Αποστολέας Θέμα: Αποριες σχετικα με το σεταρισμα ηλεκτρικης...  (Αναγνώστηκε 2585 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ασχολουμαι 3,5(2 ουσιαστικα) χρονια περιπου με την κιθαρα και εχω ασχοληθει με κιθαρες,ενισχυτες,πεταλια δεν ασχοληθηκα ποτε με το θεμα σετ απ.Δεν μιλαω για καθολου μιλαω για εξειδικευμενα.Χορδες ξερω να αλλαζω σε κιθαρα φυσικα και εχω αλλαξει,μαλιστα την τελευταια φορα και με παρα πολυ καλο αποτελεσμα σε κιθαρα με Floyd Rose.

Αλλα δεν ξερω τιποτα απο εκει και περα.Εννοω ορους οπως το radius ή το action.Eπισης δεν ασχοληθηκα ποτε με το υψος των μαγνητων ή το truss rod...

Συγκεκριμενα η απορια που εχω περισσοτερο απο ολες ειναι το action.Εχω ακουσει για χαμηλο και για υψηλο action.Πχ ακουσα οτι κιθαρες με ψηλο action εχουν αρκετο sustain.Γενικα θελω αν ξερει καποιος να μου τι παιζει με το action.

Αν ξερει καποιος και για το radius...

Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Το action είναι ίσως από τους ποιο σημαντικούς παράγοντες στο στήσιμο της κιθάρας. Άπειρες συζητήσεις και γνώμες θα βρεις πάνω σε αυτό το θέμα.

Γενικά το υψηλό action ευνοεί το sustain αλλά και το tone (οι νότες ακούγονται πιο "δυνατές" κατά κάποιο τρόπο). Το μειονέκτημα είναι οτι είναι πιο δύσκολο στο παίξιμο. Τα δάκτυλά σου αισθάνονται τις χορδές πιο σκληρές και η μετάβαση από την μία χορδή στην άλλη είναι πιο δύσκολη, δυσκολεύοντας το shred παίξιμο. Με χαμηλό action διορθώνεις αυτό το πρόβλημα αλλά χάνεις και τα παραπάνω πλεονεκτήματα. Προφανώς για τον κάθε παίκτη το action της κιθάρας του είναι ένας συμβιβασμός μεταξύ των διαφόρων θεμάτων που ανέφερα παραπάνω.

Radius είναι η ακτίνα στα αγγλικά. Θυμήσου στην γεωμετρία οτι η ακτίνα είναι μία ένδειξη για το πόσο μεγάλος είναι ένας κύκλος. Ο συγκεκριμένος κύκλος στην κιθάρα ειναι ο νοητός κύκλος που σχηματίζεται εάν επεκτείνεις τις άκρες ενός τάστου ακολουθώντας την καμπυλότητά του. Εάν η ταστιέρα είναι εντελώς flat, δηλαδή τα τάστα είναι απολύτως ευθύγραμμα, όσο και να επεκτείνεις τις άκρες αυτές δεν θα ενωθούν ποτέ (θα σχηματίσεις μία ευθεία). Αυτή η περίπτωση αντιστοιχεί σε άπειρο radius (αν ξέρεις από μαθηματικά όρια αυτή ειναι η τιμή της ακτίνας του κύκλου όταν αυτός μεγαλώνει απεριόριστα). Από εκεί και πέρα όσο πιο κυρτό ειναι το τάστο τόσο μικρότερος είναι ο κύκλος και τόσο μικρότερο το radius.

Οι shred κιθάρες τύπου ibanez έχουν μεγάλο radius (τυπικά 12 inches), ενώ οι vintage fender έχουν μικρότερο (7,5).
Μεγάλο radius ευνοεί τα bends στα υψηλά τάστα κυρίως. Με μικρό radius όταν υψώσεις την χορδή αυτή ακουμπάει σε κάποιο σημείο της ένα από τα υψηλότερα τάστα και τελικά η χορδή φιμώνεται. Από την άλλη το μικρότερο radius ευνοεί την τοποθέτηση του χεριου στο παίξιμο μπαρέ συγχορδιών.

Κάποιες κιθάρες δεν έχουν σταθερό radius. Τα πρώτα τάστα μπορεί να έχουν μικρό radius και όσο προχωράς στα τελευταία τάστα το radius να αυξάνεται.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
59 Απαντήσεις
44795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/09, 20:49
από groovymood
3 Απαντήσεις
9067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/07, 12:28
από drikoudis
10 Απαντήσεις
5290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/09, 19:29
από faser
4 Απαντήσεις
2419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/10, 14:34
από kostas80
2 Απαντήσεις
2321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/10, 16:29
από Moonchild_
5 Απαντήσεις
8143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 10:21
από Kosthrash
5 Απαντήσεις
2766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 12:56
από geopaok
29 Απαντήσεις
8833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/13, 22:26
από Dimitris80
11 Απαντήσεις
5602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/15, 10:23
από Antonis_Liakos
8 Απαντήσεις
9442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/18, 23:11
από vegos