Αποστολέας Θέμα: ποιος ειναι για σας ο εκνευριστικοτερος ανθρωπος στην ελληνικη μουσικη σκηνη???  (Αναγνώστηκε 145309 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Ρε κακός μπελάς με τους αγαπητικούς και τις groupies. Πρέπει να έχεις μηδενική προσωπικότητα για να κατορθώνεις να ταυτίζεσαι με τα είδωλά σου και να νοιώθεις θιγμένος, όταν τους επιτίθονται άλλοι. Σιγά τα ωά, αν κάποιος θεωρεί τον τάδε καλλιτέχνη ισότιμο πορδής, όταν κάποιος άλλος τον έχει για θεότητα κι εικόνισμα.

Δηλαδή αν καταθέσω πως θεωρώ τον Αλκίνοο μια χαμερπή γλίτσα που περιφέρει άσκοπα το μουσικό του κουφάρι, θα πέσεις σε πένθος για το υπόλοιπο της ζωής σου;

Πάλι δεν τεκμηριώνεις την άποψη σου και εκτός αυτού προσβάλεις εμένα και όσους αγαπάνε τον αλκίνοο με τα λόγια σου...




Και πάλι δεν μπορείς να καταλάβεις (παρά τα υπερτεράστια γράμματα του Spell) ότι δεν υπάρχει σωστό και λάθος αλλά μ'αρέσει και δεν μ'αρέσει. Όσο μοναδικός και αληθινός να είναι ο Αλκίνοος ΕΜΕΝΑ λοιπόν η αιώνια γκρίνια του με εκνευρίζει, τι να κάνουμε τώρα?


Ωραία, ας τεκμηριώσει την άποψη του. Πετάει ο καθένας εκεί "ο αλκίνοος είναι μουφιά" και τελείωσε. Να το τεκμηριώσει! Μπορεί κ να έχει δίκιο...
μου τεκμηριωνεις εσυ γιατι ειναι μοναδικος και αληθινος και αγιος ανθρωπος?

Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει άλλος στην ελλάδα που να κάνει το ίδιο με τον αλκίνοο και μάλιστα με τόση επιτυχία. Και δεν αμφισβητώ οτι είναι μελαγχολικός, αλλά αυτό είναι το στυλ του ρε παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει άλλος στην ελλάδα που να κάνει το ίδιο με τον αλκίνοο και μάλιστα με τόση επιτυχία. Και δεν αμφισβητώ οτι είναι μελαγχολικός, αλλά αυτό είναι το στυλ του ρε παιδιά!
τωρα αυτο ηταν τεκμηριωση?


@schizm:ROFL
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
-Μου αρέσει η μαρμελάδα. Και μισώ το μέλι. Πωωω μου τη σπάει η γεύση του.
-Γιατί; Ααααα, πρέπει να τεκμηριώσεις την άποψή σου.

lol?
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
-Μου αρέσει η μαρμελάδα. Και μισώ το μέλι. Πωωω μου τη σπάει η γεύση του.
-Γιατί; Ααααα, πρέπει να τεκμηριώσεις την άποψή σου.

lol?
ακριβως! ;)
συνεχιζω να της απαντω για να δω ΠΟΥ θα το παει... ::)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Tatiana_G

  • Επισκέπτης
Πραγματικά δεν θα ήθελα να μπλεχτώ στην συζήτηση, αλλα θα το κάνω. Γιατί χρονια τώρα βλέπω όλα αυτά τα
κοριτσάκια (ναι κυρίως κοριτσάκια είναι) και τα βλέπω από παρα πολύ κοντά όχι απλά από την τηλεόραση, να
σκίζονται για ανθρώπους που δεν γνωρίζουνε. Και όταν λέω να σκίζονται το εννοώ. Είναι τόσο φανατισμένα, που
μερικές φορες σου δίνουν την εντύπωση ότι θα κάνανε και έγκλημα για να υπερασπιστούν ή ακόμα χειρότερα, για
να σου επιβάλουν το (παθολογικά) αγαπημένο τους αστεράκι.

Να σου πω: ξέρεις τι σημαίνει μουφιά? Ψέυτικο, μαϊμού, πώς να το πω? Ο Αλκίνοος δεν είναι ψεύτικος. Είναι αληθινός και μοναδικός. Δεν νομίζω οτι είναι σωστό να μιλάς έτσι για έναν άνθρωπο με τόσα χρόνια καριέρας, που έχει προσφέρει τόσα πολλά στο τραγούδι και τον λατρεύει πάρα πολύς κόσμος στην Ελλάδα και στην Κύπρο. Είναι ιεροσυλία για εμάς που τον λατρεύουμε...

Τι σημαίνει ο Αλκίνοος δεν είναι ψεύτικος; Είναι αληθινός και μοναδικός; Μοναδικοί είμαστε όλοι μας. Δεν είναι προσόν που διαθέτει μονο ο κύριος Ιωαννίδης. Τώρα για το, δεν είναι ψεύτικος και είναι αληθινός. Εάν το εννοείς μουσικά, λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλα τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται σε αυτόν τον χωρο. Στον χωρο της δισκογραφίας εννοώ. Δες το απλά, οι δισκογραφικές είναι οι εταιρίες παραγωγής που παράγουν "καλλιτέχνες". Oι "καλλιτέχνες" τα προϊόντα. Και τέλος το κοινό που είναι οι καταναλωτές. Ναι οι "καλλιτέχνες" είναι τα προϊόντα! Δεν είναι τα τραγούδια τους, ολόκληροι είναι προϊόντα. Δεν πουλάνε μονο τραγούδια, αλλα πουλάνε το όνομα τους, την μόστρα τους, την υπογραφή τους... και ότι άλλο μπορεί να τους κρατήσει ψηλά (σε έναν πολύ βρώμικο και τρομερά ανταγωνιστικό χώρο) και να τους φέρει κέρδη και δόξα. Ακόμα και τον ποπό τους πουλάνε πολύ από αυτούς για να κρατηθούν στο παιχνίδι. Για να μην πω για τις κυριες της δισκογραφίας που τον έχουν πουλήσει από πολύ νωρίς. Γιατί ειδικά εάν είσαι γυναικα και δεν δώσεις και κάτι άλλο, δεν πρόκειται να ακουστείς ποτε και ας είσαι και το μεγαλύτερο ταλέντο.
Το κάθε cd τώρα, που εσύ αγοράζεις και νομίζεις ότι είναι προσφορα του κάθε "μεγάλου καλλιτέχνη" στο τραγούδι
και στην μουσική γενικότερα, δεν είναι τίποτε άλλο από ένα (συνήθως) μέτριο αποτέλεσμα μιας τεραστιας βιομηχανίας που σκοπό της έχει το μεγαλύτερο κέρδος, βάση της μεγαλύτερης κατανάλωσης. Μιας βιομηχανίας που αποτελείται από δισκογραφικές, διαφημιστικές, ραδιοτηλεοπτικές, νομικές και πνευματικών δικαιμάτων εταιρίες, μανατζαραίους, μουσικούς, στιχουργούς, μόδιστρους, image makers, ψυχολόγους, κοινωνιολόγους, μελλοντολόγους,  απατεώνες, κλεφτες, λωποδύτες, ντιλέρια και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς! Πιστεύεις αλήθεια τώρα, ότι κάποιος μπορεί να είναι ελεύθερος και αληθινός όταν κοντρολάρεται από αυτό το τέρας που λέγεται μουσική βιομηχανία; Πιστεύεις αλήθεια ότι ο κάθε καλλιτέχνης που δισκογραφείτε μπορεί να κάνει του κεφαλιού του και να πολεμάει το σύστημα τους χωρίς καταστροφικές συνέπειες για την καριέρα τού; Πιστεύεις ότι (σχεδόν) το κάθε cd από όλους αυτούς τους και καλά ποιοτικούς καλλιτέχνες είναι μια αγνή κατάθεση ψυχής και ότι δεν περιέχει ψέματα. Μπορώ εγώ προσωπικά να σου πω ότι έχω ηχογραφήσει κιθάρες για κάποιους και καλά μεγάλους κιθαρο-τραγουδιστές. Κιθάρες που υποτίθεται ότι τις έπαιζαν εκείνοι στα cd τους. Για να μην ανοίξω το στόμα μου και πω για το τι παίζει στον άκρως πολεμικό χωρο της στιχουργικής. Ξέρεις πόσοι άγνωστοι ταλαντούχοι όχι απλά στιχουργοί αλλα ποιοητές γραφουν στίχους για τραγουδάκια και τα πουλάνε για πενταροδεκάρες σε γνωστούς στιχουργούς; Πιστεύεις αλήθεια ότι έστω και ένας από αυτούς που θαυμάζεις είναι μοναδικός και αναντικατάστατος και ότι δεν έχει ημερομηνία λήξης; Σε πληροφορώ ότι αφού πρόκειται για απλά προϊόντα, κάποια στιγμή θα αρχίσουν να βρωμάνε! Και θα χρήζουν άμεσης αντικατάστασης. Και να είσαι σίγουρη ότι θα αντικατασταθούνε! Και αν κι εσύ είσαι πολύ εθισμένη με τον καλλιτέχνη-προϊόν που πάει για αντικατάσταση και δεν μπορείς να αποτοξινωθείς ώστε να εθιστείς με τον καινούργιο, τότε θα πας μαζί του και λίγο θα νοιάξει την μουσική βιομηχανία. Μιας και θα έχει κερδίσει από σένα ότι ήτανε να κερδίσει. Είναι σαν τις καπνοβιομηχανίες, κάθε μέρα χιλιάδες καπνιστές πεθαίνουν αλλα οι εταιρίες αυτές δεν κλείνουν ποτε. Γιατί απλά φροντίζουν να δημιουργούνε χιλιάδες νέους καπνιστές κάθε μέρα. Έτσι θα κάνει και η μουσική βιομηχανία. Όταν έρθει η ώρα θα βρει ένα άλλο έφηβο κοριτσάκι που θα φουσκώνει από αγάπη και δεν θα ξέρει που να την δώσει. Θα της φτιάξει ένα άκρως ελκυστικό για τα ματάκια της είδωλο και θα της το ρίξει για να το λατρέψει. Και όταν εκείνη το λατρέψει σε σημείο που να βγάζει μαχαιρια για αυτό, τότε η εμπορική επιτυχία θα είναι δεδομένη. Και όταν λέω εμπορική επιτυχία εννοώ ότι δεν θα εκμεταλλευτούν μια φορα την τσέπη σου αλλα 10, 100, 1000.
Και ίσως να μην είναι τόσο κακό το να εκμεταλλεύονται την τσέπη σου. Αλλα σίγουρα είναι κακό να σε φανατίζουνε και να εκμεταλλεύονται την ψυχουλα σου και να εξαργυρώνουνε την αγάπη σου σε φράγκα. Και είναι άσκοπο να λατρεύεις άτομα που δεν γνωρίζεις και να βγάζεις μαχαιρια για αυτά. Πίστεψε με οι περισσότεροι είναι ψωνισμένοι και γεμάτοι ανασφάλειες που όχι την αγάπη σας δεν αξίζουνε αλλα ούτε καν το φτύσιμο σας. Σου αρέσει ο τάδε καλλιτέχνης και θέλεις να τον ακούς; Με γεια σου με χαρά σου. Δεν είναι ανάγκη να το επιβάλεις και στους άλλους, ούτε είναι ανάγκη να μαλώνεις για αυτόν. Δεν είναι ανάγκη να τον αγαπάς σαν άνθρωπο για να τον ακούς. Κρατα την αγάπη σου για ανθρώπους που τους γνωρίζεις και το αξίζουνε. Για τον μπαμπά σου, για την μαμά σου, για τον αδερφό σου, για την αδερφή σου, για τον φίλο σου, για την φίλη σου. Έχεις την ανάγκη να ερωτευτείς; Tότε βρες ένα αγόρι και λάτρεψε το δεν είναι ανάγκη να ερωτευτείς ένα είδωλο, σίγουρα θα έχει να σου προσφέρει μια ζεστη αγκαλιά και αν πάλι στο τέλος πληγωθείς, δεν πειράζει, να είσαι σίγουρη ότι θα έχεις ζήσει!
Μην σπαταλάτε τα πιο ωραία χρονια της ζωή σας για να τρέχετε πίσω από ανθρώπους που δεν το αξίζουνε. Και κρατήστε τα μαχαιρια σας στις θήκες τους. Και αν θίξουνε εσάς η αυτούς που πραγματικά αξίζει να αγαπάτε τότε να τα βγάλετε, θα αξίζει τον κόπο. Και μην δίνετε αλλα αστερια στον κατασκότεινο ουρανό της μουσικής βιομηχανίας. Γιατί όσο πιο πολλά αστερια τους δίνετε τόσο πιο πολύ το σκοτάδι θα πέφτει. Αφήστε μια φορα να ξημερώσει μήπως και δείτε πιο καθαρά, μήπως και απαλλαγούμε από τα ψεύτικα αστερια τους.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Μπορώ εγώ προσωπικά να σου πω ότι έχω ηχογραφήσει κιθάρες για κάποιους και καλά μεγάλους κιθαρο-τραγουδιστές. Κιθάρες που υποτίθεται ότι τις έπαιζαν εκείνοι στα cd τους.

Με αφορμή αυτό θέλω να εκφράσω μια απορία που έχω εδώ και χρόνια. Ο Παπακωνσταντίνου ξέρει κιθάρα; Το μόνο που έχω δει να παίζει είναι μια φασολάδα (=συγχορδίες φα σολ και λα) και μετά να σηκώνει τα χέρια ψηλα για να εκφράσει με αυτόν τον τρόπο την "ένταση" των στίχων του ρεφραίν... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Παντως αν και συμφωνω μαζι σας θελω να πω οτι καποιες φορες περα απο την προσωπικη αποψη υπαρχουν και καποια δεδομενα.Για παραδειγμα να το παω εκει που γνωριζω.. οσο κ αν δν αρεσουν σε καποιον οι μεταλικα πχ λογω μουσικης,χαρακτηρα,στυλ,εξελιξης μεσα στο χρονο κλπ πρεπει να παραδεχεται τα δεδομενα.Δηλαδη το γεγονος οτι οι μεταλικα εβγαλαν καποιους πολυ καλους δισκους.Δισκους που επηρεασαν το μεταλ και πολλα αλλα μελλοντικα συγκροτηματα κλπ..Δηλαδη λεγοντας οι μεταλικα(νταλαρας,παπακωσταντινου,μητσιας κλπ) ειναι σκατα αυτοματως ακυρωνουμε και τη συνεισφορα τους που ουτως η αλλως θελοντας και μη εχουν κανει στην μουσικη.Συμφωνω περι προσωπικης αποψεως αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα προς χαρην αυτης γιατι γινομαστε μηδενιστες..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Πολύ ωραία τα post της φίλτατης Τατιάνας και πολύ σωστά (αν και με λίγη παραγραφοποίηση θα διαβάζονταν πιο άνετα ;) )...

Δυστυχώς όμως όσο σωστές και να είναι οι παρατηρήσεις της με στεναχωρούν. Μερικοί ίσως να ξέρετε οτι αποτελώ κομμάτι της μουσικής βιομηχανίας εδώ και χρόνια και πέρα από τα χρόνια πρακτικών γνώσεων που έχω αποκτήσει, έχω αφιερώσει και χρόνια στην θεωρητική μελέτη της. Αυτό το έκανα και το κάνω με πλήρη γνώση του πως λειτουργεί και της  ηθικής διάβρωσης που την διαβάλει και μάλιστα παραδέχομαι οτι εχώ επιρρεαστεί από αυτήν.

Εδώ όμως στο Kithara, όπως και στα πρόσωπα πολλών πιτσιρικάδων που βλέπω στις συναυλίες παρατηρώ την αθωότητα (γιατί μόνο έτσι θα την χαρακτήριζα) αυτή που βλέπω στην Perdida Alma. Και με χαροποιεί. Όχι με την έννοια του εμπόρου που τρίβει τα χέρια του ευχαριστημένος όταν βλέπει πελάτες, αλλά διότι μου δίνει την ελπίδα οτι δεν έχουν απαλλοτριωθεί όλα ακόμα. Οτι έστω και ένα ψίγμα από την επιθυμία που καίει τον κάθε καλλιτέχνη να προσφέρει, πριν τον καταβάλλει η βιομηχανοποίηση, παραμένει ακόμα ζωντανό. Ίσως και 'γω να διατηρώ μια αθωότητα ελπίζοντας κάτι τέτοιο αλλά προτιμώ να μπορώ κάπου κάπου να βάζω τα ρόζ γυαλάκια μου παρά να τα βλέπω όλα μαύρα...

Χώρις διάθεση αντίλογου προς την Τατιάνα, την οποία σέβομαι και για τις απόψεις της όπως και για το τί έχει καταφέρει στην κιθάρα. Απλά ένιωσα την ανάγκη να καταθέσω κι εγώ τον οβολό μου...  :)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Ίσως και 'γω να διατηρώ μια αθωότητα ελπίζοντας κάτι τέτοιο αλλά προτιμώ να μπορώ κάπου κάπου να βάζω τα ρόζ γυαλάκια μου παρά να τα βλέπω όλα μαύρα...

Συμφωνώ απόλυτα!!!!! Κι εγώ προτιμάω κάπου κάπου να βάζω τα ροζ γυαλάκια μου παρά να τα βλέπω όλα μαύρα!

Όσο για το συγκεκριμένο θέμα, είναι τέτοιο που δυστυχώς είναι αναπόφευκτες οι συγκρούσεις. Γιατί με το να λες τι δε σου αρέσει, δηλώνεις κατά κάποιο τρόπο ότι είσαι σε μία ομάδα και με το λόγο σου αυτό, θίγεις την αξιοπρέπεια των εξω-ομάδων. Οπότε όταν πρόκειται για αξιοπρέπεια (την οποία και θεωρώ ένα είδος εγωισμού όπου είναι απαραίτητο αρκετές φορές) είναι φυσικό να έχουμε συγκρούσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/08/07, 00:28 από Anaximandros »

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
μπαινω σφηνα ΜΟΝΟ για να αποθεσω respect στα λογια της Τatiana..καλη συνεχεια.. :-\

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Κι εγώ προτιμάω κάπου κάπου να βάζω τα ροζ γυαλάκια μου παρά να τα βλέπω όλα μαύρα!

Δεν είναι απαραίτητο αν δεν βάλεις τα "ροζ γυαλάκια" να τα βλέπεις όλα μαύρα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Κι εγώ προτιμάω κάπου κάπου να βάζω τα ροζ γυαλάκια μου παρά να τα βλέπω όλα μαύρα!

Δεν είναι απαραίτητο αν δεν βάλεις τα "ροζ γυαλάκια" να τα βλέπεις όλα μαύρα.

Εντάξει, δεν έχω δοκιμάσει κυριολεκτικά να βάλω ''ροζ γυαλάκια'', σχήμα λόγου :P :P ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ιάσονα είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να θαυμάζει έναν ή περισσότερους καλλιτέχνες. Δεν μπορεί όμως να έχει την απαίτηση να αρέσουν αυτοί οι καλλιτέχνες σε όλο τον κόσμο και να επιτίθεται σε όσους έχουν διαφορετική άποψη χρησιμοποιώντας και χαρακτηρισμούς που δεν στέκουν. Αυτό λέμε δυο μέρες, αλλά...  :-\
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Ιάσονα είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να θαυμάζει έναν ή περισσότερους καλλιτέχνες. Δεν μπορεί όμως να έχει την απαίτηση να αρέσουν αυτοί οι καλλιτέχνες σε όλο τον κόσμο και να επιτίθεται σε όσους έχουν διαφορετική άποψη χρησιμοποιώντας και χαρακτηρισμούς που δεν στέκουν. Αυτό λέμε δυο μέρες, αλλά...  :-\

Αλήθεια??   

Παράθεση από: margarita p(ersona non grata)
Α, αυτό - παραλείποντας την τελευταία πρόταση - θα το τυπώσω και θα το κορνιζάρω! Γιατί κι εμένα προσπάθησαν κατά καιρούς να μου κάνουν πλύση εγκεφάλου οι αγόμενοι και φερόμενοι ΘανασοΜαλαμικοί, αλλά οι προσπάθειες στέφθηκαν από πλήρη αποτυχία. Δεν ξέρω αν θα τους εκτιμήσεις περισσότερο ακούγοντας - αν δεν το έχεις ήδη ακούσει - εκείνο το καταπληκτικό "Μια μοσχαροκεφαλή, γεια σου Διονύση μου". Στο χωριό μου τις μοσχαροκεφαλές τις κάνουμε σούπα, όχι τραγούδι! Άσε που όταν το άκουσα για πρώτη - και τελευταία - φορά γέλαγα μέχρι δακρύων γιατί θυμήθηκα μια ταινία με το Βέγγο που κουβαλούσε μια μοσχαροκεφαλή με τα κέρατα κι έλεγε "Πολύ κατιμά βάζει αυτός ο χασάπης"  Grin

 :-X :-X :-X :-X



...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν θα τους εκτιμήσεις περισσότερο ακούγοντας - αν δεν το έχεις ήδη ακούσει - εκείνο το καταπληκτικό "Μια μοσχαροκεφαλή, γεια σου Διονύση μου". Στο χωριό μου τις μοσχαροκεφαλές τις κάνουμε σούπα, όχι τραγούδι!

Φυσικά και θα το εννοείς κυριολεκτικά ότι θα τον εκτιμήσει. Αν ακούσεις αυτό το τραγούδι, μπορεί να χρησιμοποιεί μείζων τρόπο και κάτι γκλισάντα στο βιολί (ειδικά όταν το έπαιζε Live έκανε κάτι τέτοια γκλισάντα ο Σιώτας κι αν έπιανε το λαούτο ο Μυστακίδης, πωωω κανονικό μάθημα μουσικής!) όμως η ιστορία που διηγούνται οι στίχοι είναι κανονικό δράμα! ''Και στην κουζίνα ο μάγειρας γειά σου Διονύση μου! Και στην κουζίνα ο μάγειρας, θύτης μαζί και θύμα!'' Δηλαδή φαντάσου τώρα να είσαι εσύ στη θέση αυτού του μάγειρα για τον οποίο λέει ο Θανάσης! Προετοιμασία 1 με 3 χαράματα και μετά φτιάχνεις τον πατσά για τον κάθε ξενύχτη φτιαγμένο που έρχεται στο μαγαζί! Δηλαδή μία τραγική κατάσταση την οποία ο Θανασάρας την περιγράφει ακριβώς!

Δεν σατιρίζει τις μοσχαροκεφαλές, ούτε το Διονύση που όποτε τον έβλεπε του έλεγε ''καλώς τη μοσχαροκεφαλή!'' απλά μας διηγείται με κωμικό τρόπο τον πόνο του άλλου! Ακριβώς σαν τις ταινίες του Βέγγου που τον βλέπουμε να τρέχει, να τον δέρνουν! Κάτι το εντελώς κωμικοτραγικό!

Συμφωνώ μαζί σου πάντως όσον αφορά αυτούς που για φιγούρα λένε ότι ακούν Θανάση (γιατί δυστυχώς υπάρχουν και τέτοιοι) χωρίς καν να έχουν ακούσει προσεχτικά ολόκληρο ένα δίσκο. Και φυσικά, είμαι Θανασικός, όμως δε βάζω τον εαυτό μου πάνω από κανέναν άλλο μη Θανασικό επειδή μόνο και μόνο γνωρίζω έναν πολύ καλό τραγουδοποιό!

Υ.Γ: Το συγκεκριμένο τραγούδι το αφιερώνω στο Γιώργο το μάγειρα ο οποίος κάπως έτσι μπλεγμένος είναι :P :P

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Με συγχωρείς Witchking αλλά η διπλή παράθεση με το "Αλήθεια??" στη μέση είναι λίγο άκυρη. Γιατί δεν αποδεικνύει τίποτα, αλλά ούτε δείχνει τη Μαργαρίτα να αντιφάσκει. Στην πρώτη παράθεση λέει κάτι σαν "ας κρατήσει ο καθένας τα γούστα για τον εαυτό του χωρίς να κρίνει άλλους φαν ή αντι-φαν" και στη δεύτερη λέει "πωπω πώς γέλασα με αυτή τη Μοσχαροκεφαλή - είμαι αντι-φαν του τάδε" (όπως δηλαδή ζητάει το thread).
Tώρα, αυτό που είπε για αγόμενους και φερόμενους ΘανασοΜαλαμικούς, είναι μια δική μου άποψη που λέει ότι ένα ποσοστό αυτού του κοινού είναι καθαρά λόγω μόδας. Δεν έκανε κάποια επίθεση, θαρρώ.
Έλα όμως, μιας και ήρθες από τα μέρη μας, πιασε κι εσύ το φτυάρι και κάτσε στην παρέα:D
Ποιον δεν πας μία; :D
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Μηπως τελικα ο εκνευριστικότερος άνθρωπος στην ελληνική μουσικη σκηνή ειμαστε εμείς?

Σωστός!

Προσωπικά απεχθάνομαι τον papou διότι τον ακούω παντού, όπου κι αν πάω, και μου έχει σπάσει τα νεύρα.  ;D

Είμαι όμως ευχαριστημένος που δεν απεχθάνεται κανείς τα αστέρια του je t' aime. Τέτοια μεταστροφή μέσα σε λίγους μήνες ποιός την περίμενε!  :D
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Είμαι όμως ευχαριστημένος που δεν απεχθάνεται κανείς τα αστέρια του je t' aime. Τέτοια μεταστροφή μέσα σε λίγους μήνες ποιός την περίμενε!  :D

Εμπίπτουν στην κατηγορία "τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται".

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
  Δεν μπορώ να πω πως υπάρχει κάποιος που μου την βαράει έτσι άσχημα ..
Με εκνευρίζει λίγο όμως ο Μαχαιρίτσας .Δεν ξέρω ακριβώς γιατί..
Μπορεί επειδή τις τελευταίες φορές που τον είδα ήταν τύφλα ..Μπορεί επειδή τον βρίσκω κουραστικό τώρα πια ..
Πάντως όποτε τύχει να δω συνέντευξη του ,η φράση " Μα τι λέει ο μα@@κας " μου έρχεται πολύ συχνά ...
 Κι άλλος ένας που με εκνευρίζει ,είναι ο Πορτοκάλογλου .
Για ακόμα λιγότερους λόγους απο τον Μαχαιρίτσα ..Βασικά ,για κανέναν λόγο συγκεκριμένα..
Κάτι στο στυλ του ,κάτι στη φωνή του ,κάτι στο ύφος του ..
Κάπου χάνω την επαφή τέλος πάντων ...   ;D
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος Chcome

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΠΡΟΧΕΙΡΟ
« Τελευταία τροποποίηση: 12/08/07, 01:07 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
... είχα την εντύπωση ότι τέτοιου είδους θέματα είχαν τελειώσει ... αλλά μπα ... τα γουστάρουμε κιόλας ...  ??? :o

... σε διακοπές ... /nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Με συγχωρείς Witchking αλλά η διπλή παράθεση με το "Αλήθεια??" στη μέση είναι λίγο άκυρη. Γιατί δεν αποδεικνύει τίποτα, αλλά ούτε δείχνει τη Μαργαρίτα να αντιφάσκει. Στην πρώτη παράθεση λέει κάτι σαν "ας κρατήσει ο καθένας τα γούστα για τον εαυτό του χωρίς να κρίνει άλλους φαν ή αντι-φαν" και στη δεύτερη λέει "πωπω πώς γέλασα με αυτή τη Μοσχαροκεφαλή - είμαι αντι-φαν του τάδε" (όπως δηλαδή ζητάει το thread).
Tώρα, αυτό που είπε για αγόμενους και φερόμενους ΘανασοΜαλαμικούς, είναι μια δική μου άποψη που λέει ότι ένα ποσοστό αυτού του κοινού είναι καθαρά λόγω μόδας. Δεν έκανε κάποια επίθεση, θαρρώ.
Έλα όμως, μιας και ήρθες από τα μέρη μας, πιασε κι εσύ το φτυάρι και κάτσε στην παρέα:D
Ποιον δεν πας μία; :D

Σ' ευχαριστώ πολύ για την παρέμβαση!  :)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει άλλος στην ελλάδα που να κάνει το ίδιο με τον αλκίνοο και μάλιστα με τόση επιτυχία. Και δεν αμφισβητώ οτι είναι μελαγχολικός, αλλά αυτό είναι το στυλ του ρε παιδιά!
τωρα αυτο ηταν τεκμηριωση?


@schizm:ROFL


Μήπως κάτι από αυτά που είπα, δεν ισχύει?

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει άλλος στην ελλάδα που να κάνει το ίδιο με τον αλκίνοο και μάλιστα με τόση επιτυχία. Και δεν αμφισβητώ οτι είναι μελαγχολικός, αλλά αυτό είναι το στυλ του ρε παιδιά!
τωρα αυτο ηταν τεκμηριωση?


@schizm:ROFL



Μήπως κάτι από αυτά που είπα, δεν ισχύει?
κοιτα...καποιος χανει λιγο σε ορισμους..μου ζητησες να σου τεκμηριωσω την αποψη μου,και σου λεω:τεκμηριωσε πρωτα την δικη σου...
και μου λες μια ακυρη ατακα..ειναι π.χ σαν να σου λεω:αποδειξε μου οτι ισχυει ημ^2x + συν^2x=1,και να μου λες:αφου λυνονται πολλα προβληματα με αυτο τον τυπο στο λυσαρι,τοτε ισχυει...
καπως ετσι..
 :P
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει άλλος στην ελλάδα που να κάνει το ίδιο με τον αλκίνοο και μάλιστα με τόση επιτυχία. Και δεν αμφισβητώ οτι είναι μελαγχολικός, αλλά αυτό είναι το στυλ του ρε παιδιά!
τωρα αυτο ηταν τεκμηριωση?


@schizm:ROFL


Μήπως κάτι από αυτά που είπα, δεν ισχύει?

Μωρε ισχυει... αλλα ισχυει για εσενα οχι για ολους, και μαλιστα το λες εσυ η ιδια στο ποστ σου!
Κοιτα, εμενα μου αρεσει ο Αλκινοος. Ακουω τα τραγουδια του, τον εχω δει και λαηβ ουκ ολιγες φορες... ενταξει ειναι ωρες ωρες κοψοφλεβας {οχι απλα μελαγχολικος} αλλα εμενα δε με εκνευριζει. Αν δεν εχω διαθεση απλα δεν τον ακουω, περιμενω να ερθει το καταλληλο vibe.

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ!!!!

Καποιος αλλος μπορει να βγαζει σπυρια κ μονο στο ακουσμα του ονοματεπωνυμου "Αλκινοος Ιωαννιδης". Αυτο δεν σημαινει οτι δεν σκαμπαζει απο τεχνη, ουτε οτι δεν αναγνωριζει την καλη μουσικη... απλα ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!
Ειναι θεμα γουστου πώς να το κανουμε!? Εξαλλου αν αρεσαν τα ιδια σε ολους θα ηταν τραγικα μονοτονο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
48 Απαντήσεις
19459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/09, 07:56
από sof1a
11 Απαντήσεις
6623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
1 Απαντήσεις
3053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/08, 01:20
από EPALLE
0 Απαντήσεις
2914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 15:09
από xartaetos
5 Απαντήσεις
3655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/09, 17:35
από Cuore_Sportivo
71 Απαντήσεις
18518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 02:23
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
0 Απαντήσεις
2151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/13, 16:47
από krios80
0 Απαντήσεις
2177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/13, 13:20
από krios80
7 Απαντήσεις
5874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/13, 22:58
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
6779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/18, 00:34
από daphne daphne