Αποστολέας Θέμα: New Jackson  (Αναγνώστηκε 5792 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
New Jackson
« στις: 14/07/10, 22:03 »
γεια σας εδω και καιρο σκεφτομαι και μαζευω λεφτα για ν`αγορασω μια κιθαρα.
μου εκανε εντυπωση η jackson rr24m
http://www.thomann.de/gr/jackson_rr24m_rhoads_bk_w.htm

αλλα εχω καποιες απορειες.
1ον)το FRT-O2000 τι ειδους tremolo ειναι?

2ον)η κιθαρα με ebony εχει 1100 ευρω.γιατι αυτο?το maple θεωρειται κατωτερο σαν κατασκευη?δεν αντεχει στο χρονο?

3ον) σαν κατασκευη γενικα η συγκεκριμενη κιθαρα αν ξερει καποιος απο σας, αντεχει στο χρονο?και γενικα οι καινουριες κιθαρες αντεχουν?εννοειται θελει φρντιδα κ φροντιζα και θα φροντιζω τις κιθαρες μου...απλα το χω απορια.π.χ. οι παλιες κιθαρες αντεχουν ακομα και βλεπουμε πολλους να τις δινουν για διαφορους λογους.οι καινουριες ομως?

ξερω πως εχει μονο εναν διπλο και δεν με νοιαζει γιατι παιζω ΜΟΝΟ metal τιποτα αλλο...εχω αλλη κιθαρα αν χρειαστει να χρησιμοποιησω καθαρα.
αν καποιος εχει παιξει με τη συγκεκριμενη κιθαρα...ποια η γνωμη σας?
αυτα προς το παρον.
ευχαριστω ελπιζω να μη σας κουρασα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #1 στις: 14/07/10, 22:27 »
Ο εββενος υποτιθεται οτι ειναι πιο ακριβο ξυλο λογω σπανιοτητας> Τον αγοραζουν (υποτιθεται) ακριβοτερα, τον πουλανε ακριβοτερα... Αλλα βεβαια ολα εχουν να κανουν και με το θεμα μαρκετινγκ. Ετσι οταν κατι πουλαει πολυ μπορεις να του βαλεις πιο αλμυρη τιμη απο οτι κατι που δεν πουλαει και τοσο. Και σε τετοιες κιθαρες (και τετοια ειδη μουσικης) ο εββενος συνηθως ειναι πιο αρεστος απο οτι το maple, εστω και σαν θεμα εμφανισης (βλεπεις ο εββενος ειναι μαυρος και παει με την γενικοτερη αποψη των metal-οκιθαρων εμφανισιακα). Ηχητικα, το maple δεν εχει και τοση διαφορα με τον εββενο. Και τα 2 βγαζουν πριμα και εχουν σκασιμο και αττακα... Προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ το maple, νιωθω πως εχει πιο αερατο ηχο απο οτι ο εββενος και μου αρεσει πιο πολυ εμφανισιακα (ειδικα αν μιλησουμε για flame ή quilt maple ή birdseye maple).
Επισης το maple το χρησιμοποιουν πολυ για λαιμους λογω αντοχης κτλ, ενω τον εββενο συνηθως μονο για ταστιερα και οχι για ολο τον λαιμο...
Οποτε μην φοβασαι θεματα αντοχης κτλ. Τα περισσοτερα θεματα πανω σε κιθαρες παρομοιας τιμης, εχουν διαφορες απο αποψης σχεδιαστικης, εξοπλισμου (μαγνητες τρεμολο κτλ) και εμφανισης και οχι τοσο απο αποψης αντοχης, μακροβιοτητας κτλ.
Με λιγα λογια, αν σου αρεσει η κιθαρα και σε βολευει παρτην και μην κολας σε αστεια θεματα του τυπου αν ειναι καλυτερος ο εββενος ή το maple. Στην ουσια δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο μιας και μεταξυ εββενων και εκει υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα και μπορει να καταληξεις με κατωτερη ποιοτητα εββενου απο οτι ηταν η ποιοτητα του maple  ;)
Θελω να πω, μην αγχωνεσαι με τετοια θεματα... Παιξε την κιθαρα να δεις αν σου καθεται καλα, ακουσε την να δεις αν σου ακουγεται καλα και αν την γουσταρεις εμφανισιακα χτυπα την... Ολα τα αλλα ειναι περιττα.
τωρα το τρεμολο φανταζομαι οτι απλα ειναι καποιο licenced floyd rose που βγαζει η jackson... Μπορει να μην ειναι αυθεντικο floyd rose (που η αληθεια ειναι οτι τα original floyd rose made in Germany ειναι και τα καλυτερα), αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα ειναι ασχημο ή κατωτερο ποιοτικα απαραιτητα... Υπαρχουν πολλα αξιολογα τρεμολο licenced που αν δεν ξεπερνουν, τουλαχιστον φτανουν τα στανταρτς των original...
Οσο για τον μαγνητη, να ξερεις οτι τωρα ενδιαφερεσαι για metal, αλλα αργοτερα ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα θες να παιζεις και αλλα ειδη που ισως χρειαζονται περισσοτερη ηχητικη ευελιξια...
Εγω θα προτεινα να εχει και εναν neck μαγνητη η κιθαρα, αλλα περι ορεξεως...
Ετσι κι αλλιως να σαι σιγουρος οτι αν ξεκινησεις και συνεχισεις με την κιθαρα γενικοτερα, αποκλειεται να μεινεις στην μια κιθαρα και εναν ενισχυτη, οποτε να σαι σιγουρος οτι καποια στιγμη ειτε θα την αντικαταστησεις με κατι αλλο, ειτε απλα θα εχεις και 2η και 3η κοκ
Καλες αγορες ευχομαι και καλα παιξιματα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #2 στις: 14/07/10, 22:30 »
Έχει ένας φίλος μου τη λευκή RR24 με έβενο ταστιέρα. Πολύ στιβαρή και καλοφτιαγμένη. Όταν την έπαιξα, αποφάσισα ότι πρέπει πάσει θυσία κάποια στιγμή να πάρω κιθάρα με εβένινη ταστιέρα. Το χέρι γλιστράει και η επιφάνεια της είναι πολύ απαλή, πραγματικά πολύ ευκολόπαικτη. Χώρια που είναι πανέμορφη μαζί με τα mother of pearl inlays πάνω της... ;Ρ

Επίσης, έχει original floyd rose tremolo.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #3 στις: 14/07/10, 22:35 »
ευχαρισω μιτσακο με ωθεις στο να την αγορασω με αυτα που ειπες. ομως χμ...μηπως η διαφορα της rr24m ειναι κ το τρεμολο?
γιατι στο site της jackson την rr24M την εχει με Floyd rose O2000 ενω την rr24 ebony με σκετο floyd rose.(στα χαρακτηριστικα της καθε κιθαρας αυτα ε)

johnie πολυ χρησιμα που ειπες το ξεχναω το θεμα maple/ebony γιατι και σε μαυρη που τη θελω μου φαινεται πιο ομορφη με Maple.
κ δεν την βρηκα κ με neck..αν την εβρισκα θα την επαιρνα με Neck.
α ξεχασα να πω πως μενω κερκυρα οποτε δεν εχω τη δυνατοτητα να δοκιμασω καποια κιθαρα οποτε παω λιγο στα τυφλα.με ερωτησεις, βιντεο κ ετσι.ξερω δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα τι να κανω.




Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #4 στις: 15/07/10, 13:31 »
Για ηχο, δεν νομιζω οτι μπορω να επιβεβαιωσω τιποτα, μεταξυ maple rosewood και εβενου...Εμενα ολα ιδια μου φαινονται η κατα βαση, οχι τοσο σημαντικες οι διαφορες ωστε να πω οτι τις ακουω αλλα ισως να φταιει και το ειδος της μουσικης που παιζω...(metal!).

Τωρα απο πρακτικης αποψης 1000000 φορες εβενος, οχι μονο απο αισθηση (το πιο σκληρο και συμπαγες) αλλα και απο το γεγονος οτι ειναι πολυ ανθεκτικο στις αλλαγες του καιρου. Σε συνδυασμο με ενα λαιμο ο οποιος π.χ. ειναι απο quarter sawn ξυλο (κομμενο αλλιως δλδ, αντι οικονομικα ως προς τα νερα αλλα με κερδος στη σταθεροτητα) η ακομη καλυτερα πολλαπλων κομματιων με τα νερα κολλημενα αναποδα τοτε μπορεις μαλλον να περιμενεις ενα πολυ σταθερο ως προς την υγρασια οργανο...

Γιατι λοιπον δε βαζουν ολοι οι κατασκευαστες εβενο?

Δυο απαντησεις...

1) Μια πλακα εβενο μπορει να στοιχιζει 5-10 ευρω (σιγα το ποσο στο τελικο κοστος της κιθαρας)...μια πλακα rosewood μπορει να κοστιζει ουτε ενα ευρω. Πολλαπλασιαστε τη διαφορα με τα νουμερα κιθαρων που πουλανε η epiphone, squier, esp ltd κτλ και τα λεμε!!!

2) Ειναι τοσο σκληρο σα ξυλο που ενας φιλος οργανοποιος χρησιμοποιει ειδικα εργαλεια γεμιζει το ξυλουργειο καπνο απο το τριψιμο και...Η τριανταφυλλια και το σφενδαμι ειναι πιο ευκολα. Επιπροσθετα τα ταστα δεν μπορουν να μπουν πατητα αυτοματοποιημενα στο εργοστασιο γιατι θα σπασει ο εβενος απο την πιεση (λογω σκληροτητας). Μονο η jackson ειχε ενα συστημα που τα εβαζε ως ενα σημειο και μετα, τα πατουσαν εργατες. Για τετοια ειμαστε τωρα? Γιατι η PRS δεν εβγαζε εργοστασιακο μοντελο εβενο επι τοσο καιρο?

Υπαρχει και ινδικος εβενος, καφε...δεν ειναι ολοι μαυροι. Υπαρχει και σε σκουρο γκρι με μωβ γραμμες κλτ. Τα σουπερ μαυρα ειναι βαμμενα καποιες φορες (της gibson ξεβαφαν στο χερι μερικες ταστιερες SG faded απο τις πρωτες με εβενο ταστιερα!).

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #5 στις: 15/07/10, 13:46 »
Για ηχο, δεν νομιζω οτι μπορω να επιβεβαιωσω τιποτα, μεταξυ maple rosewood και εβενου...Εμενα ολα ιδια μου φαινονται η κατα βαση, οχι τοσο σημαντικες οι διαφορες ωστε να πω οτι τις ακουω αλλα ισως να φταιει και το ειδος της μουσικης που παιζω...(metal!).


Μην ανησυχεις, οποιο ειδος και να παιζεις, το ξυλο της ταστιερας δεν προκειται να το ακουσεις.  ;D
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #6 στις: 15/07/10, 15:43 »
Εγω θα διαφωνησω... Ειχα παιξει 2 ακριβως ιδιες κιθαρες σε ενα καταστημα παλιοτερα (συγκεκριμενα 2 fender HM για οποιον τις θυμαται). Η δοκιμη ειχε γινει με την μια κιθαρα να εχει maple ταστιερα και η αλλη rosewood. Στον ενισχυτη δεν ειχε αλλαξει καμια ρυθμιση και τις κιθαρες τις επαιζα εγω.
Ο ηχος ηταν αρκετα διαφορετικος και δεν μπορω αυτο να το αποδωσω πουθενα αλλου εκτος απο την διαφορετικη ταστιερα, μιας και μιλαμε για την ιδια κιθαρα και στις 2 περιπτωσεις, χωρις μετατροπες κτλ.
Τωρα, επειδη αλλος δεν ακουει τις διαφορες, αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν ή οτι δεν ειναι σημαντικες για καποιον. Σιγουρα μπορεις με eq και προενισχυτες να φερεις τον ηχο εκει που θες, αλλα αν θες να φτιαχνεις τον ηχο σου και μεσω της κιθαρας σου, τοτε οι αλλαγες στα ξυλα κανουν διαφορα και μαλιστα οχι τοσο αμελητεα... Προσοχη, δεν μιλαω για ηχογραφημενη κιθαρα, αλλα για κιθαρα που την παιζεις εκεινη την ωρα και την "νιωθεις" στα χερια σου και στα αυτια σου...
Μπορει καποιος να πει οτι ειναι ψυχολογικο το θεμα και οτι απλα πειθεις τον εαυτο σου οτι ακουγονται διαφορετικα 2 κιθαρες ιδιες κατα τα αλλα, αλλα στην περιπτωση μου τουλαχιστον δεν επαιζε κατι τετοιο... Η διαφορα ηταν για μενα αρκετα εμφανης με το maple να ειχε ελαφρως πιο vintage ηχο και πιο εντονα αλλα κοντρολαρισμενα πριμα και υψηλομεσαια. Την rosewood την ενιωσα πιο "επιθετικη", πιο ξυραφι (οχι με την εννοια των πριμων) αν με πιανετε...
Τωρα βεβαια στο θεμα εββενου-maple, οντως δεν νομιζω να υπαρχουν πολλες διαφορες μιας και τα 2 ξυλα σαν tonewoods εχουν πολυ παραπλησιο ηχο αν και θα ελεγα οτι γενικα η ακουστικη αισθηση που εχεις με το maple, ειναι λιγο πιο loose και πιο αερατη, ενω ο εββενος εχει πιο στακατη και συμπαγη αισθηση. Για αυτο τον λογο κι ολας συνηθιζεται να χρησιμοποιειται (ο εββενος) μαζι με μαονι στο σωμα σε metal προσανατολισμου κιθαρες.
Τελος απο αποψη αισθησης στο χερι, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, εμενα μου αρεσει περισσοτερο απο ολα τα ξυλα σε ταστιερα το maple και λιγοτερο  το rosewood με ενδιαμεση λυση τον εββενο...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/10, 15:45 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #7 στις: 15/07/10, 15:52 »
Εγώ μπορώ να δεχτώ ότι επηρεάζει τον ήχο με το δικό του τρόπο κάθε ξύλο.. Την αίσθηση όμως στα χέρια πώς την επηρεάζει? Αφού το χέρι δεν έρχεται σε επαφή με το ξύλο της ταστιέρας, παρά μόνο με τα τάστα! ??? Ίσως κάποια ξύλα παρέχουν καλύτερη αίσθηση εξαιτίας των χρωματισμών τους (βλέπεις καλύτερα την ταστιέρα κι αντιλαμβάνεσαι καλύτερα τα τάστα) αλλά και πάλι, αυτό δεν έχει να κάνει με τα χέρια..

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #8 στις: 15/07/10, 16:18 »
Ο ηχος ηταν αρκετα διαφορετικος και δεν μπορω αυτο να το αποδωσω πουθενα αλλου εκτος απο την διαφορετικη ταστιερα, μιας και μιλαμε για την ιδια κιθαρα και στις 2 περιπτωσεις, χωρις μετατροπες κτλ..


Εγω παλι εχω ακουσει τετοιες διαφορες σε δυο ολοιδια οργανα (παλι εργοστασιακα, αμονταριστα κλπ και με ιδια ταστιερα). Σε περιπτωση που δε φταιει το χρωμα που ηταν η μονη τους διαφορα, πιθανολογω να υπηρχε μια μικρη διαφορα στο υψος των μαγνητων, λιγο διαφορετικο action, η να ειχε παιχτει 10 λεπτα παραπανω η μια κιθαρα απο την αλλη. Η απλα και σε οργανα με τα ιδια ξυλα να υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες που το να προσπαθουμε να αποδωσουμε συγκεκριμενο ηχητικο χαρακτηρα σε συγκεκριμενα ξυλα να ειναι χαμενος κοπος.


Τεσπα, γνωμη μου ειναι αυτη, δε θα τσακωθουμε κιολας.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/10, 16:20 από Nikoubis »
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #9 στις: 15/07/10, 16:27 »
Μα δεν τσακωνομαστε, αποψεις καταθετουμε...
Και οι 2 κιθαρες ηταν του κουτιου, υποθετω λοιπον οτι ειχαν το ιδιο setup αν και να σου πω την αληθεια, με το υψος των μαγνητων δεν εχω δει διαφορα στον ηχο αλλα στο ποσο ενταση (και sustain) εχει η κιθαρα... οχι ομως οτι αλλαζει τα τονικα της χαρακτηριστικα.
Για το χρωμα δεν μπορω να εκφερω αποψη αν και υπαρχουν αρκετοι που λενε οτι λεπτα στρωματα βερνικιου nitro ειναι καλυτερα απο παχυ στρωμα πολυουρεθανης γιατι (ετσι λενε) με το nitro αναπνεει το ξυλο κτλ...
Τωρα για το θεμα αισθησης, μπορει η χορδη που πατας σε καθε φαση να στηριζεται στα ταστα και να μην ακουμπας κατω την ταστοερα οταν παιζεις, αλλα αυτο δεν γινεται παντα (εκτος αν εχεις scalloped ταστιερα η τεραστιου υψους ταστα). Αναλογως τι θες να κανεις, απο slide μεχρι vibrato με καθετη κινηση και απο bends μεχρι tapping, εχει επαφη αμεση με την ταστιερα (τουλαχιστον εγω εχω  :P ).
Αρα παιζει σημασια (για μενα) και η αισθηση στο χερι... Ειναι πολυ πιθανο αυτο να συμβαινει γιατι σε maple μπαινει συνηθως βερνικι απο πανω και ετσι γλυστραει (ή κολλαει) πιο πολυ απο οτι μια rosewood, στο maple δεν νιωθεις τα νερα του ξυλου, ενω στο rosewood νιωθεις και την παραμικρη "λακουβιτσα"...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #10 στις: 15/07/10, 16:27 »
οποτε παει στο υποκειμενικο το ξυλο καθε κιθαρας.ebony/maple/rosewood...

αν την παρω τελικα θα τους πω πριν τη στειλουν να της βαλουν seymour duncan blackouts...εχουν περισσοτερο gain σν μαγνητες και εχω ηδη emg 81 οποτε δν θα ταν κακο να εχω μια κιθαρα με seymour

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #11 στις: 15/07/10, 16:38 »
1 μαγνήτη έχει, οπότε ελπίζω να μην παραγγείλεις σετ... ;D

Πάντως, κράτα τη με τον 81 κι άμα δε σου κάνει, τότε ψάξου για Blackout Metal. Μπορεί έτσι να γλιτώσεις τα 100+ ευρώ.

Όσο για αυτό που ειπώθηκε για την αίσθηση στα χέρια και την επαφή του χεριού μόνο με τα τάστα, ομολογώ ότι χάθηκα λίγο... Τι ακριβώς εννοείς Gers, γιατί σε εμένα δεν έγινες απόλυτα κατανοητός. Σε slides, bends, pull-offs δεν υπάρχει επαφή με την ταστιέρα? ???

Προσωπικά, το χέρι μου ανεβοκατέβαινε την ebony ταστιέρα πολύ πιο χαλαρωμένο από τη rosewood. Οι κινήσεις μου έβγαιναν πιο εύκολα. Αυτό εννοώ με την αίσθηση στο χέρι.

Edit: Ε, άμα πληρώνεις μόνο +20, τότε πήγαινε για http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sahb2b_blk_blackout_metal.htm, θα έχεις και την επιλογή για 2 διαφορετικά output levels.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/10, 17:18 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #12 στις: 15/07/10, 16:47 »
ρωτησα τιμη...να μου τη στειλουν ετοιμη με το μαγνητη πανω και μου ειπαν 20 ευρω επιπλεον :O
καλη τιμη πιστευω.μονο την εγκατασταση πληρωνω λογικα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #13 στις: 15/07/10, 17:24 »
(Possessed sorry για τα άσχετα ποστ, αν είναι πες μου να ανοίξω άλλο θέμα)

@ mits@kos, Johnie

Τι να σας πω.. Ίσως είναι και θέμα τεχνικής, πώς έχει μάθει ο καθένας να παίζει, το στιλ του.. Προσωπικά, η κιθάρα μου έχει vintage τάστα και μάλιστα σκαμμένα όσο δεν πάει (την έχω χρόνια και δεν την έχω πάει για τρίψιμο).. Και σε γενικές γραμμές, η επαφή που έχουν τα δάκτυλά μου με το ξύλο της ταστιέρας είναι απο μηδενική εώς ελάχιστη.. Στην καινούρια fender ενός φίλου δε που φοράει jumbo τάστα, το ξύλο δεν το αισθάνομαι.. Έχω την εντύπωση πως και γυαλόχαρτο να είχε αντί για ξύλο, η αίσθηση θα ήταν η ίδια.. :P

Η jackson που αναφέρεται στο θέμα έχει κι αυτή jumbo τάστα.. Βέβαια δεν υπάρχει ένα μόνο είδος jumbo αλλά γενικά τα jumbo θεωρούνται από τα "μεγάλα"..

Αν σας έδεναν ένα μαντίλι γύρω από τα μάτια και σας έβαζαν να πάιξετε με μια ταστιέρα maple, μια rosewood και μια ebony, θα καταλαβαίνατε πιστεύετε διαφορά?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #14 στις: 15/07/10, 17:30 »
Mεταξυ rosewood και maple ναι, μεταξυ maple και ebony αμφιβαλλω (μιλαω για μενα παντα)...
Μπορει να εχεις δικιο για το θεμα τεχνικης... Εγω κανω αρκετο dig in (που λενε) και στην πενα και στα δαχτυλα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #15 στις: 15/07/10, 17:36 »
Mits@kos γι`αυτους τους μαγνητες ρωτησα κ γω.
αλλα οχι απο thomann  νταξει.

gers τι προβλημα να υπαρχει ισα ισα μαθαινω και κατι για τα ταστα/ξυλα. δυστυχως εχω παιξει μονο με rosewood και ισως ebony δεν θυμαμαι σιγουρα.
με maple οποτε...
εχω μια λιγο ακυρη απορια
το maple..σαν επιφανεια πως ειναι?θελω να πω, ειναι γυαλιστερο με λεια επιφανεια?η "σκετο"?οταν λεω σκετο, χμ, ......σαν μη-επεξεργασμενο ξυλο. οπως αυτα τα απλα που βρισκουμε στα ξυλουργια πεταμενα??
Λογικα το 1ο.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #16 στις: 15/07/10, 17:48 »
Χμμμ, η δική μου έχει medium frets και η επαφή με την ταστιέρα είναι ουσιαστικά αναπόφευκτη.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #17 στις: 15/07/10, 17:58 »
Aναλογως το φινιρισμα του λαιμου (και ταστιερας) εχεις ειτε σατινε αισθηση (ματ που δεν κολλαει το χερι πανω στο ξυλο, δεν "βεντουζωνει" δηλαδη σε γρηγορες κινησεις), ειτε gloss (γυλαιστερη επιφανεια, μερικα τετοια φινιρισματα "κολλανε" σε γρηγορες κινησεις του χεριου), ειτε natural που ειναι αβαφο ξυλο με πολλα περασματα απο κερια και ελαια... Το ποιο ειναι καλυτερο ειναι πολυ σχετικο... Αν το maple εχει νερα και figuring, απο αποψη αισθητικης ειναι πολυ ωραιοτερα τα gloss φινιρισματα... Απο αποψης αισθησης στο χερι, τα natural ειναι τα καλυτερα (για μενα) και απο αποψης πρακτικοτητας τα σατινε μιας και ουτε υπαρχει περιπτωση να κολλανε οπως μερικα gloss, ουτε αφηνουν εκτεθειμενο το ξυλο στη βρωμια, τον ιδρωτα και την γενικοτερη φθορα απο μεταβολες θερμοκρασιας/υγρασιας οπως τα natural/oiled  φινιρισματα...
Εγω τεινω να προτιμω τα γυαλιστερα γιατι και προστατευουν το ξυλο και τονιζουν ολα τα νερα του ξυλου και αν ειναι σωστα μελετημενα και δουλεμενα δεν "κολλανε" στο χερι... Απλα θελει λιγο προσοχη στο να παρεις το γυαλιστερο που σου κανει στο χερι ωστε να μην νιωθεις οτι κολλαει καπου... Βεβαια ακομα κι αν συμβαινει αυτο, μπορεις παντα να κανεις την πισω μερια του λαιμου απο gloss σε ματ με ενα ελαφρυ τριψιματακι με φινο ντουκοχαρτο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #18 στις: 15/07/10, 18:06 »
Καλα ισως ειναι και θεμα δαχτυλων...εγω προσωπικα θελω τα μεγαλυτερα ταστα που μπορω να βρω. Με τα αλλα δεν αισθανομαι καθολου ακριβεια στο παιξιμο...Για το αν παταω η οχι την ταστιερα την ωρα που παιζω μαλλον δεν την ακουμπαω και πολυ αλλα και σε κιθαρες που την παταω σιγουρα με μικρα ταστα παλι δεν βλεπω τεραστια-τεραστια διαφορα. Ωστοσο σε οσες εχουν εβενο αισθανομαι ολο το ...μερος αυτο της κιθαρας πιο συμπαγες και ακριβες...για μενα κατι το οποιο ειναι θεμιτο.

Dig in κανω και εγω παρα πολυ εχοντας φτασει σε σημειο να ματωνω τα δαχτυλα μετα το live!!!

Παντως το πλεονεκτημα maple quartersawn η neck through λαιμου με εβενο ταστιερα ειναι αδιαμφισβητητο απο πλευρας σταθεροτητας. Ετσι ναι θα την επαιρνα με εβενο, αλλα ειναι και το εμφανισιακο...Αμα γουσταρεις reverse ΑΕΚ/Αρη χρωματα θελεις maple σε μαυρο!

Ο εβενος σα ξυλο ειναι συνηθως λειο στις ταστιερες με απειροελαχιστες γραμμες αν μπορω να σου δωσω να καταλαβεις...


Οπως ειπα και πριν αν οι διαφορες ειναι εκει, εγω δε θα τις ακουσω ποτε με τους ενισχυτες και τον ηχο που κυνηγαω...

Απο την αλλη σιγα και την ομοιογενεια μεταξυ les paul-les paul και stratocaster-stratocaster. Εχουν κοινα στοιχεια, αλλα αναθεμα αν εχω βρει δυο ολοϊδιες διπλα διπλα σε ηχο. Ολες μικροδιαφορες μου φανηκαν να εχουν και εχω ενα φιλο φανατικο stratocasterα. Ειλικρινα, παντως αν δεν τον στεναχωρουσα και υπηρχε genie πρωτη ευχη εξαφανιστε τις telecaster η αλλαξτε τους μαγνητες σε EMG να αχρηστευτουν δευτερη ευχη δρομο η strat σα κιθαρα απο τον γαλαξια μας...

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Απ: New Jackson
« Απάντηση #19 στις: 15/07/10, 20:54 »
εξαφανιστε τις telecaster.
Σκληρό..! Ευτυχώς που:
1) δεν θες να στεναχωρήσεις το φίλο σου
2) δεν έχεις βρει ακόμα τζίνι
3) υπάρχουν και οι ASAT  :yeah

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #20 στις: 15/07/10, 22:24 »
Ε ναι ειμαι πολυ σκληρος και το παρατσουκλι μου παλια ειναι βιταμ!

Αν εβρισκα τζινι θα ευχομουνα να ηταν σα την ξανθια στην παλια τηλεοπτικη σειρα και θα εφευγα μαζι της για αλλο πλανητη!

Αντε για τις ASAT να κανουμε μια εξαιρεση!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #21 στις: 15/07/10, 22:51 »
Μην εξαφανίσετε τις tele!

Δώστε τις  σ'εμένα που τις εκτιμώ απεριόριστα...  :)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #22 στις: 16/07/10, 08:02 »
Εbony rulez  :metal
 
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: New Jackson
« Απάντηση #23 στις: 17/07/10, 09:28 »
εν τελει, λεω να παρω αυτη τη κιθαρα.
οποιος εχει παιξει με την rr24m ποια η γνωμη του?
το επιπεδο μου ειναι...shredding το πολυ.κ προσπαθω sweep picking.
ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσα να βρω γι`αυτο που ψαχνω, σε αυτα τα λεφτα?
ευχαριστω κ παλι

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
8200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 17:41
από TheChoulakos
35 Απαντήσεις
11128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 12:10
από KK666
38 Απαντήσεις
11155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 12:17
από Raz
11 Απαντήσεις
5057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/10, 13:23
από jackson
10 Απαντήσεις
3612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/10, 20:09
από awarlord
7 Απαντήσεις
3249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/11, 18:09
από Lo.Lee.Ta
8 Απαντήσεις
3588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/14, 23:36
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
3953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/14, 23:58
από PeTpEt
0 Απαντήσεις
3509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/15, 14:52
από ramone21
7 Απαντήσεις
23887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/16, 20:36
από AnimaPura