Αποστολέας Θέμα: Προσωπικότητες και Καθοδήγηση...  (Αναγνώστηκε 3280 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
   Εδώ και καιρό, σκέφτομαι να μοιραστώ αυτές τις σκέψεις που έχω. Μελετάω διάφορα συστήματα, είτε με διάβασμα, είτε με συζητήσεις, συστήματα που αφορούν τη συλλογική συνείδηση, είτε μιλάμε για κομμουνισμό, αναρχία, αριστερισμό, εθνικοσοσιαλισμό, ξέρω γω τι άλλο. Και διακρίνω μία ατέλεια σε αυτά. Θα είμαι άμεσος σε όλα.


   Υπάρχουν άνθρωποι, που για διάφορους λόγους, έχουν καλλιεργήσει την προσωπικότητά τους σε τέτοιο επίπεδο, που αν βρεθείς κοντά τους, λες "πωωπωωω τι απίστευτα που τα λέει, δεν υπάρχει αυτός, θέλω να γίνω κι εγώ έτσι!". Αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν, ακριβώς χάρη σ' αυτό το χάρισμα, έχουν την ικανότητα να αναδειχθούν από τους θαυμαστές τους, ως ηγέτες.


   Το θέμα ποιο είναι. Ένας άνθρωπος, έχει την ικανότητα, να κρύψει πολύ καλά τον εαυτό του κι αυτό το βλέπω καθημερινά, μη μου πείτε ότι δεν ισχύει. Πράγμα, που σημαίνει, ότι σε περίπτωση που αν ο ηγέτης-καθοδηγητής, τα λέει υπέροχα, είναι φανταστικός και λοιπά, αυτό που έχει στο μυαλό του, είναι να εξυπηρετήσει το δικό του ατομικό συμφέρον, τότε, μπορεί να στρέψει τα πλήθη, ενάντια στο σύστημα αυτό το συλλογικό, ή να το διαμορφώσει με τον καιρό, έτσι όπως τον συμφέρει. Κι αυτό, το έχει αποδείξει η ιστορία. Σου μιλάει. Δεν ξέρεις αν πραγματικά θέλει το καλό σου, ή όχι. Είναι τόσο υπέροχος, που τον εμπιστεύεσαι και τον ακολουθείς και λες ότι "σιγά μη θέλει το κακό μου". Αυτός όμως, κρύβεται τόσο καλά, που δεν θα τον καταλάβεις ποτέ. Κι έτσι, την έχεις πατήσει.


   Έχετε σκεφτεί κάτι ας πούμε αντίστοιχο; αν κάποιος απ' όλες τις πλευρές (αριστερός, κομμουνιστής, εθνικιστής, εθνικοσοσιαλιστής, αναρχικός, φασίστας, τίποτα απ' όλα αυτά και άλλα πολλά), ήθελε ας πούμε να γράψει ένα δικό του μανιφέστο, σίγουρα στον συγκεκριμένο τομέα, θα συναντούσε σοβαρό πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: Προσωπικότητες και Καθοδήγηση...
« Απάντηση #1 στις: 31/07/10, 23:46 »
Υπάρχουν άνθρωποι, που για διάφορους λόγους, έχουν καλλιεργήσει την προσωπικότητά τους σε τέτοιο επίπεδο, που αν βρεθείς κοντά τους,
λες "πωωπωωω τι απίστευτα που τα λέει, δεν υπάρχει αυτός, θέλω να γίνω κι εγώ έτσι!". Αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν, ακριβώς χάρη σ' αυτό το χάρισμα,
έχουν την ικανότητα να αναδειχθούν από τους θαυμαστές τους, ως ηγέτες.

Μα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα των σημερινών ανθρώπων. Κανένας δεν παρουσιάζεται όπως είναι. Παρουσιάζονται οι περισσότεροι
σαν "εναλλακτική λύση", με ωραία λόγια και σκεπτικό "ξυράφι", και εννοείται βέβαια οτι έχουν και το (κληρονομικό) χάρισμα. Όμως οι
περισσότεροι είναι απλά απόφοιτοι δραματικής σχολής.

Η διαμόρφωση του χαρακτήρα συνήθως, δεν έρχεται απο "μαθήματα", αλλά απο τα βιώματα του καθενός, αν και πιστεύω οτι ο καθένας
στην ουσία "γεννιέται" με μια Α προσωπικότητα, και τα βιώματά του, τον βοηθούν να βρεί ή να χάσει την προσωπικότητά του, όποια και
να είναι. Αυτή η παράγραφος πάει στο "θέλω να γίνω κι εγώ έτσι!".

Τώρα στην ερώτησή σου (είναι?), προσπάθησε να απαντήσεις μόνο σου (μάλλον απάντησες στην τρίτη σου παράγραφο), γιατί αν απαντήσω
εγώ, θα σε απογοητεύσω.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/10, 23:50 από moutoulos »

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσωπικότητες και Καθοδήγηση...
« Απάντηση #2 στις: 31/07/10, 23:57 »
Το κατα ποσο ειναι ειλικρινης καποιος "ηγετης" -οπως τον αποκαλεσες- εχει να κανει με το κατα ποσο προσπαθει να εφαρμοζει ο ιδιος οσα λεει. Εαν δεν τα εφαρμοζει, αλλα ειναι αρκετα ειλικρινης ωστε να το παραδεχτει, τοτε πρεπει να εξηγησει και τους λογους που αυτο συμβαινει.

Κατα τα αλλα, αυτο το προσον, το να ειναι κανεις ρητορας δηλαδη, οφειλει το οποιοδποτε κοινο να το λαμβανει υποψιν του, και να μελεταει τα λεγομενα και τις πραξεις του εκαστοτε ρητορα προσεκτικα. Ομως απο την αλλη πλευρα και ολοι εμεις οφειλουμε να αναπτυξουμε οσο μπορουμε τη γλωσσα και το μυαλο μας ωστε ο λογος μας να αγγιζει το καθε ακροατηριο, οπως του ρητορα. Οχι μονο γιατι ετσι θα κερδισουμε προσωπικα οφελη, αλλα και γιατι στην πραγμστικοτητα μονο ετσι θα μπορεσουμε να ξεχωρισουμε αυτον που εχει κατι να πει απο αυτον που μιλαει χωρις να λεει τιποτα

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Προσωπικότητες και Καθοδήγηση...
« Απάντηση #3 στις: 01/08/10, 00:08 »
Όπως τα λες είναι.
Σχετικά με τις πράξεις που λες, υπάρχει το άλλο πρόβλημα. Όταν μία ομάδα ανθρώπων, έχει ενθουσιαστεί τόσο πολύ με τον ηγέτη και έτσι, τον ακολουθεί και τον υποστιρίζει συνέχεια, κάποια στιγμή, όταν αυτός αρχίσει να κάνει παρατυπίες, αυθαιρεσίες κι άλλα τέτοια, αυτοί θα τον υποστιρίξουν, ακόμη κι αν πριν τον ακολουθήσουν, θεωρούσαν οι ίδιοι ότι αν τα έκανε κανείς αυτά, θα ήταν παρατυπίες κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Προσωπικότητες και Καθοδήγηση...
« Απάντηση #4 στις: 01/08/10, 00:17 »
...αν κάποιος απ' όλες τις πλευρές (αριστερός, κομμουνιστής, εθνικιστής, εθνικοσοσιαλιστής, αναρχικός, φασίστας, τίποτα απ' όλα αυτά και άλλα πολλά), ήθελε ας πούμε να γράψει ένα δικό του μανιφέστο, σίγουρα στον συγκεκριμένο τομέα, θα συναντούσε σοβαρό πρόβλημα.


Επειδή το θέμα, το έγραψα λίγο βιαστικά, διέκρινα κάποιες ασάφειες. Μέρος του θέματος, είναι η εξής μου απορρία: Τι θα μπορούσε να προβλέψει κάποιος που θα έγραφε ένα μανιφέστο, έτσι ώστε να μην δημιουργούνται οι ηγέτες εν δυνάμει κακόβουλοι, εν δυνάμει οτιδήποτε;

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Προσωπικότητες και Καθοδήγηση...
« Απάντηση #5 στις: 01/08/10, 01:00 »
Φίλε Άναξ, ο λόγος που δεν θα καταλάβεις, ότι κάποιος σε εξαπατάει, δεν είναι ότι κρύβεται καλά από εσένα, αλλά διότι εσύ του παρέχεις μία πάρα πολύ καλή κρυψώνα. Για πιο λόγο, γουστάρεις να εξαπατάς τον εαυτό σου και μάλιστα μέσω άλλων, ψάξτο και όλο και κάτι θα βρεις.
 
Τώρα, στιγμιαία και ξαφνικά..κάτι σα να λέμε ακαριαία ανατροπή, κάτι σα να λέμε εξαίρεση, μπορεί να συμβεί! αλλά θεωρώ, πως ο κανόνας, είναι ο παραπάνω, ιδιαίτερα όταν μιλάς για καταστάσεις που παίρνουν χρόνο.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Προσωπικότητες και Καθοδήγηση...
« Απάντηση #6 στις: 01/08/10, 04:15 »
...αν κάποιος απ' όλες τις πλευρές (αριστερός, κομμουνιστής, εθνικιστής, εθνικοσοσιαλιστής, αναρχικός, φασίστας, τίποτα απ' όλα αυτά και άλλα πολλά), ήθελε ας πούμε να γράψει ένα δικό του μανιφέστο, σίγουρα στον συγκεκριμένο τομέα, θα συναντούσε σοβαρό πρόβλημα.


Επειδή το θέμα, το έγραψα λίγο βιαστικά, διέκρινα κάποιες ασάφειες. Μέρος του θέματος, είναι η εξής μου απορρία: Τι θα μπορούσε να προβλέψει κάποιος που θα έγραφε ένα μανιφέστο, έτσι ώστε να μην δημιουργούνται οι ηγέτες εν δυνάμει κακόβουλοι, εν δυνάμει οτιδήποτε;

Δε θα μπορούσε. Η πολλή σκέψη ώρες ώρες σε τυφλώνει και νομίζεις ότι μπορείς να προλάβεις καταστάσεις, αλλά κάποια πράγματα είναι στη φύση μας. Σε καταστάσεις παρακμής όπου οι νεότερες γενιές δεν έχουν ζήσει εποχές ακμής είναι λογικότατο να ευδοκιμούν τέτοια ''φρούτα''. Καλύτερα να σε απασχολεί το πως θα τα πολεμήσεις κι όχι τόσο το πως θα γίνει να μην αποκτήσουν καμία ισχύ...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Προσωπικότητες και Καθοδήγηση...
« Απάντηση #7 στις: 01/08/10, 12:51 »
   Ναι αλλά "η φύση μας" εξελίσσεται. Η εξέλιξή της, είναι στο χέρι μας. Κάποια ένστικτα έχουν χαθεί, κάποια έχουν παραμείνει, κάποια έχουν γεννηθεί. Όπως κάποια χάθηκαν, θα μπορούσε να χαθεί και το ένστικτο του "μεγάλου ψαριού που τρώει το μικρό", καθώς επίσης και το ένστικτο του "πατάω στους άλλους προκειμένου να εξυπηρετήσω την πάρτη μου και το κάνω καλά γιατί έχω προσωπικότητα κι είμαι και άρτιος ηθοποιός".

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Προσωπικότητες και Καθοδήγηση...
« Απάντηση #8 στις: 01/08/10, 13:48 »
   Ναι αλλά "η φύση μας" εξελίσσεται. Η εξέλιξή της, είναι στο χέρι μας. Κάποια ένστικτα έχουν χαθεί, κάποια έχουν παραμείνει, κάποια έχουν γεννηθεί. Όπως κάποια χάθηκαν, θα μπορούσε να χαθεί και το ένστικτο του "μεγάλου ψαριού που τρώει το μικρό", καθώς επίσης και το ένστικτο του "πατάω στους άλλους προκειμένου να εξυπηρετήσω την πάρτη μου και το κάνω καλά γιατί έχω προσωπικότητα κι είμαι και άρτιος ηθοποιός".

Noμιζω οτι αυτο που αναφερεις δν ειναι ενστικτο...ειναι θεμα ανατροφης και ποιες αρχες εχει καποιος...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
16208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/06, 12:13
από Neobek
4 Απαντήσεις
4283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 11:43
από megark