Αποστολέας Θέμα: αναβαθμιση κιθαρας  (Αναγνώστηκε 17820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος @wolf

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
αναβαθμιση κιθαρας
« στις: 18/03/18, 08:58 »
γεια χαρα σε ολους τους συμφορουμιτες και καλως σας βρηκα. συγχαρητηρια καταρχην σε ολα τα παιδια μεσα στο φορουμ για την υπεροχη δουλεια και τις γνωσεις που μοιραζουν. με λενε Σπυρο και στα 44 μου ειπα επιτελους να πραγματοποιησω το παιδικο μου απωθημενο και να μαθω κιθαρα σαν ενασχοληση για χομπυ. κανω ηδη μαθηματα εδω και 4 μηνες με δασκαλο με μια harley benton sc-500 κι ενα ενισχυτακι επισης harley benton hb-10g. στο θεμα μας τωρα. πριν λιγο καιρο ενας φιλος εφυγε μονιμα για αμερικη και μου χαρισε μια epiphone https://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard.htm απο την οποια ειχε βγαλει τους stock μαγνητες για να βαλει καλυτερους κατι που τελικα δεν εκανε ποτε μιας και οι καινουριοι μαγνητες περαστηκαν σε επισης καινουρια κιθαρα. το σκεπτικο του λοιπον ηταν μιας και η κιθαρα δεν μου κοστισε τιποτα και απο οτι μου ειπε προκειται για πολυ ποιοτικο οργανο σε αυτες τις τιμες να δωσω μεχρι 200 ευρω και να κανω ενα upgrade στην κιθαρα αλλαζοντας μαγνητες και βαζοντας locking κλειδια κι ετσι θα εχω ενα οργανο μεγαλυτερης αξιας για πολυ καιρο. γνωμη του ειναι να μην παω σε πολυ ακριβα brands μαγνητων μιας και υπαρχουν πολυ φθηνοτερες και ποιοτικοτατες λυσεις στα μισα χρηματα. μου προτεινε λοιπον


tonerider-alnico ii classic/alnico iv classic
η
irongear-tesla shark/blues engine


προσανατολισμος μουσικης classic rock-rock ballands- progr rock και καποια κομματια προς hard rock. ακομα θελοντας να γνωριζω και τα effects σιγα σιγα θα αγορασω και το marshall code 25 και μεχρι εκει. τι λετε λοιπον αξιζουν αυτες οι αναβαθμισεις στην συγκεκριμενη κιθαρα? σας ευχαριστω και παλι καλως σας βρηκα

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 18/03/18, 13:42 »
3η επιλογή κράτα τους μαμίσους, και βάζεις άλλους όταν θα ξέρεις τι ακριβώς ήχο θες (για μένα άχρηστη κίνηση αν η κιθαρα σου αρέσει)...

δηλ δεν είπες ΤΙ δεν σου αρέσει απο τους μαμίσους, τι θες να αλλάξεις στον ήχο τους.

Αποσυνδεδεμένος @wolf

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 18/03/18, 17:51 »
3η επιλογή κράτα τους μαμίσους, και βάζεις άλλους όταν θα ξέρεις τι ακριβώς ήχο θες (για μένα άχρηστη κίνηση αν η κιθαρα σου αρέσει)...

δηλ δεν είπες ΤΙ δεν σου αρέσει απο τους μαμίσους, τι θες να αλλάξεις στον ήχο τους.


εμενα προσωπικα δεν με χαλαει τιποτα μιας και δεν γνωριζω και πολλα. απλα η κιθαρα δεν εχει πανω ουτε καν τους στοκ μαγνητες οι οποιοι δεν ξερω καν που βρισκονται. δεν μου τους εδωσε μαζι με την κιθαρα. τους ειχε βγαλει καποιο καιρο πισω για να περασει τους αλλους και μετα η κιθαρα εμεινε ετσι γιατι καπακι πηρε την καινουρια και τους περασε εκει. οι στοκ αγνοουνται

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 18/03/18, 19:21 »
εμενα προσωπικα δεν με χαλαει τιποτα μιας και δεν γνωριζω και πολλα. απλα η κιθαρα δεν εχει πανω ουτε καν τους στοκ μαγνητες οι οποιοι δεν ξερω καν που βρισκονται. δεν μου τους εδωσε μαζι με την κιθαρα. τους ειχε βγαλει καποιο καιρο πισω για να περασει τους αλλους και μετα η κιθαρα εμεινε ετσι γιατι καπακι πηρε την καινουρια και τους περασε εκει. οι στοκ αγνοουνται

Μόλις άκουσα κάτι Toneriders να σε φωνάζουν  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος @wolf

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 18/03/18, 19:37 »
εμενα προσωπικα δεν με χαλαει τιποτα μιας και δεν γνωριζω και πολλα. απλα η κιθαρα δεν εχει πανω ουτε καν τους στοκ μαγνητες οι οποιοι δεν ξερω καν που βρισκονται. δεν μου τους εδωσε μαζι με την κιθαρα. τους ειχε βγαλει καποιο καιρο πισω για να περασει τους αλλους και μετα η κιθαρα εμεινε ετσι γιατι καπακι πηρε την καινουρια και τους περασε εκει. οι στοκ αγνοουνται

Μόλις άκουσα κάτι Toneriders να σε φωνάζουν  ;D ;D ;D



εδω ειμαι περαστε!!!  :guitar


οποτε θεωρω οτι η επιλογη tonerider-alnico ii classic/alnico iv classic ειναι μια φθηνη και αξιολογη επιλογη για την περιπτωση μου 


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 18/03/18, 23:56 »
Kαι οι δύο επιλογές είναι πολύ καλές και ψαγμένες, από μάρκες οικονομικές μεν αλλά ποιοτικές. Θεωρώ ιδιαίτερα θετικό ότι ο φίλος σου δεν σού πρότεινε απλά μια μάρκα έτσι γενικά κι αόριστα, αλλά συγκεκριμένους συνδυασμούς μαγνητών από διαφορετικούς κατασκευαστές. Εγώ προσωπικά θα συμφωνούσα με οποιοδήποτε από αυτά τα δύο σετ, αν θέλεις όμως να σχηματίσεις ιδία άποψη, πήγαινε στις αντίστοιχες ιστοσελίδες όπου θα βρεις ηχητικά δείγματα των διαφόρων μαγνητών. Μπορεί να καταλήξεις σε κάτι διαφορετικό.

Από την άλλη πλευρά, εγώ προσωπικά τα κλειδιά δεν θα τα έβαζα ως προτεραιότητα αν τα υπάρχοντα κάνουν τη δουλειά τους. Ίσως θα ήταν προτιμότερο να αλλάξεις τα ηλεκτρικά (ποτενσιόμετρα, επιλογέα μαγνητών, καλώδια, πυκνωτές). Κάτι τέτοιο θα ήταν μια σχετικά εύκολη αναβάθμιση, ειδικά αφού έτσι κι αλλιώς βάζεις καινούργιους μαγνήτες, και νομίζω ότι θα έχει μεγαλύτερη επίδραση στον ήχο σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος @wolf

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 19/03/18, 00:41 »
Kαι οι δύο επιλογές είναι πολύ καλές και ψαγμένες, από μάρκες οικονομικές μεν αλλά ποιοτικές. Θεωρώ ιδιαίτερα θετικό ότι ο φίλος σου δεν σού πρότεινε απλά μια μάρκα έτσι γενικά κι αόριστα, αλλά συγκεκριμένους συνδυασμούς μαγνητών από διαφορετικούς κατασκευαστές. Εγώ προσωπικά θα συμφωνούσα με οποιοδήποτε από αυτά τα δύο σετ, αν θέλεις όμως να σχηματίσεις ιδία άποψη, πήγαινε στις αντίστοιχες ιστοσελίδες όπου θα βρεις ηχητικά δείγματα των διαφόρων μαγνητών. Μπορεί να καταλήξεις σε κάτι διαφορετικό.

Από την άλλη πλευρά, εγώ προσωπικά τα κλειδιά δεν θα τα έβαζα ως προτεραιότητα αν τα υπάρχοντα κάνουν τη δουλειά τους. Ίσως θα ήταν προτιμότερο να αλλάξεις τα ηλεκτρικά (ποτενσιόμετρα, επιλογέα μαγνητών, καλώδια, πυκνωτές). Κάτι τέτοιο θα ήταν μια σχετικά εύκολη αναβάθμιση, ειδικά αφού έτσι κι αλλιώς βάζεις καινούργιους μαγνήτες, και νομίζω ότι θα έχει μεγαλύτερη επίδραση στον ήχο σου.




σ ευχαριστω Απολλων για την απαντηση. επειδη ειμαι εντελως ασχετος με τα συγκεκριμενα θα μπορουσες να μου παραθεσεις ενδεικτικα καποιες επιλογες απο τα ηλεκτρικα που προτεινεις για ποιοτικοτερη αναβαθμιση της κιθαρας?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 19/03/18, 02:27 »
Για ποτενσιόμετρα ψάξε για CTS και Alpha. Συγκεκριμένα θα ήταν δύσκολο να σού πω, γιατί θα πρέπει να κοιτάξεις τα ποτενσιόμετρα που έχει τώρα η κιθάρα σου (αν έχει) και να αναζητήσεις κάποια καλύτερης ποιότητας, μεγαλύτερου μεγέθους αν η κιθάρα σου έχει μικρά, αλλά με το ίδιο μήκος (υπάρχουν κοντά και μακριά). Ρϊξε μια ματιά εδώ για να καταλάβεις τι εννοώ. Βέβαια μετά σού ανοίγονται πολλές επιλογές στο θέμα της καλωδίωσης, με πιο δημοφιλή ίσως τη χρήση push-pull ποτενσιόμετρων που σού επιτρέπουν να σπλιτάρεις τους μαγνήτες ώστε να λειτουργεί μόνο ένα από τα δύο πηνία τους και να έχεις έτσι ήχο μονού μαγνήτη. Επίσης υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι να συνδέσεις μαγνήτες και ποτενσιόμετρα, κοίτα π.χ. για '50s wiring.

Για επιλογέα, μια καλή μάρκα είναι η Switchcraft. Kαι εδώ θα πρέπει να ελέγξεις αν χρειάζεσαι μακρύ (long lever) ή κοντό (short lever) διακόπτη.

Όσον αφορά στους πυκνωτές, υπάρχει μεγάλη συζήτηση σχετικά με το αν και κατά πόσο έχουν επίδραση στον ήχο. Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν, γιατί όταν άλλαξα σε μερικές κιθάρες τους πυκνωτές και έβαλα παρόμοιους με αυτούς, είδα διαφορά στον ήχο και όχι μόνο στη λειτουργία του tone control λόγω διαφορετικής αξίας. Συνήθως οι πυκνωτές που χρησιμοποιούνται είναι 0.047μF ή 0.022μF. Eγώ ήθελα κάτι με ακόμα πιο χαμηλή τιμή για λιγότερο απότομη μείωση των πρίμων όταν χαμηλώνω το tone.

Όπως θα δεις, αυτά τα εξαρτήματα δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά. Πάντως μπορείς να τα βρεις όλα μαζί σε ένα πακέτο ήδη συνδεδεμένα μεταξύ τους. Ψάξε π.χ. στο ebay για Les Paul harness και θα βρεις αρκετά δείγματα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #8 στις: 19/03/18, 09:16 »
wolf θα μπορούσες να πάρεις και φθηνούς HB απο ebay ή aliexpress. Για αρχή τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος @wolf

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #9 στις: 19/03/18, 09:41 »
Για ποτενσιόμετρα ψάξε για CTS και Alpha. Συγκεκριμένα θα ήταν δύσκολο να σού πω, γιατί θα πρέπει να κοιτάξεις τα ποτενσιόμετρα που έχει τώρα η κιθάρα σου (αν έχει) και να αναζητήσεις κάποια καλύτερης ποιότητας, μεγαλύτερου μεγέθους αν η κιθάρα σου έχει μικρά, αλλά με το ίδιο μήκος (υπάρχουν κοντά και μακριά). Ρϊξε μια ματιά εδώ για να καταλάβεις τι εννοώ. Βέβαια μετά σού ανοίγονται πολλές επιλογές στο θέμα της καλωδίωσης, με πιο δημοφιλή ίσως τη χρήση push-pull ποτενσιόμετρων που σού επιτρέπουν να σπλιτάρεις τους μαγνήτες ώστε να λειτουργεί μόνο ένα από τα δύο πηνία τους και να έχεις έτσι ήχο μονού μαγνήτη. Επίσης υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι να συνδέσεις μαγνήτες και ποτενσιόμετρα, κοίτα π.χ. για '50s wiring.

Για επιλογέα, μια καλή μάρκα είναι η Switchcraft. Kαι εδώ θα πρέπει να ελέγξεις αν χρειάζεσαι μακρύ (long lever) ή κοντό (short lever) διακόπτη.

Όσον αφορά στους πυκνωτές, υπάρχει μεγάλη συζήτηση σχετικά με το αν και κατά πόσο έχουν επίδραση στον ήχο. Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν, γιατί όταν άλλαξα σε μερικές κιθάρες τους πυκνωτές και έβαλα παρόμοιους με αυτούς, είδα διαφορά στον ήχο και όχι μόνο στη λειτουργία του tone control λόγω διαφορετικής αξίας. Συνήθως οι πυκνωτές που χρησιμοποιούνται είναι 0.047μF ή 0.022μF. Eγώ ήθελα κάτι με ακόμα πιο χαμηλή τιμή για λιγότερο απότομη μείωση των πρίμων όταν χαμηλώνω το tone.

Όπως θα δεις, αυτά τα εξαρτήματα δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά. Πάντως μπορείς να τα βρεις όλα μαζί σε ένα πακέτο ήδη συνδεδεμένα μεταξύ τους. Ψάξε π.χ. στο ebay για Les Paul harness και θα βρεις αρκετά δείγματα...





Απολλων και παλι ευχαριστω για την απαντηση. για να μην μπλεχτω με ξεχωριστα parts μια καλη all in one λυση ας πουμε θα ηταν κι αυτη? κατι τετοιο εννοεις?


https://www.ebay.co.uk/itm/LONG-SHAFT-Ready-Built-Gibson-Epiphone-Les-Paul-Wiring-Upgrade-Loom-Harness-Kit/162897630190?hash=item25ed7493ee:m:mjt9l7M0X8FE6MeHdN6X1LQ

Αποσυνδεδεμένος @wolf

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #10 στις: 19/03/18, 09:45 »
wolf θα μπορούσες να πάρεις και φθηνούς HB απο ebay ή aliexpress. Για αρχή τουλάχιστον.
φιλε panixgr να υποθεσω οτι αναφερεσαι σε μαγνητες? HB εννοεις?



« Τελευταία τροποποίηση: 19/03/18, 10:11 από @wolf »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #11 στις: 19/03/18, 10:50 »
humbuckers !

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #12 στις: 19/03/18, 12:52 »
Απολλων και παλι ευχαριστω για την απαντηση. για να μην μπλεχτω με ξεχωριστα parts μια καλη all in one λυση ας πουμε θα ηταν κι αυτη? κατι τετοιο εννοεις?
https://www.ebay.co.uk/itm/LONG-SHAFT-Ready-Built-Gibson-Epiphone-Les-Paul-Wiring-Upgrade-Loom-Harness-Kit/162897630190?hash=item25ed7493ee:m:mjt9l7M0X8FE6MeHdN6X1LQ

Aκριβώς αυτό. Και επειδή το συγκεκριμένο αναφέρει ότι είναι για Epiphone κιθάρες, λογικά θα ταιριάζει στη δική σου. Κατά σύμπτωση, κάτι παρόμοιο έψαχνα κι εγώ πρόσφατα για ένα project και μια από τις δύο επιλογές στις οποίες έχω καταλήξει είναι από τον ίδιο πωλητή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #13 στις: 19/03/18, 16:56 »
θα συμφωνήσω για 50's καλωδίωση (την έχω εφαρμόσει σε όλες μου τις κιθάρες) ,  όχι όμως για καινούρια ηλεκτρικά σε περίπτωση που δουλεύουν κομπλέ τα υπάρχοντα ή δε σκοπεύεις να σπλιτάρεις μαγνήτες .
συνήθως αυτό που χωλαίνει σε μια όχι-ακριβή κιθάρα είναι το nut . είτε στραβοκομμένο ,είτε τα αυλάκια δεν είναι ανοιγμένα στο σωστό βάθος-πλάτος, είτε κακής ποιότητας... σου χαλάει το sustain , την ευκολία παιξίματος στα πρώτα τάστα και τη σταθερότητα στο κούρδισμα. δυστυχώς όμως είναι δουλειά που πρέπει να γίνει απο κάποιον γνώστη
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #14 στις: 19/03/18, 18:55 »
Αφού πρόκειται να επέμβουμε ούτως ή άλλως στν κιθάρα, θα έλεγα ότι τα ηλεκτρικά καλό θα ήταν τουλάχιστον να ελεγχθούν. Σε μια Epiphone πιθανόν να μην είναι κακής ποιότητας, αν όμως έχει μικρά (σε διάμετρο) ποτενσιόμετρα και αμφίβολης ποιότητας καλώδια όπως πολλές Ασιατικές κιθάρες χαμηλού κόστους, εγώ θα τα άλλαζα.

Συμφωνώ για το nut. Είναι μια απλή και ανέξοδη αναβάθμιση που βελτιώνει αισθητά το playability της κιθάρας και τη σταθερότητα του κουρδίσματος. Πάντως ένα καλό κοκκάλινο nut μπορεί να βρεθεί με λίγα χρήματα. Αν έχει το σωστό μέγεθος, η εγκατάστασή του δεν είναι δύσκολη υπόθεση, αρκεί να προσέξει κανείς όταν προσπαθεί να αφαιρέσει το παλιό. Το πολύ-πολύ να χρειαστεί λίγο τρίψιμο με γυαλόχαρτο για να ταιριάξει ακριβώς.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος @wolf

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #16 στις: 19/03/18, 19:21 »
Xωρίς να σημαίνει πως ότι αναφέρθηκε πριν είναι λάθος, αντιθέτως, εγώ θα ξεκίναγα ως εξής:

Θα έπαιρνα ένα σετ μαγνήτες, θα τους κούμπωνα επάνω και στην πορεία θα έβλεπα τι άλλο μπορεί να χρειαστεί.
Θεωρώ ότι τα υπόλοιπα δεν έχουν πρόβλημα. Ποτενσιόμετρα, καλώδια κλπ, είναι παθητικός εξοπλισμός, το πολύ πολύ να κάνουν χρατς-χρουτς τα ποτενσιόμετρα.

Κουμπώνεις επάνω τους μαγνήτες, έχεις μια κιθάρα που λειτουργεί και στην πορεία βλέπεις τι πρόβλημα υπάρχει, αν υπάρχει, και το βελτιώνεις.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #17 στις: 20/03/18, 09:55 »
Θα έπαιρνα ένα σετ μαγνήτες, θα τους κούμπωνα επάνω και στην πορεία θα έβλεπα τι άλλο μπορεί να χρειαστεί.
Θεωρώ ότι τα υπόλοιπα δεν έχουν πρόβλημα. Ποτενσιόμετρα, καλώδια κλπ, είναι παθητικός εξοπλισμός, το πολύ πολύ να κάνουν χρατς-χρουτς τα ποτενσιόμετρα.

Φυσικά, αυτό θα ήταν ίσως η πιο λογική προσέγγιση. Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση ο @wolf απέκτησε μια κιθάρα χωρίς κανένα κόστος και σκέφτεται αν θα είναι καλό, εφόσον αναγκαστικά θα αγοράσει μαγνήτες, να κάνει παράλληλα και κάποια άλλη αναβάθμιση. Γι αυτό και η δική μου σκέψη ήταν τα ηλεκτρικά. Το nut και τα κλειδιά μπορεί να τα αλλάξει μόνος του κάποια στιγμή αν φανεί απαραίτητο, ενώ για τα ηλεκτρικά είναι πιο πιθανόν να χρειαστεί να πάει την κιθάρα σε κάποιον τεχνικό.

Bέβαια, όπως σε όλες τις αναβαθμίσεις, το ερώτημα είναι τι προσπαθεί να πετύχει κανείς. Και αν ακόμα δεν ξέρει τι ακριβώς ζητάει από τη συγκεκριμένη κιθάρα, είναι δύσκολο να επιχειρηματολογήσουμε ποιά αναβάθμιση είναι απαραίτητη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος @wolf

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #18 στις: 20/03/18, 11:43 »
οπως πολυ σωστα προειπε και ο Απολλων μιας και σαν αγορα δεν μου κοστισε τιποτα και επειδη κακα τα ψεματα δεν ειμαι ουτε σε αναλογη οικονομικη κατασταση για αγορα κιθαρας μεγαλυτερης αξιας ουτε τωρα και πιθανον ουτε σε βαθος χρονου αλλα ουτε βεβαια και σε αναλογο επιπεδο να μου χρειαζεται κατι τετοιο, το σκεπτικο ειναι το εξης:
να αναβαθμισω την κιθαρα οσο το δυνατον καλυτερα στα χρηματα που προανεφερα στην αρχη 200 (αντε βια 250) ευρω και να εχω μια αρκετα αξιολογη κιθαρα μεγαλυτερης αξιας απο την αρχικη μιας και οπως διαφαινεται θα πορευτουμε για πολυ καιρο μαζι ;D
συνοψιζοντας λοιπον αν υποθεσουμε οτι γινεται μια αρκετα <<βαρβατη>> αναβαθμιση εχουμε τις εξης επιλογες:

μαγνητες (irongear-μου ηχουν καλυτερα στ`αυτια απο τους tonerider)

bridge  http://www.axetec.co.uk/guitar_parts_uk_103.htm

neck  http://www.axetec.co.uk/guitar_parts_uk_093.htm
---------------------------------------------------

nut (υποθετω κατι τετοιο κανει) κωδ NTBN03

http://www.axetec.co.uk/guitar_parts_uk_024.htm
---------------------------------------------------

στο παιχνιδι και καποια locking κλειδια (no name βεβαια αλλα locking λεει ποσο χαλια να ειναι?? ??? ) κωδ ΜΗ315

http://www.axetec.co.uk/guitar_parts_uk_036.htm

συνολο (ολα απο το ιδιο καταστημα) με τα μεταφορικα 137 στερλ (157 ευρω περιπου)
--------------------------------------------------

ηλεκτρικα

https://www.ebay.co.uk/itm/LONG-SHAFT-Ready-Built-Gibson-Epiphone-Les-Paul-Wiring-Upgrade-Loom-Harness-Kit/162897630190?hash=item25ed7493ee:m:mjt9l7M0X8FE6MeHdN6X1LQ


60 στερλ με τα μεταφορικα (περιπου 70 ευρω)


το συνολο λοιπον χοντρικα 230 ευρω (χωρις να συνυπολογιζω τα εργατοπεραστικα εξοδα που δεν ξερω ποσα ειναι για τετοιες δουλειες) για να εχω μια κιθαρα αρκετα πιστευω καλυτερη απο την αρχικη που θα με συντροφευει απο οτι φαινεται για αρκετο καιρο. ξεχασα κατι?




[/size]

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #19 στις: 20/03/18, 15:41 »
το nut σου είναι όντως κακο-κομένο?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #20 στις: 20/03/18, 18:02 »
Δεν ξέχασες κάτι, αναρωτιέμαι όμως αν τα χρειάζεσαι όλα αυτά. Ειδικά τα κλειδιά, που κατά τη γνώμη μου θα ήταν απαραίτητα μόνο αν είχες πρόβλημα στο κούρδισμα. Και τα συγκεκριμένα από το Axetec πολύ πιθανόν να μην είναι καλύτερα από αυτά που έχει ήδη η κιθάρα σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #21 στις: 20/03/18, 20:16 »
Αν έχει το σωστό μέγεθος, η εγκατάστασή του δεν είναι δύσκολη υπόθεση, αρκεί να προσέξει κανείς όταν προσπαθεί να αφαιρέσει το παλιό. Το πολύ-πολύ να χρειαστεί λίγο τρίψιμο με γυαλόχαρτο για να ταιριάξει ακριβώς.

αν είναι ακριβώς κομμένο ,ναι, είναι πολύ εύκολη δουλειά .
 σε ορισμένες κιθάρες το μέρος που μπαίνει το nut ακολουθεί την κυρτότητα της ταστιέρας , οπότε θα πρέπει και το κάτω μέρος του nut να έχει την ίδια. επίσης μπορεί τα αυλάκια του nut να είναι ανοιγμένα για 9άρες χορδές και κάποιος να θέλει να βάλει 11άρες, εκεί θα υπάρξει προβλημα , όπως και στην αντίθετη περίπτωση που οι χορδές θα "κολυμπάνε" μέσα στο νατ. επίσης to nut έχει να κάνει και με το action (δε μπορείς να χεις χαμηλό action όταν το nut είναι ψηλότερο απ' ότι πρέπει) αλλά και με το μέγεθος των τάστων τα οποία αν είναι μικρά ή φαγωμένα χρειάζεται χαμηλότερο Nut απο ένα μπράτσο με καινούρια jumbo.
πιστεύω θέλει δουλίτσα για να το φέρει κάποιοςς ακριβώς στα γούστα του και στο εκάστοτε όργανο.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #22 στις: 20/03/18, 20:17 »
Γνωμη μου: Επειδη αυτη τη στιγμη gasαρεις αχαλινωτα θα σου προτεινα ΜΟΝΟ μαγνητες. Εαν ο μαστορας που θα στους περασει δει να θελει δουλεια το nut θα σου προτεινει λυση. Πηγαινε το minimal, less is more.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #23 στις: 21/03/18, 16:35 »
αν είναι ακριβώς κομμένο ,ναι, είναι πολύ εύκολη δουλειά .
 σε ορισμένες κιθάρες το μέρος που μπαίνει το nut ακολουθεί την κυρτότητα της ταστιέρας , οπότε θα πρέπει και το κάτω μέρος του nut να έχει την ίδια. επίσης μπορεί τα αυλάκια του nut να είναι ανοιγμένα για 9άρες χορδές και κάποιος να θέλει να βάλει 11άρες, εκεί θα υπάρξει προβλημα , όπως και στην αντίθετη περίπτωση που οι χορδές θα "κολυμπάνε" μέσα στο νατ. επίσης to nut έχει να κάνει και με το action (δε μπορείς να χεις χαμηλό action όταν το nut είναι ψηλότερο απ' ότι πρέπει) αλλά και με το μέγεθος των τάστων τα οποία αν είναι μικρά ή φαγωμένα χρειάζεται χαμηλότερο Nut απο ένα μπράτσο με καινούρια jumbo. πιστεύω θέλει δουλίτσα για να το φέρει κάποιοςς ακριβώς στα γούστα του και στο εκάστοτε όργανο.

Σωστά όλα τα παραπάνω, αλλά μάλλον ξεφεύγουμε από το θέμα μας. Αν η κιθάρα είχε φαγωμένα τάστα ή κάποια ανάλογης σοβαρότητας δομικά προβλήματα, τότε φυσικά η επισκευή τους θα είχε προτεραιότητα και θα ήταν περιττό να μιλάμε για άλλου είδους αναβαθμίσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας
« Απάντηση #24 στις: 21/03/18, 17:11 »
Γνωμη μου: Επειδη αυτη τη στιγμη gasαρεις αχαλινωτα θα σου προτεινα ΜΟΝΟ μαγνητες. Εαν ο μαστορας που θα στους περασει δει να θελει δουλεια το nut θα σου προτεινει λυση. Πηγαινε το minimal, less is more.
ακριβώς, μου θυμίζει όταν έψαχνα σαν μανιακός στο ebay αντλία νερού για το φόρεστερ, όταν το ψυγείο ήταν ένα χρέπι και μισό. Σε αυτες τις περιπτώσεις εμπιστευόμαστε τον μάστορα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/06, 13:51
από Acanthor
32 Απαντήσεις
10753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/08, 18:55
από moutoulos
2 Απαντήσεις
2592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 18:45
από hot_sauce (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
5273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 22:01
από geo134
13 Απαντήσεις
4730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/11, 13:28
από A-nik-i
14 Απαντήσεις
6309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/11, 11:48
από princeofdust
2 Απαντήσεις
2163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/11, 18:59
από harisz
3 Απαντήσεις
3834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/12, 20:47
από vagtanplan
4 Απαντήσεις
3335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/13, 20:40
από kbasilis
36 Απαντήσεις
11933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/15, 14:16
από civilbill