Αποστολέας Θέμα: Norman ηλεκτρικη  (Αναγνώστηκε 2516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Norman ηλεκτρικη
« στις: 24/01/09, 17:07 »
Ξερει κανεις τιποτα για ηλεκτρικες norman; Απο το λιγο που εψαξα στο internet βρηκα μονο κατι ακουστικες. Συγκεκριμενα η κιθαρα στην οπια αναφερομαι πρεπει να ειναι αρκετα εως πολυ παλια, και μαλλον made in japan, εχει ενα περιεργο σχημα που θυμιζει λιγο μια fender (δεν ξερω μοντελο), εχει και τρεμολο που θυμιζει τα τρεμολα απο τα σκαφακια, εχει ενα volume και ενα tone knob και ο επιλογεας των μαγνητων ειναι ενα μικρο μαυρο τετραγωνο που κινιτε πανω-κατω, οπως ειναι το on-off σε μερικα παλια ραδιακια.  Εχει μαλιστα δυο τετια, το δευτερο δεν ξερω σε τι χρησιμευει. Ελπιζω να υπαρχει καπιος που να μπορει να με διαφωτισει
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος riffraff

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • pirate
    • Προφίλ
Απ: Norman ηλεκτρικη
« Απάντηση #1 στις: 24/01/09, 21:40 »
Το δευτερο διακοπτακι λογικα θα ειναι για να σπλιταρει τους μαγνητες.
Μηπως η κιθαρα που λες μοιαζει με την jazzmaster??
http://www.houstontexas.net/PatDiNizio61JazzMaster001.jpg

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Norman ηλεκτρικη
« Απάντηση #2 στις: 25/01/09, 03:57 »
Ναι, με την Jazzmaster. Βεβαια, απο την μια μοιαζουν πολυ, απο την αλλη καμια σχεση...
Θα προσπαθισω να ανεβασω φωτογραφιες να μου πειτε οτι ξερετε! Απο τιμη, εχει κανεις καμια ιδεα ποσο μπορει να παει;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Norman ηλεκτρικη
« Απάντηση #3 στις: 25/01/09, 18:48 »
Οι ακουστικές Norman πάντως δεν έχουν καμμία σχέση με Ιαπωνία...είναι made in Canada.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Norman ηλεκτρικη
« Απάντηση #4 στις: 10/03/09, 01:27 »
Παιδια τελικα ειναι norma και οχι norman... Σορυ!
Λοιπον, θελω οπιαδηποτε πληροφορια μπορει να βρει οπιοσδηποτε. Εγω μεσω google το μονο που καταφερα να βρω ητανε καπιες φοτογραφιες κιθαρων τις εταιριας η οπιες μοιαζανε με την συγκεκριμενη που με ενδιαφερει, αλλα χωρις να ειναι ακριβος η ιδια. Βρηκα πολλες ερωωτισεις σχετικα με αυτες, αλλα μηδαμινες απαντισεις. το μονο που καταφερα να υποθεσω ειναι οτι πρεπει να κυκλοφορουσαν τελη του 60 με αρχες του 70.  Επισης απο e-bay βρηκα μερικες να πουλιουνται, αλλες με γυρο στα 100 ευρο, και αλλες πανω απο 500...
Το μονο που ξερω για την κιθαρα που με ενδιαφερει ειναι οτι ειναι made in japan (αν δεν με δουλευουν... Εχει αυτοκολιτακι πανω που λεει made in japan, αλλα για τοσο παλια, δυσκολο να εχει το συγκεκριμενο (πολυ συνχρονο μου φαινετε) και επιπλεων νομιζω τοσα χρονια θα ειχε φυγει απο πανω... Εδω εχει φυγει απο το μπασο τις κοπελας μου το εχει 3-4 χρονια...) Και μου ειπαν οτι πρεπει να ειναι κατασκευης 53-56, αλλα οτι βρηκα στο internet ηταν μετα το 60...
Οπως και να εχει η τιμη ειναι ακρος δελεαστικη... Ακομα και αν δεν ειναι καπια αντικα με μεγαλη αξια, αυτα τα λευτα δεν ειναι πολλα. Το θεμα ειναι μην τυχων και πιαστω κοτσος και παρω καμια κινεζα μαΐμου η δεν ξερω και εγω τι... Οχι οτι ακομα και κινεζα να ειναι, δεν ειναι μια χαρα, αλλα απλως θα χασω λευτα για να παρω αλλη μια κιθαρα που θα μου τρωει χωρο..

Σημιωση, ειναι μαζι με θηκη, η οπια ειναι ολοΐδια με μιας που ειδα στο ιντερνετ (και με ιδιο χρωμα υφασμα μεσα), αλλα ενω δυο headstock που βρηκα, ειχαν την ιδια γραματοσειρα αλλα το Norma ητανε γραμενο πανω σε πενταγραμμο, ενω σε αυτην που σκευτομαι να τσιμπισω ειναι μεσα σε ενα μαυρο κουτακι...
Pure f**k**g Metal From Texas

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
11979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 19:59
από Littlejohn
4 Απαντήσεις
3590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/08, 11:11
από faser
11 Απαντήσεις
5542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 17:29
από Vicarious
9 Απαντήσεις
5635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 09:20
από Arg0
3 Απαντήσεις
3163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 00:30
από CK
3 Απαντήσεις
6884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 23:49
από RORY GALLAGHER
18 Απαντήσεις
6662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/09, 12:43
από adr1anos
6 Απαντήσεις
4868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/09, 21:08
από Eagle Of Kamelot
18 Απαντήσεις
7681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/09, 17:27
από nikolix
4 Απαντήσεις
3927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 02:32
από Απόλλων