Αποστολέας Θέμα: Κιθάρες από ανθρακόνημα  (Αναγνώστηκε 11660 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Κιθάρες από ανθρακόνημα
« στις: 24/03/18, 19:12 »
Carbon Fibre Instruments
 
Το ανθρακόνημα (carbon fiber) είναι ένα πολύ ελαφρύ υλικό (συγκρινόμενο με ίδιο βάρος σιδήρου είναι το ίδιο ισχυρό !)

Μερικοί κατασκευαστές (δείτε πχ την : RainSong soundboards)  χρησιμοποιούν λίγες ποσότητες Carbon Fiber με άλλα σύνθετα υλικά για να παράγουν ένα καπάκι που είναι δύσκαμπτο σε όλη την επιφάνεια του .

Έτσι η ενέργεια από τη δόνηση μεταδίδεται σε όλη την επιφάνεια του καπακιού , σε αντίθεση με τα καπάκια με ράβδους αντιστήριξης . Επιπλέον , αυτά τα καπάκια ζυγίζουν ένα μικρό κλάσμα του αντίστοιχου ξύλινου με τις ράβδους αντιστήριξης.

Το αποτέλεσμα (σύμφωνα τουλάχιστον με τις διαφημίσεις των carbon fiber) είναι :
Κιθάρα με μεγαλύτερη ακουστική ένταση και καθαρό , λεπτομερή ήχο .
Μια πχ διαφήμιση είναι: ‘’The all-graphite soundboard will not belly, sink, or crack and the all-graphite neck will not warp with changes in climate……… the correct question is not “Which Bracing Pattern?” but “To Brace or Not To Brace?”’’ Δείτε το σχετικό Video με carbon fiber guitar ΕΔΩ:
https://www.youtube.com/watch?v=KHifDu-F79AΚι ένα άρθρο στα αγγλικά εδώ:
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Κιθάρες από ανθρακόνημα
« Απάντηση #1 στις: 24/03/18, 20:47 »
Στα 80s θυμάμαι η Steinberger έφτιαχνε τα μπάσα και τις κιθάρες με carbon-fibre.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες από ανθρακόνημα
« Απάντηση #2 στις: 25/03/18, 08:16 »
Modulus,status,moses graphite neck,και γενικα το καρμπον εχει εδρεωθει στην οργανοποιηα.
Και το βρησκω απολητως απαρετιτο γιατι λεινει προβληματα απο dead και goof notes.
Βεβαια επι το πλιστον χρεισημοποιητε με "λαθος" τροπο,δηλαδη τοποθετητε σε λαθος θεση,αλλα απο το τιποτα..
Αν ηταν να διαλεξω ακουστικη κιθαρα απο ξυλα η καρμπον,και το οικονομικο δεν ηταν θεμα,θα διαλεγα αυτην με το καρμπον.
Γενικα τα οργανα σηκωνουν μπολικη βελτιωση ακωμα.Δεν εχουν φτασει στο 100% της αποδωσης που θα μπορουσαν.
Και το λυπιρο ειναι πως βλεπεις μικρους οργανοποιους να ασχολουντε με την βελτιωση και οχι μεγαλες ετεριες.
Μου φαινετε λιγο κοροιδια και τεμπελια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες από ανθρακόνημα
« Απάντηση #3 στις: 25/03/18, 09:03 »
Φίλε Δημήτρη,
να σου πω το γιατί?

Γιατί απλά το Ροκ Ν Ρολ έπαιξε τον ρόλο του όταν έπρεπε, και όσο έπρεπε, δηλ 1960->2000 (πόσες δισκάρες είδαμε μετά το 2001+?). Σήμερα το ρόκ δεν είναι πλεον χαρακτηριστικό κανενός νεωτερισμού και καμίας "επανάστασης" (φυσικά και σε αυτάκια). Οι νέοι δεν ακούν ροκ. Η κόρη μου δεν ακούει ροκ, ο γιός δεν ακούει ρόκ, καμία φιλενάδα της κόρης δεν ακούει ρόκ. Η Gibson έχει οικονομικά προβλήματα, η Fender επίσης, οι πωλήσεις κιθαρών και εξοπλισμού πέφτουν. Τα ελάχιστα μπαράκια που έπαιζαν ρόκ (σε αντίθεση με την δικιά μου εποχή όπου ήταν γεμάτος ο τόπος ρόκ και μέταλ μπαράκια) έχουν κλείσει. Το "Ροδον" έχει κλείσει, τα παλιά κλασικά δισκάδικα μέταλ και ροκ έχουν κλείσει. Ελάχιστους μαλιάδες βλέπεις, και ροκούδες.
Παρα ταύτα, το ρόκ το βλέπουμε ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ στην "επίσημη" μόδα, στις διαφημήσεις στην τηλεόραση, στις σειρές... πολλοί διάσημοι έχουν ροκο-ποιηθεί και άλλα σχετικά τέτοια φαινόμενα.

Τι παίζει λοιπον?

Αυτό που παίζει είναι οτι τα φρικιά του 60, είναι πλέον 80 χρονων, οι ροκάδες του 70 ειναι μεγαλοστελέχη, οι μεταλάδες του 80 μανατζερς, και οι Grunge-άδες του 90 golden boys.... Είναι η άρχουσα τάξη της Αμερικής (δηλ της Γης - του πλανήτη), αυτοί ορίζουν το μέλλον, και αυτοί κάποτε άκουγαν ροκ.... Για αυτό και το ρόκ μενει τουλάχιστον τυπικά.... αλλά ουσιαστικά δεν εξελίσεται γιατί δεν υπάρχει νέο αίμα...

Βλέπεις λοιπόν πολύ γνωστούς ιδιοκτήτες εταιριών πληροφορικής (αυτοί και αν έχουν σχέση με τεχνολογία) να εμμένουν στις στρατ... και τις λες πολ... γιατί πολύ απλά αυτό είχαν μάθει σαν νέοι.... Και επειδή έχουμε να κάνουμε με μια ολόκληρη αμερικανική γενιά η οποία έζησε το όνειρο του Ροκ ν Ρόλ και σήμερα γεράζει, και ας είναι στην εξουσία, είναι δύσκολο να τους αλλάξεις το παραμύθι το οποίο αυτοί τόσο νοσταλγούν και σέβονται.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες από ανθρακόνημα
« Απάντηση #4 στις: 25/03/18, 10:18 »
Αυτοι οι νοσταλγοι του ροκ εντ ρολ,αφου μεγαλωσαν νε βιντεοκασετες και φωταγραφικες μηχανες με φιλμ,γιατι αυτοι οι κλαδοι εχουν προχορεσει;
Με την κιθαρα δεν παιζεις μονο ροκ και μπλουζ.

Αυτα Αχηλεα δεν τα πιστευω.Απλα πουλαει αυτο το "vintage" γιατι οι μεγαλυτερες εταιριες το πασαρουν για να μην δοσουν χορο σε ανερχονενες εταιριες.
Οπως εκλεισε η κοντακ που πηγε κοντρα στην εξελιξη της φωτογραφιας,ετσι να κλεισουν και αυτες οι εταιριες εαν στεκωντε εμποδια στην εξεληξη της οργανοποιηας
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες από ανθρακόνημα
« Απάντηση #5 στις: 25/03/18, 11:01 »
Αυτοι οι νοσταλγοι του ροκ εντ ρολ,αφου μεγαλωσαν νε βιντεοκασετες και φωταγραφικες μηχανες με φιλμ,γιατι αυτοι οι κλαδοι εχουν προχορεσει;
Με την κιθαρα δεν παιζεις μονο ροκ και μπλουζ.

Αυτα Αχηλεα δεν τα πιστευω.Απλα πουλαει αυτο το "vintage" γιατι οι μεγαλυτερες εταιριες το πασαρουν για να μην δοσουν χορο σε ανερχονενες εταιριες.
Οπως εκλεισε η κοντακ που πηγε κοντρα στην εξελιξη της φωτογραφιας,ετσι να κλεισουν και αυτες οι εταιριες εαν στεκωντε εμποδια στην εξεληξη της οργανοποιηας

Τα παρέθεσα πιστεύω αρκετά αναλυτικά. Οι φωτογραφικές μηχανές με φίλμ δεν ήταν ποτέ μέσα για μεταφορά , αποτύπωση ιδεών, ούτε "επανστάσεων". ΤΟ ΡΟΚ ΗΤΑΝ. Και το ΡΟΚ δεν παιζόταν με .... φίλμ .. παιζόταν με στρατ και τελε, με λες πολ και ταυράκια (SG). Αυτοί οι τύποι δεν έβγαζαν γκόμενες επειδή είχαν ωραίες φωτογραφικές κόντακ, αλλά επειδή τραγουδούσαν ρόκ και έπαιζαν ηλεκτρική κιθάρα. Το ρόκ ήταν θρησκεία, οι μεγάλοι ροκερς ήταν οι άγιοι και οι κιθάρες ήταν το μέσο τους.
Οσον αφορά του ποιός πουλάει το vintage, πόσες προσπαθειες έκανε η Fender με τις πλακέτες "personality"? Η Gibson με τις κιθάρες με ethernet και robo-tuners και άλλα τόσα.... Που είναι η Roland με την σειρά GR? Γιατί το MIDI δεν προχώρησε?
Αρα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και οι μεγάλες εταιρίες ΕΚΑΝΑΝ προσπάθειες, αν δεν έκαναν αυτες που είχαν τα κεφάλαια ποιός θα έκανε?
ΑΛΛΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ!! ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΛΑΜΕΝΟΙ ΤΗΣ SILICON VALLEY προτιμούσαν το vintage!!

είχα ένα γνωστό απο Γιάννενα, μεγαλύτερος απο μένα 2 χρόνια, μεγάλο χακέρι, ο οποίος κατέληξε στην Καλιφόρνια να κάνει PhD σε VLSI, και στην συνέχεια να σχεδιάζει στην Ραμπους μνήμες, κτλ  νομίζω ήταν απο τους συνιδρυτές.... ε...... τα σαββατοκυριακα πήγαινε και άκουγε ντόπιες μπαντες πάνκ , alternative, κτλ... Εαν ΑΥΤΟΣ γουστάρει vintage, ΕΕΕΕ..... θα ΜΕΙΝΕΙ το vintage...

Και θα σου πρότεινα να είσαι λίγο πιο επιφυλακτικός με τον όρο "εξέλιξη", γιατί αυτό δεν είναι πάντα προς τον συμφερον μας.... ούτε γενικά ούτε ειδικά...
Γιατί μετά μην σε δω να παραπονιέσαι όταν τα παιδιά σου κυκλοφορούν με τις VR μάσκες μέσα στο σπίτι, και ο γιός σου σου φέρει για φιλενάδα κανα ρομπότ.... εξέλιξη είναι και αυτά.

τεσπα, μπερδεύουν λίγο τα πράγματα, τις θέσεις μου τις ξέρεις, αυτός είναι ο τρόπος που ερμηνεύω την συγκεκριμένη πραγματικότητα, η οποία δεν είναι τόσο απλή, ούτε έχει απευθείας παράλληλα ανάλογα παραδείγματα απο άλλους τομείς.


και στο φινάλε... η ανθρωπότητα έβγαζε μουσικάρες επι 1000άδες χρόνια χωρίς τις ηλεκτρικές κιθάρες... οι κιθάρες είναι μέσο....
αυτην την στιγμή υπάρχουν software που .... γράφουν βιβλία... software που γράφουν ... συμφωνίες κλασικής μουσικής...... θα κολήσουμε στο αν οι κιθάρες (που ακόμα και με ανθρακονήματα θα παραμένουν ΚΛΑΣΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ) είναι απο ξύλο ή συνθετικά υλικά?
Δηλ ακόμα και τα strandberg με την σημερινή λογική είναι... vintage... παίζονται απο ανθρώπους με χορδές, κτλ ... 99% εχουν το DNA των κλασικών οργάνων...

αυτο που θέλω να σου πώ, είναι οτι αν η μουσική ακολουθούσε πραγματικά την εξέλιξη, όχι κιθάρες με ανθρακονήματα ΔΕΝ θα υπήρχαν, δεν θα υπήρχαν καθόλου τα κλασικά φυσικά όργανα.. θα ήταν όλα software.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/18, 11:16 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες από ανθρακόνημα
« Απάντηση #6 στις: 25/03/18, 11:36 »
Οπως η μουσικη ετσι και η φωτογραφια (ξυλογλιπτικη,ραπτικη,ηθοποιια κτλ) ειναι τεχνη και γιαυτο την παραθεσα ως παραδειγμα που εξελιχτικε.
Πχ κιθαρες multiscale υπαρχουν εδω και 200 χρονια.Δεν ειναι τωρινη ανακαληψη.Τωρα ομως αρχιζουν να βγαινουν στην φορα,και παλι οχι απο φεντερ και γκιμπσον.
Αφου λοιπον τοσος κοσμος θελει αυτα τα "ιερα" οργανα,τοτε πρεπει να συμβηβαστει με το "ρυθμιζω το truss rod καθε 200 μερες"," επεσε το λεσπολι και εσπασε το νεκ","δεν κραταει το κουρδισμα","που θα βρω τον σουπερ μαστωρα να μου κοψει επιτελους καποιος σωστα το nut" κτλ
Δεν λεω εξεληξη μια κιθαρα που να παιζει απο μονη της και ντραμς αρμονιο και να τραγουδαει ακωμα,ενω ειναι αφημενη στο σταντ.
Μηλαω για εξεληξη στην ευκολια του χρηστη,χωρις να θυσιαστει η επαφη του με το οργανο.
Ξες πολυ καλα οτι δεν σε φτιαχνει μονο ο ηχος της κιθαρας σου,αλλα και το χρωμα,το βαρος,πως κανει το μπεντ,η πενα που σου εκατσε καλα,ολα αυτα ειναι μεσα στην ευχαριστηση να παιζεις κιθαρα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες από ανθρακόνημα
« Απάντηση #7 στις: 25/03/18, 11:44 »
Για μένα πάντως - και έχω επίγνωση του ποσο προσωπική είναι η άποψη αυτή, το ροκ δεν προσδιορίζεται μουσικά αλλά με όρους κουλτούρας. Είναι μουσική γεμάτη αμεσότητα, αυθεντικότητα και προκύπτει από πραγματικά συναισθήματα. Με αυτήν την μάλλον αιρετική ομολογώ λογική προσπαθούσα την Παρασκευή όταν την πήγαινα σχολείο να εξηγήσω στην κόρη μου (13) ότι για μένα ροκ εκτός από το Let there be rock και το ain't no grave είναι και το people are strange και το ommadawn αλλά και ο καιρός των τσιγγάνων και το 'αν βουληθώ' (!), που με τους στίχους του ανατριχιάζω κάθε φορά που το ακούω. Με αυτή την έννοια (που βέβαια ξαναλέω ίσως και να είμαι ο μόνος που του δίνω) 'ροκ' θα υπάρχει πάντα, απλά θα είναι πάντα δύσκολο να το ανακαλύψεις όσο και να βελτιωθεί η τεχνολογία, ακριβώς γιατί δεν θα είναι ποτέ mainstream.


Όσο για τα όργανα, χωρίς να είμαι ο αρχι γνώστης, νομίζω ότι όσο υπάρχω τα στραντιβάριους δεν έχουν χάσει μουσική αξία (ούτε εμπορική βέβαια, αλλά για άλλους λόγους), δηλαδή δεν νομίζω ότι  υπάρχει σε ξέλιξη διαδικασία απαξίωσης του κλασικού, ούτε 'αναβίωσης'. Στο επίπεδο αυτό υπάρχει προς το παρόν τουλάχιστον μία σταθερότητα νομίζω. Το ίδιο ισχύει και με τα κλασικά πιάνα αλλά και άλλα όργανα. Εγώ βέβαια να ομολογήσω ότι γουστάρω εξέλιξη (με μέτρο πάντα) και carbon θα έπαιρνα (μαζί με πολλά άλλα λόγω GAS φυσικά, αλλά και αυτό είναι άλλη κουβέντα χεχχεχε).
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες από ανθρακόνημα
« Απάντηση #8 στις: 25/03/18, 12:20 »
Εαν ολοι αυτοι οι καλητεχνες τοτε,μενανε στο τι ακουγαν μικρη και πως μαθαν απο τους γωνεις τους και τι ηταν νορμαλ μεχρι τοτε,ο ρορυ θα επαιζε μπατζο και ο ντιο θα τραγουδουσε μαρια καλας.
Ολοι αυτοι ηταν πολυ μπροστα για την εποχη τουε.Γιαυτο εγινε αυτη η εκρηξη τοτε.
Δεν ηταν ουτε τα μακρια μαλια,ουτε τα δερματινα μπουφαν.
Σημερα εκει υστερει η μουσικη.
Ολοι μενουν κολυμενοι σε αυτο που βρηκαν και αυτο που ξερουν απο παλια και τα παιδικα τα χρονια κτλ
Ο καλητεχνης δημιουργει.Δεν αναπαραγει.
Τοτε ας γινωντε μονο tribute μπαντες και για 200 χρονια να παιζουν μονο rock n roll train.
Το θεμα δεν ειναι να γινω ο δευτερος μπιλ ντικενς,το θεμα ειναι να γινω κατι καλο αλλα διαφορετικο.
Τερμα η κοπια.
Αλλο εαν θες να μεινεις κολημενος σε κατι,οκ,δεκτο.Γουστα του καθενος.Και εγω βαραω χορδες σκετες χωρις μελοδια χωρις ρυθμο γιατι μου αρεσει αυτος ο ηχος που ακουω.Γιαυτο δεν ειμαι καν μουσικος.
Φασαρια κανω και οχι μουσικη.
Αν δεν υπηρχε το ηλ.μπασο που ειναι εξελιξη του κοντραμπασου,δεν θα υπηρχε ο flea.Αν ο τζακος δεν ξυλωνε τα ταστα )αφου ετσι το βρηκε το μπασο και με αυτιν τον ηχο μεγαλωσε),δεν θα υπηρχε ο στιβ μπεηλη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Κιθάρες από ανθρακόνημα
« Απάντηση #9 στις: 25/03/18, 20:13 »
Εγώ το βλέπω διαφορετικά.

Έχουμε φτάσει στο σημείο καμπής, όπου έχουν γίνει σχεδόν όλα.

Πχ, στην φωτογραφία:
Τι να φωτογραφίσεις πλέον; Έχουν όλα δοκιμαστεί, φωτογραφηθεί, έχουν ήδη μείνει στην ιστορία.

Στη μουσική:
Τι καινούργιο; Έχουν παιχτεί όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί. Όλες οι μελωδίες. Γι' αυτό και πιστεύω ότι πλέον έχουμε φλομώσει με υπερταχύτατους παίκτες. Τι άλλο να κάνει κάποιος δηλαδή για να ξεχωρίσει;

Στη ζωγραφική:
Τι να ζωγραφίσει κάποιος; Έγιναν 5-10 μπαμ με νέες τεχνοτροπίες, πλέον έχουν γίνει όλα.

Οπότε γενικά, στις τέχνες, περιμένουμε το επόμενο μπαμ, κάποιος που θα του κόψει λίγο παραπάνω από εμάς τους υπόλοιπους και θα βρει το διαφορετικό/πρωτότυπο.

By the way, ο εξοπλισμός στις τέχνες είναι το τελευταίο πράγμα. Είναι απλώς ένα εργαλείο.
Ο Τσαρούχης και με bic, μια χαρά ναύτες θα ζωγράφιζε πιστεύω...

ΥΓ
Γενικότερα, υπάρχει μια ροπή προς την vintagίλα τα τελευταία χρόνια.
Αρκετός κόσμος πχ χρησιμοποιεί πλέον αναλογικές μηχανές ($@%$*@#%(*!@(#*$!@(*#$$#), δίσκους βινυλίου, λαμπάτους ενισχυτές κλπ...
Και δεν είναι κακό, αντιθέτως...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες από ανθρακόνημα
« Απάντηση #10 στις: 25/03/18, 20:25 »
Στη μουσική:
Τι καινούργιο; Έχουν παιχτεί όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί. Όλες οι μελωδίες. Γι' αυτό και πιστεύω ότι πλέον έχουμε φλομώσει με υπερταχύτατους παίκτες. Τι άλλο να κάνει κάποιος δηλαδή για να ξεχωρίσει;

οι εθνικές μελωδίες (κατα το ethnic και όχι κατα το nation), έχουν εξερευνηθεί ελάχιστα. Αυτο που ζήσαμε στο ρόκ και στο μέταλ, ήταν αφρικανική μουσική με πινελιές κλασικής μουσικής άιντε με τα χίλια ζόρια και με λίγα ιρλανδικά μέσα και κάτι ανατολίτικα. Δηλ ένα 1% της όλης μουσικής δυνατότητας. Υπάρχουν πάμπολες μουσικές ακόμα ανεξερεύνητες ... εδω έχουμε ξεχάσει πως είναι τα ρουμελιώτικα και τα μετσοβίτια και τα γιαννιώτικα και τα βοριοηπειρώτικα, ποιες οι σχέσεις τους και ποιές οι διαφορές τους .... σε 50 χρόνια απο τώρα θα παίζει κανείς αυτες τις κλίμακες και θα μένουν όλοι κάγκελο με τον φοβερό νεωτερισμό που σκέφτηκε αυτός ο μελλοντικός "έξυπνος" άνθρωπος. Θα τους βγάλουν και ένα νεο όνομα βλέπε π.χ.  Molosian ή Dodonian ή Delfian scale...  ;D

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες από ανθρακόνημα
« Απάντηση #11 στις: 25/03/18, 21:55 »
Στη μουσική:
Τι καινούργιο; Έχουν παιχτεί όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί. Όλες οι μελωδίες. Γι' αυτό και πιστεύω ότι πλέον έχουμε φλομώσει με υπερταχύτατους παίκτες. Τι άλλο να κάνει κάποιος δηλαδή για να ξεχωρίσει;


οι εθνικές μελωδίες (κατα το ethnic και όχι κατα το nation), έχουν εξερευνηθεί ελάχιστα. Αυτο που ζήσαμε στο ρόκ και στο μέταλ, ήταν αφρικανική μουσική με πινελιές κλασικής μουσικής άιντε με τα χίλια ζόρια και με λίγα ιρλανδικά μέσα και κάτι ανατολίτικα. Δηλ ένα 1% της όλης μουσικής δυνατότητας. Υπάρχουν πάμπολες μουσικές ακόμα ανεξερεύνητες ... εδω έχουμε ξεχάσει πως είναι τα ρουμελιώτικα και τα μετσοβίτια και τα γιαννιώτικα και τα βοριοηπειρώτικα, ποιες οι σχέσεις τους και ποιές οι διαφορές τους .... σε 50 χρόνια απο τώρα θα παίζει κανείς αυτες τις κλίμακες και θα μένουν όλοι κάγκελο με τον φοβερό νεωτερισμό που σκέφτηκε αυτός ο μελλοντικός "έξυπνος" άνθρωπος. Θα τους βγάλουν και ένα νεο όνομα βλέπε π.χ.  Molosian ή Dodonian ή Delfian scale...  ;D


Pes ta.

! No longer available


Dionysiakh progra

https://www.youtube.com/watch?v=4vmrwaE2SPU
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/18, 22:13 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες από ανθρακόνημα
« Απάντηση #12 στις: 25/03/18, 23:47 »
Οταν βλεπεις θεματα σε φορουμ οπου λενε παιδια που παιζουν κιθαρα πως θελουν μια καινουργια με 22 ταστα και οχι 21,αρα βλεπουμε πως ο εξοπλησμος μερικες φορες μας περιοριζει.
Το οτι πας στο καιμακτσαλαν με ενα ζευγαρι μποτακια και μπουφαν,δεν συμαινει οτι με τα ιδια μπορεις να ανεβεις και στο εβερεστ.
Εδω πχ ειναι ενα μπασο με 48 ταστα


Εχει τα 24 κλασικα ταστα,και καθε ταστο χωρισμενο στα 2 με αλλα 24.
Αρα δεν εχουν παιχτει ολοι οι συνδιασμοι.
Δεν μπορεις να παρεις την κιθαρα του ανγκους που ενω εγραψε τοσες κοματαρες με αυτην και να αυτοσχεδιασεις με dive bombs γιατι σε περιοριζει η κιθαρα.Και ας εχει γραψει επιτιχιες τρελες αυτη.
Πολλοι με δουλευουν γιατι κουρδιζω χαμηλα.Οκ,εγω ειμαι ενας τυχαιος.Αυτος ομως κοιτα τι ωραια μουσικη παιζει με χαμηλωτερο κουρδισμα

https://www.youtube.com/watch?v=JoYti1XdMgs

Πλεων που εχουν παιχτει τα παντα με οσα προσφερουν τα οργανα οπως ειναι,εαν δεν πανε τα οργανα ενα βημα πιο μπροστα,δεν θα παει ουτε η μουσικη.Το οτι φτασαμε στο 100 δεν παει να πει οτι δεν υπαρχει το 110 η το 200.
Οταν ομως επιμενουμε στα οργανα που φτανουν μεχρι το 100,λογικο ειναι να μεινουμε εκει
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
22960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/09, 03:06
από StageMaster
59 Απαντήσεις
35885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 08:50
από lordi13
2 Απαντήσεις
3248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/03, 10:44
από jagmaster
7 Απαντήσεις
6230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/07, 16:22
από Παναγιώτης Λαμπής
LAG Κιθαρες

Ξεκίνησε από Si_rah « 1 2 » Τα καλύτερα...

32 Απαντήσεις
14975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 01:14
από Si_rah
4 Απαντήσεις
3823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 13:37
από AcidFairy
2 Απαντήσεις
3691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/07, 03:32
από Nick82
15 Απαντήσεις
6668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 04:19
από Jezus
6 Απαντήσεις
4293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/14, 20:50
από GeorgeMam
25 Απαντήσεις
11186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/15, 18:38
από Lo.Lee.Ta