Αποστολέας Θέμα: Καλη ποιοτητα στο rip???  (Αναγνώστηκε 4688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Καλη ποιοτητα στο rip???
« στις: 08/01/07, 21:47 »
Μεχρι σημερα χρησιμοποιουσα το Audiograbber οταν ηθελα να κανω rip τραγουδια!Σημερα που λετε ανακαλυψα οτι ολα τα τραγουδια που εχω κανει rip δεν ξεπερνανε τα 40 kbps... :-\απο ποιοτητα δλδ μηδεν!
Μηπως ξερετε καποιο καλυτερο προγραμμα που να ριπαρει τα τραγουδια και να μου τα δινει σε καλυτερη ποιοτητα?
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Απ: Καλη ποιοτητα στο rip???
« Απάντηση #1 στις: 08/01/07, 21:49 »
Total video converter δοκιμασε το. Αν δεν κανει, δοκιμασε να κανεις τα τραγουδια convert στα 128,250 κτλ kbits
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Καλη ποιοτητα στο rip???
« Απάντηση #2 στις: 10/01/07, 14:30 »
Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε πως άλλο ripping κι άλλο encoding. Το πρώτο αναφέρεται στην εξαγωγή του ηχητικού σήματος από την πηγή (πχ cd), το δεύτερο στη μετατροπή/συμπίεσή του μέσω ενός απωλεστικού (ή μη απωλεστικού) αλγόριθμου (πχ mp3, aac, flac, shn κοκ). Το Audiograbber δεν μπορεί να ευθύνεται για το χαμηλότατο bitrate των κομματιών, γιατί αυτό το καθορίζει ο εκάστοτε χρήστης, μέσα από τα settings του.

Από εκεί κι έπειτα, πράγματι το Audiograbber δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο σε επίπεδο ποιοτικού ripping (όχι encoding...αυτό είπαμε πως το αναλαμβάνει ο encoder), σε σχέση με πολλά άλλα. Απλώς είναι εύχρηστο και με απλό interface για να μπορεί να το χειριστεί κι ο πλέον αδαής. Θα σου αντιπρότεινα να στραφείς στο Exact Audio Copy, που διαθέτει και secure mode στο ripping (πέρα από το κλασικό burst) κι εξασφαλίζει καλύτερα αποτελέσματα. Πιο στρυφνό λίγο στην αρχή και μέχρι να το σετάρεις, αλλά από κι έπειτα όλα είναι ζήτημα 1-2 κλικ.

Εδώ θα βρεις οδηγό για να το σετάρεις κι εδώ άλλον έναν για τη χρήση του με τον LAME (mp3 encoder...ο καλύτερος τη δεδομένη στιγμή). Επίσης φρόντισε να χρησιμοποιήσεις ένα από τα προτεινόμενα settings του LAME. Θα σου πρότεινα VBR και οτιδήποτε από -V2 πάνω...η ποιοτική αξιολόγηση έχει ως εξής (από το καλύτερο στο χειρότερο): -V0 >...-V5 >...-V9.

Κι όμτι δεν καταλάβεις, εδώ είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Καλη ποιοτητα στο rip???
« Απάντηση #3 στις: 10/01/07, 14:59 »
Τα settings του Audiograbber δεν μου επετρεπαν πανω απο 56 kbit.
Δηλαδη το audiograbber πχ εκανε και ripping και encoding (για να μαθουμε και τιποτα)
Θα κοιταξω τα προγραμματακια που μου ειπατε και θα επανελθω
Thanks
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Καλη ποιοτητα στο rip???
« Απάντηση #4 στις: 10/01/07, 15:18 »
Το Audiograbber είναι ένας κατεξοχήν ripper, ο οποίος όμως λειτουργεί και σαν κέλυφος για τη χρήση διαφόρων encoders (οποιουδήποτε format). Σου παρέχει τη δυνατότητα να καθορίσεις εσύ τις παραμέτρους του encoder σχετικά με το bitrate (κι όχι μόνο) που θα χρησιμοποιηθεί.

Κατέβασα το Audiograbber και του έριξα μια ματιά. O internal mp3 encoder που χρησιμοποιεί είναι ο Fraunhofer Pro, ο οποίος έχει ξεπεραστεί προ πολλού από τον LAME. Πάντως μέσα από τα "MP3 Settings" μπορείς να ανεβάσεις το bitrate μέχρι και τα 320Kbps (το default του είναι 128Kbps)...δε βλέπω κάποιον περιορισμό στα 56Kbps.

Όπως και να έχει, με τις εγγενείς ρυθμίσεις του Audiograbber δεν πρόκειται να απολαύσεις το maximum των δυνατοτήτων του mp3 format. Το δε "Total Video Converter" είναι πρωτίστως converter διαφόρων format που κάνει και ripping. Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να καταλήγεις σε εξειδικευμένες προτάσεις και λύσεις κι όχι σε πρόγραμμα που απλώς τυχαίνει να κάνει και αυτό, όπως όπως.


Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Καλη ποιοτητα στο rip???
« Απάντηση #5 στις: 10/01/07, 17:41 »
Παράθεση
Εδώ θα βρεις οδηγό για να το σετάρεις κι εδώ άλλον έναν για τη χρήση του με τον LAME (mp3 encoder...ο καλύτερος τη δεδομένη στιγμή). Επίσης φρόντισε να χρησιμοποιήσεις ένα από τα προτεινόμενα settings του LAME. Θα σου πρότεινα VBR και οτιδήποτε από -V2 πάνω...η ποιοτική αξιολόγηση έχει ως εξής (από το καλύτερο στο χειρότερο): -V0 >...-V5 >...-V9.
Ακολουθηασα τις οδηγιες ως τωρα!
Στο "Addtional command line options" εχω ενα προβληματακι.Θελω να βαλω το "-V0 --vbr-new",φτανει να γραψω μονο αυτο?εσυ τι εχεις εκει περα?
Γενικα εκει μπερδευομαι για το τι πρεπει να κανω,και τι ακριβως ειναι αυτο
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/07, 17:44 από @Morpheus@ »
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Καλη ποιοτητα στο rip???
« Απάντηση #6 στις: 10/01/07, 17:55 »
Αυτή η εικόνα πιθανότατα να σε βοηθήσει.



Πρόσεξε...στο link με τα προτεινόμενα settings που σου έδωσα, αναφέρεται και σε ποιο ύψος bitrate κυμαίνεται περίπου το κάθε -Vx. Αν επιλέξεις οτιδήποτε από -V2, -V1, -V0 θα είσαι μια χαρά (προσωπικά καταφεύγω στο -V0, καθότι με ενδιαφέρει το καλύτερο δυνατό όσον αφορά το vbr). Ανάλογα με τις ανάγκες σου επιλέγεις και το επίπεδο ποιότητα...προφανώς αν θες να φτιάξεις mp3 για το ipod πχ δε σε νοιάζει η μέγιστη δυνατή ποιότητα, αλλά το μικρό μέγεθος.

Καταρχάς έχε τα settings όπως είναι στην εικόνα. Κατά δεύτερον, αυτό το οποίο βλέπεις μετά το "-Vx --vbr-new" σκέλος είναι οι οδηγίες που δίνονται στον encoder σχετικά με τα tags που θα έχει το mp3. Αναφέρομαι στο "--add-id3v2 --pad-id3v2 --ta "%a" --tt "%t" --tg "%m" --tl "%g" --ty "%y" --tn "%n" %s %d". Άσε τα ως έχει, κι ό,τι αλλαγή θες να κάνεις εκ των υστέρων, γίνεται και με οποιονδήποτε tagger.


Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Καλη ποιοτητα στο rip???
« Απάντηση #7 στις: 10/01/07, 18:04 »
Βασικα η ποιοτητα με ενδιαφερει πανω απο ολα (ενταξει να μην ειναι και τεραστια τα αρχεια)!Αυτο που μου δειχνεις στη εικονα ομως δεν μπορω να το βρω πουθενα (στα link που μου εχεις δωσει) για να το κανω copy-paste!Μηπως μπορεις να το κανεις εσυ εδω copy-paste απο το δικο σου pc?Sorry που στα πρειζω αλλα ειμαι λιγο ασχετουρας! :-\


Εννοω αυτο που βρισκεται στο Addtional command line options
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Καλη ποιοτητα στο rip???
« Απάντηση #8 στις: 10/01/07, 18:10 »
Μη στενοχωριέσαι...όλοι άσχετοι ήμασταν, μέχρι που μάθαμε κάτι και γίναμε ημιάσχετοι.

-V 0 --vbr-new --add-id3v2 --pad-id3v2 --ta "%a" --tt "%t" --tg "%m" --tl "%g" --ty "%y" --tn "%n" %s %d

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Καλη ποιοτητα στο rip???
« Απάντηση #9 στις: 10/01/07, 18:41 »
Thanks
Λοιπον εκανα ενα δοκιμαστικο και υπηρξαν καπια προβληματακια(πατησα το εικονιδιο που υπαρχει αριστερα και λεει mp3):
1)Δεν ριπαρε τα τραγουδια ενα ενα αλλα ολοκληρο το cd σαν ενα τραγουδι
2)Συνολικο μεγεθος 600 ΜΒ το οποιο ειναι παρα πολυ!
3)1411 kbit/s
   16 Bit
   44 kHz
Απο ποιοτητα πως το βλεπεις?
Stadar κατι δεν εκανα σωστα............... ???
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Καλη ποιοτητα στο rip???
« Απάντηση #10 στις: 10/01/07, 18:54 »
Προφανώς.  ::)

Καταρχάς ας ξεκαθαρίσουμε αν ακολούθησες κατά γράμμα το σετάρισμα του Exact Audio Copy και τον ανάλογο οδηγό για το LAME. Έχεις όλες τις επιλογές σύμφωνα με την εικόνα που σου έδωσα παραπάνω; (φρόντισε να είναι ακριβώς έτσι)

Στη συνέχεια επέλεξε "Database/Get CD Information From/Remote freedb" (εναλλακτικά πατάς ALT+G) για να κατεβάσεις τα tags από το FreeDB. Αμέσως μετά επιλέγεις όλα τα κομμάτια σου (όπως ακριβώς θα έκανες με πολλαπλά αρχεία στον υπολογιστή σου) και πατάς "Action/Copy Selected Tracks/Compressed".

Δοκίμαστε αυτό και πες μου. Αυτό που έχεις στα χέρια σου, δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα image σε .wav μορφή.

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Καλη ποιοτητα στο rip???
« Απάντηση #11 στις: 10/01/07, 19:33 »
Επισης να προτεινω ανεπιφυλακτα FLAC. Για το EAC/LAME χρησιμοποιω --alt preset extreme

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Καλη ποιοτητα στο rip???
« Απάντηση #12 στις: 11/01/07, 00:57 »
εγω να ρωτησω με την σειρα μου...εχω κατεβασει πολλα cd σε ποιοτητα 320 αλλα ειναι δυστυχως τεραστια..και δεν με συμφερει...μπορω να τα μετατρεψω σε πχ 160 χωρις να ξεσκισω το αρχειο;; εννοειται τα περναω σε dvd για να μην πιανουν χωρο στα 320 ( μην χασουμε και την ποιοτητα ) αλλα τα θελω σε μικρη για να τα εχω στον δισκο..κανεις το εχει κανει; προτεινεται κατι;
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Καλη ποιοτητα στο rip???
« Απάντηση #13 στις: 11/01/07, 01:15 »
Υπάρχουν δεκάδες προγράμματα που μπορούν να κάνουν re-encoding ένα αρχείο...απλώς καλό είναι να γνωρίζουμε πως η ποιότητα μετά από ένα πχ re-encoding από τα 320Kbps στα 160Kbps, θα παράγει αρχείο που θα ακούγεται χειρότερα από ένα κομμάτι που κωδικοποιήθηκε στα 160Kbps κατευθείαν από το cd. Το πόσο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως το είδος του κομματιού, τους encoders που χρησιμοποιήθηκαν στην κωδικοποίηση και φυσικά την ικανότητά μας να αντιλαμβανόμαστε τις διαφορές στον ήχο.

Ένα αρκετά καλό σχετικό πρόγραμμα είναι το dbPowerAmp Music Converter.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/08, 09:55
από Βραζίλης
41 Απαντήσεις
14433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:30
από nikolix
22 Απαντήσεις
11919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/09, 15:14
από lampros.
5 Απαντήσεις
3099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 16:12
από Lo.Lee.Ta
17 Απαντήσεις
5407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 13:34
από tech21man
25 Απαντήσεις
8841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 19:08
από basilmiltos
0 Απαντήσεις
1619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 20:50
από gapos
0 Απαντήσεις
1288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/11, 23:21
από Γιάννης Σ.
8 Απαντήσεις
7508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/15, 18:33
από Βραζίλης
12 Απαντήσεις
11691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/16, 14:51
από saved