Αποστολέας Θέμα: Πού πάει η metal και η Rock?  (Αναγνώστηκε 28916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #25 στις: 15/11/08, 09:14 »
Εννοώ ότι αυτό το είδος ( metal) δεν έχει τη δύναμη να σταθεί για πολύ, νομίζω ότι θα καταλήξει στα αζήτητα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι στερείται ποιότητας, άλλωστε ..κυρίως οι φελλοί επιπλέουν ). Έχεις δίκιο για το Γυμνάσιο-Λύκειο, εκεί αναφερόμουν! :)

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #26 στις: 15/11/08, 09:31 »
Εννοώ ότι αυτό το είδος ( metal) δεν έχει τη δύναμη να σταθεί για πολύ, νομίζω ότι θα καταλήξει στα αζήτητα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι στερείται ποιότητας, άλλωστε ..κυρίως οι φελλοί επιπλέουν ). Έχεις δίκιο για το Γυμνάσιο-Λύκειο, εκεί αναφερόμουν! :)

Κάνεις λάθος όμως γιατί αν αναλογιστείς το πόσα χρόνια υπάρχει και το που έχει φτάσει σήμερα μάλλον το αντίθετο γίνεται!  8)

Αποσυνδεδεμένος Asmodaius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #27 στις: 15/11/08, 12:17 »
Κατα τη γνώμη μου και η Metal και η Rock σκηνή , καλύπτουν πολύ μεγάλο φάσμα της μουσικής σκηνής γενικότερα.
Απλά οι επιρροές του σύγχρονου κόσμου και κυρίως της τεχνολογίας στην επεξεργασία του ήχου και τους υπολογιστές, ώθησε τα σχήματα σε πειραματισμούς με αποτέλεσμα μια εκσυγχρονισμένη μορφή των παραπάνω κλάδων.
Σε κάποιον βέβαια που ξεκίνησε να παρακολουθεί τη σκηνή τουλάχιστον 15 χρόνια είναι πολύ πιο δύσκολο να αποδεχτεί την αλλαγή από κάποιον που ξεκίνησε το 2000..

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #28 στις: 18/11/08, 20:47 »
ρε παιδιά,άλλο λέω! Να φέρω ένα παράδειγμα: πχ,Τα 60s έβγαλαν τους beatles,τα 70s τους zep,τα 80s τους Metallica,τα 90s τους Nirvana και φυσικά σε κάθε δεκαετία υπήρχαν και άλλες 5-10 μπαντάρες πέρα από αυτούς που προανέφερα. Ε,τα 00s ποιούς έχουν βγάλει; Τους Trivium; Να πάμε να αυτοκτονήσουμε αν είναι έτσι!

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #29 στις: 19/11/08, 00:10 »
Ε όχι και τους Nirvana....ΕΔΩ πίνουμε χλωρίνη και τρώμε κάρβουνα.....
Garvin συγγνώμη φίλε μου αλλά είναι κάπως δύσκολο να σου περιγράψω μπάντες και την συνεισφορά αυτών στη μουσική τη σήμερον ημέρα.....
Σε κάποιον που δεν ασχολείται με το είδος και δε τον ενδιαφέρει η εξέλιξη της μουσικής σε αυτά τα βοσκοτόπια, είναι πολύ δύσκολο να του το εξηγήσω απο την αρχή, θα σου πω μόνο μία μπαντα απο τα πολύ τρανταχτά ονόματα που σίγουρα θα έχεις ακούσει....Opeth.
Εαν σε καλύπτει σαν αντικείμενο αλλά δε σου φτάνει σαν θέμα τότε απλά θεώρησε πως υπάρχουν και άλλες μπάντες που κάνουν πράγματα που δε γινόντουσαν χρόνια πριν και πολύς κόσμος ταυτίζεται με αυτα....
Εαν δε σε καλύπτει τότε sorry...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #30 στις: 19/11/08, 00:52 »
Η αληθεια ειναι οτι στον τομεα της μεταλ εχουμε καποια πολλα υποσχομενα ονοματα, οπως opeth, nevermore, trivium, dragonforce και αλλα που δεν θυμαμαι, και στον χωρο της rock οπως black stone cherry, airborne, the sword κτλ. Οι μπαντες υπαρχουν, ψαξιμο θελει.

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #31 στις: 19/11/08, 01:14 »
ρε παιδιά,άλλο λέω! Να φέρω ένα παράδειγμα: πχ,Τα 60s έβγαλαν τους beatles,τα 70s τους zep,τα 80s τους Metallica,τα 90s τους Nirvana και φυσικά σε κάθε δεκαετία υπήρχαν και άλλες 5-10 μπαντάρες πέρα από αυτούς που προανέφερα. Ε,τα 00s ποιούς έχουν βγάλει; Τους Trivium; Να πάμε να αυτοκτονήσουμε αν είναι έτσι!

Αμα ήταν να αυτοκτονήσουμε επειδή βγήκε μία μούφα συγκρότημα τότε έπρεπε να έχουμε αυτοκτονήσουμε από το 91 που βγήκαν οι nirvana,ρε ξεκολλάτε οι nirvana ένα συγκρότημα για κοριτσάκια ήταν που είχε φάει τρελή προώθηση από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και ειδικά απο το MTV >:( >:( >:( και μετά αυτοκτόνησε και ο Cobain και τους θεοποίησαν για να φάνε ακόμη λίγο από το merchanise,όπως έγινε και με τον Dimebag που για να πουλάει τις razorback η dean προσπαθεί να τον βγάλει ανώτερο του Paco de Lucia πράγμα αδύνατο θα πείτε αφού ο ένας έπαιζε κλασσική και  ο άλλος ηλεκτρική ο ένας θρασοχεβι και ο άλλος flamenco αλλά για να θησαυρήσει η dean....Τεσπα βγήκα λίγο εκτός θέματος ;D. Το θέμα είναι ότι δεν βγήκαν οι Trivium αλλά ότι βγήκαν πολλές μπάντες σαν και αυτούς(metalcore δλδ) και ότι προωθούνται σαν heavy metal και όλοι τους αποδέχονται σαν τα νέα αστέρια του metal χωρίς να σκεφτούν αν όντως αξίζουν ή απλώς είναι μόδα όπως έγινε με το poser/hair metal (είτε όπως αλλιώς θέλετε) στα 80ς όπως έγινε με το grunge στα 90ς.Αλλά το καλό είναι ότι όπως το poser το 'έφαγε' το grunge έτσι και το metalcore θα το 'φάει' κάποιο αλλο είδος που θα βρουν να προωθήσουν,δλδ μόδα είναι θα περάσει μην σκας,και θα μείνουν μόνο αυτοί που αξίζουν και που τόσα χρόνια μένουν στην κορυφή ανεξάρτητα με το τι είναι της μόδας σε κάθε εποχή (βλέπε Motorhead,Maiden,Acdc,Kiss και άλλοι δεν μπορώ να τους γράψω όλους γι'αυτό μην παραπονιέστε :))

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #32 στις: 19/11/08, 01:38 »
[...],όπως έγινε και με τον Dimebag που για να πουλάει τις razorback η dean προσπαθεί να τον βγάλει ανώτερο του Paco de Lucia πράγμα αδύνατο θα πείτε αφού ο ένας έπαιζε κλασσική και  ο άλλος ηλεκτρική ο ένας θρασοχεβι και ο άλλος flamenco αλλά για να θησαυρήσει η dean...[...]
Μπορείς λίγο να γράψεις κάτι παραπάνω για αυτό? Γιατι μου παραφαίνεται γελοίο, για να είναι αληθινό...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/08, 17:22 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #33 στις: 19/11/08, 01:48 »
[...],όπως έγινε και με τον Dimebag που για να πουλάει τις razorback η dean προσπαθεί να τον βγάλει ανώτερο του Paco de Lucia πράγμα αδύνατο θα πείτε αφού ο ένας έπαιζε κλασσική και  ο άλλος ηλεκτρική ο ένας θρασοχεβι και ο άλλος flamenco αλλά για να θησαυρήσει η dean...[...]
Μπορείς λίγο να γράψεις κάτι παραπάνω για αυτό? Γιατι μου παραφαίνεται γελοίο, για να είναι αληθινό...

Εννοώ ότι πάει να τον βγάλει τον καλύτερο κιθαρίστα που έχει ζήσει ποτέ :),αυτό που έγραψα με τον Paco de Lucia
ήταν υπερβολικό αλλά καταλαβαίνεις  πως λέμε σε περίμενα 100 ώρες σε κάποιον για του πουμε ότι άργησε

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #34 στις: 19/11/08, 15:14 »
Ε όχι και τους Nirvana....ΕΔΩ πίνουμε χλωρίνη και τρώμε κάρβουνα.....
Garvin συγγνώμη φίλε μου αλλά είναι κάπως δύσκολο να σου περιγράψω μπάντες και την συνεισφορά αυτών στη μουσική τη σήμερον ημέρα.....
Σε κάποιον που δεν ασχολείται με το είδος και δε τον ενδιαφέρει η εξέλιξη της μουσικής σε αυτά τα βοσκοτόπια, είναι πολύ δύσκολο να του το εξηγήσω απο την αρχή, θα σου πω μόνο μία μπαντα απο τα πολύ τρανταχτά ονόματα που σίγουρα θα έχεις ακούσει....Opeth.
Εαν σε καλύπτει σαν αντικείμενο αλλά δε σου φτάνει σαν θέμα τότε απλά θεώρησε πως υπάρχουν και άλλες μπάντες που κάνουν πράγματα που δε γινόντουσαν χρόνια πριν και πολύς κόσμος ταυτίζεται με αυτα....
Εαν δε σε καλύπτει τότε sorry...

οι nirvana εφτιαξαν κατι καινουργιο. και οι opeth ξεκινησαν απο το 90 όχι απο το 2000

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #35 στις: 19/11/08, 15:19 »
ρε παιδιά,άλλο λέω! Να φέρω ένα παράδειγμα: πχ,Τα 60s έβγαλαν τους beatles,τα 70s τους zep,τα 80s τους Metallica,τα 90s τους Nirvana και φυσικά σε κάθε δεκαετία υπήρχαν και άλλες 5-10 μπαντάρες πέρα από αυτούς που προανέφερα. Ε,τα 00s ποιούς έχουν βγάλει; Τους Trivium; Να πάμε να αυτοκτονήσουμε αν είναι έτσι!

Αμα ήταν να αυτοκτονήσουμε επειδή βγήκε μία μούφα συγκρότημα τότε έπρεπε να έχουμε αυτοκτονήσουμε από το 91 που βγήκαν οι nirvana,ρε ξεκολλάτε οι nirvana ένα συγκρότημα για κοριτσάκια ήταν που είχε φάει τρελή προώθηση από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και ειδικά απο το MTV >:( >:( >:( και μετά αυτοκτόνησε και ο Cobain και τους θεοποίησαν για να φάνε ακόμη λίγο από το merchanise,όπως έγινε και με τον Dimebag που για να πουλάει τις razorback η dean προσπαθεί να τον βγάλει ανώτερο του Paco de Lucia πράγμα αδύνατο θα πείτε αφού ο ένας έπαιζε κλασσική και  ο άλλος ηλεκτρική ο ένας θρασοχεβι και ο άλλος flamenco αλλά για να θησαυρήσει η dean....Τεσπα βγήκα λίγο εκτός θέματος ;D. Το θέμα είναι ότι δεν βγήκαν οι Trivium αλλά ότι βγήκαν πολλές μπάντες σαν και αυτούς(metalcore δλδ) και ότι προωθούνται σαν heavy metal και όλοι τους αποδέχονται σαν τα νέα αστέρια του metal χωρίς να σκεφτούν αν όντως αξίζουν ή απλώς είναι μόδα όπως έγινε με το poser/hair metal (είτε όπως αλλιώς θέλετε) στα 80ς όπως έγινε με το grunge στα 90ς.Αλλά το καλό είναι ότι όπως το poser το 'έφαγε' το grunge έτσι και το metalcore θα το 'φάει' κάποιο αλλο είδος που θα βρουν να προωθήσουν,δλδ μόδα είναι θα περάσει μην σκας,και θα μείνουν μόνο αυτοί που αξίζουν και που τόσα χρόνια μένουν στην κορυφή ανεξάρτητα με το τι είναι της μόδας σε κάθε εποχή (βλέπε Motorhead,Maiden,Acdc,Kiss και άλλοι δεν μπορώ να τους γράψω όλους γι'αυτό μην παραπονιέστε :))

motorhead maiden acdc kiss....μιλαμε για 70s. πώς να στο πω ρε παιδί μου,εμείς τα ακούμε αυτά και μας αρέσουν αλλά είναι 40 χρόνια πριν. υπάρχουν κατα τη γνωμη σου συγκροτηματα του σημερα που θα μπορούσαν να ακούνε τα παιδιά μας και να λένε ''αυτοί είναι οι led zeppelin του σήμερα;
και όσο γι' αυτό που λες για τους nirvana,και οι guns n roses προωθηθηκαν απο το mtv,και οι metallica προωθηθηκαν από το mtv,και οι bon jovi και άλλοι πολλοί. δε σημαίνει ότι δεν αξίζουν. και στην τελική,τότε είχαμε τους nirvana για τα κοριτσάκια(παρεπιπτώντος αδυνατώ να καταλάβω πώς γίνεται μία μπάντα για τα κοριτσάκια όπως λες να έχουν βγάλει ένα δίσκο που έχει πουλήσει τα περισσότερα αντίτυπα στον κόσμο μετά το dark side of the moon,white album,back in black κλπ..),τώρα ποιους έχουμε; τους tokyo hotel;!
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/08, 15:35 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #36 στις: 20/11/08, 00:44 »
Όποιος άκουσε για πρώτη φορά Nirvana όταν μεσουρανούσανε και όχι απλά δεν του άρεσαν αλλά αυτόματα εξέφρασε την άποψη ότι πρόκειται για μια extra προωθημένη μπάντα από τα media, ένα μίασμα για το rock, κ.λπ. είτε ήταν μουσικά πολύ μπροστά από την εποχή του, είτε είχε κάποιον μεγαλύτερο αδελφό που του είχε "μάθει" άλλα rock συγκροτήματα-θρύλους και έτσι οι Nirvana δεν του έκαναν εντύπωση.. Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.. Το 90% των ροκάδων της γενιάς μας ξεκίνησε (και) από τους Nirvana, σαφώς βέβαια και λόγω του promotion της συγκεκριμένης μπάντας.. To γεγονός ότι θεωρούνται κουλοί σαν μουσικοί δεν σημαίνει ότι δεν έβγαλαν δίσκους με καλά κομμάτια.. Μπορεί τώρα που μεγαλώσαμε να έχουμε ακούσει εκατοντάδες καλύτερους δίσκους από το Nevermind, αλλά όχι ότι ήταν και κακή μπάντα..

Τώρα όσον αφορά το statement του Garvin, έχω να πω ότι ένα συγκρότημα "θρυλοποιείται" αφού έχουν περάσει αρκετά χρόνια.. Δεν πιστεύω κανείς σας να νομίζει ότι όταν οι Black Sabbath έγραφαν το 70 το πρώτο album του metal ιδιώματος να είπαν αμέσως όλοι πω,πω τι τεράστια μπάντα, κ.λπ.. Έπρεπε να περάσουν πάνω από 5-10 χρόνια για να δεχθεί ο μέσος ακροατής αυτό το είδος της μουσικής, να δημιουργηθεί ισχυρό fan base και τελικά οι BS να αποκτήσουν την θέση που τους αξίζει στη ιστορία της ροκ.. Σε αυτό το πνεύμα, περιμένω στο άτυπο διαγωνισμό της "μπάντας της δεκαετίας '00", ο νικητής να προκύψει στη επόμενη δεκαετία.. "Υποψήφιοι" υπάρχουν πολλοί.. Οι Pain of Salvation, ας πούμε, είναι τεράστια μπάντα και μπορώ να πω ότι έχει δημιουργήσει δική της σχολή στο prog και στο metal γενικότερα.. Ή από την άλλη, οι Muse είναι μια απίστευτη μπάντα με απίθανες και φρέσκες ιδέες.. Θα μου πείτε, οι POS, οι Muse ή κάποια αντίστοιχη μπάντα γεμίζει ένα Μαρακανά όπως οι Maiden; Όχι, αλλά οι λόγοι για αυτό είναι πάρα πολλοί για να απαριθμηθούν εδώ.. Ο πιο βασικός κατά τη γνώμη μου είναι η ύπαρξη απίστευτα πολλών παρακλαδιών στο rock/metal γεγονός που ενισχύει την πολυμορφία των ακουσμάτων αλλά από την άλλη δεν δημιουργεί μεγάλους (σε πλήθος κόσμου) πυρήνες οπαδών.. Όταν οι Deep Purple μάζευαν 60-70 χιλιάδες κόσμο, το κοινό αποτελούταν από ροκάδες και όχι μια μίξη από proggers, nu-metalάδες, gothάδες, blackάδες, deathάδες και δεν συμμαζεύεται.. Ο blackάς δεν πάει εύκολα να δει τους Dream Theater, ούτε και ο progger θα πάει να δει εύκολα τους Cradle of Filth, ανεξαρτήτως αν και οι δύο είναι υπερ-μπάντες στο είδος τους.. Προσωπικά δεν περιμένω ο νικητής του διαγωνισμού "μπάντα της δεκαετίας '00" να μπορεί να γεμίζει ένα στάδιο με πάνω από 30 χιλιάδες κόσμο ακόμα και στα ντουζένια του..

Αποσυνδεδεμένος satraphs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #37 στις: 28/11/08, 05:00 »
Mήπως πάει κατά διαόλου; Δεν ξέρω ρε παιδιά πάντως από στο 1970-1990 βγήκαν δισκάρες αυτού του είδους από πολύ πετυχημένες μπάντες και καλλιτέχνες. Από 1990-2000 έπεσε κάπως αλλά τουλάχιστον υπήρχε και το grunge που έσωσε μερικά πράγματα. Από το 2000-2010 (ουσιαστικά η δεκαετία τελειώνει) θα δυσκολευούμουν πολύ να πω ότι υπάρχουν 10-15 πολύ καλά albums μέταλ.
φιλε σορρι κιολας ,αλλα το grunge ηταν καποτε οτι ειναι το metalcore σημερα.. Απλα με το ζορι το χαρακτηριζεις metal... Κ κατι ακομα.. Απο 90 εως 00 επεσε η metal???????!!!!!!!!!!! Δηλαδη δεν εχεις ακουσει οτι εκεινη την αποχη ακμασε το death k black metal?????? Που ακομα κ να μην σ αρεσουν..(γουστα ειναι...) ωφειλεις να παραδεχτης την τρομερη σημασια τους... Και σε μουσικο επιπεδο Και σε πρωτοτυπια ,ενω ειναι true metal μουσικες.... Κ συ λες οτι κατι εσωσε το grunge... Metal  δεν ειναι μοδα... death-black δεν ειναι μοδα. Το metalcore k to grunge ειναι μοδες.κ χανονται... Η metal παντα ειχε τασεις,ρευματα,εξελιξεις...
Οσο υπαρχουν μπαντεσ σαν τους opeth,nevermore,morbid angel,nile που τρελενουν μυαλα με την μουσικη τους η metal θα βρισκεται παντα ψηλα!

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #38 στις: 28/11/08, 10:24 »
διαβάζοντας όλα αυτά μου ήρθε η ακατάσχετη επιθυμία να γράψω " μυκονοοοοοο " ...αλλά άστο καλύτερα. 1) το grunge άκμασε το 70 οχι το 90. 2) Δεν περίμενα να υπάρχει άνθρωπος που να θεωρεί οτι οι Nirvana άκουσον ακουσον μπορούν να σταθούν ( πόσο μάλλον να σώσουν )στην ίδια πρόταση με μπάντες σα τους Led Zep, Beatles, Black Sabbath κτλ. 3) Η εξέλιξη υφίσταται. Αλλιως θα ακούγαμε μόνο τα παλιά. 4) Αυτο που είπε ο faser για το branching της μουσικης ( καλο ε;; ) είναι περα για περα αλήθεια. Μαζί με το οτι τότε υπήρχαν 5 μπαντες τωρα υπάρχουν 50000.. Περισσότερες επιλογες λιγότερη συμμετοχή και όνομα.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #39 στις: 28/11/08, 15:22 »
αυτο που λεω ειναι οτι θα δυσκολευομουν να πω 10-15 δισκαρες μεταλ που βγηκαν απο το 2000 μεχρι το 2010. ενω απο το 1990 μεχρι το 2000 λιγοτερο,απο το 1980 μεχρι το 1990 δεν το συζητω,και 80 θα μπορούσα να πω. όσο για το grunge,ξεκινησε να γινεται MAINSTREAM με τους Νirvana,φιλε symeon. τωρα το αλλο για τη μυκονο δεν το καταλαβα!  8)
και το grunge δεν ειπα οτι ειναι metal φιλε σατραπη.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #40 στις: 28/11/08, 16:38 »
Είναι πολλές οι καινούριες, αξιόλογες μπάντες, αλλά θα συμφωνήσω κι εγώ με faser. Δεν είναι τόσο καλλιτεχνικοί οι λόγοι που οι Opeth, οι Kamelot, οι Nile, οι Τοοl, oι Mastodon, Amon Amarth, Meshuggah δε θα γεμίσουν ποτέ τα στάδια που γέμιζαν οι Sabbath κι οι Maiden
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #41 στις: 28/11/08, 18:25 »
Οσο υπαρχουν μπαντεσ σαν τους opeth,nevermore,morbid angel,nile που τρελενουν μυαλα με την μουσικη τους η metal θα βρισκεται παντα ψηλα!


Συγγνωμη τωρα, βαζεις στο ιδιο επιπεδο τους Opeth με τους Νile? Σοβαρα μιλαω. Και επιτελους, ξεκολληστε απο τα ''ειδη'', βαριεμαι να ξαναποσταρω τα ιδια. Η μουσικη ειναι ενα δεντρο και οχι ενα χωραφι με πολλα και διαφορετικα δεντρα και το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να ψαχνουμε ολα τα παρακλαδια του..

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #42 στις: 29/11/08, 03:29 »
ποιοι opeth και ποιοι morbid angel...αυτοι δεν πουλανε,δεν έχουν ωραία μουσική,ε όπως και να το κανουμε είναι δευτερεύουσες μπάντες. τωρα εχουμε τους επικους trivium,τους μοναδικούς heaven shall burn και τους νέους iron maiden:τους bullet for my valentine. οταν λοιπον οι προαναφερθείσες μπαντες είναι αυτές που κρατούν τα ηνια του Metal,μιας που βομβαρδιζόμαστε από αυτούς στα σχετικά μμε,τοτε δεν εχει νοημα να συζηταμε για αυτο το ειδος μουσικης. απλά έχει πεθανει. η λογική του ''κανω brutal,παιζω τρελή δικαση,και τα ρεφρεν ειναι ποπ για να γινουν εμπορικα και χωνω και 16 μετρα σολο γιατι ειμαι παιχταρας'' που υιοθετουν πολλες μπαντες του σημερα επειδη ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ειναι ο λογος που με με κανει να πιστευω αυτά που πιστευω. ειμαι απελπισμενος...απο σημερα ξεκιναω καρρα και αδαμαντιδη....και HIM.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/08, 03:38 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #43 στις: 29/11/08, 09:39 »
δλδ ρε garvin για πες καμια μπαντα grunge εκτος των nirvana που εκανε θραυση στα 90s? Οσο για την ποσότητα των δίσκων πάμε. Εγώ πιστεύω ότι αν το δεις αντικειμενικά χωρις τον γνώμονα της " ιστορικότητας " τότε δεν υπάρχει θέμα. Υπάρχουν πολλά δισκάκια. Αν και εγώ δνε είμαι τόσο της εποχής μου, μου αρέσει να ψάχνω τα παλαιότερα πιστεύω και ακούω πολλά δισκάκια τελευταίας παραγωγής που απλά σπερνουν. Το θέμα έιναι οτι αν ψάχνεις τον νέο Hendrix για να πεις οτι ένα δισκάκι είναι καλό, ε δεν θα τον βρεις. Λόγω εξέλιξης. Δεν μπορούμε ολοι να παιζουμε τα ίδια ( Πάντως το Tribute to Hendrix των Clas Yngstrom ) το ακούω ασταμάτητα..και βγήκε το 2004...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #44 στις: 29/11/08, 10:00 »
δλδ ρε garvin για πες καμια μπαντα grunge εκτος των nirvana που εκανε θραυση στα 90s?

Δεν είμαι metal fan και δεν μπορώ να έχω άποψη ειδικά για τα νεώτερα γκρουπ μετά τα '90s.

Σχετικά με την ερώτησή σου και ΑΝ τους θεωρείς grunge (λόγω Seatle, ίδιας εποχής με Nirvana, κλπ.), πιστεύω ότι οι Pearl Jam είναι ένα πολύ καλό και τίμιο γκρουπ. "Θραύση" με την έννοια της εμπορικής αναγνώρισης που είχαν οι Nirvana σίγουρα δεν έκαναν, αλλά πάντα είχαν και συνεχίζουν να έχουν και μεγάλο κοινό και αποδοχή από κριτικούς.

Για μένα πάντως κινούνται πιο πολύ ανάμεσα στο rock και το alternative παρά στο grunge.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #45 στις: 29/11/08, 12:44 »
να πω την αληθεια δεν ειμια καθολου φαν του grunge αλλα καποια στιγμη που το εψαχνα νομιζω οτι ξεκινησε νωρίτερα από το 80. Αν και μάλλον άλλο εννοώ εγώ με τον όρο. Οπότε για να μην λέω και ανακρίβειες δηλώνω ασχετος με το θέμα. Όχι όμως να λέμε και ότι θέλουμε. Συμφωνω για τους PJ.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #46 στις: 30/11/08, 07:05 »
Έχει σημασία πού πάει η metal και η rock ; Έχουμε κάνει συμβόλαιο μαζί τους ;

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #47 στις: 30/11/08, 08:32 »
Για να έχει ανοιχτεί το topic ( και με τόσες απαντήσεις), κάποιο λόγο ύπαρξης θα έχει... ::)

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #48 στις: 30/11/08, 09:53 »
Ρε!!!Απάντησε ο blue!!!Που εισαι ρε φίλε;;;;Ασε να καούμε λίγο όπως παλιά...:p
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #49 στις: 30/11/08, 15:44 »
Symeon γειά χαρά :) Χρόνια και ζαμάνια :)

gkou είμαι αρκετά υπερόπτης ώστε να αδιαφορώ για το συσχετισμό του πλήθους απαντήσεων με την ποιότητα του θέματος, αλλά αν θέλεις πραγματικά να μιλήσουμε γι αυτό μπορείς να μπεις σε κάποιο forum της eurovision, να δεις πόσοι έχουν απαντήσει και να προσπαθήσεις να μου εξηγήσεις τί ακριβώς βρίσκεις άξιο ενδιαφέροντος σε εκείνες τις συζητήσεις :) Βέβαια, ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράσει τις ανησυχίες του, όπως και ο καθένας έχει το δικαίωμα να τις θεωρεί αφελείς. Έτσι έχουν τα πράγματα :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
9063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 16:01
από HeavyHead
16 Απαντήσεις
7104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/03, 01:51
από paulchro
6 Απαντήσεις
6080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 14:07
από hot_sauce (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
5209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 02:20
από norway
38 Απαντήσεις
17398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/10, 16:10
από riffraff
1 Απαντήσεις
12477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/11, 01:36
από Kostas Ladopoulos
9 Απαντήσεις
3370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 11:34
από Σώζος
31 Απαντήσεις
8592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 00:47
από DarkHorse
0 Απαντήσεις
2643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne
7 Απαντήσεις
3764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/10, 00:48
από Dr Bluz (G.K.)