Αποστολέας Θέμα: Μαθήματα Κλασσικής και Ηλεκτρικής ταυτόχρονα  (Αναγνώστηκε 4466 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
είναι εφικτό να κάνει κάποιος ταυτόχρονα μαθήματα Κλασσικής και Ηλεκτρικής Κιθάρας;
τα μαθήματα θα είναι διαφορετικές ημέρες φυσικά


ποια είναι τα υπέρ και τα κατά;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Το υπερ είναι ότι θα μάθει δύο διαφορετικά όργανα. Κάποια πράγματα από την κλασική μπορούν να βοηθήσουν (αλλά και να μπερδέψουν) στην ηλεκτρική και αντίστροφα. Το αρνητικό είναι ότι θα αργήσει περισσότερο να φτάσει σε ένα επίπεδο σε σχέση με το αν αφιέρωνε όλο του το χρόνο σε ένα από τα δύο.
Το βασικότερο όλων είναι η διαφορά στην τεχνική του δεξιού χεριού αλλά δε σου απαγορεύει κανείς να είσαι άνετος και με δάχτυλα και με πένα.



Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Αμα έχεις τα λεφτά και το χρόνο, είναι μια χαρά εφικτό. Η ενδεχόμενη δυσκολία είναι να είσαι σε θέση να διαχωρίζεις τις τεχνικές σου, αρχικά, μέχρι να το μάθεις μηχανικά. Για αυτό το λόγο, θα σου συνιστούσα να μη κάνεις μαθήματα με το γείτονα που είναι κρεοπώλης ξέρω γω ο οποίος έκανε παλιά κιθάρα, και ξέρει ακόμα 5 πράγματα, αλλά με ανθρώπους που έχουν καλή εμπειρία στη ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ. Ανθρώπους που θα είναι σε θέση απο τη πρώτη στιγμή να σου δομίσουν μια άρτια τεχνική και να βρίσκουν τα λάθη σου.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
zeoy,
εντάξει, το να λες η Κλασσική σε σχέση με την Ηλεκτρική είναι άλλο όργανο είναι υπερβολικό.
Κατ' αρχήν το fret hand εξασκείται πάρα πολύ με την κλασσική, μέχρι στιγμής βλέπω ότι γίνεται πολύ πιο σταθερό και δουλεύει με περισσότερη ακρίβεια.


isnogood
σιγά-σιγά ορισμένες τεχνικές μηχανοποιούνται και με εκπλήσσει και εμένα που γίνονται αυτόματα, χωρίς να σκέφτομαι και να το επιδιώκω, όπως όταν οδηγούμε αυτοκίνητο.
Δάσκαλο δεν το βλέπω για τώρα γιατί δεν υπάρχουν λεφτά και όλα γίνονται με βιβλία κλπ
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Συγνώμη, η απάντησή μου αφορά "μαθήματα", όπως γράφεις στο τίτλο. Το οτι γίνεται γίνεται χωρίς δάσκαλο, γίνεται, αλλά το αποτέλεσμα είναι άλλη ιστορία μετα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
zeoy,
εντάξει, το να λες η Κλασσική σε σχέση με την Ηλεκτρική είναι άλλο όργανο είναι υπερβολικό.
Κατ' αρχήν το fret hand εξασκείται πάρα πολύ με την κλασσική, μέχρι στιγμής βλέπω ότι γίνεται πολύ πιο σταθερό και δουλεύει με περισσότερη ακρίβεια.


Μα είπα ότι πολλά πράγματα από την κλασική μπορούν να βοηθήσουν στην ηλεκτρική αλλά τα όργανα είναι τόσο διαφορετικά όσο το πιάνο με το αρμόνιο. Και μόνο το γεγονός ότι οι ομοιότητες αφορούν κυρίως το ένα από τα δύο χέρια τα κάνει κατά 50% τουλάχιστον διαφορετικά.
Αν τώρα εννοείς ότι το fretting hand εξασκείται περισσότερο παίζοντας Bach σε κλασική από το να παίζεις power chords με τέρμα τα distortion στην ηλεκτρική, φυσικά και δε θα διαφωνήσω.
Στα λέω έχοντας περάσει κι από τα δύο όργανα για πολλάαααα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
 isnogood,
 δυστυχώς το θέμα του δασκάλου αργεί και θα πρέπει να μάθω με βιβλία και μόνος μου για κάποια χρόνια.
 Ίσως καταφέρω να πηγαίνω 1-2 φορές τον μήνα σε κάποιον να με τσεκάρει από Οκτώβριο και μετά.
 Το θέμα είναι να μου επισημαίνει τα λάθη στην τεχνική.
 
 
zeoy
 Μάλλον πρέπει και εγώ να περάσω και από τα δύο όργανα για να έχω πιο σφαιρικη γνώση.
 Στην αρχή η κλασσική σου προσφέρει πολύ περισσότερα γιατί υπάρχει πολύ ρεπερτόριο και έτσι δεν αγχώνεσαι τι θα μάθεις, έχεις 2-3 μεθόδους (βιβλία) και τις ακολουθείς. Αντιθέτως στην ηλεκτρική υπάρχει μεγάλο κενο στην αρχή, πχ στα power chords μέχρι να μπορέσεις να κάνεις το σωστό alternative strummng σε 2 και 3 χορδές θα περάσει αρκετός καιρός, όμως αυτό το strumming pattern είναι πάρα πολύ βασικό.
 Και φυσικά να μπορείς να αλλάζεις Power chords γρήγορα και να μην κάνουν buzz.
 Δηλ. Θέλω να πω οτι η κλασσική σε βάζει πιο μαλακά στο παιχνίδι μέχρι να αποκτήσεις εμπειρία στις τεχνικές της ηλεκτρικής, γι' αυτό λέω να κάνω και τις δυο ταυτόχρονα.

 αλλά να μην ξεχνάμε και το hybrid picking του Jeff Beck και του Mark Knopfler
το οποίο καλύπτει και ο Govan στο βιβλίο του
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/14, 11:21 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
7334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/05, 12:12
από Tzeleberfidon
3 Απαντήσεις
15158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 14:50
από V a n
6 Απαντήσεις
7654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/10, 16:31
από sofitia
3 Απαντήσεις
2811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/10, 19:58
από sofitia
2 Απαντήσεις
2580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/11, 17:29
από ScorpionsManiac
4 Απαντήσεις
5320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/12, 14:45
από sonap2
20 Απαντήσεις
14605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/17, 21:38
από Uriah
14 Απαντήσεις
15381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/21, 21:05
από GVen
20 Απαντήσεις
10891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/19, 13:19
από panixgr
0 Απαντήσεις
3435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/19, 14:43
από Ioannis Anastassakis