Αποστολέας Θέμα: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips  (Αναγνώστηκε 58791 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #100 στις: 29/03/13, 13:04 »
... Συνολικά, αν αναλογιστεί κανείς τη διαφορά τιμής, ο VHT είναι χωρίς αμφιβολία η καλύτερη επιλογή ...


τω καιρώ εκείνω είχα τη δυνατότητα να πάρω silverface princeton reverb αρκετά φτηνότερα από το VHT και δεν το προχώρησα. Tον προώθησα σε έναν καλό φίλο :o
Από καθαρά οικονομικής απόψεως ήταν βλακεία γιατί θα μπορούσα κάλλιστα να τον πουλήσω για πολύ περισσότερα αλλά I'm not in it for the money ;)


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #101 στις: 29/03/13, 14:57 »
τω καιρώ εκείνω είχα τη δυνατότητα να πάρω silverface princeton reverb αρκετά φτηνότερα από το VHT και δεν το προχώρησα. Tον προώθησα σε έναν καλό φίλο :o  Από καθαρά οικονομικής απόψεως ήταν βλακεία γιατί θα μπορούσα κάλλιστα να τον πουλήσω για πολύ περισσότερα αλλά I'm not in it for the money ;)

I hear you. Αν πάντως σού προκύψει ξανά κανένας vintage ενισχυτής, στείλε μου ένα μηνυματάκι... :P ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #102 στις: 01/04/13, 10:37 »
Πρωτόγνωρες εμπειρίες ;D
Σε κάποιο διάλλειμα της χτεσινής πρόβας ο 12/20 έπαιξε με Watts και Volume στο τέρμα και με το boost ενεργοποιημένο (πάντα με 6L6 σε high voltage mode) ...
Ο ήχος ήταν κατηγορίας "δε μεταδίδω άλλο". Απίστευτο crunch/overdrive που καθάριζε και γύρναγες σε clean με το volume της κιθάρας γύρω στο 7 χωρίς να χάνεις ένταση (η οποία ένταση ήταν υπερβολική για να τον κρατήσω εκεί στην υπόλοιπη πρόβα αλλά πιθανότατα να ήταν ανεκτή σε μια μεσαία-μεγάλη σκηνή ή σε ανοιχτό χώρο).


Γιώργο τι νεότερα με το δικό σου; Τι λέει με τα πετάλια σου;
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/13, 16:04 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #103 στις: 01/04/13, 12:46 »
Γιώργο τι νεότερα με το δικό σου; Τι λέει με τα πετάλια σου;

Kατά σύμπτωση κάτι παρόμοιο επιχείρησα κι εγώ χτες. Όλα στο φουλ (Pentode, Watts, Volume) εκτός από το boost. Αυτό κράτησε για λιγότερο από ένα λεπτό, γιατί ακόμα και με τις stock 6V6 η ένταση ήταν απαγορευτική για το χώρο μου. Εκτός αυτού, έβγαινε και αρκετός θόρυβος, ειδικά με μονούς μαγνήτες. Δεν δοκίμασα καν να βάλω το boost από φόβο μήπως αρχίσουν να σπάνε τζάμια, να ενεργοποιούνται συναγερμοί κλπ. Πάντως με το volume της κιθάρας μπορούσα να φέρω την ένταση σε ανεκτά επίπεδα και να βρω το σημείο όπου ο ήχος καθαρίζει ή βρωμίζει ανάλογα με το πώς παίζω. Επίσης ενδιαφέρων είναι ο τρόπος με τον οποίο επηρρεάζουν την ένταση και τη χροιά τα ρυθμιστικά του FX loop (ευχαριστώ για την υπόδειξη, ίσως να μην είχα σκεφτεί καν να πειραματιστώ με αυτά από μόνος μου).

Γενικά πάντως βρίσκω ότι οι καλύτερες ρυθμίσεις για μένα είναι με τον ενισχυτή σε pentode mode και τα Watts περίπου στα 3/4. Μετά καθορίζω το volume ανάλογα με τους μαγνήτες της κιθάρας που παίζω και έτσι μπορώ να χρησιμοποιώ το volume της κιθάρας, ίσως και boost από τα πετάλια όταν το χρειαστώ. Αυτό μου επιτρέπει να απομακρυνθώ από τον ενισχυτή και την καμπίνα και να απολαύσω καλύτερα τον ήχο από την άλλη άκρη του δωματίου. Το γεγονός είναι ότι όλα αυτά σε συνδυασμό με την πολύ ευαίσθητη απόκριση του ενισχυτή με έχουν κάνει να σκέφτομαι περισσότερο το στυλ του παιξίματός μου και να προσπαθώ να βγάλω το "tone" και το "feeling" με τα δάχτυλα και όχι με τις ρυθμίσεις.

Κάτι άλλο που παρατήρησα έχει σχέση με το κουμπί για το τρέμολο. Όταν το έχω στη θέση Ι (slow) ακούγεται από την καμπίνα ένας ήχος τον οποίο θα περιέγραφα ως παλλόμενο βουητό, ακόμα και όταν τα άλλα ρυθμιστικά του tremolo (intensity και speed) είναι στο μηδέν. Ο ήχος αυτός εξαφανίζεται όταν γυρίσω το κουμπί στη θέση ΙΙ (fast). Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αυτό ή είναι μόνο ο δικός μου ενισχυτής;

Όσο για τα πετάλια, όπως είπα ήδη το Dual Booster σε ρύθμιση μόνο για boost κάνει πολύ καλά τη συνηθισμένη του δουλειά (το είχαμε αναλύσει αρκετά στο αντίστοιχο thread) και δίνει στον ενισχυτή λίγο περισσότερο όγκο, ένταση και sparkle χωρίς να αλλοιώνει τον ήχο του. Αν το χρησιμοποιήσω σαν overdrive βγάζει λίγο θόρυβο, αλλά σε χαμηλά επίπεδα gain blues-άρει πολύ καλά. Το Palmer Overdive από την άλλη (σε ρύθμιση με το gain αρκετά ψηλά και το clean mix στο 1/4 έως λίγο πριν από το μισό ανάλογα με την κιθάρα ώστε να κόβει λίγο το gain και να δίνει μια παραπάνω καθαρότητα στο σήμα) μού δίνει ένα ωραίο overdrive με πολλές αρμονικές που ακούγεται πολύ καλά για rock και πιο hard ιδιώματα. Το καλύτερο overdrive πάντως μού το δίνει μάλλον το φτωχό πλην τίμιο Transparent Overdrive της Danelectro, άλλο ένα πετάλι που δεν βλέπω να φεύγει από την πεταλιέρα μου. Τo Joyo AC Tone ακούγεται κι αυτό καλά, αλλά πρέπει να παίξω περισσότερο με τις ρυθμίσεις του για να βρω πώς θα το χρησιμοποιήσω. Αυτό από το οποίο ακόμα δεν έχω καταφέρει να βγάλω ένα συμπαθητικό ήχο είναι το Tonerider British Distortion, εκτός και αν κατεβάσω το gain πολύ χαμηλά και το έχω ουσιαστικά σαν booster που δίνει διαφορετικό χρώμα στον ήχο μου. Μάλλον η επόμενη αγορά θα είναι το Joyo British που είναι πολύ πιο ευέλικτο, αν και το γενικότερο προσωπικό συμπέρασμα είναι ότι μού αρέσουν περισσότερο τα low gain overdrive. Οπότε ίσως αν κάποια αποφασίσω να ξοδέψω περισσότερα, ίσως να κοιτάξω για κανένα Barber (LTD, Half gain), Mad Professor (Sweet Honey, Sky Blue, ή ακόμα και το Ruby Red Booster) ή γιατί όχι και το Okko Diablo (watch out Greg Hilden... :P).

Έγραψα ολόκληρο κατεβατό πάλι, αλλά ο ενισχυτής αυτός είναι απλά εξαιρετικός. Για 300 λίρες δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να βρω κάτι καλύτερο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #104 στις: 01/04/13, 13:29 »
Το Dano TOD είναι classic ;D . Το AC tone θα το δοκίμαζα και κατευθείαν στο return του loop.


Για το θέμα σου με το slow στο tremolo εγώ δεν έχω κάτι αντίστοιχο. Εμένα πάλι αργεί λιγάκι να πάρει μπρος (την πρώτη φορά) αν και όταν άλλαξα λάμπες βελτιώθηκε. Γενικά ο συνδυασμός tube bias vary tremolo (όπως του Princeton και όχι opto όπως του Deluxe reverb) μαζί με power scaling, είναι από τεχνικής απόψεως αρκετά challenging και γι'αυτό νομίζω πως δε συνηθίζεται. Ίσως ένα email στη VHT για το θέμα σου να μας διαφώτιζε. Πρέπει να έχεις αρκετό εύρος speed πάντως και στη fast ρύθμιση.


Για τα βρωμοπέταλα, δοκίμασα πρόσφατα ένα παλιό (90s) αμερικάνικο RAT. Αν αυτό το πετάλι είχε ένα Treble, Middle, Bass EQ section θα ήταν κορυφαίο για τα γούστα μου. Κι έτσι φυσικά με το Filter του μόνο ήταν πολύ καλό και σίγουρα αξίζει μια δοκιμή (κάποιο από τα παλιά made in USA ή το καινούριο limited edition whiteface). Για low/mid gain μέχρι AC/DC ας πούμε, το Dirty Little Secret MK3 της Catalinbread μοιάζει πως είναι "όλα τα λεφτά" (μεταφορικά και κυριολεκτικά δυστυχώς). Δες (αν δεν έχεις δει ήδη) το αντίστοιχο video του Andy από PGS.  :'(

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #105 στις: 01/04/13, 15:25 »
Το Dano TOD είναι classic ;D . Το AC tone θα το δοκίμαζα και κατευθείαν στο return του loop.

Ναι, αυτό είναι στα υπόψη. Έτσι κι αλλιώς θέλω να ελαφρύνω λίγο την αλυσίδα πριν τον ενισχυτή από τα overdrive πετάλια, και το συγκεκριμένο ίσως να βρει μια μόνιμη θέση στο FX loop για καλύτερη ποιότητα ήχου και ακόμα μεγαλύτερη ευελιξία.

Παράθεση
Για το θέμα σου με το slow στο tremolo εγώ δεν έχω κάτι αντίστοιχο. Εμένα πάλι αργεί λιγάκι να πάρει μπρος (την πρώτη φορά) αν και όταν άλλαξα λάμπες βελτιώθηκε. Γενικά ο συνδυασμός tube bias vary tremolo (όπως του Princeton και όχι opto όπως του Deluxe reverb) μαζί με power scaling, είναι από τεχνικής απόψεως αρκετά challenging και γι'αυτό νομίζω πως δε συνηθίζεται. Ίσως ένα email στη VHT για το θέμα σου να μας διαφώτιζε. Πρέπει να έχεις αρκετό εύρος speed πάντως και στη fast ρύθμιση.

Mε τη λειτουργία του tremolo αυτήν καθ' εαυτής δεν έχω κάποιο πρόβλημα, αν και είναι ένα εφφέ το οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει πολύ. Και το δικό μου δεν αργεί να πάρει μπρος, αντίθετα λειτουργεί αμέσως μόλις ζεσταθούν οι λάμπες. Θα δω τι παίζει σε συνδυασμό με το power scaling και άλλες ρυθμίσεις. Δεν είναι κάτι που θα θεωρούσα πρόβλημα, απλά μού φάνηκε περίεργο όταν το tremolo είναι ουσιαστικά απενεργοποιημένο.

Παράθεση
Για low/mid gain μέχρι AC/DC ας πούμε, το Dirty Little Secret MK3 της Catalinbread μοιάζει πως είναι "όλα τα λεφτά" (μεταφορικά και κυριολεκτικά δυστυχώς). Δες (αν δεν έχεις δει ήδη) το αντίστοιχο video του Andy από PGS.  :'(

Noμίζω ότι για αυτό το πετάλι είχε γίνει κάποια αναφορά πρόσφατα. Ξέρω ότι είναι φανταστικό overdrive, τουλάχιστον από τα demo που έχω δει στο youtube. Από την άλλη πλευρά δεδομένης της τιμής του δεν το είχα ψάξει πολύ. Βλέπω όμως τώρα ότι το έχει ένα Βρετανικό κατάστημα για 145 λίρες, τιμή σχετικά λογική.

http://www.guitarguitar.co.uk/pedals_s_detail.asp?stock=13020614263316&gclid=CLOwwuC1qbYCFUfMtAodxjkAUw

Πάντως όταν σκέφτομαι πόσο καλό ήχο έχω βρει με φτηνά πετάλια όπως το TOD ή το Dual Booster, αναρωτιέμαι πραγματικά αν αξίζει να δώσει κανείς παραπάνω, ειδικά όταν πρόκειται για καθαρά ερασιτεχνική χρήση. Ας μην ανοίγουμε όμως άλλο μεγάλο θέμα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #106 στις: 01/04/13, 17:39 »
Παράθεση από: zeoy
..VHT 12/20 RT.. blabla..
Παράθεση από: Απόλλων
..VHT 12/20 RT.. blabla..
Παράθεση από: zeoy
..VHT 12/20 RT.. blabla..
Παράθεση από: Απόλλων
..VHT 12/20 RT.. blabla..
Παράθεση από: zeoy
..VHT 12/20 RT.. blabla..
Παράθεση από: Απόλλων
..VHT 12/20 RT.. blabla..
Παράθεση από: zeoy
..VHT 12/20 RT.. blabla..
Παράθεση από: Απόλλων
..VHT 12/20 RT.. blabla..
:key ..έρωτα μου αγιάααααατρευτεεεεεε.. και εεεενισχυτήηη μου μεγάλεεεε.. :guitar
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #107 στις: 01/04/13, 20:33 »
 :sing Αάααααααααν ...  είναι η αγάπη αμαρτίαααααααα
να βγώ να το φωνάξω με λατρεία ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #108 στις: 02/04/13, 01:16 »
Tι να κάνω; Ένα βίτσιο έχω κι εγώ στη ζωή μου... :guitar

(εκτός από τη μουσική, τις γυναίκες, τα ταξίδια, τα βιβλία, το φαγητό, το αλκοόλ, τα πούρα... και μερικά άλλα που ξεχνάω...)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος p0k0

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #109 στις: 10/05/13, 12:47 »
Τελικα το τσιμπισα και εγω το ενισχυτακι ;D και σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος.
Παρολο που ειχα την ατυχια να παραλαβω ελατωματικο κοματι,το καταστημα απο οπου τον αγορασα μου τον αλαξε χωρις πολλα-πολλα.
Πρωτη εντυπωση:Το εργαλειο ειναι αρκετα βαρυ.Αν και δεν εχει τρομακτικη διαφορα σε μεγεθος με τον cub-12, ειναι αρκετα βαρυτερος.
Τωρα οσο για τον ηχο, εχει ενα γεματο Φεντερ ηχοχρωμα και τα μπασα του ειναι απλα MASSIVE.Παντως με ανησυχει λιγο το οτι το ατενιουεϊτορ που εχει, δεν αυξομειωνει και ιδιεταιρα το volume.Αντιθετως μπορω να πετυχω χαμηλες εντασεις με τα ποντεσιομετρα του fx loop.Επισης, χωρις να τους εχω "τελικιασει" ;D νομιζω ο Laney ειναι αρκετα δυνατοτερος σε ενταση, ιδιετερη εντυπωση βεβαια μου εκανε και το ηχειο του, που αν και αυτο ειναι 12' μου φανηκε "πιο ψωμομενο" απο το αντιστυχο 12' του Laney.
Αυτα τα ολιγα, μετα απ ο2 μηνες που κανουμε "παρεα". ;D

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #110 στις: 10/05/13, 14:29 »

Τελικα το τσιμπισα και εγω το ενισχυτακι ;D και σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος.
Παρολο που ειχα την ατυχια να παραλαβω ελατωματικο κοματι,το καταστημα απο οπου τον αγορασα μου τον αλαξε χωρις πολλα-πολλα.
Πρωτη εντυπωση:Το εργαλειο ειναι αρκετα βαρυ.Αν και δεν εχει τρομακτικη διαφορα σε μεγεθος με τον cub-12, ειναι αρκετα βαρυτερος.
Τωρα οσο για τον ηχο, εχει ενα γεματο Φεντερ ηχοχρωμα και τα μπασα του ειναι απλα MASSIVE.Παντως με ανησυχει λιγο το οτι το ατενιουεϊτορ που εχει, δεν αυξομειωνει και ιδιεταιρα το volume.Αντιθετως μπορω να πετυχω χαμηλες εντασεις με τα ποντεσιομετρα του fx loop.Επισης, χωρις να τους εχω "τελικιασει" ;D νομιζω ο Laney ειναι αρκετα δυνατοτερος σε ενταση, ιδιετερη εντυπωση βεβαια μου εκανε και το ηχειο του, που αν και αυτο ειναι 12' μου φανηκε "πιο ψωμομενο" απο το αντιστυχο 12' του Laney.
Αυτα τα ολιγα, μετα απ ο2 μηνες που κανουμε "παρεα". ;D

Με γεια και καλόπαιχτος. Φτύσ'τον και λίγο γιατί πολλά προβλήματα ακούω (δυστυχώς) τελευταία σε σημείο που παρότι ηχητικά και από εξοπλισμό/τιμή τον βρίσκω εξαιρετικό θα δίσταζα να τον προτείνω. Μοιάζει ότι μια πρόσφατη φουρνιά έχει προβήματα με ψυχρές κολήσεις, ελλαττωματικά ποτενσιομέτρα, ψόφιες λυχνίες κλπ. Προβλήματα που λύνονται με έναν καλό τεχνικό και λίγα extra χρήματα αλλά δεν παύουν να είναι πολύ ενοχλητικά για καινούριο ενισχυτή.

Για το attenuator (που είναι power scaling για να είμαστε ακριβείς) να ξέρεις ότι δε μειώνει άμεσα την ένταση (ειδικά αν το volume σου είναι χαμηλά). Αυτό που κάνει είναι να μειώνει το headroom. Κάνει δηλαδή τις τελικές να 'σπάνε' από πιο χαμηλές εντάσεις. Αν θες να μείνεις σε καθαρό ήχο και χαμηλές εντάσεις η προσωπική μου προτίμηση είναι απλά χαμηλά το volume και ίσως κατέβασμα του power scaling περίπου στο μισό ή και λίγο πιο κάτω με τα ρυθμιστικά της λούπας στο full.

Σχετικά με την ένταση να ξέρεις ότι με τα watts στο full ο ενισχυτής συνεχίζει και δίνει σε όλο σχεδόν το εύρος του volume pot. Και αν βάλεις και 6L6 απάνω παραγίνεται δυνατός (και που να δεις τι γίνεται και με τα μπάσα  ;D ).

Αυτά και ότι θέλεις ρωτάς  :)

ΥΓ από πού ψώνισες;

ΥΓ2 @Αππόλων: τι έκανες τελικά ρε φίλε;

Αποσυνδεδεμένος p0k0

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #111 στις: 10/05/13, 14:39 »

Τελικα το τσιμπισα και εγω το ενισχυτακι ;D και σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος.
Παρολο που ειχα την ατυχια να παραλαβω ελατωματικο κοματι,το καταστημα απο οπου τον αγορασα μου τον αλαξε χωρις πολλα-πολλα.
Πρωτη εντυπωση:Το εργαλειο ειναι αρκετα βαρυ.Αν και δεν εχει τρομακτικη διαφορα σε μεγεθος με τον cub-12, ειναι αρκετα βαρυτερος.
Τωρα οσο για τον ηχο, εχει ενα γεματο Φεντερ ηχοχρωμα και τα μπασα του ειναι απλα MASSIVE.Παντως με ανησυχει λιγο το οτι το ατενιουεϊτορ που εχει, δεν αυξομειωνει και ιδιεταιρα το volume.Αντιθετως μπορω να πετυχω χαμηλες εντασεις με τα ποντεσιομετρα του fx loop.Επισης, χωρις να τους εχω "τελικιασει" ;D νομιζω ο Laney ειναι αρκετα δυνατοτερος σε ενταση, ιδιετερη εντυπωση βεβαια μου εκανε και το ηχειο του, που αν και αυτο ειναι 12' μου φανηκε "πιο ψωμομενο" απο το αντιστυχο 12' του Laney.
Αυτα τα ολιγα, μετα απ ο2 μηνες που κανουμε "παρεα". ;D

Με γεια και καλόπαιχτος. Φτύσ'τον και λίγο γιατί πολλά προβλήματα ακούω (δυστυχώς) τελευταία σε σημείο που παρότι ηχητικά και από εξοπλισμό/τιμή τον βρίσκω εξαιρετικό θα δίσταζα να τον προτείνω. Μοιάζει ότι μια πρόσφατη φουρνιά έχει προβήματα με ψυχρές κολήσεις, ελλαττωματικά ποτενσιομέτρα, ψόφιες λυχνίες κλπ. Προβλήματα που λύνονται με έναν καλό τεχνικό και λίγα extra χρήματα αλλά δεν παύουν να είναι πολύ ενοχλητικά για καινούριο ενισχυτή.

Για το attenuator (που είναι power scaling για να είμαστε ακριβείς) να ξέρεις ότι δε μειώνει άμεσα την ένταση (ειδικά αν το volume σου είναι χαμηλά). Αυτό που κάνει είναι να μειώνει το headroom. Κάνει δηλαδή τις τελικές να 'σπάνε' από πιο χαμηλές εντάσεις. Αν θες να μείνεις σε καθαρό ήχο και χαμηλές εντάσεις η προσωπική μου προτίμηση είναι απλά χαμηλά το volume και ίσως κατέβασμα του power scaling περίπου στο μισό ή και λίγο πιο κάτω με τα ρυθμιστικά της λούπας στο full.

Σχετικά με την ένταση να ξέρεις ότι με τα watts στο full ο ενισχυτής συνεχίζει και δίνει σε όλο σχεδόν το εύρος του volume pot. Και αν βάλεις και 6L6 απάνω παραγίνεται δυνατός (και που να δεις τι γίνεται και με τα μπάσα  ;D ).

Αυτά και ότι θέλεις ρωτάς  :)

ΥΓ από πού ψώνισες;

ΥΓ2 @Αππόλων: τι έκανες τελικά ρε φίλε;
Αυτα με το Atten... εμμ power scaling  :D τα εχω εντοπισει απλα δεν ημουν σιγουρος οτι ετσι επρεπε να δουλευει.τεσπα...
Σε ευχαριστω για την βοηθεια σου και τις συμβουλες ολο αυτον τον καιρο!

ΥΓ .απο το Θωμα ψωνισα.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/05/13, 14:42 από p0k0 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #112 στις: 22/06/13, 16:41 »
Για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται, έστειλα email στον Thomann ρωτώντας για τη μελλοντική διαθεσιμότητα του VHT Special 12/20. Μού απάντησαν ότι ο ενισχυτής είναι πλέον discontinued. Υποθέτω ότι εννοούν ότι δεν θα τον ξαναφέρουν, γιατί το μοντέλο εμφανίζεται ακόμα στην ιστοσελίδα της VHT και πωλείται στα Αμερικάνικα καταστήματα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #113 στις: 10/09/13, 19:08 »
Καλησπερα!

Επειδη ειμαι στο τσακ να παραγγειλω τον VHT 12/20RT εχω διαβασει το thread ακουσα και ευχαριστω και εγω για τα πολυ ωραια κ αναλυτικα κλιπς!
Θα θελα λιγο πιο πολλες αποψεις για το πως ακουγεται με humbuckers (αναφερεις καπου οτι σε ικανοποιησε νομιζω) αλλα αν δε κανω λαθος κλιπς με humbuckers δεν εχεις και στο youtube μονο ενα βρηκα κ αυτο μπουκωμενο στο reverb!!!
Να πω οτι ψαχνω εναν ενισχυτη στα μετρα του VHT δλδ ικανο και για σπιτι και για μικρο live με πολυ καλα καθαρα ωστε να εχω τα 2-3 πεταλια μου για ηχο bluesy rock - αλλα με δυνατοτητα ΚΑΘΑΡΟΥ ΚΑΘΑΡΟΥ ηχου.

Με εχουν ζωσει και τα φιδια με τα πολλα προβληματικα κομματια του thread στο gearpage αλλα ας πουμε τον επιστρεφω αν βγει μουφα! :P

Θα θελα ετσι λιγη βοηθεια να την παρω η οχι την αποφαση! ??

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #114 στις: 10/09/13, 21:47 »
Οι humbuckers που έχω είναι low to medium output. Μ'αρέσει πάρα πολύ ο ήχος και με τους humbuckers λοιπόν και από προενίσχυση δε "σπάει" καθόλου. Το μέχρι πόσο στο volume θα παραμείνει καθαρός εξαρτάται από του πού έχεις τα Watts (προφανώς στο full και με pentode λειτουργία έχεις το περισσότερο headroom) αλλά και από τις λάμπες.


Σε πρόβα των έχω δοκιμάσει με humbuckers μόνο με τις 6L6 σε high voltage mode. Ε, το headroom και ο ήχος ήταν εντυπωσιακότατα. Έπαιζα περίπου στο 4.5, ήμουν πολύ καθαρός και η ένταση έφτανε άνετα για να ακούγουμαι πάνω από πολύ δυνατή μπάντα. Όταν έβαλα και overdrive πετάλι έγινε κόλαση. Πιστεύω ότι εκεί με 6V6 βέβαι θα είχα λίγο σπάσιμο στον καθαρό μου ήχο (που για blues είναι ίσως και προτέρημα).


Αν δε σε τρομάζουν τα προβλήματα που αντιμετώπισαν άλλοι ιδιοκτήτες, αξίζει οπωσδήποτε. Μακάρι η καινούρια φουρνιά να τα έχει λύσει.


Και μιας και ανέφερες το TGP, προσφάτως, ιδιοκτήτης VHT 12/20RT ανέφερε ότι τον θεωρούσε εξίσου καλό ηχητικά με τον προηγούμενο του ενισχυτή: έναν Carr Mercury των 2590$ ... Θα μου πεις "λέμε και καμιά μλκία να περάσει η ώρα" αλλά το αναφέρω. ;D

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #115 στις: 10/09/13, 22:14 »
Οτι λεμε μαλακιες να περασει η ωρα λεμε :P Αλλα και για να το πε ο ανθρωπος κατι θα ακουσε - καλη φαση!! :D
Τι να πω δε με βλεπω να ξεφευγω και θα τον παραγγειλω, δε χρειαζομαι το τρομερο headroom!! απλα ηθελα λιγες λεπτομερειες.
Ευχαριστω για την απαντηση σου και μενα οι μαγνητες mid low output ειναι αρα φανταζομαι μια χαρα θα μου κατσει!

Οσο για τους προβληματικους σκεφτομαι οτι απο thomann θα το πηραν χαμπαρι τοσο καιρο κ γενικα θα πουλαν αρκετα ωστε να εχουν ξεκαθαρισει οι σκαρτοι :P
Ειδωμεν! Οποιοδηποτε αλλο σχολιο σχετικα με VHT + humbuckers ευπροσδεκτο ;)

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #116 στις: 03/10/13, 20:49 »
Επιστρεφω μετα απο 3 μερες με τον VHT Special 12/20 RT combo!

Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι οι καλυτερες! Εχω μονο μια κιθαρα TOKAI LP με στοκ ΤΟΚΑΙ MK II μαγνητες.
Ενταξει ειμαι υπερευχαριστημενος τα καθαρα που ακουω με την κιθαρα μου ειναι εντυπωσιακα, δεν τον εχω δοκιμασει σε πολυ μεγαλη ενταση - αλλα μεχρι στιγμης οτι δοκιμη εχω κανει μου αρεσε.
Το Triode mode δε μου φαινεται οτι ταιριαζει στην κιθαρα μου λιγο που το δοκιμασα δε το βλεπω να το χρησιμοποιω.
Θα επανελθω με περισσοτερες εντυπωσεις!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #117 στις: 03/10/13, 22:18 »
καλορίζικος και καλόπαιχτος :D
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #118 στις: 14/09/14, 16:45 »
Καλησπερα!

Μετα απο αρκετο καιρο με τον ενισχυτη ειμαι ΥΠΕΡ-ευχαριστημενος.
Οσο πιο πολυ χρησιμοποιω το τρεμολο διαπιστωνω οτι κ εμενα αργει να "παρει μπροστα" διαβασα οτι το ελυσε ο zeoy με αλλαγη λαμπας.
Η λαμπα ειναι 12ax7 απο οτι ειδα στο schematic ε?
Πως θα εντοπισω ποια ακριβως ειναι να μαι βεβαιος? (δεν τον εχω ανοιξει ακομα να τις κοιταξω αναλυτικα) ειπα να ρωτησω πρωτα!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #119 στις: 14/09/14, 18:38 »
Κατά 99.99% είναι η τελευταία πριν τις τελικές 6V6. Η φρέσκια Tung Sol που είχα βάλει εκεί το βελτίων πολύ το πρόβλημα αλλά δεν το έλυνε και 100%.
Με το support της VHT που είχα μιλήσει μου είχαν πει ότι σε ένα βαθμό είναι φυσιολογικό.
Για περισσότερο depth μου είχαν πει να δω αν όντως το ποτενσιόμετρο είναι 250Κ γιατί σε κάποιες παρτίδες είχαν μπει κατά λάθος 500Κ (είναι το VR7 στο schematic). Μπορεί να είχαν πει και το ανάποδο βέβαια.
Δεν έχω ασχοληθεί με κανένα θέμα περισσότερο γιατί πρακτικά ούτε το απόλυτα άμεσο ξεκίνημα του τρέμολο με απασχολεί ούτε χρειάζομαι περισσότερο depth στη μουσική που παίζω.
Χαίρομαι που είσαι ευχαριστημένος σχεδόν ένα χρόνο αργότερα. Τα ίδια κι εδώ  8)

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #120 στις: 14/09/14, 18:56 »
απο depth εχει ποοοοοοοολυ!!!:D
καλα θα το κοιταξω να τη βρω πριν τις 6v6 - εμενα πλεον μου χρειαζεται κ πολυ.... αργει τοσο που για λιγα δευτερολεπτα δεν ειμαι σιγουρος αν πατηθηκε το footswitch!!
Πρεπει να στρωθω συντομα να την αλλαξω

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #121 στις: 14/09/14, 20:46 »
Το στάδιο που υλοποιεί το tremolo είναι το Β της V5, της οποίας παράλληλα το A στάδιο υλοποιεί τον Phase Inverter, οπότε βγάζει απόλυτα νόημα η V5 να είναι physically πλάι στις τελικές.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #122 στις: 14/09/14, 23:08 »
απο depth εχει ποοοοοοοολυ!!!:D
καλα θα το κοιταξω να τη βρω πριν τις 6v6 - εμενα πλεον μου χρειαζεται κ πολυ.... αργει τοσο που για λιγα δευτερολεπτα δεν ειμαι σιγουρος αν πατηθηκε το footswitch!!
Πρεπει να στρωθω συντομα να την αλλαξω


Θα βοηθούσε πολύ να υπαρχουν led στο footswitch για να είσαι τουλάχιστον σίγουρος ότι το έχεις ανοίξει. Εγώ να καταλάβεις δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου το footswitch για το group που παίζω και για το σπίτι έχω το depth στο 0 και όταν το θέλω το βάζω με το χεράκι μου. Για live τώρα ίσως να το πάταγες λίγο νωρίτερα εκτός αν θέλεις αλλαγή ακριβείας οπότε όντως είναι πρόβλημα.


Θυμάμαι είχα διαβάσει πώς λειτουργεί το tube bias tremolo και ένα σημαντικότατο κομάτι του είναι να μπει σε αυτοταλάντωση η λάμπα που δημιουργεί αυτό το modulation (το μισό της εν λόγω 12AX7). Αν θυμάμαι καλά πρέπει με το που ανοίγεις το footswitch να δημιουργείται ένα στιγμιαίο ρεύμα το οποίο λειτουργεί σα διέγερση και βάζει τη λάμπα σε αυτοταλάντωση. Το πόσο γρήγορα θα φτάσει η λάμπα στο σημείο που πρέπει (εκεί που θέλουμε δηλαδή ώστε να είνα καθαρά ακουστό το tremolo) εξαρτάται από το πόσο ισχυρό είναι αυτό το ρεύμα και πόσο έντονα το ενισχύει η 12AX7 μας. Στο πρώτο δεν έχω ιδέα πώς μπορούμε να επέμβουμε. Στο δεύτερο θα βοηθάει πιστεύω να έχεις εκεί μια 12AX7 με καλό gain. Μια καθυστέρηση πάντως (όχι και δευτερολέπτων βέβαια) είναι αναμενόμενη λόγώ του τρόπου λειτουργίας του συγκεκριμένου κυκλώματος.


Για περισσότερα και εγκυρότερα στον Ανδριανό και τους υπόλοιπους γνώστες. Κι ένα email στη VHT μπας και μας πούνε καμιά λύση δε θα έβλαπτε.

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #123 στις: 15/09/14, 14:39 »
Ευχαριστω για το χρονο zeoy!
Συμφωνω μια μικρη καθυστερηση δε τρεχει κ τπτ συνηθιζεται (εμενα σιγουρα δε τη λες κ μικρη)
Αν η αλλαγη της λαμπας δεν βοηθησει θα το ψαξω παραπανω... κ θα ενημερωσω για τις εξελιξεις.
Η αληθεια ειναι οτι δεν το πολυδουλευω το diy οποτε πιο... βαθειες λυσεις δυσκολα να εφαρμοσω!

Το να το παταω νωριτερα δεν μου πολυαρεσει μιας κ πρεπει να ναι πολυ καλα υπολογισμενος ο χρονος (ειδικα οταν το τρεμολο εχει πολυ depth) γιατι αν ξεκινησει πριν το μερος που θελω...θα ναι ακομα χειροτερα.

Αποσυνδεδεμένος p0k0

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #124 στις: 15/12/14, 16:44 »
Λοιποοον.... τα παιξανε οι λαμπες τελικα(ευτυχως).
Νομιζα οτι επαθε κατι σοβαρο γιατι μυριζε καμμενο, αλλα απο του θωμα μου απαντησαν σημερα οτι απλα θελει καινουρια τελικη.
Αφου λοιπον το μηχανημα ειναι εκει σκεφτομαι ενα full retubing.
Το προβλημα μου ειναι οτι ειμαι εντελως ασχετος σε αυτα τα θεματα.  :'(

Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος απο τον ηχο του, αλλα δεν θα με χααλουσε να αποκτουσε ενα πιο πριμομεσαιο χαρακτηρα μετα την αλαγη(αν αυτο ειναι φυσικα εφικτο).
Εχω μαλιστα σκεφτει και για el 34  ή και 6l6, οζχι για λογους περισοτερης εντασης παντως.
Τι λυχνιες θα μου προτηνατε (απο Θωμα παντα) συμφωνα με τα παραπανω?
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/14, 12:04 από p0k0 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/05, 12:37
από YmiRLinG
12 Απαντήσεις
6564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 23:41
από velis the priest
7 Απαντήσεις
5005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/06, 00:15
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
26 Απαντήσεις
9218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:53
από HeavyHead
21 Απαντήσεις
7081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 02:36
από blueb
5 Απαντήσεις
3586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 22:49
από Jezus
4 Απαντήσεις
3247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 00:18
από groovymood
19 Απαντήσεις
6122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/10, 17:33
από zeoy
1 Απαντήσεις
2176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 21:22
από GEOLOU
10 Απαντήσεις
10558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/13, 09:17
από zeoy