Αποστολέας Θέμα: Steinberger headless guitars??????  (Αναγνώστηκε 15351 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #25 στις: 22/03/09, 17:50 »
Fine by me....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #26 στις: 22/03/09, 17:54 »
Φίλε μου οι Μεξικάνες με τις Αμερικάνες φτιάχνονται από τα ίδια ξύλα, η συναρμολόγηση απλά αλλάζει. Επιπλέον η διαφορά τιμής δεν έχει καμία σχέση με αυτή που περιγράφεις, δες εδώ κι εδώ. Όχι βέβαια ότι αν υπήρχε θα σήμαινε καθώς υπάρχουν δυστυχώς πάρα πολλές overpriced κιθάρες.

Τώρα το θέμα με τις Lag κόβω το χέρι μου ότι δεν ισχύει. Αξιολογότατες κιθάρες (ειδικά τα χειροποίητα -αν είναι ακόμα όντως χειροποίητα- μοντέλα τους) αλλά να "μάθει" ένα κομμάτι ξύλου τις δονήσεις από ένα άλλο απλά δεν γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #27 στις: 22/03/09, 17:54 »
απλά η ανάγκη που λέει ο VampireLestrat είναι πιο πρακτική ενώ αυτή που ανέφερες εσύ πιο..ποιητική, πιο γενική...
κι αυτό με τα ξύλα έχεις δίκιο...κάποια είναι πιο ακριβά..άλλα φθηνότερα...
αν και ποτε δν κατάλαβα γιατί αυτό που έιναι καλύτερο ποιοτικά είναι πάντα σε έλλειψη στη φύση οπότε έιναι και ακριβότερο! :P
αυτό με τα ξύλα και το εκκλησιαστικό όργανο πως γίνεται??

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #28 στις: 22/03/09, 18:33 »
καλα δεν μπαινω στον κοπο να απαντω σε καθε εναν ξεχωριστα για να μη δημιουργειται και ενταση που δε θελει ο admin...παντως η συγκεκριμενη τακτικη εφαρμοζεται απο τη lag (και οχι μονο...) για τα premium χειροποιητα κομματια. αν θελετε το πιστευετε αν οχι δεν μπορω ουτε θα κατσω να ασχοληθω να σας πεισω εναν εναν.το οτι ξεκινησε αυτη η τεχνικη απο ακουστικα οργανα (βιολια και τσελο) ειναι αληθεια.αλλα χρησιμοποιηθηκε και σε ηλ.κιθαρες.χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι η εφταχορδη του Roth...ειναι κατασκευασμενη με αυτο τον τροπο.απο κει και περα φιλε vampirelestrat το οτι και οι 2 γραφουν οτι ειναι φτιαγμενες απο alder δε σημαινει οτι ειναι το ιδιο alder...και φυσικα μην περιμενεις το παραδειγμα που σουπα για τα ποιοτικα οργανα να το δεις στις fender που βγαινουν 5000 το χρονο απο το εργοστασιο...
Φίλε μου οι Μεξικάνες με τις Αμερικάνες φτιάχνονται από τα ίδια ξύλα, η συναρμολόγηση απλά αλλάζει. Επιπλέον η διαφορά τιμής δεν έχει καμία σχέση με αυτή που περιγράφεις, δες εδώ κι εδώ. Όχι βέβαια ότι αν υπήρχε θα σήμαινε καθώς υπάρχουν δυστυχώς πάρα πολλές overpriced κιθάρες.

Τώρα το θέμα με τις Lag κόβω το χέρι μου ότι δεν ισχύει. Αξιολογότατες κιθάρες (ειδικά τα χειροποίητα -αν είναι ακόμα όντως χειροποίητα- μοντέλα τους) αλλά να "μάθει" ένα κομμάτι ξύλου τις δονήσεις από ένα άλλο απλά δεν γίνεται.


ps...η τιμες που σου πα δεν ειναι ακυρες...η συγκεκριμενη παιζει να ειναι η πιο φτηνη αμερικανικη και οσο για τις μεξικανικες εγω εχω βρει και με 250 και 300 ευρω  ;)
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #29 στις: 22/03/09, 18:54 »
Κατ' αρχάς που βρήκες μεξικάνα με 250;;;;; Στείλε λινκ τώρα : ;) ;) ;)
Κατα δεύτερον, σκοπός μου δεν είναι βέβαια να επιβάλω την άποψή μου σε κανέναν, απλά να δώ τα πράγματα από μία διαφορετική σκοπιά και όχι από αυτή που ίσως θέλουν οι εταιρείες να τα βλέπουμε. Αν δηλαδή εσύ θέλεις να πιστεύεις ότι η Yngwie Malmsteen Tribute των 8 χιλιάρικων αξίζει τα λεφτά της επειδή έχει τα πλέον υπερσπάνια ξύλα τα οποία επίσης έχουν και τον ωραιότερο ήχο, κανένα πρόβλημα. Πάντως σου αναφέρω ξανά το ερώτημα που έθεσε ο hot sauce. Πως στην ευχή γίνεται τo brazilian rosewood πχ να είναι τόσο πανάκριβο; Εϊναι λόγω του φοβερού του ήχου ή λόγω της απογόρευσης της κοπής του;
« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/09, 18:59 από VampireLestrat »

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #30 στις: 22/03/09, 19:01 »
αν και ποτε δν κατάλαβα γιατί αυτό που έιναι καλύτερο ποιοτικά είναι πάντα σε έλλειψη στη φύση οπότε έιναι και ακριβότερο! :P

Εγω παλι το αντιθετο:

γιατι αυτα που ειναι σε ελλειψη και πιο παλια ειναι παντα τα καλυτερα  ;D

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #31 στις: 22/03/09, 22:33 »
πως αντικαθιστουν αυτοι που τις κατασκευαζουν το φυσικο ηχο απο μια ξυλινη κιθαρα;;; το οργανο θα ειναι ενα ξερο ψηφιακο μηχανημα.καλυτερα να παιζουμε κιθαρα στο synth δλδ...+εμφανισιακα ειναι απαισια

Καταρχάς μια διευκρίνηση: Το γεγονός οτι δεν έχουμε κιθάρα φτιαγμένη απο τα μυθικά δάση της Valhalla, δεν μας δίνει ψηφιακό ήχο. Μπορεί σε κάθε νότα να μην ακούγονται κραυγές απο 100 νεράιδες, αλλα και πάλι απέχει χιλιόμετρα απο αυτό που αποκαλούμε "ψηφιακό"...Ας μη τα μπερδεύουμε αυτά.

Θα ήθελα πάντως κάποιες λεπτομέρειες παραπάνω στο κούρδισμα ξυλείας με τη χρήση εκκλησιαστικού οργάνου.

Τα ξύλα πάνε κομμένα σε κιθάρες, ή απλά απλώνουν ράβδους ξυλείας στην εκκλησία?
Πόσο καιρό διαρκεί αυτή η διαδικασία?
Γιατί αυτή η διαδικασία θεωρείται καλύτερη απο τη φυσική ωρίμανση του ξύλου που προκύπτει μέσα απο το παίξιμο?

Ή απλά, υπάρχει κάποιο λίνκ, γιατι προσωπικα με μια σύντομη αναζήτηση δε βρήκα τίποτα?

Και τέλος μια ερώτηση: Ποιά είναι η γνώση σου, πάνω στις μηχανικές ιδιότητες του γραφίτη, ωστε να μπορείς να χαρακτηρίσεις την ακουστική του συμπεριφορά? ;) ;) ;)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #32 στις: 22/03/09, 23:47 »
Κατ' αρχάς που βρήκες μεξικάνα με 250;;;;; Στείλε λινκ τώρα : ;) ;) ;)
Κατα δεύτερον, σκοπός μου δεν είναι βέβαια να επιβάλω την άποψή μου σε κανέναν, απλά να δώ τα πράγματα από μία διαφορετική σκοπιά και όχι από αυτή που ίσως θέλουν οι εταιρείες να τα βλέπουμε. Αν δηλαδή εσύ θέλεις να πιστεύεις ότι η Yngwie Malmsteen Tribute των 8 χιλιάρικων αξίζει τα λεφτά της επειδή έχει τα πλέον υπερσπάνια ξύλα τα οποία επίσης έχουν και τον ωραιότερο ήχο, κανένα πρόβλημα. Πάντως σου αναφέρω ξανά το ερώτημα που έθεσε ο hot sauce. Πως στην ευχή γίνεται τo brazilian rosewood πχ να είναι τόσο πανάκριβο; Εϊναι λόγω του φοβερού του ήχου ή λόγω της απογόρευσης της κοπής του;


http://cgi.ebay.com/Fender-Strat-Squier-Sunburst-Package-Deal-All-Included_W0QQitemZ200322116791QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item200322116791&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A1|293%3A1|294%3A50

η YJM tribute κανει 8 χιλιαρικα γιατι για αυτο το λογο φτιαχτηκε.για να προσελκυσει αυτους που θα πληρωναν 8 χιλιαρικα για να την παρουν...το οτι εχει καλα υλικα ειμαι σιγουρος αλλα δεν ειναι ικανη και αναγκαια συνθηκη.

και εγω δε μιλησα για σπανιο ξυλο αλλα για ποιοτικο.ομως γιατι το πας τοσο μακρια.εδω δε συγκρινουμε το ενα ξυλο με το αλλο εδω λεμε γιατι το ξυλο κανει για να φτιαχνεις κιθαρα ενω ο γραφιτης οχι..
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #33 στις: 23/03/09, 00:31 »
Τα άσχετα μηνύματα αντιπαράθεσης διαγράφτηκαν.

Αφήνω μόνο στη φαντασία του καθενός τι θα είχε ειπωθεί αν δεν είχαν γίνει συστάσεις από μέρους μου για καλύτερη συμπεριφορά και προειδοποίηση για επικείμενη διαγραφή... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #34 στις: 23/03/09, 00:49 »
Παράθεση
Μαλιστα. Και πως ακριβως η ελλειψη του ξυλου μετατρεπει την κιθαρα σε ενα 'αψυχο ψηφιακο οργανο' που παραγει ηχους παρομοιους με συνθ?

Θέλω και εγώ να μάθω πώς γίνετε αυτό, και μάλιστα ψηφιακό

 
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #35 στις: 23/03/09, 00:52 »
Παράθεση
Μαλιστα. Και πως ακριβως η ελλειψη του ξυλου μετατρεπει την κιθαρα σε ενα 'αψυχο ψηφιακο οργανο' που παραγει ηχους παρομοιους με συνθ?

Θέλω και εγώ να μάθω πώς γίνετε αυτό, και μάλιστα ψηφιακό

 

πρεπει να σας το κανω λιανα; και δεν ειναι ψηφιακο...ειναι "ψηφιακο" μεταφορικα δλδ καταλαβαινετε;;;;;;; ειναι αψυχος ηχος. κατι σαν τη διαφορα λαμπατου και τρανζιστορατου ενισχυτη...
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #36 στις: 23/03/09, 01:01 »
οκ, μην βαρας κιόλας. αν έγραφες "άψυχο όργανο" δεν θα σε ρωτούσα. και καλό είναι να μάθεις (αν δεν ξέρεις ήδη)τι σημαίνει
ψηφιακό!
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #37 στις: 23/03/09, 02:56 »
και ενας Ιαπωνεζος, ο Yairi (ή καπως ετσι), βαζει τις ακουστικες που φτιαχνει για ποσο καιρο σε ενα θαλαμο και τους παιζει κλασικη μουσικη ολη μερα  ;D
δηλαδη αν τις αγορασει ροκας μετα και παιξει πεντατονικη 8α του σκασουν σφαλιαρα γιατι τα ξυλα τους εχουν κλασικη παιδεια  ;D
παντως αυτες οι τεχνικες κανουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορα στη... ψυχολογια του αγοραστη (!) και τα αυτια του ξαφνικα ακουν τα ταγματα αγγελων απο τα ουρανια να του τραγουδουν, και αυτο ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο, οπως το οτι υπαρχει θεος π.χ.  ;D
τα δικα μου λεω να γελασουμε, μην με παρεξηγησετε  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #38 στις: 23/03/09, 10:30 »
Οχι, εχεις πολυ δικιο βασικα ;) Αλλιως ακουν τα αυτια του καθενος...

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #39 στις: 22/09/10, 16:59 »
και ενας Ιαπωνεζος, ο Yairi (ή καπως ετσι), βαζει τις ακουστικες που φτιαχνει για ποσο καιρο σε ενα θαλαμο και τους παιζει κλασικη μουσικη ολη μερα  ;D
δηλαδη αν τις αγορασει ροκας μετα και παιξει πεντατονικη 8α του σκασουν σφαλιαρα γιατι τα ξυλα τους εχουν κλασικη παιδεια  ;D
παντως αυτες οι τεχνικες κανουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορα στη... ψυχολογια του αγοραστη (!) και τα αυτια του ξαφνικα ακουν τα ταγματα αγγελων απο τα ουρανια να του τραγουδουν, και αυτο ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο, οπως το οτι υπαρχει θεος π.χ.  ;D
τα δικα μου λεω να γελασουμε, μην με παρεξηγησετε  :)

καλα εσυ περνα 6 χορδες και ενα μαγνητη στο σκουποξυλο τηςμανας σου και παιξτο ειδημων αμα γουσταρεις.δε σημαινει οτι πρεπει να σε παρουμε και σοβαρα
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #40 στις: 22/09/10, 18:59 »
Απλα απο περιεργεια
ConstantinM εχεις παιξει ποτε με μια τετοια κιθαρα? Η εστω εχεις δει/ακουσει να παιζει καποιος live με καμμια τετοια?

Εγω δεν εχω δει, ομως ρωταω γιατι εαν ουτε εσυ εχεις δει, τοτε ολα σου τα επιχειρηματα στηριζονται σε μια γνωμη -ουτε καν σε μια εντυπωση- σε σχεση με ο,τι εχεις ακουσει για τα κατασκευαστικα της κιθαρας.
Για να το κανω πιο λιανα, και εμενα μου φαινεται παραξενη η χρηση αυτων των υλικων για την παρασκευη μουσικων οργανων. Δεν ειμαι ουτε ξυλουργος ουτε κατασκευαστης, απλα εχω διαβασει και εγω -οπως και πολλοι αλλοι- τα "τι και πως" των πιο ευρεια χρησιμοποιουμενων ξυλων στις κιθαρες, και δοκιμαζοντας και καποιες κιθαρες αναγνωρισα καποια απο τα χαρακτηριστικα αυτα.
Ομως, αναγνωριζω οτι σε τελικη αναλυση, αυτο που κανει ενα υλικο καταλληλο για την κατασκευη ενος μουσικου οργανου, ειναι η πρακτικη εφαρμογη του. Δηλαδη αν ενας "τρελος" πηγε στην προκειμενη και εφτιαξε μια κιθαρα απο συνθετικο υλικο, γραφιτη, και ξερω γω τι αλλο, και ολο αυτο το πραγμα ακουγεται καλα και ειναι ευκολοπαιχτο, τοτε εμεις που σκαλωνουμε? Θεωρητικα, ναι κ εμενα μου φαινεται οτι τα υλικα αυτα θα δωσουν το λιγοτερο ενα διαφορετικο χρωμα στην κιθαρα, το αν αυτο θα ακουγεται πιο ομορφα στ αφτια μου απο οτι του ξυλου, ή το αν ειναι πιο εργονομικες ως οργανα, αυτο μονο ακουγοντας και παιζοντας τις θα το καταλαβω. Μετα να κρινω αν και κατα ποσο μου κανουν ή δεν μου κανουν

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #41 στις: 23/09/10, 21:21 »
Εχασα καποιο επεισοδιο, η αποφασιστηκε να συνεχισουμε τον τσακωμο 1,5 χρονο μετα;
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #42 στις: 23/09/10, 21:43 »
Τώρα γιατί γίνεσαι σπασάς, αφού όλοι γουστάρουμε flames!

Αποσυνδεδεμένος JHN_GR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #43 στις: 23/09/10, 23:42 »
Μια και το ξαναθυμηθήκαμε το θέμα να κάνω ένα review από τη δικιά μου,που είναι ένα pre-Gibson GR4 μοντελάκι(δηλαδή maple σώμα και όχι mahogany που έβαλε η Gibson στις πιο νέες εκδόσεις του),το φθηνότερο της παραγωγής της Steinberger τότε.
Το μπράτσο βασικά είναι αυτό που σου μένει από το όργανο.
24 τάστα medium ύψος,με κάτι λιγότερο απο medium πλάτος,με zero fret,το πίσω μέρος από γραφίτη,η ταστιέρα απο phenolic,δηλαδή όλο συνθετικό.Κλίμακα 25,5 ίντσες.Το radius είναι περίπου Gibson ή και λίγο πιο flat,αλλά για κάποιον παράξενο λόγο δεν ενοχλεί ακόμα και όσους παίζουν με πιό "στρογγυλές" ταστιέρες μάλλον γιατί ενώ to μπράτσο είναι περίπου μεσαίου πάχους,είναι U shaped και γεμίζει το χέρι ικανοποιητικά.Για όσους έχει τύχει να δοκιμάσουν θα έλεγα πως μοιάζει με γεμάτο μπράτσο της Musicman(δηλαδή πιο παχύ απο της Petrucci).Η έλειψη headstock και το zero fret προκαλούν ελαφρά εγκεφαλικά επεισόδια για καμιά βδομάδα με αποτέλεσμα να ξεφεύγεις κανα ημιτόνιο :P . Δέν υπάρχει βέργα για την τάση του μπράτσου και δε θα χρειαχτεί ποτέ.Δέ ρυθμίζεται η τάση γιατί δεν υπάρχει κανένας λόγος αφού το μπράτσο πάντα θα είναι τουφέκι ότι και να κάνετε(εκτός αν το βάλετε στο φούρνο στους 180 βαθμούς για 1 ώρα)
Το τρέμολο είναι το gr της Steinberger,το πιό απλό της από τα 3 που έβγαζε (gr trem,s trem και trans trem)και έδωσε και το όνομα στη κιθάρα.Απλό,λειτουργικό,δεν ξεκουρδίζει καθόλου εύκολα,λίγο σκληρό στο χέρι,με αρκετό dive για να πλαδαρώσουν εντελώς οι 4 μπάσες χορδές και ανάποδα όχι όσο ένα Floyd,αλλά περίπου 2 τόνους στη σολ.Άν ρυθμιστεί κατάλληλα έχει ένα κλιπάκι που κλειδώνει και το lockάρει σαν να είναι blocked ώστε και με σπασμένη χορδή να είσαι κουρδισμένος.
Το σώμα όπως προείπα ειναι maple,αρκετά βαρύ για το μέγεθός του και το   σχήμα του είναι strat-like αλλά αρκετά πιο μικρό και με το απαραίτητο   κενό στην πίσω πλευρά για να τοποθετηθεί η γέφυρα.Η σειρές GR και Μ δεν είχαν το μαζεμένο σε στυλ κουπί σχήμα.
Ήχος και εντυπώσεις:
Κατ'αρχήν άν είχατε ποτέ κιθάρα με dead spots ξεχάστε την ύπαρξή τους.Όλες οι νότες ακούγονται ισόπαχες και στην ίδια ένταση σε όλα τα μήκη και πλάτη του μπράτσου.
Οι μαγνήτες από τη μαμά είναι:
bridge seymour duncan custom custom(SH11),middle hotrails(neck model SHR1N),neck hotrails(ίδιος με τον μεσαίο).Ά οι μαγνήτες είναι όλοι της Maricella για ότι αυτό μερικοί λένε πως σημαίνει.
Σε όλες τις θέσεις οι νότες έχουν χροιά που τονίζει τη βασική νότα με όχι τεράστιο πλήθος αρμονικών αλλά που πάντα θα ακούγονται στο mix της μπάντας,χωρίς εξάρσεις σε καμιά συχνότητα.
Ο συνδιασμός ξύλων/hardware/μαγνητών κάνει το όργανο να φαντάζει λίγο compressed χωρίς να είναι στην πραγματικότητα,αυτό που συμβαίνει είναι πως η χροιά του δεν αλλάζει τόσο πολύ αναλόγως των δυναμικών του παιξίματος.Φανταστείτε κάτι μεταξύ Strat και LesPaul Custom σε αναλογία δυναμικής περιοχής και αλλαγής χροιάς αντίστοιχα.
Δεν ακούγεται ΗιFi όπως πολλοί ίσως φαντάζονται,σκεφτείτε έναν πολύ balanced ήχο,με αρκετά μεγάλη δυναμική περιοχή αλλα μέτριες αντιδράσεις και εξάρσεις προσωπικότητας από το όργανο.Θα έλεγα πως πάντα είναι ηχητικά προβλέψιμη αλλά και ποτέ δε θα πει όχι σε ότι της ζητήσεις.
Με την κιθάρα έπαιζα για 3 χρόνια αποκλειστικά,κάποια στιγμή άλλαξα τον middle με ένα 80's fender μονό για καλύτερα καθαρά στις θέσεις 2,3 και 4 του 5θέσιου επιλογέα.Μετά από 20 περίπου χρόνια που την έχω,έχει αποσυρθεί με σκοπό να της αλλάξω τάστα,bridge μαγνήτη ίσως και neck και ένα καλό ρύθμισμα με 9άρες χορδές πάνω της(είχε 10άρες)
Ήμουν όσο γίνεται άχρωμος όσον αφορά προσοπικές απόψεις προκειμένου να δώσω την εικόνα του οργάνου.

Και τώρα προσωπικές σκέψεις:
Το όργανο σπέρνει άν δεχτείς πως δεν είναι fender ούτε gibson αλλά αυτό που είναι.
Είναι εργάτης,υπομονετικός,αποδοτικός,ξεχνάς τί είναι setup,παίζει παντού ικανοποιητικά,τα ποτενσιόμετρα (1 volume 1 tone)μετα από 20 χρόνια δουλεύουν άψογα(ά και την είχα πάρει μεταχειρισμένη το'90 ή '91) και για τέλος:
Mέσα από όλες τις κιθάρες που είχα/έχω και όσες έχω παίξει δέν έχω ερωτευτεί κανένα μπράτσο,αλλά πάντα της Stein θα έρχεται στο μυαλό μου σαν το πιό κοντινό στο τέλειο.
Τόσα χρόνια Βαρελάς(αναφέρεται στις διαστάσεις μου και όχι στο επάγελμα),τέτοιο μπράτσο δέ ξανάδα.Την αγαπάω τελικά.
Ότι καταλάβατε,καταλάβατε.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/10, 01:09 από JHN_GR »

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #44 στις: 24/09/10, 02:28 »
Φίλε μου οι Μεξικάνες με τις Αμερικάνες φτιάχνονται από τα ίδια ξύλα, η συναρμολόγηση απλά αλλάζει. Επιπλέον η διαφορά τιμής δεν έχει καμία σχέση με αυτή που περιγράφεις, δες εδώ κι εδώ. Όχι βέβαια ότι αν υπήρχε θα σήμαινε καθώς υπάρχουν δυστυχώς πάρα πολλές overpriced κιθάρες.

Τώρα το θέμα με τις Lag κόβω το χέρι μου ότι δεν ισχύει. Αξιολογότατες κιθάρες (ειδικά τα χειροποίητα -αν είναι ακόμα όντως χειροποίητα- μοντέλα τους) αλλά να "μάθει" ένα κομμάτι ξύλου τις δονήσεις από ένα άλλο απλά δεν γίνεται.
Δε γνωρίζω ούτε απο Steinberger, ούτε απο το τι κάνει η Lag στις κιθάρες της. Πλην όμως, υπάρχουν ξύλα των οποίων η δομή (δεν ξέρω αν το λέω σωστά) μεταβάλεται όσο το ξύλο δονείται. Ένας απο τους λόγους που προτιμώ την κλασική μου κιθάρα με καπάκι απο έλατο. Είναι ένα ξύλο το οποίο, όσο πιο πολύ παίζεις, τόσο με τον καιρό βελτιώνεται και ο ήχος της κιθάρας σε αντίθεση με το κέδρο με το οποίο, ό'τι ήχο έχεις την ημέρα που την αγόρασες, τον ίδιο θα έχεις και μετά απο 10 χρόνια. Αν κάποιοι τοποθετούν τα ξύλα κοντά σε πηγές υψηλής δόνησης έτσι ώστε να μεταβάλλουν τον ήχο που θα παράγουν όταν μεταμορφωθούν σε όργανα δε μου φαίνεται απίθανο. Αν όμως και ο γραφίτης έχει τη δυνατότητα να δονείται έντονα και ομοιόμορφα δίνοντας ωραίο ηχητικό αποτέλεσμα σε συνδιασμό με το ηλεκτρικό κύκλωμα της κιθάρας, ούτε αυτό μου φαίνεται απίθανο... είναι και αυτό ένα υλικό με κάποιες δικές του ιδιότητες
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #45 στις: 24/09/10, 11:22 »
Ας πουμε την αληθεια.ποιος θελει κιθαρα που εχει "παρει τις δονησεις" απο εκκλησιαστικο οργανο???εμενα παντως η κιθαρα μου ειναι φουλ σατανικη.μια μερα περνουσαμε(εγω και η κιθ) ΕΞΩ απο εκκλησια και αυτη ξερασε.Τις δονησεις τις εχει παρει απο τον Σατανα παιδια.Απο τις κραυγες των βασανισμένων και απο  τα ουρλιαχτα των δαιμονων.

το παραπανω ποστ ειναι προιον φαντασιας του Zeromancer.σε αυτο το κειμενο καμια κιθαρα δεν κακομεταχειρίστηκε.     
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #46 στις: 24/09/10, 12:49 »
προς πληροφορηση σου το ξυλο ειναι αυτο που δημιουργει τον φυσικο ηχο της κιθαρας.γιαυτο και εχει σημασια αν η κιθαρα σου ειναι απο αφρικανικο μαονι ή απο κοντρα πλακε...εξαιτιας του ξυλου ακριβαινουν τα οργανα...τα ηλεκτρικα παντα εχουν τις ιδιες τιμες οπου και να τα βαλεις. οι καλες κιθαρες να ξερεις φτιαχνονταν απο ξυλα που τα αφηναν διπλα σε εκκλησιαστικα οργανα παλιοτερα για αν συνηθιζουν τις δονησεις και να εχουν καλυτερη ακουστικη συμπεριφορα.θες να μου πεις οτι ο γραφιτης το αντικαθιστα αυτο;;; παρε καλυτερα ενα σκουποξυλο και κολλα του 2 emg. καλυτερο ηχο θα εχεις

Οχι. Απεδειξε το επιστημονικα. Δωσε μου εξισωσεις σχετικα με τη γωνια προσπτωσης χορδης στο ταστο, σταθερα απορροφησης της κολλας, ποιες συχνοτητες φιλτραρει και τελικα τι κανει συχνοτικα το ξυλο απο κατω και τοτε τα λεμε.

Δεν εχεις να δωσεις τπτ.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #47 στις: 24/09/10, 13:34 »
τι λέτε.... ??

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #48 στις: 24/09/10, 14:45 »
τι λέτε.... ??


Ελα μου ντε... Εγω για να τσακωθω/trollαρω για τα μαονια παντα πηγαινα στο forum στο διπλανο μου bookmark, οχι στο kithara.  ;D
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Steinberger headless guitars??????
« Απάντηση #49 στις: 24/09/10, 18:14 »
....τις ξερετε? εχετε ακουσει καλα λογια...? μονο τον VH εχω δει να παιζει με κατι παρομοιο....οπως αυτο:

http://cgi.ebay.com/Steinberger-Spirit-GT-Pro-Standard-Electric-Guitar_W0QQitemZ380073655364QQihZ025QQcategoryZ2384QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem


δωστε τα φωτα σας...ευχαριστω

Φιλε μου τα φωτα κανενος δεν σου κανουν παρα μονο τα αυτια σου.Πας τη δοκιμαζεις και αν σου καθεται καλα στο χερι και σε ικανοποιει ο ηχος την χτυπας.Ειναι οπως η γκομενα ειτε σε φτιαχνει ειτε οχι δεν μπορει να σου πει ο αλλος αν σε φτιαχνει  η οχι..το ξερεις μονο εσυ.Εδω θα ακουσεις για ξυλα ποιοτητες και διαφορα θα χασεις το μυαλο σου...αλλα αμα τους βαλεις να ακουσουν καμια πχ plexiglass κιθαρα χωρις να την βλεπουν θα σου λενε λενε οτι ειναι maple η basswood η δεν ξερω και εγω τι.Αμα ακουγεται καλο ειναι καλο τερμα.Αμα ξεπερασεις αυτο που γραφει στο headstock η αυτο που βλεπεις και εμπιστευεσαι μονο αυτο που ακους και αισθανεσαι στα χερια σου δεν θες τιποτα αλλο.Τα υπολοιπα ειναι αμπελοφιλοσοφιες για να πινουμε τον καφε μας.
Civilize the mind make savage the Body

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
7878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/07, 06:00
από Jimi Pap
8 Απαντήσεις
11285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/07, 02:40
από Ioannis Anastassakis
4 Απαντήσεις
3174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 11:39
από Jezus
0 Απαντήσεις
1923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 03:22
από JimiDS
1 Απαντήσεις
2618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 17:15
από Jezus
1 Απαντήσεις
1972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/08, 13:59
από Jezus
1 Απαντήσεις
2209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 18:24
από dc
4 Απαντήσεις
2529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 17:32
από zepfan
0 Απαντήσεις
2288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/11, 18:44
από darthvader8119
0 Απαντήσεις
1205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/12, 14:22
από The Loner