

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα για ολα τα γουστα
« Απάντηση #1 στις: 19/03/12, 19:55 »
Σου προτεινω να παρεις κατι που σε βολευει και το γουσταρεις εμφανισιακα. Απο εκει και περα το παιξιμο ειναι που θα καθορισει κυριως το ειδος μουσικης οχι η κιθαρα. Στο λεω αυτο εχοντας περασει απτο σταδιο και εχοντας σπαταλησει αρκετο χρονο στο ζητημα.

Θα σου προτεινα να μην πας με την λογικη "το ταδε καλο για μεταλ, το ταδε για ρεμπετικα" αλλα με τη λογικη τι περιμενω απο τον ηχο μου. Θελω να ξυριζει λιγο, να εχει πιο σφιχτα μπασα, μεσαια, ψηλα, να ειναι twangy, mellow, να εχει τον ελαχιστο θορυβο;

Αποσυνδεδεμένος metalupyourass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα για ολα τα γουστα
« Απάντηση #2 στις: 19/03/12, 22:16 »
Σου προτεινω να παρεις κατι που σε βολευει και το γουσταρεις εμφανισιακα. Απο εκει και περα το παιξιμο ειναι που θα καθορισει κυριως το ειδος μουσικης οχι η κιθαρα. Στο λεω αυτο εχοντας περασει απτο σταδιο και εχοντας σπαταλησει αρκετο χρονο στο ζητημα.

Θα σου προτεινα να μην πας με την λογικη "το ταδε καλο για μεταλ, το ταδε για ρεμπετικα" αλλα με τη λογικη τι περιμενω απο τον ηχο μου. Θελω να ξυριζει λιγο, να εχει πιο σφιχτα μπασα, μεσαια, ψηλα, να ειναι twangy, mellow, να εχει τον ελαχιστο θορυβο;
εδω στην πολη εχω πολυ λιγες επιλογες...αυτες που μου αρεσαν ηταν μια schecter (δεν θυμάμαι μοντελο) που ξυριζε..και η αλλη μια epiphone les paul που είχε καπως υπερβολικα ζεστό ηχο(γεμάτο να το πω)..για αυτο ζητησα την γνωμη σας..ψαχνω κατι που να βγάζει αξιολογα γκαζια και ''γεματα'' καθαρα

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα για ολα τα γουστα
« Απάντηση #3 στις: 19/03/12, 23:04 »
Μια από τις πολύ ποιοτικές και value for money κιθαρες στα 400 ευρω είναι η PRS SE Tremonti:

http://www.dv247.com/guitars/prs-mark-tremonti-se-electric-guitar-natural--67347

Μπορει να ανταπεξελθει στα ειδη που παιζεις (και οχι μονο), και δινει την αισθηση πολυ ακριβοτερης κιθαρας. Βεβαιως εννοειται οτι πρεπει να την δοκιμασεις για να δεις αν σε βολευει και παιχτικά (βαρος, μπρατσο κτλ), οπως και εννοειται οτι δεν περιμένουμε τον ήχο που θέλουμε να πετύχουμε από την κιθάρα μας (ο ενισχυτής / πεταλιέρα / πεταλακια έχουν μεγαλύτερο λόγο στον τελικό ήχο και φυσικά την μεγάλη διαφοροποίηση στο τελικό tone την κάνουν τα χέρια μας  ;) ).

Φυσικά μπορεί να σε βγάλει ασπροπρόσωπο και μια Vintage V100 των 260 ευρώ (http://www.dv247.com/guitars/vintage-v100-electric-guitar-gloss-black--35391 ) όμως η PRS έχω την αίσθηση ότι παίζει σε άλλη κλάση...

EDIT: Την συγκεκριμενη PRS μπορει να τη βρεις να πωλειται καινουρια (σε αλλα χρωματα) ως και 600+ ευρω, όμως πιστεύω ότι το φυσικό φινιρισμα είναι το πιο ωραιο και φυσικα συμφερει περισσοτερο  ;) εδώ και μερικές φωτό:

http://acapella.harmony-central.com/showthread.php?2544266-HNGD-PRS-SE-Tremonti
 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/12, 07:48 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα για ολα τα γουστα
« Απάντηση #4 στις: 20/03/12, 15:04 »
Μιας και ξανα επαιξα προσφατα με μια Tremonti , σχηματισα χειροτερη γνωμη απο αυτην που ειχα!!!
Στα + η ποιοτητα κατασκευης, πραγματικα ειναι σαν High end κιθαρα!
Στα - μουντος ηχος,(εκτος και αν σου αρεσει) πολυ μετριοι μαγνητες και το βασικοτερο για εμενα, μπρατσο σαν κουπι!Δεν μπορω να παιξω με τπτ!
Αν ειχε το wide thin της αλλης σειρας κατι θα μου ελεγε.
Τσεκαρε τις Custom 24 απο Prs SE!
Οποτε επιβαλετε δοκιμη!!!!

Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος metalupyourass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα για ολα τα γουστα
« Απάντηση #5 στις: 20/03/12, 15:11 »
καταρχην ευχαριστώ για τις απαντησεις..εχω την εντύπωση πως οι prs αξίζουν οταν είναι 1000>..αμα λες μουντός ηχος...μακρια απο μας

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα για ολα τα γουστα
« Απάντηση #6 στις: 20/03/12, 15:25 »
καταρχην ευχαριστώ για τις απαντησεις..εχω την εντύπωση πως οι prs αξίζουν οταν είναι 1000>..αμα λες μουντός ηχος...μακρια απο μας
Οπα, δεν καταλαβες, οι Prs αξιζουν αλλα πρεπει να παιξεις πρωτα να δεις αν σε βολευουν!!!
Ο μουντος ηχος ειναι απο το σκετο μαονι,δεν εχει κομματι maple που γουσταρω εγω,μαονι+maple καπακι ειναι το τελειο για εμενα!
Δοκιμασε το μπρατσο της,αν σε βολευει ειναι καλη επιλογη για τα λεφτα της!!!
Την διαφορα απο τα ξυλα θα την καταλαβεις μονο αν εχει καλο ενυσχητη!!!!!
Οσα λεω ειναι προσωπικη γνωμη,δεν θελω να σε προκαταβαλω θετικα η αρνητικα!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/12, 15:28 από vaig3 »
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: κιθαρα για ολα τα γουστα
« Απάντηση #7 στις: 20/03/12, 16:21 »
καταρχην ευχαριστώ για τις απαντησεις..εχω την εντύπωση πως οι prs αξίζουν οταν είναι 1000>..αμα λες μουντός ηχος...μακρια απο μας
Οπα, δεν καταλαβες, οι Prs αξιζουν αλλα πρεπει να παιξεις πρωτα να δεις αν σε βολευουν!!!
Ο μουντος ηχος ειναι απο το σκετο μαονι,δεν εχει κομματι maple που γουσταρω εγω,μαονι+maple καπακι ειναι το τελειο για εμενα!
Δοκιμασε το μπρατσο της,αν σε βολευει ειναι καλη επιλογη για τα λεφτα της!!!
Την διαφορα απο τα ξυλα θα την καταλαβεις μονο αν εχει καλο ενυσχητη!!!!!
Οσα λεω ειναι προσωπικη γνωμη,δεν θελω να σε προκαταβαλω θετικα η αρνητικα!!!

Ε τώρα sorry κιόλας αλλά άμα κοπανάς και 5 θαυμαστικά από δίπλα τι να καταλάβει ο άλλος;

"Η κιθάρα έχει μουντό ήχο!!!!"
"Η κιθάρα έχει μουντό ήχο"

Συγκρινέ τα. Το πρώτο φωνάζει μακριά από μας το δεύτερο τίποτα το ιδιαίτερο.

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα για ολα τα γουστα
« Απάντηση #8 στις: 20/03/12, 17:36 »
καταρχην ευχαριστώ για τις απαντησεις..εχω την εντύπωση πως οι prs αξίζουν οταν είναι 1000>..αμα λες μουντός ηχος...μακρια απο μας
Οπα, δεν καταλαβες, οι Prs αξιζουν αλλα πρεπει να παιξεις πρωτα να δεις αν σε βολευουν!!!
Ο μουντος ηχος ειναι απο το σκετο μαονι,δεν εχει κομματι maple που γουσταρω εγω,μαονι+maple καπακι ειναι το τελειο για εμενα!
Δοκιμασε το μπρατσο της,αν σε βολευει ειναι καλη επιλογη για τα λεφτα της!!!
Την διαφορα απο τα ξυλα θα την καταλαβεις μονο αν εχει καλο ενυσχητη!!!!!
Οσα λεω ειναι προσωπικη γνωμη,δεν θελω να σε προκαταβαλω θετικα η αρνητικα!!!

Ε τώρα sorry κιόλας αλλά άμα κοπανάς και 5 θαυμαστικά από δίπλα τι να καταλάβει ο άλλος;

"Η κιθάρα έχει μουντό ήχο!!!!"
"Η κιθάρα έχει μουντό ήχο"

Συγκρινέ τα. Το πρώτο φωνάζει μακριά από μας το δεύτερο τίποτα το ιδιαίτερο.

Εχεις δικιο μαλλον πρεπει να σταματησω να βαζω θαυμαστικα.
Τα βαζω λογω συνηθειας(λαθος) οποτε θεωρισετα τελειες.
Ελπιζω να μην μου την πεις,γιατι δεν βαζω τονους. :D :D
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα για ολα τα γουστα
« Απάντηση #9 στις: 20/03/12, 23:38 »
Εγώ έχω να προτείνω τις ακόλουθες

http://en.euroguitar.com/guitar/schecter/omen-extreme/6/120768.html                                                                            http://en.euroguitar.com/guitar/schecter/demon/6/120805.html                                                                                          http://en.euroguitar.com/guitar/cort/evl/z4/116274.html
θα πρέπει όμως να τις δοκιμάσεις για να δεις πια σου κάνει,τις schecter μπορείς να τις βρεις στην Αθήνα  για την cort ίσως να θέλει ψάξιμο.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: κιθαρα για ολα τα γουστα
« Απάντηση #10 στις: 21/03/12, 00:11 »
Εχεις δικιο μαλλον πρεπει να σταματησω να βαζω θαυμαστικα.
Τα βαζω λογω συνηθειας(λαθος) οποτε θεωρισετα τελειες.
Ελπιζω να μην μου την πεις,γιατι δεν βαζω τονους. :D :D

Αν και γενικά είμαι πολύ υπέρ της σωστής γραφής και κανείς δεν τη διδάσκει σωστά
δεν το είπα με σκοπό να στην πω :P
E, τώρα με τους τόνους ο,τι θες κάνε, μεγάλα παιδιά είμαστε ;D

Απλά γενικά, είναι σφάλμα τα περιττά σημεία στίξης όπως καλή ώρα τώρα, ο άλλος μπορεί
να σου λέει "αμάν, αυτός έπαιξε και δεν ακούγεται το όργανο από την μουντίλα" κάτι το οποίο εσύ
σπεύδεις να διορθώσεις μετά.

Δεν μπλέκεται λίγο το πράμα; :P

Φιλικά πάντα.

end off topic

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα για ολα τα γουστα
« Απάντηση #11 στις: 21/03/12, 07:53 »
Σε περίπτωση που δεν σε βολεύει το μπράτσο της SE Tremonti (που για μένα είναι το τέλειο για ρυθμικά παιξίματα και όχι μόνο  ;) ), θα σου πρότεινα να δεις και τις παρακάτω (πάντα στα 400 ευρω - άντε λίιιγο παραπάνω  ;D ):

1. Jackson SLXT (με neck-through-body κατασκευη και passive EMG μαγνήτες). Λεπτό και φαρδύ μπράτσο που "σηκώνει" πολύ χαμηλό action χορδών λόγω compount radius ταστιερας.

http://www.thomann.de/gr/jackson_slxt_soloist_bk.htm
http://www.drumcityguitarland.com/drumcitygl/stores/1/Jackson-X-Series-SLXT-Soloist-Trans-Black-6-String-Electric-Guitar-P5056C20.aspx
http://jacksonguitars.com/en-GR/products/search.php?partno=2916202503

2. Epiphone LP Ltd Ed CS Midnight Ebony (με active EMG 81 & 85):

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Epiphone-Ltd.-Ed.-Les-Paul-CS-Midnight-Ebony/art-GIT0020333-000

Οι 2 παραπάνω προσανατολίζονται περισσότερο σε μεταλ παιξίματα, όμως πιστεύω θα σε βγάλουν και στα υπόλοιπα που παίζεις. Αλήθεια ποιον ενισχυτή/ πεταλιέρα έχεις?

Edit: Όπως έχεις ίσως ήδη καταλάβει, κιθάρα που να καλύπτει όλα τα γούστα (τόσο παιχτικά όσο και ηχητικά) δεν υπάρχει, οπότε εμείς μόνο προτάσεις μπορούμε να σου κάνουμε. Μόνο εσύ γνωρίζεις τι ακριβώς χρειάζεσαι και τι σου ταιριάζει, και καλό είναι να δοκιμάσεις όσες περισσότερες κιθάρες μπορείς.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/03/12, 09:10 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος metalupyourass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα για ολα τα γουστα
« Απάντηση #12 στις: 29/03/12, 01:04 »
χθες ψάχνοντας βρηκα αυτη www.liolios.gr/index.asp?page=product&pid=33359 αλλα δεν βρήκα καποιο feedback στο internet..την εχει δοκιμάσει-ακούσει-παιξει κανένας?καθε πληροφορία δεκτή!!;)

Αποσυνδεδεμένος RandomHero

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα για ολα τα γουστα
« Απάντηση #13 στις: 13/04/12, 19:05 »
δες αυτη εδω,μπορει να σου αρεσει  http://www.thomann.de/gr/jackson_rrxt_rhoads_kg.htm

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
1 Απαντήσεις
2517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 16:56
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
4460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
14 Απαντήσεις
6710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness
25 Απαντήσεις
7377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/09, 21:06
από Ogun-Sotis
7 Απαντήσεις
4654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 16:08
από mace
8 Απαντήσεις
3979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 03:30
από geo134
7 Απαντήσεις
4045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 00:50
από T-REX
9 Απαντήσεις
4277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 16:09
από LiveToPlayLive
9 Απαντήσεις
4708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 01:26
από metalmike