Αποστολέας Θέμα: BOSS GT-6B  (Αναγνώστηκε 3409 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
BOSS GT-6B
« στις: 03/11/09, 18:03 »
Επειδη πετυχα ενα γνωστο που πουλαει μια αρκετα φθηνα και ειναι σε καλη κατασταση, σκεφτομαι μηπως προχωρησω σε αγορα της. Υπαρχει καποιος που να εχει παιξει ή τουλαχιστον να την εχει ακουσει αρκετα? Θα ηθελα γνωμες, γιατι μαλλον θα αναβαλω (ή ακυρωσω) την αγορα του Big Muff (που ο ηχος του μου αρεσει απολυτα, αλλα ειναι μονο ενα drive, ενω η ΒOSS εχει κ αλλα καλουδια) για να την αγορασω.

Ειμαι ολος αυτια (ή ορθοτερα, ματια :P)...

Αποσυνδεδεμένος bassbill

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-6B
« Απάντηση #1 στις: 05/11/09, 15:27 »
Με τί παίζεις? Μπάσο/ Ενισχυτή/

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-6B
« Απάντηση #2 στις: 05/11/09, 17:14 »
Ενα tradition mtb-500...ειμαι πολυ ικανοποιημενος...για ενισχυτη δεν εχω ακομα καταληξει, αλλα δε θελω να κινηθω μα βαση αυτο. Με ενδιαφερει αν η πεταλιερα αξιζει τα λεφτα της με βαση την αποδοση των εφε, των παραμορφωσεων...ξερω οτι ο ενισχυτης παιζει ρολο, αλλα ακομα και εναν ενισχυτη 3000 ευρω να ειχα, δε θα ηθελα να στηριχθω στο πως θα παιζει μονο με αυτον. Γενικα, θελω αποψεις απο ατομα που εχουν παιξει με την GT-6B, άσχετα με το που θα τη συνδεω εγω.

Αποσυνδεδεμένος bassbill

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-6B
« Απάντηση #3 στις: 05/11/09, 19:09 »
Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί βασικά τον ήχο σου τον φτιάχνεις με το μπάσο κ τον ενισχυτή. Υπάρχουν αρκετοί ενισχυτές που δίνουν την δυνατότητα overdrive κ μάλιστα λαμπάτου. Γνώμη μου είναι οτι θα πρέπει να καταλήξεις στο σετάπ σου κ μετά να δείς άν χρειάζεσαι εφφε και το τι ακριβώς χρειάζεσαι... Τώρα όσο αφορά την συγκεκριμένη πεταλιέρα την είχε ένας φίλος και την δοκίμασα. Με ακουστικά την ακούς μια χαρά. Όταν την έβαλα στο σέτ μου έκανε μάλλον ζημιά στον ήχο, αλλά εγώ πάλι παίζω με top gear... Δέν ξέρω πως θα ήταν άν έπαιζα π.χ. με ένα ενισχυτή peavy αντί με τον mesa boogie μου. Άν σου κάνει η τιμή και δέν σχεδιάζεις να αγοράσεις κάποιον καλό ενισχυτή σύντομα, ίσως αξίζει να την πάρεις. Πάντα εξαρτάται το μουσική παίζεις εν τέλει. Για μένα που παίζω rock - blues k pop ένα καλό πετάλι chorus είναι αρκετό. Όποτε δοκίμασα κάτι σε πολυεφφέ το πέταξα στην τελική, γιατί έχανα την αμεσότητα του ήχου μου. Εξαίρεση η μοναδική φορά που αναγκάστηκα να παίξω ολόκληρη σαιζόν στα μπουζούκια με in ear monitors & bass shaker αντί για ενισχυτή, και εκεί ένα Behringer bass vamp pro έκανε μια χαρά την δουλειά του. Πλαστικός ήχος βέβαια αλλά το μόνο που με ενδιέφερε ήταν να ακούω καλά απο τα ακουστικά.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: BOSS GT-6B
« Απάντηση #4 στις: 06/11/09, 00:08 »
Συμφωνω απολυτα, αμα εχεις καλο ενισχυτη το πιο πιθανο ειναι οτιδηποτε βαλεις αναμεσα στο μπασο σου και σε αυτον να σου κοψει τονο, παρα να δωσει κατι. Τα πραγματα αλλαζουν ομως αν εχεις καποιο οχι και τοσο ποιοτικο ενισχυτη, εκει τα εφε πιθανως και να προσθετουν στον ηχο σου.
Εξαρταται παντα και το τι μουσικη παιζεις, στις περισοτερες αν εχεις ενα καλο σεταπ βλεπεις οτι δεν χρειαζεσαι παραπανω επιλογες, αλλα αν παιζεις math-sludge-stoner-core  ;D πιθανως να θελεις τονους βρωμιας η πολλους και διαφορετικους ηχους, οποτε σε αυτη την περιπτωση ισως να κοιταγες κατι σε εφε (εγω και παλι πεταλακια θα προτιμουσα).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-6B
« Απάντηση #5 στις: 06/11/09, 16:55 »
ΜΕ καλυψατε. Το setup μου δεν εχει ολοκληρωθει, αν και αναμενεται να γινει αμεσα και μαλλον θα ειναι ενα average setup. Παρόλ' αυτα κι εγω ημοθυν της λογικης Big Muff, ενα καλο chorus και ενα καλο compressor/limiter. Εξαλλου, αυτα με καλυπτουν κατα 99%. Απλα, βρηκα αρκετα συμφερουσα την τιμη και ελεγα μηπως να διαλεξω πεταλιερα. Ευχαριστω!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:19
από PlusYeaR
BOSS ME-20

Ξεκίνησε από DEMONHUNTER Εφέ

3 Απαντήσεις
2734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 12:21
από stepap#12
Boss gt-10

Ξεκίνησε από ibanezman Εφέ

14 Απαντήσεις
6011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 16:59
από teo_gp
BOSS DS-2

Ξεκίνησε από Alex_LesPaul Εφέ

2 Απαντήσεις
2184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/09, 14:56
από themos
boss me 70

Ξεκίνησε από BLUESPL Εφέ

12 Απαντήσεις
6276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 20:49
από ilias73
5 Απαντήσεις
2964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 22:03
από 2be
Boss fs6

Ξεκίνησε από ilias73 Εφέ

7 Απαντήσεις
3062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 19:51
από hot_sauce (φλουτσ)
BOSS japan VS taiwan

Ξεκίνησε από moulan7 Εφέ

16 Απαντήσεις
5435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/10, 19:39
από adr1anos
Boss me25-boss me70

Ξεκίνησε από LiveToPlayLive Εφέ

18 Απαντήσεις
7567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/12, 16:05
από billits
6 Απαντήσεις
4649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/12, 22:50
από georgemel