Αποστολέας Θέμα: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€  (Αναγνώστηκε 32952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
παιδια ψαχνω ηλεκτρικη κιθαρα του στυλ les paul  για μπλουζ και ροκ !!! αν εχετε καμια καλη ιδεα γραψτε την εδω !!
ακομα θελω να μου πειτε τι ενισχητη μπορει να θελει μια μικρη συναβλια σε ενα σχολιο η καμια πλατεια !!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Nicos_metal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • Metal is my religion \m/
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #1 στις: 03/12/08, 16:03 »
Γιατι δεν πας σε μαγαζια να δοκιμασεις κιθαρες και αναλογως με το γουστο σου και ποιοτητα κιθαρας διαλεγεις και παιρνεις.Ριξε και μια ματια εδω http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?gk=&bn=&sw=epihone+les+paul&oa=smb Τωρα για ενισχιτη που λες εξαρταται ποσα χρηματα διαθετεις και ποιος ηχος απο τους ενισχητες θα ταιριαζει στο παιξιμο(στυλ) σου.Για τον λογο που λες οτι χρειαζεσαι τον ενισχιτη πιστευω ενας 50βατ θα ηταν αρκετα καλος εννοειται οτι μερικες φορες μπορει να χρειαστεις και μικροφωνο μπροστα στον ενισχιτη(περισσοτερο για ανοιχτους χωρους οπως η πλατειες που λες).ελπιζω να βοηθησα καπως. :)
take a Look to the sky just before you die is the last time you will

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #2 στις: 03/12/08, 16:28 »
παιδια ψαχνω ηλεκτρικη κιθαρα του στυλ les paul...
τι ενισχητη μπορει να θελει μια μικρη συναβλια...

Ψάξε εδώ μέσα! Έχει πολλά threads πάνω σε αυτά που ρωτάς και θα πάρεις πολλές απαντήσεις. Έτοιμες λύσεις δεν υπάρχουν γιατί σε κάθε άνθρωπο αρέσουν διαφορετικά πράγματα.
Ψάξε και στις αγγελίες! Έχει καλά πράγματα και ευκαιρίες.

Όπως κατάλαβες, έχεις πολύ δουλειά να κάνεις  :P Τα καλά τα αποκτάς με κόπο  ;D
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #3 στις: 03/12/08, 16:31 »
οκ .. ειδα τις κιθαρες !!! μαλλον την ephiphone les paul custom θα παρω αλλα δεν ειμε σιγουρος για την ποιοτητα , εχει ιδια ποιοτητα με την gibson παραδειγματος χαρη . η ειναι τιποτα ψευτουρες σαν τις Cort ?? ??? ??? :-\

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #4 στις: 03/12/08, 16:47 »
Μάλλον δεν είδες και πολλά  ;D

Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι οι Cort είναι "ψευτούρες"; Είχα την εντύπωση ότι είναι τίμια και καλά όργανα, σε καλά χρήματα και δεν νομίζω να πέφτω πολύ έξω.

Λέω να ξαναψάξεις εδώ μέσα αλλά με περισσότερη υπομονή αυτή τη φορά.  :)
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #5 στις: 03/12/08, 20:27 »
Εγω λεω να ψαχτεις γενικοτερα και να μην βγαζει9ς αερα πατερα συμπερασματα.....

Αν οι Cort ειναι "ψευτουρες" ,οπως τις αποκαλεσες, και μη τιμια οργανα....
Εγω βαζω την κιθαρα μου φωτια και σταματαω να παιζω γενικα.... ;D ;D ;D

Παντως περα απο την πλακα oi Cort ειναι παρα πολυ καλα οργανα για την τιμη τους...

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #6 στις: 03/12/08, 20:49 »
εγω πιστεβω το αντιθετο γιατι οταν εψαχνα για ηλεκτρακουστικη κιθαρα βρηκα μια cort με 680€ και μια Ibanez PF60 με 460€. Η κιθαρες cort ειναι υπερβολικα λεπτες για ακουστικες , δεν εχουν καλο ηχο και στα κατω ταστα φαλτσαρουν , στον ενισχητη ακουγετε μια βαβουρα σαν να ακους μηχανακι με εξατμιση Venom και το σχημα τους ειναι σαν κλασσικη με μεταλικες χορδες !!! Ακομα εχω παιξει αρκετες φορες με τετοια κιθαρα λογο του οτι εχει η ξαδερφη μου και το μπρατσο της ειναι σαν ξυλο μπαμπου !!!  :faint: . κατα την αποψη μου οι cort ειναι ψευτικες , μπορει να κανω λαθος αλλα δεν μπορω να αλλαξω το γουστο μου με βαση τις cort !!!

γουστα ειναι αυτα !!!
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/08, 20:50 από Γεννημενος Κιθαρίστας!!! »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #7 στις: 03/12/08, 21:22 »
εγω πιστεβω το αντιθετο γιατι οταν εψαχνα για ηλεκτρακουστικη κιθαρα βρηκα μια cort με 680€ και μια Ibanez PF60 με 460€. Η κιθαρες cort ειναι υπερβολικα λεπτες για ακουστικες , δεν εχουν καλο ηχο και στα κατω ταστα φαλτσαρουν , στον ενισχητη ακουγετε μια βαβουρα σαν να ακους μηχανακι με εξατμιση Venom και το σχημα τους ειναι σαν κλασσικη με μεταλικες χορδες !!! Ακομα εχω παιξει αρκετες φορες με τετοια κιθαρα λογο του οτι εχει η ξαδερφη μου και το μπρατσο της ειναι σαν ξυλο μπαμπου !!!  :faint: . κατα την αποψη μου οι cort ειναι ψευτικες , μπορει να κανω λαθος αλλα δεν μπορω να αλλαξω το γουστο μου με βαση τις cort !!!

γουστα ειναι αυτα !!!
δεν κατάλαβα όλα όσα είπες αλλά δεν πιστεύω οι κόρτ να έχουν μπράτσο απο ξύλο μπαμπού
εκτός αν μιλάς για bc rich και μπερδευτίκαμε

οταν λές οτι το σχήμα τους είναι σαν κλασική με μεταλικές χορδές τι εννοείς?έχω δεί κόρτ σε σχήμα stratocaster και σε σχήμα των rg και σε σχήμα lp(les paul)

αν βάλεις μία κόρτ σε ένα rectifier δεν παίζει να ακούγεται σαν μηχανάκι,τώρα αν το έχεις βάλει σε ένα stagg 15 watt,και μία lp custom να έβαζες πάλι μηχανάκι θα θύμιζε πιστεύω

<<εγω πιστεβω το αντιθετο γιατι οταν εψαχνα για ηλεκτρακουστικη κιθαρα βρηκα μια cort με 680€ και μια Ibanez PF60 με 460€>>
τι εννοωείς με αυτό?μπορείς να βρείς διάφορες κιθάρες σε διάφορες μάρκες..
πάντως αυτή η ibanez που σύγκρινες με την cort παίζει να είναι 3-4 φορές κατώτερη,με μόνο υπέρ το ότι πάνω στο χέντστοκ λεεί ibanez και είσαι πιο μούρη στα γκομενάκια οταν παίζεις(ου ρε.. :puke:)

 κατα την αποψη μου οι cort ειναι ψευτικες , μπορει να κανω λαθος αλλα δεν μπορω να αλλαξω το γουστο μου με βαση τις cort !!!

γουστα ειναι αυτα !!!


δεν είναι θέμα γούστου,οταν λές οτι μία κιθάρα είναι ψεύτικη.οι κόρτ είναι για κάποιο αρχάριο που θέλει να πάρει μια κιθάρα να μάθει,αν εσύ ψάχνεις για καλό ήχο και κοιτάς ακόμα κόρτ..σταμάτα να κοιτάς κόρτ κοίτα αλλού ;D
απλά δεν μπορείς να λές οτι είναι χάλια και να μην το αιτιολογείς και να ξαναλές οτι είναι χάλια


ξέρω είναι άσχημο να σε πιάνουν απο τα μούτρα.. ;D :flamed:
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #8 στις: 03/12/08, 22:06 »
εγω πιστεβω το αντιθετο γιατι οταν εψαχνα για ηλεκτρακουστικη κιθαρα βρηκα μια cort με 680€ και μια Ibanez PF60 με 460€. Η κιθαρες cort ειναι υπερβολικα λεπτες για ακουστικες , δεν εχουν καλο ηχο και στα κατω ταστα φαλτσαρουν , στον ενισχητη ακουγετε μια βαβουρα σαν να ακους μηχανακι με εξατμιση Venom και το σχημα τους ειναι σαν κλασσικη με μεταλικες χορδες !!! Ακομα εχω παιξει αρκετες φορες με τετοια κιθαρα λογο του οτι εχει η ξαδερφη μου και το μπρατσο της ειναι σαν ξυλο μπαμπου !!!  :faint: . κατα την αποψη μου οι cort ειναι ψευτικες , μπορει να κανω λαθος αλλα δεν μπορω να αλλαξω το γουστο μου με βαση τις cort !!!

γουστα ειναι αυτα !!!
δεν κατάλαβα όλα όσα είπες αλλά δεν πιστεύω οι κόρτ να έχουν μπράτσο απο ξύλο μπαμπού
εκτός αν μιλάς για bc rich και μπερδευτίκαμε

οταν λές οτι το σχήμα τους είναι σαν κλασική με μεταλικές χορδές τι εννοείς?έχω δεί κόρτ σε σχήμα stratocaster και σε σχήμα των rg και σε σχήμα lp(les paul)

αν βάλεις μία κόρτ σε ένα rectifier δεν παίζει να ακούγεται σαν μηχανάκι,τώρα αν το έχεις βάλει σε ένα stagg 15 watt,και μία lp custom να έβαζες πάλι μηχανάκι θα θύμιζε πιστεύω

<<εγω πιστεβω το αντιθετο γιατι οταν εψαχνα για ηλεκτρακουστικη κιθαρα βρηκα μια cort με 680€ και μια Ibanez PF60 με 460€>>
τι εννοωείς με αυτό?μπορείς να βρείς διάφορες κιθάρες σε διάφορες μάρκες..
πάντως αυτή η ibanez που σύγκρινες με την cort παίζει να είναι 3-4 φορές κατώτερη,με μόνο υπέρ το ότι πάνω στο χέντστοκ λεεί ibanez και είσαι πιο μούρη στα γκομενάκια οταν παίζεις(ου ρε.. :puke:)

 κατα την αποψη μου οι cort ειναι ψευτικες , μπορει να κανω λαθος αλλα δεν μπορω να αλλαξω το γουστο μου με βαση τις cort !!!

γουστα ειναι αυτα !!!


δεν είναι θέμα γούστου,οταν λές οτι μία κιθάρα είναι ψεύτικη.οι κόρτ είναι για κάποιο αρχάριο που θέλει να πάρει μια κιθάρα να μάθει,αν εσύ ψάχνεις για καλό ήχο και κοιτάς ακόμα κόρτ..σταμάτα να κοιτάς κόρτ κοίτα αλλού ;D
απλά δεν μπορείς να λές οτι είναι χάλια και να μην το αιτιολογείς και να ξαναλές οτι είναι χάλια


ξέρω είναι άσχημο να σε πιάνουν απο τα μούτρα.. ;D :flamed:

για ηλεκτροακουστικές cort μίλησε ο άνθρωπος! ;)

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #9 στις: 03/12/08, 22:26 »
εγω πιστεβω το αντιθετο γιατι οταν εψαχνα για ηλεκτρακουστικη κιθαρα βρηκα μια cort με 680€ και μια Ibanez PF60 με 460€. Η κιθαρες cort ειναι υπερβολικα λεπτες για ακουστικες , δεν εχουν καλο ηχο και στα κατω ταστα φαλτσαρουν , στον ενισχητη ακουγετε μια βαβουρα σαν να ακους μηχανακι με εξατμιση Venom και το σχημα τους ειναι σαν κλασσικη με μεταλικες χορδες !!! Ακομα εχω παιξει αρκετες φορες με τετοια κιθαρα λογο του οτι εχει η ξαδερφη μου και το μπρατσο της ειναι σαν ξυλο μπαμπου !!!  :faint: . κατα την αποψη μου οι cort ειναι ψευτικες , μπορει να κανω λαθος αλλα δεν μπορω να αλλαξω το γουστο μου με βαση τις cort !!!

γουστα ειναι αυτα !!!
δεν κατάλαβα όλα όσα είπες αλλά δεν πιστεύω οι κόρτ να έχουν μπράτσο απο ξύλο μπαμπού
εκτός αν μιλάς για bc rich και μπερδευτίκαμε

οταν λές οτι το σχήμα τους είναι σαν κλασική με μεταλικές χορδές τι εννοείς?έχω δεί κόρτ σε σχήμα stratocaster και σε σχήμα των rg και σε σχήμα lp(les paul)

αν βάλεις μία κόρτ σε ένα rectifier δεν παίζει να ακούγεται σαν μηχανάκι,τώρα αν το έχεις βάλει σε ένα stagg 15 watt,και μία lp custom να έβαζες πάλι μηχανάκι θα θύμιζε πιστεύω

<<εγω πιστεβω το αντιθετο γιατι οταν εψαχνα για ηλεκτρακουστικη κιθαρα βρηκα μια cort με 680€ και μια Ibanez PF60 με 460€>>
τι εννοωείς με αυτό?μπορείς να βρείς διάφορες κιθάρες σε διάφορες μάρκες..
πάντως αυτή η ibanez που σύγκρινες με την cort παίζει να είναι 3-4 φορές κατώτερη,με μόνο υπέρ το ότι πάνω στο χέντστοκ λεεί ibanez και είσαι πιο μούρη στα γκομενάκια οταν παίζεις(ου ρε.. :puke:)

 κατα την αποψη μου οι cort ειναι ψευτικες , μπορει να κανω λαθος αλλα δεν μπορω να αλλαξω το γουστο μου με βαση τις cort !!!

γουστα ειναι αυτα !!!


δεν είναι θέμα γούστου,οταν λές οτι μία κιθάρα είναι ψεύτικη.οι κόρτ είναι για κάποιο αρχάριο που θέλει να πάρει μια κιθάρα να μάθει,αν εσύ ψάχνεις για καλό ήχο και κοιτάς ακόμα κόρτ..σταμάτα να κοιτάς κόρτ κοίτα αλλού ;D
απλά δεν μπορείς να λές οτι είναι χάλια και να μην το αιτιολογείς και να ξαναλές οτι είναι χάλια


ξέρω είναι άσχημο να σε πιάνουν απο τα μούτρα.. ;D :flamed:

για ηλεκτροακουστικές cort μίλησε ο άνθρωπος! ;)
oops!
πάλι όμως πολλά απο αυτά που είπα ισχίουν
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #10 στις: 04/12/08, 11:08 »
Δεν γνωρίζω πολλά για τις ηλεκτρακουστικές Cort αλλά θεωρώ ότι η φιλοσοφία μιας εταιρίας ισχύει σε όλο το φάσμα των προϊόντων της. Γνωρίζουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα ποιά είναι η Cort και τι κιθάρες φτιάχνει. Ο Γεννημενος Κιθαρίστας!!! έχει διαφορετική άποψη. Σεβαστή! Τελεία και παύλα.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #11 στις: 04/12/08, 15:25 »
ακριβως !!!  ;D αν μπορειτε να μου πειτε πια ειναι η διαφορα αναμεσα σε gibson με ephiphone θα σας ημουν ευγνομων !!! :eee: γιατι θελω να παρω μια ephiphone les paul custom η studio και δεν μπορω να καταλαβω την διαφορα με την gibson αφου η ephiphone ειναι απλα μια θυγατρικη της !!! ???

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #12 στις: 04/12/08, 17:06 »
Η απαντηση στην απορια σου ειναι το πιο λογικο συμπερασμα που βγαινει απο τα λεγομενα σου...
"Πολλα Ευρω και ποιοτητα..."

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #13 στις: 04/12/08, 17:21 »
ακριβως !!!  ;D αν μπορειτε να μου πειτε πια ειναι η διαφορα αναμεσα σε gibson με ephiphone θα σας ημουν ευγνομων !!! :eee: γιατι θελω να παρω μια ephiphone les paul custom η studio και δεν μπορω να καταλαβω την διαφορα με την gibson αφου η ephiphone ειναι απλα μια θυγατρικη της !!! ???
Αφού θες lp γτ δεν κοιτας και τις tokai ή τις Greco στο λέω γτ από ότι έχω ακούσει δίνεις λιγότερα από αυτά που θα δώσεις για μια epiphone η gibson και η ποιότητα είναι καλύτερη

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #14 στις: 04/12/08, 17:45 »
ακριβως !!!  ;D αν μπορειτε να μου πειτε πια ειναι η διαφορα αναμεσα σε gibson με ephiphone θα σας ημουν ευγνομων !!! :eee: γιατι θελω να παρω μια ephiphone les paul custom η studio και δεν μπορω να καταλαβω την διαφορα με την gibson αφου η ephiphone ειναι απλα μια θυγατρικη της !!! ???
Αφού θες lp γτ δεν κοιτας και τις tokai ή τις Greco στο λέω γτ από ότι έχω ακούσει δίνεις λιγότερα από αυτά που θα δώσεις για μια epiphone η gibson και η ποιότητα είναι καλύτερη
Δεν ξέρω πως έχει δημιουργηθεί αυτή η άποψη για τις Tokai.. Υπάρχει κανένας από εδώ που να έχει ή τουλάχιστον να έχει παίξει αρκετά για να δει τα θετικά και τα αρνητικά της; Σαφώς και μπορεί να είναι ανώτερες από τις Epiphone αλλά και από τις Gibson; Όσο και να μην γουστάρω τα contours της Gibson όσες φορές τυχαίνει να κουμπώσω μία στον ενισχυτή μου, μια διαφορά σε σχέση με άλλες κιθάρες τη νιώθω.. Τώρα τελευταία το συγκεκριμένο statement το βλέπω σε πολλά posts και αρχίζω να ανησυχώ.. Όχι για το ότι μπορεί να είναι αλήθεια, αλλά για το πόσο "παπαγαλάκι" τείνει να γίνει το kithara.. ::)

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #15 στις: 04/12/08, 22:38 »
δεν τις ξερω αυτες τις tokai και τις Creco !!! τι κιθαρες ειναι ??? εχουν την ποιοτητα των ephiphone η των Gibson ?? και το αλλο που δεν ξερω ειναι το αν τις εχει το καταστημα με μουσικα οργανα που παω!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #16 στις: 04/12/08, 23:09 »
ειπες οτι θελεις κιθαρα σε style les paul, απο 500 - 700ε. 1ον οσο αναφορα τις Epiphone les paul, ειναι πολυ βαριες κ εχουν σχετικα ''χοντρο'' Body   (σε σχεση με τις Gibson), + οτι μ λενε οτι δεν αξιζει να παρεις epiphone πανω απο 450e, τωρα εγω σου δινω 2 λυσεις σε αυτο που ζητας:
Ibanez Art: http://www.thomann.de/gr/ibanez_art500dvs.htm
Prs Tremonti: http://www.thomann.de/gr/prs_tremonti_se_black_egitarre.htm

ελπιζω να βοηθησα :)

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #17 στις: 04/12/08, 23:15 »
η ibanez μου αρεσει ποιο πολυ !!! θα το σκεφτω γιατι μου αρεσει οσο οι lep paul ( εχω παιξει πολλες φορες με ephiphone και δεν εχει κανενα ιδιαιτερο βαρος !!! τωρα βασικα θα παω στο καταστημα και θα δοκιμασ πολλες μεχρι να βρω αυτη που μου ταιριαζει!!!  ;D)

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #18 στις: 04/12/08, 23:22 »
η ibanez μου αρεσει ποιο πολυ !!! θα το σκεφτω γιατι μου αρεσει οσο οι lep paul ( εχω παιξει πολλες φορες με ephiphone και δεν εχει κανενα ιδιαιτερο βαρος !!! τωρα βασικα θα παω στο καταστημα και θα δοκιμασ πολλες μεχρι να βρω αυτη που μου ταιριαζει!!!  ;D)

τσεκαρε gretsch,hagstrom,godin κλπ

απότι ακουw σε αυτα τα λεφτά έχουν ωραια μοντελάκια,και απότι λένε καλύτερα σε σχέση με τα αντίστοιχα epi,fender

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #19 στις: 05/12/08, 11:09 »
Αφού θες lp γτ δεν κοιτας και τις tokai ή τις Greco στο λέω γτ από ότι έχω ακούσει δίνεις λιγότερα από αυτά που θα δώσεις για μια epiphone η gibson και η ποιότητα είναι καλύτερη

Δεν ξέρω πως έχει δημιουργηθεί αυτή η άποψη για τις Tokai.. Υπάρχει κανένας από εδώ που να έχει ή τουλάχιστον να έχει παίξει αρκετά για να δει τα θετικά και τα αρνητικά της; Σαφώς και μπορεί να είναι ανώτερες από τις Epiphone αλλά και από τις Gibson;...


Ο faser έχει δίκιο. Το παρατραβήξαμε λίγο.

Είμαι κάτοχος 2 Greco (όχι Tokai) και είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος με αυτές. Έχω παίξει με αρκετές Epi και κάποιες Gibson, όχι όμως με Gibson αξίας 5-10.000 €. Δεν μπορούμε να τα βάλουμε όλα σε ένα σακί και να πούμε ότι οι Greco ρίχνουν στις Gibson. Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι για "ίδιας" ποιότητας όργανο δίνεις πολύ λιγότερα χρήματα αν επιλέξεις Greco ή Tokai.

Παράδειγμα: έχω μια Greco στις αγγελίες (http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=5167). Πωλείται 330 €. Για να αγοράσεις μια αντίστοιχη Gibson του 80 σε τόσο καλή κατάσταση θέλεις 2.000 €, ίσως και περισσότερα.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #20 στις: 05/12/08, 14:49 »
 α ειναι ιδια με gibson . μια τετοια καινουρια ποσο κανει ??? με χρυσους μαγνητες βεβαια και σε μαβρο χρωμα !! :king:

Αποσυνδεδεμένος MrPumpkin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #21 στις: 05/12/08, 15:15 »
ρε μακακα παρε καμια Φεντερ

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #22 στις: 05/12/08, 20:57 »
fender??? εχω τετοια απλα θελω να εχω μια ολο δικη μου αυτη ειναι του πατερα μου που μου την εδωσε!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #23 στις: 05/12/08, 21:21 »
ρε μακακα παρε καμια Φεντερ
σκέτο τέρας ευγαίνιας!
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτρικη κιθαρα στα 600€ με 700€
« Απάντηση #24 στις: 06/12/08, 01:30 »
ρε μακακα παρε καμια Φεντερ
σκέτο τέρας ευγαίνιας!

οχι ρε, απλα ειναι ο ορισμος του κλασικου ελληνα οταν εκφραζει γνωμες , ολοι ετσι κανουμε :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
14449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/04, 16:14
από Αύγουστος
18 Απαντήσεις
6805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 17:26
από Ommadawn
53 Απαντήσεις
72819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 12:08
από psit kostas
49 Απαντήσεις
18041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:08
από thanasis93
11 Απαντήσεις
5498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 17:29
από Vicarious
9 Απαντήσεις
5570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 09:20
από Arg0
3 Απαντήσεις
6828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 23:49
από RORY GALLAGHER
21 Απαντήσεις
11761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 06:29
από Sbiblerubleb
4 Απαντήσεις
3080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 18:15
από Paul C Deadpunk
2 Απαντήσεις
3012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/09, 01:25
από Gabriel6th