Αποστολέας Θέμα: Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 200962 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Mπα, εκει που εχει φτασει το πετρελαιο συμφερει!  ;D
Μπορεις να κανεις την συνδεσμολογια και να βγαλεις δυο εξοδους απο τον εξασθενητη (attenuator  ;D ) που ηδη εχεις φτιαξει φανταζομαι (αν το εχεις φτιαξει με 2χ8Ω αντιστασεις και οχι με L-pad δηλαδη).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
8 ομ το μεγαφωνο του ενισχυτή (10΄) + 8 ομ αντίσταση σε σειρά = 16 ομ
8 ομ η καμπίνα (12΄) + 8 ομ αντίσταση σε σειρά = 16 ομ
και τα δύο αυτά παράλληλα  = 8 ομ , και πάνε στον ενισχυτή
θα παίξουν και τα δύο αλλά μάλλον θα έχουμε και πολύ "ζέστη" απο τις αντιστάσεις (αντιοικολογικό)
Έχε υπ'όψιν σου ότι έτσι θα παίζουν στην μισή ένταση.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
καλησπέρα και απο μένα , θέλω να το χρησιμοποιήσω το attenuator σε 30 w  λαμπάτο και να μπορεί να μου κατεβάζει την ένταση σε 1/4  δηλάδή να παίζω με τον peavey στο 3 άλλα σε σχέδιο  για 16 ΩΜ ηχείο ποιο να προτιμήσω ;
υ.π κάπου είδα οτι έλεγε οτι για να αλλάξουμε θέση πρεπει να σβήνουμε τον ενησχυτή, έχει λυθεί αυτό το θέμα αν σε περίπτωση  ξεχαστούμε υπάρχει πιθανότητσα να κάψουμε τις λάμπες η τον ενισχυτή?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
καλησπέρα και απο μένα , θέλω να το χρησιμοποιήσω το attenuator σε 30 w  λαμπάτο και να μπορεί να μου κατεβάζει την ένταση σε 1/4  δηλάδή να παίζω με τον peavey στο 3 άλλα σε σχέδιο  για 16 ΩΜ ηχείο ποιο να προτιμήσω ;
Γειά σου και από εδώ, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα από αυτά τα δύο έτοιμα κυκλώματα:
Αν δεν σε ενδιαφέρει το Headphones Out τότε μπορείς από την πρώτη λύση να παραλείψεις όλο το σχετικό κύκλωμα και να κρατήσεις μόνο το LPad και την Αντίσταση σε σειρά του.

υ.π κάπου είδα οτι έλεγε οτι για να αλλάξουμε θέση πρεπει να σβήνουμε τον ενησχυτή, έχει λυθεί αυτό το θέμα αν σε περίπτωση  ξεχαστούμε υπάρχει πιθανότητσα να κάψουμε τις λάμπες η τον ενισχυτή?
Αυτό αφορά την αλλαγή των διακοπτών στο πιο πολύπλοκο κύκλωμα. Καλό είναι να είναι ο ενισχυτής στο Standby ή ΚΑΤ ΕΛΑΧΙΣΤΟΝ να μην ακούγεται καθόλου ήχος από το μεγάφωνο. Αν τηρηθούν αυτά δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.

Αντίθετα το LPAD μπορεί να ρυθμίσει το attenuation ότι ώρα θέλουμε, ακόμα και όταν παίζουμε χωρίς κίνδυνο για τον ενισχυτή.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος BOULIS13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Έχε υπ'όψιν σου ότι έτσι θα παίζουν στην μισή ένταση.
Το είχα "υπο την υποψία μου" (Ζήκος)  ;D .
Να υποθέσω ότι η άλλη μισή γίνεται θερμότητα στις αντιστάσεις (?)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/13, 13:59 από BOULIS13 »

Αποσυνδεδεμένος BOULIS13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Mπα, εκει που εχει φτασει το πετρελαιο συμφερει!  ;D
Μπορεις να κανεις την συνδεσμολογια και να βγαλεις δυο εξοδους απο τον εξασθενητη (attenuator  ;D ) που ηδη εχεις φτιαξει φανταζομαι (αν το εχεις φτιαξει με 2χ8Ω αντιστασεις και οχι με L-pad δηλαδη).

Τον έχω φτιάξει με αντιστάσεις (φωτο στη σελιδα 7) .Από πιο σημείο του κυκλώματος όμως πρέπει να τραβήξω 2 εξόδους ??
Δεν το πολυκατέχω το ηλεκτρονικό σπόρ.Μόνο λόγω των σουπερ ντούπερ αναλυτικών εικονογραφήσεων του adr1anos τα κατάφερα ως εδώ.
Έφτιαξα ακριβώς αυτο :



Αποσυνδεδεμένος BOULIS13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ


Να υποθέσω ότι το  κύκλωμα των 2 παράλληλων επιπέδων των 16Ohm το κάθε ένα :
|-- 8ohm --------- 8Ohm------|
|                            |
|--8Ohm -----------8Ohm -----|


Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο :


|-- 8ohm ---- Speaker(8Ohm)ΕΝΙΣΧΥΤΗ--|
     
|--8Ohm ------Speaker(8Ohm)ΚΑΜΠΙΝΑΣ--|

αλλά μάλλον θα πρέπει να ανακατασκευαστεί συνολικά .
και atennuator/headphones και αυτό ταυτόχρονα δεν το βλέπω.


« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/13, 14:00 από BOULIS13 »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ναι, αυτή είναι η αρχική συνδεσμολογία που είχες αναφέρει, που παίζει στην μισή ένταση, και σωστά δεν κάνει για κάτι άλλο από θέμα attenuation..


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
andriane καλησπέρα ξανά θα ήθελα να μάθω ποιες είναι οι διαστάσεις του lpad απο tube down αν ειναι δυνατών,  γιατί σκέφτομαι να φτιάξω μια ρακιέρα με αρκετά απο τα Diy σου 
θα ήθελα να σε ρωτήσω με ποιο  τρόπο θα μπορέσω να τροφοδοτήσω  το rack  με 12v εξωτερικό  μετασχηματιστή για να δουλέψω 1-2  pc- fans και επίσεις αν είναι καλή ιδέα σε ένα rack να έχουμε 2 ξεχωριστά κυκλώματα ανεξάρτητα μεταξύ τους πχ μαζί με το attenuator  πχ και ενα eq  η κάποιο κομπρεσσορα  ή κάποιο ποιο σχετικό  κύκλωμα  ή θα υπάρχει πρόβλημα με παρεμβολές κ.τ.λ ;
και κάτι ακόμα στο εγγύς μέλλον θα μπορούσα  να φτιάξω για τις ρακιέρες μου foot switch ?
Eυχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/13, 16:29 από kiwi »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..θα ήθελα να μάθω ποιες είναι οι διαστάσεις του lpad απο tube down..
Τις έχει το TubeTown:

με ποιο  τρόπο θα μπορέσω να τροφοδοτήσω  το rack  με 12v εξωτερικό  μετασχηματιστή
Mπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο εξωτερικό τροφοδοτικό θέλεις, απλά να έχεις υπ'όψιν σου ότι τα περισσότερα DIY κυκλώματα εδώ είναι σχεδιασμένα για 9 volts.

για να δουλέψω 1-2  pc- fans
Τα πετάλια κιθάρας δεν αναπτύσουν θερμοκρασίες που απαιτούν fans, το δε attenuator έχει αντιστάσεις με ψύκτρες ήδη. Τα fans είναι πολύ πιθανόν να βγάλουν θόρυβο στα ηλεκτρονικά, οπότε ξέχασε τα.

..αν είναι καλή ιδέα σε ένα rack να έχουμε 2 ξεχωριστά κυκλώματα ανεξάρτητα μεταξύ τους πχ μαζί με το attenuator  πχ και ενα eq  η κάποιο κομπρεσσορα  ή κάποιο ποιο σχετικό  κύκλωμα  ή θα υπάρχει πρόβλημα με παρεμβολές κ.τ.λ ;
Δεν θα έχουν μεταξύ τους παρεμβολές, απλά δεν είναι καλή ιδέα να μαζεύεις διάφορα πεταλάκια σε ένα κουτί, διότι η εμπειρία έχει δείξει ότι πολύ γρήγορα κάποιο/κάποια θα αλλαχθούν με άλλα.

και κάτι ακόμα στο εγγύς μέλλον θα μπορούσα  να φτιάξω για τις ρακιέρες μου foot switch
Κάθε κύκλωμα έχει το δικό του footswitch. Δες εδώ το ευρετήριο για τα DIY άρθρα μου και με λίγο διάβασμα θα βρείς ότι χρειάζεσαι: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg674308#msg674308

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
άψογος όπως πάντα! 
και κάτι ακόμα γιατί μιλάω με ένα φίλο για το κύκλωμα και έχουμε κάποιες απορίες  όπως αν το το bypass γινεται μέσω του διακόπτη dpdt ή μέσω του l-pad ;
και μια ισως γελοία ερώτηση άλλα η είσοδος  της κιθάρας είναι απο τον ενισχυτή κανονικά η μήπως πρέπει να πάρουμε  σήμα απο την κεφαλή και να στείλουμε στην καμπίνα με κάποιο τρόπο και αν ναί εγώ με τον κόμπο τι κάνω χρειάζεται κάποια μόντα επιπλέον ή μπορώ απο το send του  effects loop;

και σας ζάλισα που σας ζάλισα πείτε μου και  κάτι ακόμα η διαφορά  l-pad  σε 3/8" Shaft και 1 shaft να υποθέσω είναι μόνο για τα knobs ποια να προτιμήσω; θέλω να κάνω αγορά απο parts-express.com γιατί πάνω απο 98 $ έχει free ship
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/13, 19:39 από kiwi »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Φιλε μου μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι θελεις να φτιαξεις και τι κανει το παραπανω κυκλωμα, ή δεν μας τα εξηγεις καλα και εγω δεν καταλαβαινω τι θελεις να κανεις  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
φυσικά γνωρίζω τι θέλω να κατασκευάσω. το πως δουλευει  το κύκλωμα θέλω να μάθω και την συνδεσμολογία , πως γίνεται η παράκαμψη το by pass  εφόσον θέλουμε την χροιά της λάμπας άρα δεν πρέπει να πάρουμε καθαρό σήμα πριν το speaker; υποθέτω αλλιώς θα λειτουργεί σαν volume , αν πάρουμε  πριν το speaker τότε αυτό πως παίζει σε 1/4 ένταση πως γυρνάει το σήμα πίσω;  είμαι μπερδεμενος και φοβάμαι  μην κάψω τίποτα γιαυτό ρωτάω, είναι σωστή η σειρά
 κιθάρα>amp-input>εξοδο καμπινας  send > attenuator - line out >return ?????     στα αγγλικά δεν μπορώ να καταλαβω απο το λινκ για το lpad  δεν βρήκα κάποια άλλη πηγή στα Ελληνικά δυστηχώς.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/13, 20:11 από kiwi »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αφού θα παραγγείλεις από το parts-express.com, έχει LPAD και για 8Ωμ και για 16Ωμ.

Εσύ κατάλαβα ότι θέλεις να φτιάξεις ένα των 16Ωμ, οπότε σου συστείνω για να μην μπερδευτείς και κάνεις λάθη, να πάρεις κατευθείαν ένα LPad των 16Ωμ και να φτιάξεις το απλό κύκλωμα χωρίς διακόπτες κλπ:

DIY Attenuator for 8Ohm Speaker with L-PAD 100W/8Ohm

Εϊναι το ίδιο κύκλωμα, είτε για 8Ωμ είτε για 16Ωμ, ανάλογα με το μεγάφωνο χρησιμοποίησε το αντίστοιχο LPAD 8Ωμ ή 16Ωμ.

Αυτό θα σε πάει από 0-100% της ισχύος χωρίς κάτι άλλο. Έχω βάλει και φωτο και οδηγίες, οπότε είναι δύσκολο να κάνεις λάθος σε αυτό.

Όσο για το πως συνδέεται, το ότι δεν το έχεις καταλάβει με κάνει να σου πω να προσέχεις διότι μπορείς να κάψεις τον ενισχυτή σου..

Τέλος πάντων, συνδέεται ως εξής, ΒΓΑΖΕΙΣ το μεγάφωνο από εκεί που είναι συνδεδεμμένο πάνω στον ενισχυτή, σε αυτή την θέση βάζεις ένα βύσμα μεγαφώνων και συνδέεις την είσοδο του attenuator (ΙΝ , την αριστερή όπως φαίνεται στο κύκλωμα μου) και στην άλλη πλευρά του attenuator (OUT την δεξιά) συνδέεις το μεγάφωνο. Πρόσεξε ΔΕΝ δουλεύει αναποδα!.

Δεν υπάρχει καμία σχέση με το Effects loop ούτε με την σύνδεση της κιθάρας, αυτά δεν αλλάζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/13, 20:27 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
 ;D ευχαριστώ  ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
φίλε Ανδριανε αισθάνομαι άσχημα που σε πρηζω ρε αδερφέ sorry και πάλι  άλλα   τελείωσαν οι αντιστάσεις  Ισχύος στο site    οι 8αρες  http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p2301_High-Power-Resistor-8R2--8-Ohm----100-Watt.html μπορώ στο κυκλωμα να την αντικαταστήσω με μια 150 watt ? (αναφέρομαι στο σχεδιο 16Ω attenuator)

Όπως σου έγραψα και παραπάνω, η αντίσταση είναι περιτή εάν χρησιμοποιήσεις το Lpad των 16Ωμ και το απλό κύκλωμα. Φτιάξε το απλό κλυκλωμα των 16Ωμ με το LPad των 16Ωμ μόνο και δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.



Ο μόνος λόγος που έφτιαξα αυτό το κύκλωμα για 16άρι μεγάφωνο με το Lpad των 8Ωμ σε σειρά με άλλη μία αντίσταση των 8Ωμ είναι ότι δεν ήταν διαθέσιμα LPads των 16Ωμ στην αγορά. Αφού πλέον ειναι διαθέσιμα, η αντίσταση δεν έχει λόγο ύπαρξης, ούτε χρειάζεται να σπαταλήσεις επιπλέον χρήματα να την αγοράσεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
πολυ ωραία, όμως αυτό ισχύει και για το ποιο πολυλοκο σύστημα βλ.   Headphones/Line Out και Bright switch με ρυθμιζόμενο Bright Level? , σίγουρα μπορώ να χρησιμοποιήσω ενα 16αρι  αντι για το 8αρι και την αντισταση , όμως  το υπόλοιπο σχέδιο θα παραμινει το ίδιο ή θελει και  κάποια μετατροπή ;
« Τελευταία τροποποίηση: 03/02/13, 09:06 από kiwi »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Headphones/Line Out και Bright switch με ρυθμιζόμενο Bright Level? , σίγουρα μπορώ να χρησιμοποιήσω ενα 16αρι  αντι για το 8αρι και την αντισταση , όμως  το υπόλοιπο σχέδιο θα παραμινει το ίδιο ή θελει και  κάποια μετατροπή ;
Σε αυτό το κύκλωμα που αναφέρεσαι: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=76605.msg620608#msg620608
..ναι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 16άρι αντί για το 8άρι LPAD και η 8άρα αντίσταση   παρελείπεται, και το κύκλωμα γίνεται για 16Ωμ μεγάφωνο, χωρίς επιπλέον μετατροπές.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
καλημέρα και καλή χρονιά ,
για το attenuator , τι διάμετρου καλώδιο θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καλής ποιότητας Speaker Cable 2 x 1,5 mm² κατ ελάχιστον, αν υπάρχει δυνατότητα για παχύτερο ή OFC ακόμα καλύτερα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
εννοούσα για την καλωδίωση του attenuator, όχι για τη σύνδεση με κεφαλή και καμπίνα.
εναμισάρι χρησιμοποίησα , λίγο σκληρό στο κουμαντάρισμα αλλά αντέχει .
το δοκίμασα λιγάκι παίζει κομπλέ
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Και εγώ για την καλωδίωση σου απάντησα.
Μεγειά!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
ok, ευχαριστώ.
θα ποστάρω φωτογραφίες και εντυπώσεις αργότερα.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ




για να στεγάσω το attenuator χρησιμοποίησα το κουτί ενός καμμένου τροφοδοτικού που είχα

δουλεύει πολύ ωραία. έχοντας το volume στον ενισχυτή πάνω απ'τη μέση δίνει το κάτι παραπάνω σε χροιά και σε γρέζι . επίσης παρατήρησα πως στις υψηλές αυτές εντάσεις οι δυναμικές είναι πολύ πιο έντονες. Γενικα βγαίνουν χαρακτηριστικά που σε άλλη περίπτωση θα έπρεπε να σπάσουν τύμπανα και τζάμια για να φανούν.

Adriane@, μας έχεις κάνει μάγκες εδώ στο Κιθάρα !
Καρπωνόμαστε όλοι τη δουλειά , το ψάξιμο ,τον κόπο και τις δοκιμές που έχεις κάνει .  ένα μεγάλο ευχαριστώ απο μένα
:) .
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/14, 21:58 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μπράβο, καλόπαιχτο!.. θα γνωρίσεις τον ενισχυτή σου όπως δεν τον είχες πριν..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
10019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/05, 01:10
από fender ultra
11 Απαντήσεις
6241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:46
από thanasis b
19 Απαντήσεις
7679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 13:10
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
9 Απαντήσεις
5878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 15:29
από woodaki
30 Απαντήσεις
12560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/09, 02:06
από Alex_Under
5 Απαντήσεις
6026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 12:49
από Nenarl2
5 Απαντήσεις
5873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 23:01
από delus
4 Απαντήσεις
3674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 14:40
από adr1anos
5 Απαντήσεις
4736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/13, 12:17
από tech21man
3 Απαντήσεις
3774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/14, 00:23
από zeoy