Αποστολέας Θέμα: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!  (Αναγνώστηκε 66105 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #25 στις: 01/03/10, 19:33 »


3) Σωστο ελεγχο ( διοτι δεν ειναι σωστο ο νομιμος πολιτης με το αμαξακι του να κινειται με ολες τις προυποθεσεις ασφαλειας στη κεντρικη και δεξια λωριδα και ο μαγκας με τη mercedes "πηξε δηξε" να αλωνιζει στα 220km/h την αριστερη λωριδα...και βεβαια να σταματανε το φουκαρα της δεξιας λωριδας για....ελεγχο καρτας καυσαεριων! )

Συμφωνω με τα παραπανω, εκτος απο αυτο, που σηκωνει συζητηση... ενταξει, 220 στην αριστερη τα παραλες, αλλα αν καποιος το κανει ειναι οντως επικινδυνος!
Και εγω τσαντιζομουν με αυτους τους τυπους, πιστευω οτι πρεπει να πανε με ταχυτητα αναλογα μα την κυκλοφοριακη κατασταση, και να περιμενουν να περασουν απο αριστερα... αλλα με ολο και περισοτερους οδηγους που εχουν παρει διπλωμα με φακελακι να οδηγουν στη μεσαια λωριδα με 70-80 (εχωντας αφησει την δεξια τελειως αδεια!), και την αριστερη λωριδα καταλημενη απο αυτοκινητα που προσπερνανε με 90-100 ή κινουντε και αυτοι με την ιδια ταχυτητα για χιλιομετρα επι δεκαδες χιλιομετρων, εχω αρχισει να καταλαβαινω την αγανακτηση που μπορει να νιωσει καποιος και να προσπερασει παρανομα απο την δεξια λωριδα. Με λιγα λογια η ριζα του προβληματος ειναι αυτοι που κινουνται στη μεση και αριστερα με χαμηλη ταχυτητα. Το οποιο να σημειωσω ειναι επισης παρανομο, να κινεισαι στη μεσαια λωριδα με χαμηλη ταχυτητα ή ενω η δεξια ειναι αδεια, καθως και παρανομο ειναι να κινεισαι μονιμα αριστερα, η αριστερη λωριδα ειναι μονο για προσπερασεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #26 στις: 01/03/10, 19:57 »
Δυστυχως, πριν μια εβδομαδα πηγα και Ιωαννινα ( παραλαβη ξαδελφου απο στρατοπεδο τεθωρακισμενω ;D ) μεσω Ριου Αντιριου και περα απο τη κλασσικη ελλειψη αριστερης λωριδας στην Κοριθνου Πατρας ( εκει δεν πληρωσα διοδια, μη ανεχομενος τη κατασταση του δρομου ), η προσπεραση μεχρι και ΚΤΕΛ με 160 ( διοτι πηγαινα με 90-100Km/h ) ηταν η πιο απλη δυσκολια που συναντησα!

Απο την αλλη, θα συμφωνησω με αυτο που λες για τη κεντρικη και δεξια λωριδα, ομως θα εχω και ενα μικρο ενδοιασμο για την κατασταση των δεξιων λωριδων στις εθνικες οδους.

Ενδεικτικα, σε οσες εχω ταξιδεψει μεχρι τωρα ( Κορινου-Πατρας, Κορινθου-Τριπολης, Αθηνων-Λαμιας, Λαμιας-Βολου ) οι δεξιες λωριδες ειναι γεματες λακουβες και προβληματικη ασφαλτοστρωση, ενω στην Αθηνων-Λαμιας η δεξια λωριδα ειναι μιση με κλιση προς τα μεσα και μιση με κλιση προς τα εξω ( με αποτελεσμα, σε ταχυτητες ανω των 100Km/h το αμαξι να μην εχει καλη πεδηση και σταθεροτητα στο δρομο ).

Επισης μπορω να φερω το προσφατο παραδειγμα μου απο τα Γιαννενα, οπου αναγκαστηκα να κανω 4 στασεις για να ελεγξω την αρτιοτητα των αναρτησεων μου, γιατι απο τη μια στην Κορινθου-Πατρων δεν μπορουσα να παω κατω απο 90-100Km/h ( οταν 2 φορτηγα σσου σφυρανε σε ολη τη διαδρομη, ειναι ενα μικρο σοκ ) με αποτελεσμα οι αναρτησεις να υποφερουν τα πανδεινα απο τις συνεχομενες λακουβες του δρομου, κι απο την αλλη στη διαδρομη προς Πρεβεζα με ελλειψη επαρκους φωτισμου, οι λακουβες ηταν "βουβες" και μεσα στις στροφες δεν μπορουσα να τις αποφυγω!

Αρα, ενας οδηγος που θελει να οδηγησει στα 80-90Km/h δε μπορει να παει στην δεξια λωριδα ευκολα. Απο την αλλη, το κρατος δεν εχει δωσει αρκετους παραδρομους για οσους δεν μπορουν να τηρησουν το οριο ταχυτητας ;) 
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #27 στις: 02/03/10, 01:01 »
Συμφωνω με οσα λες, μεγαλο το θεμα της καταστασης των ελληνικων δρομων!!! Αλλα το θεμα "με 80 στη μεση" υπαρχει και Αθηνων-Κορινθου π.χ. που ειναι καλη η δεξια.
Τελος παντων,θα μπορουσα να αρχισω να μιλαω για παραπαιουσα χωρα με απαιδευτους κατοικους κτλ, αλλα δεν θα μας βγαλει πουθενα... καλως ή κακως εδω γεννηθηκαμε και εδω επιλεξαμε να ζησουμε (για ποσο ακομα?), οποτε ας κανουμε ο καθενας το μερος του και ας ελπιζουμε για το καλυτερο )σε εμενα εχει παιθανει καθε ελπιδα, αλλα λεμε τωρα  ;D )
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #28 στις: 02/03/10, 09:14 »
Νομιζω πως η Αθηνων Κορινθου ειναι μια εθνικη-στολιδι για τη χωρα μας ( βεβαια εγινε ετσι αφου παραχωρηθηκε σε ιδιωτικη εταιρια... ) και ισως απο τους λιγους δρομους που ακομα και με το φτωχο μου αμαξακι στα 120Km/h αισθανομαι ασφαλεια ( εμ, με ορους που μονο φορτηγατζηδες χρησιμοποιουν "βεντουζωνει" το αμαξι ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #30 στις: 11/01/11, 00:33 »

αλλα με ολο και περισοτερους οδηγους που εχουν παρει διπλωμα με φακελακι να οδηγουν στη μεσαια λωριδα με 70-80 (εχωντας αφησει την δεξια τελειως αδεια!), και την αριστερη λωριδα καταλημενη απο αυτοκινητα που προσπερνανε με 90-100 ή κινουντε και αυτοι με την ιδια ταχυτητα για χιλιομετρα επι δεκαδες χιλιομετρων,

Αυτό είναι τραγικό. Δε θυμάμαι απο πού γύρναγα με το αμάξι, αλλα είχε μια απίστευτη κίνηση. Απίστευτη κίνηση με τη δεξιά λωρίδα άδεια!!! Πραγματικά αδυνατό να εξηγήσω αυτήν την ηλιθιότητα.Καταφέραν και πήξαν στη κίνηση με τη δεξιά λωρίδα άδεια...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #31 στις: 11/01/11, 09:28 »
Το κινημα ''δεν πληρωνω'' προς το παρον δεν φαινεται να μπορουν να το καταπολεμησουν ιδιαιτερα..Σπρωξιμο μπαρας λοιπον
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #32 στις: 11/01/11, 12:26 »
Το κινημα ''δεν πληρωνω'' προς το παρον δεν φαινεται να μπορουν να το καταπολεμησουν ιδιαιτερα..Σπρωξιμο μπαρας λοιπον

Στάλθηκαν τα πρώτα ειδοποιητήρια σε όσους αρνήθηκαν να πληρώσουν διόδια
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #33 στις: 11/01/11, 12:56 »
Κρίμα που δεν πληρώνουνε τα διόδια...Γιατί ο κακόμοιρος επιχειρηματίας, θα αναγκαστεί να ψάξει για άλλη επιχείρηση, επικερδέστερη και θα απολύσει πόσο κόσμο! Κρίμα να μένει ο κόσμος στο δρόμο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #34 στις: 11/01/11, 14:50 »
Να βαλουν φθηνα διοδια και να τα πληρωνουμε...1 ευρω max, οχι παραπανω. Μονο απο το κατουρημα δεν εχει σκεφτει τροπο να κονομησει ο Ελληνας...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #35 στις: 11/01/11, 14:59 »
Φθηνότερα, σημαίνει απολύω ένα μέρος του προσωπικού και όχι όλους. Ίσως, όσοι παραμείνουνε να χρειαστεί να επωμισθούν τη διπλάσια δουλειά με τον ίδιο μισθό, έτσι ώστε το κέρδος του επιχειρηματία να παραμείνει το ίδιο, αν γίνεται και περισσότερο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #36 στις: 11/01/11, 15:05 »
Δηλαδης ρε Χοληδοχε, αν αυριο μας πουν 5 ευρω το περασμα, εμεις πρεπει να πουμε "ενταξει" για να μην απολυσουν κοσμο?

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #37 στις: 11/01/11, 15:07 »
Κρίμα που δεν πληρώνουνε τα διόδια...Γιατί ο κακόμοιρος επιχειρηματίας, θα αναγκαστεί να ψάξει για άλλη επιχείρηση, επικερδέστερη και θα απολύσει πόσο κόσμο! Κρίμα να μένει ο κόσμος στο δρόμο.


Όταν παίρνεις ένα έργο απο οποιονδήποτε εντολοδόχο , πόσο μάλλον απο το δημόσιο , είσαι υποχρεωμένος να καταθέσεις εγγυητική επιταγή για να πάρεις την προκαταβολή που ζητάς .


Αν δεν καταθέσεις και δεν πάρεις προκαταβολή , είσαι υποχρεωμένος να παραδώσεις το έργο και μετά να πληρωθείς με όποιο τρόπο ορίζει το συμφωνητικό που έχεις υπογράψει .


Απλοί νόμοι της αγοράς είναι ...... Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να φέρεις το έργο εις πέρας , απλά ΔΕΝ το παίρνεις .


Γι'αυτό και είναι απαράδεκτα τα προκαταβολικά διόδια .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #38 στις: 11/01/11, 15:37 »
Εφόσον βέβαια το Δημόσιο, ως εντολοδόχος, φέρνει το έργο του εις πέρας. Διότι αν δεν μπορεί να φέρει το έργο του εις πέρας, κολοκύθια τούμπανα.
 
Ίσως Κάμελοτ, να χρειαστεί να γίνει και αυτό. Τουλάχιστον για μένα, που δεν ξέρω τι ακριβώς πάει στραβά και ανεβάζουνε την τιμή, δεν μπορώ να τους ρίξω άδικο. Ας τα βρουν με τους δικηγόρους τους, άλλωστε αυτό είδα ότι γράφει το άρθρο που παραθέτει ο Ανδριανός.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/11, 15:51 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #39 στις: 11/01/11, 16:30 »
Το κινημα ''δεν πληρωνω'' προς το παρον δεν φαινεται να μπορουν να το καταπολεμησουν ιδιαιτερα..Σπρωξιμο μπαρας λοιπον

Στάλθηκαν τα πρώτα ειδοποιητήρια σε όσους αρνήθηκαν να πληρώσουν διόδια


Νομική προσέγγιση:
  Με τον νόμο 3555/2007 κυρώθηκε η αποικιακού χαρακτήρα σύμβαση της   εταιρείας «ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε.» με το ελληνικό Δημόσιο. Για τους χρήστες της   ΠΑΘΕ ισχύει ο νόμος αυτός, αλλά φυσικά ισχύει και το Σύνταγμα της   Ελλάδας. Με τον παραπάνω νόμο προβλέπεται ότι η «παραχωρησιούχος»   εταιρεία μπορεί να απαιτήσει απ’ τον χρήστη που δεν πλήρωσε την καταβολή   του 20πλάσιου του αντιτίμου σαν ΑΣΤΙΚΗ ποινή, με κάποιες προϋποθέσεις   και διαδικασίες, ζητώντας εντέλει την έκδοση διαταγής πληρωμής.Η διάταξη   όμως αυτή είναι αντισυνταγματική, αφενός γιατί δεν παρέχει στον πολίτη   το δικαίωμα της προηγούμενης ακρόασης και αφετέρου γιατί παρέχει στο   προσωπικό της «παραχωρησιούχου» ιδιωτικής εταιρείας αρμοδιότητες   δημοσίου υπαλλήλου (παράβαση άρθρων 20 και 103 αντίστοιχα του   Συντάγματος).Συγχρόνως ο ίδιος ο νόμος (3555/07) ορίζει ότι το Δημόσιο   (Αστυνομία, Τροχαία, Δ.Ο.Υ.) δεν έχει καμιά ανάμειξη στη διαδικασία   επιδίωξης είσπραξης του αντιτίμου και της αστικής ποινής. Πρόκειται   δηλαδή για μια ιδιωτική οικονομική διαφορά μεταξύ χρήστη και του ιδιώτη   ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε.Για όλους τους παραπάνω λόγους πρέπει να θεωρείται βέβαιο   ότι εάν ο «Παραχωρησιούχος» προσπαθήσει μέσω διαταγής πληρωμής να   εισπράξει πρόστιμα απ’ τους πολίτες που αρνούνται να πληρώσουν διόδια,   τα Δικαστήρια, που θα προσφύγουν αυτοί, θα τους δικαιώσουν και η   εταιρεία θα έχει γενικότερα προβλήματα σχετικά με τη νομιμότητα της   Σύμβασής της (που μπάζει από παντού).
  Σε κάθε περίπτωση η άρνησή μας να πληρώνουμε διόδια και το ανέβασμα της   μπάρας για να περάσουμε δεν συνιστά κανένα ποινικό αδίκημα. Ούτε   παράβαση του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας έχουμε. Γι’ αυτό και η Τροχαία   δεν επεμβαίνει.Η μπάρα των ιδιωτικών εταιρειών στα διόδια   αντιστρατεύεται και παραβιάζει την ελευθερία και δη την ελευθερία   μετακίνησής μας στους εθνικούς δρόμους, που προστατεύεται απόλυτα για   όσους βρίσκονται στην Ελληνική Επικράτεια.
  Το δικαίωμα αυτό, ως μερικότερο δικαίωμα του δικαιώματος για ελεύθερη   ανάπτυξη της προσωπικότητας του ατόμου, αφορά Έλληνες πολίτες και   αλλοδαπούς που βρίσκονται στη χώρα μας και προστατεύεται «απόλυτα» από   το άρθρο 7 του Συντάγματος.- ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ-   ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ- ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ   ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΑΣ, και- ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!(Ούτε δίνουμε το ονοματεπώνυμό μας ή   παραλαμβάνουμε οποιοδήποτε χαρτί απ’ τους ανθρώπους των ιδιωτικών   εταιρειών).
  ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΩΝ ΑΙΤΗΜΑΤΩΝ ΜΑΣ!
  Υ.Γ. Τις δυνατότητες και τα δικαιώματά μας αυτά δεν πρόκειται να τα   πληροφορηθούμε από τα μεγάλα αθηναϊκά ΜΜΕ, γιατί οι ιδιοκτήτες τους   είναι και οι εργολάβοι των χρυσοφόρων έργων (π.χ. Μπόμπολας κ.λ.π.).

http://epitropesdiodiastop.blogspot.com/p/blog-page_17.html[/font][/size]
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/11, 16:33 από harrisxr650 »
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #40 στις: 11/01/11, 16:46 »
Δηλαδης ρε Χοληδοχε, αν αυριο μας πουν 5 ευρω το περασμα, εμεις πρεπει να πουμε "ενταξει" για να μην απολυσουν κοσμο?
Don't feed the troll ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #41 στις: 11/01/11, 17:05 »
Harrisxr650, αυτά από Νομικής πλευράς, πιστεύω, είναι μερικώς τα νομικά επιχειρήματα του κινήματος που δεν θέλει τα διόδια. Από την άλλη υπάρχουν και τα νομικά επιχειρήματα της εταιρείας. Μέχρι να βγάλει λοιπόν απόφαση το Ελληνικό δικαστήριο, καθένας μπορεί να πληρώνει ή να μην πληρώνει, δίχως να ξέρει αν αυτό είναι άδικο ή δίκαιο. 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #43 στις: 11/01/11, 18:36 »
Harrisxr650, αυτά από Νομικής πλευράς, πιστεύω, είναι μερικώς τα νομικά επιχειρήματα του κινήματος που δεν θέλει τα διόδια. Από την άλλη υπάρχουν και τα νομικά επιχειρήματα της εταιρείας. Μέχρι να βγάλει λοιπόν απόφαση το Ελληνικό δικαστήριο, καθένας μπορεί να πληρώνει ή να μην πληρώνει, δίχως να ξέρει αν αυτό είναι άδικο ή δίκαιο.

δηλαδη να αφηνουμε την καθε ιδιωτικη εταιρια να μας στερει το συνταγματικο δικαιωμα μας να μετακινουμαστε ελευθερα  εντος των συνορων? να πληρωνουμε ξανα και ξανα και ξανα και ξανα και ξανα του ιδιους δρομους (ο θεος να τους κανει δρομους) που ’’ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΧΤΕΙ’’ ενω τα διοδια θα επρεπε να εγκατασταθουν αφου τελειωσουν τα εργα και για διαστημα εως οτου γινει αποσβεση του κοστους του εργου...? γιατι θα πρεπει να πληρωνουμε διοδια για ’’ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ’’ σε ιδιωτικες εταιριες?  γιατι θα πρεπει να πληρωνουμε διοδια για την συντηρηση απο την στιγμη που υπαρχει ο ειδικος φορος καυσιμων τα τελη κυκλοφοριας κτλ? και στην τελικη ας σκεφτουμαι ποσα χρηματα χανει το ελληνικο κρατος καθημερινα απο αυτον τον καρκινο και πως αυτα τα χρηματα θα μπορουσαν να ειχαν βοηθησει στην αναβαθμιση του οδικου δικτιου η ακομα και την χωρα στην σημερινη κατασταση που βρισκεται (δεν χρησιμοποιω διοδια συχνα αλλα ειμαι εναντια στο να θελει καποιος να παει στην δουλεια του και να χρειαζεται να πληρωσει νταβαντζιλικη 6 ευρω). και εν πασει περιπτωση αν θελουμε σκεφτουμε και τον κακομοιρη τον εργαζομενο που μπορει να χασει την δουλιτσα του επειδη δεν πληρωνουμε διοδια ας σκεφτει λιγο και εκεινος οτι καθε φορα που ανοιγει το παραθυρακι του για να παρει το αντιτιμο νταβατζιλικη οτι αυτα τα χρηματα δεν πανε στο ταμειο του κρατους  αλλα στις τσεπες λιγων...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/11, 18:41 από harrisxr650 »
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #44 στις: 11/01/11, 19:48 »
Γιατί πολύ απλά το Δημόσιο, δεν ενδιαφέρεται για το Δημόσιο και για το συμφέρον του Δημόσιου. Όταν το ίδιο το Δημόσιο λοιπόν, δεν θέλει να έχει κέρδος, για πιο λόγο, να νοιαστεί ο κακόμοιρος εργαζόμενος που ανοίγει το παραθυράκι και να τον απολύσουνε κιόλα ? Έαν ήθελε το Δημόσιο, θα είχε φροντίσει όχι μόνο να μην πληρώνουμε παραπάνω, αλλά κυρίως σε μία υγειή πορεία όλου αυτού του έργου. Αντί δε, να τρέχει ο απλός κόσμος στους δρόμους για να αντιδράσει γενικά, θα μεριμνούσαν τα ανάλογα πρόσωπα του Δημοσίου που θα μπορούσαν να πράξουν ειδικότερα και άμεσα. Αυτό το Δημόσιο ας πούμε, πρέπει να αποφασίσουμε ποιοι ακριβώς είναι.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #45 στις: 11/01/11, 19:55 »
Απο τη στιγμη που τελικα, οπως ο ιδιος παραδεχεσαι, το Δημοσιο δεν κανει τιποτα απο αυτα που θα επρεπε να κανει στη συγκεκριμενη περιπτωση, πρεπει κι εμεις ως πολιτες να κατσουμε με σταυρωμενα τα χερια;

Δε μπορω να καταλαβω τη λογικη σου. Μια ξεκαθαρη απαντηση θα ηθελα:

Συμφωνεις στο να πληρωνεις τα διοδια με τις υπαρχουσες τιμες ή οχι; Αυτο μονο! Χωρις trollαρισματα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #46 στις: 11/01/11, 20:19 »
Οι συμβάσεις που έχουν υπογράψει οι εταιρίες με το κράτος είναι γεμάτες τρύπες, οπότε τα ειδοποιητήρια πιο πολύ για εκφοβισμό μου κάνουν.. Όπως επίσης εκφοβισμός είναι το "θα καταγράψουμε την πινακίδα σας" ή το κορυφαίο "δώστε μου τα στοιχεία σας αλλά δε χρειάζεται να υπογράψετε (γιατί απλά δεν έχουμε το δικαίωμα να ζητάμε τα στοιχεία σας)"...

Είναι αυτονόητο το ότι δεν πρέπει να πληρώνουμε διόδια, με το να συζητάμε ακόμα αν είναι σωστό ή όχι, τους εαυτούς μας κοροιδεύουμε...
- Δρόμοι πληρωμένοι εδώ και 30 χρόνια
- Απουσία παραδρόμων σαν εναλλακτική επιλογή
- Κάκιστη ποιότητα ασφάλτου και ανύπαρκτη συντήρηση
- Μία μόνο λωρίδα, απουσία διαζώματος και γενικά έλλειψη των στοιχειωδών προδιαγραφών ώστε να χαρακτηριστούν εθνικές οδοί οι περισσότερες τέτοιες
- Πολιτική είσπραξης χρημάτων πριν δημιουργηθεί καλά καλά το προιόν και μάλιστα από ιδιωτικές εταιρίες
κλπ...

Τα παραπάνω είναι σοβαρά αίτια που δικιολογούν τη στάση των πολιτών κατά των διοδίων.. Αν υπάρχουν δρόμοι που δε συμβαδίζουν με τα παραπάνω (π.χ. Αττική οδός) η άποψή μου είναι πως το να πληρώσει κανείς είναι το σωστό.. Αλλά έστω και ένα να επαληθεύεται, τότε όχι..

Τώρα αν κανείς πιστεύει πως είναι καθήκον και υποχρέωσή μας να πληρώνουμε διόδια για δρόμους όπως η Κορίνθου-Πατρών, ε τότε οκ, ας καταθέσει χρήματα και στο λογαριασμό για την ενίσχυση της ελληνικής οικονομίας...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/11, 20:45 από gers »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #47 στις: 11/01/11, 20:27 »

Τώρα αν κανείς πιστεύει πως είναι καθήκον και υποχρέωσή μας να πληρώνουμε διόδια για δρόμους όπως η Κορίνθου-Πατρών....

Αυτη η προταση ειναι αντιφαση! Η Κορινθου Πατρων δεν ειναι ΔΡΟΜΟΣ...Ειναι κατσικοδρομος! Μαλιστα το Highway to Hell εχει γραφτει με βαση αυτον τον δρομο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #48 στις: 11/01/11, 23:40 »
Ποιος ο λόγος να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω, όταν δεν ξέρω τι συμβαίνει με όλο το σκηνικό ?? Αλλά και πάλι έαν διαφωνούσα ή συμφωνούσα, εγώ και άλλοι τόσοι, αυτό θα ήταν και το δίκαιο ? Ότι αποφασίσει η δικαιοσύνη. Για έαν αντιδρά ο κόσμος στους δρόμους, αλλάζει και η δικαιοσύνη ? διότι έτσι θα μιλούσαμε για πλαστελίνη και όχι δικαιοσύνη. Για μένα μέχρι στιγμής, το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος, είναι να καταφύγει στη δικαιοσύνη με τα επιχειρήματά του και να δικαστεί η υπόθεση. Στη περίπτωση βέβαια που δεν υπάρχει δικαιοσύνη, δεν περιμένουμε κανενός είδος δικαιοσύνης, δεν υπάρχει λόγος ούτε να διαφωνήσω, ούτε να συμφωνήσω, ούτε και με αφορά το σκηνικό με τα διόδια. Θα με πιάσει ξύσιμο, όταν έχει κάποιο αντίκτυπο σε μένα και το προσωπικό μου δίκαιο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #49 στις: 12/01/11, 01:32 »
Στη περίπτωση βέβαια που δεν υπάρχει δικαιοσύνη, δεν περιμένουμε κανενός είδος δικαιοσύνης, δεν υπάρχει λόγος ούτε να διαφωνήσω, ούτε να συμφωνήσω, ούτε και με αφορά το σκηνικό με τα διόδια. Θα με πιάσει ξύσιμο, όταν έχει κάποιο αντίκτυπο σε μένα και το προσωπικό μου δίκαιο.

Δηλαδη ασχοληθηκες με το θεμα μονο και μονο για να υπερασπιστεις τους εργαζομενους για να μην χασουν την δουλεια τους επειδη καποιοι δεν πληρωνουν το αντιτιμο των διοδιων; Δεν μας εχεις συνηθισει ετσι. ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/11, 01:36 από draned »
Κλειστον λογω κρισης.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 21:31
από Μαρμελακι
7 Απαντήσεις
2981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/10, 04:16
από draned
0 Απαντήσεις
3271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/17, 22:53
από MARIOS F
0 Απαντήσεις
5983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/18, 15:17
από Βραζίλης