Αποστολέας Θέμα: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη  (Αναγνώστηκε 6541 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bLaStLP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπερα-μερα....εχω εναν 30αρι Roland Cube 30x 30watt και ηθελα εναν ενισχυτη που να ναι πολλα βατ (75 και πανω) εως και 250 ευρω..και βρηκα αυτον ..http://www.thomann.de/gr/fender_fm212r_egitarrencombo.htm...εχει και 2 ηχεια οποτε ειναι καλο για μας...μου κανει για μεταλ?  επειδη η  FENDER  δεν βγαζει κιθαρες για μεταλ αρα ισως ουτε ενισχυτες..επισης 100 βατ ειναι συνολικα η το καθε ηχειο?? 
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/11, 22:20 από Απόλλων »
Don't let the spirit of metal die..!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #1 στις: 22/01/11, 21:48 »
ηθελα εναν ενισχυτη που να ναι πολλα βατ (75 και πανω) εως και 250 ευρω..και βρηκα αυτον ..http://www.thomann.de/gr/fender_fm212r_egitarrencombo.htm...εχει και 2 ηχεια οποτε ειναι καλο για μας...μου κανει για μεταλ?  επειδη η  FENDER  δεν βγαζει κιθαρες για μεταλ αρα ισως ουτε ενισχυτες..επισης 100 βατ ειναι συνολικα η το καθε ηχειο??  ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ....


που έχεις σκοπό να παίξεις με τον ενισχυτή? 2 12άρια ηχεία και 100 watt.....στο οάκα? τεσπα.....δεν τον ξέρω τον ενισχυτή αλλά μου φαίνεται άκρως παράλογη η επιλογή σου για 1000 λόγους......

Αποσυνδεδεμένος bLaStLP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #2 στις: 22/01/11, 22:09 »
 θα παιξουμε  live  σε ανοιχτο χωρο...αλλα δεν καταλαβα 2 ηχεια παιζουν μαζι στο καναλι 1 ασ πουμε..αν βαλω μια 2η κιθαρα και εχω 2 κιθαρεσ στον ενισχυτη χωριζετε σε 50 βατ το καθενα?
Don't let the spirit of metal die..!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #3 στις: 22/01/11, 23:37 »
Ο ενισχυτής είναι 100 watt σύνολο...Απλά έχει 2 ήχεία αντί για ένα, σαν ένα συμπεριφέρονται. Αλλά κατά τη γνώμη μου ξέχασέ τον. Επαιζα σε ένα στούντιο με αυτόν και βλαστήμαγα την ώρα. Απίστευτο τζιτζίκι στο βρώμικο κανάλι (μόνο με πετάλι μπορούσα να τον χρησιμοποιήσω) και ένα απλά αποδεκτό καθαρό.Στα 250 θα υπάρχουν σίγουρα καλύτερες επιλογές...Σύμφωνα με τα όσα λες θα τσέκαρα αυτόν εδω:

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_iii.htm

Αποσυνδεδεμένος bLaStLP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #4 στις: 22/01/11, 23:58 »
 θα μου κανει για μεταλ? τον εχεις δοκιμασει αυτον ? σορρυ για τισ πολλε ς ερωτησεις
Don't let the spirit of metal die..!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #5 στις: 23/01/11, 01:47 »
Όχι, δεν τον έχω δοκιμάσει. Από παντού ακούω καλά λόγια για τη σειρά αυτή, τουλάχιστον σου προσφέρει πολυ μεγάλη ευελιξία, αφού και πολλούς ήχους έχει, αλλά έχεις τη δυνατότητα να κατεβάσεις και επιπλέον ήχους. Ό,τι και να σου έλεγα όμως εγω αν δεν ακούσεις αυτόν αλλά και άλλους στα λεφτά σου...δεν... ;)

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #6 στις: 23/01/11, 11:55 »
ξερεις τι ρε?μην πορονεσε με τα βατ..γιατι πεζει απιστευτο ρολο και η κατασκευη της καμπινας...εγω παντως θα σου προτεινα κατι σε ibanez...εχει ενας φιλος τον 30αρι...και ειναι τοσσσσσσσο γαματος...μια βρομα....
http://www.thomann.de/gr/ibanez_tbx65r.htm
ψαξε σε δικα μας μαγαζια...αν εισαι θεσσαλονικη σου συνιστω ανεπιφυλακτα ζαχο...εχει της καλυτερες τμες....

Αποσυνδεδεμένος bLaStLP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #7 στις: 23/01/11, 12:53 »
ξερεις τι φιλε..εχω ηδη 30αρι...ηθελα κατι πιο μεγαλο για να παιξω live σε ανοιχτο χωρο..
Don't let the spirit of metal die..!

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #8 στις: 23/01/11, 22:39 »
αλλο cube...αλλο ibanez...δοκιμασε τον...η νομιζω πρεπει να υπαρχει και πιο δυνατος...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #9 στις: 23/01/11, 23:11 »
Ο FM212R είναι πολύ, μα ΠΑΡΑ πολύ δυνατός. Αυτό σημαίνει ότι στην πρόβα θα τον έχεις γύρω στο 2,5/10. Σε live, είτε έξω είτε μέσα, πάλι αχρείαστα θα σου είναι τα 100 Watt, εφ'όσον θα υπάρχει μικροφωνάκι για τον ενισχυτή και μόνιτορ, όπως (πρέπει να) συμβαίνει σε όλα τα live. Διότι αν πας πάνω από το 4, θα ξεκουφαίνεις όλους τους άλλους στη σκηνή, εκτός αν ΟΝΤΩΣ παίξετε στο ΟΑΚΑ.

Εϊναι 100 Watt σύνολο. Τα καθαρά του είναι αξιοπρεπή, τα βρώμικα επίσης με λίγο πειραματισμό. Με πετάλια πάντως συνεργάζεται καλά.

Επειδή όμως, πίστεψέ με, δεν χρειάζεσαι 100 Watt, θα σου πρότεινα με τα ίδια χρήματα να κοιτάξεις έναν 40-60άρη modelling/τρανζίστορ ή 15άρη λαμπάτο. Στις αγγελίες παίζουν πολύ καλοί ενισχυτές σε αυτά τα χρήματα.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #10 στις: 24/01/11, 11:44 »
Προσπαθησε να ακουσεις και αυτον εδω (παλια κλασσικη συνταγη για ενταση αρενας και metal χροια με καλα καθαρα ταυτοχρονα):

Peavey Bandit 112:

http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?products_id=4637

(Το συγκεκριμενο μαγαζι τον εχει πιο φθηνα απο τα ιντερνετικα της Αγγλιας & Γερμανιας...)  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/11, 11:45 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #11 στις: 24/01/11, 12:01 »
Εϊναι 100 Watt σύνολο. Τα καθαρά του είναι αξιοπρεπή, τα βρώμικα επίσης με λίγο πειραματισμό. Με πετάλια πάντως συνεργάζεται καλά.
Και εγώ έχω παίξει πολλές φορές με FM212R και μου άρεσε πολύ, μου άρεσαν και τα βρώμικα του, τα οποία για τρανζιστοράτα είναι πολύ αξιοπρεπή και βγάζουν στην άκρη πολλά boutique πετάλια distortion. Έχει πολύ ευκρίνεια και η χροιά του είναι κρυστάλινη.
Για metal θα χρειαστεί ένα καλό πετάλι distortion μπροστά, και scooping των Mid.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #12 στις: 24/01/11, 12:16 »
Όντως τα 100 βατ είναι πολλά ακόμα και για λάιβ αφού όπως προείπαν τα παιδιά θα έχεις μικρόφωνο μπροστά.

Μπορείς να δεις στις αγγελίες που παίζουν καλά και τίμια ενισχυτάκια ανα καιρούς.

Εγω θα προτιμούσα έναν μικρό λαμπάτο αν και σε αυτά τα λεφτά δεν έχεις κάτι High Gain και χρειάζεσαι πετάλι αλλά έχεις και πολλές πολύ καλές modeling επιλογές.Δες και τους VOX VT.Παίζουν 2-3 στις αγγελίες σε καλές τιμές.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #13 στις: 24/01/11, 16:55 »
Εϊναι 100 Watt σύνολο. Τα καθαρά του είναι αξιοπρεπή, τα βρώμικα επίσης με λίγο πειραματισμό. Με πετάλια πάντως συνεργάζεται καλά.
Και εγώ έχω παίξει πολλές φορές με FM212R και μου άρεσε πολύ, μου άρεσαν και τα βρώμικα του, τα οποία για τρανζιστοράτα είναι πολύ αξιοπρεπή και βγάζουν στην άκρη πολλά boutique πετάλια distortion. Έχει πολύ ευκρίνεια και η χροιά του είναι κρυστάλινη.
Για metal θα χρειαστεί ένα καλό πετάλι distortion μπροστά, και scooping των Mid.



Μου κάνει εντύπωση που σας άρεσε ο FM212R.....Μόνο το καθαρό του κανάλι θεώρησα αποδεκτό κι αυτό γιατί ήταν αρκετά διάφανο και δεν χρωμάτιζε πολύ το od μου...Αnyway, προφανώς δεν τον έψαξα όπως έπρεπε στις ρυθμίσεις...Η τα γούστα είναι πράγματι πολύ υποκειμενικό θέμα...!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #14 στις: 24/01/11, 17:40 »
Έχεις έναν από τους καλύτερους τρανζιστορικούς ενισχυτές (ο tech 21 είναι καλύτερος) μην ασχολείσαι να αγοράσεις κάτι ίδιο, πάρε έναν λαμπάτο ή τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #15 στις: 25/01/11, 11:36 »
Για αυτον που σου προτεινα δες και αυτα τα videos  ;) :


Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #16 στις: 25/01/11, 11:53 »
Έχεις έναν από τους καλύτερους τρανζιστορικούς ενισχυτές (ο tech 21 είναι καλύτερος) μην ασχολείσαι να αγοράσεις κάτι ίδιο, πάρε έναν λαμπάτο ή τίποτα.
+1.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #17 στις: 25/01/11, 12:58 »
Για το παλληκαρι που ειπε για κατασκευη καμπινας μη περιμενεις στους ibanez τπτ το καλο σε καμπινα ουτως η αλλως...


Τωρα οχι οτι η fender φημιζεται (για οσους τους νοιαζει και τα ψαχνουν, και η σειρα hot rod απο MDF ειναι...).


Παντως ο fm212R ειναι παλληκαρι. Και live θα βγαλει και παω στοιχημα δεκα φορες πιο ανετα απο αλλους μικροτερους ενισχυτες.
Και σχετικα ελαφρυς ειναι. Ειδικα για την ισχυ του.

Στο nobar στη Θεσσαλονικη εχει ενα ξεχασμενο στη μια πλευρα του μαγαζιου. Αν καποιος κιθαριστας δεν εχει ενισχυτη παει σε αυτον. Απο μερικα ικανα χερια βγηκαν για rock ηχοι που δεν το πιστευαν αρκετοι.

Δεδομενης της συνηθως ξεφτιλας τιμης που τα βρισκεις μεταχειρισμενα, γιατι οχι. Για καινουρια οχι.


Παρεμπιπτοντως απλα ξεχναμε τις λαμπες αναλογου κοστους, ειναι χαμηλης ισχυος και χωρις ευκολιες φτηνα υλοποιημενοι λαμπατοι ενισχυτες συνηθως με τραγικα distortion (αλλα ολοι "βαζουν ενα πεταλι και τελειωσε!"...αμ δε. Για το σπιτι ισως...) και οχι ιδιαιτερα ικανοι να ανταπεξελθουν σε προβες η live που χρειαζονται καθαρο-βρωμικο-εξτρα δυνατο σολο.

Αποσυνδεδεμένος bLaStLP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #18 στις: 01/02/11, 14:51 »
ειναι δηλημα
Don't let the spirit of metal die..!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: βοηθεια στην επιλογη ενισχυτη
« Απάντηση #19 στις: 03/02/11, 01:52 »
θα παιξουμε  live  σε ανοιχτο χωρο...αλλα δεν καταλαβα 2 ηχεια παιζουν μαζι στο καναλι 1 ασ πουμε..αν βαλω μια 2η κιθαρα και εχω 2 κιθαρεσ στον ενισχυτη χωριζετε σε 50 βατ το καθενα?

Αυτη τη στιγμη μονο εναν Crate modeling ενισχυτη θυμαμαι που ειχε βγει παλια και ειχε σχεδιαστει να περνει δυο κιθαρες ταυτοχρονα, και να παιζει καλα. Σε γενικες γραμες η καθε κιθαρα θελει τον δικο της ενισχυτη, για πολους και διαφορους λογους.
Τωρα στα λευτα σου, για μεταλ, με πολλα βατ, παρε ειτε τον peavey bandit που προτεινε ο φιλος πιο πανω, ειτε καποιον randall κτλ. Αν θες να το ψαξεις πιο πολυ, μπορεις να δοκιμασεις και τους Kustom, αλλους peavey, ibanez toneblaster, υπαρχουν αρκετες λυσεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 01:39
από themos
12 Απαντήσεις
10055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 22:10
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
4896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
41 Απαντήσεις
12754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:09
από JP.M
20 Απαντήσεις
5326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 00:15
από tech21man
15 Απαντήσεις
6140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
4243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/11, 12:32
από theodoropoulos
12 Απαντήσεις
3862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/12, 12:53
από ibanezakias2
4 Απαντήσεις
3676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/14, 02:47
από Μητσάκος
11 Απαντήσεις
8808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/16, 13:58
από Kosthrash