Αποστολέας Θέμα: Marshall JVM 205c  (Αναγνώστηκε 8937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Marshall JVM 205c
« στις: 19/08/13, 19:32 »
...και ναι....επιτέλους τον πήρα!
Βεβαια πηρα τον combo μιας και τον βρηκα σε παρα πολυ καλη τιμη μτχ οπότε και εχω σκοπό να τον χωρίσω απο τα ηχεία του γιατί τώρα ειναι ασήκωτος (30 κιλα).
Είναι ο πρώτος μου λαμπάτος οπότε θα σας πρίξω λίγο...Για αρχή BIASING. Διάβασα διάφορα tutorials και πιστεύω οτι μπορώ να το κάνω. Βέβαια με φοβίζει λιγο οτι πρέπει να γινει με τον ενισχυτή ανοιχτό οπότε θα προμηθευτώ ενα μακρύ μονωμένο κατσαβίδακι για να μην έχω κανένα quarq (ξέρω τα περί πυκνωτών). Φυσικα όποια βοήθεια δεκτή.

Για όποιον δεν γνωρίζει τον ενισχυτή εχει 4 προενισχυτριες ecc83 (12ax7 δεν ειναι?) και EL34 τελικές. Εχει 2χ12 διαφορετικά (ενα heritage και ενα Vintage). Δυο κανάλια με ξεχωριστά EQ και το κάθε κανάλι έχει 3 gain modes. Ξεχωριστο reverb για καθε κανάλι, 2 master volume (κοινα και για τα 2 καναλια). Emulated output (το οποιο με πατημένο το standby κανει αθόρυβη ηχογράφηση αλλα δεν ξέρω αν το σήμα περνάει απο τις τελικές - οποιος ξέρει ας πει), 2 loop- ενα παραλληλο και ενα serial και όλες τις λειτουργίες του επιλεγόμενες απο midi interface.

Ο λόγος που τον θέλω στο Rig μου ειναι ο πολύπλευρος χαρακτήρας του (πραγματικα παιζει τα πάντα. Απο πεντακάθαρα έως γ**ωσταυροmetal) και η συνδεσιμότητα του με midi μιας και για εφε εχω την GT-10 και μου λύνει τα χέρια.

Στο clean channel (CC για συντομία) πράσινο εχει ωραία καθαρά που δεν θυμίζουν marshall. Ειναι καπως ποιο Vox ας πουμε.
Στο CC πορτοκαλί αρχίζει και σπαει ο ήχος σε κλασικά καθαρα marshall

Στο CC κόκκινο πλέον αρχίζει το γκάζι. Γεματα crunchy γκάζια που κοβουν ωραία

Στο Overdrive (OD για συντομία) πράσινο έχεις παρόμοιο ηχο με το CC κοκκινο, ελαφρώς ποιο διαυγές

Στο OD πορτοκαλί το πράμα σοβαρεύει. Γκαζώνει και κομπρεσάρει παρα πολύ βγάζοντας Metal 80s ηχο
Στο OD κοκκινο γεμίζει κι' άλλο και βγάζει ποιο μοντέρνο Metal χρώμα 

Το reverb του ειναι αρκούντως πιστικό (δεν ειναι spring) και το οτι ρυθμιζει ξεχωριστά για καθε κανάλι είναι μεγάλο συν.
Τέλος τα δύο διαθεσιμα master volume πραγματικά απογειώνουν τις δυνατότητες.

Γενικά με τον ήχο δεν ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος (δες παρακάτω). Παρόλο που κόβει ωραία και μπορεί να βγάλει πολλούς ήχους, πάντα νοιώθω οτι λείπει definition (πως ήταν ο JCA22h...ε καμία σχέση ::) ). οταν παίζω απο τα preamps του ενισχυτή. Αντίθετα παίζει εξαιρετικά με τα preamps της GT-10 οπότε πιστεύω οτι κάτι δεν πάει καλά.


Με προβληματίζουν λοιπόν 2 θεματάκια:

1ον Ειναι πολύ πριμαριστός χωρίς διάυγεια, σε σημείο που μηδενίζω το presence και πετσοκόβω τα πρίμα και στα 2 καναλια για να μην ξυρίζει. Υπάρχει περίπτωση να φταίνε οι λαμπες? Έχω σκοπό να κάνω bias στις τελικές μιας και δεν ξέρω σε τι τιμές ειναι τώρα (3 χρονια χρήσης περίπου) αλλα αν δεν δικαιολογούν και οι προενισχύτριες τα πολλα πριμα τότε δεν υπάρχει λόγος για αμεση αλλαγή μιας και δεν κάνει τίποτα παράξενους θορύβους που να δηλώνουν φθορά.

2ον Ο ενισχυτής εχει ενα ατελείωτο και απαράδεκτο κομπρεσάρισμα στα lead κανάλια (OD -πορτοκαλί και κόκκινο). δλδ εχει πολυ δεμενα ρυθμικα αλλα ανύπαρκτες δυναμικές. Ακομα και με το gain κατεβασμένο στο 1,5 (υπεραρκετο βεβαια) ειναι τερμα κομπρεσαρισμενος και είναι πρακτικά αδύνατο να χρωματίσεις ενα σόλο.

υπάρχει καποιος κάτοχος να διασταυρώσουμε συμπεριφορές? ρωτάω γιατι μιας και είναι μτχ δεν ξέρω μήπως έχει αρπάξει κάτι γιατι δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι έτσι είναι σχεδιασμένος ο ενισχυτής.

Εχω σκοπό να κάνω καποια mods που βρήκα στο JVM Forum μπας και τον βελτιώσω αλλά αν είναι αλλού το προβλημα μαλλον θα τα κάνω αδικα.
http://jvmforum.com/phpBB3/viewtopic.php?f=7&t=5840
http://jvmforum.com/phpBB3/viewtopic.php?f=7&t=3667
http://jvmforum.com/phpBB3/viewtopic.php?f=7&t=4467

Με την πρώτη ευκαιρία θα γράψω μερικά samples (απο το emulated output μιας και δεν έχω ακόμα μικρόφωνο)


Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή...επίσης ο ενισχυτής διατίθεται για demostration με τις απαραίτητες μπύρες.... ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #1 στις: 19/08/13, 19:45 »
ωραίος! καλόρίζικος...καλόπαιχτος...καλοπείραχτος....τι άλλο? ;D

Υ.Γ.ιδιαίτερη προσοχή στα mods και το biasing!!!!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #2 στις: 19/08/13, 20:33 »
Το θέμα με τα πρίμα που λες είναι γενικότερος marshall χαρακτήρας, δεν έχω συναντήσει Marshall χωρίς αυτό το "ξύρισμα" που λες. Μπορείς να παίξεις περισσότερο με ένα πετάλι EQ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #3 στις: 19/08/13, 21:22 »
Τον ειχα για καποιο καιρο. Δοκιμασε τον με αλλα μεγαφωνα, το δικο του ειναι περιεργο. Πρωτα απο ολα, δεν εχει και τοοοοοσα ψηλα...πριμα (περιεργος ορος ε?) αλλα εχει καποια τα οποια ξυριζουν. Επιβεβαιωνω αυτο που λες, επιβεβειωνω και την ανυπαρξια δυναμικων οσο αυτες ειναι εφικτες σε πολυ γκαζι (γιατι ο ενισχυτης εχει αρκετο).

Ρωτα στα forum αν μπορεις να αλλαξεις το input stage σε 1 kohm, να αφαιρεσεις το ressonance ισως η οποια αλλη μοντα εχει. Το μηχανακι εχει τρελο δυναμικο για πειραγμα. Ωστοσο, για μενα παραειναι "μοντερνος" για marshall. Δηλαδη στο τελος, εφτασα να μαρεσουν το καθαρο (το πρωτο επιπεδο) και το od πορτοκαλι.

Υποψη οτι ταιριαζει πολυ καλα με seymour duncan super distortion. Αν θελεις να πας σε πιο μοντερνιες βρες κιθαρα με EMG και τοτε θα δεις ποσο καλα ακουγεται το κοκκινο overdrive. Τελος χρησιμοποιησα ενα Lundgren smooth operator (τρελλος μαγνητης) που εκανε τον ενισχυτη να ακουγεται καγκελο και τεραστιος αλλα χωρις γκαζι...ναι εγινε και αυτο! Ωστοσο δε βελτιωθηκαν οι δυναμικες. Και δεν μαρεσε με boost εξωτερικα.

Παρεμπιπτοντως διαπιστωσα οτι αντιθετα απο τους περισσοτερους παλιους Marshall ακουγεται καλα οχι με τερμα ενταση. Ο τελειος ενισχυτης για μπαρακι δηλαδη. Ο τελικος του εχει ευρυ sweet spot αλλα στο τερμα γκαζι παιρνεις κομπρεσσαρισμα απο εκει οσο δεν παει.

Οποτε για αυτο θα ελεγα ακομη περισσοτερα watt (ωστε να αναπνεει καλυτερα) η απλα μεγαφωνα με μεγαλυτερη ευαισθησια, αυτο που εχει τωρα, ειναι 97ρι. Ο ενισχυτης στα 50 watt δεν σηκωνε παραπανω ωφελιμη ενταση απο τον 30 watt (με 2 μικρες λαμπες) mesa boogie f-30 που ειχα...

Ωραιος ενισχυτης, ακουγεται πολυ καλα στους αλλους πραγματικα. Εμενα δεν με βολεψε στο ...feeling. Καμια φορα εμεις οι κιθαριστες ειμαστε καλομαθημενο ειδος χωρις λογο.

Παρεμπιπτοντως ελπιζω να πηρες εκεινον με τα 450 πολυ καλη ευκαιρια.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/13, 02:21 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #4 στις: 19/08/13, 22:52 »
Ναι αυτόν πήρα...και είναι σαν καινούριος ;)
Για αρχή θα κάνω τα mod που ανέφερα μπας και γλυκάνει. Ηχεία δεν έχω σκοπό να αλλάξω τουλάχιστον άμεσα. Μετά το χώρισμα θα παίζω σε ξένες καμπίνες οπότε δεν εχει νόημα.
Από μαγνήτες παίζω με lespaul και jb/jazz. Τους λατρεύω οπότε δεν νομίζω να αλλάξω άμεσα και ειδικά με active. :-\

Με λάμπες είχες ψαχτει?

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #5 στις: 20/08/13, 21:59 »
έκανα και τα 3 mod που έλεγα συν το biasing (λιγο hot στα 35mV απο 30 που λεει ο κατασκευαστής) και εχω μείνει αφωνος!


Ο ενισχυτής μεταμορφώθηκε!!! Πλέον ειναι φοβερός. Δεν πιστευα οτι μπορεί να έχει τέτοια διαφορά! Το κομπρεσάρισμα πλέον ειναί λογικό και χρήσιμο. Σταμάτισε να ξυρίζει και ανταυτού γλύκανε πολυ στα μεσαία!!! Ακομα και το definition βελτιώθηκε δραματικά (δεν φτάνει ακόμα τον JCA22h αλλα μαλλον λόγω ηχείων - ζημιά μας έκανες modfori :P )


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βγαίνει ετσι απο το εργοστάσιο ο ενισχυτής...ήμουν έτοιμος να τον πουλήσω αν δεν έστρωνε αλλα τελικά γλίτωσε!


 Είναι πραγματικά οτι έψαχνα! γεμάτα καθαρα. Τελεια βρετανικά crunch. Άψογο γεμάτο gain που παίζει τα πάντα!
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #6 στις: 20/08/13, 22:59 »
σ'ωραίος ρε kkmspm!!!!
άντε....ΞΑΝΆκαλόπαιχτος πια! ;D

(θα ταν ενδιαφέρον να χες clips από "πριν και μετά" μπας και πάρουμε πρέφα την επιρροή των mods που έκανες...)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #7 στις: 21/08/13, 00:40 »
Δίκιο έχεις...αλλά να σου πω την αλήθεια ήμουν τόσο απογοητευμένος με τον αρχικό ήχο που δεν μου έκανε κέφι να παίζω. Πόσο μάλλον να μπω στη διαδικασία να γράψω. Μιλάμε για αδιανόητο κομπρεσαρισμα και πολύ ξύρισμα. Ότι πρέπει για modern metal αλλά για τίποτα άλλο...τώρα παίζει τα πάντα άψογα! ;D

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #8 στις: 21/08/13, 01:03 »
σωστός. καλόπαιχτος φίλος!
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #9 στις: 27/08/13, 19:30 »
Προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι τα ηχεία ήταν άστρωτα!  :o :o :o :o :o
Μετά από αρκετό παίξιμο (κυρίως για να ισορροπήσω την GT-10) ο ήχος άλλαξε υπερβολικά προς το καλύτερο!
  Ξαφνικά τα μπάσα περίσσευαν και από το 6 πήγαν στο 4!  0:)
  Τα μεσαία γέμισαν και ζέσταναν και από το 3 πήγαν στο 6! >:D
  Τα πρίμα γλύκανα και από το 1 πήγαν στο 4! :)
  Το presence απέκτησε λόγο ύπαρξης και από το 0 πήγε στο 4 :-*
  Και τέλος ανέβηκε πάρα πολύ το definition σε επίπεδο JCA22h (εν τάξη! Λίγο λιγότερο :P )

Ξέρω ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τον δούλευε απο το emulated output οπότε λογικά οι τελικές και τα ηχεία περίμενα να είναι σχετικά αδούλευτα αλλά από ότι φαίνεται ήταν παντελώς αδούλευτα! 8) ;D 8) ;D

Οι διαφορά είναι τόσο μεγάλη που σκέφτομαι να καταργήσω τα mods (μάλλον όχι το compression mod) να δω πως είναι τώρα! 

Έχω ακούσει ότι τα ηχεία θέλουν στρώσιμο αλλά δεν πίστευα να έχουν τόση διαφορά! Με εξέπληξε ευχάριστα!

Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο η κάτι άλλο συμβαίνει? ???

ps1: Η διαφορά στον ήχο έγινε αντιληπτή με αλλά και χωρίς τη χρήση πεταλιέρας οπότε δεν οφείλεται σε κάποια ρύθμιση της.

ps2: Την πεταλιέρα την έχω φέρει σε "κάποιο" καλό σημείο. 'Εχω πολύ μικρή αλλοίωση στον ήχο του ενισχυτή αλλά με χαμηλότερο σήμα στην είσοδο του προ ενισχυτή (χαμηλότερο gain). Αν ανεβάσω το σήμα στην είσοδο ώστε να το φέρω το gain στο ίδιο επίπεδο με αυτό που βγάζει καρφί η κιθάρα, τα od της GT μου υπερφορτώνουν την προενίσχυση με αποτέλεσμα να μπουκώνει. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? καμιά ιδέα??
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/13, 21:07 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #10 στις: 27/08/13, 20:23 »

ps1: Η διαφορά στον ήχο έγινε αντιληπτή με αλλά και χωρίς τη χρήση καπελιέρας οπότε δεν οφείλεται σε κάποια ρύθμιση της.
το γνωστό και ως "καλόγερος"?  ;D

ps2: Την πεταλιέρα την έχω φέρει σε "κάποιο" καλό σημείο. 'Εχω πολύ μικρή αλλοίωση στον ήχο του ενισχυτή αλλά με χαμηλότερο σήμα στην είσοδο του προ ενισχυτή (χαμηλότερο gain). Αν ανεβάσω το σήμα στην είσοδο ώστε να το φέρω το gain στο ίδιο επίπεδο με αυτό που βγάζει καρφί η κιθάρα, τα od της GT μου υπερφορτώνουν την προενίσχυση με αποτέλεσμα να μπουκώνει. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? καμιά ιδέα??
παίρνεις drive ΚΑΙ από τον ενισχυτή? υπάρχει κάποιο gain knob να μειώσεις?
μπορεί να μην παντρεύονται καλά τα δύο overdrives

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #11 στις: 27/08/13, 21:17 »
πωπωπω τι είσαι συ βρε παιδάκι μου......μύγα δεν αφίνεις (η καπελιέρα μετατράπηκε σε πεταλιέρα :P )


Ναι. Βάζω Drive πάνω στο Drive του ενισχυτή κυρίως στα crunch για να γεμίσουν κατά βούληση η να fuzzαρουν και στα high gain για να αλλάξω χρώμα στο σόλο (ποιο lead).
Για να μην μπουκώνει πρέπει να έχω χαμηλά το input level του οργάνου (έχει να κάνει με παραμετροποιηση της GT). Αυτό σαν αποτέλεσμα έχει να μειώνεται το σήμα εισόδου στην προ ενίσχυση του ενισχυτή και επομένως να μειώνεται το drive. 'Εχω αρκετό Gain στην προενίσχυση για να ανεβάσω αλλά δεν είναι το ίδιο μιας και ανεβαίνει και ο θόρυβος + το οτι αλλάζουν οι ισορροπίες ανάμεσα στα κανάλια....
Μου κάνει κάπως παράξενο αυτό που συμβαίνει.


Η αναζήτηση του unity gain συνεχίζεται.... >:( [size=78%]  [/size]

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #12 στις: 27/08/13, 21:48 »
μείωσε από την πεταλιέρα τότε...έτσι θα "βλέπει" λιγότερο σήμα η προενίσχυση και δε θα μπουκώνει....βέβαια θα παίρνεις περισσότερο "χρώμα" απ'τον ενισχυτή...άκου και ρύθμισε αναλόγως!

εγώ με αυτά θα έπαιζα πάντως....(όσο για το ρημάδι το unity gain...ποτέ δεν κατάλαβα πλήρως την έννοιά του και ούτε λόγος για το αν το βρήκα στην SE! )

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #13 στις: 29/08/13, 17:28 »
Επιτελους μπορω να πω οτι το Rig δουλευει σωστα!!!! Εχω μια πεταλιερα εντελώς διαφανη μπροστά απο εναν φοβερό JVM με 4CM!!!!

Για αρχή να πω οτι παρα πολυ βοηθησε ενα αρθρο στο http://www.bossgtcentral.com/showthread.php?19013-GT-10-Unity-Gain-Patch, στο δυνονται οδηγιες ωστε να γινουν σωστες οι σταθμες (unity gain) σε ολες τις εισοδους-εξοδους που χρησημοποιουμε κατα το 4CM. Βεβαια εγω στην προκειμένη περιπτωση πηρα ετοιμες τις μετρησεις μιας και δεν εχω SPL meter ωστε να βρω τις δικες μου. Ευτυχώς όμως  οι GT10 δεν πρεπει να εχουν αποκλίσεις μεταξή τους μιας και οι μετρήσεις του Ricig δουλεψαν και σε μενα σωστα.

παρακάτω θα γραψω αναλυτηκα τις ρυθμισεις που εκανα στην GT10 ωστε να ειναι απολυτως διαφανη πανω στον ενισχυτη.

Στον JVM: Parallel loop 100% wet on -10db

Στην GT10: Το μαύρο Output Knob Τέρμα ανοιχτό (about 5 o'clock)

Output: Stack Return (Αν και δεν νομίζω οτι έχει σημασία στο 4CM)[/color]
System-> Input/Output: Low Gain: -3db,  Mid Gain: 0db,  Mid Freq: 100hz,  Mid Q: 16,  High Gain -4db,  Main Out: -10db
Guitar input: Level -2db
Presence +2db (Note: Αυτό εξαρτάται από την κιθάρα και δεν ειναι στανταρ. Η δικια μου είναι μια Les paul με Seymour Duncan JB/Jazz... Θέλει διαφορετική ρύθμιση για κάθε όργανο)
S/R (set for every patch): Mode: Normal,  Send Level: 118,  Return Level: 82 (οι Ρυθμίσεις που προτείνει ο Ricig από το bossGTcentral)

Είναι πραγματικά εντυπωσιακό το πόσο σημαντικό είναι να βρεθεί το unity gain ωστε να δουλέψουν όλα σωστά!
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/13, 13:23 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #14 στις: 02/11/13, 12:47 »
Επιτελους χωρισα τον ενισχυτη απο τα ηχεια!
Πλεον εχω κεφαλη καμπινα! ;D ;D ;D ;D

Μας βγηκε λιγο ψηλο το κεφαλι αλλα με τις γριλιες εινια μικρο το κακο  :D
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/13, 12:49 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #15 στις: 02/11/13, 13:13 »
Ωραίο kkmspm

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #16 στις: 02/11/13, 13:24 »
Koμπλέ! Μόνος σου το έκανες; Θέλω κι εγώ να κάνω το ίδιο με το 6505+ 112, γιατί είναι γομάρι. Μπορείς να πεις τι υλικά χρησιμοποίησες;
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #17 στις: 02/11/13, 14:40 »
Πηγα σε φιλο που ειχε τα κατάλληλα εργαλεία (και υλικά στην πλειονότητα τους απο οτι αποδείχθηκε  ) και το φτιάξαμε.
Χερούλι και γώνιες πηρα απο μαγαζι ηλεκτρονικών που έχει και υλικά για ηχεια. Τη δερματίνη (tolex δεν βρήκα στην ελλαδα) την πήρα απο ταπετσέρη και ειναι για σέλλες (πολυ ανθεκτική και τελικά δουλεύτηκε εύκολα). Οι γρίλιες ειναι απο αλουμινοσωλήνα σε χρυσαφί χρώμα ιδιο με αυτο της πρόσοψης του marshall και τις είχε ο φίλος στην αποθήκη του (κωλοφαρδία  ). Το ξυλο το είχε και αυτο ο φιλος στην αποθηκη του και ειναι πλακαζ. Πολυ γερο αλλα και ελαφρυ.Στο παλίο κουτί το οποίο πλέον ειναι η καμπίνα μπήκε ένα ξύλο που βάφτικε μαύρο για να κλείσει η τρύπα που άφησε ο ενισχυτής , χρησιμοποιώντας τις υπάρχουσες τρύπες του ενισχυτη για τη στήριξη ωστε να μπορεί ανα πάσα στιγμή να γίνει ο combo όπως ηταν. Πρέπει κάποια στιγμή να ξανα βαφτεί εσωτερικά γιατι φαίνεται η βενζινόκολλα και μάλλον θα βάλω και κανα sticker της Marshall στις γρίλιες....
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/13, 14:45 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #18 στις: 02/11/13, 16:31 »
Ποοολύ καλή δουλειά!
μπράβο ρε kkmspm!

Όταν δουλεύει φαίνονται οι λάμπες που ανάβουν?

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #19 στις: 02/11/13, 19:11 »
οι τελικες λογικα ναι....με χαμηλο φωτισμο στο χωρο βεβαια >:D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #20 στις: 03/11/13, 22:25 »
Φώτο
 ;D

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #21 στις: 04/11/13, 00:21 »
Κάτι θα κάνουμε για σένα ;D
Πάντως σήμερα που τον δοκίμασα αναβουν αρκετά δυνατά και οι τελικές αλλά και οι προενισχυτριες.... >:D

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #22 στις: 04/11/13, 00:44 »
Μπράβο σου ρει kkmspm! Περισσότερο που αγόρασες ένα τέτοιο εργαλείο και τον έφερες στα μέτρα σου (απ'όλες τις απόψεις).
Μπράβο και να τον χαρείς όοοοοοοσο μπορείς περισσότερο!
Καλόπαικτος!

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #23 στις: 04/11/13, 10:28 »
Επιτελους χωρισα τον ενισχυτη απο τα ηχεια!
Πλεον εχω κεφαλη καμπινα! ;D ;D ;D ;D

Μας βγηκε λιγο ψηλο το κεφαλι αλλα με τις γριλιες εινια μικρο το κακο  :D

Δε μ αρεσει...βγαλε τις γρυλιες και βαλτου πανι εκει με μπορντουρα πλαστικη ασπρη (σαν το μαμισιο) και το μεγαφωνο κατω κανονισε το να μη δειχνει οτι ηταν combo. Αλλαξε το πανι ολο μεχρι επανω να δειχνει ενα ηχειο.  8)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Marshall JVM 205c
« Απάντηση #24 στις: 04/11/13, 11:33 »
Για DIY δουλειά είναι αξιοπρεπέστατη, μπράβο!..  :up
Εάν κάποια στιγμή θελήσεις να το μονιμοποιήσεις, μπορείς να επιλέξεις κάτι κατάλληλο από εδώ:
https://www.tube-town.net/ttstore/index.php/cat/c198_TTC-Headshells.html
..φτιαγμένο στα δικά σου specs.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Marshall AVT-275

Ξεκίνησε από paylos87 Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
3858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/08, 12:48
από hammer
6 Απαντήσεις
3828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/08, 11:32
από j.free
18 Απαντήσεις
6459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 16:49
από Jezus
17 Απαντήσεις
6241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 16:03
από groovymood
19 Απαντήσεις
7812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 17:23
από bassbill
1 Απαντήσεις
2182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 13:26
από edgar_jp ♫
16 Απαντήσεις
5972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 16:51
από Panos the Greek
Marshall MA??

Ξεκίνησε από Cr0wley Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
1697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/09, 13:16
από Cr0wley
18 Απαντήσεις
6365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/11, 13:28
από zepfan
MARSHALL MA-50H

Ξεκίνησε από DENISS Ενισχυτές

6 Απαντήσεις
3026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 09:59
από adr1anos