Αποστολέας Θέμα: Αυτό είναι screamer?  (Αναγνώστηκε 6787 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος J

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αυτό είναι screamer?
« στις: 21/06/14, 01:28 »
Καταρχάς... Hello!  ;D

Μέχρις στιγμής δεν έχω ασχοληθεί με πετάλια οπότε είμαι παντελώς άσχετη. Ο ήχος της κιθάρας εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=nHGPt49owxg , στο 2:04 και πέρα, οφείλεται σε screamer? Σε octave... whatever? Σε έναν συνδιασμό πραγμάτων?

Και κάτι άλλο. Υπάρχει μεγάλη διαφορά αν έχεις software με εφέ από το να αγοράζεις πετάλι για το καθένα εφέ ξεχωριστά? Εννοώ, έχει διαφορά στην ποιότητα, ή κάποιο σπαστικό delay κτλ? Οτιδήποτε πληροφορία σύγκρισης (από ποιότητες μέχρι τιμές, αναφορές για μάρκες πεταλίων και λογισμικών) θα μου ήταν πολύυυυ χρήσιμη.

Τέλος, (αυτό ίσως να είναι λίγο άσχετο με τα εφέ, αλλά όχι και τόσο) σε όσα άτομα που παίζουν κιθάρα, έχω αναφέρει ότι "θα ήθελα να είχα τρέμολο για να κάνω κάποια κόλπα που κάνει πχ ο vai στην κιθάρα", μου έχουν πει ότι "το τρέμολο είναι άχρηστο και σου καμάει και την κιθάρα. Το κάνεις και χωρίς αυτό". ??? Please explain, επειδή εγώ έχω καταλήξει ότi με extreme bending, απλα μου επιτήθεντε οι απολολούσες χορδές και ότιδήποτε άλλο έχω δοκιμάσει συνδιαστικά, απλά δεν είναι το ίδιο. Είναι θέμα τεχνικής ή όντως χρειάζεται το τρέμολο?   
Matomo ga wakaranai

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #1 στις: 22/06/14, 01:26 »
To effect ειναι μαλλον καποιο Octavia fuzz

Oi διαφορες στην ποιοτητα ειναι αισθητες, οταν ολοι οι παραγοντες διαμορφωσης ηχου (παιχτης > πενα > κιθαρα > χορδες > ηλεκτρικα μερη > καλωδιο > πεταλια/εφφε > ενισχυτης > μεγαφωνα > μεθοδος ηχογραφησης > μεθοδος ακροασης της ηχογραφησης) ειναι ιδιου επιπεδου και καπου στη μεση μπει ενας παραγοντας υποδεεστερος.
Πχ τι να το κανεις τον πανακριβο εξοπλσιμο, οταν δεν υπαρχει ο παιχτης ή η μουσικη προοριζεται να ακουστει απο το youtube σε ηχειακια λαπτοπ (εβαλα τις δυο ακρες της αλυσιδας).

Το tremolo bar βεβαιως και εχει λογο υπαρξης.
Φυσικα για να μην "δημιουργει" προβληματα στην κιθαρα (οπως και ολα τα εξαρτηματα), πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/14, 01:34 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #2 στις: 22/06/14, 12:45 »
Γειά σου και καλώς ήρθες.

Μέχρις στιγμής δεν έχω ασχοληθεί με πετάλια οπότε είμαι παντελώς άσχετη.
O ευκολότερος by far τρόπος να μάθεις τι είναι αυτά τα εφε είναι ακούγοντας:
http://proguitarshop.com/video-reviews ..demos από ίσως το πιο έγκριτο site του πλανήτη.
Διάλεξε κατηγορία effect και μετά άκου demos.. διότι.. ένα demo λέει >1000 λέξεις!..  :roll

Υπάρχει μεγάλη διαφορά αν έχεις software με εφέ από το να αγοράζεις πετάλι για το καθένα εφέ ξεχωριστά? Εννοώ, έχει διαφορά στην ποιότητα, ή κάποιο σπαστικό delay κτλ?
Υπάρχουν δύο τρόποι να παραχθούν εφέ για την κιθάρα, ο αναλογικός (με κυκλώματα) και ο ψηφιακός (λογισμικό).

Τα περισσότερα πετάλια ειδικά τα μικρότερα σε μέγεθος που βλέπουμε στα πόδια κιθαριστών είναι αναλογικά, ενώ τα μεγαλύτερα πετάλια που κάνουν και περισσότερα πράγματα είναι ψηφιακά.

Τα αναλογικά πετάλια έχουν πάντα μία αμεσότητα στον ήχο, ενώ στα ψηφιακά η καλή χροιά έχει άμεση συνάρτηση με την υπολογιστική ισχύ του μηχανήματος που τρέχει το λογισμικό. Μπορείς πχ να τρέχεις λογισμικό και στο iPhone σου με ανεκτό αποτέλεσμα, αλλά ένα μηχάνημα των 2000€ με ειδικούς επεξεργαστές όπως το AxeFX δεν πιάνεται αναφορικά με το αποτέλεσμα.

Ο πιο εύκολος τρόπος να προσθέσεις εφέ στην κιθάρα με καλή ευελιξία και πολλές επιλογές χωρίς να δώσεις πολλά λεφτά είναι μία ψηφιακή πεταλιέρα, που προσφέρει πολλά εφέ, πολλούς ήχους και μνήμες, όπως πχ η Zoom G3.

Αν γράψεις πιο πολλά πράγματα για το τι θέλεις να πετύχεις, μπορούμε να πούμε περισσότερα και πιο συγκεκριμένα πράγματα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος J

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #3 στις: 23/06/14, 02:59 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τα sites. Uber βοηθητικά. Είχα κολλήσει κάμποσο στο proguitarshop.

Θα ξεκινήσω με το τρέμολο. Η κιθάρα μου έχει, (Blade RH-2 Classic), αλλά είναι μίας κατευθύνσεως. Δηλαδή ρίχνει την τονικότητα. Σκεφτόμουν να κάνω μετατροπή (δηλαδή να αφήσω τους ειδικούς να την εγχειρήσουν) για να την ανεβάζει κιόλας. Αλλά όλοι δείχνουν πολύ σίγουροι για τις ικανότητες τους στο θέμα (μάλιστα κάποιος από ένα κατάστημα μου είπε να του την αφήσω και να την κάνει τζάμπα) και φοβάμαι ότι θα χαλάσουν κάτι στην διαδικασία.
Επίσης, κάποιοι μου έχουν πει ότι όταν χρησιμοποιείς το τρέμολο για higher pitch, ξεκουρδίζεται η κιθάρα γρήγορα. Μέχρις στιγμής, όσο το έχω χρησιμοποιήσει εγώ όμως για lower δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Καταλαβαίνω τα physics πίσω από αυτό, αλλά γίνεται τόσο γρήγορα και έντονα αισθητό? Σε βαθμό που ανά κομμάτι να πρέπει να την ξανακουρδίζεις δηλαδή? 
Αυτό που ουσιατικά ρωτάω είναι... θα κάνω μαλ***α αν επιτρέψω αυτή την αναβάθμηση σε μία κιθαρούλα που μέχρις στιγμής κατατάλλα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπη? Δεν ζητάω για ευθύνες, απλά απόψεις από άτομα που γνωρίζουν καλύτερα για αυτά.

Πάμε στα εφέ. Τί απ' όλα να σκεφτώ... Ο ενισχυτής μου (Vox AD30VT) έχει κάποια εφέ. Πολύ respect γενικά, αν και δεν έχει ποδοδιακόπτες ούτε πεταλιέρα. Οπότε, μία γρήγορη κίνηση με το χέρι για να αλλάξω κανάλι κτλ. Έχω γίνει ελαφροχέρα στο θέμα, αλλά το ότι δεν έχει πεταλιέρα για κάποια εφέ, πχ το Wah, είναι κρίμα. Κυρίως το reverb και το delay χρησιμοποιώ από κει.   
Anyhow, για να μην τα πολυλογώ, οι ήχοι που τελευταία με ενδιαφέρουν είναι τα εφέ για το κομμάτι που έχω ανεβάσει στο προηγούμενο post και άλλο αγαπημένο τούτο:
Buckethead - Soothsayer

Στο 4:05 κάνει το ανέβασμα με τρέμολο ή κάποιο εφέ? Γενικά, στο 2 μισό part ο τύπος κάνει κάποια απίστευτα ανεβάσματα. Έχω δει τα περισσότερα, αν όχι όλα τα live του κομματιού και ο τύπος το παίζει πάντα διαφορετικά ενώ παράλληλλα πατάει δίαφορα κουμπάκια αν του τη βιδώσει. Εμένα με ενδιαφέρει ο ήχος που βγάζει σε αυτή την βερζιόν τέλος πάντων. Το κομμάτι το παίζω με ελαφρύ reverb και πιο έντονο delay στο καθαρό, και με wah στο distorted. Όχι, εννοείται ότι δεν έχω βγάλει όλο το κομμάτι. Ο τύπος πιάνει τραγικές ταχύτητες, αλλά το παλεύω. Το αργό part μέχρι το 4:05 περίπου έχω βγάλει, γι' αυτό και τώρα έχω κολλήσει λίγο εκεί.

Κάποτε είχα βρει ένα site που σου περιέγραφε εκτενώς τι εφέ βάζει μία μπάντα σε ένα κομμάτι κλπ. Το πρόβλημα είναι ότι έχω ξεχάσει ποιο site είναι και δεν μπορώ να το ξαναβρώ για κάποιον λόγο. Θυμάμαι ότι κάποια κομμάτια ήταν τρελά deceiving. Εκεί που νόμιζες ότι ήταν σίγουρα αυτό και αυτό το εφέ, ξαφνικά έβλεπες ότι ήταν άλλα 5 στην μέση ή ακόμα και τίποτα απ' αυτά που είχες προβλέψει. Είμαι λίγο soundfreak I know. Δεν έχει σχέση με κάποια πρακτικότητα η πόρωση μου. Δεν έχει σχέση με ηχογράφηση σε studio ή youtube video. Απλά πορώνομαι με τον ήχο που ακούω και θέλω να μπορώ να τον παράγω κιόλας για την δική μου ευχαρίστηση. Γενικά, μου αρέσει να πειραματίζομαι με ήχους πάνω στην κιθάρα.

Long post... ελπίζω να μην σας τα ζάλισα τελίως και να μου απαντήσετε πάλι... ;D       
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/14, 03:31 από J »
Matomo ga wakaranai

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #4 στις: 23/06/14, 05:45 »
Αν το tremolo δεν εχει προβλημα στο κατεβασμα, δεν θα εχει προβλημα ουτε στο ανεβασμα.
Δεν ειναι δυσκολο να γινει μια κατασκευη για reverse tremolo, αρκει να ξερει αυτος που την κανει και να εχει και τα καταλληλα εργαλεια.
Ενας αξιοπιστος μαστορας μπορει να στο φτιαξει ευκολα.
Χρειαζεται "σκαψιμο" το ξυλο πισω απο τη γεφυρα.
Οχι τοσο βαθυ βεβαια οσο αυτο για το Floy Rose στη φωτο (δεν βρηκα αλλη φωτο). Αλλα κατι τετοιο
http://4.bp.blogspot.com/_tNu78SMKH6I/SrYs8xUccfI/AAAAAAAACNE/55MD8at8BLo/s1600-h/floyd+rose+bridge.jpg
Επισης δεν ξερω αν μπορει να ρυθμιστει floatnig η γεφυρα σου, οπου ετσι θα εχεις καποιο reverse χωρις να χρειαστει σκαψιμο.
Ο Jeff Bεck το δουλευει πολυ το reverse σε νορμαλ strat γεφυρα χωρις σκαψιμο, αλλα την  εχει πολυ σηκωμενη τη γεφυρα και οτι κερδιζει σε reverse το χανει σε dive.
http://i344.photobucket.com/albums/p343/brandonleechambers/forum%20pics/JBtrem.png
http://blog.andertons.co.uk/wp-content/uploads/2013/02/Strat-1.jpg

Το εφφε ειναι το whammy της digitech
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/14, 06:06 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #5 στις: 23/06/14, 06:19 »
Jeff Beck - Nadia - (Live at Ronnie Scott's)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #6 στις: 23/06/14, 06:30 »
sto 0.49

Jeff Beck - Where Were You - (Live at Ronnie Scott's)


Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #7 στις: 23/06/14, 06:32 »
Σωστός ο Σπύρος και φυσικά υπάρχουν ποδοδιακόπτες για τον ενισχυτή σου.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #8 στις: 23/06/14, 07:00 »
Αλλα γιατι ψαχνω στο νετ για φωτο??
Θα βγαλω φωτο τωρα απο μια κιθαρα μου με ελαφρο reverse tremolo.





Το επιπεδο του floating






Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #9 στις: 23/06/14, 10:40 »
Καταρχην ακους πολυ ωραια μουσικη  ;D !
Κατα δευτερον το screaming που λες στο σολο των mars volta μπορει να ειναι αρκετα πραγματα. Θα μπορουσε να ειναι feedback απλα και μονο απο τον ενισχυτη. Θα μπορουσε να ειναι ενα octaver το οποιο κανει blend με καποιο Vol pedal στη μιξη. Τελος (και το ποιο πιθανο απο αυτο που ακουω) να εχει βαλει καποιο εφε τυπου "feedbacker" μιας και ο ηχος που βγαζει στο τραγουδι μοιαζει με τον ηχο που εβγαζα με το feedbacker της boss gt-10 οταν το χρησιμοποιουσα.

Στο κομματι του buckethead εχει καποιο pitch shifter εφε (οπως το whammy που σου ειπε ο Σπυρος).

Μπορεις να δοκιμασεις να σηκωσεις λιγο την γεφυρα σου χαλαρωνοντας τα ελατηρια του trem απο την πισω μερια ωστε να την κανεις floating. Απλα αν δεν ειναι καλης ποιοτητας (δεν εχει σωστο κοψιμο και λειανση η γεφυρα απο κατω) θα χανει το κουρδισμα μιας και δεν θα επιστρεφει ακριβως στο ιδιο σημειο ειτε κανεις dive ειτε reverse. Επισης θα αλλαξουν λιγο και οι αποστασεις στα bends αλλα οχι τραγικα. Αν δεις οτι χανει το κουρδισμα απλα ξανα σφιξε τα ελατηρια ωστε να κατσει κατω η γεφυρα. Λιγο γραφιτης η λαδι στο nut, καθως και σκληροτερα  η περισσοτερα ελατηρια θα βοηθησουν στο να μην ξεκουρδιζει....

Τωρα analog vs digital ειναι μεγαλο κεφαλαιο. Και οι δυο κοσμοι εχουν συν και πλην. Ιδανικα μπορεις να  συνδιαζεις τα καλα και απο τις δυο πλευρες. Απο την αλλη υπαρχουν lovers και haters και για τους 2 δρομους....κρατα στην ακρη του μυαλου σου οτι αν ο εξοπλισμος ειναι κακης ποιοτητας ειτε αναλογικος ειτε ψηφιακος, κακος θα ειναι  :-\

Ελπιζω να σε βοηθησα! ;) 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/14, 10:57 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος J

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #10 στις: 23/06/14, 11:03 »
Thanx Spyro!
Όντως άκουσα το whammy και είναι αυτό. Τα σπάει!! Got to get it.
Όσο για το τρέμολο, μάλλον το floyd rose είναι αυτό που ψάχνω.

Οι ποδοδιακόπτες του vox είναι μάλλον μία βολικότητα, αλλά no pedal. Όχι όσο γνωρίζω εγώ τουλάχιστον, γι' αυτό κιόλας τόσα χρόνια δεν σκέφτηκα ότι είναι απαραίτητοι. Είναι φθηνή επένδυση πλέον παραταύτα. Μπορεί και να το βάλω.

Thanx again!  ;D
Matomo ga wakaranai

Αποσυνδεδεμένος J

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #11 στις: 23/06/14, 11:31 »
Καταρχην ακους πολυ ωραια μουσικη  ;D !
Κατα δευτερον το screaming που λες στο σολο ... ειτε ψηφιακος, κακος θα ειναι  :-\

Ελπιζω να σε βοηθησα! ;)

Όντως βοήθησες και thanx.  :) Μάλλον ο Omar έχει χρησιμοποιήσει της παναγιάς τα μάτια για αυτόν τον ήχο (ξημεροβραδιάστικα με reviews πάνω στο θέμα και δεν κατέληξα κάπου). Θα πάρω εμπάση περιπτώσι τις ιδέες που άκουσα και θα τις πάω για trial n' error σε κάποιο κατάστημα.

Για τα εφέ, σκεφτόμουν να το πάω συνδιαστικά. Πχ, το Whammy μου έχει κολλήσει και θέλω να το πάρω ως έχει. Βλέπω πολλές εφαρμογές με αυτό κι έτσι σκέφτομαι ότι αξίζει να τα σκάσω. Για κάποια άλλα ίσως να πάω ψηφιακά. Κάτι σαν αυτό που πρότεινε ο Adr1anos, έτσι για να πειραματιστώ με διάφορα εφέ. (Ίσως και κάτι φθηνότερο, απλά για να κάνω εξάσκηση με το πετάλι και να δω πέρι τίνος πρόκειται γενικά).
Matomo ga wakaranai

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #12 στις: 23/06/14, 11:59 »
εχε στο νου σου οτι ενα σχετικα καλο ψηφιακο πολυεφε θα εχει και feedbacker και pitch shifter οποτε μπορει να μην χρειαστεις το whammy  ;)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #13 στις: 23/06/14, 12:46 »
εχε στο νου σου οτι ενα σχετικα καλο ψηφιακο πολυεφε θα εχει και feedbacker και pitch shifter οποτε μπορει να μην χρειαστεις το whammy  ;)
+1

Αν βαλεις το whammy μαζι με το ζουμακι, θα εχεις κανει το "λαθος"  που ανεφερα.
Oi διαφορες στην ποιοτητα ειναι αισθητες, οταν ολοι οι παραγοντες διαμορφωσης ηχου (παιχτης > πενα > κιθαρα > χορδες > ηλεκτρικα μερη > καλωδιο > πεταλια/εφφε > ενισχυτης > μεγαφωνα > μεθοδος ηχογραφησης > μεθοδος ακροασης της ηχογραφησης) ειναι ιδιου επιπεδου και καπου στη μεση μπει ενας παραγοντας υποδεεστερος.

Βεβαια, εγω προτιμω το whammy, αλλα θα πρεπει και ολος ο εξοπλισμος να αγοραστει με αυτη τη νοοτροπια.
Και φυσικα σε αυτη την περιπτωση, θα πρεπει να αναβαθμισεις τον ενισχυτη  πριν απο ολα τα αλλα.
Για αυτο ξανασκεψου το.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #14 στις: 23/06/14, 13:17 »
αυτη παντως εχει και pitch shifter http://www.thomann.de/gr/zoom_g3x.htm  ;)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #15 στις: 23/06/14, 13:59 »
αυτη παντως εχει και pitch shifter http://www.thomann.de/gr/zoom_g3x.htm  ;)
Ακριβώς, το PDL Pitch και ειδικά για μονοφωνία (σολο) το PDL MnPit είναι Whammy.

Επίσης J πιστεύω θα ωφεληθείς αναφορικά με τις γέφυρες να ρίξεις μία ματιά και εδώ:
Απ: Οδηγος επιβιωσης (και καλα) προς αρχαριους
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/14, 14:03 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος J

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #16 στις: 24/06/14, 13:54 »
Καλά, το Whammy δεν θα το πάρω τώρα, επειδή είναι πανάκριβο. Ξέρω απλά ότι είναι μία επένδυση που όταν την κάνω δεν θα την μετανοιώσω επειδή είναι ακριβώς (όχι στο περίπου) ο ήχος που έψαχνα. Ίσως κιόλας να μην χρειαστεί καν να κάνω μετατροπή στην κιθάρα αν το έχω. (Η μετατροπή είναι πάντα στο τέλος της λίστας μου, αν όλα τ' άλλα έχουν αποτύχει). Θα δοκιμάσω πρώτα το Zoom και έτσι όπως το κόβω, φαίνεται να είναι v.f.m.

Όσον αφορά το τρέμολο, θα περιμένω κι άλλο. Ανέφερα το Floyd Ros επειδή εχω την εντύπωση ότι οι επιρροές μου χρησιμοποιούν το ίδιο και δεν έχω πρόβλημα να το μάθω, όσο σπαστικό κι αν είναι στην αρχή με το σετάρισμα. Αν ήταν να παραιτούμουν τόσο εύκολα, δεν θα έπαιζα κιθάρα σήμερα. Απλά, αφού διάβασα το σχετικό post σκέφτομαι ότι ίσως να είναι καλύτερα να έχεις 2 κιθάρες, η μία εκ των οποίων να έχει κάτι τέτοιο. Μου φαίνεται ότι σε αυτήν που έχω τώρα όντως τελικά να μην ταιριάζει και τόσο μία ακραία μετατροπή. Αργότερα, αν πάρω μία, με λίγο πιο σκληρό ήχο να πειραματιστώ εκεί.

Anyhow, μέχρις στιγμής Zoom 4 the win και από κει και πέρα βλέποντας και κάνοντας.

Ευχαριστώ για τον χρόνο και την σοφία σας! Μου φαίνεται ότι με καλύψατε.  :)
Matomo ga wakaranai

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #17 στις: 24/06/14, 14:57 »
+1 για το Zoom! (Το έχω και είναι απίστευτο... vfm & all-in-a-box)

Το μόνο "αρνητικό" στην περίπτωσή σου είναι ότι έχεις ήδη modeling ενισχυτή, οπότε σε βλέπω να το πουλάς το Vox σύντομα (τα modeling μηχανήματα δεν συνεργάζονται καθόλου καλά μεταξύ τους).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αυτό είναι screamer?
« Απάντηση #18 στις: 24/06/14, 22:38 »
Ίσως κιόλας να μην χρειαστεί καν να κάνω μετατροπή στην κιθάρα αν το έχω.
Ετσι κι αλλιως το reverse tremolo δεν μπορει να πετυχει οτι τo whammy.
Αν μπορουσε, δεν θα ειχε λογο υπαρξης το whammy.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/05, 01:01
από Malezyanni
16 Απαντήσεις
13431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/06, 21:38
από pureanalog
5 Απαντήσεις
6928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 01:57
από Jezus
5 Απαντήσεις
2742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 23:44
από Ιππέας
16 Απαντήσεις
13085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 01:05
από Lo.Lee.Ta
5 Απαντήσεις
3196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/10, 16:04
από nikdiaol
8 Απαντήσεις
3580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 13:35
από Epic
16 Απαντήσεις
13634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/18, 14:41
από Uriah
0 Απαντήσεις
2984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/19, 15:12
από Ioannis Anastassakis
1 Απαντήσεις
1033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/22, 01:31
από Xefos6