Αποστολέας Θέμα: Πού πάει η metal και η Rock?  (Αναγνώστηκε 28923 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #75 στις: 05/12/08, 11:20 »
Αλλα ειναι η Μαντονα,και τα κομματια της θα ακουγονται 2-3 μηνες και μετα θα ξεχαστουν. ειναι ασχημο λοιπον να ακολουθείται η ίδια πολιτική για μπάντες που προαναφέραμε.
Μήπως το πρόβλημα είναι οτι διαχωρίζεις τη μουσική σε μουσική που της αξίζει να ξεχνιέται και σε μουσική που είναι κρίμα να ξεχνιέται?

Απο κει και πέρα, πω και μια κακία. Η έντονη εμπορικότητα, δε στέλνει στη λήθη ύστερα απο 2-3 μήνες τα μουσικά κομμάτια. Η κακή μουσική το κάνει αυτό. Είτε λέγεται Madonna είτε λέγεται Metallica.

Στη τελική έχω βαρεθεί όλους όσους ακούνε μια underground μουσική μόνο και μόνο για να το παίζουν ψαγμένοι.
+1
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #76 στις: 05/12/08, 15:14 »
Στη τελική έχω βαρεθεί όλους όσους ακούνε μια underground μουσική μόνο και μόνο για να το παίζουν ψαγμένοι.
+1
[/quote]

σωστος....

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #77 στις: 05/12/08, 18:16 »
Να γινω δικηγορος του διαβολου και να πω οτι
δεν ξερετε αν αυτος το κανει για να το παιζει ψαγμενος η οντως του αρεσει αυτη η μουσικη..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #78 στις: 05/12/08, 19:34 »
Πράγματι, το κάψατε...Τώρα μιλάμε με τελείως ουτοπικά επιχειρήματα...Στον πραγματικό κόσμο η επιτυχία κρίνεται πάντα με την εμπορικότητα. Αν δε μπορεί να ζήσει ο μουσικός από τη μουσική, τότε είναι πολύ πιο δύσκολο να γράψει καλή μουσική. Η αμερικανική και κατ' επέκταση η παγκόσμια αγορά είναι τόσο μεγάλη, που κανείς δεν προωθείται έτσι, χωρίς να αξίζει την παραπάνω προβολή.

Τι συνιστά ακριβώς επιτυχία για έναν καλλιτέχνη? Ομοίως τι αποτελεί επιτυχία σε όρους τέχνης? Ακόμα ακόμα δεν είναι τόσο προφανές πως προσδιορίζεται ο όρος εμπορικότητα. Έχει να κάνει με το εύρος των πωλήσεων που οι διάφορες εταιρείες διαφημίζουν σε λίστες κατά καιρούς ή με την αναγνωρισιμότητα που λαμβάνει από το κοινό ο δημιουργός; Ούτε θεωρείται αξίωμα πως η ουσία της δημιουργίας έχει να κάνει με την δυνατότητα του εκφραστή της να ζει από αυτήν. Βολικό ενδεχομένως για την αύξηση της ποσότητας της "παραγωγής", της τεχνικής ανέλιξης κι οτιδήποτε απαιτεί χρόνο για να σμιλευτεί καλύτερα αλλά όχι απαραίτητη προϋπόθεση για την βελτίωση και της προσφερόμενης ποιότητας ή της τελειοποίησης της έμπνευσης, μια κι αυτή μάλλον ακολουθεί δικούς της εξωχρονικούς νόμους.

Πυροτεχνήματα υπάρχουν πάμπολλα. Προφανώς για να μπορεί κάποιος επί σειρά ετών να στέκεται στην αιχμή της εμπορικής απήχησης, κάτι θα διαθέτει, ακόμα κι αν είναι ευστροφία για να πλασάρει ιδανικά την πραγμάτια του.

Παράθεση
Στη τελική έχω βαρεθεί όλους όσους ακούνε μια underground μουσική μόνο και μόνο για να το παίζουν ψαγμένοι.

Το ίδιο ενοχλητικοί είναι κι όλοι οι άλλοι που είναι διατεθειμένοι να προσδώσουν στο -ευκόλως αντιληπτό- ευτελές αξία, μόνο και μόνο επειδή κάνει κλικ στην ψυχούλα τους, ξεχνώντας πως αυτή η τελευταία είναι άβυσσος σύμφωνα και με το λαϊκό άσμα.

Όσον αφορά τη rock και τη metal, μάλλον θα ήταν σκόπιμο να πάψουμε κάποια στιγμή να διαιωνίζουμε την αίσθηση περί θανάτου. Κάθε τρεις και λίγο ξεκινάμε τους επικήδειους, επειδή πιθανότατα άλλαξαν τα δικά μας πρότυπα και δεν αρεσκόμαστε πλέον σε όσα συμβαίνουν στο χώρο και στη μορφή που λαμβάνουν. Δυναμικές όμως οι μουσικές ροές κι αεικίνητες. Κι αν σε μας δεν αρέσει κάτι, δεν σημαίνει αυτομάτως πως αποδήμησε εις Κύριον για τους πάντες.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #79 στις: 05/12/08, 19:42 »
Να γινω δικηγορος του διαβολου και να πω οτι
δεν ξερετε αν αυτος το κανει για να το παιζει ψαγμενος η οντως του αρεσει αυτη η μουσικη..


Συζήτηση που έχω ακούσει πάμπολλες φορες:

-Τί ακούς?
-Ε, γουστάρω να πηγαίνω σκυλάδικα, να ακούω καμια Βανδή, ε, ακούω και λίγο Σωκράτη...
(εκδοχή Β')
-Ε, μου αρέσει ηλεκτρονική, trance, R'nB, ακούω και λίγο Θανάση....


ΧΕΣΤΕ ΜΕ!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #80 στις: 05/12/08, 21:26 »
ειναι αληθεια πως η rock και η metal εχει αρχισει να ανοιγει τον ταφο της, (αλλα οχι εδω , δεν νομιζω πως ακουει εδω κανεις σκυλαδικα και τετοια???) εχουν σταματησει να ανοιγονται καινουρια συγγροτηματα της μουσικης αυτης στον κοσμο και η Βανδη μαζι με καποιους αλλους σπροχνουν την rock στον ταφο και αρχιζουν να την θαβουν μαζι με ολους τους θεϊκους κιθαριστες!!! Αυτο εξιγειτε στο οτι ο κοσμος πληρωνει αυτους για να θαβουν εμας!!!  :-(.

 Αν μου βρειτε κανενα καινουριο ελληνικο συγγροτημα που να εχει κανει επιτυχεια στην Ελλαδα η και στο εξωτερικο εμενα (χωρις παρεξιγηση για κανενα) να με χεσετε ;D. Ψαχνω στο Youtube να βρω κανενα καλο κομματι και βρισκω μονο pop η funky (αυτα μου αρεσουν :D) αλλα απο rock ενα σκετο τιποτα!!!
αν θελετε ψαξτε και εσεις και αν βρειτε τιποτα να γραψετε απο κατω το URL. ;D

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #81 στις: 05/12/08, 21:43 »
2 παραδείγματα πολύ γνωστών ελληνικών metal συγκροτημάτων είναι οι rotting christ και οι firewind..

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #82 στις: 05/12/08, 21:44 »
Septic Flesh επίσης...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #83 στις: 05/12/08, 23:51 »
Αν μου βρειτε κανενα καινουριο ελληνικο συγγροτημα που να εχει κανει επιτυχεια στην Ελλαδα η και στο εξωτερικο εμενα (χωρις παρεξιγηση για κανενα) να με χεσετε ;D. Ψαχνω στο Youtube να βρω κανενα καλο κομματι και βρισκω μονο pop η funky (αυτα μου αρεσουν :D) αλλα απο rock ενα σκετο τιποτα!!!
αν θελετε ψαξτε και εσεις και αν βρειτε τιποτα να γραψετε απο κατω το URL. ;D


Δεν ξέρω τι ακριβώς αναζητάς, καθότι το rock ιδίωμα έχει άπειρα παρακλάδια, οπότε δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα πως τα παρακάτω θα είναι της αρεσκείας σου. Ελληνικές αγγλόφωνες μπάντες με αξιόλογη άποψη, κινούμενες από το indie rock, μέχρι το post rock και πίσω πάλι, υπάρχουν και μάλιστα αρκετές πλέον. Ενδεικτικά:

The Flakes...γκρουπάκι με catchy κομματάκια και μικρούς rock δυναμίτες, που στην Αγγλία θα μπορούσε κάλλιστα να αποτελεί ήδη το next big thing. Αυτοποσδιορίζονται ως "Indie Art Punk in Vintage Rock n' Roll Dancing Shoes". Προτείνω το Wish, το North και το Swinton.

Delightful...όταν την παραγωγή και την δισκογραφική φιλοξενία την αναλαμβάνει ο Dirk Polak των Mecano, έχεις ένα πρώτο θετικό δείγμα της αξίας σου. Με new wave και post punk αναφορές, όταν δεν διολισθαίνει σε καθαρόαιμα 80's μονοπάτια.

Gravitysays_I...post rock ηχοτοπία που εμβαπτίζονται στην rock κολυμπήθρα των Doves. Από τα πλέον όμορφα album που άκουσα πριν κάτι μήνες.

Abbie Gale...διαχειρίζονται ακομπλεξάριστα και την pop αισθητική τους στις ευρύτερα rock στιγμές τους, παρέχοντας ως τώρα δύο ζηλευτά album.

Monika...βαθύτατα εξομολογητική αυτή η κοπελιά. Η ευθύτητα της τραγουδοποιίας της συγκλονίζει με τον τρόπο που το έκανε κάποτε κι ο Jeff Buckley. Διόλου τυχαία η εκδηλωμένη από την ίδια έφεση προς τις καταθέσεις του τελευταίου.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #84 στις: 06/12/08, 01:56 »
Να γινω δικηγορος του διαβολου και να πω οτι
δεν ξερετε αν αυτος το κανει για να το παιζει ψαγμενος η οντως του αρεσει αυτη η μουσικη..


οχι ρε κιρατζο μην κανεις το δικηγορο του διαβολου. απλα υποστηριξε εναν συνομιλητη σου (δεν ξερω σε ποιον πηγε η προηγουμενη ατακα)! λες και πρεπει να εισαι οπωσδηποτε εναντιον καποιου!

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #85 στις: 06/12/08, 11:25 »
Χαρά στην υπομονή σας παλικάρια  ;D (gers, Joevaicci και ιδιαιτέρως ο φίλος schizm!).

Έρχεται ο Γεννημενος Κιθαρίστας!!! (τίτλος ε; - κανονικά έπρεπε να βάλει 10 θαυμαστικά), 14 Μαίων (του εύχομαι να φτάσει τα 100+) με άποψη επί παντός επιστητού και περισσή σεμνότητα, ποστάρει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ με την απερισκεψία, την αυθάδεια και την άγνοια που η ηλικία του επιτρέπει να έχει κι εσείς προσπαθείτε να τον βάλετε σε μια σειρά, μια τάξη, να του εξηγήσετε πράγματα, κλπ. Μπράβο σας και το εννοώ αυτό που λέω!  :)

Πιάνω το ποστ από την αρχή επειδή αξίζει ανάλυσης!  :)

ειναι αληθεια πως η rock και η metal εχει αρχισει να ανοιγει τον ταφο της,
!!!
Δεν ξέρω αν το πήρατε και οι υπόλοιποι χαμπάρι, αλλά μέχρι εδώ ήταν η μουσική που σας αρέσει. Κάντε κανένα ευχέλαιο πλέον.

η rock και η metal εχει αρχισει να ανοιγει τον ταφο της, (αλλα οχι εδω , δεν νομιζω πως ακουει εδω κανεις σκυλαδικα και τετοια???)
Ο τάφος της rock και metal δεν βρίσκεται στο φόρουμ. Αν θέλετε να προσκυνήσετε να πάτε αλλού.

εχουν σταματησει να ανοιγονται καινουρια συγγροτηματα της μουσικης αυτης στον κοσμο
!!!
Και αυτό είμαι σίγουρος ότι δεν το είχατε πάρει χαμπάρι. Μάθετε πλέον, ότι στον μάταιο τούτο κόσμο ΔΕΝ ανοιγονται καινούρια συγκροτήματα (!!!) Πως λέμε δεν ανοίγουν μαγαζιά - κάτι τέτοιο.

και η Βανδη μαζι με καποιους αλλους σπροχνουν την rock στον ταφο και αρχιζουν να την θαβουν μαζι με ολους τους θεϊκους κιθαριστες!!! Αυτο εξιγειτε στο οτι ο κοσμος πληρωνει αυτους για να θαβουν εμας!!!  :-(.
Λυπάμαι αλλά εδώ θέλω βοήθεια. Δεν γνωρίζω τόσο καλά ελληνικά για να κατανοήσω και να αναλύσω τα παραπάνω. Εγώ κατάλαβα δύο πράγματα:
1. Ότι η Βανδή είναι νεκροθάφτης και
2. Αν είστε θεϊκοί κιθαρίστες και δείτε τη Βανδή στο δρόμο, να αλλάξετε πεζοδρόμιο γιατί δεν σας βλέπω καλά!  >:(

Αν μου βρειτε κανενα καινουριο ελληνικο συγγροτημα που να εχει κανει επιτυχεια στην Ελλαδα η και στο εξωτερικο εμενα (χωρις παρεξιγηση για κανενα) να με χεσετε
Θέλω να κάνω πολλά σχόλια αλλά συγκρατιέμαι  ;D  ;D  ;D

Ψαχνω στο Youtube να βρω κανενα καλο κομματι και βρισκω μονο pop η funky (αυτα μου αρεσουν :D) αλλα απο rock ενα σκετο τιποτα!!!
Πιστεύω ότι αν ξαμοληθούμε όλοι εμείς εδώ στο φόρουμ (είμαστε ένα σωρό κόσμος, πως να το κάνουμε) στο Youtube κάπου θα ξετρυπώσουμε ΕΝΑ (1) ΚΑΛΟ ROCK KOMMATI!!! Πάμε παιδιά. Όλοι μαζί. Δεν γίνεται ρε γμτ. 50+ χρόνια ροκ ιστορίας και να μη βρίσκουμε στο Youtube ΕΝΑ (1) ΚΑΛΟ ROCK KOMMATΙ;;!!

Κόσμημα δεν είναι το ποστ; :) Εμένα μου έφτιαξε τη μέρα!

Και σαν απάντηση σ' αυτό, βλέπεις τον φίλο schizm με τόση υπομονή να μιλάει για την εύθραυστη ποπ της Monica, να αναλύει την indie-pop των Flakes και να φέρνει στη μνήμη μας τους Mecano από τα 80's. Χαρά στο κουράγιο σου! Ήρωας!!! :)
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #86 στις: 06/12/08, 12:34 »
Πάντως, αν και η rock και η metal φυσικά και δεν έχουν ανοίξει κανένα τάφο, στην Ελλάδα έχω εντοπίσει ένα κενό στο rock.. Δηλαδή μπορεί στο metal να έχουμε μπάντες γνωστές στο εξωτερικό όπως αυτές που αναφέρθηκαν αλλά όσον αφορά το rock μετά τους Socrates υπάρχει πρόβλημα.. Μία σημαντική παράμετρος είναι φυσικά η γλώσσα στην οποία είναι γραμμένοι οι στίχοι.. Δεν μπορείς να κάνεις εύκολα διεθνή καριέρα αν τραγουδάς στη μητρική σου γλώσσα.. Όμως υπάρχουν μπάντες όπως οι Ramstein, In Extremo, Tierra Santa που έκαναν επιτυχία χωρίς να αναγκαστούν να τραγουδήσουν στα αγγλικά.. Ας υποθέσουμε όμως ότι το να έχεις ελληνικούς στίχους είναι σαν να ξεκινάς σε ένα 100άρι, 10 μέτρα πίσω από τη γραμμή εκκίνησης..

Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν το καλύτερο που έχουμε να επιδείξουμε σαν ελληνικό ροκ να είναι οι Τρύπες, Ενδελέχεια, Ξύλινα Σπαθιά, Διάφανα Κρίνα.. Αυτά τα συγκροτήματα μπορεί να αρέσουν σε κάποιους (δεν αντιλέγω) αλλά αντικειμενικά είναι μουσική γραμμένη στο πόδι.. Δύο κιθάρες οι οποίες παίζουν κατά 90% chords, παντελής έλλειψη κάποιου riff το οποίο θα διαφοροποιήσει το ένα κομμάτι από το άλλο, solo σχεδόν παιδικά, κ.λπ.. Απλές συνθέσεις οι οποίες μπορεί να είναι ενδιαφέρουσες αλλά δεν είναι το κάτι παραπάνω.. Το κάτι δηλαδή που θα σε κάνει να προσέξεις τη μπάντα που ακούς και να πεις ότι αυτοί τα δουλέψαν τα κομμάτια και δεν τα συνθέσανε σε 10 λεπτά.. Το έχω ξαναπεί ότι πλέον έχει γραφτεί τόσο πολύ μουσική που πλέον το ένα κομμάτι μας μοιάζει ίδιο με το άλλο.. Σε τέτοιες συνθήκες, χρειάζεται κάτι πραγματικά πολύ καλό, κάτι πολύ δουλεμένο, χρήση πολλών οργάνων, όμορφοι στίχοι, κ.λπ.. Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν τα έχω δει όλα αυτά σε κάποια rock ελληνική μπάντα (δεν μιλάω για underground σχήματα, αλλά για τον αφρό).. Κάποτε είχα σκεφτεί να δημιουργήσω ένα τέτοιο σχήμα που θα χρησιμοποιεί την metal τεχνοτροπία (δλδ αρκετά δουλεμένα κομμάτια, καλούς οργανοπαίχτες) σε rock ύφος (κάτι σαν Muse της Ελλάδας).. Δυστυχώς τα χρόνια πέρασαν για μένα, αλλά πολύ θα ήθελα να δω κάτι αντίστοιχο από μια ελληνική rock μπάντα..
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/08, 12:45 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #87 στις: 06/12/08, 13:27 »


Όσον αφορά τη rock και τη metal, μάλλον θα ήταν σκόπιμο να πάψουμε κάποια στιγμή να διαιωνίζουμε την αίσθηση περί θανάτου. Κάθε τρεις και λίγο ξεκινάμε τους επικήδειους, επειδή πιθανότατα άλλαξαν τα δικά μας πρότυπα και δεν αρεσκόμαστε πλέον σε όσα συμβαίνουν στο χώρο και στη μορφή που λαμβάνουν. Δυναμικές όμως οι μουσικές ροές κι αεικίνητες. Κι αν σε μας δεν αρέσει κάτι, δεν σημαίνει αυτομάτως πως αποδήμησε εις Κύριον για τους πάντες.
Aυτο το κομματι πιστευω περιεχει μπολικη φαια ουσια και παει σαν παντηση και στο θεμα περι gothic rock.
Να γινω δικηγορος του διαβολου και να πω οτι
δεν ξερετε αν αυτος το κανει για να το παιζει ψαγμενος η οντως του αρεσει αυτη η μουσικη..


Συζήτηση που έχω ακούσει πάμπολλες φορες:

-Τί ακούς?
-Ε, γουστάρω να πηγαίνω σκυλάδικα, να ακούω καμια Βανδή, ε, ακούω και λίγο Σωκράτη...
(εκδοχή Β')
-Ε, μου αρέσει ηλεκτρονική, trance, R'nB, ακούω και λίγο Θανάση....


ΧΕΣΤΕ ΜΕ!
Να σου πω την αληθεια δεν το πολυκαταλαβα.Ο δευτερος ειναι ο ''και καλα ψαγμενος?''
Να γινω δικηγορος του διαβολου και να πω οτι
δεν ξερετε αν αυτος το κανει για να το παιζει ψαγμενος η οντως του αρεσει αυτη η μουσικη..


οχι ρε κιρατζο μην κανεις το δικηγορο του διαβολου. απλα υποστηριξε εναν συνομιλητη σου (δεν ξερω σε ποιον πηγε η προηγουμενη ατακα)! λες και πρεπει να εισαι οπωσδηποτε εναντιον καποιου!
Αγορι μου εισαι καλα?..Νομιζω απαντησα σε σενα και τον Ιζνογκουντ..Αν εχεις να πεις κατι επι του θεματος πεστο.

Βασικα στο μεταλ νομιζω υπαρχουν αρκετες αξιολογες μπαντες που εχουν καποια περαση και εξω.Για ροκ δεν γνωριζω για να πω την αληθεια.Αλλα μηπως ζηταμε πολλα?Αναφερουμε γερμανικες μπαντες την ωρα που η Γερμανια ειναι μια τεραστια χωρα με εξισου τεραστια παραδοση στο ροκ/μεταλ.

@faser Συμφωνω πανω κατω αλλα νομιζω καπου τα παραλες.Τουλαχιστον για τις Τρυπες.Μουσικη γραμμενη στο ποδι σιγουρα δεν ειναι.Μουσικη εμφανως επηρεασμενη απο μια σκηνη που ηταν σε πληρη εξελιξη 5-10 χρονια πριν ναι(οχι αντιγραφη βεβαια)..Αντιστοιχα και τα Διαφανα Κρινα οπου καθαρα μουσικα ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο.Γεβικως νομιζω η 2η παραγραφος σου ειναι πολυ αφοριστικη.. ::)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #88 στις: 06/12/08, 14:58 »
Kiratzoharris, ξέρεις γιατί πιστεύω ότι δεν είμαι άδικος με την 2η παράγραφο μου; Γιατί τα συγκροτήματα αυτά που ανέφερα είναι τίμια.. Τόσο μουσική γνωρίζουν, τόσο αποδίδουν.. Δεν τα κακίζω.. Με τον χαρακτηρισμό "στο πόδι" δεν εννοώ ότι γράφανε κομμάτια για αρπαχτή.. Απλά 9 στα 10 solos στις Τρύπες είναι απλά "τρίβω τις χορδές και παράγω ήχους".. Συγνώμη αλλά αυτό δεν λέγεται solo.. Απλά εν έτη 2008, 5 συγχορδίες δεν φτάνουν.. Χρειάζεται κάτι περισσότερο δυναμικό, κάτι το οποίο να το ακούς και να λες "πως το σκέφτηκαν αυτό;", κάποιο περίεργο γύρισμα, κ.λπ.. In any case, μπορεί να κάνω και λάθος..

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #89 στις: 06/12/08, 16:26 »
και εγω δεν νομιζω οτι τρυπες διαφανα κτλ υστερουν μουσικά.

Κιρατζο , ο isno εννοει ότι αυτο γινεται για να κραταμε ψηλα τα στανταρ...δλδ. Ακούω σκυλάδικα κτλ και πετάω και ενα παντός τύπου θανάση/σωκράτη για να μην μας πάρουν στο ψιλο για σκυλάδες, αλλα να δώσουμε και μια νότα "ποιότητας"...:p

Πραγμα το οποίο γίνεται φανατικά τελευταία. Ίσως οι θανασης/σωκρατης να είναι το όνομα της επιτυχιας για το αντίθετο φύλο... ;) ;) ;D
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #90 στις: 06/12/08, 16:27 »
Φίλε Faser, τα solo που περιγράφεις και δη εκείνα που προσωπικά αποκαλώ αδόκιμα "αυνανιστικά", είναι παρακαταθήκη κάποιων προηγούμενων δεκαετιών και ενός και μόνο μέρους της λεγόμενης rock μουσικής κουλτούρας. Αλίμονο αν ένα οποιοδήποτε rock συγκρότημα οφείλει να δίνει έμφαση στα solo του για να αποκτήσει αυτομάτως αξία κι ο δημιουργικός τους "λόγος". Μπορώ να ονοματίσω αρκετά συγκροτήματα που άφησαν εποχή, βασισμένα και μόνο στις 5 συγχορδίες ή την απουσία κιθαριστικών solo, χωρίς να υπολείπονται σε τίποτα σε επίπεδο καλλιτεχνικό από τους βιρτουόζους του είδους που σου αραδιάζουν 120 νότες το δευτερόλεπτο "χτενίζοντας" τα τάστα.

Θα σταθώ μονάχα στα Διάφανα Κρίνα εξ όσων ανέφερες, όχι γιατί θεωρώ πως οι υπόλοιποι αξίζουν τον χαρακτήρα που τους προσέδωσες, αλλά επειδή για τους συγκεκριμένους θυμάμαι ένα κείμενο του ηχολήπτη τους Βαμβουκά που ίσως είναι χρήσιμο για τη συζήτησή μας:

"Τι να πώ για τα κρίνα; Έχουν ένα μπασίστα τον Παντελή, που ενδιαφέρεται περισσότερο για το λόγο και τα αισθήματά του, παρά για το όργανο που κρατάει στα χέρια του. Έχει κάποιους ήχους από το παρελθόν στο μυαλό του, έχει βρεί εκτελεστικά κάποιους τρόπους έκφρασης και αυτό του φτάνει. Άπο εκει και πέρα ασχολείται με άλλα θέματα.

Έχουν έναν ντράμερ, τον Τάσο, που είναι μεν αρκετά άγριος, όπως κάθε ντράμερ οφείλει να είναι, αλλά ξέρει μόλις πέντε ρυθμούς και με αυτούς δουλεύει. Μέχρι πριν από λίγους μήνες δούλευε σε super market. Για να βγάλει ένα κομμάτι πρέπει να το παλέψει 30 φορές ,εκεί που οι 99 στους 100 ντράμερ θα το έπαιζαν με τη δεύτερη.

Έχουν ένα κιθαρίστα,τον Νίκο, που... θέλει να μάθει τρομπέτα και παρακολουθεί μαθήματα σε ωδείο. Είναι ο μοναδικός ηλεκτρικός κιθαρίστας στον οποίο δεν αρέσει η ένταση και ο θόρυβος. Εκεί που πρέπει να δυναμώσει τον ενισχυτή του τον χαμηλώνει. Φαντάζομαι ότι θα ήθελε να παίζει με τον Chet Baker.

Έχουν ένα δεύτερο κιθαρίστα τον Κυριάκο, που είναι φετιχιστής με ότι προέρχεται από την δεκαετία του1960 και του 1970-αναλογικά πετάλια, ενισχυτές, κιθάρες σκάφους. Μια φορά του είπα ότι τα πετάλια του δεν ήταν καλά και η μπάντα σταμάτησε τις πρόβες για ενάμιση μήνα επειδή ο Κυριάκος έμπαινε στο studio και παλάβωνε, δε μπορούσε να βγάλει τους ήχους που ήθελε. Έχουν έναν πιανίστα, τον Παναγιώτη, που σε αντίθεση με όλους τους άλλους ,μπορεί να παίξει τα πάντα. Έχει τις γνώσεις και την παιδεία για να παίξει όπου θέλει. Τα παιδιά όμως τον έχουν καταστρέψει και τον βάζουν να παίζει garage στα πλήκτρα...

Για τον Θάνο καλύτερα να μην προσθέσω τίποτα σε αυτά που είναι ήδη γνωστά...

Με λίγα λόγια από μουσικής πλευράς τα κρίνα έχουν πολλά προβλήματα. Ως ηχολήπτης έχω γνωρίσει εκατοντάδες μουσικούς. Αν πάρεις ωστόσο τους καλύτερους και προσπαθήσεις να φτιάξεις μια μπάντα σαν τα διάφανα κρίνα,έχεις αποτύχει... δεν γίνεται με τίποτα."


Αναλογίζομαι τις κατά καιρούς συνθέσεις τους και τις πλούσιες ενορχηστρώσεις, που ακόμα κι αν δεν περιλαμβάνουν τα progressive solo στοιχεία που ενδεχομένως αναφέρεις, μάλλον είναι υπερβολή να δέχονται τη μομφή "τόση μουσική γνωρίζουν, τόση αποδίδουν". Έχω την τύχη να βρεθώ σε live τόσο αυτών, όσο και των παραγνωρισμένων Ονειροπαγίδα με έναν Χρήστο Λαϊνά στις κιθάρες πραγματικό διαμάντι, κι ουδέποτε διαπίστωσα μια "στο πόδι" διάθεση ελέω έλλειψης solo. Σε κάθε όμως περίπτωση, υπάρχει η μορφή του rock που εκφράζει ο Santana, o Gallagher, o Beck, o Hendrix, o Clapton κοκ με σαφέστατη κιθαριστική έμφαση κι υπάρχουν κι οι The Fall, Gang Of Four κοκ για τους οποίους τα solo δεν ήταν ποτέ ζητούμενο. Προτιμήσεις προφανώς είναι αυτές.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #91 στις: 06/12/08, 18:20 »
Πιστεύω ότι όσο οι μπάντες θα ασχολούντε με το "μέσο μεταφοράς" και όχι με το ταξίδι, δεν θα πηγαίνουνε πουθενά.Νομίζω ότι σιγά σιγά ψήνεται μιά στροφή όπως της εποχής του punk ή του NWOBHM .Τραγούδια που θα τα "χώνουν", που θα "αισθάνονται" και λιγότερο progressive, τεχνοκρατικές, ή κακώς νοούμενες εμπορικές  αντιλήψεις γύρω από τη μουσική. Οι κιθαρίστες θα γράφουνε φράσεις και δεν θα ψάχνονται τόσο ανάμεσα σε πεντάλ ή ενισχυτές.Γιατί όλα αυτά δεν αφορούν κανένα παρά τους ίδιους και το συνάφι. Ο κόσμος μπούχτησε πλέον και θέλει να ταυτίσει τον εαυτό του στη σκηνή, όχι να βλέπει έναν ακόμα "θεό" της δεξιοτεχνίας.Αυτό πιστεύω.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #92 στις: 06/12/08, 19:03 »
Δεν έγινα ιδιαίτερα αντιληπτός και σε αυτό δεν φταίει κανένας άλλος παρά εγώ που έφερα το παράδειγμα με τα solo των Τρύπες.. Ας χρησιμοποιήσω ένα άλλο παράδειγμα..
Το Μέρες Αργίας από Διάφανα Κρίνα
..
Λοιπόν έχουμε και λέμε..

Καταρχάς το μπάσο που ακούγεται σε όλη τη διάρκεια του κομματιού είναι κλασικό παράδειγμα "αφρόντιστου" ήχου.. Είναι το κλασικό μπάσο με πένα το οποίο απλά κρατάει το ρυθμό και εκτός των άλλων ακούγεται σαν να έχει περάσει κατευθείαν από τον ενισχυτή στην κονσόλα και ηχογραφείται αυτούσιο.. Άπειρα ελληνικά ροκ συγκροτήματα έχουν αυτό το "σήμα-κατατεθέν" μπάσο.. Μπορεί να είναι και η "ελληνική σχολή" γιατί σε παραγωγές του εξωτερικού ποτέ δεν έχω ακούσει τόσο γρέντζο ήχο.. Ποιος ξέρει;

Πηγαίνουμε στη σύνθεση.. Ικανοποιητική, αλλά... Δεν ξεχωρίζει από το σωρό ένα κομμάτι που ακούγεται 5 συνεχόμενες φορές το ρεφραίν.. Ούτε που βασίζεται σε 6 συγχορδίες (κυριολεκτώ, εκτός αν μου ξέφυγε καμία)..

Κιθάρες.. Δεν μπορώ να πω.. Το tremolo στη μέση σπάει κάπως τη μονοτονία και αυτό τους το πιστώνω..

Φωνή.. Σε κάποιους αρέσει και σε κάποιους δεν αρέσει.. Κάντε όμως το εξής πείραμα.. Ακούστε 10-15 λεπτά U2 και μετά φέρτε στο μυαλό σας το Μέρες Αργίας με τη φωνή του Bono.. Αφού το αφομοιώσετε για κανένα δίλεπτο, ακούστε το original.. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο..

Καταλήγωντας, όπως είδατε δεν μίλησα καθόλου για solo.. Δεν με ενοχλεί η ανυπαρξία των solo.. Η ύπαρξη κακών solo με ενοχλεί.. Πιστεύω ότι ίσως να συνεχίσετε να μην συμφωνείτε μαζί μου, αλλά τουλάχιστον καταλάβατε καλύτερα σε ποιες βάσεις το θέτω το προβληματισμό μου.. Τα Διάφανα Κρίνα είναι μια αρκετά καλή μπάντα, αλλά για Ελλάδα.. Είμαι πεπεισμένος ότι και αγγλικούς στίχους να είχανε και αν ακόμα κυριαρχούσε η αξιοκρατία στη διεθνή μουσική σκηνή, στο εξωτερικό δεν θα είχαν επιτυχία..

Τελευταίο πείραμα.. Φανταστείτε ότι είστε ένας υπάλληλος σε μια δισκογραφική εταιρία όπου η δουλειά σας είναι να ακούτε promos άγνωστων συγκροτημάτων μήπως βρεθεί κανένα λαβράκι.. Σας έρχονται δύο mp3 στο mail σας.. Το ένα είναι το Μέρες Αργίας που παράθεσα πάνω και το άλλο είναι πάλι ένα
μελαγχολικό ροκ κομμάτι
.. Τα συμπεράσματα (και η επιλογή) δικά σας.. ;)

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #93 στις: 06/12/08, 19:26 »
+ σε MACMISIAS & schizm
Πιστεύω ότι ο φίλος faser λειτούργησε περισσότερο υποκειμενικά στο ποστ του. Μίλησε για το τι θα ήθελε ο ίδιος, τι γουστάρει περισσότερο στη μουσική.
Θεωρώ όμως ότι ένα καλό ροκ τραγούδι ή άλμπουμ ΔΕΝ εξαρτάται ΜΟΝΟ από την τεχνική αρτιότητα ή εφευρετικότητα των μουσικών της μπάντας. Υπάρχουν χιλιάδες σπουδαία ροκ τραγούδια βασισμένα σε 3-4 ακόρντα και νηπιακά σόλο. Υπάρχουν ολόκληρα μουσικά (ροκ) κινήματα όπως το πανκ που κινήθηκαν σε αυτό το κανάλι: πιάσε μια κιθάρα και πες αυτό που έχεις στο μυαλό σου ακόμα κι αν ξέρεις 3 ακόρντα όλα κι όλα. Ήταν κι αυτοί ροκ. Έγραψαν κι αυτοί ιστορία.
Οι τεχνικές λεπτομέρειες παραγωγής, ηχογράφησης, κλπ. απασχολούν 1 στους 1000 ακροατές. Ο υπόλοιποι 999 ακούν "μουσική".
Κι ας μην ξεχνάμε και κάτι άλλο. Ένα τραγούδι είναι μουσική και στίχοι. Κι αυτοί οι άτιμοι οι στίχοι έχουν κάνει εκατομμύρια κόσμου να ριγήσουν στο άκουσμά τους, όποια κι αν είναι η μουσική που τους συνοδεύει.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #94 στις: 06/12/08, 20:08 »
+ σε MACMISIAS & schizm
Πιστεύω ότι ο φίλος faser λειτούργησε περισσότερο υποκειμενικά στο ποστ του. Μίλησε για το τι θα ήθελε ο ίδιος, τι γουστάρει περισσότερο στη μουσική.
Θεωρώ όμως ότι ένα καλό ροκ τραγούδι ή άλμπουμ ΔΕΝ εξαρτάται ΜΟΝΟ από την τεχνική αρτιότητα ή εφευρετικότητα των μουσικών της μπάντας. Υπάρχουν χιλιάδες σπουδαία ροκ τραγούδια βασισμένα σε 3-4 ακόρντα και νηπιακά σόλο. Υπάρχουν ολόκληρα μουσικά (ροκ) κινήματα όπως το πανκ που κινήθηκαν σε αυτό το κανάλι: πιάσε μια κιθάρα και πες αυτό που έχεις στο μυαλό σου ακόμα κι αν ξέρεις 3 ακόρντα όλα κι όλα. Ήταν κι αυτοί ροκ. Έγραψαν κι αυτοί ιστορία.
Οι τεχνικές λεπτομέρειες παραγωγής, ηχογράφησης, κλπ. απασχολούν 1 στους 1000 ακροατές. Ο υπόλοιποι 999 ακούν "μουσική".
Κι ας μην ξεχνάμε και κάτι άλλο. Ένα τραγούδι είναι μουσική και στίχοι. Κι αυτοί οι άτιμοι οι στίχοι έχουν κάνει εκατομμύρια κόσμου να ριγήσουν στο άκουσμά τους, όποια κι αν είναι η μουσική που τους συνοδεύει.

Φυσικά και υπάρχουν είδη μουσικής όπου 3 ακόρντα φτάνουν.. Η ροκ όμως συνολικά δεν είναι έτσι.. Όπως και να το κάνουμε μια τεχνική την έχει.. Προσωπικά το punk δεν το θεωρώ ροκ με την έννοια που το έχω στο μυαλό μου αλλά δεν θέλω να μπλέξω με κλαδιά και παρακλάδια ;)..

Τέλοσπάντων.. Βασικά το post μου ήταν περισσότερο μια παρατήρηση και όχι κάτι που θα ήθελα να το συζητήσω διεξοδικά.. Απλά ίσως είμαι λίγο απαιτητικός στα ακούσματα μου και κάπου μου την "δίνει" που δεν έχω ακούσει ακόμα τους Έλληνες U2 (για παράδειγμα) αλλά κάποια συγκροτήματα που θεωρώ αρκετά σκαλιά πιο κάτω σε όλα τα επίπεδα.. Δεν μπορώ να πω το ίδιο για τους Rotting Christ, για παράδειγμα, τα albums των οποίων κυριολεκτικά τα έχω λιώσει όχι γιατί είναι απλά Έλληνες, αλλά γιατί έχουν αυτό που πιστεύω χρειάζεται για να αναδειχθεί κάποιος στο σύγχρονο στερέωμα.. Ικανοποιητικές μονάδες και φρέσκες ιδέες..

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #95 στις: 06/12/08, 21:04 »
Κατανοώ τους προβληματισμούς και τις θέσεις σου φίλε faser. Ας μου επιτρέψεις κάποια ακόμα σχόλια-παρατηρήσεις, χωρίς να σε ακυρώνω, χωρίς να σε επικυρώνω, ακριβώς γιατί κάποια πράγματα περιδινίζονται απλώς και μόνο στη σφαίρα της υποκειμενικότητας.

Μιλώντας για το συγκεκριμένο κομμάτι, θα σου έλεγα πως χρησιμοποίησες ένα παράδειγμα μιας πρώιμης και σχετικά περισσότερο ανώριμης φάσης, είτε σε επίπεδο συνθετικό, είτε παραγωγής που δεν χαρακτηρίζει συνολικά μια 10χρονη πορεία μισής ντουζίνας δίσκων. Δεν αναφέρομαι στην χρήση μετρημένων στα δάχτυλα του ενός χεριού συγχορδιών...πέρα κι έξω από την όποια υπόκλιση που κάνω στους τεχνικά ικανότατους ,θεωρητικούς τε και μη, μουσικούς, η κατακλείδα παραμένει η συναισθηματική διέγερση που σου προκαλεί το άκουσμα ενός κομματιού. Η ανάλυσή του -κι αν- έρχεται στη συνέχεια. Ας πούμε, μου είναι μάλλον αδιάφορο αν το "Έγινε η απώλεια συνήθειά μας" έχει συγχορδίες που μπορεί να αποδώσει κι ένα νήπιο συγκυριακά την ώρα που παίζει με την πλαστική κιθάρα του, από τη στιγμή που σε συγκινεί και σε καθηλώνει. Αν σταθώ αποκλειστικά και μόνο στο τεχνικό στοιχείο, πιθανότατα να είχα αφαιρέσει το δικαίωμα στον Bob Dylan να τραγουδάει, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος πως θα απολάμβανα το ίδιο το "Like a Rolling Stone" με τη φωνή του αψεγάδιαστου Φραγκούλη.

Για να έχεις επιτυχία στο εξωτερικό δεν αρκεί και μόνο μια τεχνικά αξιόλογη μπάντα. Είναι τόσοι οι παράγοντες που πρέπει να συνυπάρξουν, που μάλλον δεν θα βγάλουμε άκρη. Δεν το αποδίδω όμως πρωτίστως πλέον στην έλλειψη ικανών μουσικών ή πρωτότυπης γλώσσας. Ειδικά η αγγλόφωνη σκηνή έχει βγάλει αριστουργήματα κατά καιρούς. Μιλώντας όμως και πάλι για τα Διάφανα Κρίνα, ρίξε μια ματιά στο review που είχε κάνει το Splendid για το τρίτο τους album.

"Silence Gives The Odour of Cherries is the band's third full-length, and it finds the group at the height of their powers. Their sound is one part The Cure and two parts Bends-era Radiohead, shaken lightly and poured out in layers of breathtaking audio bliss. They play guitar lines that Radiohead's Johnny Greenwood would be proud to call his own. Anestopolous' voice is a rich baritone, which can on occasion sound a bit overly emphatic, but which generally meshes well with the rest of the band. The songs start in a tight knot, then explode into grand, expansive musical cries; they play off of each other in complex and ever-shifting ways, the product of more than a decade of recording music together."

...και τσέκαρε γενικότερα μερικά review του ξένου τύπου, τα οποία είναι ιδιαίτερα κολακευτικά, χωρίς μάλιστα να συνυπολογίσουμε και την άγνοια περί γλώσσας και κατά πόσο τους ξενίζει. Δε μου δίνεται από πουθενά η αίσθηση πως δεν θα μπορούσαν να σταθούν στο εξωτερικό, με τις κατάλληλες γνωριμίες, χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να γίνουν οι αντίστοιχοι U2 ή Muse για να έχουν λόγο ύπαρξης.

Μια και θέτεις το ερώτημα...αν ήμουν παραγωγός, θα έπρεπε πρωτίστως να εξετάσω αν με αφορά κυρίως η εμπορική εκμετάλλευση του συγκροτήματος και η τσέπη ή να κάνω την κ@ύλα μου, προτείνοντας και προοθώντας ό,τι κρίνω αξιόλογο, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την μακροβιότητα της θέσης μου. Κι επειδή το πιθανότερο είναι να επέλεγα το δεύτερο, στείλτε κανένα βιογραφικό στην εταιρεία, γιατί αδειάζει θέση γρήγορα. :)

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #96 στις: 07/12/08, 11:17 »
προφανος δεν καταλαβες indie-anos laternative στο μυνημα μου ειπα πως η rock θαβετε απο τα λαικα (που τα σιχαινομαι βεβαια με ελαχιστες εξερεσεις!) ειπα πως ο κοσμος δεν πληρωνει για να παει να δει τα παραπανω συγροτηματα αλλα πληρωνει για να παει στα μπουζουκια για να ακουσει σκυλαδικα!!! αν πιστεβεις πως μια συναβλια των Delightful η των The Flakes (που φυσικα και τους ξερω) θα εχει περρισοτερο η εστω και το 1/3 του κοσμου σε συγρηση με την οποιαδιποτε ελληνικη τραγουδιστρια (που το παιζει τραγουδιστρια) των λαικων κομματιον οπως παραδειγματος χαρη η Βανδη εμενα να μου κανετε το παραπανω που εγραψα στο forum !!!

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #97 στις: 07/12/08, 11:30 »
Κανένας δεν πρόκειται να σου κάνει τίποτε φίλε μου. :) Η άποψή σου είναι σεβαστή όπως είπα ξανά, απλώς θα μας δώσεις το δικαίωμα να την σχολιάσουμε, από τη στιγμή που την κοινοποιείς δημόσια σε ένα φόρουμ.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #98 στις: 08/12/08, 16:33 »
no prob φιλε ! απλα θελω να σχολιαζω και την δικη σας αποψη οταν μου φαινεται λαθος
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/08, 17:09 από Γεννημενος Κιθαρίστας!!! »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
9065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 16:01
από HeavyHead
16 Απαντήσεις
7107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/03, 01:51
από paulchro
6 Απαντήσεις
6084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 14:07
από hot_sauce (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
5211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 02:20
από norway
38 Απαντήσεις
17399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/10, 16:10
από riffraff
1 Απαντήσεις
12477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/11, 01:36
από Kostas Ladopoulos
9 Απαντήσεις
3371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 11:34
από Σώζος
31 Απαντήσεις
8601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 00:47
από DarkHorse
0 Απαντήσεις
2644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne
7 Απαντήσεις
3764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/10, 00:48
από Dr Bluz (G.K.)